Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

sisstin
17. dec 2011

@adky tady máš třeba nějaké obrázky..nejdřív se bude prostě ptát, kde je ta věc...takže ukaž tužku, mrak, čepici atd. A když už to porozumění bude mít na vyšší úrovni, tak se na těch stejných kartičkách můžeš ptát: čím se píše, z čeho prší, co se dává na hlavu 😉 Ale prostě nejdřív musí být schopná na slovní pokyn ukázat tu věc...a až pak z toho může dál rozvíjet to hlubší porozumění 😉

sisstin
17. dec 2011

@adky a jak je na tom vůbec s pochopením obrázků? Přiloží na sebe dva stejné obrázky, popř. už těžší na stín reálný obrázek a nejtěžší na obrázek psa přiložit obrázek např. jiného druhu psa? 😉

adky
17. dec 2011

@sisstin rada nad zlato,dakujem krasne 🙂 Dnes vyskusam ucešnie podla obrazkov. Mohla zacat uz ovela skor ju takto ucit,ja som namiesto toho do nej len hucala,nech povie to a to a ona chudatko ani nevedela co tie slova znamenaju 😒

adky
17. dec 2011

@sisstin netusim ako je na tom s pochopenim obrazkov,to sme este nikdy neskusali 🤐

sisstin
17. dec 2011

@adky nj, to ti bohužel měli říct doktoři..ta maminka to neví 😉 vůbec ji nenut něco říkat, na to prostě ted ona mentálně nemá 😉 max. třeba ukaž ptáčka, řekni ptáček - píp píp, kráva - bůů atd. 😉 Dítě začíná mluvit nejdřív v citoslovcích, takže většinou jsou to zvuky zvířátek 😉

Když bude mít v ruce kostku, řekni "kostka", prostě fakt mluv a mluv..ale jednoslovně a vždycky okomentuj tu situci, která právě je..aby ona měla možnost chápat, o čem vůbec mluvíš 😉 i když se ti bude zdát, že třeba ona vůbec neposlouchá, tak to nevzdávej, v tom mozečku se to ukládá 😉

no škoda, že u vás není něco jako u nás v CR Raná péče, tam by ti poradili a půjčili hračky, které by ji prospívaly ve vývoji 😉

sisstin
17. dec 2011

@adky tak kup základní dětské pexeso, s velkými - dobře pochopitelnými obrázky 😉 a dej před ní třeba obrázek psa, kytky a domečku... podej jí jednu z té párové kartičky (např. psa) a ona by ho měla položit na ten obrázek psa, co má před sebou 😉 když tuhle úroven zvládne, tak se koupí pexeso, kde jedna kartička je obrázek a druhý obrázek je jeho stín (a opět stejný postup), a třetí level je ten, že chápe, že třeba pes (dalmatin) je to samé jako pes (kokršpaněl), aby to prostě poznala, i když to zvířátko vypadá trošku jinak, ale stále je to to samé 😉

sisstin
17. dec 2011

@adky fajn je taky pro děti denní rozvrh. Zase si najdeš nějaké obrázky toho, co většinou děláte - takže třeba, jak dítě ráno vstává, jak snídá, jak si hraje, jak se kouká na pohádky..prostě to, co běžně děláte 😉 koupíš si pásek suchého zipu, vystříháš si ty kartičky a na ně zas lípneš kousek toho sucháče... (nebo třeba magnetickou pásku můžeš použít)..pak si ten proužek lípneš třeba na ledničku a večer, než půjdete spát, ji tam nasázíš ty kartičky podle toho, co máte zítra v plánu 😉 až malá vstane, tak si sundá kartičku toho, že vstala z postýlky, až si vyčistí zoubky, zas si sundá kartičku, kde se dítě myje 😉 takhle ona se bude učit jednak názvy činností, jednak bude vědět, co ji čeká a jednak si začne uvědomovat pojem času 😉

sisstin
17. dec 2011

@adky já mám těch tipů na rozvoj vývoje a komunikace hodně, ale chce to vědět, jak na tom přesně tvoje holčička je 😉 třeba jesti nechápe obrázky, tak zatím nejde dělat VOKS...ale zase pokud napodobuje gesta, tak by šlo začít se znakováním 😉 ony ty fáze ve vývoji nejdou přeskočit, dítě musí zvládat první stupeň, než se může posunout na druhý...

a mluvení jako takové je v té pyramidě až hodně hodně hodně vysoko 😉

sisstin
17. dec 2011

@adky a nezapomen si za dva- tři měsíce zažádat o prodloužení rodičovského příspěvku 😉

erinnuska
17. dec 2011

@adky aj my máme podobný problém , naša bambulka veelice malinko rozpráva, vlastne len teraz začala asi pred mesiacom pomenovávať základné výrazy napr. mama, tata, baba, teta. Pomalilinky pridáva nové výrazy, ale má problém s písmenkami vysloviť vie len málo, preto napr. slovo baba má asi 20 významov pre nu. S plienkami sme tak isto, ani náznak pýtania sa na šerblík, ani sadnúť si nechce, skôr na wc ale nič nevykoná, iba si trochu posedí, aj to len málokedy ju dostanem 😒 To porozumenie ťažko odhadnúť nakolko rozumie, ťažko spolupracuje, momentálne odmieta, vzdoruje, farby ukladáme , uloži jednu a koniec, potom len napriek robí. Diagnozu žiadnu nemáme, neurologička je s nou spokojná, od malinka zaostáva. K logopédovi som začala chodiť len sama, bez odporúčania lekára. Ako ste vy na tom, aj ja rozmýšľam vrátiť sa do práce, bojím sa kolektívu, ako bude zvládať. Velmi sa s hračkami nezahrá, so mnou stále všetko robí, perie, varí, chodíme von, stále mi je v pätách. O predlzenie rod. prispevku aj ja poziadam, ale zial doma uz byt nemôzem, aj zit z niecoho treba ☹

sisstin
17. dec 2011

@erinnuska a ty chceš dát malou do běžný školky? To si moc neumím představit....syn má vývoj v pořádku, i porozumění...ale blbě mluví....a před 4.rokem mě to fakt nenapadlo...on by to nezvládnul...samozřejmě záleží, jak je tvoje malá sociální a jak je na tom se sebeobsluhou a tak 😉

erinnuska
18. dec 2011

@sisstin do bežnej určite nie, tam by mi ju ani nezobrali. Bud k pani na stráženie, ktorá má 3-4 detičky, alebo súkromné jasle, preto ten rod. prispevok, z niečoho to treba aj platiť. REbeka deti miluje, so sebaobsluhou má dosť problém. Totiž odmieta sa obliekať, vyzliekať, niečo už zvládne, ale určite nie je samostatná.. Aj napapať by sa asi vedela, ale nechce 😝 Keby sa dalo, iste ostanem s nou doma ešte rok min., ale žiaľ sme už vyčerpali všetky rezervy 😒 Práve toho sa bojím, ako mi bude napredovať v kolektíve, bezo mna, ako to bude zvládať 😠 .

adky
18. dec 2011

@sisstin ten denny rozvrh s kartickami sa mi paci,ale u nas sa neda zrealizovat. Vaneska chodi kazdy den do skolky,vyberam ju az o 16tej poobede,ja som zatial v skole,kedže chodím na VŠ ...nemam cas sa jej tolko venovat ako by potrebovala ☹ Takze sa jej venujem ked pridem zo skoly,cez vikendy ... teraz mi skoncil prvy semester,takze budeme mat na seba este viac casu. Zaziadat o predlzenie materskej? Da sa to aj ked nema ziadnu diagnozu a podla lekarskeho posudku je zdrava,len zaostala? To som ani nevedela,ze by to slo,dakujem za info,musim sa poinformovat 😉

sisstin
18. dec 2011

@erinnuska hele, tak to je podle mě super do malýho kolektivu 😉 a s tou sebeobsluhou, syn se ve třech letech uměl max. svlíknout, oblíknout ani omylem (ta dysfázie mu poměrně zasáhla motoriku), sám se nenajedl...respektive on nejedl nic 😉 a ve školce se po 4měsících sám oblíkne, jí spoustu jídel, co by doma nesnědl...takže fakt super 😉 chodí do menší logopedický třídy (14dětí a 2učitelky), a fakt jsou tam suprový. Prostě tam není problém, že on učitelkám chodí za zadkem (je dost úzkostnej) atd. To je hrozná výhoda, že je malá společenská 😉 to fakt pomůže 😉

navíc za 5 měsíců se toho může ještě hodně změnit a zlepšit 🙂

sisstin
18. dec 2011

@adky no nevím, jestli ti to ta neuroložka řekla...ale momentálně jste v pásmu lehké až středně těžké psychomotorické retardace, což diagnoza je 😉 U vás na SK nejsou ty podmínky tak přísné jako u nás, myslím, že šance je poměrně velká 😉

sisstin
18. dec 2011

@adky určitě k tomu psychologovi, ten by vám měl dát taky posudek a udělat malé vývojový profil...to opoždění už je poměrně značné 😉 třeba to malá postupem času dožene, to by bylo skvělý...ale zatím teda zdravá není 😉

adky
18. dec 2011

@erinnuska Vaneska sa tiez nevedela napapat,zobliekat ..... ale musela som ju dat do skolky,byvame na dedine-takze ju zobrali aj s plienkami a bez priplatku....v skolke sa naucila samostatnosti, donedavna som ju krmila ja , ale uz 2 mesiace je v skolke a teraz neznasa ked ju mam krmit ja- nedovoli mi to,radsej nic nezje,hneva sa a vytrhne mi lyzicku- uz sa vie napapat pekne bez pooblievania-tomu sa tesim. Ani vyzliekanie jej uz nerobi problem-len obliekat sa este nevie,nevie rozlisit ze tricko sa oblieka cez hlavu-ona si ho natahuje cez nozky atd. 😔
Vaneska tiez nespolupracuje,ked ju chcem nieco naucit. @sisstin mi vcera radila aby som vyskusala pomenovavat jej obrazky,skusala som,ale pozerala kade-tade,ani nahodou nezamerala pohlad na to na co som ja chcela. Bola roztrzita,nesustredena a chcela pokracovat v tej aktivite,ktoru robila predtym (uz ani neviem co to bolo / . Pri nasich detickach treba velku davku trpezlivosti,viem ze na prvy krat sa urcite nic nenauci,treba to skusat znovu a znovu a tak dufam pridu aj nejake pokroky, ze ta snaha prinesie aj nejake ovocie 😉

sisstin
18. dec 2011

@adky a další věc je, že třeba ten posudek neuroložky není správný, třeba o tolik ve všem opožděná není...to byl měl zhodnotit ten psycholog.... 😉 zas čtu, že ta sebeobsluha je u vás docela pěkná už 😵

jinak dotaz ještě zásadní, malá chápe, když ty jí ukazuješ...dívá se tím směrem? Ukazuje ona na předměty a sdílí pozornost, tj. ukáže na něco, udělá nějakej zvuk, podívá se na tebe a čeká na odpověd? 😉

adky
18. dec 2011

@sisstin ach 😔 radsej by som brala keby mi ziadne peniaze nedali,len nech je moja laska zdravucka,alebo nech sa zo vsetkeho dostane,nech vsetko dozenie ☹ Zaciatkom februara ideme k psychologicke,budem pytat ten vyvojovy profil aj ten posudok....aj ked stale mam taku malu dusicku a dufam,ze do februara sa aspon trosku rozhovori 😕 uvidime 😉 Moja najmladsia sestra je autistka... ma 15 rokov a stale nerozprava, preto mam strach .... ci to nie je aj nejako dedicne,ten autizmus. ani na tom EEG jej nic nevyslo-to by nieco ten pristroj zaznamenal,ak by mala autizmus,nie?

sisstin
18. dec 2011

@adky no autismus se na EEG zachytit nedá, takže jestli to máte v rodině, tak bohužel tam ta šance docela je 😒 na to mluvení se fakt zatím vykašli, to vůbec není podstatný...podstatný ted je, aby začla rozumět a ten vývoj se dal do pořádku...mluvení přijde pak 😉 proto se ptám na to ukazování a sdílení, tohle autíci nedělají 😉 ale zas jestli je malá na úrovni roku, tak má ještě do té mentální úrovně 18měsíců na sdílení a ukazování čas 😉

adky
18. dec 2011

@sisstin donedavna na ukazovanie nereagovcala,mam taky pocit ze dovcera este nevedela co chcem,ked jej nieco ukazujem,ale vcera som opat skusala-a pozerala sa vsade kde som ukazala,ked som ukazala za nu,otocila sa dozadu a smiala sa- myslela si,ze sa hrame nejaku hru 🙂 Ukazuje aj sama,pekne posklada rucku a vystrci ukazovak,vacsinou ukazuje na telku-ked sa jej v rozpravke nieco paci,ale ak chce nieco na co nedosiahne,neukaze mi to prstom,ale postavi s ak tej skrinke,natiahne rucky, podskakuje a vydava nejake zvlastne zvuky,vyska, aby priputala moju pozornost a aby som jej to dala.

adky
18. dec 2011

@sisstin EEg to neukaze ??? ☹ ☹ ☹ asi budem fakt mudrejsia az po tom psychologickom vysetreni

sisstin
18. dec 2011

@adky tak super, první a druhou fázi máte za sebou...tj., že dítě chápe ukazování a samo ukazuje na předměty, které chce 😉 a třetí a nejdůležitější fáze je, že dítě na něco ukáže, podívá se na maminku a čeká na odpověd...takhle dítě získává tu pasivní slovní zásobu (mimo jiné), protože celý den ukazuje a vyžaduje pojmenování věcí, předmětů, lidí atd. 😉

sisstin
18. dec 2011

@adky zatím žádná zaručená metoda (mimo psychologickýho vyšetření), jak diagnostikovat autismus není 😉 ted prý tuším v USA testují nějaký nový scan, který by to měl umět...ale to je ještě hudba daleké budoucnosti 😉 nechci ti brát iluze, ale s tou diagnostikou na SK je to hodně špatný....když už, tak k Jánošikové do Trnavy 😉 ale nejlepší je u nás bud Krejčířová v Krči, nebo pokud je tam víc podezření na autismus, tak do Aply...ale všude jsou šílený čekačky...do Aply, když tam napíšeš, tak jdeš tak za rok...a Krejčířová bude objednávat zas až v dubnu (apríl), a to je pak opět další čekačka 6-9měsíců na termín 😒

sisstin
18. dec 2011

@adky a když už do školky, tak by teda měla chodit do speciální, kde se jí budou věnovat, budou s ní dělat alternativní komunikaci atd. Chápu, že jako s těma školkama není v dnešní době moc na výběr, ale fakt by to potřebovala...těmhle dětem se musíš fakt věnovat intenzivně, syn má "jenom" vadu řeči a kolik to stojí práce a úsilí..makáme na tom už dva roky...pokroky jsou dobrý, ale v té řeči to jde strááááááááááááááášně pomaluuuuuuuuuu 😖

adky
18. dec 2011

@sisstin my sme objednane aj k este jednej psychologicke-objednala nas az na marec,lebo k nej chodi vela deti....ta doktorka diagnostikovala autizmus aj mojej sestre,je dobra-len dufam ze mnojej dcerke ho nediagnostikuje. Mnohokrat som bola v autistickej skole a skolke. U nas v Presove je velka skola spojena so skolkou kde su len cisto autisticke deticky- vsetky tie deti su take zvlastne,uplne ine ako je moja dcerka. Vaneska sa mi taka nezda,zda sa mi praveze normalna,len ona nerozumie mne a ja jej. Ked ma dobru naladu a chut,tak sa aj snazi,ked ju nieco ucim. Ale mam taky pocit,ze kym dojdeme do 3 fazy ukazovania, tak to este chvilu potrva 😒

adky
18. dec 2011

@sisstin jedninu skolku ktoru tu poznam,je ta pre autisticke deticky,tam sa detom venuju na plne obratky,ale tam ju nechcem dat pokial nemusim 😒

sisstin
18. dec 2011

@adky no těžko říct, co malý je... 😉 hrozně záleží na tom vývojovém profilu....když je to mentální retardace, tak ty děti jsou opožděné ve všem tak nějak stejně....pokud jde o autismus, tak ten vývoj je silně nerovnoměrný +auti rysy...pokud je to dysfázie, tak expresivní (jako má můj syn) se diagnostikuje jen při vývoji v normě, tam zaostává, čistě ta aktivní řeč....pokud je to smíšená forma, kdy má dítě zasažené i to porozumění řeči, tak může zaostávat i v jiných oblastech vývoje, protože přes porozumění řeči se všechno učíme (a ještě nápodobou)...

je to fakt těžký na diagnostiku, a kor u takhle malýho dítěte 😉 my jsme si prošli přes lehkou psychomotorickou retardaci( 27měsíců), přes závažné opoždění v řeči (32měsíců), přes opožděný vývoj řeči s rysy expresivní dysfázie (36měsíců), až do expresivní dysfázie při velmi dobrém inteligenčním potencionálu (současnost) 😉

adky
18. dec 2011

@sisstin ach boze,tich diagnoz je strasne vela. Ale to mame asi v rodine,moje dalsie 2 sestry (sme dokopy 4 a najmladsia je autistka) zacali rozpravat az ako takmer 4 rocne, boli zaostale,ale vsetko dohnali,teraz studuje,jedna uz maturuje ..... silne verim ze je to ozaj "len" ta zaostalost

sisstin
18. dec 2011

@adky na genetice jste byli? 😉