Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

valika_val
18. máj 2011

@sisstin
spousty? 😀 hod nejaky blog, ak sa da...

asi by som si este raz mala precitat vsetko, co si v tejto teme napisala, vyzera to tak, ze mame podobnych syncekov, teda pokial sa u toho mojho autizmus nepotvrdi. 🙂
my sme zatial boli v jednej spec. ambulancii, kde ma vobec nepotesili, pretoze len potvrdili to, co som videla ja doma. okrem toho ten ocny kontakt, ktory som ja povazovala za sice slaby, ale (niekedy) bol, psychologicka oznacila za ziadny. zaciatkom juna tam ideme znova, som zvedava, ci si vsimnu nejaku zmenu. i ked si myslim, ze hodinove sedenie je sakra malo na to, aby videli u dietata vsetko dolezite... nie?

sisstin
18. máj 2011

@valika_val tak takhle přesně ti nedám žádnou stránku, já se v tý komunitě lidí, co mají děti s nějakým problémem nebo postižením pohybuju už skoro dva roky...hodně mi holky píšou emaily a tak...a opravdu je to u těch dětí různé. Ten vývoj je do tří let hodně nerovnoměrný, může být i opožděný. Takže pokud dítě v roce nekazuje a nežvatlá, tak to hned automaticky neznamená, že bude mít nějakou diagnozu. Ale chce to hlídat, a něco s tím dělat 😉

Na zlepšování očního kontaktu mám článek ve fotoalbu 😉 ono to taky nemusí být nějakou poruchou, ale oční vadou. Takže pokud má dítě špatný oční kontakt, tak jako první by mělo být vyšetření očí. To samé s mluvením, pokud dítě nemluví a i třeba špatně rozumí, tak první by mělo být vyšetření sluchu 😉 někdy jsou ty příčiny fyzické, a po jejich odstranění se dítě krásně rozběhne 😉

ta diagnostka u malých dětí je na dlouho, my chodíme ke Krejčířové od 27měsíců, a konečnou diagnozu jsme dostali až ted, ve 3,5 😉 a dále jsme ve sledování...ta dysfázie se může hodně rychle upravit až kompenzovat. Ted zrovna na jedné diskuzi psala maminka, že její tuším asi 4letý klučina měl od 3 let expresivní dysfázii, a ted byli u Krejčířové a už mu ji odebrala, má dysfázku plně kompenzovanou a ve všem odpovídá širší normě 😉

jinak záleží na diagnostikovi, my jsme u Kr. vždycky tak max. půl hodiny a odhadne ho naprosto přesně i s prognozami, jak se to bude vyvíjet dál...takže u špatného diagnostika můžeš strávit klidně 3 hodiny a bude to k ničemu, u dobrého stačí třeba i půl hodina. Ten člověk má zkušenosti, takových dětí viděl za svoje působení tisíce 😉

Prostě dej mu vyšetřit očka, sluch a dál už můžeš jenom rozvíjet ten oční kontakt, nápodobu a porozumění řeči. Nic víc zatím prostě udělat nelze, rok je strašně strašně málo, aby ti někdo řekl na 100% co mu je a jak se to bude vyvíjet 😉

valika_val
18. máj 2011

@sisstin
je mi jasne, ze stanovenie diagnozy tu velky vyznam nema, pretoze tak ci tak je treba sa dietatu venovat specialne, podla toho, co dokaze, coho je schopne. trenujem si trpezlivost 🙂 zatial mi to ide, ved som sa v porovnani spred dvoch tyzdnov ukludnila 😀

ty si nikdy nekoketovala s dietou GFCF?

inak super, ze mnoho pripadov sa takto upravi, je to fajn vyhliadka.
dufam, ze aj u nas na SK najdem nejakeho odbornika aspon trochu podobneho vasej krejcirovej 🙂 citala som na nu same chvalospevy. pediatricka mi uz dvakrat radila kontaktovat APLA v prahe... ale nejak sa k tomu neviem dokopat.

nuero, foniatriu a EEG budeme musiet absolvovat, to je mi jasne. ale som presvedcena (a dufam, ze sa nemylim), ze sluch a aj zrak ma uplne v poriadku. bolo to prve, na co sme sa zamerali...

a inak, dost casu mas na net, ze? ako to robis? mas uklizecku alebo pani na zehlenie? 😀 😀

sisstin
18. máj 2011

@valika_val o dietě jsem nikdy neuvažovala. My máme od narození obrovské, ale opravdu obrovské problémy s jídlem. Mléko vysadil úplně už v 7 měsících, od té doby to šlo od deseti k pěti. V dnešní době syn nejí téměř žádná teplá jídla, jeho jídelníček čítá max. 10 potravin, které je ochotný pozřít (mléko nepije vůbec, max. ho občas má jako součást jogurtu nebo pomazánky). Takže u nás jaksi není, co vyřadit z jídelníčku 😉 Nicméně tohle stravování je jeden z rysů jak autismu, tak to mají právě i často děti dysfatické. Ale pokud ti syn jí normálně, tak bych o ní uvažovala, četla jsem, že mívá dost dobré výsledky 😉 ale u ročního dítěte nevím nevím, to toho tolik ještě nejí... 😕

co se týče mého času stráveného na netu ( i když nevím, jak to s touhle diskuzí souvisí), tak ano, v průměru 2hodiny na netu denně strávím, a to zejména večer, kdy syn spí. Jelikož bydlím s rodiči a nemám partnera, který by vyžadoval teplé večeře a nějakou moji pozornost, tak jsme schopní udržet provozní pořádek domácnosti přes týden bez uklízení, uklízíme o víkendu, kdy se s mamkou střídáme. Bud se ona věnuje synovi a já uklízím, nebo opačně 😉

Ona výchova nestandartního dítěte je trošku o něčem jiném, než s dítětem zcela běžným. My od 8do 12hodin cíleně pracujeme s pomůckami, mezitím má 10minutové přestávky na volnou hru (při které já sem napíšu nějaký příspěvek), popř. máme logopedii (Ranou péči, dneska jsme začli s pravidelnou psychoterapií kvůli úzkostným stavům), od 12-15:30 jsme venku, kdy zase děláme logopedii nenásilnou formou - rozslabikováváme slova, která syn říká a která vidí (pejsek, mimi atd.), počítáme venku listy, rozvíjíme hrubou motoriku. Venku se toho dá udělat hrozně moc. Pak ještě odpo zhruba hodku pracujeme, ale už je volný režim...potom se střídám s rodiči, kteří si zase se synem hrají a já si dělám svoje záležitosti. Mít "jiné" dítě je hlavně o prioritách, pro mě vypíglovaný byt je na žebříčku hodnot někde na desátém místě, rozhodně nejsem a nikdy nebudu typ, co by na tomto nějak bazíroval. Navíc největší práce nás bude čekat ten odkladový rok před školou - všechny možné kurzy, potom příprava do školy může být ze začátku i 2-3hodiny denně, to je prostě priorita číslo jedna.

Vzhledem k tomu, že syn má panickou hrůzu z dětí, tak nějaké chození na písek a následné moje klábosení s ostatníma matkama nehrozí, jsem v neskutečné sociální izolaci, takže ten kontakt s dospělými osobami doháním večer aspon virtálně. Je to neuvěřitelný psychický tlak, doma jsem už skoro 4roky a pokud bych neměla možnost si za den aspon hodinu-dvě oddychnout, tak už jsem v Bohnicích 😉

Chodím sem na dvě diskuze, chodím ke Žlababě na postižené děti, odepisuju jiným maminkám na emaily a poměrně hodně času mi zabere i blog. Já se takhle seberealizuju a mám dobrý pocit z toho, že někdo tam ty informace získá a pomůže mu to 😉

valika_val
18. máj 2011

@sisstin
necakala som taku rozsiahlu odpoved 🙂 pytala som sa len tak, viacmenej to bola recnicka otazka, ale tvoja vycerpavajuca odpoved je velmi zaujimava a zas som sa nieco nove naucila.
ak moja otazka posobila ako nejaka narazka, alebo cosi negativneho, mrzi ma to, vobec som to tak nemyslela. skor ma prekvapilo, ze pises vela a velmi rychlo odpovedas 🙂

teraz musim ist, ale este pridem. a fakt ti dakujem za vsetko, co si napisala! 😵

felixa
21. máj 2011

@hanistepa
Ahoj Hanka, potešila som sa, že si opäť napísala. 🙂 Takže s Haničkou je lepšie, to je super, škoda len, že nie tak, ako by si chcela. Napíš mi, ako s ňou je, porovnám ju so svojou dcerkou, keď mala šesť. Vieš, že aj ja som vtedy nebola rozhodnutá, či vôbec pôjde o rok do školy. Drž sa. 🙂

anka.
21. máj 2011

@sisstin siss jsi fakticky dobrá! fandím Ti!

hanistepa
22. máj 2011

Felixo, písnu ti dnes večer mail 🙂
Já ti taky fandím, Sisstin! 😉

V pátek byl děda s Haničkou na rodičovské schůzce pro budoucí prvňáčky (bohužel jsme já ani manžel nemohli ☹ ) a přinesl seznam sáááhodlouhý, co všechno máme koupit. A je toho požehnaně, budeme mít celé léto co dělat...S Haničkou do třídy bude chodit 8 dětí, jsou dvěprvní třídy rozdělené na děti s menší řečovou a větší řečovou vadou. Hanička je mezi těmi s menší řečovou...
Na zápisu nás přesvědčili, že Haninku máme dát do školy, byť jsme tedy byli rozhodnutí pro odklad, s tím, že jí velmi pomůže, až se naučí číst, aby slovo i VIDĚLA. Tak jsme zvědaví. Jinak při zápisu v logopedické ZŠ po ní chtěli říct, jak se jmenuje, adresu, tvary, barvy, Hančí sama začla s písmenky a čísly. Máme trénovat držení tužky - u Hančí ještě těžší, protože je levák.
Add její mluva - relativně už celkem mluví, je velmi komunikativní, baví ji se učit (což je veliká přednost).

Chci se zeptat - má tu někdo zkušenost s tím EEG biofeedback??
Siss, hlavně ty jsi technik, nějaké grafo cvičení tady v HK bys na netu nenašla? Mně se nic nepodařilo...

Líbí se mi ta cvičení, která jsi, Siss, našla na logo klinice v Praze, ale pro nás by to bylo časově absolutně nereálné...☹ Tak ještě možná ten tábor nebo ten týdenní pobyt v rámci médovolené, ovšem otázkou je, zda to stojí za to...

sisstin
22. máj 2011

@hanistepa Jsem se toho včera od Haničky dozvěděla až až...že má mašli 😀 😀 😀 kdyby chtěla čelenku, co jsem měla, tak lze sehnat za tři šušně 😝 😉 Hani, v HK prej taky nic není, všechno je v Práglu, taky netuším, jak to jako budeme zvládat....no na to je ještě čas. Já jsem se o tom bavila s poradkyní z RP, a prý tu ty kurzy bývaly, ale nebyl o ně zájem 😖

felixa
22. máj 2011

@hanistepa - tesim sa. 🙂

@sisstin
uzasne sa venujes malemu, drzte sa. 🙂

hanistepa
31. máj 2011

Ahoj všichni, moc se omlouvám, že jsem se nevyskytla dřív, ale ..ALE...🙂 A konec výmluv🙂
FELIXO, napíšu určo v pátek, to muž ne¨bude doma, budu mít na psaní klid a nikdo mi nebude říkat, že do toho buším tak, že je moje klafání slyšet až u sousedů🙂
SISS, včera jsem sem nahlížela a viděla jsem, že máš někde album s knížkami - tipy, jak pracovat s dítětem - prosím tě, já už to zase nemůžu najít, jsem hrozná, já vím, ale...ALE...🙂 No prostě sem hoď odkaz, ju?🙂
Add čelenka - určo bych ji Hančí koupila, za tři ŠUŠNÉ - što eto?🙂 A kde?
Musím se podívat, jestli mám uloženou tu paní z mmb, co prodává ty knihy, dej mi příp. nějaký tip na knížku, nebo sem hoď, cos v poslední době kupovala pro Péťu...tys mi vždycky dobře poradila...🙂

Add Hanička - trénovali jsme teď dost intenzivně "R" a to tím stylem, že si Hanička strčila prstík do pusinky a říkala "Z" a ono z toho vylezlo "R" - ale krásnééé!🙂 Samozřejmě Hančí "R" ještě nepoužívá ve slovech, ale už tam je!🙂 "Učíme" se z Diagnostiky předškolního dítěte - to je tedy mazácká kniha - famozní!
JInak tedy Hanička občas mluví tak, že jí ani já nic nerozumím a to ve školce myslím patří mezi ty nejšikovnější🙂 Ale snaží se, lepší se, pracuje se s ní už prima, má velikou snahu, bavěj ji písmenka a čísla - tak snad to bude v té škole OK, chce se mi tomu věřit...Samozřejmě na "normální" školu by to absolutně nebylo, ale tu logo školu snad zmáknem...

sisstin
31. máj 2011

@hanistepa Hani, myslíš můj fotoblog? Klikni na ikonku a mrkni na alba 😉 jinak Haničce je rozumět docela fajn, jen nesmí mluvit rychle...pak místo "u míčku" rozumim "gumičku" 😀 😀 Hani, plánuješ pak přestup na klasickou ZŠ? Si myslím, že u Haničky to půjde pak rychle s tou řečí a bude to v poho 😉

hanistepa
31. máj 2011

No já nic zatím neplánuju, ale přestup...to nevím, já myslím, že tyhle přestupy do již stmelených kole¨ktivů jsou už na houby ☹ Ale nikdy neříkej nikdy a jási teď fakt netroufnu něco naplánovat, když stále jen DOUFÁM, že Hanina zvládne tuto logo školu - o které tedy slyším už chválu z vícero stran, tak jsem ráda...
Siss, co s tou čelenkou??🙂
Ještěže ten Štěpán je na blondýny a já chtěla vědět, jakým směrem čučí...🙂

felixa
2. jún 2011

@hanistepa
Hanicka ma mat teraz v lete 7 rokov? Lebo ak len 6, tak to by nemusela ist este do skoly.

hanistepa
2. jún 2011

Felixo, Haničce bylo teď 6.

felixa
2. jún 2011

@hanistepa
Hani, poslala som ti IP. 🙂

hanistepa
4. jún 2011

Felixo, já tobě též a netrpělivě čekám na odpověď! 🙂

hanistepa
7. jún 2011

Felixoooo!!!

zelmirka1
25. jún 2011

fiha vidim ze tu pisu maminy kvoli problemov s recou a casto je to niaka vaznejsia diagnoza. Ja som to doteraz moc neriesila, Moj maly ma 2 roka a tristvrte a tiez nerozprava, len 5-6 slov. Inaj je velmi sikovny, vsetko chape, pamati si tiez uplne vsetko kde je, co sme kde videli...rozoznava farby, do 5 uz pocita, dokaze ukazat na prstíkoch aj na obrazku kolko je zvieratiek alebo cohokolvek, sklada uzasne puzzle. Ako autista sa neprejavuje, ocny kontakt mal vzdy, komunikuje s ludmi bez problemov, je velmi pritulny, spolocnost mu nevadi. Pediatricka mi povedala ze do 3 rokov to mam nechat a potom uvidime, ze ked dokaze vyslovit par slov to znamena ze problem s recou zeby nedokazal nic vyslovit tam nie je, lebo vtedy by nedokazal ziadnu slabiku povedat. Mam sa snazitmu nic nedat kym to nepovie akoze mu nerozumiem. Teraz vidim ako sa zacina chciet hrat s detmi a gestikuluje, ukazuje im co chce a samozrejme mu nerozumeju. Tato diskusia ma vystrasila ze je to nieco vaznejsie, pritom u nas v rodine chlapci bezne do 3 rokoch nerozpravali, aj moj brat a potom zrazu zacal cele vety. Ma niekto podobnu skusenost ?

magimary
25. jún 2011

@zelmirka1 prepáč že odpoviem ja, čo sem ani nepíšem (ale čítavam 😉 ), ale s týmto mám skúsenosť...
a chcem ťa "povzbudiť", aby si sa neplašila (!).
ak dieťa nevykazuje žiadne poruchy v správaní a či atypické prejavy, NEMÁŠ sa čoho báť...
a najmä, AK tvoj drobec ROZUMIE 😉
sú skrátka deti, ktoré začínajú hovoriť neskôr,
o to viac ak to "máte v rode" 😉

mám synovca, ktorý do troch rokov ani "necekol", iba posunkoval, gestikuloval, sem tam pustil nejaké to slovko-mama, daj, tato a inak nič...
a v troch rokoch začal rozprávať plne súvisle a celými vetami 😉 😎
to je znak toho, že počas obdobia "mlčania" normálne rozumel a "ukladal" do šuflíkov v mozgu...
a keď "byvo o čem", tak spustil 😉
teraz má 13 rokov a je to bežný puberťák ako každý iný 😝 😅

problém by to mohol byť, ak by sa "nechytal" ani po treťom roku 😉

ja mám s drobcom (v podobnom veku, ako je Tvoj) opačný problém...
nerozpráva, ALE ANI nerozumie a najmä autisticky sa správa... 😔
takže teraz ideme po tejto "línii" a potom sa ukáže čo ďalej 😕

stardust
25. jún 2011

@magimary moj dvojrocny syn tiez nepovie viac ako mama, papa, biela a co to je? ...navyse rozumie len to, co mu akurat vyhovuje...myslis, ze si mam zacat robit pomaly starosti?

rozala111
27. jún 2011

dievčata, my sme mali podobný problém, ale už v 2 rokoch sme navštívili logopedičku - pretože malý všetkému chápal, rozprával len 5 slov a veľa používal gestá a výsledok? Oneskorený vývin reči, nám logoped. veľmi pomohla malého naštartovať, ukázala nám ako s ním komunikovať, že ho nemáme nasilu nútiť, lebo sa zasekne a nepovie nič. Za 8 mesiacov malý začal hovoriť viacej, tak sme nemuseli ďalej chodiť a po roku už ho nezastavíme, hovorí čím ďalej tým čistejšie a veeeeľa. naskočil na vlak v správnej dobe, stihli sme to, kým nastúpil do škôlky, aby nemal problém - čo mal aj tak, lebo mu zo začiatku nerozumeli a on sa potom hanbil. všetko mal naukladané v šuflíčkoch v hlavinke, ale bolo potrebné to z tade dostať a s tým nám logop. pomohla.
Mňa veľmi vystrašil sesternicin syn - mal oneskorený vývin reči, a v 1. triede ešte navštevoval log., problém mal s čítaním a aj písaním, lebo nestihli dať do poriadku rozprávanie, tak preto aj zle číta a píše- oni začali v 3 rokoch navštevovať log. a ona povedala, že to je neskoro, lebo má skúsenosti, že nestihne do 1. triedy dať reč do poriadku, čo sa stalo aj im, a sú z toho smutní. hovorila, že netreba čakať do 3 rokov, ale pre istotu sa ísť ukázať a uvidí sa, čo s detičkami. My sme to skúsili a nebanujem, nám veľmi pomohla.

stardust
27. jún 2011

@rozala111 a mozes sa podelit s nami ostatnymi o know how, ako rozviazat nasim detom jazyky?

sisstin
27. jún 2011

@rozala111 no to spíš než na opožděný vývoj řeči vypadá na dysfázku 😉 u toho chlapečka..děti s opožděným vývojem řeči nemají primárně specifický poruchy učení, u dysfázky jsou velmi pravděpodobný 😉

crca
27. jún 2011

Holky chci se zeptat,musíme mít na logopedii doporučení od dr.,nebo se můžu objednat jen tak 🙂 Trochu začínám váhat u dcerky,mám dvojčátka,Máťa mluví jak profík,všechno pojmenuje,ale Míša ta to nějak brzdí 😀 Začínám být trochu na vážkách 😒

sisstin
27. jún 2011

@crca pokud půjdeš k hrazenému logopedovi, tak nepotřebuješ..pokud to má být hrazené z pojištění, tak žádanka musí být 😉

valika_val
29. jún 2011

@sisstin prosim ta, je normalne, ze chlapec mi NIEKEDY rozumie a niekedy nie?
alebo to je skor tak, ze niekedy mi odpovie a niekedy sa mu nechce?
ucim ho to priblble auto uz mesiace a este ako robi ovecka. niekedy odpovie, niekedy nie. niekedy po tom aute aspon pozrie, inokedy sa diva doblba alebo na mna a kasle na to. tak neviem - nechape, co od neho chcem? moze mat take chvilky? alebo ked "odpovie", tak je to len nahoda?
mam z toho uz trocha nervy, lebo on fakt vyzera, akokeby mi to robil naschval.
tak teraz neviem, ci nanho mam tlacit, trosku ho vydierat, skusat to castejsie, alebo ho nechat tak a netrapit, lebo mi fakt nerozumie, co od neho chcem. hm? 😢 😢 😢

zelmirka1
29. jún 2011

deti nepotrebuju nic ucit, ale vytvarat im priestor aby sa ucili, sorry ale nasilu nieco ucit dieta nie je moc dobry napad, vobec nie je potrebne deti ucit nieco cielene, v tomto veku sa ucia neuveritelnym sposobom a vsetko okolo ich zaujima, je to pre nich hra, len treba vediet vytvorit spravne podmienky, samozrejme ak je niaky problem je dobre sa poradit ako s dietatom komunikovat. Niekedy rozmyslam naco dieta ma ukazovat ludom ako robi psik, auto...ved ani my dospeli take nieco nerobime. Moj maly sa vzdy pozera na babku ako na blazna ked mu hovori, urob papa, ukaz kolko mas rokov, ako robi psik...on to vsetko vie ale urobi to len v priebehu hry ked je to vhodne. 😉

sisstin
30. jún 2011

@valika_val no tak je rozdíl rozumět a umět něco říct 😉 to, že po tobě nezopakuje zvuk (slovo), neznamená, že mu nerozumí 😉 mám trošku pocit, že po svém dítěti chceš strašně moc...14m dítě nebývá většinou nijak extra spolupracující 😉 a nebude dělat přesně to, co chceš ty 😉 nějaká větší spolupráce přichází spíš až kolem 3.roku... takže pokud dítě něco dělat nechce, tak ho žádnou "silou" nedonutíš...max. ho můžeš namotivovat, aby to dělat chtěl 😉

u takhle starého dítěte nemusí být reakce na jméno, a dokonce ani reakce na mluvenou řeč vždycky 100%, mají nárok ještě občas "dělat hluché".... 😉 takže spíš bych ho zatáhla do hry a jen tak mimochodem mu třeba řekla slovo "auto" a čekala, jestli se po něm podívá 😉 ale ne tak, že ted si sednete a ty se ho budeš vyptávat a on bude "muset" po tobě něco opakovat nebo ukazovat...

té cílené spolupráce jsou opravdu schopné děti kolem těch tří let 😉 my se synem pracujeme od dvou let, ale v té době to fakt muselo být nenásilné a jakoby "omylem", kdybych si s ním sedla a ted dělej to a to, tak by mě poslal do háje... opravdu hodně makat jsme začli v těch třech letech, kdy je schopný se hodně soustředit a spolupracovat, a to ještě mám tu výhodu, že syna učení fakt dost baví...u některých jiných dětí to nejde takhle hladce ani v tomto věku a rodiče na ně musí oklikou...

moje rada: vem autíčko, řekni "auto"...pak s ním začni jezdit po koberci, řekni "auto jede"....posílejte si ho..pak zase třeba řekni: "auto dělá brm brm (tů tů)". Můžeš k tomu přidat znak auta - pomyslně chytíš volant a točíš, řekni znova slovo "auto" a udělej ten znak 😉

valika_val
30. jún 2011

@sisstin
ok, ja rozumiem, co pises, len mam pocit, ze ty akoby nechce rozumiet mne. 😔 😅
nechcem od neho vela... ved ine deti dokazu uz milion veci. ja ten milion nechcem, mne staci len jedna... ci nejake citoslovce, alebo ze sa pozrie aspon tym smerom, kde je auto, alebo mi ho prinesie, alebo si vypyta pit, alebo ak chce piskoty, tak bude poskakovat okolo nich a pozerat sa na mna, nech mu tu krabicu s piskotami otvorim... cokolvek z toho by mi uplne stacilo. 😔

to, ze robi hlucheho, to je samozrejme, s tym nic nenarobim. zatiahnut do hry sa mi nedari (a este nikdy nepodarilo). a co sa tyka sedenia, to v ziadnom pripade, o tom mozem len snivat. on nikdy nesedi. takze naozaj nemusis mat starost, ze by som po nom vela chcela. nenutim, snazim sa ozaj ako viem. len som sa pytala, ktorou cestou sa mam ubrat.

mam polavit, mam ignorovat, mam sa prestat snazit? alebo mam to "auto" hovorit castejsie, ukazovat ho castejsie, hrat sa s nim castejsie, pytat sa ho castejsie, roznymi sposobmi...
nerada by som urobila nieco zle, ale ja naozaj CHCEM vediet, ako mam s mojim synom pracovat.
nevies si predstavit, ake je to frustrujuce (alebo vies?), ze ja na zemi mozem vyplut aj dusu a on si ma nevsima, len sa hraje sam so sebou?

tu mi uz asi nikto neporadi 😢 😔 co sa tyka tvojej rady (posledne vety), tak ja toto robim! ale on sa malokedy pozrie, co robim, malokedy ho to zaujima. maximalne mi to auto vytrhne z ruky a zahodi prec. bez toho, aby nejako reagoval na to, ze ho pustam po koberci, nieco hovorim, alebo ukazujem znak.
niekedy som uz fakt bezmocna a tak sa len divam na svoje dieta, ako sa mlcky "hra" a ja neviem prist na to, ako ho naucit, ze zakotulanu loptu pod gaucom mu s radostou podam.
on si ju tam schova, potom ju nevie vybrat, tak sa chvilku namaha, potom sa chvilku hneva, alebo znicoho nic vstane a ide robit nieco ine. tolkokrat som mu loptu uz vytahovala, prejavovala radost, steklila ho, aby si zapamatal, ze JA mu pomozem, ked ON ma poziada...

no nic, hadam sa najde nejaky odbornik, ktory nam na zaklade toho, co uvidi, pomoze. ako dalej pracovat a co mam nanho skusat, nech ho trocha rozhybem.

ale tebe dakujem, viem, ze to myslis dobre.