Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

kukutska
2. máj 2011

...akurat dnes som bola v knihkupectve, do konca tyzdna by som mala mat tu knizku Cvičení pro rozvoj řeči, tak som zvedava, co sa tam docitame. Pripadne to pouzijeme na Zofke 😅

sisstin
2. máj 2011

@kukutska opět, nejde o to, jestli to řekne - děti s expresivní to řeknou špatně, i když to slovo pasivně znají. To chce hodně ukazovat na obrázcích - třeba mít tři různě vysoké stromy a ptát se ho: Který je největší, který je nejmenší atd. Na to jsou super všechny publikace od Jiřiny Bednářové - dají se sehnat i na SK - Počítání Soba Boba, Jak Krtek Barbora uviděl svět, Mezi námi pastelkami atd. 😉

kukutska
2. máj 2011

@sisstin ...caka vas vela prace, ale urcite to bude mat velky vyznam. Sama neviem, ako nas Kubko na tom je, ale oproti inym nerozprava tak vela a hlavne zlozito... Mozno niekedy skor nevie vyraz, akoby nechcel povedat.

kukutska
2. máj 2011

@sisstin ..aha, tak to som nevedela... Skusim preluskat tieto publikacie, robime s nim ulohy pre predskolakov a celkom bez problemov ich zvlada...

sisstin
2. máj 2011

@kukutska no to je podstata té expresivní dysfázie -
Motorická - expresivní - dysfázie: porucha schopnosti samostatného vyjadřování (dítě nevysloví hlásku nebo slovo ) - aktivní slovník je výrazně nižší než úroveň rozumění slovům a větám, porozumění je relativně lépe zachováno oproti dysfázii receptivního typu. Velké obtíže sebou nese rozšiřování aktivního slovníku. (Dítě si nedovede motoricko-kinetický vzorec slova zapamatovat a později vybavit).

zkus mrknout na můj blog www.tichysvet.blogspot.com syn je teda trošku mladší, ale takové ty základy, co a jak procvičovat tam můžeš najít..mrkni hlavně na záložky " jak doma pracujeme, videa , pomůcky 😉

kukutska
2. máj 2011

@sisstin ...dakujem krasne, pozriem si tvoj blog. Mate toho vela za sebou, vidno, ze robis maximum, aby Petko nemal v zivote problemy... Musim si urobit jasno v nazvoch, pre mna je to priam spanielska dedina... Kubko ma v karte napisane akurat ze ide o specificky naruseny vyvin reci, dysfaziu ako taku tam nespomina. Mozem sa logopedky opytat, ci je mozne, ze by ju mal...

sisstin
2. máj 2011

@kukutska no to pravděpodobně ta dysfázie bude , podle Mezinárodního rozdělení chorob to spadá pod Duševní poruchy( 😝 )blíže specificky narušený vývoj řeči 😉 , F.80 - expresivní porucha řeči, pak je ještě smíšená (receptivní porucha řeči), a pak je tuším ještě taková nespecifikovaná skupina, kam padají další problémy s řečí.

Fak to chce, aby jste naštívili toho klinického psychologa, ten v tom má hlavní slovo 😉 pokud bys neměla problém dojet do Prahy, tak nejlepší psycholog v CR i na SK, je Dr.Krejčířová z Krče v Thomayerovce, bylo tam už hodně maminek z SK 😉 když napíšeš ted hned na dana.krejcirova@ftn.cz tak by jste někdy na konci podzimu mohli jít na řadu 😉 na SK je bohužel ta diagnostika stále dost špatná, horší než tady.. 😉

kukutska
2. máj 2011

@sisstin ...my chodime ku klinickemu logopedovi, zatial sme tam boli prvy krat, uvidim, ako sa to bude vyvijat. Ak by to neslo vpred, tak porozmyslame aj nad Prahou, zas nie je to koniec sveta a rodinny vylet by nam urcite neuskodil 🙂

kukutska
2. máj 2011

@kukutska ...az teraz som si uvedomila, ze hovoris o psychologovi... Tu v Ziline veru neviem ako je to s psychologmi pre deti, budem patrat, pozistujem si u logopedky pripadne u normalnej lekarky...

sisstin
2. máj 2011

@kukutska já tě nechci strašit, ale ta dysfázie je fakt dost závažné postižení 😉 a nelepší se to tak rychle, jak by si rodiče představovali 😉 v drtivé většině případů je odklad školní docházky, k dysfázii se můžou pojit (a často pojí) specifické poruchy učení - dysgrafie, dyslexie, dyskalkulie atd.)

Před nástupem do školy to chce určitě grafomotorick kurz, kurz na fonematické rozlišování, dobré jsou různé dys-kroužky 😉 není to fakt žádná sranda, dítěti to vážně ovlivnuje život a bohužel i dále profesní zaměření. Ač ty děti bývají normálně inteligentní, někdy i nadprůměrně, tak téměř žádné dítě s VD nevystuduje VS, pak nějaká část dětí zvládne maturitu, ale nejčastěji jsou tyhle děti vyučené. 😉 Protože ty problémy s řečí se pak dál promítají do psaní, do čtení, děti mají špatnou pamět krátkodobou.

Krejčířová má neskutečně narváno, počítám za měsíc už bude mít stop stav, ono tolik času zase bohužel nemáte, chlapečkovi jsou už 4 roky... 😉

sisstin
2. máj 2011

@kukutska věř mi, že vím, jak je to s diagnostikou na SK...tam max. Dr. Jánošiková , nebo pak Dialog v Bratislavě...ale jinak totální bída s nouzí, bohužel 😉 😒

kaara1980
2. máj 2011

Ahojte.Ako tak čítam,nie sme jediný čo máme tento problém.Myslím,že som sama niečo zanedbala.Mám syna Jakuba,koncom augusta bude mať 5 rokov.Od miminka bol nejaký ,spomalený,.Teda raz ochorel,dostal angínu,tesne predtým začal hákať,gagotať a tá choroba ho doslova vrátila späť.Chodiť začal v 14 mesiacoch,rozprávať vo 2 rokoch,ešte aj prvý zub mu vyšiel vo 8 mesiacoch.Nedávno som sa rozhodla,že s ním zájdem k logopédovi,pretože nevie R a sykavky.Teda som si myslela,že len v tom je problém.Na nič ma neupozornili ani učiteľky v škôlke,ani naša pediatrička.Lenže logopedička sa s ním porozprávala,dala mu nakresliť obrázok....Obrázok dopadol asi tak,že mal nakresliť človeka-v jeho veku má vraj nakresliť postavu so všetkým čo má mať a má byť oblečená.Lenže Jakub len nedávno zistil,že je ľavák.Doteraz ešte stále prehadzoval pero aj lyžicu zľava doprava a späť.Takže ho nebavilo ani kresliť,strihať.Prišlo to na neho až teraz....Takže jediné čo jej bol ochotný nakresliť,bol ,upír,.Pritom keby chcela dinosaura,tak jej nakreslí do najmenších detailov.Potom mu dala zopakovať pár dlhých viet.Samozrejme nedokázal zopakovať nič,pretože akonáhle začala vetu ,Slečna Klára...atd., bol mimo.Ja sama slovo slečna nepoužívam,takže ho asi aj počul prvý krát.Tým pádom nebol schopný ju vnímať.On je totiž taký,že keď niečomu nerozumie,tak si to automaticky zapamätá foneticky.Pritom pamäť má úžasnú.
Výsledok logopedičky bol,že je takmer rok pozadu.
O odklade školy na jeden rok som presvedčená už hádam od jeho 2 rokov.Je detský,takže bude lepšie,nech trošku dozrie....Aj farby sa naučil len nedávno-teda červenú.Tu absolútne ignoroval.On totiž miluje len fialovú a hnedú a tie vedel ako prvé.Ale mám pocit,že som ja niečo zanedbala,pritom sa mu naozaj venujeme.Mám požiadať pediatričku,nech nás odporučí k psychologovi?ďakujem

kukutska
2. máj 2011

@sisstin ...v juli mu bude uz pat, hroza pomysliet ☹ Fuuu, popozeram na nete vsetko mozne, prekonzultujem s manzelom a je mozne, ze zavitame do Prahy. Prosim ta, ako prebiehaju u nej sedenia?? Neviem si predstavit, ze by sme mali taku dialku cestovat casto a to nie len casovo, ale aj financne...

sisstin
2. máj 2011

@kukutska na času se dá s Dr. domluvit 😉 musíš mít žádanku od pediatra, pak je to vyšetření zdarma, ale musíte mít evropský průkaz pojištěnce 😉 vyšetření trvá od 20-60minut, záleží, jak je to dítě spolupracující 😉

Dr. to s dětma neskutečně umí, spolupracuje tam téměř každé dítě...nebo aspon v rámci možností - pokud jde třeba o autisty, nebo děti s mentální retardací atd. U takhle "starého" dítěte by byla ta diagnoza předpokládám konečná, a pak by jste to už dořešili na SK- tu další terapii atd. 😉 Popř. dál v pedagogicko-psychologické poradně, základ je mít správnou diagnozu 😉

kukutska
2. máj 2011

@kaara1980 ...akoby si pisala o nasom Kubkovi, dokonca su aj takmer rovnako narodeni 🙂 Teda nas Kubko ani kreslit velmi nechce, tiez mal nakreslit ludi a nakreslil hlavonozcov, pedalovat sa naucil az ked mal 3,5 roka, ale uz vie pekne kopat do lopty, lebo aj to ho dlho nebavilo...

kukutska
2. máj 2011

@sisstin ...budem o tom naozaj velmi rozmyslat, nechcem nic zanedbat... Asi sme toho uz aj tak vela presvihli, ale radsej neskor, ako nikdy...

sisstin
2. máj 2011

@kukutska
@kaara1980 další věc, děti s dysfázií mají specifickou kresbu - kresba je disproporční (auto má 2cm na výšku, 20cm na šířku), neumí nakreslit postavu..např. krk nenapojí na hlavu, místo očí mají postavičky prázdná velká kola) atd., je toho hodně 😉

kukutska
2. máj 2011

@sisstin ....tak takto kresli nas Kubko, namiesto oci velke kolesa...

sisstin
2. máj 2011

@kukutska syn je v tý grafomotorice zatím jenom na úrovni pojmenované čáranice - udělá čmaryky a řekne, že to je auto 😅 jakž takž napodobí povahu a směr tahu, ale jinak nenakreslí vůbec nic a tužku drží jako prase kost 😝

kukutska
2. máj 2011

@sisstin ...u nas to tak bolo tiez, v skolke sa priucil mnohym veciam, jemu kolektiv naozaj pomohol...

sisstin
2. máj 2011

@kukutska syn jde od září do logopedické třídy se sníženým počtem dětí (12), tak jsem zvědavá....maj tam logopedii každý den, tak snad to pomůže. On je bohužel dost hysterka, dětí se bojí jak čert kříže, takže to bude asi ze začátku očistec 😝

kaara1980
2. máj 2011

Tak náš Jakub pedálovať ešte vôbec nevie.ASi som urobila chybu,keď od malička brázdil cesty na odrážadle-najskôr mal také to ako motorku plastovú a pred 2 rokmi some mu kúpili také to bicyklové.Inak som ho nedonútila sa hýbať.Teraz je už vrtkejší,aj učiteľky som sa pýtala a povedala mi,že v pohybovej aktivite je výborný,ale jemná práca rúk mu ide ťažko.Ale vidieť pokroky a naozaj aj jeho ťahá to,že je v kolektíve.Už ako mimino mal zlý svalový tonus a vidieť mu to hlavne na ,drevenosti ,rúk.Ale pero drží krásne,len problém je ten,že si ho ešte občas prehodí do pravej ruky-skúsi či mu to tak nejde lepšie a potom si ho zas dá do ľavej ruky.
čo sa týka kreslenia,tiež sa zlepšuje.Predvčerom nakreslil taký strom,že som normálne zírala.Ale postavu ho nedonútim nakresliť.Povie,ja to neviem , a bodka.Že on vie len dinosaury kresliť a príšery

kaara1980
2. máj 2011

Tak náš Jakub pedálovať ešte vôbec nevie.ASi som urobila chybu,keď od malička brázdil cesty na odrážadle-najskôr mal také to ako motorku plastovú a pred 2 rokmi sme mu kúpili také to bicyklové-a tak keď mu ukážeme normálny bicykel,tak ho ignoruje a na taký ani nesadne.Inak ako na odrážadle som ho od 2 rokov nedonútila sa hýbať.Teraz je už vrtkejší,aj učiteľky som sa pýtala a povedala mi,že v pohybovej aktivite je výborný,ale jemná práca rúk mu ide ťažko.Ale vidieť pokroky a naozaj aj jeho ťahá to,že je v kolektíve.Už ako mimino mal zlý svalový tonus a vidieť mu to hlavne na ,drevenosti ,rúk.Ale pero drží krásne,len problém je ten,že si ho ešte občas prehodí do pravej ruky-skúsi či mu to tak nejde lepšie a potom si ho zas dá do ľavej ruky.
čo sa týka kreslenia,tiež sa zlepšuje.Predvčerom nakreslil taký strom,že som normálne zírala.Ale postavu ho nedonútim nakresliť.Povie,ja to neviem , a bodka.Že on vie len dinosaury kresliť a príšery

sisstin
2. máj 2011

@kaara1980 já bych zašla fakt k psychologovi, jestli má hypotonii, tak ta taky celkem zbrzduje vývoj 😉 jenže znova, na SK je ta vývojová psychologie fakt v plenkách, tak si nejsem až tak jistá, jak by nějaký psycholog tzv: " z horní dolní" byl schopný udělat ten vývojový profil.

Tady v Cr je to taky bída, mimo Krejčířové tu skoro nikdo není, pak je tu ještě Makovská v Brně ( ale ta je spíš přes autismus, ale i dysfázii diagnostikuje), a pak je kapacita Dr.Thorová z Aply Praha, ale to je opět přes autismus a je to placené vyšetření (3tis. Kč).

My jsme si před Krejčířovou prošli právě dvěma psycholožkama " z horní dolní" a to bylo jako peklo, jednak vůbec nevěděly, jak s ním maj pracovat a pak ty zprávy, to byly totální bludy 😝

kukucg
2. máj 2011

@sisstin
@kaara1980 neviem teda ci je vyvinova psychologia na slovensku v plienkach, je tu dost dobrych odbornikov, jasne ze najlepsie je na tom bratislava, co sa tyka reci je tu vyborne centrum Dialog a poznam tu aj dost detskych klinickych psychologov, ktory urcite vývinovy profil urobit vedia a taki sa najdu aj mimo BA, len treba hladat, stoji to za to.

kukutska
2. máj 2011

...no dievcata, zacinam mat z toho dost strach, lebo ono sa to casom aj samo vyriesi, ale nasledky budu katastrofalne... Ako pise kaara1980, tak nas Kubko tiez poleno, pohybovo menej zdatny a ked nieco nechce urobit, povedat, tak povie "neviem" a vec je vybavena... Komunikacia teda stazena, pokroky robi len vdaka skolke, kde automaticky napodobnuje vacsinu...

zuzanada
2. máj 2011

@kukutska, tak tam chodil minulý rok Maťo a veru pani učiteľky dali dosť výrazne vedieť, že Maťo nie je v poriadku. Museli sme odtiaľ odísť, ale zase musím povedať, že sa snažili a aj táto skúsenosť bola na niečo dobrá. Určite si na nás aj pamätajú. 🙂 ☹

@sisstin , ti dobre poradí ona má s takouto poruchou svoje skúsenosti a veru vyzná sa. 🙂 Nám tiež pomohla, síce trochu iným spôsobom, ale asi by sme neboli teraz tam, kde sme. 🙂 Maťo nádherne postupuje, už aj konečne rozpráva, síce sú to väčšinou echolálie, ale vďakabohu aj za ne. 🙂 Pani psychologička sa vyjadrila, že dysgrafia nás neminie, ale inak by mal byť šikovný. 🙂

sisstin
2. máj 2011

@kukucg možná by bylo fajn, kdyby jsi sem napsala kontakty na ty Dr., určitě by to holkám pomohlo 😉 Protože, co si píšu s holkama z SK, a není jich zrovna málo a jsou ze všech koutů republiky, tak opravdu téměř nikdo - kromě Dr. Jánošikové( a ta občas udělá pořádnou "botu", např. u dítěte vyloučí PAS a pak se ukáže, že prokazatelně PAS má a ne zrovna lehké), není schopný jim dítě zdiagnostikovat 😉 Co se týče Dialogu, tak na ten jsem slyšela samou chválu, ale tuším (pokud to tak není, tak mě prosím oprav), že tam pracují hlavně s dětmi, které už diagnozu mají 😉

Tady jde nejvíc o to, že valná většina psychologů neumí vyšetřit dítě, které mluví bud špatně a málo, nebo nemluví vůbec 😉 oni mají ty vývojové škály, respektive testy založené i na verbální složce, takže pak děti s expresivní poruchou řeči v těch verbálních úkolech ztrácí spousty bodů a nakonec podle tabulek můžou vyjít jako mentálně retardované, i když mají IQ v normě. Co se týče těch smíšených (a hlavně receptivních poruch řeči), tak tam zas často ty děti vycházejí jako děti autistické, přitom tam ty auti rysy způsobuje neporozumění řeči a ne autismus. A tohle fakt skoro nikdo poznat neumí 😉 Já, když jsem to pak viděla u té Krejčířové, jak je v podstatě jednoduché zjistit porozumění u dítěte, které nemluví - syn ve třech letech měl asi 10 citoslovcí (zvuky zvířátek), a opravdu splnil všechny úkoly na porozumění řeči správně, a to neřekl ani pfn 😉 Dr. před něj např. postavila hrnek, auto, minci, nůžky atd., a ptala se ho: "čím se jezdí, čím platíme, čím se odemyká...", ukazoval na obrázcích ty pojmy malý - velký, široký - úzký, na takové pomůcce ukazoval směry : nahoře, dole atd. 😉 Prostě opravdu jednoduchý způsob, a přitom to spousta psychologů vůbec nepoužívá, jak je to možný? 😒

Další věc je, že pediatři nedávají základní informace o komunikačním a psychickém vývoji dítěte. To se pořád řeší, kdy dítě začlo lézt, kdy začlo chodit atd, ale např. to, že dítě musí ukazovat prstem a sdílet pozornost, o tom ani slovo, přitom je to jedna z nejdůležitějších mylníků vývoje...a kolik maminek to neví (já byla jedna z nich) 😉 to akorát posloucháš řeči typu: "no jo maminka, to je kluk...kluci jsou líní (pomalí, opoždění a bla bla bla), to je normální. Čekejte do tří let"..a pak se možná něco začne řešit. Jenže zrovna u autismu a u dysfázie!!! obzvlášt, čím dřív začne ta reedukace (u autismu spíš terapie, tam se to úplně reedukovat nedá), tím větší má to dítě šanci, že se to dá úplně do pořádku (u dysfázie) nebo o dost zlepší (u autismu)

na to navazuje to, že na SK neexistuje žádná služba jako je Ranná péče. U nás sice už pár let existuje, ale jelikož to e neziskovka, tak zase nemají finanční prostředky a spousta RP musí zkončit 😒 Např. v USA je ta rané intervence opravdu špičková, tam jsou schopni zachytit varovné příznaky už okolo 6-12měsíců. Kdybych měla dřív ty informace, které mám těd, tak na tom taky syn mohl být zase o trošku lépe.

Já mám syna (a jeho dysfázii) opravdu téměř jako zaměstnání na plný úvazek, to byly (jsou) hodiny a hodiny hledání informací, každodenní hodiny práce - zejména mezi 2-3rokem, hodiny logopedií a terapií. Člověk, co si nezjistí, to nemá...spousty vyšetření jsem si díky laxnímu přístupu pediatričky musela doslova vydupat. Po večerech smolim do blogu a na fora... neumím si představit, že bych ted měla chodit do práce a do toho se starat ještě o domácnost (bydlím s rodiči, takže v tomhle to máme jednodušíí), syn mi fakt zabírá všechen čas...

Ty informace prostě ještě pořád nejsou, a pokud ta maminka nemá čas, má víc dětí, domácnost¨..tak nebývá moc schopná si ty informace hledat a věří těm tzv. "odborníkům", a pak to právě spěje k tomu, že jsou 4,5-5leté dysfatické děti diagnostikované až v tomhle věku, což už je dost pozdě, bohužel...a o autismu ani nemluvím...

to by bylo na dlouhou debatu, prostě tohle je pořád začarovaný kruh 😖 😖

@kukutska sice to máte diagnostikované poměrně pozdě, ale to neznamená, že už je vše ztracené. Chce to najet na tu reedukaci, projít těmi kurzy a prostě max. se ted na to zaměřit, s odkladem do školy se toho dá stihnout ještě hodně 🙂

uf, sorry za román 😝

kukucg
2. máj 2011

@sisstin No v dialogu robia aj diagnostiku, takze to nie je celkom tak, ze pracuju s tymi co diagnozu maju, aj moja sesternica tam bola s malym aby im diagnozu urcili, teraz chodia inde, nie su z BA..
trochu asi psychologom krivdis, teda pravda je ze neviem ako je na tom starsia generacia, ale teda my uz v skole sme sa zaoberali tym ako sa diagnostikuju deti s roznymi poruchami, napriklad reci, naozaj sa mi nezda ze by dieta stracalo body na IQ koli poruche reci.... su metody a pristupy ktore su pre tieto deti vhodne, jednak su to testy ktore neobsahuje verbalnu zlozku, alebo su to testy modifikovane, takze tu problem az tak nebude... necitala som celu diskusiu ale ak sa toto stava, tak ma to fakt mrzi ze to tak funguje, ale ten dialog odporucam naozaj velmi, a ak je to pre niekoho daleko, tak sa to da riesit tiez....

sisstin
2. máj 2011

@kukucg no snad už se konečně blýská na lepší časy 😉 já se znám z jiné diskuze s holčinou, která je na MD..ale ted dělá stáž u Krejčířové, a ona sama je velmi dobrá diagnostička...takže snad ted ta "nová generace" psychologů už na tom bude o moc lépe 😉

já se znám fakt už možná se stovkama holek, co mají děti s různými komunikačními poruchami, a co se fakt děje v ordinacích některých psychologů, to je fakt na pováženou 🤐 na konec stejně všichni skončili u Krejčířové nebo u Thorové (popř. Makovské, Jahnové)..ale prostě předtím ztráta x let, kdy se s dítětem mohlo už správně pracovat 😖