Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

kukucg
5. máj 2011

@wandah da sa objednat cez internet, poslem ti link cez IP 😉

ejka3
5. máj 2011

Ahojte maminky.
Chcela by som vás poprosiť o radu. Kedy ste začali riešiť to, že vaše detičky "nerozprávajú"? Moja malá má 2 roky a 2 mesiace, v septembri ide do škôlky. Ale nechce rozprávať. Teda "rozprávať" tak, aby jej rozumeli aj ostatní 😒 Nielen ja 🙂
Rozumie úplne všetkému, na všetky potrebné činnosti a slová má svoje pomenovania a tie naše dospelácke si nechce osvojiť. Napr. zvieratká vždy pomenuje len: hav, mňau, ... Ani cica, ani havo, vždy len to svoje. Čítame, spievame, hráme sa, ale žiadny pokrok nevidím. Aj babka aj sestrička Barborka je pre ňu vždy len "ba". Najdlhšie slovo čo vie povedať je "ňamina" Keď sa jej spýtam ako sa volá alebo niekto ďalší, povie "ja".
Detská doktorka povedala, že to zatiaľ nemám riešiť. Že hlavné je, že mi rozumie a sleduje, resp. sa nevyhýba kontaktu. Vraj to príde samo. Ale kedy?

wandah
5. máj 2011

@kukucg ďakujem 🙂

kukucg
5. máj 2011
kukucg
5. máj 2011

@ejka3 teda prepac to bola jednotka, pre vas tuto dvojku
http://laboratorium.detskarec.sk/tekos/tekos.ph...

ejka3
5. máj 2011

@kukucg
Jáj, a je mi ešte horšie ☹ Tá jednotka vyzerala nádejne, ale z tej 2 vie pomenovať možno len 20% ☹ Aj to len vďaka zvieratkám, ktoré má tak strašne rada...

kukucg
5. máj 2011

@ejka3 prepaaaac :( no ta dvojka je pre deti od 17 do 30 mesiacov tak vy mate uz 26 takze urcite ta 😖

kukutska
5. máj 2011

..tak dnes som Kubka objednala ku dr. Krejcirovej, poslala som mail, staci to?? Kocky robila som ten prvy test, potom som si vsimla, ze ste dali aj druhy... Robila som ho na dceru, ale ta vyzera byt OK, len som myslela, ze bude aj nejaka odpoved, ale asi nie, to bude asi nejaka statistika, vsak?!

sisstin
5. máj 2011

@kukutska email stačí, Dr. by ti měla odpovědět do 24h 😉 pak je dobrý zhruba týden před tím termínem poslat už nějaký hodně podrobný mail, nebo přidat nějaký další zprávy od Dr. (pokud máte). Ona si to vytiskne, a už tak trošku bude vědět předem 😉

kukutska
5. máj 2011

@sisstin ..dakujem. Ja som jej tam jednou vetou napisala, ze je oproti rovesnikom "iny" - nie presne tymto sposobom, ale aby bolo jasne, ze mi nejde o zistenie vysky IQ 😀

felixa
5. máj 2011

@kukucg
Ano, ide o Mikulajovu, pomylila som sa (nie MIkulovu). 🙂

felixa
5. máj 2011

@sisstin
Hornakova je spoluautorkou "Knihy o detskej reci".

felixa
5. máj 2011

@linda40
A mate aj "papier" na synove problemy? Lebo v tom pripade sa mi zda ucitelov pristup neferovy. Neda sa s ucitelom porozpravat?
Inak je to tak, niektori ucitelia to beru skoro ako osobnu urazku, ak rodic ziada adekvatne ulavy pre svoje dieta, na ktore ma narok aj podla zakona. Oni jednoducho nechcu akceptovat tieto poruchy. Ale, keby mali v triede ziaka bez ruky alebo nohy, tam by uz boli ustretovi. Specificke poruchy ucenie nie je vidiet fyzicky, tak si mnohi ucitelia myslia, ze ziak klame, vymysla si a spolu aj s rodicmi. V tom pripade treba hladat ustretovu skolu.

felixa
5. máj 2011

@jolinka
Dcerka sa kupodivu drzi velmi dobre. Obavali sme sa, ale zatial sa obavy nepotvrdili. Do skoly ale isla kompenzovana. Posledny rok pred skolou absolvovala rozne kurzy a intenzivnu logopedicku pripravu. Ale ja som sa jej od tych jej 2,5 mesiacov venovala denne intenzivne niekolko hodin. Musim priznat, ze minuly rok uz som bola dost vycerpana. Nastastie, manzel mi vychadzal maximalne v ustrety, bez jeho pomoci by sme to nezvladli. Bol (je) strasne zlaty, cokolvek som vymyslela, ze by som s malou absolvovala, vo vsetkom ma podporil, nevycital mi financie. 🙂 Tiez to tak berie, ze ak spravime teraz pre malu maximum, neskor sa nam to vsetkym vrati.

September, oktober, cast novembra v skole jej isiel pomerne lahko, lebo to vsetko, co sa bralo, mala precvicene z kurzov. Narocnejsie to bolo neskor, ucila som sa s nou doma este 2-3 hodiny, snazila som sa aj hravou formou, ale niekedy som nemala trpezlivost.

Obidve sme museli nabehnut na nejaky system. V podstate tazsie jej isli diktaty. Ale ked ich doma precvicovala, tak ich robila pomerne dobre, vacsinou bez chyby, niekedy 2-4 chyby. Pri citani si obcas pomylila zrkadlove pismenka, ale zase, ked to doma precvicila, tak jej to islo. Teraz sa denne s nou ucim tak do hodiny, niekedy aj menej. Cita dobre. Zacala si citat knizky. Lebo som jej povedala, ze cim viac si bude ona sama citat, tym skor jej to v skole pojde lahsie. 🙂 Dcerka mala podla vysledkov nabeh na dysgrafiu, zatial sa nepotvrdila, uvidime co prinesie druhy rocnik.
Ucitelkou je hodnotena na jednotky, chvali ju, ma ju zaradenu medzi lepsimi ziakmi. Zatial ucitelka nevie, aky problem ma dcerka. Nechcem, aby si ju vopred zaskatulkovala. Problemy budem riesit, az ked sa prejavia.

V com je rozdiel oproti tym najsikovnejsim detom, zo zaciatku nevedela zopakovat, co bolo v skole, co je na ulohu, ci niekam pojdu. Tych informacii bolo na nu privela, a ona jednoducho vypinala, resp. nevedela si z ucitelkinho prilivu slov vybrat to podstatne. Len nastastie, vzdy vsetko mala zapisane v slovniku, tak problem nebol.
Tento mesiac sa to prelomilo, uz vie referovat, uz vie, ze ked niekam idu a pod. Zatial tak. (Resp. je tam toho este viac, ale to by bolo nadlho. 🙂 )

felixa
5. máj 2011

@linda40
@jolinka
gratulujem k buducim prirastkom. 🙂 Uprimne zavidim (v dobrom). Zelam, nech mate pohodove bezstresove tehotenstva. 🙂

sisstin
5. máj 2011

@felixa fuuuha..no i já jsem slyšela, že s klučinou se maminka v první třídě učila i 3hodiny denně 😔 Felixo, ty jsi chodila do práce, když byla dcerka menší? Já si to vůbec, ale vůbec neumím představit 😕 syn nastupuje od září do logo školky na 4h+ k tomu budeme mít nadále individuální logo a práci doma. Dá se vůbec při takovém zápřahu normálně chodit do zaměstnání? Mně to přijde jako docela nereálné 😖

Můžeš mi říct, jaké kurzy a od jakého věku jste navštěvovaly? Já tady našla zatím jenom v Logu pár dyskroužků...ale je to v Praze, a od 16:00..já neřidím, takže časově je to šílené (do Prahy to máme hodinu a čtvrt+do Loga asi ještě 20minut po Praze)

knobloska
5. máj 2011

@ejka3 u nás bylo totéž, teď jsou jí 3 a mluví celkem dobře, ve větách, i když někdy je pořád líná a začne tou svojí hatmatilkou. Taky bych ještě počkala, ještě je maličká a jestli rozumí a komunikuje, bude to dobré, uvidíš.
Když u naší srovnám projevy ve 2,5 letech a ve 3 letech, tak ohromný pokrok a to jsem u ní neseděla a nehučela do ní, přišlo to samo ( ona je taková svéhlavička a nenechá se moc přinutit něco dělat ).

ejka3
5. máj 2011

@knobloska
Tak to si ma potešila 😉 Ja v kútiku duše vlastne dúfam, že sa to nejako naozaj naštartuje samé. A potom keď vidím, že stále čakám zbytočne, žiadne nové slovíčko... začne mi vŕtať hlavou prečo je to tak, keď tá staršia sa práveže rozhovorila veľmi skoro. Či jej mám nejako pomôcť, či robím niekde chybu...?
Viem, že deti sa porovnávať nemajú, že každé je iné... Ale niekedy ma to trápi. Hlavne keď vidím, že mi chce niečo povedať a ja jej nerozumiem ☹
Ale dnes ma veľmi prekvapila. Troška som jej stúpila na pršteky a ona povedala až 3 slová za sebou!!!!! Au, to bó! Myslela som, že zle počujem 😕

crca
5. máj 2011

Ahoj maminky,jen Vás chci trochu uklidnit 😀 Mám dvojčátka,přišli na svět v ukončeném 38tt v pořádku(teď to píšu protože jsou normálně dopečená 😀 ),ale na to,že jsou oba stejně starý,tak Matýsek(čerstvě)2 roky mluví hezky,vše opakuje,občas i dvě slova dá do kupy,ale Michalka.......no coment 😀 Teď pomalinku začíná něco říkat,ale v té hatmatilce(naštěstí to říká stejně jako Mates když začínal,tak jí rozumím 😀 ),ale jinak jí stačí máma,táta,děda,baba....,ta to má na háku 😀 Takže vidíte že i stejně staré děti-sourozenci,jsou úplně jinde ve vývoji řeči 😉

jolinka
5. máj 2011

@felixa diki za obsiahlu odpoved.... som velmi rada ze sa malej v skole dari, ste pre nas povzbudenim...
ja bohuzial pri troch pomaly 4roch detoch nedokazem venovat uceniu Kati 3 hod. denne, som rada ked zvladneme 1 hodinu... ona je este velmi detska ani nevladze viac absorbovat, potom si uz pyta nieco oddychove, chce kreslit a tak...

tie kurzy ma zaujali, skusim nieco pohladat tu v Kosiciach, da sa nieco absolvovat uz skor ako rok pred skolou? Kati ma 4,5 roka, pojde do skoly o 2,5 roka ako 7 rocna. U nas je problem ani nie tak v expresii ako v porozumeni reci a v intelektovom rozvoji... Kati uz hovori celkom pekne, aj pomerne zlozite suvetia, vie sama povedat kratucku rozpravku 4 az 5 viet, zlepsuje sa v gramatike, problem je hlavne v casovej orientacii, prava lava strana, pletie rody, a potom nase nestastne otazkovanie... 😒 problem jej robi tvorit a odpovedat otazky najma so zamenami... nechape zlozitejsie abstraktne pojmy... ale to uz dotahujeme, pri kazdom uceni nieco pochyti.

V podstate az posledne 4 mesiace je K. ochotna akceptovat nejake cielene ucenie z knih alebo karticiek... Preberame Soba Boba, didakt. knizku Obrazky do skolky |tam su tvary, farby, protiklady, suvislosti atd.}, karticky Ferda uci, ulohy zo Sikovnicka...
jej silnou strankou je velmi dobra hruba a jemna motorika, hlavne mm s detmi vela sportuje, Kati doslova miluje kreslit a vystrihovat takze o grafomotoriku sa u nej velmi neobavam. Skor by sa nam zisli kurzy na nejake logicke myslenie a fonematicke uvedomovanie...

jolinka
5. máj 2011

@felixa proste u nej vzdy ked sa zlepsi porozumenie a intelekt... okamzite sa posunie v reci na vyssi level.
teraz ma slovnu zasobu cca 1500 slov.

felixa
5. máj 2011

@jolinka
U nas v 4,5 roku este vela toho chybalo. Naozaj pripravena na skolu bola az tesne pred poslednym letom pred skolou. Vo februari som este rozmyslala nad odkladom, v aprili uz som sa rozhodovala, ze asi pojde do skoly, lebo sa zrazu rozvijala raketovym tempom. Casovu orientaciu zvladla az v 6,3 roku. Mala dobru hrubu motoriku, spievala, tancovala, pekne kreslila, noznice pouzivala od 3 rokov. Napriek tomu bola diagnostikovana na dysgrafiu, ale intenzivnou pripravou sme to zvladli. Psychologicka hovorila, ze kreslenie nesuvisi uplne s grafomotorikou.

Tie predskolske kurzy, ked som sa ja o ne zaujimala sa mohli robit od 5 rokov, ide o to, ale ci to dieta zvladne. Samozrejme, nemusis nikomu vesat na nos, ze pojde do skoly od 7. Moja mala problemy s expresiou, intelekt a porozumenie zodpovedalo veku.

Pred skolou, (mala 6r.) najprv absolvovala cca 3 mes. individualny grafomotoricky kurz, potom predskolsku pripravu tiez cca 3 mes, bolo tam 5 deti, tabula, simulovana trieda a vyuc. hodina. To bola taka zmeska vselicoho - pismenka, cislice, rytmus, deti spievali, vytlieskavali, chodili k tabuli, hlaskovali - pacilo sa im. Najprv vsetky boli plache a bali sa, ale potom sa adaptovali. Mala ich skolska psychologicka, bola na deti velmi mila a dobra. Potom mala dcerka 2 mes. kurz fonematickeho uvedomovania - hlasky, rozklad hlasok plus pobyt v Dialogu - tam sa zameriavaju na intelekt. Pri tom poslednom fonematickom som videla, ze dcera vyuziva vsetky poznatky, ktore sa dovtedy naucila a este si ich utvrdzuje.

felixa
5. máj 2011

@sisstin
Tie kurzy som popisala v predchadzajucom prispevku pre jolinku. Boli az v predskolskom roku. Cca 3 mes. individulany grafomotoricky kurz so psychologickou 1x1hod. tyzdenne. Potom kurz predskolskej pripravy (taka zmeska) cca 3 mes. 2x45 min.za tyzd. Potom 2mes. pobyt v Dialogu na celkovy rozvoj plus v nom 2mes. 5x1hod za tyzd (cize kazdy den) kurz fonematickeho uvedomovania.

Inak dcerka chodila na tanecnu a vytvarnu 2 roky pred skolou (od 5r.) A v skolke mali celorocne kazdy tyzden plavanie a tanecnu, k tomu v zime korculovanie a lyzovanie, plus anglictinu a kazdy tyzden logopedicku. V skolke sa im super venovali. Bola to skolka s prvkami montesorri.

To, co si sem dala link, tak presne taky program som ja mala doma kazdy den s malou.

No, toto by sa nedalo absolvovat, keby som bola normalne zamestnana. Pracujem na volnej nohe, ale pracu som obmedzila na minimum, taha nas manzel. S pracovanim naplno by sa to nedalo absolvovat, a to mam este starsiu dceru, nastastie, ta je v triede premiantka.

felixa
5. máj 2011

@jolinka
ozaj, moja dcera je vlastne ctiziadostiva, ona sama chce sa ucit, resp. velakrat sa ucit nechce, ale velmi sa hneva, ked bol niekto v triede pochvaleny za nejaky vykon, tak sa mu chce vyrovnat, a zacne sa ucit. Ju to taha. Teraz uz to nastastie nie su tri hodiny, bolo to vycerpavajuce pre obe strany, aj ked som sa snazila hravou formou ju ucit. Pismenka kreslila do muky, roznymi farbickami, vyplnovacky robila, spievali sme pesnicky na pismenka, nalepovali pismenka. Pri citani som jej musela pod slova robit obluciky na slabiky. Hlaskovali sme, slabikovali... Matiku som s nou robila zasadne s materialmi, aby uplatnila aj zrak a hmat, popr. cuch (napr. pocitanie ovocia 🙂 )... Hoci teda toto som s nou robila aj pred skolou.
Taraz sa nastastie ucime t ako som pisala tak do hodiny, alebo aj menej.

felixa
5. máj 2011

@felixa
@sisstin
A este by som doplnila. S malou som chodila ku klinickemu logopedovi od toho 2,5 mes. (Institut detskej reci), potom som prestupila od jej cca 4-4,5 roka do Dialogu, kde chodi ku klinickemu logopedovi, plus v Dialogu chodila kazdy rok na logo pobyt (obycajne tie 2-3 mesiace). Do Dialogu som prestupila kvoli logo pobytom, kde rozvijaju aj celkovy intelekt dietata.

jolinka
6. máj 2011

@felixa len to ze my sme z Kosic, a tu Dialog pobocku nema, tie pobyty a kurzy by sa mi velmi pacili pre nu... Ako objektivne myslim ze predskolsky kurz by este nezvladla mozno o rok ked bude mat 5,5 roka... ona je spravanim, emociami a intelektom tak na 3,5 max 4 roky 😒 aj o vytvarnej uvazujeme ci ju vobec od septembra dat... ci bude schopna zvladat pokyny, rezim na hodine,...

ja som pozerala na tie kurzy fonem. uvedomovania a tie boli na rok 2010 aj v Kosiciach ale na rok 2011 su uvadzane len v Bratislave, tak neviem ci nebol zaujem alebo preco nie su... skusim tam zavolat...

sisstin
6. máj 2011

@felixa aha, no já si myslela, že moc do práce chodit nejde 😒 já to budu muset nějak vymyslet, jsem samoživitelka a v podstatě žijeme jenom z alimentů, z čehož ted třetinu dávám za logopedii a cestovné, od září to bude další třetina za školkovné... 😒 no ale nějak se to udělat bude muset. Prostě musíme těm svým dětem dát šanci na dobrý vzdělání, a snažit se je tahat, co nejdál....i když mají (měly) postižení, jaké mají 😔

Fakt tě obdivuju, jak jste to s dcerou zvládly a zvládáte, určitě ti jednou poděkuje. Ta dysfázie je fakt jedna z nejtěžších a nejhůře edukovatelných "dys" 😒 Tak snad to zvládneme aspon z půlky tak dobře, jako vy 🙂

felixa
6. máj 2011

@sisstin
mas to tazke, ako samozivitelka. A otec maleho sa spolupodiela na financovani roznych terapii pre tvojho synka? Mne sa paci, ze mate v Cechach tu "ranní péči" (starostlivost), co si spominala.

@jolinka
Ja som si zistovala aj u sukromnych detskych psychologov, ci nerobia nejake kurzy pre deti, ktore nechodia do skolky. Napr. na ten kurz Predskolskej pripravy (taka ta zmes vselicoho, co som spominala) chodila moja dcera k jednej skolskej psychologicke, ku ktorej som sa dostala cez Krajsku pedagogicko psychologicku poradnu. V KPPP som sa informovala a oni mi ju doporucili, ze nieco taketo robi.

Jolinka, a tvoja dcerka chodi ku k l i n i c k e j logopedicke? Lebo klinicka sa nezameriava len na rec a spravne vyslovovanie, ale na celkovy intelektovy rozvoj dietata. Mne napr. davala domov mnozstvo materialov, ktore som robila s dcerkou, mnozstvo napadov a hier.

Baby, este ste tu niektore spominali, ze ste nehovorili v skolke, ake maju problemy vase deti. Ja som to v skolke tiez nehovorila. A ucitelky vobec netusili, ze s nou nieco je. Ked niecomu nerozumela tak to jednoducho pripisali tomu, ze "ved je dieta" a neriesili to.
Inak, pri vysetreni mojej dcere vysiel intelekt a porozumenie primerane veku, ale stavalo sa jej, ze ked ludia na nu rychlo rozpravali alebo ucitelka v skolke nieco rozpravala, ked sa deti este hrali, tak ona jednoducho nerozumela. Nemala este vyvinuty fonematicky sluch a ona vnimala ten prud reci len intonacne, ako melodiu. (Ved tak aj zacala rozpravat - intonovala "melodiu" .) Ja predpokladam (aj som to citala), ze pri vyv.dysf. je naruseny ten fonematicky sluch a cielenou terapiou a simulovanim dietata sa v mozgu vyvijaju nove synapsy. Najviac do 3 rokov, potom do 7 rokov. Ak sa to zanedba, v 7 rokoch sa recove synapsy uzatvaraju, a tam uz ucit sa rozpravat ide velmi tazko.

Dysfatici maju obycajne nezrelu centralnu nervovu sustavu oproti zdravym detom, potrebuju na "dozretie" nejaky cas navyse a potom sa im nemusia prejavit ziadne poruchy ucenia (dysgrafia, dyslexia, dysortografia...) V nejakej knihe od Dr. Krejcirove som citala, ze dysfatici prestavaju mat v reci dysgramatizmy az v 8-9 rokoch.

jolinka
6. máj 2011

@felixa no tu v Kosiciach som nasla AZ 2 slovom dve 😒 klinicke logopedicky, u jednej sme boli s Kati cca na 4 roky, a viac tam s Kati nepojdem... ona ako je mozno dobry logoped pre klasicku napravu vyslovnosti, starsia Johi sa u nej za 2 sedenia naucila R.... Kati nechcela nic robit, ona isla na nu jak na velke dievca, je tam malicka klasicka ordinacia, stol, stolicka, doktorka v bielom plasti, odmerany pristup... chcela aby vyplazila jazyk, pchala do ust spachtlu, potom aby vyslovovala nejake slova.... no bez sance, zaver. mamicka uriadte si svoje dieta aby spolupracovalo...

nechala som to par mesiacov tak, ze Kati dozrie na spolupracu, medzitym som nasla inu klinicku logopedicku, ma napisane ze sa venuje porucham komunikacie, uz ale par tyzdnov skusam sa jej dovolat bez uspechu, musim tam zajst osobne... 😒 no jo, mam aj ine starosti, zdravotne... ale nechcem Kati zanedbat.