Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

sillas
13. nov 2009

ahojte, nečítala som tu všetko len zbežne...že logoped???? môj maly začal rozpravať ked mal 2 roky a 11 mesiacov, mal par slov s ktorými si vystačil...všetci dr vraveli že to je v poriadku že chlapci su lenivší,nakolko som to aj porovnavala so staršou dcerkou...a potom z ničoho nič sa rozbehol..to bolo v auguste asi 2-3 týždne pred nástupom do škôlky no a odkedy chodí tam tak hovorí všetko..sice nie tak pekne ako mala v jeho veku...ale už uplne v pohode...takže nestresovať...ono to príde..

zuzanada
18. nov 2009

Ahoj Silas, ďakujeme za povzbudivé slová, ale neviem či mi pomôžu, lebo môj Matesko má už 3 roky a 4 mesiace, chodí do škôlky od septembra (predtým chodil aj do jasličiek 2 roky) a reč je stále len o pár slovíčkach (cca 25-30 slov). Ide len o podstatné mená, slovesá a prídavné mená, prípadne jednoduché vety sú pre nás ešte veľká neznáma. Najviac ma znepokojuje, že odmieta v škôlke pracovať, zase sa uchyľuje k svojím stereotypom. Vieš aké je to je deprimujúce, keď na výstavke výkresom márne hľadám výkres, alebo výtvor môjho syna a môžem ti zodpovedne povedať, že sa mu venujem naozaj každý deň. Každé ráno začíname básničkami a pesničkami a poobede tiež + sa ho snažím (raz väčším - raz s menším úspechom) odvádzať od jeho stereotypov a učiť ho skladať jenoduché puzzle, čítať knižku, alebo niečo kresliť. Je to únavné a vyčerpávajúce a domácnosť je bohužiaľ pre mňa len okrajová záležitosť..................... ☹ 😔

macca5
18. nov 2009

Ahoj silas,je to tak ako píše zuzanada,niektoré deti potrebujú ovela viac pozornosti,u niektorých to ide automaticky samo od seba,skôr,alebo neskôr,no sú detičky s ktorými musíš robiť stále tie isté veci dookola a stále máš pocit,že ste na začiatku. ☹
zuzanada prajem vela trpezlivosti.My sme na tim podobne.Do škôlky chodíme stále s vačším revom a cirkusom,nechce spolupracovať,našiel si kamarátku,ale o viacerých deťoch nechce ani počuť.Nám robí radosť ten pokrok v reči,celkom pekne začal tvoriť vety a už si dáva pozor aj na gramatiku a čistejšiu výslovnosť,stále si niečo spieva a recituje.Verím ,že aj vy to už čoskoro dosiahnete. 😉

smisela
18. nov 2009

Ahojte,ja som už v podobnej téme písala,Ninka ma 2 a pol roka a rozpráva svojou rečou,ktorej ja
nerozumiem,pediatrička odporúčala čakať,ale ja som toho čakania mala plné nervy a najhoršie je,keď plače a ja
neviem prečo,tie z Vás,ktoré majú podobný problém asi viete o čom hovorím.
Absolvovali sme vyšetrenie u neuróga a EEG vyšetrenie,foniatrické vyš.to všetko dopadlo dobre a teraz v decembri nás čaká psychologička a logopedička v dialógu,tak uvidím.
Očakávam,že sa to konečne pohne dopredu 😒

sisstin
18. nov 2009

ahoj holky, už jsem sem psala..my máme pravděpodobně receptivní dysfázii( porucha porozumění)..syn nežvatlá, nemluví a rozumí zhruba tak 50slovům v různých obměnách( má přesně 2roky)..čeká nás ještě EEG, a vyšetření u Dr.Krejčířové v Praze v Krči...

jsem ráda, že jsem to začla řešit brzo..a všem doporučuju nečekat, a jít na vyšetření co nejdřív... 😉 i kdyby to třeba byl jenom opožděný vývoj řeči 😉

adamkofijo
18. nov 2009

ahoj sisstin, čítala som všetky tvoje príspevky aj na oneskorený vývoj reči, možno si ma tam niekedy zachytila , ja mám synčeka Filipka, mi máme už všetky vyšetrenia čo sa týka doktorov za sebou a všetko má Filipko v poriadku , chodíme pravidelne logopedičke a psychologičke Filipko má asi 15 slov ktoré aktívne používa ale ostatné sú len jeho hatlanina, smiem sa ťa spýtať ako tvoj synček papá teda čí je všetko alebo si len vyberá určité druhy jedál????? 😒

sisstin
18. nov 2009

adamko: on moc nejí a nejedl nikdy..ne, že by si vybíral..ale prostě nemá hlad..já byla to samé jako dítě, hubená jak nudle..prostě malá potřeba jídla 😉 ale v tom nevidím žádnou spojitost 😉 on prostě nerozumí slovům, proto nemluví. Až to porozumění nastane, začne mluvit 😉 porozumění se zlepšuje každým dnem, budeme chodit na tu logo..vyhlídky jsou dobré..do školy by mohl jít už s normální slovní zásobou 😉

sisstin
18. nov 2009

adamko: a vy teda máte jen opožděný vývoj řeči nebo co? 😕 To jsem nejak nepochopila..takže tvůj syn rozumí všemu, "jen" nemluví? 😉 To by fakt mohl být jen opožděný vývoj řeči, kdyby nemluvil ani po 3.roku, tak by to asi už byla expresivní dysfázie 😉 Syn rozumí právě málo slovům, spoustu příkazů si prostě domyslí podle toho, v jaké je to situaci, jak se tvářím, jaká dělám gesta atd. 😉 Třeba rozumí větě: Dej kostičky do kyblíku. Když vidí ten kyblík a rozházené kostky. Ale kdyby tam nebylo nic, a já mu řekla: Dej kostku na stůl. Tak on, jelikož zná jenom slovo "dej" a "kostička", tak by nevěděl, co má dělat 😉

adamkofijo
19. nov 2009

my máme diagnózu diasfázia , Filipkova slovná zásoba sa podstatne rozšírila po treťom roku, teda napr. mama ma oslovil po prvý krát 5 dní pred jeho tretími narodeninami nové slovíčka sa učí síce veľmi tažko ale pre mna je úspech že aspon niake slovíčka naberá, pýtala som sa preto , lebo sme s ním boli u ľudového liečitela (aj ked takýmto ľudom len tažko verím) ale som už niekedy taká zúfala že som ochotná vyskúšať všetky spôsoby ako mu pomôcť, a ked sa Filipka dotkol povedal že ma hlavičku v poriadku a potom sa začal pýtať na jeho jedálniček a ako jedáva , no a to je náš druhý problém , Filipko bol do 2,5 roka kojený jked som bola za obvodnou doktorkou povedala že to je normálne že kojené deti jedia pomenej a dala nám pikovit ten nám však moc nepomohol, no ked som ho odstavila úplne mal tri mesiace len mliečnu stravu teda bude pil kakao alebo jedol len piškoty a len ťažko príjmal normálnu stravu, obľúbil si len zeleninovú polievku , zamiaky a jogurty, ovocie alebo cestoviny, napr. také mäso úplne odmieta ked mu napr. zamaskujem do rohlíka salámu hed to zistí a už viac rožok nechce jesť, trápime sa s tým stále mu ponúkam mäso ale on sa vždy tak rozjeduje, ked si to tak premietnem spätne Filipkova komunikácia sa začla zhoršovať od toho roku a pol očný kotnatk bol veľmi slabý oprotí dneskajšku , ešte k tomu stres zo všetkých tých vyšetrení tak sa mu ani nečudujem, aj ten liečitel povedal že to je všetko spôsobené stresom a tým že nepríjmal pestrú stravu to bolo ešte horšie . . Postupne sa mu snažím maskovať mäso do obľubených jedál napr. zemiakové pyré jedáva s duseným mäsom rozmixovaným proste začíname odzačiatku , je to tažké od stále chce len jeho obľubené jogurty alebo zemiaky

sisstin
19. nov 2009

adamko: takže máte tu expresivní dysfázii? Filípek rozumí, ale moc nemluví 😉 tak to není taková hrůza, když budete pravidelně chodit na logopedii, tak se to bude zlepšovat 😉 Sice bude ze začátku mluvit agramaticky, špatně skloňovat a tak, ale to se vypiluje 😉 🙂 jinak to jídlo, spousta dětí špatně jí..Tygr jí třeba jen jogurty, suchou housku, chleba, křupky, banán..občas něco od nás..ale slabota 😉 ale nevidím v tom zas nic tak výjimečnýho..já nejedla do 6let nic 😉 a srovnalo se to..s dysfázií to podle mě nemá vůbec nic 😉

felixa
19. nov 2009

Adamkofijo, sisstin,
ja som si precitala dost vela publikacii o dysfazii, kvoli svojej malej. Uvadzalo sa tam aj, ze dysfaticke deti maju problemy s jedenim tuhej stravy. Suvisi to vraj s pohyblivostou ust, jazyka, hltana... - a to suvisi aj so zhorsenou "pohyblivostou" recovych organov. A to pritom nie je vobec viditelne. Len dieta nechce velmi jest tuhu stravu, asi to tomu dietatu je neprijemne... Preto, ked uz dieta je ochotne spolupracovat, je dobre robit take tie logopedicke cviky - olizovat si pery, chytat si spickou jazyka nos a bradu a pod. (lizat lizatko, zmrzlinu 😀 ) Na tieto cviky vysiel celkom dobry pracovny zosit Zajko Japi sa hra s jazyckom a pastelkou:

http://www.martinus.sk/?uItem=22999

Inak, aj moja mala velmi nechcela jest tuhu stravu, ale akonahle som jej ju pomackala, a masko vyslovene "nasekala" na male kusocky, tak vsetko pojedla. A velke kusy vlastne doteraz neje a to je predskolacka.

adamkofijo
19. nov 2009

my chodíme k logopedičke už od 2,5 roka , pravidelne každý druhý týžden , dalej chodíme k detskej psychologičke tiež každý druhý týžden, v podste je to už skoro rok čo s ním pracujú obidve doktorky, nehovorím že nenapreduje, napreduje urobli sme spolu kus práce ale aj tak je Filipko teraz rečou na úrovni ročného dieťaťa 15 slov je podľa mna málo a to sú slovo vypiplané , tým liečitelom som chcela mu pomôcť máme zasebou už všetky vyšetrenia od vyš. sluchu , ct hlavičky, vylúčení autizmus, nastrihnutie fontanely, ako som už písala dg .je disfázia ale nikto z doktorov mi nevie povedať prečo nevie hovoriť ....preto ten liečiteľ.a áno rozumie všetkému teda ked. mu napr . poviem uprac si papučky , alebo daj pusku tak to urobí.... ale ked som mu to kázala pred tým rokom ani sa na mna nepozrel

felixa
19. nov 2009

Sillas,
tvoj prispevok naozaj asi suvisi s tym, ze si necitala celu diskusiu. Bud rada, ze tvoj syn sa rozhovoril, asi mal iba oneskoreny vyvoj recci. Lenze existuje aj cely rad dalsich diagnoz, kedy sa dieta nerozhovori. Preto je lepsie, ked rodicia riesia bezrecovost svojho dietata co najskor, lebo napr. pri dysfazii, ale aj inych diagnozach, skora stimulacia reci u dietata zaruci uspech. V podstate sa uvadza, ze deti by mali zacat rozpravat do siedmeho roku zivota, lebo potom sa uzatvaraju tzv. recove synapsy, a potom naucit dieta rozpravat ide horsie.

Mna napriklad pohanal, aby som sa venovala svojej dcerke, jeden dokument o bezrecovom dievcatku. To dievcatko malo devat rokov a vobec nerozpravalo, pricom uplne vsetkemu rozumelo, uz sa dohovaralo len posunkovou recou - pricom mala nebola hlucha, pocula. Bola inteligentna, sikovna a velmi pekna, s krasnymi dlhymi vlaskami. Jej mama hovorila, ze to, ze jej dcera nerozprava nikdy neriesila, lebo vsetci jej hovorili, ze ved mala sa rozhovori. A - n e r o z h o v o r i l a s a. Az ked mala ist do skoly, zacala hladat pomoc u logopeda, psychologa a pod, ale malej to uz nepomohlo... A ozaj, jej mama tam tiez spominala, ze jej dcera mala ako mala problemy s tuhou stravou, a ze ani teraz nezje velke kusy, ktore treba hryzt...

felixa
19. nov 2009

Adamkofijo,
chodis k specialnej logopedicke? Strasne vela robi, ako s dietatom "pracuje"- cize sa hra. Co dietatu ukazuje, ake ma pomocky - hracky, a pod.

Ja som si citala, ze dysfazia je vlastne v dosledku mozgoveho poskodenia, ktore moze byt rozneho stupna. (V dosledku porodu, tehotenstva, genov, cohokolvek...) Moze byt aj lahke, pri zachovani normalneho az nadpriemerneho intelektu a pod... Cize, ked tebe nevedeli lekari povedat, preco maly nerozprava, bud to suvisi s tym, ze danu problematiku nemaju nastudovanu, alebo sa jednoducho nechcu vyjadrovat, lebo ked sa spomenie "mozgove poskodenie", rodicia sa nalakaju.

Ale tato oblast nie je velmi prebadana, lebo ked dieta je pri vysetreni zdrave, ziadny organ nevykazuje ziadne anomalie, a predsa dieta nerozprava, lekari sa neradi potom vyjadruju, ze v dosledku coho je vlastne ta dysfazia, lebo tam mozu byt naozaj rozne faktory, o ktorych oni ani nevedia.

Mojej malej k plynulemu rozpravaniu velmi pomohol Dialog, (kde bola dva mesiace), ze mohla byt denne s detmi, ktore mali podobny handicap ako ona sama a nikto sa jej nevysmieval, a logopedickami, ktore sa im cely den venovali. 🙂

sisstin
19. nov 2009

felixa:já si myslím,že u nás to fakt souvislost nemá,on kouše rád.Sní pizzu,knedlík s omáčkou,tvrdé jablko a tak.On spíš prostě nemá moc potřebu jíst,a tak to měl od narození i s mlikem.Jinak taky bych nečekala,že se dítě rozmluvi déle jak do tří let.U nás to bylo "lepší"v tom,že jsem viděla,že mi ani nerozumí,tak jsem to zacla řešit těsně před druhým rokem.Jinak to porozumění se fakt zlepšuje,na mluvení si asi počkáme ještě dlouho.

felixa
19. nov 2009

sisstin, u tvojho maleho je to asi ine.

Len je dobre aj takuto informaciu vediet pre tych, ktori maju male dieta, ktore nerozprava a este ma problem aj s tuhou stravou, moze to potom tiez poukazovat na dysfaziu. A radsej stimulovat dieta v reci, ved ked by sa nakoniec ukazalo, ze dysfaziu nema, dieta tym nic nestrati. 😉

sisstin
19. nov 2009

felixa: no je to asi jiné, u expresivní je problém v samotném mluvení..u receptivní v porozumění, ale jakmile naskočí, tak už mluvení přijde samo...pokud to teda není dysfázie smíšená, to je asi nejblbší možnost 😕

smisela
19. nov 2009

Ahoj sisstin,mňa by zaujímalo,kto vam stanovil túto diagnózu,bola to psychologička?
Nás čaka vyšetrenie u psychologičky a som zvedavá,čo nám povie,Ninka rozpráva len svojou rečou,hatlaninou,spája si slabiky a dokonca si žvatla aj pri hraní ale nič zmysluplne,a tiež mi bolo čudné,že neukazovala prstom na predmety ako ine deti,a takisto nekývala papa na rozlúčku ale za to dáva sevas/podáva ruku/

felixa,spomínala si,že ste takisto navštevovali dialóg,nás to tiež čaka,ako prebiehalo vyšetrenie u psychologičky a logopédky?Bola si aj ty prítomná pri vyšetrení?Dakujem.

sisstin
19. nov 2009

smisela: my jí teda zatím nemáme 100% tu diagnozu, ale doktorka, co pracuje s dysfatickými dětmi si to myslí 😉 ještě nás čeká EEG- dysfatici prý mívají specifickou tu křivku 😉 a vyšetření u Dr. Krejčířové v Krči, což je velká odbornice, ale myslím si, že nám tu diagnozu potvrdí 😉 ...tvoje holčička ani teda moc nerozumí? Dysfatici většinou ani nežvatlají 😉 on se nejdřív musí vyloučit autismus, v tomhle nízkém věku jsou některé příznaky podobné autismu( neukazování, nedělání pápa atd.), ale je to způsobené právě tím neporozuměním slovům 😉

syn dokáže spoustu věcí pochopit z gest, situace, výrazu tváře- i když dle mého už má to porozumění opravdu lepší, má výborný oční kontakt, používá sociální úsměv, dokáže projevit lítost, když se mi něco stane...autisti tohle nedělají 😉

ronie
19. nov 2009

ahojky holky a sisstin, my se v poslední době nějak potkáváme 😉

Mě tu teď velmi zaujalo to s tou stravou, to je totiž hodně logický a my ten problém s jídlem máme, Oliver má problém s čímkoliv co musí víc žvýkat a kousat-hlavně třeba namazaný pečivo(suchý to uždibuje po kouskách a v pohodě), mnou vařený jídlo (těstoviny, hlavně maso ať ho nakrájím na jakkoliv malé kousky) nejradši by jedl jen skleničky to je přesně konzistence pro něj(taková blemcanice co jen spolkne) furt na to nadávám, že neumí kousat a jíst a tohle je tedy zajímavé...Oliver má s řečí problémy, používá svých pár slov, které případně poskládá tak aby to mělo ,,smysl,,nepoužívá sloveso s podstatným jménem dohromady, v poslední době se nsaží opakovat,ale velmi velmi mu to nejde, prostě to neumí vyslovit, snaží se okoukat jak hejbat pusou,ale neví co s jazykem uvnitř..Ach jo my fakt budem muset zajít asi už někam teď. U nás se ty zdravotní problémy u dětí pořád střídaj, když je jeden jakžtakž v pořádku tak zas něco s druhým broukem ☹ No asi bych se měla poradit s logopedem jak trénovat a pořídit nějaké pomůcky, ale musím říct, že fakt nevim kdy to všechno stihnout 😔

sisstin
19. nov 2009

ronie: tak u nás byl problém s kousáním, dokud neměl zuby 😉 první měl ve 13měsících...v 18m jich měl 8 😝 a ted už jich má spoustu, a kouše normálně 😉 on Tygr byl nežravka od narození, takže u nás je to fakt spíš o tý nechuti k jídlu, než že by se mu špatně kousalo...ale taky už jsem slyšela, že právě u té expresivní dysfázie je problém i s tou mechanikou řeči 😕 no problémy s děckama jsou blbý, já si nedovedu představit, že bych měla 2..a každý nějakej problém, ach jo ☹

smisela
19. nov 2009

sisstin,
v podstate Ninka rozumie,aj keď niekedy je tvrdohlavá,oční kontakt má,takisto sa usmeje a pod.konečne sa odúča od plienok,keď ju posadím na nočník,na moj povel sa vyciká,aj keď musíme natrénovať aby mi dala signál,keď potrebuje.
EEG máme v poriadku,tak u nás to asi dysfázia nebude,ale tiež ju knižky nebavia,aj keď u foniatričky celkom spolupracovala,až som sa čudovala.

sisstin
19. nov 2009

smisela: no může to být ta expresivní, že dítě všemu rozumí, ale vůbec nebo špatně mluví 😉 ale u tý se myslím čeká do 3let 😉 jestli to není opožděný vývoj řeči 😉

třeba syn neustále reprodukuje všechny zvuky- písničky, znělky, pípání mikrovlnky, zvuk smsky 😕 😅 ,ale jakoby lidský zvuk nevydá žádný..maximálně asi měsíc dělá bá,má, jé, ooo..ale to jsou prostě jen zvuky o ničem 😕

sisstin
19. nov 2009

felixa: ted jsem si všimla tvýho příspěvku, jsem ho nějak přehlídla- dysfázie je vrozená( pokud není způsována skrytou epilepsií, na což by se daly léky a řeč by se rozjela), jinak je způsobována negativními vlivy v těhotenství- velkým stresem, fyzickou námahou, kouřením..a pak, což tady asi není ničí případ- alkoholem, drogy..já si myslím, že u mě to bylo obrovským psychickým vypětím a velkou fyzickou námahou 😉

smisela
19. nov 2009

sisstin,no veď uvidím,ako sa vyjadria psychológ a logopéd,podstatné je,aby sme vedeli ako sa venovať našim deťom a aby sme sa aj my dočkali prvých slov 😉

felixa
19. nov 2009

sisstin,
no, ved ano, dysfazia je vrodena, ja suhlasim - ved to su tie mozgove dysfunkcie. 😉

Ale sisstin, nesuhlasim s tebou, ze dysfatici nezvatlaju a pod, a ze maju nalez na EEG. Nesmies zovseobecnovat, ja mam ine skusenosti. Expresivny dysfatici mozu zvatlat, aj si mozu vymyslat svoju nezrozumitelnu rec, ale ked sa matka alebo rodina velmi snazi, tak pochcopi, co vlastne dieta chce povedat. (vsetko aj vlastne skusenosti).

Takisto na EEG nemusi vyjst ziadna specificka krivka. Ani moja mala nemala. Mojej dcere vysli vsetky vysetrenia uplne v poriadku. A to v Dialogu hovorili, ze vacsinou deti pri dysfazii (neviem ci len pri expresivnej) s normalnym intelektom pri zdravotnych vysetreniach je vsetko o.k. Citala som jednu studiu, od zakladateliek Dialogu v Bratislave, kde niekolko rokov sledovali dost vela dysfatickych deti, a kazde jedno malo rozne prejavy, hoci v globale sa tie prejavy opakovali. Oni same tam pisali, ze sa pri dysfazii neda zovseobecnovat. A tie "autisticke" prejavy mozu mat aj zdrave deti pocas vyvoja.

Potom, casto sa tu pise, ze expresivna dysfazia sa urcuje az v troch rokoch a ze dovtedy treba cakat. Ono, to cakanie, ak ma dieta recove alebo socialne problemy nesmie byt pasivne. Ja som tiez chodila k specialnej logopedicke , ktora sa venuje rannej intervencii deti, s malou som tam zacal chodit, ked mala 2 roky aj 5 mesiacov, sedenie kazde dva tyzdne a malej som sa velmi venovala. Ale logopedicka asi az po roku stanovila diagnozu expresivna dysfazia lahkej formy, lebo az vtedy mohla zhrnut, ze ako mala napreduje. Myslim, ze keby som dceru nestimulovala az do troch rokov, tak teraz by na tom nebola tak, ako je. 🙂

felixa
19. nov 2009

Smisela,
Ja som s dcerkou bola v Dialogu prvykrat, ked mala 3 a pol roka, dovtedy som chodila do Institutu detskej reci. V Dialogu malu vysetrila foniatricka - pri nej som bola spolu s dcerou. Psychologicka a logopedicka, kazda vysetrovala dceru osamote, a kazde vysetrenie trvalo 60 min. a tie absolvovala dva krat za sebou. Cize spolu 2 vysetrenia (kazde po 60 min) u logopedicky a 2 vysetrenia (kazde 60 min.) u logopedicky. Az potom vyhotovili spravu, ze ako s malou pracovat.

felixa
19. nov 2009

Smisela,
opravujem 🙂 :
Dve 60 min. vysetrenia u logopedicky a dve 60 min. vysetrenia u psychologicky. 🙂

sisstin
19. nov 2009

felixa:já psala,že mívají specifickou křivku,ale nemusí to být pravidlem.Jinak s tím čekáním do 3let jsem myslela jako s určením konečné diagnóze,ne že se nechodí na logo atd.Já jsem hrozně zvědavá,jak budou se synem pracovat,pac on s nikým sám v místnosti nebude a dost teda pochybuju,že bude nějak spolupracovat...my budeme docházet do jednoho centra,ale zatím nic moc,ač jsem jim říkala,že on potřebuje chvíli oraz,aby si zvyknul...tak se mu tam pořád všichni cpou do obličeje okamžitě,takže řve...

hanistepa
19. nov 2009

Ahoj Felixo, teď jsem četla kousek této diskuze, píšeš, že sis hodně přečetla o dysfázii, jak to tady je u té tvé malé - má dysfázii? My jsme vlastně letos byly s Haničkou na vyšetření u psycholožky Krejčířové v Praze a to nám byla stanovená "dg" prostý opožděný vývoj řeči s velmi dobrou prognozou a teď jsem asi před dvěma dny četla bakalářku o dysfázii, která má 37 stran a těch prvních 16, které jsem zatím přečetla, absolutně seděly na Hančí ☹ Samozřejmě jsem to chtěla "řešit" s dr. Krejčířovou, kam jsme měly jet teď 18.11., bohužel však Hanička onemocněla, tzakže si na další termín asi počkáme...co se dá dělat no...