Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

zuzanada
24. nov 2009

Ahojte dievčatá. Ja som začala od minulého týždňa dávať malému ENCEFABOL. Predpísala mi ho neurologička, ale dlho som váhala, či mu ho vôbec budem dávať. Nakoniec po jednom incidente v škôlke som sa rozhodla, že takto to ďalej nejde a ja to teda skúsim. Bolo mi zo začiatku všelijako ( a to určite nie len mne, ale aj synovi ), ale teraz sa to začalo celkom dobre vyvíjať. Ešte sa bojím, aby to nebolo až moc pozitívne! Začal častejšie opakovať slová, aj keď nie práve tie o ktoré sa snažím, ale aspoň že sa snaží. Trochu sa mi zdá ako keby opakoval bez rozmyslu.......... teda nepoznal význam slov, ktoré opakuje. Napríklad zopakoval po mne "hrať", ale keď som sa ho spýtala s čím sa chce hrať, tak nevedel ani ukázať ani o čo vlastne beží, preto mám z toho všetkého akosi strach. Ak máte niekto s týmto liekom skúsenosti, prosím napíšte, budem rada. Zatiaľ sa majte. Zuzana

adamkofijo
24. nov 2009

zuzanada možeš mi napísať niečo bližšie o tom encefabole , teda ak budeš mať čas ja dávam malému Lucetam, je to na báze vitamínov na stimuláciu mozgovej činnosti

zuzanada
24. nov 2009

Toto je tiež na podporu mozgovej činnosti, ale to nie sú vitamíny ale je to na báze nootropik. Užívajú to aj ľudia po mozgovej porážke, alebo predčasne narodené deti. A ten Lucetam máš na lekársky predpis?

andy.a
24. nov 2009

Adamkofijo,Lucetam nie je na báze vitamínov,je to nootropikum,liek podporujúci mozg.činnosť a zvyšuje okysličenie mozgu,dáva sa u detí na poruchy učenia,poruchy vývinu reči,poruchy pozornosti pri ADHD,resp.aj bez prejavov ADHD..starší ľudia to užívajú pri demenciii na vaskulárnom/ateroskleróza pri hypertenzii,po CMP a pod..../ aj na degeneratívnom podklade /m.Alzheimer/,má aj veľa iných indikácií 😕 😅 neurologických aj psychiatrických 😉

myslím,že väčšina ľudí nad 60 rokov má Lucetam alebo Pirabene,resp.Nootropil...všetko je to to isté,rovnaká účinná látka 😉

určite to nie je vitamím 😕 😕 😅

pre deti-menšie je vhodnejšíe skôr Gingio,resp.Tanakan alebo Tebokan,robí sa aj vo forme roztoku resp.kvapiek 😕 ten je na bylinkovej báze,z rastlinky Ginkgo biloba,má tiež široké využitie 😉

Lucetam by som dávala až od 6.rokov,po nástupe dieťaťa do školy 😉 kedysi bol Nootropil sirup,ten sa dával aj škôlkarom,ale predsa len to ginkgo je šetrnejšie pre malíédeti 😉

Zuzanada,o Encephabole som teda už dáááávno nepočua,myslela som,že sa už ani nevyrába 😕 😕
ale ja nie som neurológ,tak asi za to 😉
vy ste ho normálne zohnali v lekárni ?? 😕 😉

andy.a
24. nov 2009

a Lucetam je prirodzene na lekársky predpis 😕

felixa
24. nov 2009

nika_ke, obycajne ked sa deti ucia rozpravat, tak zacinaju prvymi slabikami, to je normalne. 🙂 Ide o to, ci potom sa jeho rec rozbehne alebo tam bude nejaky problem. V strehu by mali byt hlavne mamy, ktore mali nejaky zdrav. problem v tehotenstve, alebo bol problem pri porode a pod....

felixa
24. nov 2009

sisstin, ano malej som sa zacala intenzivne venovat od 2,5 roka - okrem tych pracovnych zositov, pismeniek a abecedy. S pracovnymi zositami som zacala asi v styroch rokoch, ale bezne doplnovacky a casopisy detske som s nou robila skoro, uz v troch rokoch. A pismenka a abecedu som zacala asi v 4,5 - 5r. Moja mala ale ma velmi rada knizky, leporela a pod a zboznuje zvieratka. Ona je inak velmi komunikativna, a aj ked nevedela rozpravat, vsetko co chcela povedat vedela prejavit celou svojou osobnostou - gestikulovanim, vyrazom tvaricky, ukazanim, chytenim za ruku a privedenim k danej veci 🙂

zuzanada
25. nov 2009

Andy.a, ten encephabol som zohnala v jednej lekárni na kysuciach. Oni ho dovážajú z čiech, inak je naozaj nedostupný. Škoda, že som o tých sirupoch pre deti na báze ginko-biloba nepočula skôr, radšej by som vyskúšala tie. Ani neurologička ma na ne neupozornila, vlastne mi na výber ani nič iné nedala. 😖 😒 No, uvidíme čo sa bude teraz ďalej diať. Ja pevne dúfam, že mu to pomôže bez nejakých vedľajších následkov. ☹

adamkofijo
25. nov 2009

nám Lucetam predpísala pedopsychiatrička ja som mu ho prvý mesiac vobec nedávala , teda po prečítaní návodu (ako píšeš ty že sa užíva po mozgovej porážke a tak som sa zľakla) doktorka ma upokojila že je to na báze vitamínov , tak som mu ho začla dávať ale myslím že malému pomohol , rozbehol sa trochu aj ked niekedy je až taký predráždení zo začiatku strasne zle spával ale teraz sa to upravilo, ked máš také informácie, je tento liek návikový a ako dlho sa smie užívať netreba mať niake pauzy....a ked si písala že malý deťom moc nie tak zas záleží ako často ju dieťa užíva

andy.a
25. nov 2009

Adamkofijo,Lucetam sa dáva aj u detí vo vyššie spomínaných indikáciách 😕

máte zrejme 400 mg,školáci užívajú len v dni školsk.vyučovania,cez víkendy a prázdniny sa robí pauza 😉

účinná látka je piracetam..a vitamín to určite nie je,to ťa pedopsychiatr.mylne informovala/trocha romýšľam,kto robí pedopsych.v Prievidzi 😕 😕 😕 /,alebo ste sa možno zle rozumeli 😉

návykový nie je,len treba dlhodobé užívanie 😉
školáci niekedy užívajú počas celej šk.dochádzky...ale samozrejme s tými pauzami vez víkendy,sviatky a prázdniny.. 😉

zo začiatku môže účinkovať paradoxne,teda opačným spôsobom ako je žiaduce,ale po čase sa to upraví 😉

tie preparáty na báze gingko biloba podľa príbal.letáku sa doporučujú u detí nad 12 rokov,ale používajú sa už do škôlkarskeho veku,aj od 3 rokov...sú dobré skúsenosti....dá sa teraz zohnať Tebokan sirup/to je originál/ a sú aj kvapky,v podstate je to jedno,sirup vydrží dlhšie 😉 sú na predpis 😉

tiež treba užívať dlhodobo,efekt je možno trošinka menší ako u Lucetamu,lebo tento preparát je na bylinkovej báze 😉 a ten roztok je horký,keďže je bylinkový 😉

felixa
26. nov 2009

sisstin, aby som upresnila, pismenka a abecedu ako puzzle a skladacky a len tak napocitat do desat, to som s malou robila vlastne tiez hned - tusim aj od toho 2,5 roka. Ale take intenzivne narabanie s cislami a pismenami aj podla cielenych pracovnych listov sme zacali s malou robit asi v az v 4,5 roku - na doporucovanie psychologicky. Ale moja dcerka tieto vyplnovacky v pracovnych listoch a casopisoch ma rada, takze ona to skor berie ako zabavu.

sisstin, aj ked ti maly pripada na nejake aktvity maly, skusaj ich s nim, popr. s roznymi obmenami, ved ho mozno nieco zaujme. Ja som so svojou dcerou zacala pozerat knizky - rozne leporela asi od jej pol roka (vtedy som este ani netusila, ze bude mat nejaky recovy problem), a najradsej mala zvieratka. 🙂

sisstin
26. nov 2009

felixa: knížky už si prohlíží dlouho, ale obávám se, že jeho na tom baví jenom to mechanické listování 😕 nechá si i ukazovat, ale sám není schopný ukázat žádné zvířátko, ani k němu přiřadit správný zvuk. Ty zvuky sice mačká, ale jak ho napadne 😅 😅 u něj je zatím těžké ho přinutit dělat, co nechce...takže max. já si můžu začít s něčím hrát, a on se ke mně přidá...ale cíleně ho do něčeho nutit zatím fakt nemá smysl 😔

adamkofijo
26. nov 2009

andy.a chodíme k doktorke Garajovej, a detskú psychologičku máme z Parizánskeho Katarínu Vidovú a ty si odkial????

felixa
26. nov 2009

Sisstin, ved to, ze budes pri nom sediet a "hrat sa akoze aj ty", to je to cielene hranie. 🙂 Na maleho sa uz nieco nalepi.

zuzanada
27. nov 2009

Ahojte, musím sa podeliť s Vami s mojím terajším ranným zážitkom. Bola som s malým u lekárky (pediatričky), lebo trochu viac pokašlieva. Vyšetrenie bolo normálne O.K., len ma zamrzela poznámka pani sestričky. "tak čo, ten Váš stále nerozpráva? No, je vidno, že malému Vašej sestry sa viac venujú, ten už vie básničky a je taký ukecaný a múdry!". No čo Vám povedať .............. Áno, moja sestra má syna skoro v takom veku ako je ten môj. Bohužiaľ naozaj sa nedajú porovnať a keď vidím ako sa mu sestra "venuje-nevenuje", tak mi je hrozne. Mne sa to ťažko vysvetľuje, ale Vy určite viete o čom je to neustále snaženie, aby sa dieťa naučila aspoň odrobinku z toho, čo vedia ostatné deti v jeho veku. 😢 😔 ☹ Ja neviem, žeby som sa naozaj málo snažila? Máte aj vy nejaké podoné skúsenosti?

sisstin
27. nov 2009

zuzanada: takovou věc může říct jen naprosto blbec, který o tom nic neví...bohužel, že to řekne i zdravotník 😒

felixa
27. nov 2009

Zuzanada, podla toho co pises, podla mna tvoj maly ma asi dysfaziu. Lenze s tym si nepomozes sama. Mala by si s malym chodit k logopedicke, ktora sa zaobera rannou intervenciou, ta ta nauci, ako mas maleho ucit rozpravat. Ak k takej nemas moznost dochadzat tak aspon ku klinickej logopedicke alebo sama absolvovat nejaky kurz. Pri tychto detoch basnicky a pesnicky nestacia, a komentovaniu so zaplavou slov nerozumeju.

Ja viem, pisala si, ze maly nechce spolupracovat, ale ked ides k tym, co s tym maju skusenosti, oni vedia ako na tieto deti. A "preboha" nie je to take to, ze dieta si sadne a musi opakovat po logopedicke. To robia len zastarale logopedicky, ktore nevedia ako pracovat s dysfatickymi detmi. Alebo sa tak pracuje az s velkymi detmi u ktorych sa vylepsuje vyslovnost.

A to, co ti hovorila sestricka - no, rada by som sa pozrela ako ona studovala, ked nema ziadne vedomosti - a lekarka asi to iste.

zuzanada
27. nov 2009

Ahoj Felixa, bohužiaľ doteraz som nemala šťastie na logopedičku, ktorá by sa chcela malému venovať. Dokonca ani taká, ktorá si dáva za to platiť, nechcela malého zobrať. ☹ Asi mi nič iného nezostáva, len sa musím zúčastniť nejakého kurzu a potom učiť malého sama. Za dva týždne som ešte objednaná na také ja ani neviem ako to nazvať do jedného strediska, kde sa venujú síce autistickým deťom, ale ja dúfam že aspoň tam mi dočasu nejako pomôžu. On má trochu autistické správanie, ale to je spôsobené asi tou nesdostatočnosťou reči. No, zatiaľ sme na začiatku dlhej a ťažkej cesty, ale ja pevne dúfam, že to všetko nejako zvládneme.

Inak som si všimla, že malý má dosť nízku hranicu citlivosti na bolesť, všimli ste si aj vy niečo také na svojich deťoch? On keď sa niekde buchne, skoro nikdy si toho ani nevšimne. V podstate je to na niečo dobré, nie je urevaný, ale zdá sa mi to čudné! 😨

A ďakujem za podporu, hádam som neni až tak strašne neschopná matka, ako sa niekedy cítim. 😕

sisstin
27. nov 2009

zuzanada: musíš navštívit tzv. klinickou logepedku, která pracuje s dětmi, které vůbec nemluví a třeba k tomu ještě mají špatné porozumění. Klasičtí logopedové jen opravují vady řeči, a berou až od 3let 😉 jaký vyšetření máte zatím za sebou? 😉

zuzanada
27. nov 2009

Sisstin, ja som bola za tunajšou klinickou logopédkou, ktorá má aj v popise na internete, že sa zaoberá takouto poruchou reči a ........... bohužiaľ. Ja už som s malým bola u klinického psychológa, ktorý mu určil diagózu "špecifická porucha reči s úzkostnýmo stavmi". Bola som aj v špeciálno - pedagogickom centre, kde mi povedali že úzkostné poruchy on určite nemá, no a ešte nakoniec som bola v Dialógu (pobočka Žilina), kde mi doporučili aby som išla s dieťaťom na mesačný pobyt do Bratislavy, že tam mi ho naučia za ten mesiac hovoriť. 😨 Trochu som sa tomu začudovala, lebo to čo ja som nedokázala za rok aj čosi, dokážu cudzí doktori za mesiac? No, ale aj tak tam ísť s ním nemôžem, lebo doteraz sa pokakáva a tam môžu ísť deti len s úplnými hygienickými návykmi. Inak mi v tom Dialógu poradiť nevedeli a musím ešte povedať, že to vyšetrenie bolo ...... no, trošku nervné. Nedali mi ani nijaký ďalší termín na nejaké sedenia. Proste, mali ho tam za tie dva dni plné zuby. 😖

Chodila som s ním aj na také relaxačné masáže pre deti, keď je taký nervný (stále si ošúpava pery do krvi, alebo si ošúpava kožku na palčeku, prípadne špičkuje) len tam s ním tiež nič nerobila, lebo jednoducho je na nohy strašne citlivý a ani dotyky cudzích ľudí moc nemusí.

Ja už som toho pochodila za posledný polrok veľa a čím viac chodím po doktorch, tým mám väčší chaos. Stále čakám na to, že zrazu sa všetko dá do normálnych koľají a si budem len nadávať aká som bola len hlúpa a nebola trošku trpezlivejšia. Len čas akosi uteká a stále nič sa nelepší. Malý má už 3 roky a 4 mesiace a je na úrovni 2 ročného dieťaťa. 😢

sisstin
27. nov 2009

zuzi: nechci tě strašit, ale necitlivost na bolest a naopak přecitlivělost na materály, na doteky atd. jsou příznaky autismu..ale samozřejmě to nemusí asi znamenat nic 😕 jak jste na tom s očním kontaktem? 😉

zuzanada
27. nov 2009

No očný kontakt aký-taký má. Nedokáže ho nejako dlho udržať, ale nemôžem ani povedať, žeby sa vôbec nepozeral ľuďom do očí. Je to všetko také zamotané.............. možno ho moc pozorujem, ale jednoznačne je iný ako ostatné deti, to vidia aj učiteľky v škôlke. Inak na prvý pohľad vyzerá úúúplne normálne. 🙂

sisstin
27. nov 2009

zuzi: no, ten oční kontakt..jde spíš o to, že jestli něco potřebuje, jestli udělá nějaký zvuk a podívá se ti do očí, nebo když ho něco zajímá, jestli ti to podá a dívá se do očí a tak 😉 opravdu mi přijde, že má tvůj syn autistické rysy..asi byste měli zajít do nějakého auti centra na diagnostiku 😉

sisstin
27. nov 2009

zuzi: když něco potřebuje, udělá si to sám nebo tě nějak požádá o pomoc? Hraje si správně s hračkama( např. s autem se má jezdit, ne točit kolečkama atd. 😉 Sdílí pozornost- když ho něco zajímá, dá ti nějak vědět, že se máš podívat taky? Vyžaduje nějaké rituály? Má nějakou zvláštní zálibu(auta, vlajky, značky atd.) 😉

hanistepa
27. nov 2009

Zuzanado, dočetla jsem to až k tvému příspěvku o sestřičce u pediatra a musím reagovat (holky, promiňte slovník, ale to se jinak nedá) - bože, co je to za KRÁÁÁVU???? To se jinak totiž nedá nazvat..... 😠
Samozřejmě i já znám takové matky, které se děcku velmi "věnujou", tj, nevěnujou se mu skoro vůbec a to děcko mluví jako Bůh a je ohromně šikovné...A ty se můžeš rozkrájet......Znám to, není to tvoje vina!!!!! Ale chápu, že to člověka zamrzí...... ☹ I mně říkali svého času (naštěstí ne naše doktorka nebo sestřička, ty maj "rozumu dost"), že no jóóó, to na ni musíš mluvit, musíš jí číst, věnovat se jí...no ty vole! ☹ 😉 Vidím to u štěpy, jemu jednou řeknu "to je rozbitá auto, nemá kola" a on už to po mně zopakuje a hlavně si to pamatuje. Dnes jsme byli v dětském koutku ještě s Hančí a mou kamarádkou, která si zrovna odskočila a on přišel a říká: "Mami, kde je Radka? čurat?" A pak "Radko, dívej, auto rozbitý, nemá kola"...mazec...samozřejmě s tou jeho výslovností, ale vcelku mu je rozumět už i teď...A to na něj mluvím tak nějak normálně, prostě nedřu to do něj, jako to musíš všechno dřít s Haninkou, jemu to fakt stačí jednou....

hanistepa
27. nov 2009

Felixo, mě tak štve, že něco jako ten Dialog u vás není u nás. Nebo třeba jak je v Brně ta logo klinika, tam jsou taky velcí odborníci. V podstatě nevím, jak mám najít logopedku, která by uměla pracovat s dítkem, co má dysfázii..... ☹ Nějak si to zadat do hledáčku? Třeba "klinický logoped pracující s dysfázií v HK", blbost, co? ☹

db23
27. nov 2009

Chcem sa opytat, ci mate nejake skusenosti s logopedickym centrom Asobi v Bratislave? kamaratka mi ich odporucala pre syna, maju ze aj logopedicku skolku - mesacne pobyty, ale nepreplaca to poistovna. vsetko je na priamu platbu. bol niekto na takomto pobyte? dakujem

felixa
28. nov 2009

Zuzanada, pises, ze sa cudujes, ze by ti dieta naucili rozpravat v nejakom logopedickom centre, ked ty sa jej kolko venujes a je aj tak na urovni 2 roc. dietata v rozpravani. Zuzi, to je preto, ze tvoj maly zrejme naozaj ma nejaky zdravotny problem, a vtedy sa ti sam, bez pomoci odbornikov nerozhovori. Ty nevies, ako ho treba ucit rozpravat. Basnicky a pesnicky to nepsravia. Ja som si tiez myslela, ze kolko sa malej venujem a ked som zacala chodit do Institutu detskej reci v BA, tak som zrazu videla, ze som s malou pracovala - venovala sa uuuplne, ale uuuplne zle. A to mala vtedy iba 2,5 roka, nie 3,5 ako tvoj.
Doporucujem ti, ked nemozes s malym denne cestovat, absolvovat kurz rozvijania reci. Ja viem, ze ich robia aj v Dialogu, aj v Institute detskej reci, obe v BA. Tam sa naucis, ako maleho stimulovat. Inak, ten pobyt v Dialogu v BA mojej malej veeelmi pomohol.

Toto je link na kurz: http://www.dialogzdravotnictvo.sk/?what=rodicom

Toto je link, ako sa vyvija rec: http://www.dialogzdravotnictvo.sk/?what=tema

adamkofijo
28. nov 2009

ahoj felixa, možem sa ťa spýtať akým spôsobom si pracovala s malou, teda napr. také jednoduché civčenia na slovíčko daj, toto, poď proste základné slovíčka, teda ked si písala že si s malou zistila že pracuješ s nou zle ked si prišla do IDR, ja sa to pýtam len tak pre porovnávku , ja chodím s malým ku klinickej logopedičke a od tohoto mesiaca pracujeme aj s logopedičkou pre autistické deti , aj ked Filipko nieje autista ale tieto logopedičky sú na toto školené, chcela som ist s Filipkom do DIalogu, ale nakoniec sa FIlipko tak rozbehol , behom mesiaca začal používať asi 10 nových slovíčok, a dokonca bol ochotný opakovať po mne čo dovtedy nerobil tak myslím že sme na dobrej ceste, pracujem s ním denne a pomaly sa ukazujú aj výsledky , dokonca už použije dvojslovné spojenie, mna to zaujíma len tak pre porovnanie ako si pracovala ty s malou aké ste mali civičenia čo všetko si sa dozvedela v Inštitúte detskej reči a Dialogu, ak by si bola teda ochotná napísať mito .

m.zubarka
28. nov 2009

My tiez chodime do centra ASOBI, sme tam velmi spokojni. Sme aj prihlaseni na pobyt v skolke (su to mesacne pobyty), ale ak chcu rodicia da sa prihlasit aj na dlhsie. je to nieco ako Dialog. Ja osobne nemam dobru skusenost s Dialogom. Mojho maleho tam vysetrovali asi na 4 sedeni a stale chodil k inej logopedke, lebo sa tam stale striedali. Maly nerozpraval do 3 rokov, cakala som, teraz ma 3,5. Velmi pekne sa mu tam venuju, tesi sa na kazde sedenie. Uz sklada 3 slovne vety - samozrejme, ze nie uplne cisto, su tam skomoleniny, ale logopedka mi vysvetlila, ze teraz je dolezite, aby hovoril slova a az potom artikulacia. a preto, je mylne, ak si mamicky a aj pediatri myslia, ze k logopedovi sa chodi az od 4 roka. treba cim skor, ak dieta nerozrava. Maju taky iny pristup ako bezni logopedi.