Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

sisstin
29. júl 2010

@bobsove zkus si trošku víc přečíst tohle téma...tříleté díte, které plynně nekomunikuje, JE PROBLÉM...může to být sice "jen" opožděný vývoj řeči, ale taky to může být expresivní dysfázie, která není žádná sranda. Ve třech letech už je záhodno absolvovat kroužek foniatr- neurolog-psycholog...aby se potvrdil OVR nebo nějaká závažnější vývojová vada řeči.

To, že se říká, že díte nemluví, protože je LÍNÉ...je totální hovadina 😉 komunikovat je jedna z nejdůležitějších lidských potřeb, a vždycky je nejjednodušší mluvit - než třeba znakovat, nebo to naznačovat nějak jinak. Bohužel pediatři, a často i neurologové nemluvení bagatelizují 😒 rozhodně to v pořádku není, a je potřeba to řešit 😉

bobsove
29. júl 2010

@sisstin ano, zmínila jsem ale "hatlamatla", ne že nekomunikuje vůbec - to už problém je, samozřejmě, pokud vůbec neotevře pusu.

sisstin
29. júl 2010

@bobsove a kluci nejsou línější mluvit, než holčičky...jen mají k opožděnému vývoji řeči a dalším vývojovým vadám řeči větší pravděpodobnost, oni mají řečové centrum na jednom místě...zato holčičky mají ta řečová centra rozmístěná různě po mozku, takže když je třeba zasaženo jedno, tak to vyrovnávají dalšími 😉

Lidi si stále myslí, že nemluvící tříleté dítě je v pohodě...jenže není, a pak se stává to, že rodiče jdou k logopedovi se 4-5letým totálně nemluvícím dítětem a čekají, že se stanou zázraky 😒 u dětí s epresivní dysfázií stačí změnit přístup a běžná logopedická péče a logo školka, tyhle děti se rozmlouvají kolem pátého roku, stačí jim roční odklad do školy...některé to zvládnou i bez asistenta, některé toho asistenta potřebují na pár let. Bohužel k VVR se pojí všemožné specifické poruchy učení jako dysgrafie, dyslexie, dysortografie, dyskalkulie atd., takže ač může být dítě velmi inteligentní, tak jeho školní výsledky tohle zbržduje. Jen málo dětí s dysfázií vystuduje VS, větší procento zvládne střední školu s maturitou a nejčastěji jsou tyto děti vyučené. 😉

bobsove
29. júl 2010

@sisstin můj manžel do třech let mluvil přesně jako syn teď - a teď mu pusa jede. Měl svůj jazyk - chápej jako např. "hyndy - holiny" - nechápu, jak na to přišel, ale tak prostě mluvil. Stejně tak moje sestřenice ve dvou a půl letech říkala "bodi, bů - voda a kráva". A dneska jsou to vysokoškoláci, žádnej problém není.
Asi jsem spíš měla napsat, že je rozdíl mezi nesprávnou výslovností a nevýslovností vůbec, jen jsem chtěla povzbudit mamky, kterým děti blbě mluvěj.

bobsove
29. júl 2010

@sisstin Nene, musím oponovat - chlapci jsou ve vícero směrech línější - nočník, mluvení, učení ve škole - ne že by nechápali, ale prostě jsou línější. To jsem jako pedagog a zdravotník viděla. 🙂

sisstin
29. júl 2010

@bobsove to je jedno, běžné tříleté dítě mluví 😉 syn taky žvatlá, má dvě slova (jsou mu 2 a 3/4) a máme podezření na tu horší dysfázii( smíšenou), porozumění má asi o 6-9měsíců pozadu, exprese je narušena zřejmě středně těžce. Ukazuje, gestiikuluju, má oční kontakt. Komunikuje velmi dobře neverbálně 😉

Být tebou, tak to už začnu řešit, může to být fakt "jen" opožděný vývoj řeči, nebo ale taky ta expresivní dysfázie( dítě rozumí všemu, ale dlouho nemluví, pak špatně, agramaticky atd.) Není na co čekat už 😉

bobsove
29. júl 2010

@sisstin 🙂

sisstin
29. júl 2010

@bobsove jo, může být..jenže opožděný vývoj řeči se může rodově po mužské linii přenést už v dysfázii 😉 otec mého dítěte a všechny děti u nich v rodině mají opožděný vývoj řeči, a syn už má dysfázii ( teda zatím susp. smíšená dysfázie) 😉

sisstin
29. júl 2010

@bobsove jelikož mám dítě s VVR, tak mám nastudováno spoustu materiálů, znám spoustu maminek, které mají děti s touto vadou, nebo jinou komunikační poruchou 😉 a spousta maminek přišla k nám do diskuze, že jejich dítě "jen" ve třech letech nemluví, v podstatě k tomu měly stejný přístup jako ty..a pak byly celkem zděšené, že je to vcelku závažné 😉

Samozřejmě je určité % dětí,které se rozmluví třeba ve 3- 3,5letech, a rychle doženou vrstevníky a nemají žádné specifické poruchy učení...jenže to může být, a taky nemusí. Proto je dobrý to řešit co nejdříve- já sama řeším synovo nemluvení od 20m 😉 a pak se bud potvrdí, že to je "jen" opožděný vývoj řeči a dítě je sledované, nebo se potvrdí nějaká VVR a pak se dá s dítětem začít intenzivně pracovat, aby na tom před nástupem do školy bylo co nejlíp 😉

bobsove
29. júl 2010

@sisstin jojo

zuzanada
29. júl 2010

Nehnevajte sa, ale ja som na slovné spojenie " dieťa je lenivé rozprávať" dosť alergická. Dieťa može byť lenivé na upratovanie hračiek, alebo niečo podobné, ale pokiaľ má problémy s rečou, to predsa nemôže byť o lenivosti. Môjmu malému nepomohla bohužiaľ pri tom rozprávaní ani škôlka, ale zase pomalinky nabiehame na tie slovíčka. Fakt je veľmi dôležité, aby dieťa rozumelo, lebo podľa mňa je porozumenie prepojené s hovorenou rečou. Môj malý poviem len slová, ktorým rozumie, tzn. má ich priradené k nejakej situácií. Niekedy je to trochu čudné, ale neva. 😒

sisstin
29. júl 2010

@zuzanada Ahoj Zuzi 😉 porozumění je základ řeči, dítě začíná mluvit, až když rozumí nejméně 50% mluvené řeči, někdy i 75% 😉 pak je jedna specifická porucha: sémanticko-pragmatická, kdy dítě většinou mluví více, než rozumí 😉 někdo to řadí do autistického spektra..někdo ne. Záleží, jak moc a v jakém poměru jsou ty složky narušené ( porozumění, řeč, neverbálno, pragmatika atc.)

Jinak super, že Matýsek začíná mluvit, i když ta pragmatika řeči, asi není nejlepší...ale to se vypiluje 😉 🙂

bobsove
29. júl 2010

@zuzanada souhlasim že dítě musí rozumět! To každopádně.

bobsove
29. júl 2010

@zuzanada ale víš co je zvláštní? Můj synátor, když ho chytnu a postavím před sebe, opakuje krásně, vyslovuje, bez chyb... Ale když mu o nic nejde, tak to odbejvá jak kobyla tanec - čili on mluvit i opakovat krásně umí, ale prostě někdy to šulí a když řeknu "řekni to pořádně" tak udělá takovej ten otrávenej ksichtík jakože ho zdržuju. Když přijde o něco poprosit - jít na písek, nebo o něco dobrýho - tak to najednou jde dobře a krásně. Podivné... 🙂 Dobrý den a nashledanou umí, ale jak přijdem do obchodu, jen něco zadudře pod nos. U našeho dr měl pusu zamčenou úplně - styděl se - rozpovídal se až když jednou dr přišel k nám domů.

zuzanada
29. júl 2010

@sisstin , áno pomalinky naberáme slovnú zásobu. Už to nie je len o podstatných menách, ale aj o slovesách čo je fakt fajn. Ide to ale strašne ťažko a je to naozaj vydreté, stokrát opakované slovo pri rovnakej situácií.

sisstin
29. júl 2010

@bobsove ona podstata té expresivní dysfázie je, že dítě sice rozumí všemu, ale po svém 😉 tudíž nerozlišuje třeba ma a me...jakoby ten mozek to prostě pobírá jinak, a ač má dítě sluch v pořádku, tak ten mozek to nedokáže rozlišit 😉 takže pak, když začne mluvit, většinou okolo toho 4-5roku, tak mu dělají strašný problém pády, časy, rody ( tatínek řekla, maminka udělal). Oni se tu svoji rodnou řeč učí jako cizí, takže je to pro ně fakt náročné. A pokud má dítě smíšenou dysfázii ( i hůř rozumí), např. běžnému dítěti stačí říct slovo 3-5x, aby si ho zapamatovalo..tak u dítěte se smíšenou dysfázií to může být třeba i v rámci stovek opakování, než si ho dá do pasivní slovní zásoby 😉 ta smíšená dysfázie je těžší, ta intenzita rehabilitace a logopedické péče musí být mnohem větší, než u klasické expresivní dysfázky 😉

sisstin
29. júl 2010

@bobsove takže ale tvůj syn teda mluví 😉 tys to popsala tak, že jenom žvatlá bez významu 😉 to je docela rozdíl 😉

bobsove
29. júl 2010

@zuzanada takže soudím, že u nás to prostě lenost je - už jen díky těm jeho hrozným ksichtíkům "co je zas". 🙂 Jasan, že kdyby nemluvil vůbec nebo špatně furt, tak to je jiná, ale když je to jenom někdy, co to potom je když ne lenost? Samo jsme na tom tak, že když chce něco dobrýho a zkomolí slova, holt dělám že nerozumim, dokud to neřekne normálně.
Nevim no, mám pocit, že matka tak nějak tuší, jestli se něco děje, nebo ne... ne? Kdo jiný, ona je s ním nejčastěji... A pokud má rozum, začne se vyptávat po okolí - který ji pak vlastně navede k odborníkům...

zuzanada
29. júl 2010

@bobsove, no ja by som bola šťastná keby mi malý rozprával normálne aspoň doma. Ono je to ale všade rovnaké. Inak aj ak od neho niečo chcem a chcem, aby ma vôbec vnímal, musím mu chytiť tvár a "donútiť", aby sa na mňa pozeral a potom ma poslúchne ak pochopí, čo od neho chcem. Ak ani tak nepochopí, tak ukazujem. Opakovanie správnej výslovnosti slov u nás nehrozí, nakoľko som rada ak vôbec začne používať nejaké slovo v akejkoľvek podobe. Inak zase on moc nekomolí, ak sa nejaké slovo naučí, tak je väčšinou neskomolené.

sisstin
29. júl 2010

@zuzanada jsi super, ono to půjde 😉 možná ta pragmatika (význam řeči) bude trošku podivná, vzhledem k jeho poruše 😉 ale ono se to bude zlepšovat a zlepšovat 😉 vem si, že 50% autíků nemluví vůbec...tak vy jste v těch 50% , kde to půjde..což je úplně super 😉 začal Matýsek ukazovat trošku? 🙂

sisstin
29. júl 2010

@bobsove tak to je ale fakt něco jinýho 😉 pokud jen špatně vyslovuje nebo komolí 😉 tys to popsala tak, že jenom žbleptá a nikdo mu nerozumí 😉 tohle je normální dětská patlavost, která se bud upraví, nebo bude stačit běžná logo péče. Ale my tady máme děti, které nemluví VŮBEC( max. žvatlají bez významu, nebo mají na svůj věk strašně málo slov), hodně jich má i horší porozumění 😉

bobsove
29. júl 2010

@sisstin jééj tak to je omyl, on jakože mluví, ale - teď třeba ho pozoruju, jak si hraje... No neslyším moc dobře, je kus ode mě, ale má přesně tu svoji hatla řeč... No a když před chvílí přišel ke mně, říkal úplně normálně "maminko pojd, ven".( - doslova, i ta čárka před ven patří. 🙂 ).
Prostě se mi to jako lenost jeví, protože když mu o nic nejde, fakt se nepřetrhne. 😖 A mluví hrozně. Nasadila jsem styl "nerozumím, cože?" - ono ho to donutí...
Je to tak, že dvouleté dítě by mělo zopakovat dvojslovnou větu, tříleté tříslovnou. Tam jsme v normě. 😀

zuzanada
29. júl 2010

@bobsove, áno intuícia matky väčšinou neklame a riadim sa ňou aj ja, len niekedy sa bojím, že som málo objektívna.
S tou nesprávnou výslovnosťou u tvojho drobca, to nie je až také hrozné. Moja dcéra dlho rozprávala komoleninky, ale bolo to také krásne detské a do nástupu do školy, všetky tie krásne komoleninky vymyzli, len sme riešili ráčkovanie, ale do roka sa to za podpory logopedičky naučila.

sisstin
29. júl 2010

@bobsove tak to potom jo 😉 to bych asi fakt ještě počkala, a kdyby se ta výslovnost nezlepšovala ani okolo 4.roku, tak bych zašla na logo 😉 to jsme si akorát moc dobře nerozuměly, já myslela, že jenom žvatlá ( jako u nás: mamama, dedete atd.) a nemá to význam 😉 tak to potom opravdu asi nebude nic závažného 😉 🙂

ale tady jsou maminky, kterým děti fakt nemluví vůbec, popř. některé hůř, některé hodně špatně rozumí...některé zase sice mluví, ale mají špatnou pragmatiku řeči a je u nich podezření na nějakou poruchu autistického spektra 😉

bobsove
29. júl 2010

@zuzanada bezva ale že se naučí nezkomolený slova!!!!! To je super!! Všechno pujde, akorát že mamky kterým děti mluví normálně (ehm, já jsem ve třech letech byla na dětské recitační souteži a manžel si nepamatoval ani 1 verš z básničky 😀 ), s tím nemají tolik práce. Ale zas vem si - Ty se dřeš teď, kdo ví jak se pak budou dřít ony, s puberťákama... a jejich nápady..

sisstin
29. júl 2010

@bobsove tak u Zuzky je to něco jinýho, Matýsek má atypický autismus 😉 takže u něj je ta porucha mluvení v něčem jiném trošku 😉

zuzanada
29. júl 2010

@sisstin ja to ukazovanie moc neriešim. On ukazuje len pri zmenách trasy, že kde by sme mali podľa neho ísť a nejdeme. Inak ešte ukazuje v časopise na autá a "toť vsio". Keď niečo chce, tak buď vrieska, alebo ma dotiahne a ja musím dedukovať z celkovej situácie "o čo ide". To sa zatiaľ nezmenilo.

bobsove
29. júl 2010

@sisstin
@zuzanada
strašně moc se vyplatí péče o dítě do cca 6 let (ne že by pak už ne), všechno se to vrátí s dvojnásobnou úrodou - a to platí ve všech spektrech...
Smutný je případ mé známé - chtěla aby dítě dobře mluvilo, takže mu dovolovala koukat na telku. Přitom si neuvědomuje, že telka naopak dělá problémy s řečí. 😒 (Známá dopadla jako hloupej sedlák s největšími brambory - dítě od třech let mluví plynně, bez chyb, se složitými větami). To je paradox - myslíme si, že dítě odposlouchá z televize řeč a ono je to úúplně naopak - řeč mu to kazí. To je objevení Ameriky... 🙂

sisstin
29. júl 2010

@zuzanada já nevím, jakou složku má Matýsek v pořádku, když je atypickej autík...ale 50% autíků sice ukazuje, ale nesdílí pozornost( jako, že ti neukáže třeba na pejska, neudělá nějakej zvuk, nepodivá se na tebe a zase zpátky - že to s tebou sdílí 😉 )..takže oni ukazujou jenom na to, co chtějí ( pití, jídlo atd.), ale i tak je to lepší, protože se líp domluvíte 😉 prý se to dá nějak naučit, že budeš ukazovat jeho rukou atd.. S tím nemám fakt zkušenosti 😉

zuzanada
29. júl 2010

@sisstin, mne sa strašne ťažko pripúšťa táto dg. Ja stále dúfam, že sa to dá do poriadku a ide len o nejaké zlé obdobie. Stále mám v podvedomí len to, že chyba je len v tej komunikácií (reči). Ono to všetko chce asi len čas a ak sa to fakt nezmení, tak nič len sa s tým zmieriť. ☹