Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

anielk
23. sep 2011

sisstin-ano ja som pochopila-ked budemu logo.potomnapisem ako sme dopadly-myslimze je tolen jeho lenivost-racej si vydobyje pistanim-nieco ako slovom tak neviem..ale vsetko napodobny-nakresli-tancuje saskuje-atd, 🙂

sisstin
23. sep 2011

@anielk dítě nikdy není "líné" mluvit, buď má opožděný vývoj řeči nebo má prostě nějaký problém, který mu v mluvení brání 😉 vždycky je lehčí to slovo říct, než to nějak naznačovat atd. V tomhle věku už by měl rozumět otázkám typu: Z čeho se pije, čím se jezdí, čím se odemyká atd. Postavíš před něj hrne, autíčko, klíč atd., a budeš se ho ptát, on by ti měl na tu věc ukázat nebo ti ji podat.

Často rodiče nepoznají, že dítě nerozumí tak, jak má 😉 protože nevědí, na co a jak se ho mají ptát 😉 ale to by vám všechno měl říct ten logoped - pokud bude dobrý, bohužel musíš hodně vybírat- a uvidíš no 😉

anielk
23. sep 2011

hmmmmmmmmmmmm.................... ☹

klementina
30. sep 2011

ahojte, rada by som vas poprosila o radu. moje dieta 2,5roka rozprava vsetko, len teraz maju v skolke ponuku logopeda, tak vaham, ci ju mam vyuzit, plati sa za to navyse dost penazi, tak preto vaham. mala hovori vsetko, aj pomerne zrozumitelna, ale vela hlasok este nevie vyslovit, napr. namiesto š hovori ch, co je podla mna dost zvlastne. okrem toho samozrejme nevie r a este velal dalsich nedokonalosti.
riaditelka skolky mi hovorila, ze podla jej nazoru je logoped potrebny az od 4rokov, ze na mojom mieste by to zatial neriesila. asi mate vela skusenosti s logopedmi, tak budem rada za vas nazor. dakujem.

xlucia
30. sep 2011

@klementina je to priskoro, rec sa este vyvija. pokial doma hovorite normalne a nesuslete na nu , tak ma cas. logoped tak od 4 az 5 rokov staci.

berenika39
30. sep 2011

@klementina ahoj. nemám zkušenost s logopedií, ale u nás vě školce, kam petr nastoupil, je to přesně tak, jak říká vaše ředitelka. dochází tam logoped, během dne po souhlasu rodičů vyšetří dítě a navrhne spolupráci. ale: až od 4 let.
Do té doby se ještě řeč "klube", nic není definitivní, mění se to, vidím to i na petrovi, o prázdninách třeba používal místo h hlásku ch. už se to samo 😉 urovnalo, jistě neumí ještě r a ani sykavky nic moc...
Něco jiného by bylo, kdybys měla nějaké pochybnosti o vývoji řeči obecně - nemluvil by, nesdílel pozornost, nerozumněl, keby nenapredoval....ale to jistě neřešíš. Takže bych to nechala na příští rok🙂.

sisstin
30. sep 2011

no výslovnost by se měla upravovat už od 3let, čím dříve, tím lépe si dítě hlásku osvojí..ono se někdy může stát, že trénování jenom "blbé" výslovnosti se může táhnout x let 😉

sisstin
30. sep 2011

znám holčičku, která neuměla asi jen tři hlásky...začli v pěti letech a je jí osm a furt nic 😉 možná se někomu bude zdát, že ve třech letech je brzo..no já si myslím, že pokud je dítě tak nějak normálně spolupracující, tak brzo není.... 😉

klementina
30. sep 2011

@xlucia
@berenika39
@sisstin dakujem dievcata. tak ale moc mudrejsia nie som 🙂 asi skusim, ci sa da urobit len diagnostika a uvidim, co na to pani logopedka

sisstin
30. sep 2011

@klementina jako v 2,7 mi přijde taky brzo 😉 ale po tom třetím roce (pokud jak píšu, je dítě tak nějak normálně spolupracující) se to už zvládnout dá...respektive dítěti to neublíží 😉 ted nemluvím o tom, že neumí R nebo Ř, ale pokud je to víc hlásek...tak já bych to už řešila... 😉

doma stačí procvičovat 10minutek denně, ta samotná terapie u logo trvá při jenom špatné výslovnosti zhruba 15minut...a stačí jít jednou měsíčně 😉

berenika39
30. sep 2011

@klementina přesně takhle jsem si to představovala..aby mi někdo chytrý řekl, jestli je to ok nebo je potřeba začít už ted něco dělat. ale opravdu vidím posun každý týden, nechám to na příští školní rok. Pokud máš pochybnosti, určitě můžeš opravdu nechat jen zdiagnostikovat a pak se rozhodnout pro péči logopeda nebo čekání....

sisstin
30. sep 2011

no takový ten "běžný" logoped vám řekne, že je čas do 4let...spousta logo si nechce brát mladší děti, páč to s nima neumí...což je věc druhá 😝

trinity525
5. okt 2011

Ahojte, tato tema je asi pre starsie deticky, ale mozno ma budete vediet lepsie usmernit 🙂
Trosku ma znepokojuje, ze moj syn, ktory ma 8,5 mesiaca este nedzavoce, konkretne mam na mysli spajanie slabik bababaa, dada, baba, mam, mamama, gaga atd. Jeho rovesnici, ktorych poznam to vedia od pol roka.
Inak je pohybovo velmi sikovny a v nicom inom problem nevidim.
Dik za rady 😉

sisstin
5. okt 2011

@trinity525 na Slovensku máte výbornou knihu, které je o velmi časné logopedické intervenci, respektive jak poznat vadu řeči již v kojeneckém věku 😉 tam právě o tom žvatlání je toho popsané dost, jen si za Boha nemůžu vzpomenout, jak se tak knížka jmenuje a kdo ji napsal 🙄

trinity525
5. okt 2011

@sisstin no to netusim ani ja 😀 on akoze vravi agu, aaa, auve, jajajaj, plm g, h, k spaja gk ... a niekedy dost vyska a hlavne vonku ...

sisstin
5. okt 2011

@trinity525 dobrá je i Kniha o detskej reči od Kataríny Hornákovej, ale to nevím, jestli není pro starší 😕 fajn je i kniha Cvičení pro rozvoj řeči (máte ho i na SK), autorky jsou speci pedagožky z USA s dlouholetou zkušeností s prací s dětmi s komunikačními problémy. Je tam spousta rad a her už pro kojenátka 😉

jinak průměr je, že dítě má první slovo mezi 8-12měsícem věku, většinou je to slabika označující osobou blízkou ma (máma), ba (babička) atd. Ale v tomhle věku jsou v tom příšerný rozdíly, klidně do dvou měsíců ti může začít říkat první slůvka. Ono v tomhle věku by se to asi stejně nedalo nějak řešit, že nežvatlá, max. můžeš podpořit tu řeč právě vhodným přístupem a hrami vhodnými k věku 😉

syslica
5. okt 2011

@sisstin Mala si asi na myslí Knihu o detskej reči (Horňáková a spol.) http://www.martinus.sk/?uItem=39508, však?
V Martinuse je momentálne vypredaná, ale možno by sa našla v inom kníhkupectve...

@klementina Ondrík mal v máji 3, od marca chodíme k logopedičke v rámci rehabilitácie po frenuloplastike (podrezávanie jazýčka). U nás nebolo čo riešiť, logopedická intervencia nevyhnutná. Ale poviem ti aj názor "súkromnej" logopedičky, ktorá chodí do škôlok - najradšej pracuje s predškolákmi, pretože vývin jazyka/reči je kapitola sama osebe, mnoho nesprávnej výslovnosti sa odbúra s dozrievaním dieťaťa (pokiaľ, pravda, nemá iné problémy: skrátená uzdička, zväčšená nosová mandľa, krivá priehradka a p.), takže ona s deťmi 3+ ani nepracuje.
Takže asi je najlepšie, nechať stav zhodnotiť logopédovi a podľa toho sa zariadiť.
A ako dlho trvá terapia? Individuálne... staršiemu syslíkovi od 3 rokov (po frenuloplastike) do 6 k takmer perfektnej výslovnosti (občas ešte zašušle 😝 ).

sisstin
5. okt 2011

@syslica aha, tak tu znám podle názvu, jsem jsem nevěděla, že to je ona 😅 😅 😅

syslica
5. okt 2011

@trinity525 Som na sisstin zareagovala, keď ste už mali rozbehnutú diskusiu...tá knižka od Horňákovej je dobrá aj na stratégie podpory reči pre úplne malé deti... myslím, že tvoj synček je úplne v poriadku, rozhodne sa nestresuj a neporovnávaj.. podľa toho, čo píšeš, krásne nadväzuje kontakt a časom sa určite rozhovorí aj zrozumiteľnejšie. Každé dieťa má svoje tempo, nemaj obavy...

sisstin
5. okt 2011

u nás to bylo právě tak, že žvatlal, pokud to nemělo žádný smysl ..prostě jen pudové dětské žvatlání, tj. někdy od 4měsíců do 9měsíců věku...ale právě, když se to žvatlání už mění v opravdovou řeč, tak syn zmlknul a do téměr 2,9roku nevypustil žádný zvuk...teda mimo ukazování a "eee", a smíchu a pláče atd. A pak už začal říkat slova, my jsme takovou tu "dětskou čínštinu" neměli nikdy 😉 respektive on si tvoří některá svoje slova, oniny= ponožky, onanaj - pyžamo, nýnunom - sluníčko atd. Ale to už je opravdu typický dysfatický rys 😉

klementina
5. okt 2011

@syslica dakujem. dnes by mali mat v skolke prve stretnutie s logopedickou, tak som malu nahlasila a uvidim co mi povie. nebudem ju do nicoho tlacit, ak povie, ze ma cas, necham to tak.
inak vcera som ta asi videla nastupovat do 37cky v zahorskej aj so syslami 🙂 teda nie som si ista, ci si to bola ty, ale sranda, jak clovek poznava ludi z fora 🙂

syslica
5. okt 2011

@klementina 😉 🙂 Ak si nás videla na tej zastávke na Námestí Rodiny medzi pol štvrtou a štvrtou - tak to sme boli my 🙂 Nabudúce sa prihovor, ak budeš mať čas .. ozaj sranda ...

klementina
5. okt 2011

@syslica my sme akurat vystupovali a vy ste nastupovali. takze ste to boli vy. 🙂

trinity525
9. okt 2011

@syslica
@sisstin Dakujem vam za tip pre knizku 😉 Akurat som sa ju chystala na nete objednat a maly nam zacal vecer recnit 😀 zatial to je baba, gaga, aha, gaka 😀 asi sme uz na dobrej ceste a velmi sa tesim.

marek465
12. okt 2011

ahojte maminky, mam syna v novembri bude mat 2,5 roka, prisla som sa sem zdoverit, trapi ma to posledne tyzdne, v niektorych veciach co robi sa mi zdaju divne, ale zacnem po poriadku, co sa motoriky tyka, super. Chodi od 8 mesiacov, bycykluje sa uz pol roka v tomto problem nieje, no zaujimaju ho take veci ktore jeho rovesnikov nie, napr, nevsima si auto ako auto ale ukazuje vzdy len na kolesa, fascinuje ho tociaci bubon ked pracka perie, vypinacom by vedel štikat aj hodinu, bavi ho pozerat na to ako sa svetlo rozsvetcuje a zhasina a to ho drzi uz asi rok, neviem co na tom vidi.
Bavi ho stavanie, puzzle sklada velmi rad, posklada 36 dielov, stale dookola ho to bavi. Ked sa hra s autkom ktore sa da cele rozsrobovat, presne si triedi sroby podla farieb na kopky, potom aj jednotlive diely podla tvaru az ma to desi..takisto stipce si na susiaku uklada podla farby a musia mat medzi sebou presnu medzeru, s tym sa dokaze hrat aj hodinu. Aj napr. rozhadzane magnetky na chladnicke vzdy ked ide okolo usporiada do pismena L ale zrkadlovo otoceneho a jednotlive magnetky su fakt az dokonale zarovnane.
Co sa tyka reci tiez zaostava, no (musim si zaklopat) posledne dva tyzdne zacina pekne rozpravat.
Viet este vela nepovie no opakuje vsetko co pocuje no len jedno posledne slovo.
Ale ked mu poviem aby zopakoval napr. "maminka prosim podaj mi" tak zopakuje ale vetu rozdeli na dve.
Rad sa mazna, objima, ked akoze placem pohladi ma.
Povie ako sa vola, meno aj priezvisko, kolko ma rokov. No vobec sa nepyta ani neodpoveda na otazku preco, akoby ho to vobec nezaujimalo, celkovo ked sa rozpravame tak odpoveda len "ano" prip."nie" akoby som sa rozpravala sama so sebou, pripadne akoby ma nepocul vobec.
Rad napodobnuje, hocico co vidí, vsetko si pamata a potom opakuje, diva sa do ocí teda neuhyba pohladom, vie vyjadrit radost, je rad s detmi aj sa s nimi hra...
Fakt ak mi viete poradit prosim poradte lebo stale mi beha hlavou, ze ci to nie su znaky autizmu mozno si to len nahovaram.
Co sa tyka reci som sa na to pytala nasej pediatricky no povedla ze to je skoro riesit ze hlupy nie je ze sa rozrozprava no ked ho porovnam s inymi detmi v jeho veku tak zaostava.

sisaha
12. okt 2011

@marek465 to co pises, podla mna vobec nie je zaostavanie. Podla coho tak sudis? mam synovca vo veku tvojho syna a teda vie ovela menej veci...ze si triedi veci podla farieb a tvaru...no a co? ja som to videla u vela deti..proste ich to fascinuje. to sa mu zide neskor v matematike. Ak sa ti to naozaj nezda, chod na psychologicke vysetrenie, ale podla mojho nazoru zbytocne robis paniku..

marek465
12. okt 2011

@sisaha ide o to ze neodpoveda vetami na otazky, len "ano" alebo "nie"
nikdy sa ma neopytal kde je tata, (muz pracuje na tyzdnovky), odpovie len ked ja sa ho opytam ze kde je tak povie ze "v robote, zaraba". Alebo neodpoveda ked sa niekto opyta ako sa ma.
Ale napr.ked mu poviem ze ideme ku starkej tak sa opyta "hi" to je citoslovce pre vyraz vlacika, lebo k starkej chodime vlakom, teda je to v podstate taka slaba otazocka. No neviem. Opakuje sice ale ze to je typicke u autistovtak som zmatena. Pediatricka mi na to povedala ze hlupy nie je ze on sa rozrozprava, aj do skolky ma za mesiac nastupit, mozno sa tam rozroprava

sisaha
12. okt 2011

@marek465 ale ved to je primerane veku. Nie kazde dieta odpoveda celymi vetami. Moja dcera ma 2 a stvrt a tiez nehovori vetami, ale tak ako dokaze.A to mame za sebou aj psycho vysetrenie kvoli tomu, ze zacala neskoro. Nic sa nezistilo. Proste su deti, ktore si tie slova ukladaju v hlave a ked pride ich cas, tak ich vybalia. Ona ma podla logopedky velmi velku pasivnu slovnu zasobu, aktivna je slabsia. To ale neznamena ze je autista, alebo v niecom zaostava. A ten moj synovec. v marci mal dva roky a iba sem tam povie nejaku vetu. Tiez zacal neskoro. ja by som dopredu nerobila ziadne zavery. Podla vsetkeho co pises, je velmi sikovny..To ze niektora zlozka vyvinu napreduje privelmi, tak niektora trosku zaostava (rec), casom sa vyrovnaju..

katy1979
12. okt 2011

@marek465 nikdy nie je skoro toto som pocula aj od svojho pediatra ze vsak to ma mozno len take obdobie. no prd nemal. nam diagnostikovali autizmus teda konkretne aspergerov syndrom v styroch rokoch a to len preto ze som sa tam rok dokopavala. kebyze idem skor vela veci by som pochopila.
to co ty pises mal aj moj syn kolesa svetla vsetko na svojom mieste a najviac vyrazne to bolo prave v tom veku. a autici opakuju a vela si pamataju to co vidia ci pocuju. a niektorí maju aj normalny ocny kontakt. neda sa vsetko skatulkovat. ako naozaj moze mat len take obdobie ci si ho prilis vsimas ale moze to byt aj nieco viac.

marek465
12. okt 2011

@sisaha ja som doteraz nad tym nejak neuvazovala az dovtedy kym kamoska ku ktorej chodime sem tam na navstevu sa so sudedkou nerozpravali o mojom synovi, ta suseda totiz pracuje s autistickymi detickami a kamoska jej povedala ze " aky je ten marek iny, vobec sa na nic nepyta ze jej tomasko sa jej stale vypytoval na vsetko" a ona na to ze to je typicke pre autistov, a kamoska mi to povedala....velmi ma to znepokojilo...
v starsich prispevkoch jedna pani radila skusit rozne predmety mu ukazat, teda ci chape ich vyznamu, ze 2,5rocne dieta by to malo vediet, tak to skusim ked sa zobudi, lebo ked sa s nim rozpravam o niecom co nie je tak caste tak sa mi zda ze mi nechape, co je mozno normalne no znepokojuje ma to