Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

felixa
19. nov 2009

Ahoj Hanistepa,
ako pisem vyssie v niektorom predchadzajucom prispevku, moja mala ma expresivnu dysfaziu lahkej formy. Mnohe z prejavov, ktore su na dysfaziu na nu sedia a mnohe nie. To prikladam prave tomu, ze u kazdeho dietata sa prejavuje rozne, ako to uvadzaju aj tie odbornicky v Dialogu. Napr. vraj dysfaticke deti nemaju zmysel pre rytmus, nevedia spievat ani tancovat. U mojej malej to je naopak. Rytmus ma super, krasne spieva - kazdu melodiu vie hned zopakovat, a tancuje - dokonca chodi do tanecneho studia. Ale, ked som ju ucila spievat, len ja viem, ake priserne zvuky zo zaciatku vydavala - miestami som sa bala, ze bude postihnuta.

Napr. zase graficky prejav - krasne maluje, co ju napadne, miesa farby, neustale ma farbicky a vodovky a ceruzky v rukach. Ale hodnotenie psychologicky bolo, ze jej prejav je detsky oproti jej veku a ze ma dokonca nabeh na dysgrafiu, takze zatial mi odporuca odklad - este sa uvidi pri kompletnych vysetreniach v januari a potom v juni.

A plno ineho tam je. Napr. ked som ju ucila rozpravat, niektore jej slova ani nezneli ako hlas, ale priserne. Vies, ale ju ked niekto teraz stretne, dokonca ani v skolke ucitelky, by nepovedali, ze ma nejaky problem. Obcas v reci zabudne povedat predlozku - potom sa opravi, obcas povie zlu gramaticku koncovku, ale ak sa clovek na to nesustredi, tak to prehliadne... a ine. Takze ja viem, ze dysfaziu ma. Ale som si citala, ze tie lahke formy sa daju uplne upravit, dokonca ziaci su potom jednotkari. No, uvidim, ze ako bude moja mala. Ale jedno vidim uz teraz - vsetko si (aj so mnou) musela vydriet, aby bola vyborna - nic jej neodpustim (samozrejme v dobrom 😉 )

felixa
19. nov 2009

sisstin, o.k. 🙂
S mojou malou od 2,5 mes do cca 3 a pol roka som na logopedickych sedeniach bola aj ja, aj som sa podla toho ucila, za ako mam s malou pracovat (hrat sa) ja. Jedno sedenie trvalo 60 min. Bolo to v Institute detskej reci v BA, potom zacala chodit do Dialogu v BA a tam je na sedeniach sama, ja cakam na chodbe.

felixa
19. nov 2009

Hanistepa, este by som napisala, ze so starsou dcerou som ziadne recove problemy nemala, ta sa naucila rozpravat ani neviem ako, takze vidim, aky je to velky rozdiel, a ze to u mladsej nie je v poriadku. Inak ja sama som si isla za riesenim tohoto recoveho problemu, aj ked kde som bola, kazdy hovoril, ze nech pockam, ze ved sa rozhovori... bla, bla, bla... Ale ja som radsej necakala a vyziadala som si sedenia aj v Institute aj v Dialogu.

hanistepa
19. nov 2009

Ahoj Felixo, samozřejmě nemohu soudit, nejsem odborník, ale myslím si, že Hančí má to samé, co tvoje dcerka - EXPRESIVNÍ dysfázku lehké formy - ted snad lehké, myslím si to.... Co se týče rytmu, též umí hezky vytleskat, tancovat, zpívat. Ovšem grafický projev, to je dost "síla" ☹ , byť se teď hodně zlepšila, donedávna nenamalovala nic, teď už, dík tomu, že to "dřeme", namaluje postavu, kytku, domeček, vláček, sluníčko, mrak....Ale ručičky má velmi nemotorné a to je taky jeden z příznaků. Jsem skutečně zvědavá na to, co nám řekne psycholožka. Jak jsi psala, že má tvoje dcerka stoleček s barvičkama v permanenci, chystám se to Hančí taky udělat tak - i když v našem 1+1....ale samozřejmě kdykoliv si může malovat u stolu v kuchyni, to je takový jakoby náš pracovní stůl...malování hodně té řeči prospívá, co?
Já jsem Haničku taky začala řešit brzy - ve 2 letech....
A stejně jako ty vidím rozdíl mezi svýma dětma - mladší synek (23m) mluví, ani nevím jak, tvoří věty kdeje, co to je, tady je, já chci taky atd, poměrně velká slovní zásoba, hraje s náma Domino apod.
Vy jste tedy byly přímo nsa psychologickém vyšetření, jo? Promiň, nemůžu najít, kde jsi psala o té dg tvé malé...

felixa
19. nov 2009

Hanistepa, tu ti to okopirujem, je to hned v predchadzajucich prispevkoch:

Potom, casto sa tu pise, ze expresivna dysfazia sa urcuje az v troch rokoch a ze dovtedy treba cakat. Ono, to cakanie, ak ma dieta recove alebo socialne problemy nesmie byt pasivne. Ja som tiez chodila k specialnej logopedicke , ktora sa venuje rannej intervencii deti, s malou som tam zacal chodit, ked mala 2 roky aj 5 mesiacov, sedenie kazde dva tyzdne a malej som sa velmi venovala. Ale logopedicka asi az po roku stanovila diagnozu expresivna dysfazia lahkej formy, lebo az vtedy mohla zhrnut, ze ako mala napreduje. Myslim, ze keby som dceru nestimulovala az do troch rokov, tak teraz by na tom nebola tak, ako je.

Ja som s dcerkou bola v Dialogu prvykrat, ked mala 3 a pol roka, dovtedy som chodila do Institutu detskej reci. V Dialogu malu vysetrila foniatricka - pri nej som bola spolu s dcerou. Psychologicka a logopedicka, kazda vysetrovala dceru osamote, a kazde vysetrenie trvalo 60 min. a tie absolvovala dva krat za sebou. Cize spolu 2 vysetrenia (kazde po 60 min) u psychologicky a 2 vysetrenia (kazde 60 min.) u logopedicky. Az potom vyhotovili spravu, ze ako s malou pracovat.

No a este Hanistepa, dodavam, ze moja mala absolvuje psychologicke a logopedicke zhodnotenie = vysetrenie (kazde trva 120 min - obycajne na dvakrat po 60 min. za sebou) raz do roka, aby sme vedeli ako napreduje. (To logopedicke zhodnotenie je formou testu, nema to nic spolocne s logopedickou vyukou. Ale ja som s nou absolvovala aj sukromne psycholog. vysetrenia.

A este, reci prospieva uplne vsetko, hlavne aj rozvoj hrubej motoriky. Moja mala teraz chodi celorocne plavat, ma polrocny kurz korculovania, navyse ma tanecnu (aj v tanecnom studiu aj v ZUS) a aj vytvarnu v ZUS - jemna motorika.

hanistepa
19. nov 2009

Nemáš náhodou, Felixo, ten logopedický test někde "po ruce"? Pokud by bylo možné, mohla bys mi ho na ukázku poslat? Třeba do IP. Jinak ti děkuji za tvé odpovědi.

felixa
19. nov 2009

Hanistepa, Nie, to nemam, ani samotne testy som nikdy nevidela, len konecne vyhodnotenia a nasledne doporucovana praca - asi si chrania svoje know-how 😉

Ale, hanistepa, mozes mi napisat kolko ma tvoja mala presne rokov a v com robi chyby v reci?

Inak, da sa zhodnotit, ci je spravny recovy vyvoj dietata aj podla knihy: Kniha o detskej reci od Katariny Hornakovej a spol. V styroch rokoch, by uz malo dieta ovladat vsetko, ako je to postupne uvedene v tej knizke. Ak dieta vybocuje, resp. ovlada recove prejavy vyssieho stupna a nizsieho nema este zvladnute, tak uz to je hodnotene ako naruseny vyvin reci (dysfazia), nie oneskoreny.

hanistepa
19. nov 2009

FELIXO:
Ak dieta vybocuje, resp. ovlada recove prejavy vyssieho stupna a nizsieho nema este zvladnute, tak uz to je hodnotene ako naruseny vyvin reci (dysfazia), nie oneskoreny.
Prosím tě, vysvětli mi ten vyšší a nižší stupeň?

JInak Hančí je 4,5 roku, má chudou slovní zásobu, nepoužívá zvratná zájmena, řekne třeba "byla koupat" místo "byla jsem se koupat", nepopíše sama obrázek - popíše jej pouze s mou dopomocí - čili když se jí zeptám - co je na stole? Tak řekne - na stole jsou knížky, bombony a budík (třeba). Básničky jí docela jdou. Společenské hry chápe, pexeso hraje bravurně.

Hančí myslím má jasnou dysfázii.

hanistepa
19. nov 2009

A ještě předložky občas zapomene...

felixa
19. nov 2009

Hanistepa,
tie recove prejavy vyssieho stupna a nizsieho su napr. to, ze rozprava zlozene vety - Hlavnu vetu s vedlajsou, ale nevie pouzit predlozky alebo ich pouzije nespravne, alebo ma gramaticky nespravne koncovky. Pouziva zlozite vety, ale niektore slova nevie povedat cele, ale len v skratenom tvare. Alebo napr.. dieta rozprava uz zlozite vety, aj pozna slovo prsi, snezi, ale stale vo vete pouziva tvar - pada dazd, sneh., bude padat dazd, sneh., namiesto bude snezit, prsat a pod...

Alebo pouziva dlhe vety s mnozstvom pridavnych mien, ale nepouziva sa, si, bola som, bola by som bola alebo - keby som bola - tieto tvary nevie dieta dobre pouzivat.

To, co pises o Hanci mne tiez pride ako dysfazia.

felixa
19. nov 2009

A este, dysfatici, nevedia opisat obrazok ako dej. Napr. na obrazku zahradnik hrabe travu a vedla neho stoji zahradnicka a ta polieva kvety a nad nimi poletuje vtacik a svieti slniecko a okolo sa bicykluje dieta dysfatici popisu len tak, ako vidia: Je tam zahradnik a zahradnicka, su tam hrable a krhla a vodicka, je tam slniecko, vtacik a dieta a bicykel. Dejove rozpravanie obrazku ich treba ucit, malu doteraz k tomu dokopavam len otazkami 😢 a predskolaci to hlavne, ked ich to uz niekto uci, hravo zvladaju. Ale ako citam, ty svoju dokonca musis otazkami prinutit, aby popisala, co tam aspon je. 🤐

sisstin
20. nov 2009

holky, nestíhám dočítat..až později..ale třeba syn je melodický až až..pořád si zpívá, a fakt ty melodie poznají i cizí lidi 😕 tancovat teda neumí...zbytek dočtu odpo, valíme k psycholožce 😉

felixa
20. nov 2009

Hanistepa, ta mala slovna zasoba by mohla suvisiet aj s oslabenou kratkodobou pamatou, tu mavaju dysfatici casto. Preto musia slovo pocut 1000x, aby si ho zapamatali, az potom ho pouzivaju. Ale, tato "kapacita" kratkodobej pamate sa zistuje aj pri psychologickych testoch. Ale, mozes si aj sama malu vyskusat, ze ked ju ucis nieco nove - slovicko alebo nejaku vedomost, ze ako si to pamata - o hodinu, o dve, na druhy den, popr. na treti...

Preto vlastne dysfaticke deti mozu mavat problemy v skole aj z tohoto dovodu. Inak, su rozne cviky a hry na posilnenie kratkodobej pamate.

V Dialogu v BA sa mi paci, ze tam sa zameriavaju na celkovy rozvoj dietata, lebo ako oni aj uvadzaju, dysfazia zasahuje nielen rec, ale cele dieta - jeho rozumove schopnosti, poznavanie, grafomotoriku atd. Vlastne tou recou sa u malych deti prejavuje, ale ak dieta nie je vedene komplexne, az v skole sa moze prejavit, kde vsade ma problemy... ☹

zuzkafuny
20. nov 2009

Môjmu sa tiež nechce rozprávať... povie len to, čo sa mu chce... ale zas pamätá si aj udalosti z pred pol roka... a s ním rozprávam, čítam mu... ale keď chcem, aby niečo zopakoval, povie rázne nýýý!!! a šmarí knižku... a v ten deň, už nemám šancu čítať s ním... strašnééé... 😉 🙂

felixa
21. nov 2009

zuzkafuny, deti, ktore by nemali dlhodobu pamat v poriadku, obycajne by uplne zaostavali v celkovom vyvine...

megee
21. nov 2009

holky můžu se zeptat kdy je tak nejlepší zajít na nějakou poradu k dr.

Syn bude mít v prosinci 2 roky a kromě asi 15 - 20 slov nemluví....rozumí všemu i když jsme v pokji a já řeknu dones mi kostku z obýváku tak jde a donese mi ji...je možné že se mu prostětě ještě mluvit nechce, ale nerada bych něco zanedbala

Poslední dobou se snaží opakovat slova, ale moc mu to nejde vždy z toho vyleze něká šílená zkomolenina a taky je typ který nic nedělá na povel prostě když zrovna on nechce tak to dělat nebude 😅

jolinka
21. nov 2009

ahoj felixa, vidim ze si na dysfaziu odbornicka, mohla by si prosim v bodoch vypisat jej znaky?

Mam vyse trojrocnu dcerku o ktorej si myslim ze by mohla mat dysfaziu ale neviem isto, a ak ano co sa s tym da robit, bude to mat vplyv na jej rozvoj, poruchy ucenia a tak<

My sme z Kosic a zatial sme s nou neboli u ziadneho odbornika, len si po internete zhanam info ako s nou pracovat cca od jej 18 mes ked mi zacalo dochadzat ze to s jej recou nebude take lahke.

Takto pred rokom ked mala 2 roky a 3 mesiace sama poskladala 15 dielove puzzle, ale inak sa spravala ako babetko. Vedela len par slov, neukazovala, neotacala sa na meno ani nikoho nevolala menom, nebezala mi do narucia, nedala pusu. Nic nechapala ani jednoduche vety typu Co to je, pod sem, daj mi, ideme tam a tam, co chces? Neopakovala cinnosti. Mysleli sme na autizmus.

Na 2 roky a 9 mes ked uz vedela okolo 100 slov, zacala tvorit prve jednoduche vety. Teraz ma 3 roky a 2 mesiace a urobila velke pokroky aj ked to este stale nie je na urovni rovesnikov. Slovnu zasobu ma asi 250 slov z toho asi 10 madarskych, super sklonuje ale nepouziva mat, byt a predlozky. Napr. povie Macicka domceku, Miskovi macka, namiesto macicka je v domceku, Miskovi daj macka. Trojslovne vety vacsinou rozklada na 2 dvojslovne Macko papa, macko kasu. Vie dost malo pridavnych slov a abstraktnych slovies.

Motoricky je ale velmi sikovna, snazila som sa ju v tom rozvijat nech je aspon v dacom dobra. Pred dvoma mesiacmi zacala kreslit az ma prekvapilo ake ma presne a jemne tahy. Miluje pesnicky a zvuky celkove.

Dakujem za odpoved

Jana

felixa
21. nov 2009

Baby, prejdite si celu tuto temu Moje dieta nerozprava. Pisem tu toho dost vela, ale na str. 6 pod Felixa si najdite taky dlhy prispevok, opisujem priznaky aj terapiu a este si pozrite temy 3,5 a nerozprava a Deticky s poruchami reci, Opozdeny vyvoj reci (na ceskej stranke modreho konika). 🙂

felixa
23. nov 2009

Megee - no, najlepsie je dostat sa k spravnemu logopedovi, ktory sa zaobera rannou intervenciou co najskor. Ked rodic u rizikoveho novorodenca, este pred narodenim dietata, prejde kurzom rannej intervencie, vie, ako ma svoje dieta stimulovat k reci (ved aj Vojtova metoda zamerana na hrubu motoriku sa robi co najskor, u rizikovych novorodencov aj hned po narodeni). Len je otazka, ci najdes toho spravneho logopeda. Napr. na zapadnom Slovensku medzi Trnavou a Bratislavou a este dalsie okolie su takito odpbornici len v BA (aspon, co ja si zistujem uz niekolko rokov) a tiez ich nie je vela.

Jolinka - ak mas akekolvek podozrenie, mala by si zajst za odbornikmi, ale tiez tymi klinickymi logopedmi, co sa zaoberaju dysfaziou, popr. malej dat urobit psychologicke testy. Vies, detsky lekari nemaju este poznatky o tychto problemoch u deti, a vplyvom civilizacie sa len zvysuje pocet lahkych mozgovych dysfunkcii, ktorych dosledky sa potom obycajne prejavuju az v skole, vzhladom nato, ze tie naroky v skole na deti rokmi neumerne narastli.

Velakrat si citam v temach, kde baby pisu o prvacikoch, ze ako ich deti pisu zrkadlovo pismenka (tlacene) alebo cislice, a pritom do skoly by mali ist uz deti, ktore to maju zvladnute, lebo podla noveho skolskeho zakona, dieta ma ist do skoly, ked vie narabat s cislicami do pat(ale psychologicka mi povedala, ze ucitelia ocakavaju od deti, ze uz budu vediet do desat pocitat - a to aj scitat, odcitat, mensie vacsie a doplnit chybajuce plus ciselnu os) a maju deti vediet vsetky pismenka.

Baby, este som chcela napisat, ze niektore deti, co maju dysfaziu, mozu mat aj horsiu hrubu motoriku, alebo jemnu motoriku alebo grafomotoriku alebo aj vsetko naraz - v tych tazsich pripadoch. Problemy s motorikou sa nemusia prejavovat nejako okato, napr. neskor sa dieta oproti rovesnikom trojkolkuje, bicykluje, ine sporty, popr. dlhsie mu trva kym sa pozapina, oblecie, zapne zips, ma detskejsie kresby, nevie nieco nakreslit a pod...

sisstin
23. nov 2009

felixa: syn neumí skákat snožmo, vůbec ho nenapadne, že by to mohl zkusit..na odrážedle jede rychlostí 0,00025km/h a nebaví ho to..jemnou motoriku má taky horší, prostě má ty ručičky levý 😝

ronie
23. nov 2009

Oli motoricky relativně ok, skákat snožmo začal až teď a nejde mu to moc dobře,ale má z toho radost 🙂 Na odražedle jezdí dobře, celkem je obratnej, ale třeba svlékání mu jde fakt špatně,ale taky se to teď jakžtakž naučil...mimochodem neznáte nějaký postup jak naučit dítě si svklíkat tričko a svetre bez zipu? 😀 My sme s manželem zjistili že ani jeden nevíme jak ho to naučit a oba to děláme úplně jinak 😀 ale ani jeden způsob moc nejde upatnit u dětí 😀 😝

sisstin
23. nov 2009

ronie: tak Tygr se ani nesnaží se nijak oblíkat, maximálně nastaví nohu a ruku..to už je jeho vrchol pomoci 😅 😅 😅 naučit ho nejde zatím nic, co on vyloženě dělat nechce...nekreslí vůbec, nikdy nenakreslil ani čárku...tužky mi vytrhne z ruky, hodí je na zem nebo je uklidí..zavře blok, a tím to hasne 😅 😅 😅 jinak zítra jdeme k tvojí mamince na 11:00...docela mám nervy 😒

felixa
23. nov 2009

Deti treba v kazdom pripade v pohybe podporovat, aj ked to ide zo zaciatku tazko, takisto aj podporovat jemnu motoriku - lepenie, napr. malovanie rukami, babranie sa s plastelinou a pod. 🙂

V niektorom prispevku sa tu niekto pytal, ci dysfaticke deti mavaju problemy v skole.Tieto deti, ktore maju nejaku formu dysfazie (lahsiu az tazku) maju v skole nabeh na dysgrafiu (porucha pisania), dyslexiu (porucha citania), dysortografiu (porucha gramatiky), dyskalkuliu (porucha matematickych schopnosti) a ine. Ak je to velmi tazka forma, tak deti prechadzaju len specialnymi skolami, ak je to lahsia forma a deti mali adekvatnu starostlivost pocas predskolskeho veku, mozu sa bezproblemov zaradit do beznej triedy v normalnej skole a ani sa im nemusia nejake "dys..." prejavit.

prusakova.maria
23. nov 2009

Ahojte! Aj ja som tu už skôr písala o svojom synovi. Má 6 rokov a narušenu komunikáciu. Chodí do nultého ročníka špeciálnej školy pre deti s poruchami reči, myslím že mu to veľmi pomáha. Od septembra podľa mna pokročil k lepšiemu, len ho musím dosť nutiť do učenia. Poradte my ako ho prinutiť sa poučiť viac ako to čo maju na domácu ulohu. Felixa, ty máš dobré rady daj nejaké typy a triky!

megee
23. nov 2009

holky jak to tak čtu tak mě tu celkem děsíte, doteď jsem to nějak neřešila, ale malej se sám teda neobleče ani náhodou tak jako psala sisstin nastaví ruku nebo nohu max. rozepne zip...skákat snožmo taky ještě nezvládá i když se o to snaží u malování vydrží chvilku asi tak 2 min. jako ostatně u všeho...

sisstin
23. nov 2009

megee: vždyt je ještě malej 😉 to zvládaj děti tak okolo 3let, a některý ani to 😉 my máme podezření na dysfázii..a vidím to na něm, že je trošku levý a nekreslí 😉

felixa
23. nov 2009

Megee, nozaj tovj syncek je este maly (1 rok aj11 mes.) Ma narok. 🙂 Jedine, ak by si ty mala nejake podozrenie, napr., ze si mala tazky porod, problemy v tehotenstve al. je nieco v rodine a pod., tak vtedy je dobre uz sa dietatu viacej venovat, ved ak mu nakoniec nic nie je, tak sa nic nestane. Ale niekedy rodic ani vedome nevie, zeby bol problem s dietatom, a moze mat dysfaziu, ale to nemusi byt tvoj pripad. Ono, treba dieta sledovat, ci sa vyvija, ako treba, ci v niecom nezaostava. Ale teda dvojrocne dieta sa nemusi vediet obliect.

Prusakova.Maria, u mojej malej pomahaju pracovne zosity, ktore su obycajne pekne vyfarbene a hry. Vela pracovnych listov sa da stiahnut aj na www.detskestranky.cz v predchadzajucich prispevkoch som uz davala nejake linky a davala som aj linky na pracovne zosity, prejdi si to, mozno sa ti budu nejake hodit. Je toho vela pre predskolakov, ale aj skolakov, su na rozvoj poznania, reci, matematickych schopnosti, grafomotoriky.
Potom, ja sa hravam so svojou malou pismenkove pexeso, puzzle pismenkove, s kockami precvicujem matematiku alebo s hrackami, hrame sa spolocenske hry, kreslime pismenko a k tomu nejaku vec co zacina na to pismenko. Vymyslam si poucne rozpravky.
Pustam jej pravidelne rozpravky na CD, citame si knizky s obrazkami namiesto niektorycch slov, tam je nutena tie obrazky - slova - sklonovat, sledujeme kalendar, vzdy si zakreslime den, sledujeme hodiny... 😉

sisstin
23. nov 2009

felixa: vy jste začli takhle trénovat tak v 2,5letech? Dcera má expresivní formu? Mně na to syn přijde ještě malý, on by vůbec nevěděl, co má dělat..zatím ani neukazuje zvířátka v knížkách 🙄

nika_ke
23. nov 2009

felixa, prosim ta, vies mi poradit, ci sa povazuje za dysfaziu aj to, ak moja dcerka rozprava len prvu slabiku v slove? alebo je to ina recova porucha? diki

megee
24. nov 2009

holky díky za uklidnění já už někdy prostě blbnu...Domča je doooost aktivní zviřátko....dělá jen to co chce a kdy on chce...mezi dětma je celkem v pohodě dokud se ho někdo nedotkne to začne řvát....a s postele se klidně vrhne po hlavě na zem a ještě se tomu směje 😅 ...tak už mám někdy vážně strach jestli je vůbec normální a v pořádku 😅