Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

felixa
5. aug 2010

Inak suhlasim so Sisstin. Za dobrym lekarom radsej ist daleko, ako zostavat u zleho lekara.

Ja, kym som si nezohnala v Bratislave, bola som odhodlana ist do Ciech. Tam boli ovela lepsie informacie.

dalea
5. aug 2010

Potom dam vediet,ako sme obstali,drzte palce 😉

ivush
5. aug 2010

Tak sme sa boli poradiť s logopedičkou, v podstate záver je asi taký aký som ho tušila - vyšlo nám, že drobec rozumie všetkým pojmom i zložitým súvetiam, pragmatiku má veku primeranú, aj hru, gestá má veku primerané len hlboko podpriemernú má gramatiku - keďže zatiaľ netvorí vety ani slovné spojenia. Čiže OVR s potenciálnym rizikom na dysfáziu. Keď však čítam o deťoch čo naozaj majú potvrdenú dysfáziu, tak náš malý mi do toho nejako nezapadá - teraz každý deň pridáva nové slovíčka(to má takmer 3r. pričom decká s dysfáziou vraj takto pridávajú až okolo 4. roku), začína aj skloňovať, používa budúci čas, on má veľmi rád knihy, rád si kreslí (aj keď zatiaľ sú to len haky-baky).....tak neviem, no verím, že po intenzívnej logo stimulácii začne tvoriť vety a dobehne rovesníkov.......

marion
6. aug 2010

@ivush som rada ze si spokojna ako ste dopadli. 🙂 Urcite si teraz pokojnejsia. Tym ze si sa malemu zacala skor venovat je len plus a preto zacal rychlejsie napredovat. My sme boli s Lukaskom ked mal 2,5 roka u jedne logopedky a ona povedala ze je rozumny a cakat do 3 rokov.

Ked mal tri detska nas poslala na logopediu.Isli sme k inej ta co byva blizko nas. Ta s naim teda spolupracuje a Lukasko napreduje. Ale povedala, ze keby sme prisli uz v 2,5 roku mohla nam povedat co a ako robit, a uz mohol byt este dalej.

A este som chcela, nam na zaciatku nerobila ziadne testy, iba si ho otukla ked sa s nim bavila a poznamenala ze je vyvojovo OK a nepotrebuje ani psychologa, ani neurologa ani CT nic. Ze je v poriadku len sa mu musime venovat a rozvyjat jeho rec. My zase skladma vety, ale take ze ,,Nie papat ja,, Luky pije vodu,, atd. Ale to nevadi, teraz mame aj to obdobie vzdoru, tak som rada ze sa chytil a chce....

Logopedicka povedala ze urcite pojde o rok neskor do skoly, takze este mame 4 roky na to aby vsetko dobehol, a to ked vzdor ustupi tak sa to rozbehne este lepsie. Verime tomu....vsetci, cela rodina 🙂 🙂

Takze vsetkym vela sil 🙂 🙂

trixi
6. aug 2010

ahojte, vcera sme boli na prvom sedeni u logopedicky. Povedala, ze Matko pekne komunikuje od poslednej navstevy, ked sme tam boli na vstupnom vysetreni. Pomalicky zacina tvorit dvojslovne vety, zamerala sa na pouzivanie v, do, na, mne to pomohlo tiez, viem na co mam klast doraz pri rozpravani. Logopedicka povedala, ze do dvoch mesiacov by uz mal tvorit 3 slovne vety, ze dobre napreduje, ale ze to moze byt aj skor, ze potom sa zameria na cvicenie gramatiky. Zaujimave je, ze teraz ked travi cele dni so svojim bratrancom, ktory hovori len po anglicky, Matko krasne vyslovuje a spaja anglicke slovicka, pouziva ich, ked opakuje alebo hovori slovenske slova, tak su skomolene.

zuzanada
6. aug 2010

@trixi gratulujem k postupu. 🙂 Kiež by som to mohla povedať o mojom Maťkovi. ☹

trixi
6. aug 2010

@zuzanada dakujeme 🙂 .

Co ma zaujalo na tom cviceni, ze logopedicka pouziva aj posunkovu rec, ja som ju tiez pouzivala, chybou bolo, ze sme prestali, ked si ju Matko osvojil a nepokracovali sme. Tak aj to mohlo byt chybou, ze Matko dlho nerozpraval, vsetko vedel dosiahnut posunkami.

sisstin
6. aug 2010

@trixi znaková řeč nikdy neovlivnuje mluvení 😉 mluvit je vždycky jednodušší, takže znakující děti, pokud mohou, tak znak pak nahrazují slovem 😉 rozhodně jsi tím nic nezanedbala..znakování je úplně super, pokud ještě někdy budu mít další dítě, tak začnu znakovat tak od 5 měsíce 😉

ivush
6. aug 2010

@trixi Blahoželám k úspechom...Tvoj Matik má tiež diagnostikovaný OVR ?

trixi
6. aug 2010

@sisstin mne povedala logopedicka, ze sme mali pokracovat v znakovani, kym maly nezacne pridavat rec ku znakom. Aj moj nazor na znakovanie je, ze je to super. Ja sa tesim teraz z kazdeho pokroku, ktory ma Matko v rozpravani. Vcera par krat povedal lahku 3 slovnu vetu, dnes tiez. Tak sa z toho velmi radujeme.

sisstin
6. aug 2010

@trixi to je super 😉 já si vůbec neumím představit, že by syn někdy mluvil...mně to přijde jako sci-fi 😕 😅 😅 😅

trixi
6. aug 2010

@ivush nejako nestiham skratky, Matkovi urcila vyvojovu disfaziu, jednoslovne vyjadrovania, teraz zlepsenie, zacina velmi pekne opakovat, obcas pouziva 2 slovne vety. Vcera a dnes povedal 3slovnu vetu, sice len raz, ale tesila som sa. Vlastne sa tesim z kazdeho spravne povedaneho slovka, hoci je aj v anglictine.

@sisstin drzim vsetky palceky. Citam vsetky Tvoje prispevky, myslim, ze ostatnym mozu pomoct. 🙂

sisstin
6. aug 2010

@trixi mně přijde, že máte teda tu VD dg. nějako moc brzy 😕 navíc, když je z dvojjazyčné rodiny 😕 tyhle děti mluví dýl...jinak kdyby měl fakt VD, tak není možný na něj mluvit anglicky...to by prostě nešlo 😉

sisstin
6. aug 2010

@trixi ona vícejazyčnost dysfázii nezpůsobuje, ale značně, velmi značně ji zhoršuje 😉 děti se učí rodný jazyk jako cizí, a nejsou schopné vstřeba těch jazyků více...to se silně nedoporučuje...ex je slovák, a už i to dle Krejčířové by vadilo, pokud by na syna mluvil slovensky 🙂 naštěstí syn slovenštinu neslyšel téměř vůbec, takže ho to nepoznamenalo ještě víc... jinak právě děti z bilingválních rodin mluví déle, protože si musí srovnat oba dva jazyky( mělo by teda rozumět oboum) a pak až teprve se začne vyjadřovat, též by měl plynule přecházet z jednoho do druhého...záleží, taky kde převážně žijete 😉

ivush
6. aug 2010

@trixi presne, aj mne to príde skoro na určenie tej diagnózy...hlavne iba to, že ešte hovorí len jednoslovné vety - ako náš syn, predsa nemusí znamenať dysfáziu ale OVR...V tomto vekovom štádiu - podla toho čo som si prečítala - sa tieto dve "diagnózy" dosť podobajú....

sisstin
6. aug 2010

ona ta dysfázie se neurčuje "jenom" podle mluvení...jak tady psala felixa, tak dysfázie narušuje mnohem víc složek - jako motoriku, vizuélní vnímání, gramotoriku atd.,...jenže právě u takhle malých dětí to není možný posoudit, jednak většinou pro nespolupráci, a jednak je na to ještě moc brzo... dg. expresivní dysfázie se většinou dává až okolo čtvrtýho roku, ta smíšená se určuje dřív, ale většinou taky nejdříve!! ve třech letech 😉

felixa
6. aug 2010

@sisstin
@ivush
@trixi
to je pravda, ze viacjazycnost nesposobuje dysfaziu a ze moze zhorsovat rozpravanie. Ale moja vlastna skusenost s dcerou je, ze ma expresivnu vyvojovu dysfaziu, lahsej formy a pritom rozprava aj cesky aj slovensky. Od mala na nu isli obidva tieto jazyky. U nas doma rozpravame po slovensky a vsetky rozpravky mala v cestine. Nebol to zamer, nemali sme vtedy inu moznost, obcas pozerala slovenske dvd, ale inak ceske rpogramy aj dvd. V obdobi, ked mala 3,5r. (vtedy jej logopedicka urcila diagnozu VD) sme zabezpecili len slovenske rozpravky, ale po pol roku uz opat presla aj na ceske. Ma obrovsku slovnu zasobu aj v cestine, kazde jedno slovo, na ktore sa jej spytame vie povedat v obidvoch jazyykoch 🙂 , co sme sami prekvapeni. A podl toho, v akej reci pozerava rozpravku, v tej nam o nej rozprava.

Ja som zo zaciatku rozpravala klinickej logopedicke, ze mala rozprava bilingvalne, ale ona mi nechcela verit, a vzdy to prisudzovala, ze mala ma zlu gramatiku a pod. Ale teraz sa ukazalo, ze naozaj sa ona ucila obidva jazyky naraz. A po slovensky teraz pred skolou uz rozprava velmi pekne.

Potom. Ja som s dcerkou zacala chodit na logo od 2rokov aj 5 mesiacov a zacala rozpravat okolo 3 rokov, cudzi ju hodnotili len ako suslajucu a v styroch rokoch nikto cudzi nevedel, ze ma nejaky problem. Jej rec posobila sice detsky, ale vedela plynule rozpravat, aj ked nepouzivala vsetky gramaticke zvraty, a plus nevedela vsetky predlozky a pod. Fakt je, ze ja som sa jej venovala az extremne, kazde jedno slovo som jej povedala ukazala snad aj 1000 x, kym si ho ona zapamatala.

Myslim si, ze zalezi, aku dysfaziu dieta ma. Moja ma lahku, ale aj tak ju nezanedbavam, aj ked by mnohe oblasti dobehla aj sama neskor, ale myslim si, ze mnohe by uz zase nedobehla, lebo by sa jej uzatvorili recove synapsy (v 7 rokoch) popr. neskor aj ine. Nechcem tymto povedat, ze je to v pohode, ak dieta sa uci s VD dva jazyky naraz, ale myslim si, ze pri lahkom stupni sa to da. Anglictina oproti cestine a slovencine ma este tu vyhodu, ze je uplne ina a tam si dieta koncovky a pod. nebude pliest. Moja mala si ich zo zaciatku plietla, ale teraz uz nie. A to logo tvrdila, ze z televizie sa neda naucit cudzi jazyk. Moj muz sa tak naucil nemecky jazyk ako decko.

trixi
7. aug 2010

@sisstin ja som si prave myslela, ze dvojjazycnost pomaha detom, niekde som to citala, ze maju "trenovanejsi" mozog, ale asi to dlhsie trva. Ja som sa znepokojovala pred par mesiacmi, ked Matko nerozpraval vobec, ked vydaval len zvuky a ostatne deti v jeho veku uz pekne komunikovali. Velmi mu pomohol detsky kolektiv v skolke. Som zvedava, ako bude postupovat v rozpravani, ked zasa zacne chodit do skolky, pretoze nastupuje do novej skolky, do noveho ovela vacsieho kolektivu.

sisstin
7. aug 2010

Dobré ráno,

@trixi ona dvojjazyčnou je samozřejmě výhodou, ale pouze u dětí, které nemají vývojovou vadu řeči 😉 hodně dětí s dysfázií( pokud nemají nějakou lehkou formo, třeba jako holčička od felixy), bývají od cizích jazyků ve škole úplně osvobozené a i na rodný můžou mít individuální učební plán. Já to hrozně nerada používám a slyším, ale dysfázie je prostě postižení 😉

dokonce jsem četla, že odborníci tady a na Slovensku uvažují o tom, že se bude řadit mezi pervazivní vývojové poruchy, nakolik závažně ovlivnuje hodně složek a kvalitu života...a v některých zemích už pod tyto poruchy i spadá 😒 musím přiznat, že mi to vadí....nevím proč, když se na tom vlastně nic nezmění...ale vadí no 😖

felixa
7. aug 2010

@sisstin
pozerala som si pervazivne vyvojove poruchy a tie su sice charakterizovane tym, ze je to deficit v mnohych psychologickych funkciach ale zaroven, ze je tam deficit schopnosti vytvarania si vztahov s ludmi a dokonca su tieto pervazivne VCH radene medzi dusevne choroby. A medzi tie rozhodne samotna VD nepatri. A dysfatici si vedia vytvarat vztahy. Myslim si, ze medzi pervazivne z tohto pohladu predsa VD nepatri. Ale mozno samotni pacienti, ak maju aj dalsie typy chorob popri VD (napr. autisti), mozu byt zaradeni do pervazivnej vyvojovej choroby na zaklade svojej dalsej diagnozy, lebo pacient moze mat aj viac diagnoz.

Tym, ze je vyvojova dysfazia postih ju automaticky neradi medzi dusevne choroby. Aj napr. vozickari su postihnuti, ale to neznamena, ze su automaticky dusevne chori.

felixa
7. aug 2010

@trixi
@sisstin
Naozaj, pri vyvojovej dysfazii pokym dieta ani len nerozprava sa "doporucuje" ucit dieta LEN jeden jazyk. Postupne ako dieta rastie vidno, ze nakolko je vlastne postihnute. Pi mnohych detoch je problem ho vobec ucit len v jednom jazyku, tam rodic aj sam vidi, ze druhy jazyk by ho len miatol a k nicomu by to neviedlo, dieta by dva jazyky nezvladalo a nenapredovalo.

Zase na druhej strane som sa stretla s tym, ze mnohi pracovnici (klinicki logopedi, kl.psychologovia aj specialny pedagogovia), ktori sa stretavaju len s tazsimi formami VD potom deti, ktore nespadaju medzi tazke pripady, automaticky povazuju za zdrave deti, ze ved tie podla nich nemaju problemy. A preto ani nenavrhuju terapiu.

Citala som si, ze niektore tieto deti, ktore maju lahku formu sa naucia rozpravat pred skolou, v podstate sa javia ako zdrave, pokym rodic nepripisuje vyznam niektorym ich prejavom. Ale v niektorych psychologickych oblastiach predsa zaostavaju, a to sa potom moze prejavit v skole. Prejavia sa im napr. specificke poruchy ucenia alebo su napr. horsi ziaci, hoci inteligencne by nemali byt - nevedia si poriadne zapamatat text a pod, maju 3,4 aj ked hlupe nie su a rodic aj ucitel to potom pripisuje lenivosti. A ked taketo dieta sa navonok porovna s tazkym dysfatikom, tak naozaj na prvy pohlad sa zda, ze problem je niekde inde.

Su aj tazke formy VD aj lahke, kazde dieta ma individualne prejavy, ale netreba ich podcenovat, vela ukazu hlbkove psychologicke testy.

sisstin
7. aug 2010

@felixa no, ale odborníci to tam chtějí řadit 😒 a jak jsem psala, tak v mnoha zemích už se to tam i řadí 😉 ono těch vývojových pervazivních poruch je víc - nejznámější je autismus, tam ty problémy se sociálnem jsou.... 🙂 jenže, když dítě nerozumí, tak tam ty problémy sociální jsou taky 😉 sice to způsobuje něco jiného, než autismus...ale ten život to stejně komplikuje 😒 si vem, když dítě nerozumí, tak se pak většinou špatně zařazuje do kolektivu, a celkově je pozadu i v jiných věcech...takže takhle je to asi myšleno 😉 mně se to taky nelíbí 😒

sisstin
7. aug 2010

@felixa asi to tam chtějí řadit podle toho slova pervazivní( narušující)...ale pak se to bude dělit nějak dál, právě na ten autismus, Asperger, Vývojovou dysfázii - a tam to třeba bude nějak specifikované, že tyhle děti nemají problém s neverbální komunikaci a sociálnem atd. 😉

jako na půl s tím trošku souhlasím, protože syn opravdu do kolektivu dětí nezapadá...ač jiné dg. než opoždění vývoj řeči( vývojová dysfázie) nemá 😉 ale ta dysfázka natolik ovlivnuje jeho život, že je prostě pořád nějakým způsobem "jinej" 😉

felixa
7. aug 2010

@sisstin
pozerala som si to trodu na nete a nasla som Mdzinarodnu klasifikaciu chorob,v skupine Dusevne poruchy a poruchy spravania a veruze tam je aj vyvojova dysfazia. Co som v soku. 😠 Napr. su tam aj demencia, depresia, schizofrenia, mentalna anorexia, dokonca sexualna dysfunkcia nevyvolana nejakou organickou poruchou (to ma prekvapilo, ze je to kvalifikovane ako dusevna choroba 😕 ) , mentalna retarddacia, pedofilia...atd...

A jedna oblast medzi tymito dusevnymi chorobami sa vola Poruchy psychickeho vyvoja a tam je Specifkicka porucha reci a jazyka (a v nej je expresivna porucha, receptivna, zmiesana atd...), Pervazivne vyvojove poruchy (Detsky autizmus, atypicky autizmus, Aspergerov syndrom atd...). Ale v tej medzinarodnej kl.chor. co sa pouziva na Slovneksu som nenasla nazov Pervazivne v.ch. ale nazov Prenikave poruchy vyvinu (pricom to ma iny vyznam ako pervazivny 😕 ").

Takze vlastne v dusevnych chorobach je to zaradene od roku 1993 (aspon to, co som nasla). Co som velmi prekvapena. A oni vramci len jednej skupiny Poruchy psychickeho vyvoja to vlastne chu dat do tych pervazivnych? V tom uz nevidim logiku, lebo tam su vyclenene typy autizmu a zda sa mi to uz aj zbytocne, kedze je to uz zaclenene ako dusevna choroba.

Diki sisstin, ze si to tu spomenula, vidim, ze musim zase nieco "stravit". ☹

felixa
7. aug 2010

@sisstin - moja dcerka pri svojej expresivnej dys. zase vsetkemu rozumela, vsetko chapala a aj ked nevedela poriadne ako malicka rozpravat, tak celou svojou "bytostou" vedela sa vyjadrit, co vlastne chce, ze ju pochopili aj druhi. A hlavne bola mala, tak sa nad tym az tak nezamyslali (az na niektorych, samozrejme, taki sa vzdy najdu 😕 ). A do kolektivu velmi rychlo vzdy zapadne (aj na ihriskach), je velmi spolocenska a komunikativna. A to predsa suvisi s povahou dietata.

ivush
7. aug 2010

@felixa prepáč prosím za túto moju - možno fakt hlúpu- otázku, ale v čom resp. ako sa prejavuje, že tvoja malá má dysfáziu keď pekne rozpráva ? na základe čoho ju máte klasifikovanú ?
Jaaaaj, už som z toho dobre zmotaná 😒 😖

marion
7. aug 2010

@felixa nas maly je tiez bezproblemovy co sa tyka kolektivu, vie sa rychlo presadit a dokonca aj ked deti mu nerozumeju prijali ho v skolke do kolektivu. Sice prvy mesiac boli trosku ku nemu zli, lebo mu nerozumeli, ale potom si nasli sposob ako spolu vyjst a hraju sa spolu. 🙂 🙂 Neviem sice aky typ dysfazie mame, ale vsetkemu rozumie, vsetko spravi....psychologocika povedala ze je nadpriemerne zrucny, a ta zrucnost predbieha rec. Ale casom sa to vyrovna. A tomu aj my verime. 🙂

felixa
7. aug 2010

@ivush
@marion
Moja dcerka uz pekne rozprava, ale uz aj ide do skoly 😉 . Intenzivne na logo. sa jej venujem od jej 2,5 mesiaca.
Dysfazia zasahuje vsetky oblasti, ktore som popisala na str. 28 (taky dlhy prispevok). Moja dcera je uz teraz kompenzovana.
Predtym vyrazne zaostavala v gramatike, problemy mala s predlozkami, horsiu grafomotoriku (aj ked napr. krasne malovala, ale nevedela poriadne robit take tie grafomotoricke tvary a pod.), horsie suvetia a dalsie. V tej reci sa to prejavi ako prve, ze nie je vsetko uplne v poriadku. Mala bola aj je velmi sikovna, ale v reci vyrazne zaostavala za vrstovnikmi. Napr. trojrocne deti v skolke krasne rozpravali. Mala rozpravala tak kostrbato, napr: Pani ucika doje hajo, hajo. Ja ha-ha hoje. (pani ucitelka dole telefonovala. Ja som spinkala hore.) A pod. Napr. ked sa ucitelka na nu vraj hnevala, tak mala mi povedala, ked som pre nu prisla: Pani ucika no,no,no. A co som s nou v 2,5 r. chodila k logopedicka, narastala jej slovna zasoba rapidne. Najprv pomaly, ale behom mesiaca sa rozbehla.

Mala je zdiagnostikovana na zaklade hlbkovych psychologickych a logopedickych testov. V tejto teme mam vela prispevkov, tam som ja vselico pisala (uz tusim dva roky dozadu).

marion
7. aug 2010

@felixa my mame vela deti v okoli vo veku Lukaska, a mozem ti povedat ze maloktore hovori tak pekne a cisto ze mu vsetko rozumiet, a pritom dysfaziu nemaju. Vela z nich hovori uz akoze od 2 rokov, ale tak suslavo ze ja im vela krat nerozumiem, iba jeho vlastna mamina.

Takze my sa malemu venujeme, denne kolko sa da a kolko on chce. Tiez uz opakuje skoro vsetko, ale len podtstane mena, slovesa zatial len obcas, ale stale vynechava tie prve pismena, tie kt. mu idu zle. Napr. vie povedat s ako robi had, ale ked mu poviem povedz slimak tak povie imak...

My sme zacali chodit od 3 rokov na logopediu, teraz je od vtedy cca pol roka, u logopedky sme boli cca 11x, a robi pokroky, vela ludi v okoli to poznamenalo. Takze verim, ze casom ked aj on bude starsi a rozumnejsi, tak este viac a viac bude on chciet, leboi vlastne vsetko zavisi aj od neho 🙂

ivush
7. aug 2010

@marion teda, presne akoby si písala o našom drobcovi - urobiť hada vieee, ale slimák je limák a on sa volá Amo namiesto Samo....Ale "s" je ťažká hláska, takže to sa ešte možno časom naučí...teraz začal hovoriť "c, č" a to tiež donedávna tak pekne nevedel povedať...on povie aj niektoré slovesá, zámená proste postupne pridáva slová a ja mám pocit, že pridáva slová na základe toho, ktoré sa mu ako zdá komplikované a nie podľa slovných druhov....len je problém ho doviesť na to, aby ich pospájal....zatiaľ sa nám to zadarí len občas 😒 Ale to je pri OVR vraj normálne vzhľadom na čas, odkedy začal tak viac rozprávať...