Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

atrami
11. jún 2010

@marion, ďakujem
Často netreba špeciálnu školku. U nás je obyčajná dedinská, ale učiteľky sú geniálne. Všetky deti majú pocit, že sú výnimočné. Bol tam chlapček, ktorý do 4 rokov nerozprával, žiadne dieťa sa mu nesmialo, je to sebavedomý chlapec, dnes už školák. Občas mu aj ja ešte nerozumiem
🙂
Je to hlavne o ľuďoch.
marion, krásne mená máš vybrané, páči sa mi hlavne Gregor 😉

sisstin
11. jún 2010

marion: při tý případný expresivní dysfázii( pokud ji vůbec máte) není většinou žádná speci školka potřeba 😉 je spíš dobrá integrace mezi normálně mluvící děti, a k tomu logopedická péče 😉 páč tyhle děti většinou nemívají problém se zařadit do kolektivu, reagují na pokyny atd. 😉 pokud má dítě horší porozumění, nebo i víc problémů (různé fobie, strachy, ADHD..atd.)..tak je už dobrá logopedická školka, kde je ta logo intervence mnohem intenzivnější...je tam taky mnohem méně dětí a více učitelek 😉

atrami: ty vidíš srovnání od starších synů, ale jestli se ten mladší vyvíjí naprosto normálně( mimo mluvení teda)...tak bych to v tomhle věku ještě moc neřešila... 😉 syn byl prostě od roka jiný než ostatní děti..já jsem to viděla, nevyvíjel se tak, jako ostatní...takže po změně přístupu( a taky asi i hodně věkem) se ten rozdíl dost podstatně zmenšuje, už je jakoby jako ostatní děti..."jen" v té řeči a slabším porozumění je vidět pořád rozdíl...ale už to není tak strašný 😉

marion
11. jún 2010

@atrami ako hrave uceni je ta stranka, prave som to nasla, ale sisstin ma predbehla... 🙂

atrami co pises ze maly utiera dlazku. minule manzel prisiel do skolky a dieta cele prezlecene, tak sa pytal co sa stalo...ze sa oblial na olovrant jogurtom a zmizol. tak ho hladali ucitelky,a ze on holy a v slipoch stal pri umyvadle a pral si spinave tricko a teplaky. ze sa zbehli vsetky ucitelky a hladeli, ze neuveritelne 3 rocne dieta 🙂 🙂 tak neboj sikovne deti vsetko dobehnu verim tomu...musime tomu verit 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

sisstin
11. jún 2010

jako to mají tyhle děti dost často společné...už jsem to zaznamenala víckrát..Tygr taky pořád uklízí, pomáhá v domácnosti...utírá něco na zemi, věší prádlo 😅 😅 😅 😅

marion
11. jún 2010

@atrami, mne sa Gregorko velmi paci, ale zatial je to dievcatko, tak sa velmi tesime a meno definitivne bude Simonka, ak tak slecna predsa nebude mat pipik. 😀 😀 Ale este to nie je na 100%

Co sa tyka tej skolky, tu v meste to nie je nic moc...tu sa uz viac menej nevychovava len dohliada. Co je velmi smutne. Ako som uz pisala prvy mesiac bolo zle, deti ho vytlacili z kolektivu lebo mu nerozumeli. Ale potom sa to zmenilo a jeho osobnost sa prejavila a uz ho beru medzi seba. A som sklamana ze ucitelky sa nesnazia pomoct. Ale uz len do konca juna. Od septembra ideme do inej tak uvidime, verim ze bude lepsie.

Aky typ dysfazie mame, to neviem velmi to dotkorka, logopedicka nerozoberala. Len ma trapi ze tam chodime 2x do mesiaca co je malo. V mojom meste je malo ambulancii a vela deti co potrebuje pomoc. 😒 Aj by sme platili extra hodiny ale nie je ho si platit ked je nedostatok...

sisstin som rada ze aj vy napredujete, su to nase pokladiky....musime im pomoct aby boli v zivote stastni 🙂 🙂

atrami
11. jún 2010

@sisstin,
on začal neskor sedieť, chodiť až v 16, mesiacoch. Ale my sme to pripisovali strachu. na mne je závislý až MOC.

LETíM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ŤAHá MA DO KUCHYNE, IDEME JESŤ.

marion
11. jún 2010

sisstin, vidis mozme byt hrde ake mame cistotne deti...tento ked si nahodu pri hre cvrkne kvapku, tak uz pocujem ako sa hrabe v komode a uz vymiena nove slipky. A pritom nie je potrebna vymena. 🙂

marion
11. jún 2010

@atrami tesim sa na buduce...dobru chut... 😀 😀

atrami
11. jún 2010

Sme najedení- operiem dieťa, očistím sedačku, umyjem podlahu, povysávam, vymaľujem steny.....a po samostatnom jedení upratané.

kalo
11. jún 2010

Ahoj holky! Naší malé budou 3 roky a taky nemluví / když nepočítám pár citoslovců, které už používá 2 roky 🙂/ Zdá se mi, že ani všemu nerozumí...Máme diagnostikováno ADHD a dr. to neřeší, na logopedii prý čas, že dokud dítě nespolupracuje, je to na nic. Takže jí dala čas do 4 let. Prý mluvení také souvisí s učením se na nočník, což taky nezvládáme a prý je to spojeno s tím ADHD...musí ke všemu sama dozrát.....Takže snad se do těch 4 let rozmluví..... 😵

atrami
11. jún 2010

@kalo, ešte používate plienočky?
Moj syn mal ešte v 3 rokoch+ 2 mesiace. Inak všetko iné zvládal.

marion
11. jún 2010

maminky, zaujimavy nazor...my cikame na WC od 2 rokov, a od 3 nemame uz ani na noc plienky ...ale aj tak hovorime dost zle 🙂

trixi
12. jún 2010

ahojte, tak asi nas Matej je vynimka, ktora potvrdzuje pravidla, na nocnik chodi od 9 mesiacov-kakat, od roka aj cikat, plienku nosil len na noc a rozpravat zacal v 2 1/2 roku, ale to zacal len mama, ta, tata, dede. Posledne dva tyzdne zacina opakovat vsetko co pocuje, niektore slova komoli, ale vidno u neho za kratku dobu velky pokrok. Aj tak ideme vo stvrtok k logopedicke.

felixa
13. jún 2010

@sisstin
sisstin: felixa: nevím, jestli to není spíš rozdílným jazykem(slovenština, čeština) ...ale při receptivní (smíšené resp., málokdo má čistou receptivní) nemusí být mentální deficit žádný děti jsou normálně inteligentní( samozřejmě, může být přidružená i MR)..ale zaostávají v určitých oblastech, ale taky nemusí.

Ale toto ja svojim prispevkom nevylucujem:
2. receptivna dysfazia - porozumenie reci dietata je pod primeranou urovnou zodpovedajucou jeho mentalnemu veku (dieta nie je hluche, ale spojenie synaps na porozumenie slov je v mozgu porusene). Mentalny vyvoj dietata zavisi od porozumenia reci, a preto pri tejto poruche deti zaostavaju v mentalnom vyvoji. Liecba, stimulacia dietata na rozvoj reci je velmi tazka oproti expresivnej dysfazii.

Dieta ma sice napr. v poriadku intelekt, ale tym, ze nerozumie reci t.j. jeho porozumenie ako take je tym oslabene alebo celkove slabe, tak v mentalnom vyvoji zaostava za ostatnym vyvojom, tazko sa urcuje, ze ako je dieta na tom s intelektom. Hlavne, kym je este male. Ale po stimulacii a liecbe sa vlastne ukaze ako vysoko je dieta inteligentne - lebo vlastne inteligencia mu pomaha v kompenzacii. Tie deti, co maju bohuzial znizenu inteligenciu alebo su MR to zvladaju ovela horsie.
Preto aj tu plati, cim sa skor zacne so stimulaciou u dietata, tym skor sa moze kompenzovat.

sisstin
13. jún 2010

felixa: no tady už jsou právě testy, které nejsou založené na verbální komunikaci, nebo porozumění řeči 😉 a dokážou i tak zhodnotit IQ 😉 ono asi fakt záleží, jak moc je to porozumění oslabené....třeba syn už je fakt asi "jenom" o těch 6-7m pozadu, takže realtivně rozumí už dost...tím pádem nějak není problém, že by nechápal svět okolo sebe nebo jak věci fungují 😉 pokud dítě nerozumí třeba ještě ve 3 letech nic, nebo hodně málo...tak tam už to asi znát bude hodně 😕

souhlasím s tebou s tím, že pokud je evidentní, že dítě nerozumí nebo hůř než vrstevníci, tak začít co nejdříve 😉 u té expresivní se spíš doporučuje běžný přístup s odpovídající logo péčí 🙂

takže kalo, jestli máš jakékoliv pochybnosti, že dcera nerozumí tak, jak by měla..tak já bych okamžitě začla kolečko neurologie- psychologie- foniatrei 😉 a nedala na řeči pediatra 😉 oni to dost často bagatelizují a je to na škodu 😒

kalo
13. jún 2010

sisstin: my chodíme na neurologii pravidelně. To byl názor naší neuroložky..Naše malá má ve všem zpoždění /kvůli hypotonii začala chodit skoro ve 2 letech..takže psychomotorický věk je cca o rok míň/, takže jí dali ještě čas do 4 let, tak uvidíme. Mimochdem, to, co píše felix, je výstižné...Malá je v něčem pomalejší, oproti vrstevníkům, v tom porozumění to bude...

kalo
13. jún 2010

PS: ještě by mě, holky, zajímalo, jestli se tato receptivní dysfázie dá zjistit třeba EEG nebo magnet.rezonací....Naší dělali obojí a o řeči ve výsledcích nic nebylo...

sisstin
13. jún 2010

kalo: aha, takže sledovaný jste 😉 my jsme byli u psycholožky ve 27m a právě byl celkově v PMV vývoji opožděný asi o 9m 😉 ale v té době měl úroven porozumění na 15- max. 18m 😉 spíš na těch 15 😉 ted má 31m a můj SUBJEKTIVNÍ pocit je ten, že PMV vývoj dohnal, a už bude v širší normě, porozumění bych tipla tak na 2roky, o řeči se u nás mluvit nedá. Příští pondělí jdeme na rediagnostiku, tak tajně doufám, že mi to psycholožka potvrdí 😉 ale u vás si myslím, že kdyby nějak výrazně nerozuměla, že by sis toho už všimla 😉 ono k té hypotonii se často právě dysfázie pojí 😉 ale spíše ta expresivní či smíšená. Ono čistou receptivní má strašně málo dětí, spíš bývá bud ta čistě expresivní, nebo smíšená 😉 a pak ten poměr narušení složek může být různý 😉 u nás bych to viděla na lehce narušené porozumění, a středně těžce narušenou expresi 😉 jinak EEG máme za sebou, je naprosto čisté, odpovídající věku....ale někteří dysfatici mívají specifickou křivku...ale není to podmínka 😉 ta absence porozumění se nejvíce asi projevuje v opožděné imaginární hře- syn si do těch 27m hrál čistě jenom mechanicky- něco někam přendával, vyndával atd. Ted už si hraje na něco - jako vaří, lítá s letadlem a dává tam pasažéry, dává náklad na autíčka a dělá jim dráhy a tak 😉 Kalo, ale i tak čekat do 4 let mi přijde moc dlouho, možná bych zkusila psycholožku( ale ověřenou), můžu ti dát kontakt na Dr. Krejčířovou, špička ve svém oboru..jen ty objednací lhůty jsou mírně vražedné 😉

sisstin
13. jún 2010

kalo: jinak kdybys měla zájem, mrkni sem https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/maminky-... jsme tam docela dobrá parta 😉 dá se tam pokecat velmi dobře, přece jenom maminky dětí, které mají naprosto normální vývoj mají trošku jiné starosti 😉

kalo
13. jún 2010

Siss: děkuju, kdybys mohla, tak budu ráda za kontakt do IP..Taky mi to příjde dlouho...Když já sama nevím, naše malá je někdy jak Marťan..Někdy mě má naprosto na salámu, vůbec mě nevnímá, když něco říkám, nechápavě kouká a nic. Někdy jí zase řeknu třeba např. " dej to tam a tam, vyhoď to do koše, běž se napít.." - prostě jde a udělá to. Sama nevím 😔 Neuroložka to spojuje s tím ADHD, že bude dozrávat pomalu. Ale musím s ní být ještě rok doma...na školku určitě není. Chodíme do Montessori, to jí hrozně moc popohnalo dopředu...skvěle tam s ní pracují...

To s tím imaginárním hraním jsem nevěděla, to je zajímavé...Naše si začala takto hrát tuším určitě až třeba ve 2 a čtvrt, 2 a půl letech-jako že koupe pannu, vozí ji v autě, vaření a tak 🙂 Dřív ne. Ale je to logické- musí pochopit nějakou činnost

Chjooo, holky mě trefí.....

sisstin
13. jún 2010

kalo: tak ta imaginární hra u dětí začíná +- ve 2 letech. Děti, které brzo a dobře mluví si tak hrají dříve. Takže ve 2 a1/4 až ve 2 1/2 to není zas takový zpoždění 😉 🙂 jinak vypozorovat tu míru porozumění je fakt hodně těžký 😉 tyhle děti mívají silně vyvinutou neverbální složku komunikace, takže když k tomu nemají přidruženou třeba MR...tak oni si dokážou vydedukovat, co po nich chceš ze situace, z výrazu tváře, z gesta..ze spousty věcí 😉 aniž by ale rozuměli. Já vim, že u syna to tak taky bylo..někdy okolo těch 20-24m, kdy rozuměl fakt málo....tak jednou něco udělal..a po druhý na stejnou výzvu čučel jak puk 😉 třeba když jsem mu řekla : "dej kostičky do kyblíku"..a on viděl ten kyblík a rozházený kostky, tak to udělal 😉 ale třeba na výzvu : "dej kostičku na stůl"..pokud bych nějak nenaznačila- třeba na ten stůl neukázala nebo tak, tak prostě nevěděl, která bije 😉 fakt nerozuměl. Ted už v běžný komunikaci reaguje téměř na vše ( pořád jsou slova, která nezná 😉 )...chápe jednoduší vysvětlování, chápe vícevýznamová slova...celkově na něj už můžu mluvit "normálně"...ze začátku jsem se musela držet krátkých a jednoduchých vět, prostě s ním mluvit jako s miminkem 😉 Nám Krejčířová poradila všechno komentovat, ale tak, aby to dítě zajímalo...takže právě to, co dělá: Péta staví kostky, Péta jde k oknu...prostě veškeré dění mu popisovat..aby si ty slova spojil s věcmi a činnostmi 😉 já jsem na něj dřív mluvila prostě normálně, složitě..pořád jsem mu něco ukazovala, co ho naprosto nezajímalo..takže on totálně vypínal a byl schopný v půlce mé věty někam odejít. Přitom jinak se soustředí dobře, ADHD se nám naštěstí vyhnulo 😉

sisstin
13. jún 2010

kalo: jinak super, že někam chodíte...Montessori pedagogika je pro děti s nějakým problémem úplně úžasná 😉 my chodíme do Rané péče na logopedii, v tomhle věku to vůbec není o nějakém opakování slov nebo tak...ale terapeutka si s malým hraje, přiřazujou obrázky, barvy...prostě ho zas rozvíjí jinak, dostáváme spoustu materiálů domů...zejtra něco nafotim 😉 školku právě nemáme taky, plánuju logopedickou s montessori výukou..bohužel zápis už jsme zmeškali, a nevím, jestli by to syn ted v těch 3 letech bez asistenta zvládnul. Já budu žádat o prodloužení RP aspon o rok, no uvidíme, jestli to klapne, moc s tím nepočítám 😒 ale vy pokud máte hypotonii, tak je docela reálná šance ho získat 😉

kalo
13. jún 2010

siss: tak tos napsala výstižně..jako u nás 🙂 V té motessori školičce je ta práce taky obdobná- spíš než slovní zásobu s ní rozvíjejí poznání atd. Mimochodem! Mateřskou mám na 3 roky, tudíž za měsíc konec, tak tápu, co dál. Opravdu existuje možnost prodoužení RP? Mě naše dr.řekla, že je pouze něco, jako žádost k péči o postižené dítě, což se mi moc nelíbí... 😨

sisstin
13. jún 2010

kalo: RP se dá prodloužit až do 7 let věku 😉 známá má chlapečka se smíšenou dysfázií( pravda těžkou), a má ho normálně do těch 7 😉 na expresivní nedávají nic, pokud k tomu nejsou nějaké jiné problémy ještě. Ono to porozumění je fakt hodně důležité, odvíjí se od toho spousta věcí - ty děti potřebují víc péče, hůř se začnenují do kolektivu, bývají psychomotoricky opožděné atd. 😉 u nás je bohužel hloupé to, že jsou tabulky pouze na fyzická postižení a max. ještě na středně těžkou- těžkou MR...takže fakt záleží, co máte ve zprávě od různých odborníků a kdo na té komisi zrovna je 😉 protože v podstatě ty do práce jít nemůžeš( díte není zralé na školku, vyžaduje speciální péči)..a nemáš příjem 😉 no je to jako sázka do loterie, my to prostě zkusíme...ale výsledkem si nejsem jistá 😉 pak je ten příspěvek na péči..a ten je rozdělený na několik stupnů 😉 pokud má malá hypotonii, tak bystě měly mít nárok min. na 1, protože určitě některé úkony nezvládá 😉 je to někde na netu, ty body..tak si to zkus prostudovat..samozřejmě čím menší dítě, tím větší tolerance 😒 nás se tohle netýká vůbec, syn je po fyzické stránce naprosto v pořádku 😉 ale na to prodloužení, čím "víc" dg., tím lépe... takže pokud bys měla posudek od psycholožky a neuroložky, tak bys určitě zažádat mohla 😉

kalo
13. jún 2010

Moc děkuju za vyčerpávající info. Si zlatá holka 🙂 Přeju hodně tobě a Petříkovi hodně sil a zdaru!

adulenka
14. jún 2010

Ahojte je tu nejaka maminka ktorej dietatko ma poruchu dyspraxia,nas Samko ma 2,5 roka a vie len mama a mnam,inak komunikuje zvukmi a gestami,rozumie vsetkemu chodime k logopedicke vzdy tam pekne spolupracuje a ked sme doma nevydrzi ani 5 minut a vobec ma nepocuva,stale nosi plienky nechce sa pytat v septembri ide do skolky trochu sa toho bojim ako to tam bude zvladat lebo sa nezapaja do kolektivu s detmi a necha si vsetko zobrat a vobec sa nebrani ked mu deti robia zle,dokonca chodime aj k neurologovi a ten mi naposledy povedal ze z neurologickej stranky je to v poriadku,

atrami
14. jún 2010

@adulenka, my nerozprávame, ale sme oveľa mladší.
Čo sa týka plienok, prostredný nastupoval v septembri tiež do školky a ešte v auguste mal plienky a to mal 3 roky a 2 mesiace. Ideálna by bola školka s menším počtom detí, alebo zmiešaná- jednotriedka. U nás taká je, vlastne veľkým deťom sa už toľko netreba venovať a manú čas na malé deti.

sisstin
14. jún 2010

adulenka: dyspraxie je syndrom nešikovného dítěte, ale nemělo by to souviset přímo s mluvením? Tyhle děti jsou motoricky opožděné, jejich mentální vývoj je napřed oproti motorickému 😉 nemyslela jsi spíš dysartrii? 🙂

adulenka
15. jún 2010

sisstin:nie je to dysartria,logopedka nam napisala spravu pre neurologa a tam je pisane,zaver: naruseny vyvin reci s vyraznou diskrepanciou medzi porozumenim a aktivnou recou,suspektkne predpokladame problemy s motorickym planovanim,respektivne s oromotorikou,dyspraxia.

sisstin
15. jún 2010

adulenka: přijde mi to zvláštní, pokud chápu dobře, tak chlapeček rozumí, ale špatně nebo vůbec nemluví...to by měla být. susp. expresivní dysfázie, a problémy s oromotorikou je právě ta dysartrie- snížená motorika mluvidel. Dyspraxie je opravdu "syndrom nešikovného dítěte", tudíž problém jak s hrubou, tak s jemnou motorikou a grafomotorikou. Přijde mi, že ta vaše logopedka v tom má trošku guláš 😉