Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

katinka201
27. jan 2009

ja somsi tiez myslela a aj myslim ze je maly tvrdohlavy ako kazdy chalan a rozkeca sa. Sesternicin maly zacal tiez az v 3 rokoch, po nastupe do skolky. Ja mam hroznu lekarku, je to stara striga, stale ma strasi raz je hluchy raz ma rysy autizmu. Idem si najst novu lekarku, lebo od nej vzdy pridem vytocena

basado
27. jan 2009

neboj sa katinka201 určite nam tí naši drobci začnu rozpravat, len to chce teda trošku času 😉 musíme byt trpezlive. ja na tvojom mieste by som určime zmenila mudr., už ked vieš že prídeš od nej nahnevana. vyskušaj zmenit a potom napíš ako si dopadla u druhej dr 😉 .určite ti povie že nema naznak autizmu a že chlapci su trošku lenivší 😵 😵 😵

katka_e
31. jan 2009

možem sa spýtať?treba odporúčanie k logopedićke?lebo moja p.doktorka stále tvrdí,že netreba tam ísť,má malý čas.ja by som tam šla aj bez toho.ale asi sa bez toho nedá,že?

basado
31. jan 2009

ahoj katka-e prečo chceš ist logopedičke? u nas v školke chodí jeden chlapec sukromnej logopedičke, tak si myslím že sa to da . ale stojí to peniaze 😉

katka_e
1. feb 2009

no,budem si musieť pozisťovať ako je to u nás v meste.Lebo ako som už spomínala aj predtým,naša p.doktorka tvrdí,že malý má čas do 4 rokov,aby sa rozhovoril.On chodí do śkolky 3 mesiac,rozrećnil sa-teda až moc,kolektív robí zázraky,ale mele nezrozumiteľne.My v rodine mu rozumieme,ale cudzí ĺudia nie.Tak som chcela vedieť,že ći sa dá ísť k logopedičke aj bez odporúčania...lebo si myslím,že ju potrebuje.Keby nepovedal r,l,dobre...pojdeme aj neskor,ale on hovorí vetu-dlhšiu a zachytím len záver z toho.To jediné,čo mu rozumiem. ☹

andy.a
1. feb 2009

Katky,my sme tiež chodili súkr.logopedičke a výmenný lístok som si pre istotu od pediatričky vypýtala 😉 ale už si ani nespomínam,či ho tá logopedička potrebovala 😉

inak,na hodinu si účtovala 350,- Sk a chodili sme á 3 týždne..1.vyšetrenie stálo určite viacej,ale nespomínam si na sumu.. 😕

chodili sme tam od 3 rokov,malý má OVR,neskoro začal rozprávať,urobil neuveriteľné pokroky 😅
teraz má 5 rokov a už sa rieši len dyslália/nesprávna výslovnosť,hlavne "R" a sykavky/..a ešte používa niekedy agramatizmy 😒

len naša pani logop.odišla do zahraničia,malý je neskutočne mal rád,aj úžasne spolupracoval..poslúchal u nej lepšie ako doma 😝 😅 teraz si musíme hľadať novú..no,bude to ťažké,lebo tie starše pracujú ešte podľa satrých metód..opakovanei slabík,slovíčok a pod..čítanie,knižky,obrázky..
..a táto naša bola cca 30-ročná,mala obrovskú herňu,kopec hračiek,tak malý sa tam vyslovene tešil 😕 😅 reč trénovali zo začiatku len pri hre a cca od tých 4 rokov pred zrkadlom a pod. 😉 🙂

chochulka
6. feb 2009

ahojte neviete prečo sa môj drobec naučil skôr abecedu ako rozprávať? má 2,5 roka a na vianoce sme mu kúpili detský notebook Tesco čo učí rozprávať, čísla, abecedu, písmená. Za mesiac sa naučil si to prepínať a aj prepnúť funkcie aby našiel správne písmeno a slovo. Spravila som taký drobný test že som našla na internete hru pre deti kde ukazuje písmená a dieťa by malo stlačiť to písmeno na klávesnici a vie to beťár. Je to zvláštne nechápem to. Odmieta rozprávať len čo potrebuje inak sa mu nechce iba mama, papa-papať, cucu-cukrík, aho - ahoj, páči - ako nech sa páči, kaka - kakať. Boli sme už u logopedičky a tá povedala, že je to normálne že ešte nerozpráva lenže sa ani nesnaží. čo ma štve a ja to na ňom vidím. nebavia ho detské knižky, len počítač, autá, vláčiky a ešte na minimaxe elmo inak ani detské rozprávky. Už ani niekedy neviem čím ho zaujať alebo či nepotrebuje nejaký špeciálny prístup. Inak je zvedavý, dobre počuje ale pýta sa ma ukazovaním na všetko, ale nehovorí.

basado
6. feb 2009

ahoj chochulka možem sa spytat aky je to notebook? mohla by som to aj ja kupit malemu 😀 tak isto ani naš maly nerozprava a pytala som sa dr. a ona mi povedala že to je normalne že ma čas. ale aj ked by som bola rada keby už rozpraval 😉

chochulka
7. feb 2009

je ja ti neviem presne. My sme mu to kúpili v Tescu a volá sa to môj laptop je v slovenčine a má tam rôzne funkcie ako písmená, čísla do 9, melódie, hry .skús pozrieť v Tescu ale neviem či ho budú mať my sme ho kúpili na vianoce. je to super odporúčam. ak máš malého čo je aspoň trošku technický typ tak na to príde a na začiatok mu to vysvetlíš. Malý sa mi prplil dovtedy kým na všetky funkcie sám neprišiel. Teraz musím riešiť ako sa ja občas dostanem k normálnemu počítaču lebo sa mi začína vkuse do neho montovať. Ešte by som prijala trošku modernejšiu verziu detského notebooku, ktorá by učila aj vyššie čísla a farby a takéto veci lebo so mnou sa odmieta učiť je to tvrdohlavec.

katka_e
7. feb 2009

tak s týmto mám aj ja skúsenosť,tomu vďačím mojej zlatej svokruše,že Paťko síce rečovo je polepetko,ale abecedu pozná.Nepovie A-A,B-B,ale A ako Anna,B ako baba,E ako Eva,atď.A bola som u jednej p.lodopedičky u nás a povedala,aby som došla,že sa naňho mrkne.Tak uvidíme.Hádam mu aspoň trocha pomožeme-teda ako bude treba.Ak povie,že má čas,tak to už nechám všetko tak.Dám potom vedieť. 😉 😅

chochulka
8. feb 2009

Inak nechápem aj názory okolia že buďte radi, že dieťa nerozpráva ešte potom budete mu musieť stále niečo vysvetlovať a dokonca sa niektorí rodičia aj na to sťažujú, že dieťa sa veľa pýta. Ja to nechápem. Ja by som bola prešťastná keby sa pýtal stále tým sa dieťa všetkému učí. Ale začína ukazovať a na všetko sa takto pýtať a to ma teší nikdy ho neodbijem aj keď je to ťažké pochopiť na čo všetko ukazuje. Všimla som si tiež že povie aho bez j akože ahoj, olup-akože holub a iné ale vynecháva písmená. Dokáže si veci zapamätať veľmi rýchlo ako aj iné deti. Len často ich dospelý niekedy podceňujú. Určite nie vy baby na tejto stránke. Trošku pomohli jasličky aj keď si myslím, že veľmi sa do nich neteší. Už zachvíľu bude škôlka tak chcem vybrať takú aby sa veľa hrali a učili.

katinka201
5. mar 2009

Ahojte, prosim vas nievie mi niektora z vas poradit dobru logoúpedicku v bratislave? Moj maly ma 2 roky a vobec nerozprava, vcera sme boli na neurologii a tam nam kazali navstivit nejakeho logodeda. Neviete aky su na Kramaroch? Dik

titkovamiriam
5. mar 2009

ahoj len som sem nakukla a toto som nasla na nete mozno to niekomu pomoze

http://www.bratislava.sk/vismo/o_utvar.asp?id_o...

camelotka
5. mar 2009

ahoj katinka201
my mame presne ten isty prooblem. moj maly mal 31.1. dva rocky a jeho slovna zasoba ma priblizne 10 slovicok, ktore by sa uz dali prirovnat k ludskej reci. Tiez som sa obavala, co sa to s nim deje, pretoze ine deti v nasom okoli a v jeho veku uz davno rozpravaju. tiez som navstivila logopeda a nie jedneho a od vsetkych som dostala rovnaku odpoved. Dieta netreba do nicoho silit. Ked bude mat nastat ten jeho cas, tak zacne rozpravat pekne samo. A zvlast u chlapcov je tento vyvin pomalsi ako u deti. Pokial mate neurologicke vysetrenia v poriadku, tak sa nemusis nicoho obavat. Syncek sa ti rozrozprava az tak, ze si mozno potom budes aj hovorit, ake to bolo dobre, ked este nerozpraval

martao
11. mar 2009

Kamarátka mala rovnaký problém. Väčšinou sa rozrosprávajú v kolektíve. Ale možno by bolo dobré navštíviť logopéda. Čím skor, tým lepšie. Nech posúdi on, či sú potrebné ďalšie návštevy. Kamarátka musela odložiť aj školskú dochádzku, jednoducho sa mu nevytvorila dostatočná slovná zásoba.

janetina
12. mar 2009

ahojte aj som sa uz bala ale teraz sa rozrozpaval../par slov mama, tati, bager, tractor, auto, bordel...../..neviem ci aj to ze vsetko mozne poukazuje v knihach je porovnatelne aspon ciastocne s tym co je rec, napr vcera som mu ukazovala uz aj anglicke slovka a on ked mu poviem ukaz car tak ukaze auto a podobne....len dufam ze ho viac nedomotam este aj anglinou. V Skknizkach ukaze aj take veci co su velkosti spendlikovej hlavicky 😀 ....
tiez som uz zvazovala zavolat logopedicke...myslite ze treba?

brisilda
12. mar 2009

Mile maminky moj syn taktiez zacal neskoro rozpravat mal hadam 4 roky ked zacal tvorit vety no a teraz mu jazycek melie jedna radost no mame dalsi problem a to ten, ze ma bohatu slovnu zasobu a rozprava velmi rychlo takze sa zajakavame ma este niekto takyto problem???Alebo si myslite, ze to moze mat so stresu??? 😢

katrin21
13. mar 2009

aj moja dcera dlho nechcela hovorit... pritom ja som vraj hovorila vsetko, ked som mala rok a pol... muz neviem, lebo svokra povedala, ze hovoril " načas"... takze asi neskor( podla mna)... no kazdopadne, mala pouziva.la len par slov, ked sla do skolky v troch rokoch, tak jej ani nebolo dobra rozumiet, strasne suslala... v podtstate tak lepsie hovorila az ako 4 rocna... v 5 sme boli na logopedii, kde ju sikovna teta naucila za 3 mesiace povedat aj R, uz po mesiaci odstranila susulanie,a mala tam strasne rada chodila.... takze OK.. POvedala nam, ze tym , ze zacala hovorit neskor, ma dlhsi cas na to ,aby sa jej rec vycistila... Dnes ma dcera 8 rokov, podla mna je nadpriemerne inteligentna( nemerala som jej IQ, ale som povodne ucitelka a viem ju porovnavat s inymi detmi...), vobec sa s nou nemusim ucit !!, pripravuje sa sama do skoly, robi si ulohy, skvele hra na klaviri, a ako 5 rocna hovorila trochu aj po taliansky s mojim vtedajsim priatelom a slo jej to dobre.. takze vsetko je OK.

Takze maminy , upokojte sa, ak nie je iny problem, a ostatne veci sa vyvíjajú OK, dieta sa raz rozhovori... niekedy ani neporebuje hovorit, lebo my doma mu rozumieme, my si ho pozname... samozrejme, ak by nechcelo hovorit aj do 4-5 rokov.. tak to je problem asi...

katrin21
13. mar 2009

ese som zabudla.. sice mi nerozpravala, ale od dvoch rokov sa naucila abecedu....

katrin21
13. mar 2009

chochulka: teraz som si citala tvoj prispevok.. moja dcera rozpravala presne ako tvoj syn..
ked sme si mali sadnut povedala " ajap" akoze hapaj , na jedenie hovorila " mnam mnam", ked nieco chcela ln hovorila a ukazovala " toto toto", a napr. Roman hovorila " oman".... a v pohode... maly ma este len 2 roky 8 mes., ma casu dost !!! bud uplne kludna !

katrin21
13. mar 2009

sorry, za tolko mojich prispevkov 😀 , ale este ma napadlo, ani moja nechela opakovat !! vobec! ani za svet a knizky ju nezaujimali, mohli sme sa snazit o 200 - 300. Ono niektore deti su proste take.... a teraz? cita uplne plynule a krasne ako dospela, a rozpavky na dobru noc chce citat ona mne... stale drzi v ruke nejaku knizku a cita si, kupujeme casopisy pre deti + hlavičku ( tam su detske krizovky a take veci).. takze nic jej neuslo.

janetina
13. mar 2009

katrinn21 dakujem za upokojenie...my sme na tom v podstate rovnako akurat nas maly knizky ma velmi rad podporujem ho v tom uz od roka,,,on si aj sam lahne a cita a listuje a kvaka si a kazdy vecer s knizkou zaspavame...v tom nemame problem ale v tom ze on caka ze ja to poviem nie on. ale ked som tu mala 10rocnu krstniatko tak sa rozvypraval... 😀 co mu povedala to zopakoval frajer jeden. Tento vikend ideme ku nim zasa my tak som zvedava 😀

katrin21
13. mar 2009

janet: tvoj maly ma tiez len dva roky... ma casu kopec, uplne v pohode... vazne... som rada, ze som ta ukludnila, lebo fakt o nic nejde.... moja mala hovorila tak zle,ze som jej niekedy ani ja nerozumela a ucky v skolke mi tiez hovorili prvy rok, ze jej niekedy neorzumiet....a mohla som sa aj zblaznit, nechcela opakovat... krutila hlavou , ze nie.... a prislo to same.... teraz som nedavno pozerala video a au som sa divila, ako zle hovorila, lebo uz som na to aj zabudla, ale ona pouzivala taku mimiku a vsetko, ze sme pochopili, co chce.... a neskor logopec, ale az tak v 5 rokoch.. to staci. Ale pozor! do skoly ma uz ist dieta bez recových problemov, a s cistou recou !! 😉

macca5
13. mar 2009

ahojte ja som tu nová a chcem sa podeliť s našimi skusenosťami.Syn bude mať v aprili 3r.Tiež málo rozpával,nechcel opakovať,odmietal knižky,bol dosť podráždený ked sme mu nerozumeli.V okt.sa to začalo meniť.To som už bola rozhodnutá navštíviť logo.Sám začal opakovať slová.Od jan.chodime na logo,jeho slovná zásoba je 250 slov,začína ich už aj sklonovať a spájať do kr. viet.Dieťa podla mna dozrelo,ale odporučam návštevu logo .Dieťa spoznáva iné prostredie,hračky,ludí,nás tam inšpiruju k novým hrám.Dnes si moj syn sám vezme knižky a "číta".Každá mama pozná svoje dieťa,vie kedy je čas a kedy treba inu pomoc. 😎 Ešte chcem napísať na logo som sa pýtala sama, obvodná bez problémov dala odporučenie,a je fajn ak dieťa je v kolektíve detí.

katrin21
13. mar 2009

maca: ale ved u lodopedicky nie je kolktiv deti ... alebo si myslela, ze ked zacne skolka? to ano...
my sme tiez chceli ist na logo, ale doky povedala, ze ma cas, kedze zacala neskor... a mozem povedat, ze mam fakt dobru oediatricku, takze som jej verila.. 😉

macca5
13. mar 2009

katrin21:myslela som kolektív v škôlke.Ako som napísala,poznáš, svoje dieťa a aj pediatra a vieš či máš dôverovať sebe, lekárovi.Každé dieťa je iné,niektoré skôr behá,rozpráva.Niektoré začnu neskôr a všetko dobehnu.Gratulujem, máš šikovné dieťa.Trpezlivosť ruže prináša to prajem všetkým mamám ,ktore učia svoje deti rozprávať. 😅

katka_e
14. mar 2009

Ahojte,
tak som sa na niekoľko dní,týždňov odmlčala...tak som bola s malým u foniatričky na vlastnú žiadosť a odporučila mi chodi´t k logopedičke.Povedala,že som mohla dojsť aj skor.Ako som už tvrdila predtým-detská ma odbila ale tri krát,že netreba tam chodiť,že sa rozhovorí.Na všetky jej otázky odpovedal krásne ćisto.len slová,max.dve spojené...som myslela,že ma z tade vyhodí,že čo tam s ním chcem...no a potom sa prejavil,chcel jej povedať nejakú vetu,neviem o ćom,ani ja som mu nerozumela.Tak budeme chodiť k odborníkovi.Ale som rada,že už viem,že sa mu pomoźe.Dám neskor vedieť,ako mu to ide.
Ahojte

prusakova.maria
14. apr 2009

Dobrý den. Ja mam taký isty problém ako jjjanka. aj ja mám syna 5 a pol ročného ktorý zlé rozpráva ale má aj srdcovu vadu. Vlastne má aj kvôli tej vade oneskorený vívin hlavne v rečovej oblasti. My sme začali navštevovať špecilálnu poradnu pre deti s poruchami reči v Prešove. Je to zatiaľ len raz mesačne ale psychologička chce aby sme od septembra nastupili do nultého ročníka už u nich. Tiež riešime dilemu či sa nepresťahovať lebo bývame v BJ. Rada by som jjjanka ked to prečítaš napisala či ste sa presťahovali a ako vám to ide v škole? Napíšte kočky čo by ste robili na mojom mieste? Ja nechcem syna zanedbať ale sťahovaním by som vlastne tiež stratila pomoc a podporu rodičov známych. Vlastne začali by sme od znova. Poradte my!

jujuju
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tamarila
19. apr 2009

Zdravím,
sama děti ještě nemám, ale k této problematice mám zkušenost ve vlastní rodině. Můj bratr nemluvil vůbec do tří let, a pak se zmohl na pár nesrozumitelných "slov", kterým rozuměla jenom máma. Ve čtyřech letech doktorka řekla, že se máme smířit s tím že mluvit nikdy nebude. A konec příběhu? Před rokem promoval na VŠ, a někdy řeční tak, že by ho sestra (teda já) nejraději zabila 😀 (a tím nemyslím ž špatně, ale prostě mooooc 😉