Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

hankahc
25. okt 2011

@sisstin fuu si mi riadne urcila diagnozu 😲 ale autizmus a dysfazia boli definitivne vylucene, neboli najdene ziadne zhody s tymi chorobami nastastie

sisstin
25. okt 2011

@hankahc no pokud chlapeček nerozumí mluvené řeči, tak to fakt normální není 😉 tam prostě problém je a ne malý 😉 nevím, na jakém základě mu mohla být vyloučená dysfázie (když nemluví, a nerozumí?????)....šla bych si to rozhodně ověřit k jinému psychologovi 😉 bohužel znám už stovky maminek s těmito problémy, a valná většina psychologů bohužel vůbec neví, která bije 😉 a k diagnoze se rodiče dostávají dost pozdě 😉

hankahc
25. okt 2011

@sisstin ano ked bol mensi tak ukazoval na veci ktore chcel, nehovoril, ale my sme pouzivali znakovu rec, takze dal najavo co chcel 🙂 ale davam ti za pravdu ze je opozdeneny vo vyvoji sedenie, lozenie, chodenie, odvykanie od plienok rozpravanie to vsetko bolo pozadu s ostatnymi rovesnikmi zhruba 4az 6 mesiacov!! 😖

sisstin
25. okt 2011

@hankahc no ono je právě důležité to sdílení, tj. ukazování na věci zajímavé a sdílení to s druhou osobou 😉 on ten vývoj jde takhle:
- dítě se nejdřív dívá tím směrem, kam ukazuje druhá osoba
- dítě samo ukazuje na věci, které chce (ale nesdílí pozornost)
- dítě ukazuje na věci, které ho zajímají, sdílejí pozornost s druhou osobou a vyžadují pojmenování té věci...takhle právě narůstá ta pasivní slovní zásoba a dítě začíná rozumět 😉

hankahc
25. okt 2011

@sisstin to mas pravdu veliku, vacsina lekarov ta odbije ze nebojte sa on z toho vyrastie 😔 je tazke najst velmi dobreho odbornika 😕 ja som dohodnuta aj s mojou logopedickou, ze ona ho bude sledovat a ked bude treba odporuci nas do toho centra andreas dr.janosikova(?) ze to je jej byvala spoluziacka a ona uzko s nimi spolupracuje

sisstin
25. okt 2011

@hankahc ve 2,5 letech by měl chápat otázky typu: z čeho se pije, čím se jezdí, čím se stříhá, co se kutálí atd. U nemluvích dětí se to dělá tak, že se před ně postaví obrázky nebo reálné předměty: hrnek, auto, nůžky, balon... a dítě na otázku "odpovídá", tj ukazuje na ty předměty..

3.leté dítě by mělo chápat otázky typu: co svítí v noci na nebi, co svítí ve dne na nebi, co nám měří čas...rozlišovat pojmy jako: krátký- dlouhý, široký- úzký, orientovat se v protikladech (mokrý- suchý)atd. 😉 Pokud tohle dítě nezvládá, tak je tam narušené porozumění....a mělo by se zjistit, proč tomu tak je...zda dítě trpí PAS, dysfázií nebo mentální retardací 😉

sisstin
25. okt 2011

@hankahc jj, Jánošiková je u vás na Slovensku asi největší (a bohužel asi i jediný) odborník, co tomu rozumí...ale většinou holky stejně chodí k nám do Čech buď k Dr. Krejčířové nebo do Aply (pokud je tam spíš podezření na autismus), Krejčířová je přes ty poruchy všeobecně 😉

sisstin
25. okt 2011

@hankahc mrkni mi do blogu tady na konovi na články a na album Pomůcky pro děti s poruchou komunikace 😉 popř. mi mrkni na můj osobní blog www.tichysvet.blogspot.com syn má teda "jenom" dysfázii expresivní, tj, rozumí i nad svůj mentální věk, ale vázne ta samotná exprese (mluvení), ale třeba tam najdeš nějaké pomůcky či úkoly, co by se vám hodily 😉

sisstin
25. okt 2011

@hankahc my ted založily i web o dysfázii www.dysfazie.eu ale ještě tam toho moc není, ted fakt nestíhám...budeme v brzké době taky zakládat Občanské sdružení pro děti s dysfázií pro CR a SR...doufám, že po Novém roce by se to mohlo nějak víc rozjet.... 😉

já hlavně bojuju za včasnou intervenci u dětí při komunikačních poruchách, což bohužel jak u nás, tak na Slovensku je stále mizivé 😉 většina pediatrů nic nechce řešit do 3-4let, psychologové jsou většinou to samé... prostě "on z toho vyroste" a tím to hasne. Přitom pokud má dítě určitý komunikační problém (neukazuje, nerozumí k věku atd.), tak se dá krásně začít pracovat už s ročním!!! miminkem (samozřejmě velmi pozvolna), ale třeba v těch 2letech už by dítě mělo navštívit klinického logopeda. My chodíme na logo od 2let, do 2,5to bylo jen takové hraní-učení v Rané péči, od 2,5 už chodíme regulérně jednou týdně na klinickou logopedii.

Protože čím dřív se s tím začne pracovat, tím dříve je možnost (a i ta možnost je větší), že se dítě do nástupy školní docházky úplně nebo téměř zcela kompenzuje. Samozřejmě ted mluvím o vadách řeči, u toho PAS je to bohužel složitější, ale i tak se dá toho hodně zachránit 😉

Začít pracovat s dysfatickým dítětem po třetím, a dost často dokonce po 4 a 5.roce je totiž šíleně pozdě. V tomto směru tady vůbec informovanost zatím nefunguje, u nás už je aspon ta Raná péče, u vás na SK zatím bohužel není...ale i tak o ní pediatři neví a neinformují. A pokud si rodič nezjistí sám, co má dělat a jak se tomu dítěti věnovat, tak neví bohužel nic 😖

hankahc
25. okt 2011

@sisstin fuuu si namakana, ovladas chorobu tvojho syna od hora dolu a z dola na hor, mas u mna velky obdiv!! si lekarka, alebo sa len o to zaujimas cisto zo strany matky!! 😉 pozrela som si to tu na konovi to co si dokazala je normalne na nejaku cenu, aj ked viem ze by ta potesilo nieco uplne ine, ale aj tak velka poklona patri tebe aj za to ze ta zaujimaju a snazis sa pomoct aj svojmu okoliu a ludom vlastne ktorych vobec nepoznas 😵 😵 😵

wandah
25. okt 2011

Ahojte baby, máme 2r.10m. syna a dg. verbálna dyspraxia. Máte tu prosím niekto s touto dg skúsenosti???

sisstin
25. okt 2011

@hankahc no právě, ještě tak před dvěma rokama jsem o dysfázii v životě ani neslyšela 😉 a o autismu jen tak všeobecně, co tak ví ta veřejnost 😉 a mám právě stejné zkušenosti jako většina holek tady, že pediatra mi řekla (když jsem tam šla v jeho 20 měsících), že se mi nějak nezdá, že je malej a že má čas a bla bla...takže díky za internetové diskuze 😉 v týhle diskuzi na začátku jsem našla odkaz na diskuzi na rodině, kde mi holky poradily kontakt na Krejčířovou a na Ranou péči, a pak už jsem to začla řešit a zajímat se o to 😉

protože kdokoliv přijde nový do naší diskuze, tak je to prostě zcela na chlup identické, bohužel 😉 maminka bud nemá ani diagnozu (teda dítě respektive 😅 😅 😅 ), a nebo má, ale už jí nikdo neporadil, co s tím má dělat dál, že 😖

my jsme to začli řešit v těch 20měsících, a syn na tom byl dost blbě (nerozuměl, neukazoval atd.), naštěstí ke Krejčířový jsme se dostali už ve 27měsících, ta mi řekla, že momentálně je vývoj opožděný o 9měsíců (celkově), a vývoj řeči ještě o víc... takže jsem kontaktovala Ranou péči, ti nás vzali a začli jsme na tom makat, co to šlo... do 3let už bylo to porozumění i vývoj v normě, zůstalo mu "jenom" to blbý mluvení...ve 3,5 byl neverbálně i v lehčím nadprůměru. Čímž teda netvrdim, že to je moje zásluha..to vůbec, každé dítě má nějaké předpoklady, kde je jeho "strop"...ale prostě tím správným věnováním se a reedukací jde docílit fakt hodně velkýho zlepšení 🙂

sisstin
25. okt 2011

@wandah ahojky, takže autismus je teda definitivně vyloučený? 🙂 😀 😀 😀

sisstin
25. okt 2011

@wandah jinak ted googlim, že verbální dyspraxie je prostě patlavost. 😕 On už Oliver mluví? Nebo jak na to přišli? 😕

wandah
25. okt 2011

@sisstin Oliver sa zobudil tak musím ísť, večer Ti napíšem do IP, btw áno Oliver už "hovorí", autizmus nám vylúčili v psycho-logo centre kde ho aj diagnostikovali, ale v 3 rokoch ideme ešte na rediagnostiku do autis. centra Andreas, takže ešte tomu neverím ...až keď mi to tam potvrdia a ideme aj do APLY v Prahe...

redangel32
25. okt 2011

@sisstin to mi je jasne,ze nemozem od Philipa ziadat aby sa mi sustredil na nieco 5min. 😉 . SOm rada pokial ho vobec niecim zaujmem na dlhsie ako 2minuty. Ale zda sa mi,ze sa mu dari aj dlhsie. Samozrejme musi sa mu chciet. Co sa tyka tych obrazkov tak sme to zacali poharikmi, ktore sa davaju od najvacsieho po najmensi a su na nich obrazky. Zacal ukazovat. Opytam sa ho kde je jablcko? a on pekne ukaze. Je tam asi 8obrazkov,zatial vie ukazat na 3,ked sa ho opytam.
Inak co ma prekvapilo....mame drevene kocky a na jednej z nich modra fabra a nakreslena opica. Tu mi ukaze vzdy. Ale je este oranzova kocka a na tej tiez opica a tu mi nikdy neukaze a ani neprinesie. Kdezto s tou modrou nie je problem. Ma to tak zapamatane alebo cim to je?

@hankahc to co ma @sisstin nastudovane,tak naozaj klobuk dole!!! Tiez o tejto chorobe nemam ani paru,nakolko naozaj nie je tak "zviditelnena" ako spominany autizmus. Inak niektory ludia ani teraz este namaju paru o autizme. Nuz a dysfazia to uz je 0 bodov. Je mi luto,ze pediater sa vyjadri: To ma este cas. Ale tiez som uz pocula,ze to treba riesit cim skor. Po 4roku zivota dietata,to vraj ide veelmi pomaly a tazko. A neviem pochopit ako sa niektore mamicky uspokoja s tym,ze casom sa to da do poriadku?! SAMO??? ODSEBA??
Zdielam rovnaky nazor ako sisstin,cim skor.

Co sa tyka plienok,dnes som Philipa posadila na nocnik,kedze som videla,ze zmoli pipika 🙂 . Nuz podarili sa nam 2kvapky co je rekord,este sa nam to nestalo. Neviem ci to aj nebolo vdaka tomu,ze si kychol. Zobrala som ho a zabalila do "plienky". nebola po ruka pampers, tak som supla plienku do bazena 😀 . Stihla som s nim vyst na poschodie a bola som mokra a on ani nevravim. Ako si to mam vysvetlit? Pretoze on cele doobedu nepojde na nocnik,nepocika sa a akonahle mu dam plienku tak je mokra 😒 . Moze to mat niekde blok?? Nestalo sa mi to 1x.

sisstin
25. okt 2011

@redangel32 tak super, tak postupně ty obrázky rozšiřuj, a až si budeš jistá, že má celkou slušnou pasivní slovní zásobu, tak začni víc najíždět na to hlubší porozumění. Tj, dáš před něj třeba obrázek domečku, hrnku a židle..a budeě se ptát: " v čem se bydlí, z čeho se pije a na čem se sedí" např. 😉

no jinak další věc je, že když teda dá psycholog (klinický logoped) diagnozu dysfázie (zejména teda té expresivní, kdy dítě rozumí, "jenom" nemluví), tak někteří to podají tak, že to vlastně vůbec nic není a do školy dítě už bude v pohodě. Takže maminky si pak myslí, že stačí, když dítě půjde jednou za měsíc na logopedii a tím to je vyřešené, bohužel tak to vůbec není 😖

zatím patří dysfázie podle Mezinárodního rozdělení nemocí pod psychické poruchy vývoje, blíže specificky narušený vývoj řeči...no dost se uvažuje, že to bude spadat pod pervazivní poruchy, protože tahle diagnoza je pervazivní (všepronikající). Já to vidím na synovi, který sice rozumí normálně, i se chová jako vrstevníci atd., ale blbě mluví....takže ta jeho porucha ho totálně vyřazuje z běžného života s vrstevníky. Protože 4leté děti už se běžně domluví na normální úrovni, hrají hry, které jsou založené na mluvení atd. A toho syn absolutně není schopen. On jak chodí do logopedické třídy, tak mi to tak nepřijde....tam vlastně působí, že je vše naprosto v pořádku...ale pak když se synem dostanu do kolektivu "normálních" dětí, tak to je vidět příšerně....že to špatný mluvení zasahuje i do sociální složky. A pokud má dítě i opožděné porozumění, tak to je ještě mnohem horší 😉

wandah
27. okt 2011

@sisstin poslala som ti IP...

sisstin
27. okt 2011

@wandah jj, ještě jsem se k tomu nedostala...ale upřímně u vás teda absolutně, ale absolutně netuším...s ničím takovým jsem se v životě nesetkala (respektive žádná maminka co znám, nemá dítě s takovým extrémně zvláštním a nerovnoměrným vývojem 😕 , který se tak strašně mění...jedna otázka, psychiatrické a metabolické vyšetření za sebou máte? 😉

magimary
27. okt 2011

@wandah čo máte nové? neprídeš nám popísať? 😕
aspoň do našej uzavretej témy? valika ti pošle vstup, ak by si chcela 😉 🙂

wandah
28. okt 2011

@magimary ok, nech pošle Val ...

eldzina
4. nov 2011

Ahojte.

Chcela by som sa s Vami poradit. Mam skoro 2,5 roc. syna, ktory nerozprava. Akoze ked mu ukazem na zvieratka, vsetky vie pomocou citoslovci napodobnit. Ale slovne ich nepomenuje. Avsak veci, ktore sa nedaju vystihnut zvukmi pomenovat nevie, resp. jeho slovna zasoba je tak cca 20 slov, aj to v skomoleninach. Napr. velmi vyuziva samohlasky a skratky slov, napr. zeriav je "ia", deka je "dek", dedo je "do". Tu slovnu zasobu ma tak od cca 1,5 roka a nedoplna ju vobec. Veci, ktore potrebuje, vykomunikuje gestami, ukazovanim a ja hadam, co prave chce. ked uhadnem, tak mi da najavo, ze je to toto co chcel. No problem nastane, ked neviem, co chce, napr. vonku, tam je milion podnetov a vtedy zacne zurit, revat, .... lebo neviem co chce. A ja by som mu tak rada pomohla, aby zacal hovorit, aby sme sa rozumeli.
Mam pocit, ze vsetkemu, co hovorim, rozumie, je velmi sikovny. Aj ked ho poslem napr. do druhej izby pre nieco, donesie. Inak je velmi pohybovo sikovny, aj manualne zrucnosti ma perfektne, ked ho porovnam s rovesnikmi, je sikovnejsi ako oni. Len ta rec. Pytala som sa aj skolskej logopedicky, ze co robit, tak jej odpoved, ze do 3 rokov ma cas zacat rozpravat. Komunikovala som ten jeho problem aj so specialnou pedagogickou, tak jej odporucanie, ist do kolektivu a tam cakat, kym sa rozhovori. Neviem, ci ten kolektiv mu pomoze, doma ma starsieho brata a do skolky sa chysta na jesen, ale nechcem cakat az dovtedy.
Neviet, ako ho posunut dopredu, aby zacal komunikovat? Budem Vam vdacna za kazdu radu.... ☹

sisstin
4. nov 2011

@eldzina ahojky, no zatím to spadá do tabulky opožděný vývoj řeči 😉 ale je tam jakési potencionální riziko expresivní dysfázie. Určitě bych nečekala, a začla chodit ke klinickému logopedovi, který tomu rozumí a má zkušenosti i s dětmi pod tři roky 😉

jinak doma s ním procvičuj hodně pasivní slovní zásobu na obrázkách, ve 2,5 už by měl chápat otázky typu: "Z čeho se pije, čím se jezdí, čím se stříhá, za co si koupíš v obchodě bonbonky atd." Možností je fakt spousta, vyskládáš před něj reálné předměty nebo jejich obrázky, budeš se ptát a syn na ně bude ukazovat 😉 Pak to chce hodně rozvíjet jemnou motoriku - navlékat korálky, dávat třeba čočku do Pet lahve (nejdřív levou rukou , pak pravou rukou, a pak to střídat), rozvíjet logické a matematické myšlení. Prostě celkově všechno. Ono to samotné mluvení je "vrchol pyramidy", dítě nejdřív musí zvládnout xy věcí, než může začít mluvit. No a určitě docházet k tomu logopedovi.

Tak do půl roku, max. do roka by jste už mohli vědět, jestli to je jenom opožděný vývoj řeči - to by se chlapeček fakt rozjel hodně, nebo teda expresivní dysfázie, kdy ten nástup aktivní slovní zásoby bude pomalý, dítě nebude tvořit věty, bude strašně patlat atd. 😉

sisstin
4. nov 2011

@eldzina a mrkni mi sem na koně do alba, mám tam album s názvem Pomůcky pro děti s poruchou komunikace, třeba tam najdeš něco, co by se vám hodilo 😉

eldzina
5. nov 2011

@sisstin Dakujem za odpoved. Skusime tu jemnu motoriku a logiku dalej trenovat, zatial mu to celkom ide. A pozriem aj album, fakt vdaka🙂

oktavia
8. nov 2011

Ahojte baby, chcem sa poradiť. Dcérka má 19 mesiacov a moc sa jej rozprávať nechce, vieme akurát tak mama, ham ,papa , vie napodobniť zvieratká ale to je všetko. Chodíme aj k neurológovi, je predčasne narodená, ten povedal, že to zatiaľ neriešime, lebo ostatný vývoj si dobehla a že sa jej len možno nechce. Keď rozumie všetko čo od nej chcem, viem ukázať na veci, že sa jej len zrejme nechce rozprávať. Vie také kadejaké tata. baba, búva, kaka a podobne, ale nič viac. Ako mám u nej rozbehnúť reč?

sisstin
8. nov 2011

@oktavia no to co popisuješ, řeč je 😉 na 19m naprostá norma 😉

oktavia
8. nov 2011

@sisstin si ma upokojila, vieš, keď vidím niektoré deti v jej veku čo už rozprávajú viac, tak neviem, či sme pozadu, či nie. Niekedy nepovie dokopy nič, len si hatlaní tou svojou rečou. Ale ďakujem, upokojila si ma.

sisstin
8. nov 2011

@oktavia uvidíš, jak to půjde dál, ale zatím to je fakt norma 😉 24m dítě má 10-250slov (spodní a vyšší hranice širší normy), takže do těch tří let jsou fakt ty rozdíly v mluvě dětí obrovské 😉 Důležité je, jestli holčička ukazuje prstíkem a sdílí pozornost, zvládá takové ty sociální hříčky typu : jak jsi veliká, berany duc, pápá, dej pětku atd., a hlavně, jestli rozumí tomu, co jí řikáte - v tomhle věku by měla zvládat takové ty běžné dvojsložkové pokyny (dej hrnek na stůl, přines si botičky atd.) 😉

oktavia
8. nov 2011

@sisstin toto zvládame, ke´d je poviem aby doniesla trebárs bábiku, donesie bábiku, vie ukázať zvieratká v knižke, keď sa jej opýtam na nejaké, niektoré vie aj napodobniť.Keď niečo chce,ukáže na to, vie ukázať kde má očko, bruško adť,vie,kde je mamina, tato, starká a takéto veci, len tá reč, ale ak je to v norme, tak to nejdem siliť a nechám ju zatiaľ tak.