Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

zuzkamajko
30. júl 2010

@marion ďakujem, Olívia je perfektné meno 😉

capricieux
30. júl 2010

ahoj 🙂
tak sa k vam pridavam aj ja s Bobom (syn sa tak zacal teraz oslovovat 😀)
budeme mat v oktobri tri roky a tiez nerozprava zatial, boli sme uz aj na logopedii ale zatial som nic moc nezistila a caka nas neurologicke vysetrenie
a s depkami je to raz tak a raz tak 😉 niekedy si to nepripustam a niekedy ma to dobehne
tak nech sa tym nasim detom v komunikacii dari napredovat 😉

lucinka1230
30. júl 2010

@jjjanka Ahoj 🙂 zober ich do kolektívu detí 🙂

ivush
31. júl 2010

@marion Ak budeš mať chvíľku čas, tak prosím daj vedieť ako vyzerá spolupráca logopéda s tak malým dieťatkom....ja sa tiež chystám poradiť za logopedičkou, ale skôr chcem od nej počut stratégie ako ísŤ na syna, aby začal spájať slovíčka do viet....pretoŽe sám od seba zaČal viac a viac opakovať a keď už raz slovo zopakuje a ide mu, tak potom ho už zaradí do aktívnej slovnej zásoby a v kontexte ho používa....preto si ja teraz neviem celkom predstaviť aká by mohla byť jej spolupráca s ním.... 🙂 dík.

sisstin
1. aug 2010

@ivush v tomhle věku je to fakt formou hry - logopedka s ním skládá obrázky, dělá různé úkoly a tak 😉 určitě to není o opakování hlásek a vysloveně tom klasickém logopedickém drilu 😉 my máme ted logopedku novou, Tygr ji viděl jednou a vcelku peklo....nechtěl vůbec nic dělat 😀 takže paní k nám bude muset chodit častěji, min. tak 3x týdně na 15minut, aby si na ni zvykal...ale to zas už pak záleží na tom, jaké to dítě je..jestli je bojácné, nebo svéhlavé...třeba některé děti můžou spolupracovat pěkně od začátku 🙂

zuzkamajko
1. aug 2010

@sisstin - môže psychológ určiť "diagnózu" po dvoch "sedeniach?" My sme boli u psychologičky dva krát a určila nám expresívnu dysfáziu, pričom naša logopédka - (ona učí aj na rečovej škole - pracuje s takýmito deťmi) s tým nesúhlasí. Pracujem s ním podľa pokynov logopédky, ale neviem čo všetko pre neho znamená, ten posudok... 😒 či sa k nemu budú na základe toho ináč správať v škôlke (chodí do normálnej, nie rečovej)...ďakujem. 🙂

sisstin
1. aug 2010

@zuzkamajko Zuzko, to určení dg. by měla být komplexní práce jak foniatra, tak neurologa, tak psychloga 😉 Ale většinou psycholog mívá hlavní slovo 😉 expresivní dysfázie by se takhle "rychle" dle mého určit dala dobrým psychologem, který má posudky od ostatník již jmenovaných lékařů 😉 Ve 4 letech už se dá poznat dysfázie vcelku 100%. Co se týče té expresivní dysfázie, tak by dítě mělo zvládat normální kolektiv dětí( pokud tam nejsou jiné problémy k tomu 😉 ) školka je prospěšná. Jinak u těhlech dětí stačí příslušná logopedická intervence, + přirozený čas a vývoj 😉 Takže pokud tvůj syn nebude mít ve školce žádné problémy, tak by to mělo být ok 🙂 před nástupem do školy je pak dobré spolupracovat s PPP (pedagogicko-psychologickou poradnou), aby vám v případě nutnosti vypracovali speciální pedagogický plán 😉

zuzkamajko
2. aug 2010

@sisstin Majo okrem reči nemá iné problémy v škôlke, zapája sa do bežných činností, nacvičuje divadlo a tak... Psychologička nám poradila integrovať ho v škôlke, aj keď ešte nejde do školy, som v celku rada 🙂 , myslím, že mu to pomôže 🙂 , budeme trpezlivý (bože, už tak dlho som trpezlivá 😀 ) ďakujeme, pekný deň.

sisstin
2. aug 2010

@zuzkamajko tak to je super, to vám školka určitě pomůže 🙂 ono v tuhle chvíli je podle mě i fuk, jestli tu expresivní dysfázii má nebo nemá v papírech 😉 stačí, když bude chodit na klinickou logo a bude sledovaný...důležitý to bude až pak v předškolním věku ( děti s dysfázií mívají většinou roční odklad, u nich se za ten rok může stát hrozně moc věcí a ta řeč se může znormalizovat na úroven vstevníků, jen bude trvat dál ve specifických poruchách učení 😉 ). Ale ta expresivní je už pak většinou "brnkačka"...sice ve škole je to těžký, ale oproti jiným dg. je to fakt pohoda pak už 😉

capricieux
3. aug 2010

ahojte, tak mame diagnozu OVR v expresivnej zlozke, aspon myslim ze takto - vie mi niekto poradit co presne to znamena?
dakujem

sisstin
3. aug 2010

@capricieux to znamená, že tvoje holčička rozumí mluvené řeči jako její vrstevníci, ale v samotném mluvení je opožděná 😉

capricieux
3. aug 2010

@sisstin dakujem 🙂 a moj chlapcek nie dievcatko 😀

sisstin
3. aug 2010

@capricieux jej, já ani nevím, jak mě napadla holka..na jmeno jsem se nedívala 😅 😅 😅 ted to bude chtít čekat, jak se to bude vyvíjet...pokud by se ti zdálo, že se ta slovní zásoba nerozšiřuje a nelepší, tak by to chtělo kvalitní psychologický vyšetření( pokud už ho teda nemáte za sebou), aby se vyloučilo sups. expresivní dysfázie 😉

capricieux
3. aug 2010

@sisstin tento tyzden ideme na neurologicke vysetrenie, je pravda ze slovna zasoba je velmi velmi slaba, tak mozno 10 slov, ako sa to prejavuje potom ta druha diagnoza?

sisstin
3. aug 2010

@capricieux u dětí s expresivní dysfázií není ten rozvoj slovní zásoby tak rychlý jako u opožděného vývoj řeči. Děti s expresivní se rozmlouvají okolo pátýho roku, špatně sklonují, časují, dělají jim problém rody..neumí souvisle vyprávět atd. Většinou s ročním odkladem do školy se ta mluva hodně znormalizuje( na první poslech není poznat nic), ale dál trvá ve formě specifických poruch učení - dyslexie, dysgrafie, dyskalkulie, dysortografie atd. 😉

capricieux
3. aug 2010

@sisstin ach jooo 😖 to bude este dlha cesta 😉

sisstin
3. aug 2010

@capricieux já bych ještě neházela flintu do žita, ještě mu nejsou tři...ta slovní zásoba se fakt může rozjet pak jako blesk 😉 jak jste na tom s prohlížením knížek? Nechá si ukazovat a tak? Nebo ho to nebaví a dokonce se u toho vzteká? Kreslí ( stačí čáranice), nebo to nesnáší? Děti s dysfázií mohou nesnášet knížky, často je až odhazovat..taky nerady kreslí...ale není to zas podmínka, syn zvládá obojí a má tu horší dysfázii( smíšenou) 😉

felixa
3. aug 2010

@zuzkamajko - "môže psychológ určiť "diagnózu" po dvoch "sedeniach?" My sme boli u psychologičky dva krát a určila nám expresívnu dysfáziu, pričom naša logopédka - (ona učí aj na rečovej škole - pracuje s takýmito deťmi) s tým nesúhlasí."

Ta diagnoza sa obycajne "vyvija" s vekom dietata - moze tam nieco pribudnut alebo odbudnut alebo moze byt aj zmenena. Rokmi vidno, ako na tom dieta je, popr. aj podla stimulacie sa moze zlepsovat.

felixa
3. aug 2010

@sisstin - "( děti s dysfázií mívají většinou roční odklad, u nich se za ten rok může stát hrozně moc věcí a ta řeč se může znormalizovat na úroven vstevníků, jen bude trvat dál ve specifických poruchách učení ). Ale ta expresivní je už pak většinou "brnkačka"...sice ve škole je to těžký, ale oproti jiným dg. je to fakt pohoda pak už"

Tieto deti vela za rok dobehnu, ale treba sa im venovat, treba ich stimuovat. Predsa len, je tam nejaky postih a sam "od seba" sa uplne nespravi (mozno v nejakych uplne lahkych pripadoch, ked sa vlastne o tejto diagnoze ani neuvazuje).

A dieta s expresivnou dysfaziou moze byt uplne kompenzovane pri spravnej starostlivosti a nemusi mat v skole ani specificke poruchy ucenia, moze byt kludne jednotkar, ak nema velky postih.

Zase na druhej strane, pri nedostatocnej stimulacii moze zostavat v specialnych triedach na zakladnej skole. Obycajne najprospesnejsie vo vyvoji dietata je dostatocne venovanie sa mu prave v predskolskom veku.

felixa
3. aug 2010

@sisstin - "u dětí s expresivní dysfázií není ten rozvoj slovní zásoby tak rychlý jako u opožděného vývoj řeči. Děti s expresivní se rozmlouvají okolo pátýho roku, špatně sklonují, časují, dělají jim problém rody..neumí souvisle vyprávět atd."

Toto tiez neplati na kazde dieta s expresivnou dysfaziou. Moze byt aj dieta, ktore ma bohatu slovnu zasobu uz v 3-4 roku, zvysujucu sa tak povediac zo dna na den, a vie suvisle rozpravat, udrzat temu, len vyslovnost je velmi slaba a po gramatickej stranke nie je spravna.

sisstin
3. aug 2010

@felixa já jsem to myslela s přiměřenou logo péči, ne jen tak samo o sobě 😉 Krejčířová tvrdí, že u expresivní dysfázie je hlavně důležité zařadit dítě do kolektivu normálně mluvících dětí a přiměřená logo péče 😉 narozdíl od dětí se smíšenou, kde je to mnohem těžší 😉

jinak ty znáš nějaké dítě s dysfázkou, které nemá žádné specifické poruchy? Jako četla jsem o tom, že to může být..ale osobně neznám žádné dítě s jakoukoliv dysfázií, které by nemělo dys... může mít dobré známky, to ano..ale ta porucha tam je 😉

ono každé dítě je fakt jiné, takže i ta porucha může být trošku jiná...tohle jsou spíš takové ty "obecné" informace 😉 víc by jich měl dát ošetřující psycholog 😉

felixa
3. aug 2010

@sisstin Psychologicky, ku ktorym chodim my potvrdili, ze maju deti, ktore nemaju specificke poruchy ucenia, aj ked maju kompenzovanu dysfaziu. (Hovorili mi, ze ked je dieta kompenzovane este pred zahajenim skolskej dochadzky, tak je to 50:50). Ja osobne zatial ziadne take dieta nepoznam, ale ja ich poznam malo a to este take, ktorym sa rodicia bohvie ako nevenuju. Ale, ci bude dieta mat spec.poruchy uc. zavisi aj od vysky IQ, aj od stupna postihnutia.

capricieux
3. aug 2010

@sisstin no on knihy uplne miluje, mame ich doma tony, ma rad aj pismena aj cisla, viac ako obycajne hranie s autickami by som povedala, citam mu velmi vela. co sa tyka kreslenia tak ma tiez rad ked mu kreslim a snazim sa ho zapajat, ale motoricky mu to este velmi nejde, ked tak dokresli par ciar a pod. 🙂

sisstin
4. aug 2010

@felixa tak 50:50 je docela slušný 😉 ale Felixo, jak se pozná kompenzovaná dysfázie? Třeba kamarádky kluk má expresivní, mluví už normálně...ale dle Kr. tu dysfázii furt má, on má hodně nepoměrnou kresbu napr., a myslej si, že i ty spec.poruchy tam určitě budou. Jak jsem dávala ten článek od Kr., je to pár stránek zpátky, tak tam se píše, že dysfázie je už na celej život, ač ty děti jsou už úplně normální, normálně mluví...tak ta dysfázie tam je 😕 předpokládám, že je to stejné jako třeba u dyslexie...že je to na celej život. Ale nevím, nikde jsem se o tomhle moc nedočetla 😉 V tom článku je napsaný, že vcelku malý procento vystuduje VS, celkem velké procento vystuduje SS s maturitou , ale největší procento volí učební obory..ač ty děti jsou třeba hodně chytré, tak právě ty různé dys jim brání v nějakém náročnějším studiu 😕 já si říkám, že mně je fakt fuk, jestli Tygr bude mít maturitu, nebo se něčím vyučí. Hlavně, aby mluvil normálně a byl spokojenej 😝

@capricieux tak to je super, že ho baví knížky 😉 syn do dvou let absolutně odmítal jakékoliv prohlížení a ukazování( on si teda s těma knížkama hrál, ale to bylo jen mechanické listování, popř. si z nich stavěl věž a podobně 😝 ), ted už se to s ním dá, docela ho to i baví..ale taky jak kdy 😝 kreslení stačí, aby uměl napodobit tah- že ty uděláš čáru, on udělá čáru atd. 😉 ve třech letech by měli třeba na povel umět namalovat kolečko, a to úúúúplně stačí 😉

marion
4. aug 2010

@ivush Lukasko je nastastie spolocensky a ma rad ludi, tak nemam problem chodit k logopedicke, a pekne s nou spolupracuje> ked tam prideme, vzdy si ho k sebe posadi, vyberu nejaku knizku, alebo hru a rozpravaju sa co je na obr., kto co robi a tak. Ma tam toho straaaasne vela, takze ho vzdy zaujem na tych 20-30minut. Dolezite je ze ho donuti aby na nu vzdy pozrel a vycital z pier, vtedy to slovo zopakuje ovela krajsie.

So mnou doma tak nechce, aj mi pozrie na pery, ale nechce to zopakovat. Ale ako som uz spominala tak z pocutia opakuje vela slov. Doktorka ale prizvukuje ze citanie z pier je nadolezitejsie. Co sa tyka slovies, tie mu velmi nejdu a nechce ich hovorit. Ale takze zakladne mu uz idu. 🙂

Teraz sa ucime hlavne slova na b,m,p,v,f. Tieto musi vediet perfektne. Vsetky vie, len V mu nejde. Obcas sa podari, ale nechce. 🙂

Ale som spokojna, logopedicka je mila, trpezliva, nakolko Luky je zivy.

Chodi tam jedno dievcatko kt. je velmi bojazlive a hamblive, a uplny opak ako Luky. V skolke ta mala sedi v kute chudatko ☹ ☹ Tak som rada, ze je taky zivy.

Dufam, ze som pomohla. 🙂

sisstin
4. aug 2010

@marion to je fakt hrozná výhoda, když je dítě společenské a nebojácné 😉 syn se taky všeho bojí, cizí lidi v podstatě ignoruje, takže u nás ta logopedie zatím stojí vcelku za prd 😒 akorát dostaneme úkoly domů, ale s logopedkou téměř vůbec nespolupracuje, jen visí na mně a řve 😒

marion
4. aug 2010

@sisstin tak to mi je luto ze maly je taky hamblivy. Ale verim ze casom sa to spravi a bude odvaznejsi. Drzte sa 🙂 🙂 🙂

felixa
5. aug 2010

@sisstin - clanok od Dr. Krejcirovej som tu nenasla (prebehla som asi 5 stranok dozadu), nevsimla som si to. Popr. napis mi cislo strany, kde je.

Kompenzacia u dysfatickeho dietata nespociva v tom len, ze dieta "uz" pekne rozprava. Dysfazia zasahuje viacej vyvojovych oblasti, nielen rec (to, ze ma dieta problemy s recou vyskoci ako prve):
napr. motorika obsahuje: hrubu motoriku, jemnu, hmatove vnimanie, spontannu kresbu, grafomotoricke prvky, kresliace navyky, vizuomotoriku, lateralitu ruky, oka..., rec: lexikalno-semanticka rovina, morfologicko-syntakticka rovina, neverbalna komunikacia, pragmaticka rovina, foneticko-fonologicka rovina, sluch: pocuvanie, sluchova diferenciacia, sluchova pamat, vnimanie rytmu... - toto som uviedla na ilustraciu podskupin oblasti,

a su dalsie oblasti, ktore uz nebudem rozpisovat, vsetky tieto oblasti maju tiez x podskupin, len ich uvediem: zrakove vnimanie a pamat, priestorove predstavy, matematicke predstavy, socialne zrucnosti, hra, sebaobsluha, vnimanie casu atd.

Tieto oblasti su u jednotlivych dysfatickych deti postihnute viac alebo menej, v lahsich formach postihnutia len niektore, vo velmi tazkych pripadoch vsetky. Postihnutie jednotlivych stupnov vyvojovych oblasti sa ukazuje postupne, ako dieta rastie. Preto u velmi maleho dietata nemozno vidiet, co vsetko ma alebo nema postihnute.

Kompenzacia dysfazie u dietata spociva vo "vyrovnani" tychto jednotlivych vyvojovych oblasti. To znamena, aby sa tie oblasti, v ktorych je nejaky defekt dostali na uroven tych oblasti, ktore nie su postihnute. A toto sa da najviac ovplyvnit u maleho dietata (ako sa cvici Vojtova metoda). Pretoze vtedy sa stimulaciou v centralnej nervovej sustave dokazu ovela rychlejsie a viac vytvorit nove synapsy (nervove spojenia) namiesto tych poskodenych (v puberte zacinaju zanikat tie synapsy, ktore sa nepouzivaju). Preto sa ma so stimulaciou zacat od utleho detstva, neskorsia stimulacia uz nemusi byt vobec ucinna (ked sa pride napr. az so sedemrocnym nehovoriacim dietatom do ambulancie).

Ako je dysfaticke dieta kompenzovane sa robi na zaklade hlbkovych psychologickych a logopedickych testoch (u mojej dcery su to 2-hodinovy psychologicky test a 2-hodinovy logopedicky test).

Zjednodusene povedane: Specificke poruchy ucenia u niektorych deti su vlastne preto,
- ze nemali pred skolou kompenzovane vsetky vyvojove oblasti ( lebo neboli dostatocne stimulovane alebo preto, ze postih danej oblasti je zavaznejsi a ani dostatocnou stimulaciou sa neda uplne kompenzovat)

- alebo aj ked deti podla vysetreni su kompenzovane uz pred skolou, ukaze sa, ze niektore oblasti su aj tak postihnute tak, ze pocas skolskeho roka postihnutie tejto oblasti nedovoluje dietatu napredovat takym istym tempom ako ostatne deti pri rovnakom sposobe vyucby.

Sisstin, pisala si, ze dysfazia je na cely zivot, ako napr. dyslexia. To ano, ale zatazuje cloveka len podla toho, ako dany clovek sa naucil obchadzat pripadne problemy (napr. naucil sa citat inym sposobom ako je bezny) alebo aky stupen postihnutia mal (lahky, tazsi a pod...). Napr. typicka pre dysfatikov je oslabene sluchove vnimanie, ktore ovplyvnuje naucit sa citat a pisat (dyslexia, dysgrafia, dysortografia) - kompenzacia tejto oblasti v predskolskom veku znamena, ze sa dieta este pred skolou nauci sluchovo rozlisovat jednotlive hlasky v slove (inak zdrave dieta toto vie automaticky, ale su techniky pre dysfaticke deti, ako sa to naucit), dieta ma spravnu vyslovnost a vie spravne zopakovat aj dlhe cudzie slova. Kompenzaciou v zrakovom vnimani sa predchadza tomu, aby dieta prehadzovalo pismenka pri pisani alebo citani atd...

Takze aj od tohto vsetkeho, od typu zalub a aj od vysky IQ zavisi, aku skolu dieta nakoniec bude mat alebo v akej oblasti sa dokaze uzivit. Ved o to vlastne ide, aby z dietata vyrastol dospely, ktory je samostatny (bohuzial, nie pri vsetkych postihoch sa to da).

felixa
5. aug 2010

Nasla som na predchadzajucich stranach prispevok od nejakej "bobosove":
@ bobosove - chlapci nie su vo vyvoju pozadu preto, ze by boli lenivejsi, ale jednoducho preto, ze im neskor dozrieva centralna nervova sustava oproti dievcatam. Toto dozrievanie trva do puberty a rozdiely medzi dievcatami a chlapcami sa vtedy vyrovnavaju (resp. vtedy zacina vidiet, ktore dievcata a ktori chlapci su sikovnejsi, inteligentnejsi a pod.) Cudujem sa, ze ako pedagogicky pracovnik (co si pisala), toto nevies.

sisstin
5. aug 2010

@felixa díky moc za vysvětlení 😵 je vidět, že ty osobní zkušenosti jsou nejlepší 🙂 Já vlastně furt myslím jenom na to porozumění a řeč, že když tohle zvládne, že už to vlastně bude dobrý a ty specifický poruchy učení jsem brala, že to k tomu prostě patří a že to tak je 😉 Takže jsi mi vlastně poprvý vysvětlila, proč tam ty poruchy jsou a čeho se přesně týkají, a jak se to dá ostranit( záleží samozřejmě na závažnosti té dysfázie a narušení těch složek).

Já vlastně zatím vím jenom to, že syn v psycho-sociáním, adaptivním chování, v inteligenci, v hrubé a jemné motorice, v neverbální komunikaci a v grafomotorice zatím odpovídá věku. V porozumění je zhruba o 6-9m pozadu, a o řeči se nedá mluvit, to je na úrovni max. 13m dítěte. Sebeobsluha jakž takž, není na tom nejhůř - nají se sám vidličkou a příborem, svlíkne se, jakž takž si něco oblíkne, celkem se vyzná...ale např. pleny zatím nejsme schopný odbourat vůbec 😖

Na logopedii chodíme ode dvou let, ale to je fakt spíš jenom o tom, že mi řeknou, co mám s ním doma trénovat, půjčí nám nějaké hračky a materiály...ale o nějaké spolupráci se synem tam zatím skoro nemůže být řeč. Navíc ted máme novou logopedku, která mi teda zatím moc nesedí ( ale byli jsme tam jen jednou), přijde mi, že ho spíš chce cvičit jako opičku 😔