Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

bobsove
29. júl 2010

@zuzanada já jsem měla autistické děti na roční praxi.. Je to dřina, vím. Zezačátku jsem nechápala a byla ztracená. (Teorie v knížce a praxe je nebe a dudy). Ale ono to všechno "nějak" pak už jde... Držím pěsti!

sisstin
29. júl 2010

@zuzanada Zuzanko, já vím, jak to musí být strašně těžký 😖 a jak moc se s tím musí maminka špatně smiřovat 😉 já se špatně smiřuju i s tou dysfázií, a to je v podstatě "nic", jelikož je to vývojová věc, která se lepší až úplně kompenzuje( v té míře, že dál trvá jen v těch specifických poruchách učení). Zkus pracovat na tom, aby se Matýsek co nejvíc zlepšil( to určitě děláš), on úplně zdravej nebude nikdy...ale bude to o moc lepší, věř mi 😉 nejhorší je to do těch 6let 😉

bobsove
29. júl 2010

@zuzanada a to máte vyloženě potvrzeno od dr - atypický autismus?

bobsove
29. júl 2010

@sisstin z té disfázie nebuď smutná, dobře že seš informovaná, uvidíš za pár let jak budeš koukat jak to všechno šlo dobrým směrem. 🙂
Kolikrát vypadá situace smutně a maminka je z toho smutná, rozčilená, cítí se bezmocná, ale když se nevzdává a nemává nad tím rukou "je to zbytečný" - pak umí zázraky...
Nezapomenu na spolužáka s těžkou dyslexií - hodně lidí si říkalo ten to nikam nedotáhne. Hmm, strčil nás do kapsy a dneska se směje on nám. 🙂

sisstin
29. júl 2010

@zuzanada no Zuzi, u vás není problém "jen" ta řeč, on špatně komunikuje i neverbálně (neukazuje atd.), máte problém se stereotypy( změna trasy). Já vím, že ti to píšu takhle natvrdo...ale pokud vám to dg. Krejčířová, tak je 99% pravděpodobnost, že to tak je...můžeš zkusit i Jánošikovou (pokud jste tam ještě nebyli), nebo Aplu či Andreas 😉 pokud teda máš o dg. nějaké pochybnosti 😉

sisstin
29. júl 2010

@bobsove ted už jsem na tom líp 😉 ona ta dysfázie vypadá děsivě, když je dítě malý. Syn do dvou let téměř nerozuměl mluvené řeči, neukazoval, byl ve všem opožděnej o 9m( motorika, psychosociální chování atd.). Naštěstí jsme se dostali poměrně brzo ke špičce v oboru, k Dr.Krejčířové, která mu ve 27m diagnostikovala celkově mírně opožděný psychomotorický vývoj se závažnějším opožděním v oblasti řeči. Ted jsme tam byli ve 30m, a naštěstí ve všem už byl na 30m, v porozumění "už" na 24m( ted už je to zase asi lepší, dost se zlepšil v tom porozumění), no ale řeč asi jako 13m dítě. Takže zatím máme susp.(podezření) na smíšenou dysfázii bez sníženého intelektu, ve 3letech (v říjnu) jdeme znova...a pokud se to porozumění nedá úplně do normálu, tak tu dg. už budeme mít natvrdo 😉

zuzanada
29. júl 2010

@bobsove, máme to dg. Dr.Krejčířovou.

@sisstin, ja nepochybujem že Dr. Krejčířová má veľké skúsenosti a dg. od nej je asi fakt tá správna. Ide o to "prijatie" v mojej hlave. V podstate pracujem s ním ako sa s takýmito deťmi pracuje a už som mu vybavila aj tú špeci auti škôlku, len....................... nie je jednoduché to prijať, že stav bude viac-menej nemenný. ☹

bobsove
29. júl 2010

@sisstin jo aháá, já to čtu teď zpětně - Ty jsi pochopila to moje "hatlapatla" jakože slabikuje? Nebo tak? My bereme doma výraz pro hatlapatla jakože si mluví tou typicky dětskou řečí - to jak psala Zuzi, že měla její dcera... Jojo, tak to máme my. Zajímavé taky je, že donedávna šulil r ve slově - přitom ho říct uměl. Na co se tím zdržovat, že. Teď už v poho, pochopil, že mu to neprojde. 🙂
Ta dr Krejčířová - osobně jsem se s ní nesetkala, jsi s ní spokojená? Překvapilo mě, že povícero maminek s ní bylo nespokojeno, myslela jsem, že to je fakt "kápo"....

zuzanada
29. júl 2010

@sisstin a ja už neplánujem nijakých ďalších doktorov, akurát MR teraz v Martine a už to nechám tak. Iba tú neurológiu a logopédiu budem teraz občasno-pravidelne riešiť.

zuzanada
29. júl 2010

@bobsove, ja mám z Dr. Krejčířovej len veľmi dobrý pocit a sťažovať sa skutočne ani v najmenšom nemôžem a to som už nejakých tých Dr. pochodila. Myslím, že naozaj je veĺká kapacita, nakoľko ona túto prácu robí so srdcom a má veľké a bohaté skúsenosti a hlavne vedomosti. To nie je nijaká rýchlokvasená Dr., ktorá ti od stola (ani sa na dieťa poriadne nepozrie) povie dg.

sisstin
29. júl 2010

@bobsove já jsem spokojená moc, je to doktor, který opravdu poslouchá to, co jí rodič říká a její dg. jsou na 99% správné 😉 jako taky jsem slyšela pár případů, kdy třeba nerozpoznala hraniční Asperger nebo atypický autismus, ale to jsou už takové jemné nuance, které by třeba nepoznal nikdo 😉 Ono většinou jsou nespokojení ti rodiče, kteří se prostě s dg. neumějí a nechtějí smířit 😉

sisstin
29. júl 2010

@bobsove jj, já to pochopila, že prostě žvatlá( mama, baba, dada a tak 😉 ). Jinak je pravda, že Krejčířová není nějakej typ tutununu doktorky, který by na dítě dělala budliky budliky 😉 ale děti u ní makaj jako hodinky( v rámci jejich možností samozřejmě). Třeba syn tam předvedl i to, co jsem vůbec netušila, že umí 😉 doktorka ho za všechno chválila a super ho motivovala, na konci mu podala ruku. Napsala mi zprávu tak, abych měla co největší šanci získat prodloužení rodičovského příspěvku - školku mi zatím doporučila jen v mé přítomnosti, max. na 4h pár dní v týdnu 😉 v rámci MS logopedické 😉

sisstin
29. júl 2010

@bobsove já se dneska rozepisuju jako magor v milion příspěvcích. Mě vždycky něco napadne, až když to odešlu 😅 😅 😅 my třeba byli přesně ve 24m u místní psycholožky - a to bylo totálně o ničem, ani ho nevyšetřila. Syn tam pobíhal, sedlě mi na klíně a já jsem mluvila. Řekla mi, že je ještě malej a že nemá ráda, když se dítě strká do tabulek a tím to haslo( jako jo, já to taky tak beru), ale u nás bylo spousta varovných příznaků, že něco fakt není ok( začal ukazovat až těsně po druhém roce, rozuměl fakt asi jako 15m dítě max.) atd.

Vlastně až v Rané péči, kam jsme začli docházet, mi řekli, že nejsem hysterická matka a že opravdu něco není v pořádku, a pak mi to víceméně Krejčířová potvrdila a ještě pořádně rozebrala 😉 Syn ted postupuje hodně dobře, v postatě mimo řeči se už znormalizoval ve všem na úroven svých vrstevníků, u nás je to už fakt "jen" o té řeči a horším neporozumění.

Ale maminky autistických dětí to mají mnohem horší, páč jim skoro nikdo není schopen říct, co jejich dítěti je..a pak běhaj od čerta k dáblu, než se třeba dostanou k té Krejčířové nebo do Aply k Thorové. Já jsem nesmírně vděčná za net a ty informace, které ted jsou....mně okolí furt tvrdilo, že synovi nic není, že z toho vyroste, že jeho otec taky přece nemluvil do 3let a bla bla bla...ale já věděla, že prostě normální dítě není 😉

mon25
29. júl 2010

sisstin, ahoj 😉

ty sa vcelku orientujes v didaktickych a vzdelavacich pomockach, videla si uz nazivo toto ?

http://www.mutabene.cz/logico_primo.htm

sisstin
29. júl 2010

@mon25 čauvec 😉 na živo jsem to neviděla, ale holky z diskuze si to moc chválí 😉 prej je to super pomůcka, občas ji půjčují domů i logopedi, není to zrovna levná věc 😉

mon25
29. júl 2010

sisstin,
mne sa to tiez paci, aj maleho terapeutka mi to schvalila, ze aj ked nie hned, tak casom vyuzijeme 😵
no, lacne to nie je, ale zas ked mas ten zakladny ramik, da sa potom dokupovat postupne co sa ti paci ...
ja idem do toho asi 😉 , potom dam info 🙂
inak, veeelka gratulacia Tygrovi k uspechom 😵 aj tebe jasne 😵
je to veliky sikovnicek, onedlho tu uz budes robit iba poradenstvo 😵

sisstin
29. júl 2010

@mon25 my máme z Rané péče tohle, těch kartiček jsou stovky....bud se na tom procvičuje pasivní slovní zásoba (dítě ukazuje : kde je xy), nebo u mluvících dětí se už dá různě ptát( na co se používá xy atd.)

mon25
29. júl 2010

Sisstin,

to je tiez super, ja chcem asi vsetko 😀
toto sa da zohnat na nete niekde ?

sisstin
29. júl 2010

@mon25 tak to vůbec nevim, ale český to není, je k tomu jenom anglickej návod 😕 já nedám na tu Ranou péči dopustit, maj tam snad všechno...to bych horko těžko někde sháněla 😝

mon25
29. júl 2010

Sisstin, ja som si to vsimla uz, ze mas odtial super pomocky
ale u nas nic take neni, logopedicka mi nic nedala... a v Andrease si vacsinou robia sami pomocky....
musim aj ja nieco vyrobit, ale uz sa k tomu chystam vecnost 😔

sisstin
29. júl 2010

@mon25 tak já jsem na výrobu totálně levá 😝 já už se asi půl roku chystám na výrobu těch komunikačních kartiček a furt nic 😖 já ani neustřihnu rovně papír, asi jsem taky dyspraktik 😅 😅 😅

ta Raná péče tady není moc dlouho, hlavně je to neziskovka a moc se nemají, kde prezentovat..takže spousta pediatrů a lidí o ni ani neví, což je velká škoda 😖

ivush
29. júl 2010

@sisstin No ja práve tiež stále narábam s tým, či to u násnedajBože nie je práve tá expres. dysfázia (keďže porozumenie máme prakticky 100%), ale zas si vravím, že všade sa uvádza (aj v tom článku čo si tu nedávno skopírovala) , že u detí s expr. dysfáziou je dlhšia stagnácia - teda k akcelerácii aktívnej slovnej zásoby dochádza zaaž okolo 4.roku a u nás sa to pohlo pár týždňov dozadu a to ešte nemal ani 3r. A taktiež, sícetiaľ netvorí vety (čo ma najviac znepokojuje! ), ale napr. keď vidí, že je vonku voda tak ukáže a povie "voda". A keď chce piť tak kričí, že chce "vodU". No len zatiaľ nepovie "chcem vodu". Ale keď sa ho opýtam, že "čo chceš s vodou??" tak mi pekne krásne povie "piť". Takže prvotný náznak gramatického rozlišovania, teda skloňovania tam je....
Tak verím, že fakt ide len o niekoľkomesačný OVR...Ale chystám sa na diagnostiku (už len pre kľud duše) k logopedičke, kt. práve pracuje s takýmito malými deckami, tak snáď mi len potvrdí moje pocity, že u nás nejde o nič vážnejšieho...

mon25
29. júl 2010

sisstin,
no ved vieme ako je to s tymi odbornikmi ☹ , co si clovek nevygugli to nema 😵

sisstin
29. júl 2010

@ivush já si myslím, že u vás je to fakt na dobré cestě 😉 a kdyby to náhodou byla ta expresivní dysfázka, tak nějaká hodně lehká 😉 většina dětí s dysfázií v tomhle věku neříká nic, nebo hodně málo a nebo jim není vůbec rozumět 😉 ale je super, že i tak se jdeš někam poradit 😉 uvidíš, že ti hned bude líp..ta nejistota je nejhorší 😉

@mon25 no já fakt děkuji za ty různý portály, nejvíc mi pomohla rodina a postižené děti, tam je těch informací fakt hodně...akorát na ty postižené děti nechodím moc ráda, jelikož to tam na mě vyznívá dost hrůzně..je tam i okruh Vývojová dysfázie, a mně to teda přijde spíš jak z hororu, jak to tam ty holky popisují...nedej Bože, když se člověk začte do nějakých jiných, mnohem horších diagnoz 🙄 já jestli budu ještě někdy těhotná, tak asi budu umírat hrůzou, aby bylo všechno v pořádku, když už ted vím, co jsou za různá postižení a poruchy, které se v těhu ani nezjistí 😠

mon25
29. júl 2010

sisstin,
ano, aj uz som tam tiez bola.... nemohla som zaspat potom ani ☹ fakt smutne a velmi narocne 😔

marion
30. júl 2010

Ahojte maminky...som tu po dlhsej dobe. Mame 3,5 roka. Od 3 rokov chodime na logopediu, cca 2x do mesiaca. A som ovela spokojnejsia, ako Lukasko zacina rozpravat. Mame dysfaziu, ale aku neviem. 🙂 To ma ani nezaujima, hlavne je ze zacina pekne opakovat slova. Ja som konecne spokojnejsia, pretoze som preplakala cele noci. ☹ Zo zaciatku nechcel, islo to tazko, ale teraz sam sa chyta a zacina opakovat. Hlavne podstane mena. Slovesa mu este nejdu a ma problem stale sa vyjadrit, ale na zaklade slov pochopime co chce. Ale vsetko chce cas a pojde to. Ide aj o to, ze sme vo veku, kedy on hlavne musi chciet. Ale ked na to pride, tak sam zacne viac a viac, a bude spokojny, ze mu rozumieme. 🙂

Takze maminky, prajem Vam vela trpezlivosti, a pojde to. Ja verim tomu, ze neskor to pojde rychlejsie, pretoze 4,5 rocne dieta je este rozumnejsie a viac chce, ako taketo mladsie. Ale hlavne je ze zacnu.... 🙂 🙂

marion
30. júl 2010

A este co sa tyka viet, nejake uz vieme, aj ked nie uplne gramaticky spravne, ale su. Snazime sa ho ucit jednoducho nie komplikovane. Ale ked sa nieco nauci tak si to pamata a ide mu to. Vecer ci velakrat opakuje sam slova v posteli. Z coho mam velku radost. 🙂

sisstin
30. júl 2010

@marion velká gratulace, předpokládám, že máte dysfázii expresivní, tudíž tu formu, kdy dítě plně rozumí mluvené řeči, "jen " déle a špatně mluví 😉 na 3roky a dysfázii je to teda skvělej výkon 😵

zuzkamajko
30. júl 2010

@marion - viem presne ako sa cítiš, náš syn má 4,5 roka a tiež má dysfáziu - expresívnu , doteraz nehovoril takmer vôbec ☹ rok už chodí do škôlky a na logopédiu, ale až teraz ( posledné mesiace) prišiel jeho čas a krásne opakuje slová, sám si pomenuje predmety, dokonca začína tvoriť dvoj - troj slovné vety, síce v neurčitku a bez časovania, ale už mu trochu rozumejú aj cudzí ľudia, veľa s ním rozprávam a on začína používať slová, nielen tie čo práve zopakuje 🙂 (krásne, čisto), ale aj také, na kt si sám spomenie a hodia sa tam 😀 sme šťastný, veľmi som sa bála, či sa bude niekedy vedieť začleniť do "normálneho života", ale pomaličky to snáď pôjde 😉 , prajem ti veľa trpezlivosti a nových slov 🙂 .

marion
30. júl 2010

@sisstin ano asi to bude ono, lebo fakt chvlabohu vsetko rozumie, niekdy az prilis a odpoveda aj na to co sa jeho netyka 😀 😀 som spokojnejsia aj preto ze cakame sestricku a potrebujem byt v psychickej pohode a tie stresy ze mu to nejde boli velke...ale uz som pokojnesia a myslim pozitivnejsie... 🙂

@zuzkamajko tak super, tesim sa s vami, je to radost ked je tam stale nadej ze sa to len zlepsi...vsetkym prajem vela sil..