Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

simalex
17. dec 2009

zuzanada:
ještě k tvému dotazu ohledně vyslékání - Alexek to taky jeden čas dělal (odhadem půl roku). Zejména, když šel na záchod, nebo při domácím převlíkání. Ale přestalo to. Taky měl období, kdy mu vadil sebemenší mokrý flíček, to se taky vyslíkal celý. Neboj, podle mě je to jen přechodná záležitost.

Ještě jedna věc:
Alexek od malička neustále s sebou něco tahá. Nemá žádnou konkrétní oblíbenou věc - někdy jdeme do města se svetrem v ruce, v létě chodil po mětě s plavacím kruhem kolem pasu, včera šel do školky s prostíráním, dnes jsme museli vzít dva baťůžky s novou zubní pastou a třemi novými jeleními loji, předevčírem měl oblíbenou krabičku párátek (špáradlá), kterou musel mít na polici u postele 😕 😢 🙂 . Máte někdo podobné zkušenosti?

zuzanada
17. dec 2009

Ahoj Simalex a nezdá sa ti to čudné? Myslíš, že takéto spraávanie ako majú títo naši dvaja malí majú aj iné deti? Ja som to ešte u iných detí nevidela. Inak to vyzliekanie úplne do naha ho zase prešlo a už dúfam, že sa to nevráti. 😖 On už totižto mal aj predtým takéto obdobie, ktoré sa prednedávnom vrátilo.

Ja viem, že deti zase netreba moc sledovať, ale predsatav si, že tieto zlozvyky im ostatnú aj v staršom veku a to už bude čudné! 😔

simalex
17. dec 2009

ZUZA:
no, zdá se mi to strašně podivné. To vyslékání ale není až tak podivné, hlavně chlapečci to prý dělají. Hlavně, aby jim to nezůstalo. To bychom potom musely mluvit o jiné poruše 😢 .

Zuzi, vy taky máte problém s nošením a oblibováním různých věcí, hraček, předmětů?

zuzanada
18. dec 2009

Simalex:

ten môj drobec nšťastie nemusí nosiť stále pri sebe nejakú vec, ale zase je zaťažený na cesty. Jednoducho spanikári ak nejdeme tadiaľ ako obvykle, nesmiem mať na hlave kapucňu a strháva mi u lekárky návleky na topánky (tie igelitové, látkové mu navadia 🙂 ).
Dnes ráno v škôlke sa mi zase išiel vyzliecť úplne a to som mu kázala, len aby si prezliekol nohavice. Ja si myslím, že to vyzliekanie pramení z nepochopenia situácie a príkazu. Určite sa u tých našich chlapcov nejedná o nejakú úchylku, lebo oni nemajú potrebu sa len tak hocikde vyzliekať. Oni to robia vlastne len na náš pokyn, ktorý oni správne nepochopia, alebo nevyhodnotia. ☹

Včera som bola zase u pani psychologičky, kde sme začali chodiť pravidelnejšie a tá mi povedala, že on trpí strašnými úzkostnými stavmi a že tie treba nejakým spôsobom eliminovať. Ja neviem, či existuje nejaká diagnóza u malých detí, že "úzkosné stavy" a rovnako som presvedčená, že nezažil a nezažíva doma žiadne traumy, ktoré by mohli tento stav navodiť. Dokonca sa mi ani zo sna nebudí, že by ho prenasledovali nejaké nočné mory, čo k týmto stavom vraj patrí. Ja neviem, čo robím zle................. ☹ 😒 ☹ ☹ ☹

simalex
18. dec 2009

Zuzanada:

Začnu od konce. Existují dětské deprese, které nejsou nijak vysvětlitelné, resp. opodstatněné. Ale to snad nebude váš případ. Říkala Vám psycholožka, z čeho by to mohlo pramenit? Z diagnózy? A jak to poznala? A jak to máš eliminovat? Nasadila vám nějakou medikaci? Jestli má malý úzkostné stavy, tak to není divu, že zlobívá. Moc držím palce, at to vytěsníte. A ja se to projevuje? Chudáček...

To, že malého rozčilují některé věci (trvání na rituálech), je jeden ze znaků autismu. Ale my máme autismus vyloučený (teda logopedka říká, že se u nás jedná o kombinaci všeho možného - ADHD, dysfázie, autismus atd., ale ostatní odborníci autuismus vyloučili) a Alexek stejně trvá na plno věcech. Trochu se mi osvědčilo se ho na to nejdříve zeptat. Třeba: "Zapneš televizi sám, nebo jí mám zapnout já?". Není to zrovna nejlepší přílad, ale fakt se mi to osvědčilo.

A to vysvlékání... No, Alexek to už fakt nedělá, tak nevím co poradit. Ale zase, Zuzi, jestli se ti malý vysvleče a obleče sám ve školce, tak to ho chválím. Alexek to umí, ale odmítá to v mé přítomnosti dělat ☹. Dnes jsem se s ním dohadovala v šatně, že jestli si aspoň neobuje papučky sám, tak Ježíšek nepřinese autodráhu, kterou chce. Ani nevím, jestli to je z výchovného hlediska přípustné, nicméně mi malý řekl, že dráhu nechce. Za chvíli se ale ke mě sápal a chtěl to celé urovnat (tu dráhu samozřejmě chce... 😝).

zuzanada
18. dec 2009

Simalex:

Psycholigička nevie z čoho to môže byť a medikamenty nenasadila a ja by som to ani nechcela. A ako sa to prejavuje? Jednoducho bojí sa zmien (hlavne tie cesty), to dostáva úplne panický strach, vrieska a hádže sa o zem. Bojí sa aj štekotu psa a zvuku vŕtačky. Vtedy zase zastane tam kde je ako soľný stĺp, nepohne sa, alebo chce aby som ho zobrala na ruky a zakrýva si tvár............
Ja viem, že toto všetko by sa u iných detí dalo eliminovať, tak že v kľude mu vysvetlíš, čo sa deje, prípadne ešte predtým ako sa ide niekde, kde ešte nebol všetko mu vysvetliť a opísať. U neho to nejde, on ma vôbec nerozumie a to sa naozaj snažím rozprávať hrozne jednoducho.

S tým obliekaním a vyzliekaním je to tak, že vyzliecť sa ešte ako-tak vie, ale obliecť ani náhodou. Keby som ho neobliekla, on by sa jednoducho neobliekol. Ja sa ho snažím naučiť obliekať, ale je dosť nemotorný a nesústredený.

Ty máš šťastie, že môžeš operovať s Ježiškom, alebo Mikulášom...........ja som sa to tiež pokúšala, ale on ma bohužiaľ nerozumie, nevie si to predstaviť alebo čo. U neho musím operovať len s niečím reálnym, rukolapným, čo vidí a môže chytiť. Napríklad cukrík, alebo autíčko, ale musím mu to ukázať, inak ma nerozumie.
😖

simalex
18. dec 2009

Zuzi,
váš malý má 3,5 roku? Už se mi to zase všechno plete (budu si to muset někam napsat...). Jak jsem už psala, Lexik udělal strašný pokrok za posledních cca 6 týdnů. Vloni vůbec nechápal Mikuláše, ani Ježíška. Letos v tom má trochu hokej, protože od Mikuláše dostal doktorský kufřík a teď si myslí, že jen Mikuláš nosí dárky. No, děkuji i za tento posun.

Zdá se ale, že to máte těžší než my. Nevím, nakolik se Alexek bojí změn nebo jestli spíše nejde o to, že nechce.

Mám neteř (6,5 let) a ta měla panický strach ze psů. Nikdo neví, jak a proč to začalo, nikdy se jí nic v tomto směru nestalo. Začala křičet, brečet, rychle na někoho skočila, panika. Pak s ní šla sestra ke známému psychiatrovi a přestože jí nic světoborného a průlomového neřekl, od té doby se to začalo zlepšovat. Ale ona je větší, takže se možná sama nad sebou po té návštěvě "nějak zamyslela". Nevím.

simalex
18. dec 2009

zuzanada:

Zuzi, je mi tak líto, že má malý úzkosti. Já to někdy taky vidím u Lexe, jakoby v určitých intervalech potřeboval upustit páru, tak zuří a pak nešťastně brečí (nemůže přestat), až vyčerpáním třeba usne. Ale není to nic, co by bylo takto s něčím konkrétním spojené.

A k té medikaci, osobně se tomu taky strašně bráním, ale některým dětem to pomáhá se zklidnit a lépe tak vstřebávat okolní svět.

Prý není špatný Novo Passit. Já jsem ho vloni koupila před dovolenou (ať malý zvládne cestu letadlem) a zkusila jsem to už doma. U nás to teda nezabralo, spíše opačně (může to mít právě i opačné účinky - malý usnul snad až o půl dvanácté, byl ještě živější). Ale někteří prý mají dobré výsledky. Jestli se nepletu, je to na přírodní bázi, tak by to nemuselo škodit.

Všem:
Máte někdo zkušenosti s přírodními léky na zklidnění dětí, případně na posílení mozkové činnosti?

zuzanada
18. dec 2009

Možno som naozaj moc netrpezlivá a Mates potrebuje len čas. Len sa mi zdá na svoj vek čím ďalej tým viac opozdený a to ma znepokojuje, že to napredovanie (ak nejaké vôbec je) je straaaaaaaaašne pomalé.
Dala si mi trochu nádeje, že snáď na ten budúci rok to bude s tým Mikulášom a Ježiškom lepšie.

S tými liekmi ešte uvidím. Je pravda, že som malému predtým vôbec nechcela dávať žiadne lieky na podporu nervovej sústavy, ale už som mu minulý mesiac po doporuční našej neurologičky, začala dávať encephabol. Ak uvidím, že pomáha a jednoducho bude potrebovať ešte niečo na podporu vývinu, tak určite budem nad tým premýšľať.

Inak malý má 3,5 roka, dobre si pamätáš. 🙂 Je nás tu veľa a tak sa nečudujem, že už človek stráca prehľad. 😉

sisstin
18. dec 2009

zuzi:zkus napsat Dr.,jestli by vás nedala jako náhradníky,kdyby někdo onemocněl.Třeba by jste šli dřív.Jinak jsem se dočetla,že existuje Porucha autistickeho spektra se specifickým deficitem v oblasti řeči a porozumění....taky by to u vás mohla být možnost.

zuzanada
18. dec 2009

Sisstni, ja si počkám radšej do toho apríla. Ja mám obavu, že nech pôjdem kdekoľvek, vždy to bude o tom istom. Myslím si, že ak bude o čosi starší a tie problémy budú rovnaké, že skôr sa na to budú pozerať ináč. Možno aj majú pravdu, že chcem od neho na ten jeho vek priveľa........... 😖

Ako som ti už písala, tak stále mám z toho chaos. No už len uvidíme, čo sa z toho časom vyvinie.

jolinka
19. dec 2009

simalex, zuzanada

ako ste spominali to zvlastne bizarne spravanie u vasich chlapcov, tak podobne sme to mali s nasou dcerkou Kati.
Mali sme obdobie ze sme nosili vonku kadejake podivuhodne predmety, aj to kupacie koleso, skatulku od zapaliek, kusy odevu inych clenov rodiny, pecen chleba [ktory nejedla} proste hocico co mala v ruke ked sme sa chystali von a nedala to z ruky ani na smykalke alebo preliezke, casto to nosila cely den a vybrali sme jej to z ruky az ked zaspala. Teraz sa to trasformovalo do par hraciek s ktorymi sa ani velmi nehra ale su to proste veci na nosenie vonku... 🙂

Tiez obliekanie dalsia kapitola, donedavno nepouzivala pyzamo, co uz mala oblecene nezobliekla aj 2 dni aj v tom spala, alebo sa vyzliekla cela pri piskani a uz sme ju neobliekli. casto chodila v chladnom pocasi v kratkom tricku alebo na slnku v bunde, najhorsie boli nahle zmeny pocasia, proste trvala na tom obleceni co predchadzajuci den, o tom ze tocime dookola par kusov oblecenia co je ochotna obliect... 😒

Podobne bolo aj jedenim, este mala zvyk hryzt veci, svoje oblecenie, onuchavat, olizovat veci, dlazku a tak... no uzili sme si srandy cez slzy ... 😝

Vela z toho ale ustupilo ako zacala viac rozpravat a komunikovat tesne pred 3 rokomMy sme s nou nikde neboli takze konkretnu diagnozu nemame

bodka70
19. dec 2009

ahoj jolinka 🙂 🙂 🙂 🙂

simalex
20. dec 2009

jolinka:

tak to jste si teda užili srandy s malou 😀 . Olizování a očuchávání máme taky. Jsou to zpravidla věci, které jsou v určité době velmi intenzivní, pak se ztratí a opět objeví. Fajn, že se z toho malá dostala.

zuzanada:

já jsem teď po tom Alexkovém pokroku docela optimisticky naladěna. Moc bych tobě, sisstin, andreabe a ostatním, které "čekají", přála, abyste se taky co nejdříve dočkaly 🙂

zuzanada
23. dec 2009

Ahojte dievčatá, chcela by som Vám zaželať pohodové vianočné sviatky a nech sa nám splní všetko po čom túžime. U mňa je to teda hlavne zdravie detí a nech už sa tie naše ratolesti konečne rozhovoria. (myslím, že to je asi želanie nás všetkých, ktorí prispievame do tejto témy) 🙂 😉 😵

simalex
23. dec 2009

Připojuji se k Zuzce a všem přeji pěkné a šťastné svátky a do nového roku mnoho pokroků těch našich malých bobků 😅

mariadodo
29. dec 2009

Ahojte, moj syn mal predvcerom tri roky a tiez vela nerozprava. Pouziva par slov mama, tata, dodo, baba, tu, tam... A chcela by som to riesit. Nastup do MS sme odlozili, neviem si predstavit ako by sa dorozumel. Pozna niekto DOBREHO logopeda v Kosiciach? Nechcem ist len tak k niekomu, aby to neskoncilo ako v niektorych uvedenych pripadoch. Dakujem.

simalex
30. dec 2009

Mariadodo:

Ve 3 letech jsme na tom byli jako vy. Do toho měl malý ještě šílené vzteky. Od 3 let šel ale do školky a myslím, že mu to pomohlo. Ostatní děti ho potáhly a teď (bude mít čtyři za měsíc) je na tom líp. Má slovní zásobu cca 200 slov a zdá se, že stránka porozumnění se hodně zlepšila. Být tebou určitě bych k zápisu do MŠ šla. Vždycky si to ještě můžete rozmyslet. Teď ale nevím, jestli jste školku odložili pro letošní rok nebo i pro příští... 😕

simalex
30. dec 2009

Maraiadodo:
ještě k tomu porozumnění ve školce - byla to docela bída - malý nejdřív nespolupracoval, teď se snaží okoukat od ostatních, co má vlastně dělat. Vše mu dost trvá. Důležitý je přístup učitelek a taky aby zapadl do kolektivu, resp. aby nebyl odstrkávaný. Já pevně věřím, že se nám to podařilo. Některé děti mají malého tzv. "v paži", ve třídě je ale pár dětí, které mají naopak ochranitelské tendence (hlavně holčičky).

zuzanada
30. dec 2009

Ahoj mariadod, ja sa pridávamk simalex a tiež doporučujem, aby si malého dala do škôlky. Ak má hygienické návyky, tak deti v škôlke ho môžu len posunúť dopredu (hlavne čo sa týka reči, pokiaľ je hravý a má rád spoločnosť detí). My to máme o trošku horšie, lebo s tými hygienickými návykmi to je u nás (hlavne s "kakaním") stále zlé a aj napriek tomu chodí do škôlky. Ja už naozaj neviem ako ho na ten nočník naučiť chodiť. S malou potrebou nemá vôbec žiadny problém, to ani koľkorázy neviem kedy sa vycikal, ale tá veľká potreba............ ja už neviem či je to lenivosť alebo čo! ☹ 😒 Nepomáhajú ani hrozby, ani prosby, ani odmeny ani "porozprávanie" ani hračky pri nočníku........... ja už som vyskúšala hádam všetko. 😒 Ak sa mi ho to nepodarí naučiť do polroka môžem čakať asi "vyhadzov" zo škôlky. ☹ 😒 😖

samotarkadela
5. jan 2010

Ahojte baby!

Moj synovec teraz v decembri dovrsil 2 roky. Zatial vie povedat len mama a nic ine (okrem toho vie povedat ako spravi tiger ci lev - vrrrr). Inak sa snazi vyjadrovat velmi hlasne,ale su to len akesi pazvuky typu - hmmm, mmmm, vrrrr,... Nikdy tam neprida samohlasku.
Svoje potreby vyjadruje tak, ze ak nieco chce tak proste chyti najblizsiu osobu za ruku a zavedie ho na miesto kde nieco potrebuje alebo ukaze ze chce to a to. Slovne to nevyjadri.

Vidime, ze pocuje dobre ani ziadna ina porucha mi na neho nesedi.

Sestra by chcela navstivit Inštitúd detskej reči v Bratislave.
Preto sa chcem opytat Vas, ktore mate skusenosti, treba predtym absolvovat vsetky vysetrenia o ktorych tu pisete?
Myslim tym vysetrenie sluchu, neurologicke atd.

Inak sa pripajam k tomu ako vedia byt niektori ludia bezohladni. Az ma boli pri srdci, ked vidim ako niekto do maleho husti, ze nech povie dakujem alebo prosim! Co by sme dali za to, keby povedal jednoduche slovicku typu papa, baba, havo... Alebo prihody typu ako poznaju dieta co chodi na nocnik a rozprava uz od jedneho roka!

andreabe
5. jan 2010

samotarka:ahoj, moj maly ma 2 roky a 3 mes. a tiez nerozprava, vie asi 10 zvukov zvieratiek,povie mama, papa,par citoslovc,ale to mama skoro nikdy nespaja skutocne so mnou,ani to papa nezanema ist von..
My sme boli v institute detskej reci o ktorom pises, absolvovali sme 2 navstevy, nepotrebujes k tomu ziadne vysterenie, len sa tam treba vopred objednat a samozrejme si to zaplatit. Prva navsteva ca 18 eur, druha ca 32 eur (tu dostanete spravu, ako na tom vlastne sestrin maly je). Nam napisali, ze ma oneskoreny vyvin reci s podozrenim na naruseny vyvin reci. Ono by asi bolo dobre chodit tam pravidelne,ale je to dost drahe a casovo narocne. Nas maly ani neukazoval prstom, tak som radsej zvolila komunikacny kurz v aut. centre v Ba, tam chodime 2x do tyzdna, vraj (podla psych.na Kramaroch) su najlepsi co sa tyka tej poruchy komunikacie. A ideme vyskusat dialog na Jelacicovej ul, vraj su tiez dobri a trosku lacnejsi, tak uvidime.
Maly nas tiez k veciam, ktore chcel, tahal za ruku, na komunikacnom kurze ho ucia, ze ma ukazat na mna prstom alebo priamo na danu vec a nie len tahat.

samotarkadela
5. jan 2010

Andrea dakujem velmi pekne za odpoved. S tym, ze to nebude zadarmo ratame, ale je pravda ze ta suma je trochu vysoka na to aby tam clovek chodil dva krat do tyzdna.
Mohla by si mi napisat ako si postupovala? Ci si bola najprv u svojej pediatricky, ktora ta poslala tam a tam ...atd.
Nechceme zbytocne maleho vlacit po lekaroch, lebo vselijake vysetrenia nesie tazko, boji sa a place.

cmulinko
5. jan 2010

samotarka ja som sa skontaktovala s institutom pomocou e-mailu nakolko sme v zahranici.Pocas dovoelnky som k nim isla a absolvovali sme nieco podobne ako vysetrenie,ale nemozem si pomoct,ze za 50 eur som si predstavovala nieco ine.Pani bola milucka niet pochyb ma rada deti a ma k nim cit a vztah,ale akosi som mala pocit,ze ma nepocuva co jej vravim o synovi.Dala mu obrazky a chcela,aby ukazal na auto,alebo kvet.Ja som jej vravela,ze on z obrazkov nepozna veci,ale realne vie co je co.Absolutne ma nevnimala a do zapisu len napisala,ze dieta nie je schopne pomenuvat predmety a nepozna ich.Pri niektorych castiach vysetrenia som normalne zurila a musela som sa ovladat.Mozno to niekomu pomoze,ale ja mam silny pocit,ze uz tam asi nepojdem.Precitala som si celu knihu,ktoru vydali tie logopedicky co tam robia,ale nenasla som nic coho by som sa mohla chytit.Teraz sme na tom asi tak,ze syn mele od rana do vecera svoje blabotacky a ja len dufam,ze raz zapocujem aj konkretne slovo co bude mat vyznam.Sorry za chyby,ale pisem rychlo a na ruke mam maleho

m.zubarka
5. jan 2010

ja som tiez niekde minule pisala o institute a dialogu. my teraz chodime do Asobi centra. sme tam spokojni.

andreabe
6. jan 2010

samotarka:ja som s malym bola u pediatricky, (ta ma neposlala nikam,ze maly ma este cas). V jasliach,kde na pol dna zacal chodit v sept.(mal 2 roky) si hned vsimli, ze nerozprava,ze nech s tym nieco robim.Tak som sa vydesila,cez mail alebo tel.som sa objednala v institute detskej reci a zbytok uz vies.(v podstate suhlasim s Cmulinkom, aj ked isto by som hovorila inak,keby tam maly chodil 2-3x dotyzdna,mal zaplateny indivindi kurz,ale to uz by som nezvladala minimalne casovo..)
Sama som sla aj na Kramare k psychologicke,nech ho akoze posudi,ale ma dost sklamala,vyjadrila podozrenie na aut. a odporucila mi ten komunikacny kurz v Andreas-e.Tak som tam sla (prvotne vysetr,tiez stalo do 30eur),tam mi udajne najlepsia odbornicka na slov.na aut.povedala, ze to moze byt kludne komunikacna porucha,vobec nie aut,ze je skoro na diagnozu a jednoznacne odporucila komunikacny kurz. Ten stoji 11,5/hod. Tak zatial chodime tam,maly robi pokroky, aj ked stale nerozprava,aspon zacal ukazovat prstom,ked nieco chce,ale stale to nie je uplne spontanne.
Ono ide aj o to,ci synovec rozumie,co mu hovorite.Ak vsetko rozumie,ukazuje prstom,zaujimaju ho knizky,nerobi ziadne zvlastnosti,ma dobry ocny kontakt,reaguje na meno..je vysoko pravdepodobne,ze pojde len o oneskoreny vyvin reci. Ale na logo vysetrenie by som aj tak sla a malemu sa potom podla ich rad venovala.
My ideme v pondelok do dialogu,tak mozem pripadne napisat dojmy odtial. Z internetu som sa docitala v podstate len same pozitiva,tak uvidime. 😉

jolinka
6. jan 2010

andreabe>

ta odbornicka v Andreas/e mala pravdu, v 2 rokoch sa neda stanovit autizmus natvrdo. Dokonca aj u deti ktore maju v tom veku vela prejavov z aut. spektra a samozrejme vacsinou aj nerozpravaju sa tol moze zmenit a prejavy sa zmiernia alebo vymiznu. My keby sme boli s dcerkou na 2 roky na diagnostiku, takmer isto by nam asi stanovili poruchu autistickeho spektra, ale ja som v tom case vela o autizme nevedela, i ked mi bolo coraz jasnejsie ze dcerkine spravanie nie je bezne. Mali sme > slaby ocny kontakt, neukazovanie, nereagovanie na meno, sebaposkodzovanie, odmietanie deti aj cudzich dospelych, problemy so spanim, jedenim obliekanim, v podstate sa to tykalo celeho jej spravania v kazdej situacii. Vacsinou sa schovavala za nabytok a sama sa hrala cele hodiny s nejakou jednoduchou mechanickou hrackou. Samozrejme ako ceresnicka na torte aj nerozpravala a ani nerozumela ani najjednoduchsim veciam typu daj, pod sem a tak.
Prelomilo sa to cca na 2 roky a 3 mes, postupne pridavala slovicka po kvapkach a menila sa celkove.

Dnes ma tri roky a 3 mesiace a chvalabohu uz rozprava asi 300 slov , spaja 2 az 4 slovne veticky, chodi za mnoou ukazuje co namalovala, da pusu, vypyta si objatie, kladie jednoduche otazky, zacala sa hrat s detmi, krmi babiky...

Davame jej rybi tuk, ten je dobry na rozvoj mozku, minimalne neuskodi a este som citala na nete o vitamine M B12, nie je to bezna b12 stka, aku bezne dostat v lekarni ale zlozitejsia organicka struktura, metylkobalamin, bezny vitamin b12 sa vola iba kobalamin. Vraj to davaju aj detom s autizmom.

Inak skoda ze tu v Kosiciah nemame take ako DIalog alebo IDR.

Ja som sa trapila s malaou sama s poznatkami netu. Kazde slovicko mame vydrete, ale to tu asi vsetky poznate, naco hovorit...

Jana

andreabe
7. jan 2010

jolinka: tak to je super,som velmi rada, ze je mala ok,podla tvojho popisu bude casom rozpravat vsetko, si nam urcite viacerym dodala nadeje! 🙂 Moj maly mi este 4-5 mesiacov dozadu pripadal ako jasny autista, ale teraz som uz viac-menej presvedcena, ze ide o nejaky typ komunikacneh poruchy. Dokonca mi presne toto iste dnes povedala pani dr.,co nas ma v tom aut.centre na starosti, ze je velmi pravdepodobne,ze ide o komunikacnu poruchu,lebo sa - teda apson na jej hodinach, vobec nesprava ako autista. Snazim sa malemu venovat, ale sama bojujem s lenivostou 😝 ale vzdy ma nieco nakopne a snazim sa zabrat.
Moj maly ma teraz 2r.a 3 mes.a tiez som si vsimla malych pokrokov a zacal viac akoby blabotat,tak dufam,ze u nas tiez nastane pozitivny zlom.
Ten ryby tuk zacnem malemu davat aj ja, som rada, ze si ho spomenula,dostala som totiz take tabletky s rybym tukom a bala som sa ich malemu davat,tak dnes na ne nabehnem.

hanistepa
7. jan 2010

Ahoj holky, jen teď nahlížím, ale hodně mě zaujaly vaše příspěvky, takže si vás poctivě dočtu večer, teď jen - rybí tuk je ok na mozek? Prosím bližší info, je li to možné, zajímá mě to kvůli Hančí.

m.zubarka
7. jan 2010

nam poradila logopedka aj B komplex na pamat a fosfokolin. tiez na zlepsovanie pozornosti a pamati. z Bkomplexu aj viac chuti jest. co je dobre, lebo moj maly velmi nechce