Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

hake
10. aug 2010

sisstin dygysa maggie2 - súhlasím je veľmi dôležitý výber školy 😅 ... a v dnešnej dobe dupľom ... my teraz otvárame novú súkromnú ZŠ v košiciach viď. www.didacticus.sk a nemáme problém ani s DMO ani s nijakými inými postihnutiami .... máme málo detí, preto je to úplne super, lebo sa môžem venovať tým detičkám úplne individuálne ... máme najnovšiu techniku a o detičky je postarané od rána až do večera kým to rodič potrebuje ... každý deň majú iný krúžok a najlepšie na tom je to ,že máme najlacnejšie školné iba 45eur ... a v cene je naozaj všetko (pomôcky,učebnice, krúžky, obed, desiata, olovrant ...všetko čo dieťa potrebuje!!! Zabezpečujeme aj prázdninvé pobyty ak majú rodičia záujem ...a hlavne nie som nejaká vyhorená učiteľka, ktorá dokáže takto bezcitne odrovnať dieťa ... som myslela že "socik" už skončil ... ale pozerám, že u niekoho ešte nie ... ☹

maggie2
10. aug 2010

@digysa stalo sa to v okrese Trnava 😒

sisstin
10. aug 2010

@havedka u vás asi bude nesmírně důležité psychologické vyšetření, ale POŘÁDNÉ..ne nějaké typu: možná je to autismus atd. Doporučuju Andres a Dr. Jánošikovou, v Brně Dr. Makovskou( nejsem si jistá tím příjmením) a v Praze Dr. Krejčířovou 😉 pokud je tvůj syn po neuro stránce ok, a nemluví v 8 letech..tak je to hodně, hodně závažné a chce to řešit, co nejdřív..jak jsme tu už psaly, řečové centrum se uzavírá okolo 7 let.

Chce to najet na alternativní komunikaci - znakovku, komunikační tabulky, Piktíka atd.. Kam chodí do školy, když nemluví: Do speciální? 😕

strociatka
10. aug 2010

@maggie2 to je hrozne, co si pisala, ale zial mas pravdu - uplne normalne sa to deje aj v skolkach. V jednej som isty cas praxovala a na rovinu poviem, ze sa tam nachadzala aj osoba, ktora nemala problem dieta stireskat jak hada, ale kedze to bola riaditelkina znama, nik si nedovolil nic povedat...

teraz od septembra nastupuje aj moja mala dracica do skolky a uz teraz mam stiahnute hrdlo, ako ju ucitelky prijmu, vsetci mi radia, aby som im dopredu o jej problemoch nic nehovorila, ale bojim sa....

sisstin
10. aug 2010

@strociatka já jsem teda toho názoru, že by to vědět měly 😉 máš na to i papír? Aby ti pak neřekly, že je malá nevychovaná a vzteklá 😉 já jsem prostě ten typ, co radši upozorní dopředu, vysvětlí problémy a podloží to lékařskou zprávou... 😉

strociatka
10. aug 2010

zatial len od neurologicky, kde jej napisala diagnozu afektivne poruchy zacinajuce v detstve, alebo nieco take, uz presne neviem, musela by som to pohladat, ale skor tam napisala nieco, len aby tam nieco napisala, povedala mi, ze mozno z toho vyrastie a ze doporucuje sledovanie psychologom, tam este ale nemame termin, tak teraz nevoem, povedat? npovedat?

strociatka
10. aug 2010

@sisstin uz som to nasla: F98 Iné poruchy správania a emočné poruchy so zvyčajným začiatkom v detstve a počas dospievania

sisstin
10. aug 2010

@strociatka já myslím, že v dnešní době je dětí s ADHD a podobnými problémy spousta. Nevím, odkud jste..ale ve větších městech by měly být i školky pro děti s poruchami chování. Je tam mín dětí, a víc učitelek..a jsou školené na to, jak děti zvládnout 😉

strociatka
10. aug 2010

emocne narusena vsak rozhodne nie je, tak mi to pride fakt divna diagnoza... ma problem so spravanim a s hyperaktivitou, ale citovo narusena nie je, keby ste ju stretli na ulici tak mate pocit, ze je skor zle vychovana, ci rozmaznana, ale uplne normalne naviazana a citovo zrela na svoj vek, tak nerozumiem tej diagnoze

sisstin
10. aug 2010

@strociatka ono emočně právě znamená i to, že nezvládá svůj vztek třeba 😉 není to jenom v tom smyslu, v jakém to bereš ty 😉

strociatka
10. aug 2010

@sisstin mozno ano, ked ma tie svoje zachvaty, tak to vyzera hodne divne, inak je uple bezne trucovite a vzdorovite dieta a na prvy pohlad akcne

a asi by som ani nemala pisat do vasej temy, lebo jej sa pusa na sekundu nezastavi

sisstin
10. aug 2010

@strociatka no ono to ADHD je taky docela peklo 😉 já jsem ráda, že tohle se nám vyhlo..páč na moji povahu by to asi nebylo..ale tak, naučila jsem se s Tygrem hodně věcí..takže bych to musela zvládnout taky 😅 😅 😅

felixa
10. aug 2010

@strociatka - tvoja dcerka je este mala, tato jej "diagnoza" sa moze prelinat s obdobim detskeho vzdoru. Ci povedat - zvaz aka je mala, ake su ucitelky. Ak to mas na papieri, tak ju musia akceptovat, ze nie je nevychovana, ale ze ma problem. Len vies, ucitelky mozu byt potom zaujate. Niekedy deti su doma plne zlosti a neposluchania a v skolke posluchaju a nerobia zle, lebo sa boja. Mne to hovorila psychologicka a u mojej malej sa to potvrdilo. Okolo troch rokov mala obdobie vzdoru (a to este aj v styroch rokoch), ale v skolke bola ako med a ucitelky ju chvalili. Nakoniec som bola rada, ze som nic nehovorila.

sisstin
10. aug 2010

já teda nevím, jestli je ta úroven školství v CR o tolik jiná než na SK..ale tady už je spousta tématicky zaměřených školek na různé problémy.. učitelky jsou chápavé a vyškolené.. 😕

felixa
10. aug 2010

@havedka - musis si za tym ist ty sama, ziadny lekar nema na tom zaujem. Musis ty ziadat a trvat na svojom, ze chces vysetrenia. Ak nerozprava ako 8 rocny, mal by mat spravene komplexne psychiatricke a aj psychologicke vysetrenie t.j. mal by ho vysetrit detsky psychiater a detsky "klinicky" psycholog. Cize nie len nejaka obycajna psychologicka z detskej pedagogickej poradne. Ako pisala sisstin, treba s nim zacat pracovat u odpbornikov, na Slovensku rozvijaju rec u dietata, aj ked mali DMO a ked sa nerozhovoria, tak aspon naucit znakovanie alebo posunkovu rec alebo pod. Ved dieta treba naucit co najviac, aby sa vedelo aspon ako tak o seba v dospelosti postarat, alebo aspon spravit vsetko mozne, absolvovat vsetky dostupne terapie a ked aj tak dieta zaostava, tak hladat mu prislusny typ vzdelania, ak sa da. Ved ked pises, ze rozumie vsetko tak si myslim, ze sa moze posunut aj dalej.

maggie2
10. aug 2010

@sisstin neviem posúdiť priamo ako je to v ČR sisstin vieš, možno nejde ani tak o úroveň školstva ako profesionálny prístup pracovníkov v školstve. Tam je možno rozdiel. Vieš, veľa schopných ľudí zutekalo do zahraničia pracovať, resp. zmenili povolanie kvôli financiám a tých schopných obetavých, ktorí sú nejakým spôsobom viazaní na domov, že nemôžu odísť, alebo nevedia cudziu reč, resp. sú verní v láske svojmu povolaniu zostalo doma menej oproti tým zvyšným čo robia školstvu hanbu ☹

sisstin
10. aug 2010

@maggie2 tak všude se najdou lidi, který dělat takovýhle povolání a nebaví je to, a to je pak hrůza 😉 proto chce fakt projít hodně školek, třeba i dojíždět...zeptat se jiných maminek, co mají děti s podobnými problémy, jak byly spokojené atd. 😉 já mám výhodu velkého města, takže tady ty možnosti jsou...ale zas nejsem schopná nějakého většího dojíždění( nemám auto a jsem na to sama), takže to by mohl být problém, pokud bych třeba bydlela někde na vesnici 😒 je to boj no... ale co bysme pro ty naše děti neudělaly, že? 😀

felixa
10. aug 2010

@sisstin - suhlasim, ze ak ma dieta vacsi problem, tak treba ucitelov upozornit. A ak je ten problem anozaj vazny, ze dieta ma byt integrovane, tak integrovat sa bez suhlasu riaditela ani neda. Ked je problem mensi, musi rodic zvazit, ze ci nieco povie vopred. Ja vychadzam z toho, ze dcerku v skolke chvalili ahodnotili ju, ze patri k tym sikovnejsim detom. Cize, neupozornujem vopored. Ak sa vyskytne nejaky problem, budem ho vtedy riesit. Nechcem, aby ju ucitelka zacala uz vopred brat ako broblemovu. Ked sa robili studie, tak vyslo najavo, ze ucitelia maju velke predsudky, a podla toho pristupuju k detom.

felixa
10. aug 2010

@sisstin - ja co mam skusenosti, tak dobre ohlasy na Slovensku chodia na mnohe skolky v mestach. Ale na dedinach je to obycajne katastrofa. Vyskytnu sa aj ucitelky s dobrym pristupom - ojedinele. A specialne skoly, skolky, logo skoly, montessori -. tie su len v niektorych mestach na Slovensku. Uroven vzdelania pedagogickych pracovnikov ohladom akychkolvek problemov u deti je velmi slaba. Uz som pocula mlade baby, ktore skoncili pedagogicku VS ako sa vyjadrovali o takychto detoch ako "ti blazni". A spoluziaci na skolach maju na taketo deti dost podobni nazor. Pokladaju ich za mentalne postihnute a robia im zle. A mnohi ucitelia ich v tom nepriamo svojim postojom k tymto detom podporuju. Zrejme nie vsade, ale vela som o tom pocula. Cize aj samotna integracia do normalnej skoly na Slovensku podla mna len vtedy, ked dieta nema az taky problem.

sisstin
10. aug 2010

@felixa tady je drtivá většina dětí s dysfázií vedená v běžné ZS jako integrovaná 😉 bud s asistentem, nebo některé děti zvládají i bez 😉 asi v takové formě jako má tvoje dcerka, kdy je jednak VD ve slabé formě a ještě kompenzovaná, bych skutečně asi nic neříkala..jenže to je spíš výjimečný stav 😉 Já bych byla spíš pro logo školu, ale ta tady zatím v městě není, třeba do té doby, než bude Tygr chodit do školy bude 🙂 ono v podstatě tohle přebírá SPC(PPP), když dítě nastoupí do školního zařízení( do školky) a mělo by se o to starat. My zatím spadáme pod Ranou péči, ale předpokládám, že až začne chodit do školky, tak přejdeme k SPC, které si pečlivě vyberu..jako všude jsou i špatná SPC , kde pracují lidi, které to nebaví a ještě tomu navíc vůbec nerozumí 😒

ještě k té integraci, na SK jste na tom asi fakt hůř, než u nás...ale třeba CR je v integraci hodně pozadu např. oproti UK..tak se integrují naprosto všechny děti s postižením( i třeba se středněfunkčním autismem, Downovým syndromem, mentální retardací atd.), tam žádné speciální školky a školy neexistují 😕 moc si to v praxi neumím představit, ale od známé, co tam žije, to vím 😉

adulenka
12. aug 2010

prosim vas viete mi niekto poradit,syn zatial vobec nerozprava iba mama a ostatne si len blaboce ziadne slova od malicka ma problemy s uskami bol aj na vysetreni bera to mal ok,a dnes sme boli na kontrole a povedala nam ze o 2tyzdne znovu kontrola a potom nas posle do BA na foniatricke vysetrenie a budeme tam aj hospitalizovany,vtom momente ma nenapadlo sa jej na nic opytat,tak by som sa chcela informovat ci sa treba objednat a aka je cakacia doba,kolko dni tam budeme a co to vsetko obnasa to vysetrenie,dakujem 🙂

strociatka
12. aug 2010

@sisstin pozeram, ze to mas ozaj dobre nastudovane, priznavam, ze som necitala celu tuto diskusiu, ale paci sa mi, smiem sa opytat? tvoj maly ma ktoru formu NKS? ako to zvladas/te a mas niekoho (psycholog/pediater/logoped) komu plne doverujes a chodievas sa k nemu radit? dakujem

sisstin
12. aug 2010

@strociatka my máme podezření na vývojovou dysfázii smíšeného typu 😉 to porozumění má narušeno jenom lehce docela..to je tak 6-max. 9 měsíců pozadu, exprese je narušena zřejmě středně těžce. Nemluví v podstatě vůbec, jenom žvatlá 😉 Ve zprávě od Krejčířové( nejlepší psycholog v CR) máme oficiálně : těžká retardace vývoje řeči( lehce i ve složce receptivní- to je to porozumění) a k tomu nerovnoměrný vývoj 😉 Jinak inteligence, motorika, psycho-sociální chování atd. už je v normě, ale nebylo to tak vždycky...při tom prvním vyšetření měl celkové opoždění psychomotorického vývoje asi o 9m 😉 To se teda naštěstí srovnalo, to porozumění jde taky rychle dopředu...ale ta řeč zatím totálně stagnuje, do dvou let z něho nevylezl téměř žádnej zvuk..žvatlá asi od 2 a 1/4 😉

My tu máme neziskovou organizaci, která se jmenuje Raná péče 😉 a ta se stará o dětičky s ohroženým vývojem do 7 let 😉 takže tam jsme začli chodit jako první, to měl syn asi 20m 😉 tam mi řekli, že teda určitě zcela v pořádku není a potvrdili mi moje podezření na dysfázii 😉 ( v podstatě jsem si ho diagnostikovala sama podle toho, co jsem si načetla na netu, pediatrička a ani místní psycholožka to nechtěly řešit, že je syn ještě malý 😉 ). Oni zapůjčují didaktické hračky, různé materiály, chodí do rodin, pomáhají s terapií..prostě fakt super věc 😉

Pak jsme se teda v 27m dostali k té Krejčířové( objednací lhůty jsou krutý)..ta mi teda syna zdiagnostikovala, ted jsme tam byli podruhé, udělal dost velký pokroky a v říjnu( oktobru) jdeme znova, tři dny před 3.narozeninama a teda počítám, že už tu dysfázii dostaneme oficiálně 😉 Paní doktorka je neustále na mailu, takže se s ní člověk může poradit, popř. se radím v Rané péči..a nejvíc mi pomáhaj diskuze na netu s holkama, co maj s dětma stejný( podobný ) problémy 😉

Jak to zvládám? Jak kdy...někdy docela dobrý, někdy mám depky jako prase...co bude dál,jak to bude ve školce..ve škole...jak to bude syn zvládat ...zatím je ještě malej, a navíc vypadá tak o rok mladší, takže ho okolí moc neřeší, že nemluví 😉 a i mezi dětma zatím ta řeč není moc důležitá...ale za rok už to bude jiný 😉 čtyřletý děti si chtěj pokecat.. 😉

Jinak těch problémů máme víc, syn je na nás šíleně psychicky závislej...všeho se bojí, neustále se mu člověk musí věnovat...ale jako proti tomu, co to bylo dřív( nesnesl třeba, aby na něho někdo cizí promluvil, nebo nedejbože se ho dotknul, bál se dětí atd.), tak to už je dobrý...socializoval se vcelku slušně 😉

strociatka
12. aug 2010

@sisstin paani, mne tato diagnoza pride tazka, preto vsetky maminky obdivujem a hlavne moc im fandim, ze s k tomu dokazu postavit takto prirodzene. Nie je to lahke, pretoze akosi to nase okolie prve co riesi: ake je to vase babatko buclate (cize ci dobre papa) a hned na to a uz rozprava?! V tomto smere zelam vela trpezlivosti a sily naucit sa prijat to co sa zmenit neda a dostatok sily zmenit co sa zmenit da.

Tu u nas na Slovensku je to s odbornikmi dost bieda, to mas uplnu pravdu, ci uz vo vztahu k diagnostike a treapii autizmu, alebo vseobecne. Mate take uzasne organizacie ako Kluc a pod a takisto mate take odbornicky ako Katerinu Thorovu (Poruchy autistickeho spektra) ci pani Krejcirovu (Detska klinicka psychologie) co su u nas zakladnou a najdolezitejsou ucebnicou na VS. Nic vsak nenahradi ich vyskum a poznatky z praxe, takze je to u nas dooost zle. Vela maminiek sa preto obracia na Andreas a Dr. Janosikovu, ktora sa (mozno ze zial aj sama) povazuje za najlepsiu odbornicku na diagnostiku, ale malo kto vie, ze v Bratislave vyborne funguje aj Vcasna diagnostika na Kramaroch, kde su velmi sikovne napr. Matuskova a Kormanova, ktore sa zaoberaju detickami do 3 rokov, cize fakt vcasnou intervenciou a maju bohate skusenosti, tiez tu mame vyborne zariadenie DSS prof. Matulaya, kde je diagnosticke odd. pre deti (od troch rokov), zial vsetko je tu centrovane len a len do BA, co je skoda.

My napriklad, ako som uz pisala, mame problemy so spravanim, zvladanim afektov a nespavostou a ADHD a pod. no a na tieto problemy najst dobreho odbornika je priam zazrak. Uz som zopar navstivila, ale prasila som odtial ako sa len dalo. Jedna vyznamna pani doktorka - detska klinicka psychologicka - tu v BA mimoriadne znama mi povedala, ze nasa mala ma preto problemy so spravanim, lebo je narodena v znameni strelca - urob si sama nazor, ale nas uz vo svojej ordinacii viac neuvidi.

sisstin
12. aug 2010

@strociatka mě jediný, co drží nad vodou je, že je to vývojová věc a všechny děti s dysfázií se rozmluví...většinou okolo toho pátýho roku 😉 a pak to jde hodně rychle, že třeba do roka už je ta slovní zásoba jako u vrstevníků, a na první poslech není vůbec nic poznat 😉 ( pokud to nejsou vyloženě těžké formy smíšených dysfázií, mám známou, co má klučinu s fakt těžkou smíšenou, ted mu bude 9let - rozumí asi jako 5letý a mluví taky tak podobně, ale mluví...a čím bude starší, tím to bude lepší...ale on ji má fakt hodně těžkou tu dysfázii, on do pěti let téměř nerozuměl..ale zas je génius na matematiku, sčítá, odčítá, násobí několikamístná čísla atd.)

Blbý je, že tady dysfázie postihuje více složek - tu grafomotoriku, prostorový vnímání, rozlišování hlásek atd., ale to už záleží, jak je ta dysfázie těžká a jak moc se s dítětem pracuje, než nastoupí do školy...zatím dělám, co můžu 😉 a pak jsou právě ty specifické poruchy učení k tomu - dysgrafie, dyskalkulie atd. Ale zas třeba znám maminku, co má klučinu se smíšenou a žádné specifické poruchy učení zatím nemá, hodně na tom zapracovali 😉

Takže si zas říkám, že oproti třeba autismus a jiným závažným duševním poruchám je tohle "nic", protože u dysfázie nejsou narušený ty sociální vztahy, a lidi s dysfázií žijou normální život a často i úspěšný život( znám slečnu s dysfázií - smíšenou - a letos dokončila VS..ale o tom život není 😉 ). Tahle porucha je děsivá, když jsou děti hodně malé - syn do dvou let téměř nerozuměl mluvené řeči, byl pozadu...ale fakt čím je starší, tím to je o moc lepší 😉

Jinak jak jsem psala, to ADHD v horší formě je taky docela peklo 😉 a rozhodně bych ty problémy nesnižovala...musí to být taky pěknej záhul na psychiku..navíc spousta doktorů tuhle dg. popírá a má za to, že jsou jenom špatně vychované 🤐 🤐 🤐

já jsem neskutečně štastná, že jsme se dostali k té Krejčířové...kdybych neměla net, tak vím úplně kulový...a chodili by jsme někde po místních psycholožkách( jednou jsme tam byli) a to bylo úúúplně o ničem.. 😖

strociatka
12. aug 2010

@sisstin uf, ADHD da pekelne zabrat, to malokto pochopi, obzvlast, ked ma ludia na ulici pristavia a vynadaju, ze to co akoz si ju neviem vychovat?! no co uz...

psychicky sa pripravujem na to, co bude v skolke, zajtra mam termin u novej psychologicky a uz po telefone mi prisla zoriantovana, tak dam zajtra vediet ako sme dopadli. Mimochodom je to prva psychologicka, ktora si ma na prvy pohovor pozvala bez dietata, konecne niekto pochopil, ze je viac ako nevhodne rozpravat o problemoch dietata pred dietatom, ja to neznasam, pride mi to neprofesionalne.

sisstin
12. aug 2010

@strociatka no já jsem ráda, že se nám to ADHD vyhnulo...protože to se k dysfázi pojí dost často, a to už bych se asi houpala někde na stromě 😅 😅 😅 my máme spíš opačný problémy, syn byl do určitýho věku extrémně klidný a taky extrémně bojácný... ted je to už lepší, ale spíš patří ke klidnějším dětem..i když období vzdoru už taky nastalo...ale je to v normě 😉

já to beru tak, že každé dítě nás má něco naučit...tebe malá naučí k větší trpělivost a toleranci k okolí( např.), já jsem se zas zbavila škatulkování lidí, co mají nějaký problémy, taky jsem se naučila svaté trpělivosti.. a celkově prostě ten život vnímám jinak.... dřív byl můj největší problém, jak sladit oční stíny k oblečení( to teda řešim pořád 😅 😅 😅 )..ale prostě přece jenom ty hodnoty už jsou trošku někde jinde 😉 oni vědí, proč se nám narodili 😉

strociatka
12. aug 2010

och, tak to by si ma mohla naucit, ja (hanbim sa to priznat) si tie tiene neviem naniest, aj som si nejake kupila, ale vobec netusim co s tym... 😕

ale tiez si myslim, ze nas vlastne nase deticky obohacuju, len su dni, kedy to tak neviem vnimat a aj nechcem byt trpezliva a nechcem byt optimisticka a nemam chut sa prisposobovat... su to zufale dni, ale su

sisstin
13. aug 2010

@strociatka tak takových dní mám hodně 😝 prostě někdy je to o nervy 😉 ale dneska jsem happy, konečně spal přes noc bez dudlíku a až na jedno brečení to bylo v pohodě...takže už jsme se postupně zbavili flašky, kočárku, dudlíku...a všechno šlo vcelku hodně rychle..jen jsem to prostě nesměla hrotit 😎

strociatka
13. aug 2010

si to vystihla, tiez ma mala naucila, ze to ide, ak netlacim na pilu, rovnako to bolo s odplienkovanim, ked som to chcela ja, tak to neslo a ked to chcela ona, tak sa odplienkovala sama za necele dva dni a to definitivne. Otazka len je, ci sme ochotni sa od deti ucit. Niekedy som ochotna viac a niekedy ovela menej a priznavam, ze castejsie menej ako viac 😉