Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

zuzanamv
20. aug 2015

@tina.h
Jej, teraz vidim, ze v tom materialy su aj obrazky, asi som nejaku inu verziu videla, tak diky este raz!

stasim
20. aug 2015

@mm2008 a ako ste na tom s recou vy? Ja som do Dialogu volala 5.5. este sa mi nik neozval my mame teda u klinickej logopedky dg nespec.Nvr a poruchu pozornosti, neurolog.my napisala i auti crty do spravy, takze ja mam tiez obavy z PAS odvtedy mi len spec.pefagogicka povedala ze ona to na PAS nevidi. Matuskova sa vie vyjadrit i k PAS?

zuzanamv
20. aug 2015

Ta diagnostika PAS mi je taka divna, mne tiez dve spec. pedagogicky povedali, ze to nebude ono, jedna je moja kamoska, boli sme s nou cele tri dni na navsteve, videla ho v roznych situaciach a k druhej sme chodili na komunikacne terapie, takze ho videla asi 2 mesiace kazdy tyzden hodinu. Povedala, ze na riadnu diagnostiku treba aspon 6 stretnuti, a pritom na dg. v ACVE sme boli na 1 hodinu, v Dubravke na 2, ale jedno stretnutie, do Andreasa ideme na 2 stretnutia (plus 1 len bez neho)...

mm2008
20. aug 2015

@stasim možno by sa vedela aj Matúšková už vyjadriť, teda k tvojej dcérke áno (ak riešiš tú staršiu).

stasim
20. aug 2015

@zuzanamv tak určite diagnostika nie je jednoduchá, mne napr. psychologička v CŠPP nechcela toto veľmi riešiť, povedala, mi že je normálne dnes, že dieťa do 4 rokov nerozpráva /aj ked podla mna nie/ a že sa nemáme hrnut do konečnej diagnózy, že na autizmus má čas do 14 rokov, moc sa netvárila nadšene keď som jej spomenula, že sú psycholog. ktoré by to vedeli hned povedat, aj ked my to chceme vediet, že 🙂

mm2008
21. aug 2015

@stasim tak to ma zaskočilo, že do 14 rokov na dg. autizmus, aj dr. J. na prednáške povedala, že je to "slabina" u nás na SK, že autizmus a diagnostikuje častokrát v neskoršom veku, pričom raná intervencia pri týchto deťoch je veľmi dôležitá.

peneloppe
21. aug 2015

Ani v zahranici nerobia diagnostiky autizmu v takom utlom veku. Az od 7 rokov.

mucher
21. aug 2015

@peneloppe presne tak...aj mne sa dr.Oravcova vyjadrila po 3och navstevach ked mal asi 3roky,ze je autista. 🙂....ani zdaleka... V dec bude mat 6. Ma susp. SpecifickyNVR...ani to nie typicke...zacina pouzivat r bicykluje rizprava pribehy...uvidime ako sa vykrystalizuje...mne logo povefala v 2r ze pravdepodobne SNVR a dnes uz ..ze nie je typicke dieta so SNVR ...napreduje pekne

peneloppe
21. aug 2015

@mucher

U nasho syna tiez bolo podozrenie na autismus, mal tazkosti so socializaciou s rovesnikmi atd, to bolo ked mal 3 roky. Nastastie ziadna diagnoza v takom veku nehrozila. Teraz ma 8 rokov a kopec kamosov. "Vyrastol" z toho. Trvalo mu to dlhsie, bol pomalsi ako jeho rovesnici s nadvazovanim kontaktov, ale dnes ziadny problem. Takze je to len na osoh ze sa diagnostika nerobi tak skor.

Neter bola diagnostikovana v 7 rokoch aj ked tam boli tie priznaky ocividne od malicka ale aj tak museli pockat na isty vek, nikto by si nespravnu diagnostiku nevzal na zodpovednost.

zuzanamv
21. aug 2015

Urcite je to riziko davat "nalepku" v skorom veku.
Ale fakt je, ze ja som to tak vnimala na zaciatku, ked neurolog vyslovil prvykrat podozrenie na PAS, ze chcem cim skor vediet ci ano alebo nie, aby som vedela, aka bude prognoza do buducnosti...
Uz som pochopila, ze este dlho nebudeme vediet.
Ale dolezita je praca na tom, s cim ma problemy, aby sa to kompenzovalo.

mucher
21. aug 2015

@peneloppe
@zuzanamv no mojmu dala neurologicka dg ADHD v dvoch rokoch!!!! A dle miho miinenii...ADHD vobec nie je...je zivsie dieta ..porucha pozornosri tam je ale vyslovene hyperaktivny..ako opisuju maminky skutocne det s touto dg. To nie...a chuda to adhd sa s nim vlece furt ....v papieroch

martula56
21. aug 2015

U nas tiez padlo podozrenie na PAS dal nam ho institut detskej reci v 2 rokoch. Neurologicka,klinicka psychologicka aj specialny pedagog ho vylucili. Takze my si teraz hovorime ze "len" SNVR to zvladneme. Len zohnat dobru logop. je problem.

mucher
21. aug 2015

@martula56 my nastastastie mame a ta ma vedie od zaciatku..cez trenovanie udrzania pozornosti...hru..posunky.

Slova..vety..

martula56
21. aug 2015

@mucher uz sme sa k nej objednali. U nas je najhorsie udrzanie pozornosti, ked ho to nebavi. Ked ho to bavi nie je problem

stasim
21. aug 2015

@martula56 na Klokocinu sme zacali chodit i my a je to super 🙂

mucher
21. aug 2015

@stasim jezis sak ja mam aj spravy od teba 🙂

stasim
21. aug 2015

@mucher asi ich mas vela 🙂 a prehliadla si to 🙂 ja ze mas zaneprazdnene leto 🙂

martula56
24. aug 2015

žienky co mate doma dietatko so specificky narusenym vyvinom reci, schvalili vam predlzeny rodicovsky. Ja som si bola teraz pre rozhodnutie a neschvalili. Taka som nasrata aj neurologicka aj janosikova napisali ze potrebuje osobitnu starostlivost a posudok je ze nepotrebuje. Tak ja uz neviem, co tam mali napisat. Este sa odvolam lebo toto neni normalne.

mm2008
25. aug 2015

@martula56 neschválili? ako je to možné? mna sa práve dr. J. pýtala, k čomu mi má napísať správu, či k opratrovateľskému, k zťp alebo k predlženému RP, tak tomu prispôsobila aj svoju správu. Ale ja som mala aj pľúcne a tam tú dg., aj alergologia, mne to teda schváli na dvakrát, prvýkrát na jeden rok a teraz po rokku až do 6 rokov.. A neviem, či sa dá dať odvolanie, tak sa odvolaj.

stasim
28. sep 2015

je tu niekto kto pri VD absolvoval objektivnu audiometriu v narkoze Orl nas tam posiela ale mne sa to zda zbytocne davat ju do narkozy rozprava minimalne par slov aby sa pri narkoze este nieco nepokazilo

mm2008
28. sep 2015

@stasim môj syn absolvoval ASSR na Kramároch... viac-menej na môj podnet (resp. prvý dala logopedička) ... u môjho syna bol (aspoň podľa mojich pozorovaní) jeden z nežiadúcich účinkov narkozy - meškajúca stolica, ktorú musel mať vyvolanú čípkom na pohotovosti kde inde, ako na "milovaných" Kramároch ... 😠 ...

mucher
28. sep 2015

@stasim ja som sa bála narkózy....zamietla som, ale nikto "fundovaný" mi ani nenavrhol a netlačil na mna.len som vedela o tej možnosti. U logo nepadol náznak, že by horšie počul. A narkózu absolvoval tento rok...zrezanie krčnej mandle-mal ich ako slivky veľké, odstránenie nosovohltanovej-už huhňavo rozprával a začínal mať"blbý" výraz s pootvorenou pusou, páchlo mu z pusinky. Všetko sa dalo do poriadku....Našťastie všetko dopadlo výborne a narkózu znášal veľmi dobre ..odpovedala som síce odveci....ale odpovedala som :že nie neabsolvoval-zamietla som 😀

katarina_k11
1. okt 2015

Dievčatá, ak by ste niektorá mali záujem, ostalo mi 1+1/2 fľaše Nootropilu sirupu - mám na predaj.

vergilius
28. okt 2015

ahojte maminy, problemy s recou, add,adhd a pod s vyuzitim terapii INPP a Benaudira uz momentalne riesi aj diadgnosticke centrum euspe v ziline - www.euspe.sk

stasim
28. okt 2015

@vergilius zbezne som to pozrela vyzera to dobre....

alzbetka74
29. okt 2015

@vergilius kamarátka ma známu, ktorá žije v Nemecku a jej syn absolvoval sluchovy trening na podporu nejakých frekvencii v mozgu počúvaním takto upravenej hudby a veľmi mu to pomohlo a rozkecal sa.

jenny2009
6. dec 2015

je to nejaka mamicka s opozdenim vyvojom reci starsieho dietata, Moj ma 7 rokov, ak ma cosi opisat tak to je sem tam bezsklonovania, suvisle neporozprava viac ako 6 viet. Sme v UK tu to nikto neriesi, aj jked musim uznat anglictina mu ide lepsie lebo je asi jednoduchsia.
Ale myslim ze potrebujem vyhladat odbornu pomoc, lebo 7 rokov je velmi vela .....

putulka
18. jan 2016

Ahojte, aj my bojujeme s diagnozou SNVR uz od minuleho leta. Mame svoje pokroky aj ked male, ale pre mna velky posun, co pochopia iba maminky takychto nestandartnych deticiek. v novembri mi prvy krat povedal MAMA :'-) to bola radost, v decembri mal 3 roky tak si viete predstavit ako dlho som cakala @katarina_k11 my ste dostali tento sirup dnes na predpis od neurologa, maly ma SNVR..dnes sme absolvovali aj EEG a vraj nema dozrete centrum reci, citala som si o Nootropile ze moze sposobovat zvysenu aktivitu. Nas u pedopsychiatricky dostal posudok a Hyperaktivita tam bola tiez ako mozna diagnoza. Bojim sa ze ten Nootropil to moze este zhorsit, resp. vsetko. Spi nam velmi dobre, uz nespava poobede a teda nezaspava hodinu ale par minut a viac sa mi zda ze sa posuva v tych slabikach a vyslovnosti roznych pismen.. Preco ho posuvas? Zle ste reagovali nan? Ake mal na vas ucinky? Dakujem 🙂

laaska
20. jan 2016

Ahojte u nas je to zaujimave. Maly len pisti ked nieco chce, povie Tatik, obcas aj mne mami, mamina, zvuky vlacika, kedysi vedel aj zvuky zvierat, moc to nepouziva, čajík, tiktaky (hodiny i tiktaky)...no slabe pokusy...ale vraj je mentalne v poriadku. Posklada puzzle, tiene predmetov, ukazuje obrazky v knizke....
EEG sme mali v poriadku, s dr.na neurologii som sa dohodla, ze ked sa to tak pomaly posuva, ze este pockame do tych 3 rokov co sa bude diat. Navstevujeme logopedicku, ale tiez jej tam nic nepovedal...minule jej ale poskladal obrazok - doplnovacka oci, usi, nos, vlasy, a potom casti tela. ADHD to nieje, lebo na psychologii skladal hracku 3x, ze to deti s ADHD nerobia. No uvidime, vraj sa to okolo 3 rokov vyspecifikuje. Ale logopedicka ma trosku povzbudila, ze Einstain zacal rozpravat v 6tich rokoch.

katarina_k11
20. jan 2016

@putulka Prečo ho posúvam? Náš, keď už videl lyžicu so sirupom, tak utekal preč... Napriek tomu, že som mu do neho dávala pomarančový sirup... Proste na chuť je to hnus (ochutnala som). Medzitým sa naučil prehltnúť tabletku, tak máme vymenený za Lucetam. Hyperaktívny je približne rovnako, takže v tomto smere nevidím zmenu.🙂 Ale trochu nás posunul dopredu, i keď priznám čakala som viac. Včera mal 5 rokov a sme na úrovni 4-slovných viet, ale ako väčší problém vidím to, že viazne porozumenie reči. Nám naša logopédka povedala, že takéto deti sa zvyknú v porozumení najviac rozbehnúť medzi 5-6 rokom, ale skôr k tomu 6-temu. Ale ja neuverím, až kým to nezažijem... Celá reč a jej porozumenie + k tomu hyperaktivita nás nesmierne brzdia v celkovom sociálnom vývine... Je mi z toho veľmi smutno - tlačí ma najmä približujúca sa školská dochádzka...