Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

simalex
26. okt 2010

@zuzanada
co si vzpomínám, tak i Alexek mluvil zpočátku v asociacích. Přemýšlím nad nějakým příkladem, ale nemůžu si vzpomenout. Ale vím, že mi to přišlo docela zvláštní. Ale vidím to jako jednoznačné pozitivum - Matýsek si umí slovo přiřadit k situaci (zlobí = avachu, lakomý = špatná vlastnost = něco nechce udělat = pro něj se rovná špatně a jsme zase zpět u lakomý). Vzpomínám si, že bylo docela zábavné dobrat se u Alexka tohoto řetězce a rozklíčovat ho. Fakt to měl taky. No, a s otázkami se Matýsek, stejně jako kdysi Alexek asi zatím nevyrovnal (asi přesně nechápe rozdíl mezi otázkou a oznamovací větou).

Ony tyhle otázky: "jak se máš?", "jak bylo?" jsou prý pro děti moc abstraktní. Alexek na tuto otázku dlouho odpovídal Alex Štípa (slyšel jak a k tomuto si hned přiřadil "jak se jmenuješ") a teprve v poslední době říká "dobře". Ono to jde tak nějak postupně, svého času uměl jméno a příjmení a na otázku, kde bydlí, říkal, že u vody, protože máme v názvu ulice "rybníček" 😀 😀 😀 . Pak zase věděl, že v Opavě a už zase nevěděl "u vody". Teď řekne název ulice, ale už zase kašle na město a tak.

zuzanada
26. okt 2010

@simalex Maťo tiež zabúda hlavne svoje meno, o adrese sa mu ani len nesníva, nevie ani mesto. Všade, kde s ním idem (okrem prechádzky u nás v dedine) nosí ruksačik s menovkou, adresou a mojím t.č. Nikdy nie je isté, či bude vedieť odpovedať aspoň na otázku ako sa volá. 🙂 Zaujímavé je, že pozná všetky značky áut, mobilných telefónov a logá bánk, ale ledva si spomenie na vlastné meno. Inak on mával od tých dvoch rokov také obdobia, keď som si už myslela že začína nabiehať na reč, ale vždy sa to akosi samovoľne vytratilo. Takéto "plíživé" a stále napredovanie zaznamenávam až, keď sme nabehli na encephabol. Je z neho síce hyperaktívny, ale bojím sa mu to vysadiť. 😒

sisstin
26. okt 2010

@simalex
@zuzanada holky, že se vám do toho pletu...tak tady moc porovnávání není na místě..jelikož Alex a Matýsek je úplně jiná diagnoza 😉 Alex mluví špatně, jelikož má porušené centrum řeči..a Matýsek zas PAS..on to je dost podstatný rozdíl v té komunikaci 😉

@zuzanada matýsek nepotřebuje vědět své jméno, pro něj je to nepodstatná informace 😉 a zas u Simči to bylo jiné, resp. u Alexe..protože ten té otázce nerozuměl, slyšel Jak...a už automaticky předpokládal, že se ho někdo ptá na to, jak se jmenuje...to jsou ty rozdíly mezi dysfázií a autismem, i když na první pohled to vypadá stejně v těch situacích 😉

sisstin
26. okt 2010
zuzanada
26. okt 2010

@sisstin ahoj, ja som ti vtedy keď si sem omylom vložila tú fotku tvojho drobca ani neodpísala. Bola to úžasná fotka!!! 🙂
Vieš @sisstin, je to stále všetko ťažké. Akosi stále mám takú nádej, že možno sa z toho Maťo dostane, že možno je to naozaj len tá dysfázia s obdobím vzdoru, že možno za tie dva roky bude z neho normálny "neurotypický" chalanisko. Možno to tak nebude, ale to budem riešiť až za tie dva roky. Je strašne ťažké si predstaviť, že toto čo je s Maťom je na celý život, že stále bude raz hore a potom zase dole................ Ten blog o Járovi mám už prečítaný, nové príspevky síce nie, ale ja to tak pravidelne tieto blogy o deťoch s autizmom sledujem. Stále porovnávam a vždy zistím, že naozaj ten Maťo má rovnaké problémy........ 😒 ☹

sisstin
26. okt 2010

@zuzanada no já přesně vím, jak se cítíš...ono srovnat se s diagnozou není jen tak 😉 ono je dobrý mít naději, to určitě jo..ale v rámci mezí..mně se to špatně píše, fakt že jo..ale pokud máte ten atypický od Krejčířový, tak to asi na 99% tak bude 😒 a myslím si, že doufat v to, že je ta diagnoza špatná není dobrý 😉 já bych se spíš upnula na to, jak Matýska co nejlíp v rámci jeho dg. zlepšovat, VOKSovat, zkusit Handle a další věci..než doufat, že to přece jenom není ono, co mu diagnostikovali... 😉 to je fakt cesta do pekel tohle 😉

matusakova
1. nov 2010

Ahojte, ja som tu písala zhruba pred rokom a pol, keď som mala obavy, syn nechcel rozprávať, ale to by nič nebolo, mal príznaky autizmu, všetko čo som čítala o tejto diagnóze, to mal, nejdem to rozpisovať, stále som plakala, začala zháňať rôzne kontakty na lekárov atď., boli sme aj v Trnave. Keby aspon rozumel, ale nič si nevšímal. Keď mal dva roky aj dva mesiace, začal postupne slová, ale nič som nebola kľudnejšia, lebo veď aj autisti rozprávajú, navyše, začal si všímať všetky značky rôzne v časopisoch, reklame, písmená, čísla a robil rôzne iné veci, no to je dlhý príbeh. Akosi to šlo ani neviem ako. Možno som priskoro zostresovala, ale teraz ma nechce nikto pochopiť, že bol fakt zvláštny.
Teraz má niečo cez tri roky, sype všetky značky áut, každý deň niečo vyvedie, nie je síce urečnený, povie napr.: maminka, kde si bol?, ale normálne rozpráva a som šťastná, že je zdravý.
Nečítala som moc vaše príspevky, neviem o čom diskutujete, ale možno tu zablúdi nejaká zúfalá matka a bude potrebovať povzbudenie a tieto riadky jej možno prinesú nádej.

zuzanada
2. nov 2010

@matusakova, prosím ťa ako je to s tvojím drobcom pri kontakte s inými deťmi? Vie sa k nim zaradiť a hrať sa s nimi? Chodí už do škôlky?

ivush
2. nov 2010

Maminy, chcem sa s vami poradiť...náš syn začal presne v 3. rokoch kompletne rozprávať, ešte asi 2-3 hlásky nevysloví celkom čisto a jasne, ale celkovo rozpráva celkom zrozumiteľne, dlhé vety, súvetia...Používa gramatiku, skloňuje, ohýba slová, používa aj predložky hoci sem-tam ešte nejakú vynechá alebo nedoplní zvratné zámeno (to tiež len niekedy), atď ale to je si myslím normálne tesne potom ako nabehne reč....nemá problém prerozprávaŤ nejaký príbeh, súvislo rozpráva o niečom vo viacerých nadväzujúcich vetách......Úplne si spája súvislosti, je presne orientovaný v čase a priestore....Kým však nezačal v troch rokoch rozprávať tak samozrejme nad nami strašila expres. dysfázia.
Chcem sa opýtať, neviete nejaký "kľúč" ktorým by sa dala definitívne vylúčiť táto diagnóza ?

zuzanada
2. nov 2010

@ivush ja si osobne myslím, že už tým, že malý ti takto krásne rozpráva svedčí o vylúčení tejto dg. Keby môj drobec vedel povedať aspoň súvislú vetu.......... 😒 A to je o rok starší. ☹

zuzanada
2. nov 2010

@ivush ešte sm ti chcela napísať, že expresívna dysfázia je o tom, že dieťa rozumie všetkému, ale má problémy samo sa nejakým spôsobom vyjadriť. Nakoľko tvoj drobec dokáže už reprodukovať aj nejaký príbeh, potom by už všetky ostatné chybyčky krásy jeho reči by mali byť časom sami odstránené.

sisstin
2. nov 2010

@ivush ona dysfázie není "jenom" o řeči, ale i o grafomotorice atd. Ale myslím, že chlapeček je v pořádku, dysfatické dítě by rozhodně takhle ve 3 nemluvilo... to jste měli fakt jenom opožděný vývoj řeči 😉

my máme teda akutálně Opožděný vývoj řeči, pravděpodobně charakteru expresivní dysfázie...porozumění už má k věku( zvládá i vztahové pojmy a jednodušší abstrakci - názvy barev atd.). Aktivní slovník asi okolo 15m( má zhruba 10 slovíček a onomatopik)...no, takže tak...v dubnu jdeme znova 😉

matusakova
2. nov 2010

Áno, teraz od septembra som ho samozrejme dala do škôlky, bála som sa, čo tam bude robiť, je strašne živý, všetko musí skúsiť, teraz má obdobie (už dosť dlho), že sa naschvál schová niekde a pokaká sa, doma sa ešte nestalo, žeby sedel s nami pri stole a jedol, musím ho naháňať po celom dome s lyžičkou. Ale v škôlke normálne, to mi aj psychologička povedala, že sa nemusím báť, že on bude robiť to, čo iné deti. S deťmi nikdy nemal problém, hrá sa s nimi, ale primerane veku, trojročné deti sa ešte tak nevedia hrať spolu, išiel by s hocikým hocikde.
Ivush, a ty čo prosím ťa, rozmýšľaš o nejakej dysfázii, zabudni na to slovo aj na celú diagnózu. To čo popisuješ, je normálny jav. Päť minút počúvania tvojho syna - to je ten "kľúč". A to kto ti povedal, že mu hrozí dysfázia? Keď dieťa nerozpráva do troch rokov, je to len oneskorený vývin reči. Do troch rokov ani nikde neposielajú, ani logopedičky nechcú prijímať deti do svojej starostlivosti, lebo to je zavčasu. Mňa by doktorka ani nikde neposielala, ani by to nikto neriešil, že v dvoch rokoch nepovie nič, ale ja som zostresovala, lebo som začala čítať o autizme a on (podľa mňa) všetko mal. Ešte musím dodať, že on prestal rozprávať, v jednom roku už vedel hocijaké slová, ešte sme sa smiali, že sa skôr naučí rozprávať ako chodiť. Ale to som nevedela, čo ma čaká.

sisstin
2. nov 2010

@matusakova tak to zas není pravda, my chodíme na logopedii od 22měsíců 😉 první psychologické vyšetření jsme měli ve 24m...rozhodně není brzo...syn má zatím opožděný vývoj řeči s rysy expresivní dysfázie a řeším to od jeho 1,5roku 😉

sisstin
2. nov 2010

@matusakova a není pravda, že když dítě nemluví do 3 let..tak dysfázii nemá..znám holčičku, která mluví od 18m ve větách a stejně dysfázii má!!! Jenže ona nečasuje, neskloňuje atd...to není tak jednoduché, jak ty si to představuješ 😉

sisstin
2. nov 2010

@matusakova a máš pravdu v tom, že to nikdo neřeší (doktoři atd.), to si totiž musí člověk řešit sám, sám si hledat odborníky a pomalu se doprošovat, aby ostatní pochopili, že když máma tuší, že něco není v pořádku, tak není 😉 to je bohužel smutný...a vy na Slovensku jste na tom s touto ranou péči ještě hůř, než my v Čechách..a to my na tom nejsme zrovna valně 😉

sisstin
2. nov 2010

@matusakova já jsem strávila stovky hodin čtením bakalářských prací, čtením prací vývojové psychologie....se synem pracujeme x hodin denně, 1x týdně logopedie, 2x měsíčně či více Raná péče, foniatrická vyšetření, Logopedická klinika v Praze...stojí to spoustu peněz a času....je to neskutečně psychicky náročné...

ale stačí mi se podívat na první psychologickou zprávu a ted na tu třetí ( zatím poslední)...a všechno se mi 100000x násobně vrátilo...syn se zlepšil neskutečným způsobem, od opožděného psycho- motorického vývoj a opožděné recpci řeči... je ted už naprosto v normě( umí barvy, čísla, čte nápisy), sociálně se zlepšil za rok o dva roky...prostě nebe a dudy..

ale chce to řešit brzo, chce si hledat informace, odborníky..a ne jenom sedět doma a čekat, že se to nějak samo zázrakem zlepší...nezlepší 😉

sisstin
2. nov 2010

a nejtěžší prostě je si přiznat, že jeho dítě je jiné, že má problém...že prostě není ok... mně se taky těžko říká, že je syn postižený ( a on postižený je, má postižené centrum řeči)...protože opravdu postižený nevypadá... jenže ne na každém je jeho postižení vidět fyzicky, že jo 😉 syn je naprosto normálně inteligentní( neverbálně až lehce nad průměr), sociálně je taky v normě... prostě má špatnou tu řeč.... já to všude hned říkám, nestydím se za to...a nesnažím se to nějak ututlat..

ten okamžik, kdy si rodič přizná, že něco není v pořádku a je třeba to řešit...a to je pak zlomové 😉 já tušila, že syn není ok od roka..ale právě kvůli tomu, že jsem se bála, že se něco najde...atd. jsem furt čekala ještě půl roku, přitom se s ním mohlo pracovat už od roku..a třeba by ted už mluvil mnohem víc 😉

sisstin
2. nov 2010

@matusakova a další věc je ta, jakýho člověk chytne psychologa...mamince autistickýho chlapečka řekli, že to kluk všechno dožene a bla bla bla 😉 a psycholožka, která by mi řekla, že at se nebojim, že syn bude dělat to, co ostatní děti...by ve mně značně vzbuzovala nedůvěru..

my chodíme k nejlepší psycholožce v republice, a ani ta si netroufá říkat nějaké prognozy do budoucna..zatím jde syn akceleračně dopředu, řekla mi, že do půl roku už by mohl začít mluvit - ovšem pokud ten vývoj půjde dopředu stejně jako ted, což ona mi zaručit nemůže!! To totiž neví nikdo! Ona totiž valná většina psychologů neumí pracovat s nemluvícími dětmi, nemají základy vývojové psychologie a pak to tak vypadá 😉 stačí velká "odbornice" v Trnave na autismus, která děti hodnotí jen tak od stolu asi takovým stylem, že "maminko, on se mi dívá do očí a mazlí se, to autista není 😝

Těch odborníků je tady v CR tolik, že by se to dalo spočítat na prstech jedné ruky..a na Slovensku to je ještě o něco horší 😉

sisstin
2. nov 2010

@ivush jinak si myslím, že tvůj chlapeček fakt dysfázii nemá..jelikož začal mluvit v poměrně krátké době akceleračně a gramaticky správně 😉 ale stejně bych ho trošku "hlídala", pracovala s ním...tím nic nezkazíš, právě naopak 😉

jsem se tu rozohnila, ale jestli to aspon jednu maminku, která má nějaké podezření u svého dítěte nakoplo, tak jsem to nepsala zbytečně 😉 radši 100x řešit něco "zbytečně"..než to nechat být a doufat v zázraky 😉

ivush
2. nov 2010

@zuzanada No u nás ak bolo, tak podozrenie práve na tú expresívnu formu, pretože on mal pasívnu slov. zásobu resp. porozumenie úplne veku primerané, možno aj viac...všetko chápal, spájal si súvislosti len to nevedel tak celistvo vyjadriť. Teraz už povie všetko....

Ale neviem či je OK, že ešte nekladie také tie otázky, že prečo chlapček býva tam a my tu, prečo ide jedna električka tam a druhá inam ? Kladie otázky, ale skôr také napr., že "Teta Editka dnes pracuje ?"

@sisstin ja ho práve sledujem až priveľmi a vkuse sa pýtam vo svojej hlave, že je toto ok ? a takto to má byť ? Atď...

sisstin
2. nov 2010

@ivush pokud chceš, tak Krejčířová dává termíny...šli by jste tak v dubnu, ona by vám řekla co a jak, dle mého by tě uklidnila..a měla bys pokoj 😉

betulla
2. nov 2010

@matusakova jeeeeeeeeej ahoj.... vdaka tvojmu prispevku som presla takmer celu diskusiu... ano rok a pol a mozno aj nieco viacej.... akorat bojujeme s dcerinym spravanim ma dva a pol roka a mam podozrenie na autizmus taktiez ako ty.... u nas je to podobne.... ked nieco nieje jej po voli tak je to hned tragedia, hadze sa o zem a trieska si hlavu(poleziacky na chrbatiku) rozprava take zakladne veci, dve slova su problem ale zopakuje takmer vsetko, avsak musi mat naladu.... ocny kontakt udrzuje taktiez len ked sa jej chce.... ale s novymi osobami problem nema.... prestahovali sme sa cca pred pol rokom do vlastneho bytiku a automaticky ked k nam niekto dojde krici ahoj... uplne sa tesi pripadne taha navstevu nech si sadne alebo im donesie sirup ze daj pit....uplne ako normalne dieta.... objima sa rada- ale taktiez manzela odtlaci ze ho nechce bozkava na povel, zase len podla nalady ale pozdravi sa zamava a posle pusu vzdy ked u o to poziadam- obchod, stretneme susedku na chodbe... atd... s premiestnovanim veci v byte nema problem aj ked sa mi stalo ze ked som presunula kochlik na ine miesto isla ho vratit spat , tak som jej vysvetlila ze kvietok potrebuje viacej slniecka a tak ho musime nechat tuna a pochopila.... citanie nam velmi nejde..... sice ma pocuva- uplne ze pat minutove rozpravky .... ked chcem aby ukazala objekt v knizke tak sa zameria maximalne na dva a viacej nespolupracuje..... mimochodom dokaze napocitat do desat.... ako len tak ze ja poviem jeden a ona pokracuje...(ked odchdzame z bytu tak na medziposchodie mame desat schodov do brany dalsich desat tak si to pamata...) povie to sice skomolene ale ako pocitame ani raz nevynechala jedinu cislovku.... ak mam byt uprimna vcera som manzelpovi povedala ze mam podozrenie na autizmus a ked som si precitala prejavy,,,, chodenie po spickach, dieta sa zameriava na materialy- pri zaspavani sa dokaze hrat hodinu s plienkou a to tak ze si ju zmoli medzi prstami, s autickami sa tiez zacinala hrat tak ze ju zaujimali len kolieska tedko normalne otvara dvere na kabriolete vkalda donho veci a posuva po dlazke... jednoducho manzel sa mi vysmial ze som paranoidná... jej hysaky su neopisatelne tak dnes sme sa vratili z prechadzky po desiatich minutach- ona proste dalej nejde tak som ju mohla niest na rukach.... akorat sa oducame od plienok- len na dlhsiu prechadzku-2 hodky a viac, dcera sedi v kociku a na hajanie- na noc davame plienku.... tak mozno aj z toho je taka nesvoja.... uz naozaj nevime co si mam s nou pocat no jedno je iste buduci tyzden mam e termin u pediatra a vypytame si listok na jELACICOVU, vdaka bohu byvame na tejto istej ulici takze sa nemusime trepat cez cele mesto..... a uvidime co nam tam povedia lebo pravdu povediac mam strach.... vdaka za tvoj prispevok a uprimne sa tesim ze ste v poriadku a mate sa dobre..... dufam ze s nami to dopadne podobne a ze je jednoducho zlozita povaha.... mimochodom moja svokra a moj manzel boli taky isty od jedu sa hadzali o zem, nevnimali pri osloveni menom.... ale zvucka oblubenej rozpravky im hned napovedala ze sa nieco deje... a ze by mali nejaku poruchu o tom silne pochybujem.... vdakabohu bolo aj horsie ked sa jedovala tak odpadla, bo sa nevedela nadychnut tedko uz afekty odozneli len sa hadzeme a trieskame sebou ozem.... niekedy mam chut psravit to aj ja... jaj rozpisala som sa dost na to aby ste mi mohla niektora napisat svoj nazor aky mate z nas pocit... predsa ste starsie a nepochybne skusenejsie maminy🙂) dakujeeeeeeem🙂)... ( mimochodom neni som az tak na tom zle mam zdravotnu skolu a malu som mala po dvadiatke... skolila som sa na sestrinych siestich detoch ale uprimne priznam ze zrela na lexaurine som len pri tej mojej malej mrske... no a este pri spominanej svokre: 😀 )

sisstin
2. nov 2010

@ivush při tom OVR nemůže hned začít otázkama proč atd. 😉 myslím, že udělal obrovský pokrok, a je to na hodně dobré cestě...ale přece jenom ta fáze je trošu opožděná, tak třeba období PROČ přijde mezi 3-4.rokem, ne mezi 2-3. 😉 😉

matusakova
2. nov 2010

Sisstin, súhlasím so všetkým, čo si tu napísala, veď práve preto som nemeškala ani minútu, aj napriek všetkému a všetkým, manžel ma zdusil, že si furt čosi vymýšľam, že preháňam, ale ja som nikoho nepočúvala - áno - radšej stokrát robiť niečo zbytočné, ako keby bolo niekedy neskoro. Ja som týmto nechcela riešiť psychologičky, to zas nebolo tak, ako si napísala , ty si si to asi zle vysvetlila a ja som napísala len jednu vetu čo povedala, nikto mi nezľahčoval situáciu ani nerobil unáhlené závery, ale to je na dlhšie rozprávanie. Ja viem, že to nie je také jednoduché, každé dieťa má iné prejavy a inak sa správa.
Ja som vlastne chcela napísať len jeden príspevok, a tým som chcela len povzbudiť matky, ktoré majú podobné problémy a dodať nádej, že nemusí to byť také zlé ako si myslíme a že netreba hneď spanikáriť, veď ja som skoro rok ani nespávala, ani nič ma nebavilo robiť, stále som sledovala iné deti a všetko som videla len pesimisticky. A to sa môže odzrkadliť na našom zdraví.
Betulla, môj syn nebol zas až taký zlostný, ale presne, napr. chodil po špičkách, hral sa s kolieskami, bil sa po tvári, nereagoval na meno, neplnil príkazy a ja už ani si na to nechcem spomínať, čo všetko. Ja samozrejme nejdem hodnotiť tvoje dieťa, či je alebo nie je zdravé, ale tiež ti chcem len povedať, že treba vydržať, mať pevné nervy, urobiť maximum a niekedy sa nám to odplatí. Ja už neriešim, ako rozpráva, koľko rozpráva, nič nečítam, žiadne príznaky (preto som tu ani nechcela písať) dieťa sa nevyvíja podľa knižky. Je mi jedno, ako povie vetu, hlavná vec, že ju povie: "Ľúbim ťa fetko na svete."

betulla
2. nov 2010

@matusakova jeeeeeeeeeej mne povi ubim ita🙂) ale je to to najnadhernejsie...... 🙂) a dnes som dostala styri pusinnky a to den este neskoncil..... niekedy si tiez myslim ze robim unahlene zavery... bodaj by.... ono ja som mala velmi problematicky priebeh tehotenstva, druhe babo uz mat nebudeme tak sa snazim urobit vsetko ako najlepsie viem...a zatial sa nam dari..... nikdy sme nemali antibiotika,,, raz zapal ociek a nostek zapaleny: alergia... no a este sme mali tak zapalenu prdelku ze sme museli ist pre nejaku specialnu mast dermatologicke bo ani sudokrem nezaberal.. vtedy vasvitlo ze mame alergiu na kravske mliecko(babka nam dala puding napriek mojmu vyslovnemu zakazu- bo ja som tiez alergik tak sa snazim dodrziavat rezim prevencne..).......napriek vsetkemu usiliu je velmo tazke dietatu s miernym hlasom sto krat povedat ze? "toto nesmies" ,alebo: "tam musime ist zlatko a mamka s tym nic neurobi aj ked sa hodis o zem🙂)" na druhej strane ked clovek nieco zanedba bude sa nenavidiet do konca zivota.....

kacici
2. nov 2010

Holky jdu si pro radu. Terezka nastoupila ted v pondeli do skolky a dnes nam pani ucitelka rekla,ze je tam spatna komunikace.Terezka se rozmluvila az ted nedavno,do te doby moc nemluvila,tedy skoro vubec a jeji vyvoj reci byl vselijaky ☹ . Do 2 let mluvila pekne,pak se narodila sestricka a od te doby problemy,prestala mluvit,vratila se k plinam a dudliku(ten je asi dalsi duvod,ze nam mluvi o hodne hur nez deti stejneho veku)Psycholozky nam doporucily vratit vsechno a postupne odebirat coz se dari,zrejme ma i nizky stupen hyperaktivity,shodly se na tom uz 2 psycholozky,ale Terezka byla vzdycky trochu "jina" nez jine deti 😅 Celkove vetsi zachvaty vzteku,uminenost,coz jsme vsechno priklaneli k problemum v komunikaci,ale pry to bylo brzo a reakce na miminko,kdy deti takhle reaguji. no neresili jsme to,Terezka se rozmluvila vic a vic,ale je to spis taky takove zvatlani 😕 ,barvy popisuje az ted,pribeh neumi vypravet,pisnicky doplnuje az ted,celkove vsechno dyl nez jine deti v jejim veku. ja bych to ani neresila,ale obcas me prijde ze neraguje tak jak ma 😒 - kdyz se ji zeptam jak se jmenujes,opakuje otazku. na cokkoliv se ji zeptam nemam odpoved,ale zopakuje po me vetu,tak ted uz shanim nejakeho odbornika na logopedii a chci se poradit,ale mozna tady ma nekdo podobnou zkusenost a umi me poradit co s Terezkou trenovat,cvicit,chodime na zpivanky,to miluje,ucime se slovicka,obcas zasnu co pozna na obrazku - napr. jerab,traktor,ale nekdy me prijde ze stale prevazuje zvatlani ☹
Ona byla vzdy trosicku jina,mela jsem podezreni na znaky autismu - stale se toci do kolecka,chodi po spickach,fackuje se - ted je to lepsi jak ma 3roky,ale obcas ty sceny co predvede,no asi to patri k veku,psycholozky rikaly,ze je zivejsi a mirny syndrom ADHD nedokazi vyloucit,takze jsem zvedava co ukaze cas 😅

kacici
2. nov 2010

Jo a rady ze mam vydrzet do 4 let primo nesnasim 😔 ,ponevadz vidim ze problem tam je a potrebuju spis poradit jak dal,aby se to zlepsilo 😉 Terezka mela 3 roky v srpnu,ale to mluveni zacala mit lepsi az ted v rijnu 😅 pri vysetreni oci v srpnu nedokazala ani rict co ma sestricka na obrazku a pred tydnem ji vse hezky rekla,ale ja slysim prevazne takovy to zvatlani,nekdy ji nerozumime ani my s manzelem 😅

sisstin
2. nov 2010

@kacici náš příběh, my jsme si prošli od lehké psychomotorické retardace ( v 27m), ke srovnání psychomotorické retardace, ale opoždené recepci řeči( porozumění řeči- 2,5roku), po srovnání i recepce řeči do normálu, ale stále výrazně opožděná exprese( samotné vyjadřování)...ted má syn čerstvě 3 roky, ve všem už je naprosto ok..ale nemluví( má zhruba 10 slov a onomatopik). Zatím jsme na Opožděném vývoji řeči, pravděpodobně charakteru expresivní vývojové dysfázie...

od 20m k nám dojíždí ( respektive my chodíme do, ale máme to v ulici) Raná péče, o kousek později jsme začli chodit na logopedii, ve 24m první psychologické vyšetření u místní psycholožky (naprosto o ničem), pak ve 27m u Dr. Krejčířové v Krči, nejlepší diagnostička u nás vůbec 😉 a tam jsme v péči dodnes. Jednou týdně máme klinickou logopedii, 2x měsíčně Ranou péči, od září dojíždíme do Soukromé logopedické kliniky v Praze 😉

Takže vám bych doporučila jednak se objednat k té Krejčířové, máš ted možnost - leden až březen už je plný, ale když napíšeš hned na tenhle mail dana.krejcirova@ftn.cz , tak máš velkou naději, že vás Dr. vezme někdy v dubnu. Od ní budeš mít 99% jistotu správné diagnozy a pak se dá pokračovat dál. Důležité je i foniatrické vyšetření - jestli není něco v nepořádku se samotnou pusinkou a orofaciálními svaly.

Co se nám osvědčilo - na dítě mluvit krátce, jasně a výstižně. Komentovat všechno, co dělá, co vidí...na cokoliv ti holčička ukáže, tak ji na to odpověz 😉 rozvíjet jemnou a hrubou motoriku, vizuélní představivost, grafomotoriku...je toho strašně moc, co se dá zlepšit a vymakat, aby i dítě, které je bud opožděné, nebo má dysfázii, dosáhlo co nejdříve normy...

kdyžtak mrkni sem k nám, jsme tam dobrá parta 😉 https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/maminky-...

kacici
2. nov 2010

@sisstin - Moc ti dekuju za odpoved a mrknu se k vam do diskuze 😉 a i na stranky,fakt jsem ti moc vdecna,hned zitra napisu mailik pani Dr.
Treba se to u nas ve skolce upravi a zlepsi,ale potrebovala bych vazne radu,Terezce jsou 3roky a podle psycholozek je jen ziva az hyperaktivni,ale podle me tim ted oznacuji snad kazde"trochu jine" dite 😅 Nezda se me spis jeji reakce jak nekdy reaguje na podnety,neco je spatne,ale co vazne netusim ☹ Moje mamka a vsichni v rodine rikaji ze je "jina",jenze tohle musim zacit resit ted a nenechat to jen tak na osudu,potrebuje pomoc ted.No snad bude jen a jen lip.Zitra budu volat logopedce na druhem konci mesta,pry je bezvadna a ma moc pekny vztah s detmi 😵
Ty sis s Petou asi taky uzila,vid? Moc vam drzim pesticky at je to jen a jen lepsi 😉 🙂