Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

tamarila
19. apr 2009

Ještě dodávám, že měl nástup do ZŠ o rok odložený kvůli tomu mluvení, takže ještě v šesti letech nemluvil srozumitelně. Takže zdravím všechny maminky s tímto "problémem", a přeju jim, aby se ukázalo že žádnej problém vlastně není... 😉

martao
19. apr 2009

Kamarátka tiež dala syna o rok neskor do školy, kvoli tomu, že začal neskor rozprávať. Viem, že chodia aj k logopédovi. Do školy ho teraz prijali. Inak je to veľmi šikovný chlapec.

matusakova
21. apr 2009

Ahojte, ja mám podobný problém, prosím, poraďte mi. Môj syn ide mať dva roky v júni, nič nehovorí, iba mama, ale to by som sa až tak neobávala, ale on nereaguje na svoje meno, neplní príkazy, nevšíma si nikoho. vravel okolo jedného roka pár slov, ale prestal, je dosť neposedný, chvíľu sa pohrá. Čítala som o autizme, má veľa príznakov, ideme na neurológiu, už sa nemôžem dočkať, ale bojím sa. Viem, že to je 50 na 50. Je to dostatočný dôvod na znepokojovanie, ja viem, ale je ešte nejaká nádej, že nemá autizmus?

macca5
21. apr 2009

matusakova viem sa vcítiť do tvojich problémov,náš malý bol skoro ako tvoj,len slovo mama nepoužíval.Vedel ho povedať ,ale nemal potrebu.Mal svoj slovník ktorý mu stačil .Aj ja som uvažovala o autizme,stále sme ho kontrolovali,ked mal29mesiacov začal opakovať nové slová,dnes vie povedať 250 slov,sklonuje a spája ich do viet.JE to síce úroven 2,5r dieťaťa ,ale pre nás úspech.Chodíme aj na logo.Tiež reaguje iba ked mu to vyhovuje.Ked chcem od neho niečo ,tak sa vôbec neohlási,ale ked si niečo šuškáme tak počuje až moc dobre.Ja v nom vidím črty autizmu, no moj mang. to nepripúšťa,vraj je len tvrdohlavý. Odkladám návšteu detského psychologa,takisto sa bojím a občas si to nechcem pripustiť.

macca5
21. apr 2009

a ešte chcem dodať,radšej si všímame tie lepšie vlastnosti.Možno robíme velkú chybu a bolo by lepšie keby vieme na čom sme.Keby je autista asi by sa dokázal hrať s jednou hračkou aj celé hodiny.

kveta
21. apr 2009

Matusakova, a nestratil sluch? 😕

sakura77
21. apr 2009

no,to aj mna napadlo,ci nebude problem s uskami

matusakova
21. apr 2009

Ahojte, tu je znova Tatiana. Ja som tu dnes prvýkrát, ani neviem, ako sa mi podarilo zaregistrovať, šla som len tak na blink. Ďakujem, že ste mi odpísali, aspon nejaká podpora. Myslím, že počuje, lebo keď je reklama, dobehne z druhej izby, aj na zvuky reaguje, asi ktorý ho zaujme. Veď to je príznak autizmu, že si rodičia myslia, že nepočuje. Ja už za všetkým vidím autizmus, niekedy si bije hlavu, škrečí (ale to robia aj iné deti), keď niečo chce, chytí moju ruku a ide s ňou po čo chce - aj to je príznak autizmu. Ale ja by som sa nad ničím nezamýšľala, veď toto všetko môžu robiť aj zdravé deti. Prvý problém je ten, že na nič nereaguje, nerozumie - okolie mi to už dávno vravelo, ale ja som si z toho nič nerobila, myslela som si, že je taký flegmatik. Ale posledné dni som čítala o tom autizme a polovica príznakov zodpovedá jeho správaniu. Poriadne nejem, nič ma nebaví, keby sa to aspon dalo zistiť za jeden deň, aby som vedela na čom som.

macca5
21. apr 2009

matusakova nemysli na to,čas všetko ukáže.A keby aj bol autista,je to tvoje dieťa a Ty ho predsa budeš milovaťstále a také aké je. 🙂 Moji chalani sú fenylketonurici, ked som sa to dozvedela pri st. myslela som len na to,aby neboli postihnutý.Ked sme sa začali stretávať s ost. fenylákmi a videla tie zdavé a aj posthnuté deti,bola som rada,že ten moj je OK.Ked sa narodil Samko všetci sme dúfali,že bude zdravý no a je zdravý fenylketonurik. 😉

andy.a
21. apr 2009

matušáková a ako reaguje malý na teba ?? máte citovú väzbu,vie ťa objať,dá sa pomaznať a pod.veci ??
autisti toho nie sú schopní 😕

môže byť "len" hyperaktívny s poruchou pozornosti a oneskoreným vývinom reči 😕 😝

matusakova
21. apr 2009

Malý ma objíme niekedy, napr. dnes sme cestovali autom, sadol si na mňa a ležal a ruky mal okolo krku, alebo keď sa buchne, plače a chvíľu je na rukách a ojíma ma, ale neviem, dajako sám od seba, že by prišiel, to nie, ale ani dcéra nebola taká moc prítulná. Napríklad si aj pritúli na chvíľu macka, má rád plyšových mackov. Ale myslím si, že sa už chytám každej slamky, veď prevahuje taká väčšina príznakov. Ja som skôr pesimista. Ďakujem za podporu. Vaša Tatiana.

karkulka1
21. apr 2009

Andy, to vôbec nie je pravda, že autisti ťa neobjímu a ani sa nedajú pritúliť. 😖 Možno niektorí áno,ale na všetkých/ mnohých z nich to neplatí.
To či je dieťa autista my na fóre nepotvrdíme ani nevyvrátime - a nemá to zmysel. To sú s prepáčením len také jalové reči. Treba aby dieťa videl dobrý logopéd a dobrý klinický psychológ a ten už bude vedieť posúdiť o akú poruchu sa jedná.
Neurológ môže síce vyjadriť podozrenie na autizmus ale nemôže ho diagnostikovať, nie je na to kompetentný.

karkulka1
21. apr 2009

Prikláňam sak tomu, aby sa s dieťaťom nečakalo, či sa to "samo" 😀 spraví, lebo v prípade, že sa "to nespraví samo"- tak dieťa stráca drahocenný čas, keď sa mu mohlo odborne pomôcť a potom by to mohlo rodičov mrzieť.
Do 6.rokov dieťaťa sa dá najviac urobiť s jeho rečou, je dobré nepremárniť tento čas ale ho využiť v pospech dieťaťa.

andy.a
21. apr 2009

karkulka,jasné,že sú aj také formy autizmu,kde ťa dieťa neobjíma a pod.-teda výrazná porucha sociálnej interakcie/čo je hlavným príznakom tzv."typického" autizmu/..Aspergeri sú troška iní ako "obyčajní" autisti 😝 aj intelektovo zdatnejší,aj reč je lepšia,niekedy až hypertroficky vyvinutá 😝

samozrejme,dieťa by sa malo dať vyšetriť čím skôr 😕 ..cca do 3 rokov plus-mínus ...pokiaľ sa na ORL a foniatrii nepotvrdí porucha sluchu,tak treba navštíviť logopéda resp.detského klinického psychológa 😉

Tatiana,držím palce 😉

karkulka1
22. apr 2009

Andy, ale tá interakcia nie je o tom, či ťa dieťa objíme alebo sa dá pohladkať. A nie len "Asperger" aj iné formy autizmu, máme veľa autistov aj s relatívne nízkym IQ a aj nízkofunkčných ale dotyky a pohladenia od blízkych im nevadia a mnohí ich aj vyhľadávajú.

Ak je zrejmé, že dieťa počuje- echolalicky opakuje, tak nie je potrebné ani vyšetrenie ORL ani foniatria.

Dieťa môže zopakovať celú vetu, ktorú raz niekde počulo, či zaspievať pesničku a nemusí vedieť odpovedať na najjednoduchšiu otázku.

andy.a
22. apr 2009

karkulka,venuješ sa profesionálne takýmto deťom ??alebo aj deťom s inými psych.poruchami?? 😕 😉

sorry,možno si to písala,len som to prehliadla 😕

karkulka1
22. apr 2009

andy.a- odpoved mas v ss. 😵

andy.a
22. apr 2009

ďakujem,odpísala som ti 🙂 😵

z.g.
3. máj 2009

karkulka, zaujímal by ma tvoj názor na toto:
http://www.chodci.org/npa.php?m=clanky&show=19
známi žijú v USA, synček má nejakú fomtu autizmu a tak používajú bezplepkovú diétu, čo ma teda dosť prekvapilo, ako je to u nás v tomto smere?

karkulka1
3. máj 2009

U nás (aspoň čo viem) sa celoplošne GFCF diéta /ako nejaká terapia/ neodporúča ale rodičom sa zvykne o nej hovoriť (ako o možnosti). Je to preto, lebo pokiaľ dieťa nemá žiadne tráviace problémy a výsledky metabolických a gastro vyšetrení sú v poriadku, tak aj táto diéta má svoje negatíva.
No mnohým autistom pomáha- najmä tým, čo mali predtým problémy s trávením.

karkulka1
3. máj 2009

z.g.
tak pokiaľ autistické dieťatko slabo jedáva, má tráviace ťažkosti a nepriberá, tak by som to skúsila (najprv by som mu ale dala urobiť tie vyššie spomínané vyšetrenia).
Pokiaľ má dieťa dobrý apetít, dobre priberá a aj výsledky sú OK- tak by som s ňou nezačínala. Ináč toto je aj prípad môjho syna. Obávala by som sa, že prípadnou diétou by mohla u neho vypuknúť alergia na sóju- pretože tá sa konzumuje potom asi najviac. Ináč do roka som nášho malého držala bezlepkovo (v rodine máme celiakiu)a aj teraz uprednostňujem bezlepkové obilniny pred pšenicou a v podstate mlieko nepije- ale nie je to diéta v pravom zmysle slova.

mokuska
13. máj 2009

Netreba sa zbytočne plašiť,mne obidvaja chlapci skoro vôbec nerozprávali do troch rokov a teraz ma z nich bolí hlava.Samozrejme to treba konzultovať s lekárkou ale nič výnimočné to nie je.

jazmin
21. máj 2009

Ahojte. Potrebovala by som poradiť a chcem sa aj opýtať či tu nie je mamina, ktorá má dieťa s DMO a s tým súvisiace rečové problémy. Moje zlatičko Jasminka má 4 roky, teraz začala ako tak sama chodiť, veľmi veľa vecí rozumie, samozrejme že jej vývoj je dosť zaostalý, ale hlavné je že napredujeme, aj keď strašne pomaly. Len s tou rečou nám to nejak nejde. Už asi 4 mesiace chodíme k logopedičke 2x týždenne, lenže problém je v tom, že malá rozprávať nechce a to sústredenie je tiež dosť krátke. Keď je poviem ukáž kde je lampa? Pekne mi ukáže na lampu a hoci všetky písmená z toho slova pozná, alebo vie také slová povedať slovo lampa nepovie a povie napr. baba. Už som z toho zúfalá, neustále dookola jej opakujem, snažím sa hovoriť pomaly, ale akosi nič nezaberá. Jej slovná zásoba je dosť slabá. Povie hlavne mama, apa, pápá, kde je, kde ide, baba. Preto by som potrebovala poradiť hlavne od maminiek ktoré majú detičky s DMO čo by som mala robiť. Za odpovede dopredu ĎAKUJEM!!!!!

karkulka1
22. máj 2009

Jazmin, skusala si na www.radost.sk ? To je forum pre rodicov postihnutych deticiek a tam ti skor niekto a zrejme aj lepsie poradi.

jazmin
22. máj 2009

Ahoj Karkulka samozrejme aj ja tam prispievam ale možno aj tu má niekto také skúsenosti a vedel by nám niečo poradiť.

tinus20
22. máj 2009

ahoj janka,no moj syn je este maly nato aby hovoril ale poznam jednu kamosku a jej dcerka zacala hovorit az ked zacala chodit do skolky,nasla si kamosky a jednoducho tiez nechcela rozpravat ani nevnimala ked jej niekto nieco hovoril,sice neviem zeby mala taku diagnozu ale aspon toto ti poviem co viem,ved neboj oni sa rozkecaju a potom sa uz nezastavia 😉 vsetko bude v poriadku

kika050
5. jún 2009

Ahojťe maminky. Mám problém s mojou dcérou v Apríli mala 3 roky a poridne nerozpráva. Od januára chodí aj do škôlky ale nejak nič. Ako povie pár slov ale nie tak pekne ako jéj rovesníci. Boli sme už u doktorky a ona povedala že počkat do septembra a uvidí sa neviete my poradiť ako jéj pomôcť trošku rozhovoriť sa??
Už by bolo na čase aby trošku rozprávala viac..

macca5
5. jún 2009

kika,aj môj syn mal v apríli 3r.Tiež začal rozprávať neskoro,chodíme na logopédiu a velmi nám to pomáha. 🙂 Reč nemá čistú,niekedy mám problém pochopiť nektoré slovo,hlavne ak je nové v jeho slov. zásobe.Začal tvoriť vety, sklonovať,učíme sa používať predložky.Musí chcieť opakovať.Napr. básničky ktoré mu hovoríme od mala vie len doplnať, ale básničku od logopédky sa naučil za 10min. 😀 Vidíme u neho velký pokrok.Vela čítame,spievame,fúkame ,olizujeme pery,cvičíme jazykom.Všimla som si ,že strašne rád odvráva a ústa sa mu skoro nezavrú,musí mať posledné slovo. 😉

kika050
5. jún 2009

Macca5 ano ja viem každý vraví k logopedičke lenže naša doktorka čaká a čaká že sa rozhovorí aj sama 😠 😠 V škôle som sa rozprávala aj s učiteľkamy a jedna že ano môžme ju dať a druhá tiež že čakajme však už pekne začala rozprávať. Ale mne je to už také čudné že nerozpráva pekne keď počujem druhé deťi mladšie. A zase čo mám mladšiu téj to ide super nemá ešte 2 roky ale má vačšiu slovnú zásobu ako staršia 🙂 🙂

macca5
5. jún 2009

kika, rozhodnúť sa musíš ty. Aj naša dr.vravela,že chlapci začínajú neskôr,že treba čakať.Mna to tiež už štvalo,niekedy aj okolie.Sú taký,čo vravia čakať a sú taký čo nás plašili.Rozhodli sme sa a nelutujem.Dr. dala odporučenie na moju žiadosť.Ona sa podla mna rozrozpráva,chce to len čas.Držím palce. 😉