Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

kukucg
2. máj 2011

@sisstin fakt ma mrzi ze mame take zle meno 😒 ale tiez verim ze s novou generaciou to bude lepsie 😉 inak ma to dost prekvapilo, lebo aj ked som na praxi bola a tak tak to fengovalo, asi som mala stastie na dobrych psychologov 😎

sisstin
2. máj 2011

@kukucg tak já zas nemůžu mluvit za psychology, to je jasný 😉 jen reprodukuju to, jaké zkušenosti mají holky ( a fakt jich znám už hodně 😉 ) my jsme se tady na diskuzi "nestandartní děti" shodly, že občas toho víme my maminky těhlech dětí víc, než někteří logopedové a psychologové 😝 ona ta osobní zkušenost je prostě nenahraditelná 😉

my jsme byli u místní psycholožky, když měl syn 24měsíců - Dr. ho v podstatě vůbec nevyšetřila (syn si dělal v ordinaci, co chtěl), ptala se jenom mě...pak mi řekla, že nemá ráda, když se děti škatulkují a tím to asi zhaslo 😉 pak u nás byla další psycholožka - ta ho opět vůbec neuměla vyšetřit, jen se mě ptala...a pak jsem dostala zprávu a nestačila jsem se divit 😝 např. se mě ptala, jestli se orientuje v bytě...tak jsem jí řekla, že ano..že i ví, co kam patří a pomáhá nám uklízet.. ve zprávě bylo" rigidně dodržuje správné umístění věcí" 😝 a prostě dalších tisíc blábolů...tot moje zkušenost 😝

pak ve 27měsících jsme se dostali ke Krejčířové a konečně jsem měla kompletní vývojový profil s podezřením na poruchu řeči, i s prognozami do budoucna (které se vždycky zatím do puntíku vyplnily), ted ve 3,5(to jsme tam byli už po čtvrté) máme konečně Expresivní vývojovou dysfázii lehčí formy, při velmi dobrém intelektovém potenciálu... prostě díky za tuhle paní, bez ní vůbec nevím, co by jsme dělali a kde by byl syn zařazený 😉

sisstin
2. máj 2011

@kukucg pak teda další věc je, že dítě může být správně zdiagnostikované, ale pak už se ta reedukace moc nepovede....to už je na rodičích, a ne vždy to funguje...bud z laxnosti rodičů (ale takovej případ já osobně neznám), tak hlavně z nedostatku času (velká rodina, domácnost, málo financí), nebo bohužel není ta terapie dostupná.

Já mám štěstí, že bydlím ve velkém městě, Ranou péči máme v ulici, výbornou logopedku v dosahu 20minut MHD, ke Krejčířové to máme hodinu vlakem. Podařilo se nám dostat do logopedické třídy, mám podporu rodiny -takže si zatím můžu dovolit zůstat doma a věnovat se mu...

no, ale to už je zas na jinou debatu 😝

argousek
2. máj 2011

@sisstin tak my máme stejnou zkušenost s psychology, jak píšeš, že tam psala že " rigidně dodržuje správné umístění věcí". Tak něco podobného jsme taky zažili v tom SPC, ona ho chtěla mermomocí napasovat na autistu, tak já jsem jí něco řekla a ona si to upravila ve zprávě podle sebe, aby jí to na to sedlo. Jakože třeba se mně ptala, jestli Adámek třeba rozhazuje věci, tak jsem řekla, že když něco dělá a nejde mu to, tak to hodí na zem. A ona mu tam napsala, že bez rozmyslu hodí skleničku na zem, jakože nechápe, že by se třeba mohla rozbít. 😝 😝
Je to fakt něco, když se člověk dostane někomu takovýmu do ruky ☹

kukucg
3. máj 2011

@sisstin to mas pravdu, a ja take prpady poznam, aj moja sesternica, co som ju spominala, ma 4 deti a jej manzel pracujem v zahranici, myslim ze keby u nich boli veci inak, maly by na tom tiez bol inak 😒 a hlavne kym s nim vobec niekam sla bolo uz dost neskoro, lebo vsak jej muz, ktory nie je nikdy doma, bol proti tomu 😠
@argousek tu mam napriklad opacnu skusenostt, kamoska bola presvedcena o tom ze je maly autista, a hoci by niektore veci sedeli, nebol to typicky obraz autizmu, a stym aj sla na vysetrenia, ale tam jej v priebehu asi dvaoch navstev urcili poruchu reci a este nejake malickosti.. ale to co tu pisete ma fakt desi 😢

sisstin
3. máj 2011

@kukucg no tak ti chlapi, to je kapitola sama o sobě....ex to neuznal doted, že syn má poruchu řeči....v životě s ním nebyl už žádného doktora, vůbec neví, co ta dysfázie obnáší...on si myslí, že místo ve 2 letech bude mluvit ve 4...a tím to pro něj hasne 😝

kaara1980
3. máj 2011

no ste ma naplašili,už aj idem zháňať informácie.Ja doteraz o nejakej disfázii ani nepočula.Našťastie bývame v BA,tak dúfam,že tu nájdem niekoho čo mi dokáže Jakuba diagnostikovať

sisstin
3. máj 2011

@kaara1980 zkus ten Dialog 😉 u vás by to nemusela být dysfázie, ale spíš následky té hypotonie...ale těžko říct, řešit to určitě chce 🙂 Držim palce 🙂

kukucg
3. máj 2011

@sisstin to ano, len skoda ze im nedojde ze tym robia zle svojim detom 😠
ja neviem ci je to nejaka jesitnost alebo co, ci si len nechcu pripustit ze ich dieta ma problem, alebo ci sa im nechce to riesit 😕 ktovie...

linda40
3. máj 2011

kaara1980
ahoj, ja mám syna už v 4. triede. To, že má ADHD s dysleksiou, dysgrafiou, dysláliou ..... sme zistili až keď začal chodiť do školy. Nikto nám to predtým ani nenaznačil, aj keď ja som mala podozrenie. Dcérka je o 14 mesiacov mladšia a všetko jej išlo lepšie. K logopedičke sme chodili asi 2,5 roka, teraz rozpráva dobre, len ho ešte musíme občas upozorniť. Spomínala si kreslenie, tak môj syn nedokáže nakresliť postavu ani teraz, teda nakreslí ale ako škôlkár. Lepšie povedané dcéra v školke v najmenšej triede kreslila oveľa krajšie. Ale ona je zas druhý extrém.
Náš syn kreslí za pomoci kružidla a pravítiek - autá, lode ..... A učenie? Na zápis do školy sme šli s tým, že on pozná A. Inšie sa zaučiť nechcel. A boli to potom riadne galeje. Tiež by som mohla písať knihy o špeciálnej pedagogike, či psychológii. Jeho učiteľka má asi 50 rokov a veľa toho o tom nevie, musíme ju aj my učiť. Je to ťažké, ale blbý nie je, tak snáď niečo z neho bude. Pamäť nemá dobrú, jazyky mu vôbec nejdú, ale logiku má dobrú aj fantáziu. Stále nad niečim špekuluje, niečo nové by chcel vymyslieť. Starý otec je vynálezca, snáď niečo podedil, len aby to vedel aj realizovať.

kaara1980
3. máj 2011

@sisstin Ďakujem za rady 😉
@linda40 ja som bola stále v tom,že je Jakub len nejak pozadu a hlavne lenivý.Lebo keď chce,tak vie.Kresliť pastelkami a fixkami ho napadne raz za uhorský rok.Ale temperkami ho to náramne baví,poprípade kreslí perom.Ale len čo on chce.Keď mu poviem nech mi nakreslí dom,tak že on to nevie.6e on vie len dinosaury a kadejaké príšery.Pritom stegosaura,tyranosaura a kadejaké tie zvery nakreslí detailne.Keď mal 2 roky,poznal značky áut,sám sa pýtal na jednotlivé písmenká,takže vedel trištvrte abecedy.Potom nastal zlom a už ho to nebavilo.Teraz pozná možno len polovicu písmen.Nedávno ho začalo baviť to,že som mu napísala na papier slovo ktoré chcel a on ho opísal o riadok nižšie.Tak ja už neviem či má dáku poruchu,alebo je lenivý,alebo to proste ide na neho všetko neskôr ako na iné deti.

kukutska
4. máj 2011

...som naozaj rada, ze som natrafila na tuto diskusiu, urcite mi v mnohom pomoze... Zajtra nas caka logo, opytam sa na toho klinickeho psychologa a aj na dysfaziu, co si o tom mysli... Urcite chcem navstivit nejakeho psychologa, velmi sa mi pozdava dr. Krejcirova, na 70% som rozhodnuta ju navstivit 🙂

kukutska
4. máj 2011

@linda40 ..presne tohoto sa bojim, ako budeme zvladat skolu. Medzi dcerou a synom je takmer 3 rocny rozdiel a az pri nej som si uvedomila, aky bol Kubko iny. Aj nas Kubko je hotovy vymyselnik, jeho nic ine nebavi, len prepajat rozne kable, prehravace, repraky...

linda40
4. máj 2011

@kukutska náš Roland sa hral s káblikami a šnúrkami úplne od malička. Už ako batola, keď niekde zbadal šnúrku, hneď ju musel rozviazať. Ale zaväzovať nechce ani teraz. Tenisky obúva bez toho aby rozviazal šnúrky, aby nemusel zaväzovať. Najobľúbenejšie hračky boli myš od počítača, žehlička a vysávač. Malo to šnúry. 😀

Čo sa týka psychológov, tak tá naša vždy napíše to, čo je poviem. Doslova. Mám sto chutí napísať si to doma a dať jej to len podpísať. 😀 Inak je to s týmito deťmi veľmi ťažké. Môj má 10 rokov a mám dojem, že už ide do puberty. Ja neviem, čo skôr robiť a on mi zahlási, že sa nudí. A detskú izbu nevie upratať od Vianoc. Všetko hádže po zemi a premiestňuje a keď ho na to upozorním, tak mi klame, že to on neurobil. Neviem, čo pri tom spí a nevie, čo robí, alebo je to naschvál. Ale už mám z neho nervy. A v škole učiteľky tiež. No vraj by sa tieto deti mali v 12 rokoch zmeniť, buď k lepšiemu, alebo k horšiemu. Musím len čakať a dúfať, že k lepšiemu.

sisstin
4. máj 2011

@kukutska no ted jsem se dozvěděla, že Kr. dává termíny už na prosinec (december), takže se obávám, že tenhle rok by jste se k ní ale už nedostali 😉

kukutska
4. máj 2011

@linda40 ...podla mna je to o povahe. Mojmu synovcovi 13rocnemu sa musia venovat, inac sa straaaaaasne nudi 😝

@sisstin ...nevadi, ked aj buduci rok, vzdy lepsie ako nikdy 🙂

felixa
4. máj 2011

@kukucg
@sisstin
necitala som vsetky posledne prispevky, ale tiez sa musim vyjadrit ku psychologom. Ja, ked som si hladala informacie o vyvinovej dysfazii zhruba pred 4-5 rokmi, tak na Slovensku to bola bieda, informacie som dostavala hlavne z Ciech. Ale dostala som sa do sukr. Institutu detskej reci v Bratislave, kde pracuje (alebo vtedy pracovali) klinicke logopedicky Kapalkova, Hornakova a psycholog. Mikulova. Takisto robili aj robia diagnostiku. Hornakova ma licenciu aj na logopeda v anglictine, a z Kanady priniesla na Slovensko nove metody rozvoja reci u deti do troch rokov. Naozaj to bola jedna uzasna spolupraca.

Dialog pracuje uz dlhsie, este zo socializmu, precitala som si od nich niektore odborne prace, ktore rozoberali konkretne deti ako pri konkretnej terapii postupili v priebehu x-rokov a co z nich vyrastlo, kde skoncili. Takisto aj Dialog robi diagnostiku, tiez aj malych batoliat, ktore nemaju tri roky.

felixa
4. máj 2011

Este by som napisala, ze pri vyvinovej dysfazii, pri slabsom postihu (aj ked zo zaciatku nemusi vobec vyzerat ako lahsi), pri pravidelnej starostlivosti zo strany rodicov a terapii odbornikov, - je dieta pri nastupe do skoly kompenzovane. A vtedy sa u neho nemusia vobec prejavit specificke poruchy ucenia, a moze prospievat na jednotky. Resp., ak ma specificke poruchy ucenia, tak v dosledku svojej diagnozy ma ulavy pri uceni, a tym padom moze mat tiez jednotky a skoncit aj VS.

sisstin
4. máj 2011

@felixa Hornáková myslím napsala i knížku ne 😉 u nás Kutálková pořád pracuje, ale už jen pár hodin týdně...takže tam nemáme ani šanci se dostat 😒 ale s naší logo jsem zatím více než spokojená 🙂 ale furt se mi zdá, že bych měla dělat ještě něco víc...ale tak nějak už fakt nevím co, nic se nám nenabízí už 😒

jinak podle Kr. má právě syn lehčí formu dysfázie, není to teda o tom, že by nák líp mluvil, než jiné děti s VD..ale právě v tom, že nemá narušené ty ostatní složky, nebo jenom mírně (viz. u nás ta prostorová představivost a grafomotorika) 😉

jolinka
4. máj 2011

@felixa a tvoja mala ako v skole ako sa jej dari?

kukucg
4. máj 2011

@felixa neviem ci ide o tu istu osobu si pisala Mikulova ale velmi dobrou odbornickou ktora sa venuje detskej reci je Marina Mikulajova a napisala aj dost vela knih, takze aj tu sa daju zaiskat infomacie, a je spoluautorkou knihy ktora bola vydana nedavno, a okrem mnozstva infomacii obsahuje aj testy, vyhodnocovanie, myslim ze aj s DVD..

Hodnotenie komunikačných schopností detí v ranom veku
Svetlana Kapalková, Daniela Slančová, Iveta Bónová, Jana Kesselová, Marína Mikulajová
Vydavateľstvo MABAG spol. s.r.o., Bratislava 2010

Táto monografia predstavuje sumár poznatkov o vývine reči v ranom veku detí hovoriacich po slovensky. Je zavŕšením takmer desať rokov trvajúceho základného výskumu, počas ktorého sa využívali najmä longitudinálna a prierezová metóda skúmania.

Práca sumarizuje, analyzuje a interpretuje získané dáta, ale zároveň ponúka i cenné praktické aplikácie poznatkov v praxi, v podobe Testu komunikačného správania pre deti v ranom veku. Test umožňuje hodnotiť jazykové i nejazykové správanie v období 8. – 30. mesiaca života, v niektorých oblastiach hodnotenia je však možné test použiť až do veku 36 mesiacov. Platí to napríklad pre normy v oblasti gramatiky.

Monografia je určená pre všetkých záujemcov o detskú reč – tak o jej teoretický výskum, ako aj o praktickú aplikáciu. Ambíciou autoriek je osloviť bádateľov detskej reči v oblasti lingvistiky, logopédie, psychológie a pedagogiky a rovnako tých, ktorí s deťmi pracujú – pediatrov, logopédov a pedagogických pracovníkov. V neposlednom rade je určená aj rodičom a všetkým tým, ktorých zaujíma detský rečový vývin.

linda40
5. máj 2011

@felixa aj môj syn má úľavy. Jeden učiteľ ich rešpektuje, druhý nie. Na polroka mal 3 z vlastivedy, lebo učiteľka nevedela po ňom prečítať písomku. Zbytočne jej vysvetľujeme, že ho má skúšať ústne. A u neho tie výsledky veľmi kolíšu, pred Vianocami pol na Pytagoriáde, teraz mu vychádza z matiky 3. Pritom to vie, ale robí chyby z nepozornosti.

sisstin
5. máj 2011

@kukucg to mě fakt hodně zaujalo...taková publikace, která testuje řečový vývoj už od 8. měsíce 😕 to je fakt zajímavý hodně 😵 😵 😵

kukucg
5. máj 2011

@sisstin ano, knihu som mala v rukach, je fakt dobra, a je to super, lebo cim skor sa problem odhali tym lepsie, a rec ma vela prekurzorov, podla ktorych sa da zistit este v predrecovom vyvine ci sa vyvija v normale.

sisstin
5. máj 2011

@kukucg no to by mě fakt zajímalo, podle čeho se to dá poznat už v takovým raným věku...to asi nebude jenom podle zvuků ne? 😕 Páč třeba syn se začal zvukově projevovat stejně jako jiné děti, okolo těch 9měsíců i žvatlal - klasika bababa, nenene atd., jenže pak najednou šlus (okolo toho roku) a prostě fakt až do 2,5 totálně mlčel ( teda mimo smíchu, pláče, ukazování a k tomu "eeee", to dělal asi tak 10000x denně)..pak začal trošku žvatlat...a první citoslovce (bů) měl asi ve 2 letech a 10 měsících.

Tam to asi bude i podle té celkové komunikace? 😕 U nás opět, v 9měsících začal reagovat na jméno, uměl "jak jsi veliký, berany berany atd., ale už to nijak nešlo dál....totálně se na rok zaseknul, neukazoval prstem, nesdílel pozornost...to znova začlo až okolo toho druhého roku, pak se rozjelo všechno - jak ukazování, tak nápodoba a celkově komunikace...ale prostě mezi 1-2 nic, mimo toho, že se naučil chodit..tak v komunikaci fakt vývoj žádnej...zůstalo mu jenom to, co uměl v těch 9měsících... 😖

sisstin
5. máj 2011

@kukucg jo, a teda to porozumění se trošku vyvinulo, ale taky žádnej zázrak...taky se zaseknul asi na těch 15měsících...pak to skokově mezi 2-3dohnal na normu, ted má pasivní slovní zásobu obrovskou...a i ta aktivní se rozvíjí celkem slušně, ovšem typicky dysfaticky 😝

by mě fakt zajímalo, co se v tom vývoji mohlo stát, že se fakt na rok zaseknul....většinou jiné děti s expresivní dysfázií jsou v podstatě "normální", tam na nich rodiče až na to, že ten vývoj řeči je strašně opožděnej, nepozorují nic 😕 no u nás to teda fakt s tím vývojem bylo o moc složitější 😕

kukucg
5. máj 2011

@sisstin No prave prekurzory sa sleduju este v tom predverbalnom stadiu.. a hlavne, vsetko je hrooozne indivudualne, kazdu dietatko, preto nestaci nacapat nejake testy a dovi, je to dost komplikovane 😖
aj pre rodicov je super napriklad taky TEKOS, ktory sa da stiahnut alebo aj urobit online a kde este v tom predverbalnom stadiu moze podla neho rodic postrehnut ze nie je vsetko ok...

sisstin
5. máj 2011

@kukucg no já právě nějaký podezření měla už okolo roku, syn byl prostě fakt jinej, než ostatní děti 😝 tam ta komunikace byla prostě nulová...jako reagoval na jméno, měl oční kontakt, reagoval na taková ta základní gesta - když jsem natáhla ruku, tak mi něco podal...ale fakt jenom základy...vůbec nechápal moje ukazování, natož aby ukazoval on atd. Bylo toho prostě moc...fakt se to znova rozjíždělo až okolo druhýho roku, tam pak ta akcelerace byla fakt obrovská...do půl roku dohnal kompletně psychomotorický vývoj, do druhýho půl roku porozumění řeči.... zůstala nám už "jenom" ta špatná exprese...

já to začla řešit ve 20měsících..kdo ví, jestli by to bylo nějak lepší, kdybych začla třeba už okolo toho roku s Ranou péčí..těžko říct, a ono je to ted už asi i jedno 😝

wandah
5. máj 2011

@kukucg ahoj, kde siprosim kupila knihu? Neviem ju zohnať. Dakujem 😉

kukucg
5. máj 2011

@sisstin Tak to je este dobre, ta moja sesterka zacala riesit ked mal maly tri roky a to nekomunikoval ani verbalne ale ani neverbalne, proste nulova komunikacia.... nic. a to uz je dost neskoro podla mna...naozaj cim skor tym lepsie preto sa stale viac pracuje na tom aby sa to dalo podhcytit cim skor, a aj aby to rodicia vedeli... problem je v tom ze deti su hrozne individualne a tazko je niekedy rodicom zistit ci je to len prirozdena variabilita alebo naozaj uz nejaky problem...
keby si s nim sla skor, by som povedala ze zase to zalezi od toho na koho by si narazila, o tom sme sa uz bavili, ze su vselijaky psychologovia, konieckoncov ako su aj vselijaky lekari, niektory by mozno nieco odhalil a dalo by sa to riesit skor a niektory by ti mozno povedal ze vsak je este maly a chce to cas... tazko povedat 😖