Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

simalex
5. mar 2010

macca: vy máte opožděný vývoj?

macca5
5. mar 2010

ahoj simalex,Samko je fenylketonurik,ako bábo prekonal velmi silnú žltačku,začal rozprávať asi v 30m.,dovtedy vedel povedať pár slov,je dosť plačlivý,všetko si dožaduje plačom a jedovaním,začal byť agresívny a priečny-toto všetko nás doviedlo k logopedičke a k psychologičke.A psychologička nás ukludnila usmernila a v zaverečnej správe znelo ,že Samko je asi 9m.vývojom pozadu/nie vo všetkom /príčinu uviedla spomínanú žltačku. ☹ Na KO o 6m. sme dopadli ovela lepše.Samko totiž začal chodiť do škôlky,a jeho správanie sa zmenilo.dobehol všetko v čom zaostával. 🙂 S rečou je to tiež na dobrej ceste,nevie síce povedať l,r a niekedy mu robia problém aj sikavky,ale vie sa dohovoriť.Komunikuje iba s ludmi,ktorých si on vyberá,ale niekedy sa mu ústa nezavrú.Najhoršie je,že sa mu nechce trénovať a pracovať na úlohách ,ktoré dostávame.Práve čítam knihu Malý tyran.Vrele doporučujem.A ešte orientaciu v čase má slabú.Z dní v týždni si pametá len sobotu a nedelu-dni ked nie je v škôlke. 😉

sisstin
5. mar 2010

macca5: ahoj 😉 syn má opožděný vývoj ve všem, taky zhruba o 9m 😉 nejhůř jsme na tom s řečí( není žádná, ani slabiky..nic prostě)...porozumění se tedy zlepšuje 😉 reálně nám pořád hrozí smíšená vývojová dysfázie. Jinak je hrozně citlivej, bojácnej...nemá rád změny, co se týče nových věcí...reaguje na některé až hystericky 😒 u nás je příčina zatím nejasná, zřejmě genetický dopad ze strany otce dítěte 😕

hanistepa
5. mar 2010

Macco, SAmko chodí do logo školky?

macca5
5. mar 2010

nie,Samko chodí do normálnej škôlky/chodí iba na 3.hodiny/

,zo začiatku vela plakával,doteraz nechcel spolupracovať,ale po príchode domov si stále čosi pospevoval,začal sa sám hrávať,naučil sa obliekať,ale aj tie škôlkárske ťahy v súťažení/bebe,bebe ja som prvý/ a tak
chcem povedať,že máme trpezlivé učitelky,ktoré mi velmi zo začiatku pomohli 🙂

smisela
7. mar 2010

Ahojte,dlhšie som sa neozvala,tak napíšem,čo máme nového.
V decembri sme absolvovali vyšetrenie u psychologičky v Dialogu,na doporučenie neurologa a foniatra / Ninka málo rozpráva a skôr si žvatle svoju reč/.
Vzhladom k tomu,že Ninka nespolupracovala,zaujimalo vsetko možne,len nie to,čo od nej chcela psychologička,mame kontrolu v juni.
Mame stanovenu diagnozu impresivna a expresivna porucha reči/aj ked nie su si isty tou impresivnou - porozumenim/
momentalne chodime na logopediu 3-4xdo mesiaca do Dialogu a pomaly robime pokroky
Ninka konečne začina hovoriť mama(doteraz som bola len gaga),začina použivať gesta,začina hovoriť ,,nie,,
skomoleninu daj...ale je to riadna drina,najma na psychiku,v podstate sa Ninke neustale venujem,reč som zjednodušila,použivam len jednoslovne slova,takisto pri hre rozpravam za nu/co by asi ona povedala,keby vedela rozpravat)a neustale opakovanie slov,činnosti,rutiny a pod.
Aj logopedka potvrdila pokrok,tak dufam,že jej reč pôjde len dopredu
Ak by ste chceli viac info,dajte vedieť. 🙂

zuzanada
8. mar 2010

Ahoj smisela,

to že chodíš do Dialógu na logopédiu máš obrovské šťastie. Ja chodím s malým tiež do Dialógu, ale len na polročné prehliadky a zatiaľ mi pred 1/2 rokom navrhli len denné sanatórium, kde mi ho vraj za mesiac naučia rozprávať. Nakoľko sa vtedy ešte pokakával, tak sa to nedalo realizovať. Teraz po polročnej kontrole už mi nenavrhli ani to (a to sa už chvalabohu jeho hygienické návyky zlepšili), len skonštatovali, že sa moc dopredu nepohol. Inak pani psychologička bola neskutočné zlatá a navhla mi, ža ak by som si chcela nachvíľu od neho oddýchnúť, aby som jej ho na hodinku doniesla, že mi ho aspoň zabaví. 🙂

Je to s ním niekedy des..... Ja už neviem, čo s ním. Ešte ma čaká jedno vyšetrenie a veľa si od neho sľubujem, len sa bojím sklamania. 😒 ☹

sisstin,
napísala som ti IP.

smisela
8. mar 2010

Ahoj zuzanada,

to mi je trošku čudné,že vam nenavrhli logopediu,veď tam pracujú aj s detmi,u ktorých to porozumenie je oslabene,v podstate sa tam s rečou začína úplne od začiatku.
Skús sa znova popýtať na denné sanatórium,viem,že to deťom dosť pomáha naštartovať reč.
Nás čaká v júni psychológia a potom možno toto denné sanatórium,uvidíme.
Ináč momentálne prechádzame obdobím vzdoru,tak si to tiež užívam 😠

zuzanada
8. mar 2010

Smisela,

možno nám tú logopédiu nenavrhli preto, lebo tu v Žiline nemajú také možnosti ako v Bratislave. Predpokladám, že ty asi chodíš do Dialógu v Bratislave. Na ten mesačný diagnostický pobyt sa moc nechystám, lebo v práci by mi také dlhé voľno nedali. A myslím, že tu v Žiline pochopili, že jeho za ten mesiac aj po intenzívnej logopedickej terapii asi až k takému pokroku nedošlo.

U nás je to obdobie vzdoru už asi druhý rok a nie a nie prestať. Som zvedavá dokedy sa ho to bude držať. 🙂 ☹

andreabe
8. mar 2010

smisela: ahoj, ja som maleho tiez objednala do Dialogu, ideme tam 23.3.dr.Ambrusovej, maly bude mat vtedy tesne pred 2,5 rokom. Chcely by som ta spytat, ci Ninke stanovili diagnozu hned po prvej navsteve alebo to bol dlhodobejsi proces.
Dakujem za info

smisela
8. mar 2010

zuzanadu,
my chodime v Bratislave do Dialogu,to je škoda,že nemaju taketo pracoviska aj mimo BA 😒,je aj maly zdiagnostikovany,kvoli čomu nerozprava?

andreabe:dr Ambrušova je foniater,ona potom povie,či je potrebne aj ine vyšetrenie ako psychologa a logopeda,v podstate ti asi hned nestanovia diagnózu,u nas to bolo tak,najprv foniater/21.11.09),ona odporučila psychologa/4.12.09) a logopeda/12.12.09) a spravu som obdržala od dr.Ambrušovej okolo polovice februara.

andreabe
8. mar 2010

smisela: dakujem, takze sa zase len nacakam 😖
Ninku davas do normalnej skolky? Predpokladam, ze si s malou este na materskej. Moj maly tiez nerozprava, iba opakuje citoslovcia, zacina tak cudne blabotat 😅 a ma slabe porozumenie reci.

smisela
8. mar 2010

zatial ide Ninka do normálnej škôlky v septembri,aj logopedka navrhla normálnu škôlku,len napíše učitelkam v auguste,čo môžu od nej očakávať a v čom na ňu netlačiť aby nebola frustrovana.
Pre mňa bolo podstatné to,že konečne sa s Ninkou ide niečo robiť,aj to som už naliehala na pediatra,lebo ten chcel len čakať 😠
My sme už januára začali chodiť na logopédiu aj bez správy,takže sa možno nenačakaš 😉 a naozaj sa u Ninky odvtedy zlepšilo aj porozumenie,aj očny kontakt je dlhši,viac veci ju začalo zaujimať,nielen neustale pobehovanie 🙂

andreabe
8. mar 2010

to by bolo fajn, keby nas hned zaradili na logo, chodim s nim totiz len na komunikacny kurz. V stredu ideme prvykrat na logo na kramare, a obcas ma logo aj v jasliach.
Ale pocula som, ze dialog je skratka asi najlepsi, felixa tu raz pisala, ze jej mala po mesacnom pobyte v dialogu napredovala kozmickou rychlostou, tak by som bola tiez rada, keby maleho na ten pobyt este pred skolkou vzali.
Nas pediater by nerobil vobec nic, keby som ja nezacala 🙄
Ninka poziva napr to slovko mama vyslovene ucelovo? Myslim, ked nieco od teba chce, tak pride za tebou a oslovi tam napr. ´´mama daj´´?
Moj maly uz sice vie povedat mama, ale mam pocit, ze ucelovo to slovko este pouzivat nevie 😕 Ale ked sa ho spytaju, kde je mama, tak ma ide hladat, takze to nie je az take zle 😅

smisela
8. mar 2010

A na logopedii sa ako venuju malemu?Lebo v dialogu na logopedii sme začali od piky,mala som pocit,že sa Ninka uči to čo už vie,ale vela veci vedela iba kvôli tomu,že sa opakovali pri nejakej činnosti/napr.keď som ju obliekala,priniesla topanky)
Co sa týka jej reči,rozpravala mama,tata,papa,baba....ale nie ku konkretnym osobam a teraz povie baba/na babku),mama mi povie len keď plače a niečo chce/to sa pozera len na mňa)a slovo daj vyjadruje hlavne gestom a niečo ako aaj,ale logopedka povedala,že to je akysi predchodca slova daj,no a oblubene neeee.
U nas je uspechom použivanie niektorych gest a musím ju v tom podporovať

zuzanada
8. mar 2010

smisela,

u nás je zatiaľ diagnostikovaná len špecifická porucha reči s úzkostnými stavmi. Teraz sa psychológovia prikláňajú k tomu, že má trochu autistické prejavy, ale čaká sa že keď sa rozhovorí, tak všetky prejavy vymiznú. No, blížime sa k 4 rokom (za 4 mesiace) a zatiaľ to na jednoduché vety nevyzerá, ale trošíííííííííčku má väčší záujem opakovať niektoré slová.

smisela
8. mar 2010

zuzanada,aj male pokroky sú úspech,aj mne logopedka povedala,že kým sa rozrozpráva,môže to byť aj zopar mesiacov,ale dôležité je že sa reč pohýňa dopredu.
Môžem sa opýtať,ako sa rozprávaš s malým?Používaš jednoslovne vety alebo 2slovné?

michaelka23
8. mar 2010

Mate niekto skusenosti s ASOBI logopedickym centro? Aj s logopedickou skolkou aj s ambulanciou?

nikkii
8. mar 2010

ahojte.moj syn frank ma tiez 4 roky a 2 mesiace tiez nerozprava nepovie ani mama. ked mal asi tak rok bolo vidiet ze je velmi vnimavy a rozumny obcas povedal aj niake slovo velmi zrozumitelnebola som velmi rada ale uplne prestal ani tie slova ktore vravieval uz nepovedal stratil ocny kontakt s ludmi a tak ked mal uz 3 roky bol vidiet rozdiel medzi nim a ostatnymi detmi rozhodli sme sa podstupit ct vysetrenie,neurologicke,psychologicke,psychiatricke ale kazdy z nich mal iny nazorna ct vysetreni mu zistili ze pravy mozgovy laloch je v poriadku a lavy je o trochu menej vyvinuty zevraj by sa to casom malo upravit. neurolog mu predpisal sirup na zvysenie pozornosti a tak prva flasa mu pomohla a druhu uz skodila tak sme to vysadili je vidiet rozdiet za ten rok aj nieco zacal viacej vnimat uz ani rozpravky ho nezaujimaju tak ako predtym ale ajtak to nieje ono. ja by som ho chcela umiestnit do materskej skolky chcela by som to vyskusat aj napriek tomu ze mam o neho velky strach ako by to zvladol a ako by ho deti prijali do kolektivu,pretoze sa nevie pohrat s kazdym dietatom no vlastne ma vybrane deti s ktorymi sa vie zahrat jeho diagnoza podla neurologa je mentalna retardacia vo vyvoji reci,podla psychologa vekove zaostavanie minimalne 2 roky k logopedovi som snim odporucena este nebola a po 2 rokoch musi absolvovat kontrolne ct vysetrenie v narkoze ako aj predtym,som s toho zufala aj ked jeho otec aj stary otec takisto do 5 rokov nerozpravali.

andreabe
9. mar 2010

smisela: na logo v jasliach s nim pracuje logopedka trosku zlozitejsie, ale podla mna fajn. Ale nie je to pristup od piky,ako popisujes ty, to by pre Lukaska bola asi lepsia alternativa..
No podla tvojho popisu je mala velmi podobna Lukaskovi 😉

micheaelka:do asobi som iba volala a dozvedela som sa akurat to, ze beru iba deti s diagnozou na papieri a musia mat min.4 roky,takze pre nas to nebolo.

zuzanada
9. mar 2010

smisela,

s malým sa rozprávam väčšinou jednoslovne, príp. použijem aj dve slová a hlavne veľa ukazujem.

nikkii,

ja mám strach, že dopadnem s malým podobne ako ty. Myslím, že tí naši dvaja malý majú veľa spoločného. Ja som s ním ešte na CT mozgu nebola, lebo podľa n eurologičky je to zbytočné a aj tak by to nezvládol. ☹ U nás majú tiež rôzny spychológovia rôzne názory a nikto ti nepovie, čo je vlastne s ním, len pokrčenie pliec a "však ešte sa to môže upraviť". Mám strach, že nie. My sme tiež používali liek na podporu mozgovej činnosti a presne ako u vás prvá fľaška trochu pomohla a druhú sme radšej ani nedoužívali.

sisstin
9. mar 2010

u autíků ty nootropika nepomáhají, protože problém je trošku jinde 😉

v 3-5 letech už autismus poznat jde bezpečně, nechápu, že někteří doktoři stále říkají to: však se to upraví 😖 neupraví..pokud je to autismus, tak se to může jen zlepšit...pokud dysfázie, tak i vyléčit..ale je potřeba intenzivně pracovat 😉 bohužel na SK je ta diagnostika ještě horší, jak tady v CR..a to to tu taky zrovna není růžové...doporučuju pražskou APLU - dr. Kateřina Thorová, nebo už několikrát zminovanou Dr. Krejčířovou z Krče 😉

felixa
9. mar 2010

Caute baby,
dlho som tu nebola, tak som si to tu precitala len narychlo.

Simalex,
ja si tiez myslim, ze niektore tie psychologicke testy su narocnejsie aj dokonca pre zdrave deti. Ale, stretla som sa s tym pristupom, ze ak je dieta oneskorene vo vyvoji alebo ma nejaku LMD a pod. je vtedy dobre zacat taketo dieta ucit co najskor, lebo ma obycajne aj oslabenu pamat a tam potrebuje viac casu na opakovanie a nasledne zapamatanie. Ale, akonahle si dieta uz nieco zapamata, tak si aj dalsie veci bude lahsie pamatat. Tym sa mu rozvija porozumenie a nasledne rec.

Ale ak dieta nieco nevie preto, ze sa s tym nikdy nestretlo, tak by rodicia takuto nevedomost mali brat s velkou rezervou - ved to sa moze naucit...

Pri tej matematike je dobre zacat deti ucit narabat s cislami do 3, a az ked to maju zautomatizovane (po niekolkych mesiacoch), tak do 5. Deti, ktore su na matematiku sikovnejsie, mozno hned aj do 5.

michaelka23
9. mar 2010

Dnes sme boli v Asobi na vysetreni - beru deticky do tej ich skolky - programu na zaklade ich diagnozy, mas pravdu andreabe ze az od 4 rokov. ale diagnozu nemusis mat stanovenu, su tam logopedicky, ktore si deti same vysetria a stanovia diagnozu. Budeme tam chodit zatial len do ambulancie a potom uvidime, mozno malu prihlasime aj na ten mesacny intenzivny kurz.

nikkii
11. mar 2010

ahoj sisstin,prosim ta ja by som velmi rada vedela ako sa da spozorovat u dietata priznaky autizmu? vie pytam sa preto ze kazdy ma iny nazor a kazdy jeden pomoze . tej diagnostiky sa bojim naviac....

sisstin
11. mar 2010

nikkii: rozhodně to nechat odborníkům 😉 takhle od PC ti sice můžu napsat svůj názor, ale to vůbec není objektivní 😉 bohužel těch odborníků je dost málo, já doporučuju mnou výše uvedené..ač je to třeba daleké cestování, tak je lepší obětovat trošku peněz a času kvůli kvalitní diagnostice, než xlet nevědět a nepracovat s dítětem 😉

základní příznaky jsou:
- špatný oční kontakt, nebo skoro žádný
- dítě je do určitého věku OK, a pak spadne najednou do regrese
- nenapodobuje( nedělá paci paci, pápá)
- chodí po špičkách
- nereaguje na svoje jméno, má špatné porozumění
- nechápe neverbální komunikaci (gesta)
- rituály
- opožděný vývoj řeči, nebo echolálie
- stereotypní činnost, dítě si nehraje správně s hračkami
- často špatně jedí( např. se štítí nějakého jídla)
- špatně spí

je toho moc a moc...ale může to znamenat i jinou poruchu, např. dysfázii...

navíc je autismus odstupnován, lehký - dítě má málo příznaků, je přizpůsobivější...přes atypický- v některých sférách ok, někde už auti rysy- to mívají často holčičky, jsou sociálně přizpůsobivější 😉 přes Aspergera - hodně inteligentní děti, problém se sociálnem 😉

diagnostikovaný máme opožděný vývoj zhruba o 9m, reálně mu hrozí smíšená dysfázie( menší problém s porozuměním, a středně těžký problém s řečí)...ale NENÍ to autismus..ač to třeba tak před půl rokem mohlo vypadat... 😉 psala jsem si s maminkou stejně staré holčičky, přišli mi se synem dost podobní...a nakonec syn má "jen" opožděný vývoj a ona atypický autismus..a diagnostikovala je stejná Dr. 😉

takže takhle si to můžeš na netu porovnat, ale stejně diagnozu nepoznáš..jen můžeš mít podezření 😉

sisstin
11. mar 2010

nikki: tím jsem chtěla napsat, že ten opožděný vývoj je ještě fyziologický do 3let, kdy se to může samo srovnat ( ještě máme naději 😝 )..ale pokud to je dysfázie,nebo autismus...tak dobrý diagnostik ji spolehlivě pozná od 3,4let..autismus se prý dá diagnostikovat už od 2let 😉 to tu psala myslím Simča 😉

u nás to probíhalo tak, že jsem si sedla naproti Dr. se synem na klíně, a ona pozorovala...jak s ní komunikuje ( neverbálně), jak reaguje na výzvy ke hře, jak reaguje na nás jako na členy rodiny...a hned mi řekla, že u něj o autismus nejde...že reaguje neverbálně velmi pěkně - navazuje oční kontakt, správně reaguje na výzvy atd.... 😉 ale zjistila, že je pozadu jak v jemné motorice, tak v hrubé motorice...tak v psycho-sociálním chování 😉 tudíž to jeho porozumění a (ne)řeč odpovídá jeho stávající vývojové úrovni- tj. v té době 18-20m, reálně měl 27m 😉

sisstin
11. mar 2010

nikki: mrkni ještě sem http://www.autismus.cz/index.php?option=com_con... je to článěk od K. Thorové. Myslím, že Frank má určitě některé auti rysy 😉 (nemusí to být nutně autismus)..a ve 4letech už by to Dr. poznat měl..a ne říct, že se to upraví 😉

nikkii
12. mar 2010

sisstin,: dakujem za odpoved no teraz sa mame objednat do autistickeho centra v bratislave vola sa to andreas cenrum odporucila nam to psychiaricka z dunajskej stredy ktora sa mi vyjadrila ze ona neviem povedat ci to je alebo nieje autizmus ale mozu tam by niake priznaky ona bola jedina z odbornikov kora si to myslela ostatni to vylucili no uvidime co nam tam povedia.. diky

sisstin
12. mar 2010

nikkii: tak takhle, podle toho, co jsi napsala...mi to jako autismus přijde 😉 znepokující je to, že jak jsi napsala...ztratil oční kontakt, přestal říkat slova, která říkal atd. 😉 ale určitě to může být i něco jiného...v Andreasu jsou prý fajn 🙂 držim palce, at dopadnete, co nejlíp 🙂