Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

oliwetka
8. nov 2011

@kili ahoj spravne si to vyjadrila a je dost mozne ze deti su po technickej stranke velmi vyspele ahoj oli

sisstin
8. nov 2011

@oktavia jj, tak to je šikovná...má normální vývoj 😉 zatím se jí věnuj nějak normálně, ono stejně s tou expresí takhle brzy zázraky dělat nejdou, jen to dítě prostě musíš rozvíjet po všech stránkách 😉 kdyby se ti ve dvou letech zdálo, že se jí ta aktivní slovní zásoba nerozvíjí dál, tak můžeš navštívit klinického logopeda a poradit se 😉

oktavia
8. nov 2011

@sisstin a k tomu logopédovi ma odporučí jej detská doktorka, alebo neurológ?

sisstin
8. nov 2011

@oktavia pokud si vybereš logopeda, který jede na pojištovnu, tak žádanku ti vystaví pediatr (neurolog, psycholog)...pokud si ho bude hradit za své, tak žádanku nepotřebuješ 😉 my chodíme k soukromé logopedce jednou týdně (30minut 120 Kč) 😉

modra1
9. nov 2011

@oktavia K logopédovi môžeš ísť aj bez žiadanky, poisťovňa preplatí, ak je zazmluvnený s poisťovňou, samozrejme. Súkromný za peniaze, ako píše @sisstin. Vyber si osvedčeného klinického logopéda.
@sisstin Na SLovensku nie sú žiadanky povinné, zrušili ich pred časom.

oktavia
9. nov 2011

@modra1 no to viem , že žiadanky zrušili ale aj tak musíš mať v karte odporúčanie od lekára. Chodím po lekároch a ke´d niekam ideme prvýkrát tak musíme mať odporúčanie v karte.

sisstin
9. nov 2011

@oktavia no chce si to dupnout občas, páč pediatři nechtějí dávat žádanky k logopedovi ani tříletákům moc, natož dvouletákům 😝

modra1
9. nov 2011

@oktavia bola som s dcérou u kl. logopéda dokonca v inom meste ako bývam keď mala 17 mesiacov, žiadanku nechcela. Podobne u iných lekárov. ALe ty vieš ako to chodí u vás, veď to nie je problém si vypýtať žiadanku, naša pediatrička by určite dala.

mojmacik
9. nov 2011

@oktavia nemusis mat ziadanku a ani v karte odporucanie... Ja som bola teraz nedavno prvykrat u logopedicky ale vopred som sa u nej informovala,ze kvoli comu a tak ...a ona sama povedala urcite pridte a uvidime ci je problem alebo nie...pediatricka sa to dozvedela vcera na preventivke ale tiez sa pytala,ze ci spolupracoval,kedze nemame ani tri roky,ze logopedi tiez namietaju u takychto malych deti,no ta nasa nam sama povedala,ze dobre ze sme prisli...takze ono to zavisi aj od logopeda a aj od samotneho dietata...nasmu Kubovi sa tam pacilo,kopec auticok,hraciek... 🙂 ...dokonca chcem z prevenitvnych dovodov absolvovat aj ortopeda a tiez som volala a povedal kludne sa objednajte a pridte,ziadnu ziadanku ani zdrav.zaznam nechce..no povedala,ze sa jedna o trojicky a chem to mat pod kontrolou 🙂

mojmacik
9. nov 2011

@oktavia a teraz citam vlastne "tvoj problem"...ver,ze to zatial nie je problem ako tu pisu aj ost. baby 🙂

oktavia
10. nov 2011

@mojmacik
@modra1
@sisstin no mi sme boli tohto roku prvýkrát u očnej a na krčnom a bez odporúčania nás nechceli zobrať, aj keď napr. na krčne sme išli ako akútny prípad, to viac menej záleží od zdravotnej sestry.Zatiaľ logopedičku necháme tak, počkám do dvoch rokov, či sa rozhovorí alebo nie. My chodíme aj k pediatričke pre nedonosené deti v Martine, pani je to milá, len tie nároky na tie deti sú neskutočné. Ona mi dala totiž tohto chrobáka do hlavy, vraj deti, čo majú 18 mesiacov začínajú pomaly spájať vety. Mám kamarátku, tej má chlapec 2 roky a nepovie ani toľko čo mi.Ale radšej som sa chcela uistiť pri Vás 🙂

sisstin
12. nov 2011

@oktavia v tomhle věku je ten vývoj řeči fakt stráááášně různorodý...jsou děti, co v roce a půl už skládají dvě slova (některé i věty) a jsou děti, které ve dvou letech řeknou pár citoslovcí 😉 fakt nejdůležitější je to, jestli dítě správně rozumí a jestli ukazuje prstem a sdílí pozornost, tj. ukáže na to, co ho zajímá, udělá nějaký zvuk, podívá se na druhou osobu a čeká, až tu věc (zvíře, osobu atd.) pojmenuje. Takhle oni (mimo jiné)nabírají tu pasivní slovní zásobu 😉

Já osobně bych nemluvení ...a to teda fakt nemluvení, což znamená, že dítě neřekne ani pfň začla řešit ve dvou letech nejdřív foniatrií, neurologií a pak psychologií. A zašla bych se poradit ke klinickému logopedovi. Ono fakt není moc na co čekat, čím dřív, tím líp.....ale fakt ve věku tvojí holčičky je ta slovní zásoba norma, uvidíš, jak se to bude (popř. teda nebude) rozbíhat dál 😉

Já jsem rozhodně za včasnou intervenci při řečových problémech u dětí, oni pediatři atd. to strašně často bagatelizují, že čas je do tří (případně i čtyř až pěti !!! let), což je strašná blbost....a pak jsou právě děti, kterým zjistí dysfázii třeba až v pěti letech, což je stráááášně pozdě...a pak je to extrémně náročné s tím něco dělat 😉

No bohužel zatím to pořád vypadá tak, jak to vypadá....a pokud není ta maminka informovaná a nechá se ukolébat tím, že děti nemají potřebu mluvit a podobný kraviny....tak to pak končí špatně 😒 Já se snažím dělat osvětu, ale furt to nestačí...a mnoho rodičů v podstatě chce i slyšet, že je to v pořádku..že jim dítě nemluví..protože řešit to je náročné 😉 ale v poslední době se setkávám spíš s maminkama, které to řešit chtějí a třeba mají obavy i zbytečné. Ale radši obejít vyšetření zbytečně, než něco zanedbat. Ta řeč je pro vývoj dítě fakt neskutečně důležitá 😉

cairka
14. nov 2011

@sisstin , a odkedy by malo dieťa začať používať aj prvé základy gramatiky? Že pochopí, že ked niekoho vidí, je to TETA, keď podáva, tak TETE, keď sú dve, tak sú TETY... malá má 25m, slovná zásoba už celkom solídna, cca. 100 slov (nie veľa, ale pred 2 mesiacmi malá slabých 20), výslovnosť veľmi biedna a síce už začla spájať 2, výnimočne aj 3 slová, ale jak hotentót. 😅 používa slová len v tom tvare, ako sa ho naučila. A ako by asi malo rozumieť takto staré (malé 😝 ) dieťa? Ja mám občas pocit, že tu to trocha hapruje 😖 základné veci dones, polož, daj, sadni si...to rozumie. Ale ani základné otázky ako keby nechápala. Vie odpovedať na ako sa voláš? a na Koľko máš rokov? - tu odpovedá zásadne vekom svojej sestry, hoci teraz konečne už dodá, že " 5, veve, ja " a ukáže 2-5 prstov, ako kedy . 😝 Ale iné otázky 0 bodov. Takisto zatiaľ chýba tá fáza pýtania sa na nové slové, toto čo si vyššie písala, že ukáže na predmet a chce vedieť ako sa volá, to zatiaľ nič. Ale teda naopak, čo mi príde až smiešne, SPIEVA - pri pustenom CD nestačím váliť oči koľko slov pozná, koľko pesničiek vie aspoň verš, občas aj 2-3 zaspievať. Ale bežne tie slová nepoužije.

sisstin
14. nov 2011

@cairka tak v 25m je brzo, vzhledem k tomu, že tak nějak víc začala mluvit až nedávno 😉 do těch tří let jsou fakt velký rozdíly...nicméně okolo tří let už by ta gramatika měla být jakž takž v pořádku, pak už jde teda bud o opožděný vývoj řeči nebo expresivní dysfázku...ale zas děti s dysfázií většinou okolo těch tří let nemluví vůbec, nebo fakt málo a netvoří věty 😉

dvouletý dítě by mělo mít už velkou pasivní slovní zásobu, tj. že zná názvy všech předmětů, zvířátek, lidí atd. (samozřejmě takových, se kterými přijde do styku), a mělo by zvládat běžné pokyny, co používáte (dones si botičky, podej mi xy, dej to na stůl atd.). O dvou let už pomalu začíná nabíhat to "hlubší porozumění", tj. dítě začíná chápat otázky typu: z čeho se pije, čím se jezdí, co si vezmeš, když venku prší atd. Tohle by mělo zvládnout do těch 2,5let chápat. 😉

co se týče těch písniček, to je v podstatě asi jenom dobrá mechanická pamět, ale ta slova nemá v aktivní (možná ani v pasivní) slovní zásobě, proto je pak spontánně nepoužívá 😉

cairka
14. nov 2011

@sisstin , dík za odpoveď 🙂 moja staršia bola rečovo úplne kdesi inde, tak toto mi pripadá ako dooooooosť pozadu 😅 ale dík za ukľudnenie, ja teda nebudem taká náročná 😝 😅

sante81
16. nov 2011

ahojte, hladala som podobnu tému, ale nasla som tuto. chcela by som poprosiť mamičky o nejaké rady ako "donutit" 26mesacného chlapca rozprávať. už vyše roka ovládame len tie zakladné slova mama, tato ,dedo, baba, a to je asi všetko. venujem sa mu dostatočne, snažím sa čítať knizky, rozprávať mu, alebo aby skusil opakovať, ale bezvysledkov. doktorka vravela že mame do 3 rokov čas.
v ostatnych veciach je šikovny, nemá plienku od roka a pol, pyta sa pekne, rád kreslí...atd
ak máte nieaké osvedčené rady ako mu rozviazať postupne jazyk, budem vdacna za kazdy názor.

sisstin
16. nov 2011

@sante81 tak průměrné 24měsíční dítě má aktivní slovní zásobu 10-250slov(spodní hranice širší normy a vrchní hranice širší normy 😉 Do slov se počítají i citoslovce (zvuky zvířátek, bum - když něco spadne atd.), a i slova, která sice dítě říká jinak než ta správná, ale označuje tím stále stejnou věc 😉 Vy jste někde na spodní hranici širší normy a opožděného vývoje řeči 😉

Nejdůležitější je porozumění řeči, v tomhle věku by měl už mít velkou pasivní slovní zásobu - tj. znát názvy spousty předmětů, činností, zvířátek, lidí atd., a chápat dvojsložkové pokyny, které se běžně používají - dones si botičky, dej kostku na stůl atd. Od druhého roku se u dětí začíná rozvíjet tzv. "hlubší" porozumění, dítě je schopno odpovědět (ukázat na dotyčný předmět nebo obrázek) na otázky typu: z čeho se pije? (dítě ukáže na hrnek), čím jezdíme? (dítě ukáže na autíčko), co se kutálí (dítě ukáže na míč) atd. Tohle porozumění by zdravé dítě mělo mít nejdéle do 2,5let 😉

jinak se mi zdá tvůj chlapeček poměrně šikovný 😉 tomu mluvení předchází rozvoj všech složek vývoje - jemné a hrubé motoriky, zrakové rozlišování, generalizace, atd. Pokud máš málo mluvící dítě, snaž se ho cíleně rozvíjet v těch všech ostatních složkách - kdybys to chtěla rozvést nějak víc, tak mrkni k nám do tématu: https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/maminky-...

já ti hodím nějaké pomůcky a typy na to, jak rozvíjet řeč u batolat 😉

katarina8133
11. dec 2011

ahojte...citam vase prispevky a snazim sa ukludnit, lebo vidim ze nie som sama co ma problem s dietatkom. Mam 23 mesacneho syna, zijeme v Londyne. Maly nechce vobec rozpravat, nema zaujem zopakovat ani len jedno slovicko, ani len mama nepovie. Ked mu nieco poviem tak vobec nema zaujem ma pocuvat a ani sa neotoci. Nereaguje casto ani na svoje meno ked ho volam. Pocut pocuje, to som si ista, lebo ked mu poviem napriklad pod ideme sa kupat tak bezi ako sialeny rychlo do kupelne a zacne sa vyzliekat. Pozerala som si na nete par clankov a bojim sa aby to nebola forma autizmu. Hra sa rad sam a uprednostuje sa hrat sam, neukazuje v knizke na ziadne obrazky, nepozera sa dlho do oci, iba par sekund, nekyva na rozlucku papa a ani na to vlasne meno nereaguje. Ked mu vsak poviem aby mi pomohol odlozit vysavac ked dovysavam, tak to pekne spravi a tiez ked mu poviem aby mi nieco dal do ruky co akurat drzi aj to urobi. Ked si precitam symptomy autizmu na nete tak par ich ma a druhu polovicu zasa vobec. Je pravda tiez ze od narodenia nemal vobec zaujem moc o komunikaciu a tiez je pravda ze som mu prilis vela pustala televizor kde pozeral iba anglicke rozpravky kedze ho slovenske nebavia a slovencinu pocuje akurat odomna a od svojho otca. Co si o tom myslite? Poradte mi alebo napiste ak mate podobny pripad, skusenost....dakujem.

sisstin
11. dec 2011

@katarina8133 ahojky, no rysy autismu tam jsou...když si čteš ty příznaky, tak to neznamená, že každý autík musí mít naprosto všechny....tam to je tak, že čím víc příznaků, tím více je ten autismus těžší 😉 určitě bych navštívila klinického psychologa 😉 a začla to řešit, normální to není 😉

katarina8133
11. dec 2011

@sisstin ahoj a dakujem za koment 🙂 ano aj ja sa bojim ze to neni v poriadku ale tak trosku dufam ze niekto tu bude mat nieco podobne a napise mi ze sa to potom zmeni a vsetko bude ok....nechcem si moc dopustit ze by mu nieco bolo, je to pre mna hrozna predstava. Stale ho pozorujem a niekedy sa mi zda uplne super aj s reakciami a zasa inokody uplne zle...:(

sisstin
11. dec 2011

@katarina8133 no syn do 27měsíců téměř taky neukazoval, moc nerozuměl atd. Nikdy jsme teda neměli problém s reakcí na jméno, očním kontaktem atd., ale jinak, co se týče komunikace..nic moc 😉 poprvý jsme byli u psycholožky v 27měsících, kde konstatovala celkově opožděný psychomotorický vývoj (opoždění o 9měsíců ve všem). Začli jsme pracovat, a ve 2,5 už byl psychomotorický vývoj v normě...ale furt pokulhávalo to porozumění řeči. Ve třech letech bylo porozumění řeči na úrovni vrstevníků, a měl 10 citoslovcí. Takže nakonec to je "jenom" expresivní dysfázie - expresivní vada řeči, kdy dítě nemá problém s porozuměním, ale s mluvením jako takovým. Sice diagnozu má, ale není tak závažná jako třeba autismus nebo dysfázie smíšená, kde je narušené i to porozumění.

V tomhle věku to může být cokoliv a dost se to může vylepšit, ale chce to absolvovat všechna potřebná vyšetření a začít s dítětem adekvátně pracovat...samo od sebe se to nezlepší 😉 u vás v UK je velmi dobrá Rané intervence, takže by vám měli pomoct 😉

adky
15. dec 2011

Ahojte 🙂 Pridavam sa k vam- Moje dieta nerozprava 😒
Vaneska ma 29 mesiacov, nerozprava nic,nechce opakovat slova- aj ked niekedy pred rokom vedela povedat zakladne slovicka : mama,tata,baba,dedo atd. - teraz ich uz nepovie.ani nezopakuje. Rozumie dobre,sice nie vsetko,ale vacsinu. Jazyk jej melie jedna radost,ale nerozumiem jej ani ň - ma len svoju detsku hatlaninku. Uz 3 mesiace chodi do skolky, ani tam sa jej jazycek nerozviazuje. Stale nosi aj plienocky :(
Boli sme na neurologickom vysetreni, podla EEG ma mozocek v poriadku,len ma zaostali vyvoj reci. Dokt. nam predpisala Encephabol - neviete mi poradit ako by som ho mohla zohnat? Na SK pravdepodobne nie je, v ceskych online lekarnach som ho videla,ale sirupcek stoji 8 eur a postovne 12- viac nez cely sirup ☹

sisstin
15. dec 2011

@adky no ta ztráta již naučených slov není zrovna dobrý znamení 😉 co to je, že rozumí "skoro všechno", v tomhle věku by už měla mít hlubší porozumění, tj. chápat otázky typu: z čeho se pije, čím se jezdí, za co si koupíš v obchodě bonbonky atd. 😉

určitě bych šla k psychologovi, chce to diagnostiku 😉

adky
17. dec 2011

@sisstin rozumie len tomu co od nej chcem,ziadam,ale take porozumenie,ze by mala vediet za co sa kupuju sladkosti,to nevie. Ale vie z coho sa poje,s cim sa papa,sama si vybera pribor- ked ide papat polievocku alebo jogurt tak si spravne vyberie lyzicku, ked papa zemiacky alebo nieco tuhe-spravne vyberie vidlicku-tomu chape. Len jej to ide vsetko pomalicky. Ona tie vsetky slova ktore uz vedela,aj vie,ale nechce ich vraviet,len ked ma moc dobru naladu-vtedy povie vsetko co chce. Ja mam taky pocit ze jej sa nechce rozpravat :( K psychologicke je uz objednana,tam pojdeme urcite 😉

sisstin
17. dec 2011

@adky tak že neví peníze, to záleží, s čím dítě přijdu do styku 😉 ale prostě by už měla mít takový to "hlubší" porozumění, aby třeba jenom nereagovala na "podej mi hrnek", ale právě reagovala i na " z čeho se pije (co uděláš, když máš zízen atd.) 😉 A asi jsme se trošku nepochopily, nejde o to, aby pochopila, že třeba polívka se jí lžící (to vidí)...ale měla by chápat ten slovní pokyn 😉 takže když se zeptáš: čím se papá polívka? (aniž by tu polévku viděla) a dáš ji na výběr pět předmětů, tak by čistě na ten slovní pokyn měla umět správně vybrat. 😉 Nesmí mít prostě žádnou vizuélní nápovědu, nebo to nesmí být jasné ze situace, pak je to porozumění těžko hodnotitelné, protože děti mají více indícií 😉

Jinak to, že dítě nechce mluvit je mýtus. Komunikace je jedna z nejzákladnějších lidských potřeb, dítě nemluví proto, že bud není mentálně zralé, nebo má opožděný vývoj řeči, nebo mu v té řeči brání nějaká diagnoza (vada řeči, autismus atd.). Vždycky je pro člověka lehčí něco říct, než to třeba ukázat (znakovat, dovést k tomu druhou osobu atd.)

sisstin
17. dec 2011

@adky vyskládej před ní autíčko, hrneček, lžičku, nůžky a balon (např.), bud reálné předměty nebo jejich obrázky a ptej se: čím se jezdí, z čeho se pije, čím se papá, čím se stříhá, co se kutálí 😉 tohle by skoro 2,5leté dítě už mělo zvládat 😉

adky
17. dec 2011

@sisstin tak takymto pokynom ani zdaleka nechape. Ma 2,5 roka, ale je na urovni rocneho dietatka- to stanovila neurologicka lekarka-ked sme boli na vysetreni. Nema mentalnu poruchu,ma ten oneskoreny vyvoj,ale nie len recovy,ale celkovy-aj v chapani. Stale je taka babatkovska. Ako keby bola predcasne narodena,ale nebola- prave naopak,rodila som v 41tt. Uz ma to dôho trapi,stel sa s nou rozpravam,ale ona ma ani nevnima,zacne sa smiat,robi vselijake zartikymale inac nereaguje. Niekedy mi odpoveda-ale svojou recou,prikyvuje hlavkou,napodobnuje ako rozpravame my,aj nasu neverbalnu komunikaciu (ked rozpravame a pritom rozhadzujeme rukami,prikyvujeme hlavou atd. ) ale slova vyslovuje len svoje vlastne a ja jej nerozumiem. Ked sa pokaka do plienocky,alebo pocika-neda mi nijako najavo,ze by som ju mala prebalit. Ale ked je hladna-to si vie pytat. Ked sa chce hrat-uz ma taha za ruku,ked chce ist von-uz si obuva topanky.....ale ziadna rec ☹

adky
17. dec 2011

@sisstin dakujem za tip,to sme este neskusali,vyskusame 😉

sisstin
17. dec 2011

@adky jj..tak jestli je celkově opožděná ve vývoji, tak má opožděné to porozumění řeči...a tím pádem nemůže mluvit 😉 zdravé dítě začíná mluvit, když jeho porozumění řeči je zhruba na 75% 😉 kde není porozumění k věku, není ani mluvení 😉

to ted řeč jako takovou absolutně neřeš, to bude běh na dlouhou trat 😉 ted se hlavně zaměřuj na ten celkový výoj a porozumění řeči 😉 , naběhněte na alternativní komunikaci...třeba znakování (když pěkně napodobuje gesta), obrázkový výměnný systém atd. 😉

sisstin
17. dec 2011

@adky a pokud je na úrovni ročního dítěte, tak na takový otázky z čeho se pije atd., to se zatím vykašli. To nemá význam 😉 rozšiřujte tu základní pasivní slovní zásobu....najdi si na netu kartičky věcí, a ukazuj jí je a pojmenovávej 😉 začíná se třeba na 3kartičkách - a ty se ptáš: kde je domeček, kde je auto , kde je kytička a ona ti bude ukazovat 😉 Když už bude v tohle výkonější, můžeš to rozšíříit třeba na 3*2 atd, 😉 Neustále ji všechno komentuj, ale krátce a jasně...ne ve stylu: podívej se, támhle je krásný červený autíčko", ale ukázat a říct "auto"...prostě s ní musíš jednat na její úrovni, i když ten reálný věk je vyšší 😉