Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

miska01nr
6. feb 2016

@katarina_k11 ahoj.mozem sa spytať,či chodi do školky? nečitala som cele prispevky a chcela by som vedieť sko ste na tom v školke. moja ma 2r.3m a nerozprava a aj s porozumenim je to bieda.mame uz za sebou niečo absolvovane,ale stale si neviem predstaviť,co to bude v školke,ked nic nepovie,len daj,ham,papa,mama,ide,,, to je vsetko. Presnu diagnozu este nemame.Trošku si zisťujem ako to bude prve dni v školke.dakujem za info.

laaska
7. feb 2016

@miska01nr my chodime do skolky mame 2,8 mesiaca, teraz to mame s porozumenim lepsie, hovori malo najnovsie tatík, mama, ale uz mame jednoduche vety tatík kdeje, tatík neni, tatík spi...chodi do skolky, tam ho maju radi, pisti ked nieco chce, alebo ukaze, zavola. Nieje agresivny, krasne sa hra aj s kamaratmi, ale mozem povedat, ze sa mu ta rec pomalicky rozbieha. Boli sme na psychologii, tak rozumovo sme ok, uz zvladal ulohy 3 rocneho, len rec by nam uz podla tabuliek asi vysla na specificky naruseny vyvin reci, ale vraj tabulky su prilis prisne, niekedy sa rec rozbehne 3roky2mesiace. Aj logopedicka nam este nevydala vyjadrenie. Ale naruseny vyvin reci je hlavne v tom, ze nedava gramaticky spravne slova, vety atd. zatial este v tomto case by to mal byt oneskoreny vyvin reci. No uvidime.

katarina_k11
8. feb 2016

@miska01nr Miska, nas chodi do specialnej skolky v Pezinku pre deti s logopedickou starostlivostou. Zacal tam chodit ako 4,5 rocny - dovtedy som bola doma na predlzenej rodicovskej dovolenke a Martinko od troch rokov chodil na par hodin do takeho denneho stacionaru pre postihnute deticky, tam s nim pracovala specialna pedagogicka... zial, aj napriek tomu, že pani opatrovatelky a vychovavatelky tam boli velmi fajn, Martin sa socialne neposuval - boli tam deticky s ozaj silnym postihom (tuto alternativu sme zvolili preto, lebo v 3 rokoch nas "vyhodili" z beznej skolky, lebo ho nezvladali). Tu je to ovela lepsie v tom, ze ho deticky tahaju, maju mensi kolektiv (7 deti), 2-3 krat do tyzdna sedenie s logopedkou... Miska, a tvoja mala uz teraz nastupi do skolky, alebo az v tych troch rokoch? Ja si myslim, ze do tych troch rokov sa este posuniete - nas Martin mal v 3 rokoch slovnu zasobu 15 slov (a to ratam vsetko - aj slabiky, ktorymi nieco pomenovaval) a porozumenie dost zle... S tym porozumenim bojujeme doteraz, posuva sa len velmi pomaly, ale posuva...

miska01nr
8. feb 2016

@laaska
@katarina_k11 dakujem vam za odpovede. Do skolky chceme nastupit ked budeat 3roky. Co sa tyka porozumenia u nej,tak to nieje vzdy podla predstav,ale zda sa mi,ze rozumie viac ako napr v decembri. Ked nieco chce,neukaze mi to prstom,ale jednoducho pride za mnou a dorozumieme sa. Ked chce cikat,prinesie si nocnik,ked chce pit,vie,ze v kuchyni na linke ma pit a dociahne si,alebo je hladna,tak ňúri po linke alebo stoji pri chladnicke a piští. Agresivna neni,deticky ma velmi rada. Ked nieco chce,co maju druhe deti,bud pisti,alebo chodi za nimi,kym jej to nepozicaju,ale neberie z ruk.lakoma tiez neni,pozicia,ked pytaju deticky,alebo jej to vytrhnu z ruky a potom pisti,ale nikdy este nikomu nic nevytrhla z ruky. Uvidime ako sa budeme vyvijat ,este mame na to 9mesiacov.

silviu
10. aug 2016

Ahojte, prosim vas riesili ste niekto ohybnost jazyka? Nas maly nevie jazykom do pravej strany a ani nahor k nosu. Vyplyzuje v pohode, do lava tiez. D.

susul
10. aug 2016

@silviu boli ste u neurologa?

silviu
10. aug 2016

@susul boli, tam skusal jazyk a povedal ze u logopeda to mame rozcvicovat. logopedicka nam dala cvicenia na jazyk, obrazky opicka s jazykem na rozne strany. len ten jazyk do jednej strany nejde, akurat rukou si ho posunie

susul
10. aug 2016

@silviu tak to faj,ked mate odporucania,tak len trenovat. Jazyk sa vytrenuje. Starsi syn mal dyslaliu a velmi vela pismenok nevedel vyslovit prave kvoli neobratnosti jazyka. Cvicil a dnes rozprava pekne a cisto. Ja som pre mladsieho syna objednala hru eozhyb si jazycek na ihrisko.sk. Syna to celkom bavi a v ramci hry su tam i cvicenia na posilnenie jazyka. Tak mozno pre inspiraciu pomoze.

silviu
10. aug 2016

@susul myslis tuto hru? Rozhýb si jazýček alebo logopédia hrou

http://www.ihrysko.sk/hry-pre-deti/od-3-rokov/r...

skusim to.

d198815
6. dec 2016

ahojte moj maly ide mat tri roky a nerozprava, teda iba gestami skor v januari ideme ku psychologicke a logopedicke na vysetrenie, mozte mi prosim opisat co ho tam budu skusat?dakujem

laaska
7. dec 2016

@d198815 na psychologii bude stavat z kociek, priradovat obrazky, moze popisat pribeh - karticky napr. prazdny balon, balon nafuknuty a balon prasknuty. nadvaznost deja. Moze ho skusat farby, cisla, pismena, nakreslit postavu...ona si bude vsimat pohyb ruky a oka, celkove spravanie, sustredenie, ako dlho vydrzi jednu hru, moze mu dat roztriedit zeleninu a ovocie....neviem presne co je v testoch pre 3 rocne deti, ale ak si das vygooglit didakticke alebo edukacne hracky 3 roky tak ti vyhodi vhodne hry, to doma s nim skusaj, ak nejake mas nakupene. Vzdy davaju o level tazsie testy, aby ho vedeli zaradit, cize ona mu moze dat hrat hry vhodne od 4 rokov. Ak sa chyti, tak je nadpriemer, ak robi to co bezne 3 rocne deti tak normali a inak podpriemer. Skusa sa jemna motorika, ale aj hruba motorika - jazda na bicykli a ine sportove aktivity (ide o vypisanie dotaznika, moze sa s tebou o tom tam rozpravat).

verfran
28. jan 2017

Ahojte maminky, rozmyslame o logopedickej skolke - stacionari na leto. Kde je lepsie, v Dialógu alebo v Asobi?

elisadavinci
29. jan 2017

@verfran ako čítam všade kade od báb, do Dialogu ani nie je take jednoduche dostať ..... volala som minuly týžden do Dialogu, aby som maleho objednala na vstupne vyšetrenie a nasledne do školky .... februar je cely obsadeny, marec ešte nie je otvoreny, zapisala nas na čakačku a ozvu sa kedy sa dostaneme na rad .... baby mi písali, že aj na prve vstupne vyšetrenie sa čaka cca pol roka, nasledne je aj na školku čakačka, tiež dosť dlha, ale vraj zaleži od zdravotnej poisťovne.

o Asobi neviem nič ....

verfran
29. jan 2017

@elisadavinci my sme boli minuly tyzden v Institute detskej reci a ideme tam este raz tento piatok. Asobi je sukromne centrum, takze tam sa ta skolka cela hradi. My pochadzame zo Ziliny, ale cez leto by som bola schopna prist na mesiac do BA... Zajtra si obvolam obe centra, uvidim, co povedia, len by som ozaj rada vedela z vlastnej skusenosti, ktore sa pozdava lepsie... snad este niekto napise 🙂

elisadavinci
29. jan 2017

@verfran Inštitut detskej reči a Dialog su 2 odlišne veci .... dialog je sanatorium, asobi je sukromna školka, teraz som pozerala ich stranku. do asobi sa da dostať "lahšie" lebo sa to hradí - 30e na den cez prazdniny - vychadza to na cca 600e na mesiac plus 3,5e na den strava. Dialog je hradeny poistovnou, preto su čakačky dlhe a vraj sa nie velmi da vyberať termin nastupu.

elisadavinci
29. jan 2017

@verfran inštitut detskej reci nema školku ....

verfran
29. jan 2017

Ano, to ja vsetko viem, isli sme tam len na diagnostiku...

mm2008
29. jan 2017

@verfran asobi sa všetko platí, je to cca 400-450 E mesačne. čo je dosť... ale môžu byť úspešní, neviem. Môj syn tam chodil iba ambulantne, ale veľmi krátko.. Dialog - tam sme už dlhoroční klienti... a IDR (Inšt.Dets.Reči) - môjmu synovi nevyhovovalo veľmi... A bol trošku aj problém časovo zosúladiť terapie.. kedže ja som už pracovala. Tak som zostala v Dialógu. Sú tam dlhé čakačky či tu na vstupnú diagnostiku či na sanatórium...

mm2008
29. jan 2017

@elisadavinci uf to sú ozaj pálky, ja si pamätám cca 400-450 E pred dvoma-troma rokmi. tak išli už dosť hore odvtedy...

elisadavinci
29. jan 2017

@mm2008 cez rok školka stoji to, čo si spominala sumu, to čo som pisala ja sumu, to je len cez jul a august ....

a ako si spokojna s dialogom? ja som dosť sklamana a zhrozena z toho čakania, snažim sa ukludniť tým, že ma 4 roky a našla som ich teda pomerne skoro, teda možno ešte nie je všetko stratene, ak sa tam dostane cca ako 5-ročný. horšie by to bolo, keby som ich objavila v predškolskom veku

susul
29. jan 2017

@verfran my sme tiez zo Za. Ak mozem byt zvedava ku komu chodite? Syn ma cca 5,5 roka a ideme na diagnostiku,chodime na Moyzesovu. Do Ms chodi do statnej. Ale zvazujeme potom nulty rocbik a Zs v Mojsi.

verfran
29. jan 2017

@susul chodime do Institutu detskej reci k Zuzke Seligovej, to je psychologicka, na logopediu ku Stefanikovej, ale vo februari ideme aj k Remisovej, tak sa velmi tesim, ze sme sa k nej dostali (ma vela skusenosti s nehovoriacimi detmi) a Risko chodi do specialnej skolky na Vlcincoch, na dalsi skolsky rok chceme skusit normalnu skolku, uvidime, ako na tom bude...

verfran
29. jan 2017

@susul osprvedlnuje sa za blbost, co som napisala. V hlave mam nieco a pisem nieco ine... Chodime do centra vcasnej intervencie k Zuzke Seligovej 🙂

susul
29. jan 2017

@verfran a ako si spokojba so skolkou? U nas je zatial diagnostikovana vyvojova disfazia,ale cakame na celkovu diagnostiku. Syn chodi k Marike Hlinikovej. Syn robi pokroky, ale priznam sa,ze niekedy sa mi to zda velmi pomale.

mm2008
29. jan 2017

@elisadavinci spokojna.. ambulancia je slabsia ale sanatko celkom dobre... ja som to zacala riesit v D.ked mal syn nieco cez 3 roky... 3r.4m. ... na diagnostiku cakal asi mesiac.. a na sanatko dlhsie kvoli plienkam... tam isiel o rok po diagnostike ... mal 4r.3m. ... takze ty zacinas ozaj vxas... bud trpezliva... ked sme boli my asi nebolo tolko deti este... neviem...

verfran
29. jan 2017

@susul moj Risko ma 4 roky aj tri mesiace a podla vsetkeho ma naruseny vyvoj reci, lebo on ma organicku pricinu - v motorickej casti mozgu mu chyba myelin. Risko sa vo vsetkom zlepsuje, len ta rec ide ako slimak. Rozumie vsetkemu, ale jeho aktivnu slovnu zasobu tvori asi 40 slov. Risko chodi do skolky na tri hodiny, chodi tam rad, tak som spokojna, ale niekedy ma vie velmi vytocit, nad cim sa pozastavuju ucitelky. Nie som jedina mamicka, ktora ma pocit, ze na to, ze je to specialna skolka, ucitelky akoby nevedeli pristupovat k detom...

verfran
29. jan 2017

My sme zacali chodit po vysetreniach, ked mal Risko dva roky. Ked mal tri, dufala som, ze sa rec prelomi, nestalo sa. Teraz ma 4 a zacinam citit casovu tiesen. Kedze tie cakacie doby su ozaj dlhe, volime uz radsej sukromne centra. Takze asi sa nakoniec rozhodneme pre Asobi, bodaj by tie prachy za to stali...

elisadavinci
30. jan 2017

ja som tiež začala riešiť ked mal 2 ale stale ma odbijali tym, že ma čas, v lete pred nastupom do školky, to mal 2 roky 9 mesiacov, sme šli do Maďarska, je to tiež kvazi sukromne centrum, hradime celu sumu za individualnu stretnutie 1x do mesiaca, po dovršeni 4 rokov su ochotni konečne aj v okresnom meste riešiť jeho stav, len sme malo chodili doteraz, lebo stale bol chorlavy alebo mal zápaly ďasien. teraz su zubky vytrhane, hadam nebude často chorý ..... chodíme na hipoterapiu, do toho Maďarska, na bazalnu stimulaciu aj logopediu. doteraz moc nechcel spolupracovať, tak som zvedava, lebo odkedy nema zubky akoby sa trocha ukludnil, zmenil k lepšiemu .... skusim do toho Asobi zavolať aj ja, dokedy sa treba nahlasiť na ten letny pobyt, hadam za tych 5-6 mesiacov našetrim na pobyt ..... každopadne je to ina palka - pobyt, strava, kedže sme zďaleka tak aj ubytovanie na ten mesiav v Blave ..... 1000e jak hrom .... :(

verfran
30. jan 2017

@elisadavinci ja som dnes uz volala do Asobi skolky, v piatok pojdem na konzultaciu,kde riaditelka posudi, ci je Risko vhodny adept pre ich skolku. Tato skolka nefunguje ako ten mesacny stacionar v Dialógu. Povedala, ze na mesiac je mozne dat dieta do skolky, ale mesiac je kratka doba na nejake vysledky, kedze dieta sa len prvy mesiac adaptuje. Deti prijimaju pocas celého roka podla kapacity. Takze vsetko sa uvidi podla toho, co sa dozviem v piatok. Ak mi to odklepnu, mozeme rovno hladat podnájom, nastupili by sme uz od marca 🙂

silviu
31. jan 2017

@verfran
@elisadavinci
ahojte, tiez sme kukali by po centrach ako Dialog, ale zabity cas a snaha dostat sa tam. sustredili sme sa na dobru logopedicku co sa nam po vela mesiacoch podarilo zohnat. a praca doma aspon par krat do tyzdna. kombinacia logicke, motoricke, slovne cvicenia. dobra skolka, mala skolka lepsia.

aj tak mam pocit ze to co robime pomaha tak 5% a ostatne je pokrok rastom a vekom dietata.

drzim palce