Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

maggie2
9. aug 2010

@dalea ahojki, podľa toho ako si ďalej popísala správanie a prejavovanie sa dcérky, naozaj nevidím nič vyložene abnormálne. Snáď mierne odchýlky v porovnaní s priemerom. Ale čo je priemer? Opakujem, každý človek je individuálny a jedinečný. Tá individualita a jedinečnosť sa prejavuje už od ranného veku a nie v dospelosti. Mám pocit, že dcérku až príliš pozoruješ, čo ona so svojou myslím si (naopak od tej psychologičky) vysokou inteligenciou už vycítila.

dalea
9. aug 2010

Ahojte,tak sme sa vratili od toho detskeho psychiatra 😅 A predstavte si,ze sa s tou psychologickou zhodol,ze by to mohol byt ten asperger 😝 Hoci on nevedel,ze to vyslovila aj ta psychologicka,ona to povedala iba nam,do spravy to neuviedla 😉 Za najvacsi problem povazuje to,ze sice Lea rozprava,ma primeranu slovnu zasobu,ale rozprava bizardne,cize tu rec nespravne pouziva 😒 On sa jej napr. pytal,ake ma doma hracky a ona mu na to odpovedala,ze vonku je sanitka 😠 Ona takto naozaj odbieha od temy,ja sa jej pytam,co chce ranajkovat a ona povie napr. Aj Miška chodi spinkat 😕 (to je sesternica ktoru v kuse spomina,aj sa s nou akoze zhovara) 😉 Ale idem prestudovat aj temu o aspikoch,pretoze podla mna toho maju aspici viac,aspon nejake ritualy,co Lea nema 😠 Dokonca sa niekde spomina,ze aspici rozpravaju gramaticky spravne,Lea nie,ze zviknu byt tie deti tarbave,Lea naopak ma hrubu motoriku velmi dobru 😕 On ten doktor to zatial nevyslovil samozrejme definitivne,hovoril,ze ju treba dlhodobo sledovat,kedze som mu vravela,ze Lea robi pokroky zo dna na den 😉 Do zaveru napisal poruchy reci a jazyka a pod to asperger..O 3 mes. ideme zas,to uz bude mala 2 mesiace v skolke a potom skusim tomu doktorovi aj povedat,co mi nesedi na toho aspergera,zatial som sa s nim nechcela takto rozpravat,nechala som ho,nech povie svoj nazor 😉 Inac bol mily,vela sa nas pytal a pocuval aj to,co som mu povedala naviac 😎 Lea sa tam cely cas hrala,chcela vsetky hracky naraz,ktore tam existovali,ked som jej nieco uz nechcela dat,tak vrieskala-zacina sa u nas prejavovat obdobie vzdoru-dost skoro teda 😝 😀 On ju popri rozhovore so mnu pozoroval,sem tam sa jej nieco spytal a tak 😉 Maggie 2,diky za povzbudenie,uvidime,ako to bude pokracovat dalej 😉

sisstin
9. aug 2010

@dalea držím palce, oni všichni Aspíci nemusí být stejní, nemusí mít všechny příznaky atd., u každého dítěte se to projevuje trošku jinak 😉 jinak u Aspíků jsem o rituálech neslyšela moc, to spíš je příznak klasického dětského autismu, než AS 😉 Aspíci právě spíš jakoby mluví od věci, ale je zas pravda, že oni většinou mluví brzo a dobře, zajímají se o vesmír, čísla atd., prostě o věci, o které se běžně malé děti nezajímají. Mívají i dost vysoké IQ, jsou to skvělí studenti.. "jen" prostě ta komunikace je zvláštní 😉

dalea
9. aug 2010

Tie ritualy som myslela skor take,akoze maju radi rovnake cesty napr. do skoly,do obchodu,alebo ze vsetko musi byt ulozene tak,ako chcu oni..To som citala,ze rodicia pisali o svojich aspikoch 😕 Ale samozrejme,nemaju to vsetci 😉 Len zvlastne je to,ze Lea rozprava gramaticky nespravne,to mi tam nepasuje najviac 😅 To,ze rozprava od veci,je pravda,ale nie vzdy tak rozprava 🙂

strociatka
9. aug 2010

@dalea nechcem ta sklamat ani strasit, ale aspergeri (uz som ich videla skutocne vela) nemusia a povacsine ani nemavaju ritualy v tom zmysle ako si predstavujes a uz vobec nie su neohrabani ci tarbavi, praveze vyzeraju uplne normalne, ako akekolvek ine zdrave dieta, prvym signalom je ta rec, drzia sa iba svojej temy a len veeelmi tazko od nej upustaju, rec zvykne byt mierne nadpriemerna az nadpriemerna, nemusia hovorit gramaticky spravne v tomto veku. Totiz asperger sa este stale zle zaraduje medzi autizmus, po spravnosti by mal patrit medzi psychopatie, aspon toto ti povie vacsina zorientovanych odbornikov. U tak maleho dietata ako tri roky je to veeelmi tazko uz povedat, ci ma, resp. nema tuto diagnozu, preto odbornici zvyknu napisat len suspektne a odporucia sledovanie, ako sa stav bude dalej vyvijat.

pre taku zbeznu orientaciu si skus pozriet stranky nie len tak nahodne vygooglene, ale napr: http://www.andreas.sk/ a velke skusenosti maju aj v cenade: http://www.centrumnadania.sk/

sisstin
9. aug 2010

@maggie2 to máš sice pravdu, že každé dítě je individualita..ale pokud má problémy, které ho vyčlenují z kolektivu, či mu snižují kvalitu života...tak už to není jen tak. Inteligence s tím nemá nic společného, i inteligentní lidé mají dg., a neumí se zařadit mezi běžnou populaci 😉

Jasně, každé dítě je jiné....jedno je bojácné, jedno je extrovert atd... jenže pokud má dítě problémy jaké popisuje dalea, tudíž že komunikuje naprosto mimo téma ( pragmatika řeči), tak je sice hezké, že mluví....ale není schopná normálního rozhovoru a reakcí na komunikačního partnera, a to tedy problém je 😉

strociatka
9. aug 2010

ozaj v cenade maju aj internetovu poradnu,kde su ochotni na mailove otazky bezplatne a erudovane odpovedat

maggie2
9. aug 2010

@sisstin áno súhlasím, ale treba vziať v úvahu, že sú individuality, ktoré nie sú schopné nazvime to "ideálne" sa včleniť sa do kolektívu a pritom ich kvalita života netrpí.
Takisto je široký pojem toho čo to kvalita života vlastne je.

Je veľmi dobré keď sa mamičky zaujímajú o svoje deti a takisto ak stimulujeme rozvoj psychiky atď, ale snažiť sa dávať deti do akejsi matrice že teraz má vek na to aby muselo vedieť to a to, lebo to vie väčšina detí v tom istom veku atď. je podĺa môjho názoru nesprávne.

To neznamená že si myslím, že nemáš pravdu, alebo že by som Ti chcela odporovať, len ti chcem priblížiť môj pohľad. Z dalea-iných slov mi vyplynulo, že predtým bola u psychologičky s dieťaťom, ktorá zdá sa si k nemu nenašla cestu. Jednoducho ak sa Ťa opýtam po švédsky koľko je 1+1 a Ty mi neodpovieš, neznamená to, že nevieš počítať.

Pokiaľ ide o psychopatie (vrátane Asp. synd.) ako naznačovala @strociatka, tak rôznymi psychopatiami údajne štatisticky "trpí" až 20 percent populácie. Čo na to povedať? Každý každučký človek, ktorý by zašiel za psychológom či psychiatrom by tento keby chcel, uňho nakoniec čosi našiel.

Inak ľudia s Asp.syndrómom v dospelosti nijako "exoticky" nevynikajú. Naopak môžu z nich byť vynikajúci pracovníci, knihovníci, policajti atď. Ale či sa jedná o Asp. Synd u Dalea-inej dcérky? To sa nedá povedať v takomto štádiu, a psychiater, ak tam tú dg napísal ako eventualitu, tak to pre každý pád aby bol "krytý" ak by to bola pravda, ale neznamená to, že to pravda musí byť.

sisstin
9. aug 2010

@maggie2 oni nijak extra "vynikat" zvláštností nemusí...co je horší, tak tito lidé si uvědomují, že jsou prostě jiní 😉 že reagují jinak než ostatní, a může je to velmi trápit. Není výjimečné, že lidé s AS v pubertě či dospělosti páchají sebevraždy 😉 ona je skutečné dobré ten "papír" mít a vědět, o co jde..protože pak ve škole můžou nastat neskutečné problémy - a to ne kvůli prospěchu- ale právě kvůli chování. Děti s AS jsou jakoby "drzé" , vyrušují, odmlouvají...jenže to není nevychovanost, ale právě ta jejich dg 😉 a pokud toto učitelé nevědí, tak může pro díte i pro rodiče nastat peklo 😉

Jasně, že ne každé dítě se vejde do tabulek..taky může mít jné zájmy, co baví jedno dítě..nemusí bavit druhé atd. 😉 jenže u Aspíků tyhle problémy pak gradují. Tahle dg. je poměrně nová, ale těch dětí není víc..jen se prostě dřív neuměla diagnostikovat a ty lidi byli za podivíny a nevychovance. Vždyt kolik lidí dostalo dg. AS až ted, kdy jsou o ní informace a oni se v nich poznali 😉

V tomhle věku těžko říct, jestli má holčička daley AS nebo ne...dg. se to dýl, ale rozhodně normální komunikaci nemá 😉

sisstin
9. aug 2010

jinak velká koncentrace Aspíků je prý na matfyzu a podobných fakultách 😉 on ten problém Aspíků je, že mají podstatně menší schopnost empatie, než "normální " lidi...reakce na určité situace mají spíš naučené( čím vyšší IQ, tím lépe se dokáží "adaptovat")..ale je to prostě naučené, není to spontánní a oni by se dle své přirozenosti chovali jinak 😉

Taky jsou lidi s AS, kteří mají to IQ snížené..a o to je to pak horší, protože ta nápodoba je slabší a jsou pak "víc" vidět v davu 😕

strociatka
9. aug 2010

nase deticky su hodne male, kazde ich "vybocenie" mimo beznej a zauzivanej normy nas samozrejme trapi a hladame a mame pravo hladat ako pomoct nasim malickym. Nik nechce deticky nikam zaradovat ci skatulkovat, na tom sa zhodneme urcite vsetky. Kategorie tu vsak su, aby nam pomohli sa zorientovat, tie su vsak vhodne az od neskorsieho veku, lebo v tomto veku nasich deticiek je veeeelmi obtiazne odlisit ich vrodenu osobnost, povahu, dalej teraz dominuje vzdor a tiez vrcholi obdobie egoizmu a samozrejme, kazde jedno dietatko je neopakovatelna individualita, takze ziaden odbornik s urcitostou nedokaze povedat ci dietatko trpi tou ci onou poruchou a na co sa treba zamerat. Netreba vsak mat strach ci obavy, ze by sme nieco zanedbali, ked neobehneme vsetkych odbornikov, aj tak nam ine ako pockat a sledovat nepovedia.
moja mala ma tiez veeelke mnozstvo problemov (ADHD, poruchy spanku, pravdepodobne poruchy spravania a opozicny vzdor) ale prestala som sa hnat za odbornikmi, lebo nik mi nevie poradit ine, nez pockat, sledovat a uvidime co bude v skolke. Snazim sa drzat sa a nestracat nervy (co je teda velky problem) a hlavne drzat sa stereotypu, zaviest pravidelny nemenny rezim a striktne dodrziavat pravidla, zatial to funguje viac ako nefunguje, aj ked to nie je idealne - samozrejme 😉

felixa
9. aug 2010

@dalea - aj ti ten pedopsychiater dal instrukcie, ako sa mas malej venovat?

Podla mna, hlavne sa jej venuj ako vies, rozvijaj ju (napr. tie farby), ci uz ma aspergera alebo nie. Zozen si o danej diagnoze co najviac informacii. Inak, deti ziju do siedmich rokov vo vlastnom svete akoby "magickom svete" a niektore deti maju teda naozaj bujnu fantaziu. Je este naozaj malinka, tak snad sa ta diagnoza v buducnosti nepotvrdi. Budes vidiet. Je dobre, ze si bola s nou na vysetreni, budes pripravena.

Este som ti chcela povedat, ze moja dcerka niekedy tiez odpovedala akoby "od veci". Ale u nej sa potvrdilo to, ze ma "straaasne bujnu fantaziu". V podstate velakrat ani nepocuvala, co sa pytame, ale zo slusnosti nieco odpovedala. Inak ma espresivnu VD.

havedka
9. aug 2010

Ahojte ja mam 8rocneho chlapceka ktory este stale vobec nerozprava,sice je o 3mesiace skor narodeny,ma diagnozu lahke DMO,ale doktori stale nevedia preco nerozprava.Som z toho uz zufala,je to velmi sikovny chlapcek,vsetkemu co povieme rozumie,ale nerozprava ,len huci a ukazuje prstami.

prusakova.maria
9. aug 2010

havedka, máte vyšetrený sluch?

dalea
9. aug 2010

@felixa instrukcie mi dal hlavne k tomu rozpravaniu 😉 Kedze ona nepouziva ja,ty,moje,tvoje atd.,takze ju to mam ucit ukazovanim,za ma ukazat na seba prstom a povedat ja mam 😉 Ukazat na mna a povedat ty mas 🙂 Inak hovoril,ze ona sa nauci spravne rozpravat,ked to bude stale pocut,ako rozpravaju ini,napr. v skolke 😎 Ona nevie viest dialog a to je prave zvlastne,pretoze pokial viem,aspici vedia normalne rozpravat,viest dialog,hoci aj na tu svoju temu,ale vedia 😉 U nej mi to skor pripada,ze ona niekedy fakt nechape niektore otazky a kedze nevie co nam ma na to povedat,tak povie to,co ju prve napadne 😅 Ked sa jej pytal na to,ake ma doma hracky,najprv bola ticho,potom bolo vidno,ze je nervozna,ze nevie,co od nej ten doktor chce,tak mu povedala aspon nieco,cize to,ze videla vonku sanitku,aby mala od neho pokoj ☹ Ked sa jej to spytal este raz,tak zacala akoby koktat a povedala-u mamky 😕 Cize chapala,ze sa jej pyta na nieco doma,ale nevedela na co 😝 Ine instrukcie nam ani nemusel davat,kedze mi s nou ine problemy nemame,okrem tej reci,aspon zatial 😉 A tiez pokial viem,tak aspici maju problem najviac v tej socialnej sfere a v tej sa mi zda zatial primerana,uvidime,co bude v skolke,mozno sa tam nieco ukaze,aj ked dufam,ze nie 😕

sisstin
9. aug 2010

@dalea mně se to furt nezdá...ptala ses na tu možnost čisté receptivní dysfázie? 😉 tyhle děti fakt mluví, nemají třeba ani problém s výslovností..prostě samotná exprese je v pořádku, ale je na mnohem lepší úrovni, že je recepce( porozumění). Proto je to tak výjimečné, ve většině případů je to obráceně 😉

@havedka předpokládám, že když má syn DMO, tak na neuro chodíte...EEG mu dělali? Psychologický vyšetření má za sebou? U vývojové dysfázie i v těch nejtěžších formách by v 8 letech už mluvil..aspon trošku. Afázii máte vyloučenou? Řečové centrum se uzavírá v sedmi letech, pak už je ta náprava hodně těžká 😒

dalea
9. aug 2010

@sisstin Na tu receptivnu dysfaziu som sa nepytala,nechala som,nech povie svoj nazor,ale nabuduce sa uz skusim popytat 😉 Kedze ja malu poznam najlepsie a mam najvacsiu moznost ju pozorovat,tak hadam si ma pan doktor vypocuje 😅 A mala uz vtedy bude chvilu aj v skolke,tak budeme moct porovnat,ci sa to zlepsuje,alebo sa skor vyskytnu komplikacie 😝 😉

sisstin
9. aug 2010

@dalea on je trošku problém, že furt tyhle dg. někteří doktoři neznají 😒 a pak se můžou ještě cítit povýšení nad informovanými rodiči 😒 ale pak Dr. vypadal v pohodě, podle toho, co píšeš 😉 ještě vím jednu možnost, kdy je exprese lepší než recepce a to je u sémanticko-pragmatického syndromu, ale na něj mi zas tvoje holčička jinak vůbec nesedí 😉

maggie2
9. aug 2010

@dalea držím pršteky aby to pekne šlo aj v škôlke. To je to čo som mala na mysli @sisstin vieš nie všetci ľudia sú bez predsudkov učiteľov nevynímajúc. Niekedy je snáď lepšie okoliu nepovedať že dieťa navštevuje psychológa či psychiatra, pretože je veľa neprofesionálnych a predpojatých ľudí, ktorí dieťa zaškatuľkujú ako "choré" ba dokonca "vadné".
Žiaľ, viem o jednom prípade na vidieku, kde v miestnej škole učiteľka pred celou triedou deťom uznámila že ich spolužiačka má rakovinu, musí ísť na liečenie, čo spôsobí že zamešká veľa hodín a bude "blbá" a preto bude najlepšie ak sa deti s tým chorým dievčaťom nebudú ani kamarátiť a stýkať, že veď ktohovie, možno i do školy sa už nevráti, veď keď má rakovinu (!!!). Samozrejme že dievčatko bolo pri tej učiteľkinej reči v triede prítomné. Malá mala z toho takú traumu, a rodičia proti učiteľke nič nezmohli a museli ju dať do inej školy. Inak nakoniec vyzerá po niekoľkých rokoch, že sa z tej choroby dostala.

sisstin
9. aug 2010

@maggie2 no to je děs 😒 výběr školy je při našich dětech strašně, strašně moc důležitý..to platí i pro školku 😉 taky je důležitý spolupracovat s hodně dobrým PPP, které dělá individuální učební plány a mělo by pomoct integrovat dítě mezi zdravé vrstevníky 😉 Já si neumím představit, že by při těhlech poruchách( dysfázie, AS atd.) , by to někdo zatajil a dítě by šlo do ZS jako "normální". To stejně vyplave na povrch a neututlá se to 😉

dalea
9. aug 2010

My sme z malej obce,v skolke bude tak15-18 deti,aj to nie vsetky budu chodit pravidelne 😉 Kazdy sa s kazdym pozna,s ucitelkou si tykam a uz skor,asi v marci som jej naznacila,ze mala ma trosku problem komunikovat 😅 Ona ju vzala za ruku do triedy,mala sa za mnou ani neobzrela,hned isli k hrackam,ucitelke rozpravala,co tam je a tak 😀 No uvidim,ako to zvladne,ale ja urcite ucitelke naznacim,ak bude problem,ako ma s malou pracovat,aby jej pomohla,ak jej deti nebudu rozumiet,alebo naopak ona im 😉 Ona ta ucitelka mi povedala,neboj,mala to zvladne,dame pozor 😅 Normalne kvoli tomu nemozem spavat 😒 Syn siel do skolky ked este nemal 3 roky a vtedy som si to vobec neuvedomovala,aky to je prelomovy krok,proste isiel od prveho dna do skolky na cely den a hotovo 😅 A este som sa zabudla toho doktora spytat,ci ma podla neho zmysel,chodit na logo 😕 Najlepsie asi bude,ked sa na to spytam priamo tej logopedicky,zatial,mi ju nikto z odbornikov nenavrhol 🙄

sisstin
9. aug 2010

@dalea já mám ke svému ohromnému štěstí logopedickou školku s prvky Montessori před panelákem 😉 z balkonu vidím na zahradu, jak si děti hrajou 😉 ony jsou tam teda tři oddělení - klasické, pak čistě Montessori a pak ta logo s prvky Montesorri 😉 chodil tam kamarádky kluk( expresivní dysfázie) a maminka si třídu nemohla vynachválit, chápavé a vzdělané učitelky - jsou tam zvyklé na ledascos, těžké formy dysfázií, děti cizinců atd. Takže doufám, že tam Tygra vezmou na příští školní rok 😉

felixa
9. aug 2010

@dalea - ja sa priklanam k sisstin. Podla mna sa neda zatial vylucit ani VD nejakeho typu. Podla mna by si si ju mala dat vysetrit aj odbornikom na dysfaziu. Lebo tam je naozaj dolezite pracovat s tym dietatom podla pokynov. Ten psychiater nemusi mat velke skusenosti s dysfaziou. Zakladatelka tejto temy jjjanka tu pisala, ze s detmi bola v Jamnikoch, ze je tam recove sanatorium. Skus si pozistovat na nete, snad tam robia aj diagnostiku. Alebo nejake ine recove centra.

felixa
9. aug 2010

@havedka - ak ma tvoj syncek DMO, urcite je sledovany u lekarky. Mali by mu robit kompletne vysetrenia. Ale mal by chodit aj na klinicku logopediu alebo pod. Skus si nieco zistit aj na tejto stranke:
http://www.radost.sk/

felixa
9. aug 2010

@maggie2
@sisstin
@dalea
ja mam tiez skusenosti, ze radsej ludom hovorit menej ako viac. A v skolkach som nikdy nic nehovorila. Ak by bol problem velky, tak by som malu dala do logop. alebo specialnej skolky. A pokial nie je problem az taky velky, tak nebudem ucitelkam vesat na nos, ze co je vo veci. Ucitelky v tej prvej skolke by boli plne predsudkov hned. A v tej druhej sice boli ovela lepsie ucitelky, ale aj tak som im nehovorila, ze co je s malou. Jedine to, ze zacala rozpravat neskor.

Teraz, ked ide mala do skoly, psychologicky mi doporucovali, aby som zatial v skole neupozornovala vopred, aku ma mala diagnozu, lebo ze si ucitelka moze zbytocne vytvorit predsudky. Mam vyrukovat s diagnozou, iba ak by prisli problemy, ze potom to budeme riesit. A ze vela deti ide do prvej triedy, aj ked nie su zrele alebo maju rozne problemy, takze moze sa stat, ze tam budu deti, ktore mnozu mat nakoniec ovela vacsie problemy ako moja mala.

maggie2
10. aug 2010

@felixa Nechcem byť off topic ale uvediem jeden ilustrašný príklad aká môže byť sila predsudkov i v banálnych veciach.
V Nemecku robili sociológovia seriózne výskumy a prišli na to, že učitelia majú ČASTO predsudky.
Dokonca vopred posudzujú podľa mena. Ak príde do školky/školy nové dieťa s menom ako napr. Kevin, Chantal a podobne niektorí učitelia v Nemecku ho hneď bez toho aby dieťa čo i len poznali v svojich predstavách zaškatuľkujú medzi deti pochádzajúce s rodín z nízkym sociálnym statusom (sociálna spodina), problematických rodín (alkoholizmus, narkománia, nezamestnanosť, žiadne vzdelanie a pod.), pričom to vôbec nemusí byť pravda.

maggie2
10. aug 2010

@felixa ilustrašný-ilustračný 🙂 samozrejme

sisstin
10. aug 2010

@felixa tak možná u málo závažné expresivní, jako má tvoje holčička bych to neřešila 😉 ale jinak si fakt neumím představit, že by dítě se závažnější expresivní, nebo jakoukoliv smíšenou nebylo intergrované a bylo by vedené jako "normální" dítě 😕 to se podle mě utajit nedá, jelikož ty děti se naučí číst třeba až ve druhé- třetí třídě atd. 😉

Chce to dobře vybírat školu, já mám v plánu Montessori ZS..popř. pokud se tady do té doby otevře logopedická ZS, popř. teda klasická ZS s asistentem( to uvidíme, jak na tom Tygr bude).

havedka
10. aug 2010

Ano mal urobene vsetke vysetrenia,aj ct mozgu,aj sluch a nic,len male odchylky ale to je vraj na nedonosenca v norme,aj u logopedicky sme boli,no nevedia preco nerozprava,jedna psychologicka vraj ci nieje autista,ale ani to nema potrvrdene.

digysa
10. aug 2010

@maggie2 ten pripad co si opisala, to hadam nemyslis vazne! To sa ako mohlo stat? To ucitelia nemaju uz ani srdce? O mozgu ani nehovorim....
Keby sa to stalo mojim detom, tak si tu ucitelku pockam niekde vece za rohom, ba co viac...udam skolu v menej ucitelky, ktora sposobila velku psychicku traumu mojmu dietatu...

Je toto mozne, aby sa taketo veci diali na slovensku? 🙄 😠