Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

bielanevesta
11. sep 2009

Moja malá tiež ešte nerozpráva, VOBEC ☹ Rozumie len tomu co chce( Naty rozprávka, Naty piškótka...atd.)takze so sluchom urcite problem nema. Zato je nadmieru ziva a cely den sa nezastavi, tak asi nema cas sa ucit rozpravat alebo ja neviem....

veverca
11. sep 2009

westka
My sa už tiež nevieme dočkať, kedy sa Tánička rozhovorí. Rozumie všetkému, aj knižky si rada listuje, ale hovorí iba prvé slabiky slov. Ani za svet nechce spojiť dve rôzne slabiky (výnimkou je tato). Akoby sa hanbila, povedať to nahlas. Slová z dvoch rovnakých slabík používa, napr.: baba Ma = babka Marika, seba oslovuje Tá . Včera sme sa všetci tešili- chcela som jej utrieť soplíky a ona začala vykrikovať "nemám" . Tak len dúfam, že sa to už snáď rozbehne. Starší syn bol pravý opak, dvojročný hovoril všetko, vedel básničky, pesničky.

sisstin
11. sep 2009

syn má 23m a neřekne vůbec nic 😉 stejně jako u bielanevesta rozumí hlavně tomu, čemu rozumět chce 😀 ale jo, v tomhle směru to jakž takž jde..ale sám nemá žádnou potřebu mluvit..též ani neukazuje, jak už tu někdo psal...navíc je extrémně bojácný...takže já to asi začnu pomalu řešit s nějakým dětským psychologem..nějak se mi nechce už čekat, protože nás to omezuje( jak jeho, tak mě) v osobním životě..a to dost 😖

lenkavano
11. sep 2009

ahoj sisstin píšeme si spolu v interní poště.cítím že už jsi zoufalá ale neboj se vše se v dobré obrátí.zkus toho dětského psychologa a uvidíš co ti řekne.dej mi prosím vědět jak to dopadlo,ale hlavně se prosím tě netrap.

dzejboba
5. okt 2009

Moja mala Ema ma dva roky a tiez este nehovori a je presne ako Natalka od bielanevesta , ziva ,cely den sa nezastavi. Na neurologii mala vysledky v poriadku a lekar hovori ze cakat, ze sa sama rozhovori . Akurat ma niekedy prekvapi ze napriklad povedala slovo papuca , potom zase dlho nic a potom zase nejake slovko a zase dlho nic.

andreabe
5. okt 2009

Ahoj Sisstin,
moj maly ma 2roky a je uplne presne ako tvoj! Tiez som zufala, daj vediet prosim, ako pokracujete! U nas zatial recovy pokrok nenastal, ale maly zacal ovela viac reagovat na meno, ale neukazuje na veci a mam pocit, ze ani nechape, ked ja prstom na nieco ukazem. Ale inteligencne ide dalej, postupne vie lepsie a lepsie vkladat do kocky, hrat sa drevenou vkladackou pod. tiez bol extremne bojacny, ale po zacal chodit do jasli a po mesiaci sa neskutocne osmelil.

macca5
5. okt 2009

Chcem Vás všetky povzbudiť,my sme začali rozprávať tiež neskoro,písala som to tu.U Samka vidíme obrovský pokrok.Básničky a pesničky sa na neho len tak lepia.Chodíme do škôlky na3h.,velmi nám to pomohlo.Reč síce nie je úplne čistá,ale pevne veríme ,že aj toto sa napraví.Chce to ešte vela trpezlivosti.Držíme Vám všetkým palce. 😉

andreabe
5. okt 2009

Macca:Dakujeme za podporu 😉 Ked som si citala o tvojom malom, akoby som citala o svojom. Ma 2 roky a nepovie mi ani mama. Knizky odmieta, akurat ich hodi na zem, zvieratka si v nich nenecha ukazat..Kedy sa to u vas zlomilo a zacal hovorit aspon mama alebo tie knizky citat?
Vie sice povedat ako robia zvieratka a par slov ako bak a pod,ale to si vlastne ani nie slova ☹
A drzim palce, aj ked maly je uz asi riadne ukecany 😀

sisstin
5. okt 2009
macca5
7. okt 2009

andreabe,zlom nastal asi v 28- 29.m..Dnes sme boli na ko u logopédky.Bola s ním spokojná. 😅

andreabe
8. okt 2009

macca: to je super 🙂 , dufam, ze sa to u nas do pol roka zacne tiez zlepsovat

zuzanada
8. okt 2009

Ahoj jjjanka,
pridávam sa k tejto debate, lebo tiež mám syna (3 roky aj 3 mesiace) a nechce mi rozprávať. Od dvoch rokov vie povedať niekoľko slov a odvtedy sa to zaseklo a teraz občas z neho vypadne nejaké slovo, ale väčšinou vôbec nesúvisí s danou situáciou. Pochodila som už na mraky doktorov a najhoršie je, že s ním nikto nechce pracovať, lebo je dosť nervný a zároveň strašne hamblivý a tvrdohlavý. Každý deň sa snažím s ním pozerať knižky, komentovať pomaly a zrozumiteľne každý obrázok, každú situáciu. Väčšinou toho neberiem naraz veľa, ale snažím sa viac ráz opakovať jedno slovo, aby sa mu to nejako uložilo do hlavičky. Od roka chodí do jasličiek, teraz nastúpil do škôlky. Väčšinou sa deti rozhovoria po nástupe do rovnocenného kolektívu, ale u neho to vôbec nezaberá. Som z toho dosť zúfalá. Neurologička mu predpísala len B-vitamíny, ale myslím že to určite stačí, lebo cestou liekov by som nechcela ísť. Najhoršie na tom je aj to, že doteraz sa mi nepodarilo ho naučiť ísť na veľkú potrebu do nočníka a občas, keď sa zabudne tak sa pociká. 😢 😔 😝 😕 🙂

adamkofijo
8. okt 2009

Ahoj zuzanada, ja mám skoro rovnako starého chlapčeka, (5. septembra mal tri roky) tiež nerozpráva, neni potichu stále žvatle tou svojou čínstinou ako ju mi nazývame, aj vie hrešiť staršieho ked ho nehnevá a napodobuje situácie a najmä gestá staršieho , mal obdobie ked opakoval po deťoch až zrkadlovo každú činnosť ale slová nechce opakovať ani za svet, psychologička nám povedala že je velmi dobre aspon to že opakuje činnosť a gestá lebo vieme že má záujem učiť sa. Autizmus máme vylúčený, sluch má v poriadu, aj na ct hlavičky sme boli výsledky v poriadku vraj vo vývoje je na tom dobre motoriku má dobrú , fyzicky tiež niekedy skor až hyperaktívny. Mňa najviac trápi to že teraz je v období vzdoru a všetok nesúhlas prejavuje plačom hádže sa mi o zem, udiera aj mňa, je to hrozné najmä ked mi takýto výbuch zlosti predvedie v obchode ked mu niečo nechcem dať, a nechcem aby bol rozmaznaný ale niekedy sa to nedá a ustúpim a potom ma to štve lebo aj doktorka nám povedala že nám pomaly začína prerastať cez hlavu, a čím bude starší tým to bude horšie. Veľmi ma to trápi, že nerozpráva, pritom s ním stále cvičíme všetko mu pomenúvam, čítame knižky skladáme pexeso teda on ukladá rovnaké obrázky na seba ale ked mu poviem ukáž mi napr. kohútika tak neukáže prstom. Vie napodobniť asi tri zvieraťká, psíka, kohúta, mačku ale to len ked on chce inak to neurobí ked mu ja kážem. Je o dosť trvdohlavý , takže civčenia s ním sú niekedy náročné, ale snažím sa byť trpezlivá, pritom je veľmi šikovný, navlika gorálky na šnúrku lepšie ako jeho starší brat, bicykluje sa ešte s pomocnými kolieskami , vie chytiť lotpu do ruky, kope pekne do bránky , len tá reč nám robí stále starosti, podla logopedičky potrebuje ísť do školky ale nechcú ho vziať, lebo sa nepýta cikať, on sa teda vlastne pýta ale tak že on nepotrebuje pri tom dospého on si skrátka vonku stiahne nohavice a ciká, alebo vnútri ide sám na Wc aj si sám spláchne, nepotrebuje pri tom dospelú osobu, len s kakaním máme problémy, často zadržiava stolicu a potom má problém vykakať sa tak si nechce sadnúť na Wc a jeduje sa pritom vie že kde sa to chodí robiť , ale vadí mu ked je pokakaný lebo hned sa uteká prezliecť, s papaním máme tiež problémy, napapať sa vie pekne sám aj polievočku je sám lyžičkou ale má veľmi málo oblúbených jedál ktoré zje, napr. jedáva stále len slížikovú polievku s vela mrkvičkou čo ma teší hlavne kvoli zdraviu, inú polievku odmieta, a mäso ešte niekdy nezjedol ked mu ho napr. zamaskujem do polievky okamžite ho vypluje, druhé jedlo väčšinou zje len zemiačky alebo kašu, ryžu tiež nezje alebo knedlu, najradšej na olovrant bud ovocie (banán alebo jabĺčko) alebo jogurt s rohlíkom ale to je všetko napr. taký chlebík s masielkom a rajčinku by nezjedol, ked som sa mu pokúsila zamaskovať napr. salámu do syrečky na rožku hned to zacítil a viac rožok nechcel ,je to tažké, a ešte zje puding a kašu tú mu väčšinou varím na večeru, problémy s jedlom sme mali odjakživa , on bol do 2,5 roka kojený a zjedol len obed inak sa stále kojíl, ked som to vravela našej pediatričke že odmieta normálnu stravu, povedala že sa nemusím báť pokial je kojený dostáva všetku výživu nemusím sa báť že by mu niečo chýbalo . AK máte niektorá podobnú skúsenost prosím napíšte budem rada.

zdenka112
8. okt 2009

ahoj ja mam tiez problem s mojou 29 mesac.dcerou.vsetko chape papa sama,plienky nenosime pomaly 10 mesiacov len nas rec trapi.ona sa aj snazi povedat ale nejde jej to.povie prve slabiky a potom sa sekne.a este dava moc doprdu jazyk.akurat teraz zacala dost vzdorovat,vcera sme boli vonku kreslit s kriedamia ake sme isli domov nechcela ist zobrala som ju na ruku a dala mi facku.viete asi ako som sa citila.aj ju hneva ze jej nejde povedat co chce tak sa potom oduje.dufam ze sa jedneho dna zobudim a bude jej rec v poriadku.vie pekne povedat mama,baba,dedo,tato,teta cajik ...a vela dalsich ale chcela by som aby bola na urovni jej deticiek.doktorka povedala ze je strasne sikovna tak dufam ze sa nenazdam a bude hovovrit az az 🙂

andreabe
8. okt 2009

adamkofijo:ja by som sa na tvojom miese nebala, zrejme ide naozaj len o oneskoreny vyvin a maleho tvrdohlavost 😉 Dolezite je, ze vylucili poruchy ako autizmus a pod. Potom je to len otazku casu a trpezlivosti. Nam na logopedii povedali, ze niektore dieta je skratka take, ze ked pocuje par x, vie ho povedat. A niektore ho potrebuje pocut minimalne 1000 x a az potom ho vie..Pocula som vela pripadov, ked dieta zacalo hovorit az v 4 rokoch a teraz je uplne v poriadku 😀 Horsie to je, ked su tam pridruzene aj ine problemy. Napr. mna desi to,ze moj maly vobec nechce ukazovat na predmety prstom, nedava papa, ma slabsiu motoriku..Tak drzim palce, nech sa deticky rychlo rozhovoria, dufam, ze aj ten moj sa casom zlomi 😝

felixa
10. okt 2009

Hanistepa,
pisala som ti do IP. 😉

lencika111
29. okt 2009

Ahojte,
ja mam otvorenu temu-3,5 a stale nerozpráva a rada by som poprosila o radu aj Vás. Tobi bude mať koncom januára 4 roky. a nerozpráva nič a to doslova ako som to napisala. Blaboce blbosti ako hapa, mnam, ma, ma, pi, pa a neviem čo ešte všetko ale nič konkretne. V lete tohto roku Dr. Janošikova diagnostikovala autizmus v socialnej a komunkačnej sfére. tz.nehraje sa s detmi, hraje sa len s vlačikmi a skor sleduje pohyb ako samotnu hračku, city prejavuje, obíma nas aj bozkava, chodi od septembra do špecialnej školky pre deti s poruchami reči kde maju aj svoju logopedičku. Pred týždnom nam dala papier so slovíčkami čo mame doma trenovať ale absolutne nereaguje ked mu niečo hovorim, proste kašla na mna alebo povie ne. Neopakuje žiadne slova ked mu poviem niečo.Ked niečo chce tak ja mu už celkomd obre rozumiem aj bez slov ale takto sa fungovať nedá. Vškolke je vlastne 2 mesiace, tak hadam dospejeme k nejakému pokroku. Nerologiu mame v poriadku, nie je žiadna porucha.Neberie žiadne lieky.V školke chodi do kružku vytvarneho lebo je to jediný kde nepotrebuje rozprávať.Aj jeho správanie je niekedy zložite udržať na uzde, v poslednej dobe sa stale vyzlieka a chodi bosi.,učitelky šaleju z toho.Dokonca boli aj na nejakých vyletoch čo zvladal v pohode aj v babkovom divadle, čo sme mi nikdy neboli lebo som neverila že by obsedel lebo neposedí ani sekundu... viete mi ešte niečo doporučiť ako ho prinutiť aby opakoval alebo aspon ako ho zaujať??

adamkofijo
29. okt 2009

prečítaj si diskusiu detičky s pruchami reči, sú tam dobré rady ....

felixa
29. okt 2009

Lencika111, ja sama som ti viacej veci radila v tej teme 3,5 a stale nerozprava. Mohla by si prosim napisat, ako sa presne malemu venujes, co s nim robis, aj bez ohladu na to ze on na teba nereaguje? Aby som si mohla spravit predstavu a ze co by som ti poradila.

Inak, prekvapuje ma ze logopedicka ti dala nejaky zoznam slov pre dieta, ktore nevie rozpravat. Tak potom asi nie je vhodnou terapeutkou pre nerozpravajuce dieta. To predsa robia obycajni logopedi pri detoch co maju iba dyslaliu - cize niektore hlasky nevyslovuju spravne. Pri nerozpravajucom dietati sa pracuje uplne inak. Kde je vlastne ta specialna skolka?

A este, aj handicapovane deti (ktore su na tom ovela horsie) ucia klinicki logopedi rozpravat. Bez ohladu na vek dietata zacinaju uplne od zaciatku ako s babatkom. Najprv podstatne mena - co slovo to obrazok, nakreslit, dotknut sa rukami, ukazat v reali - chytit hlavicku, aby sa ti dieta pozeralo na usta a oci. Akoby bolo dieta hluche. Tak sa ucia rozpravat aj dospely ludia po urazoch alebo mozgovych prihodach, ak stratili rec - zacinaju od zaciatku.

A este mi napis, odkedy (ako dlho - kolko mesiacov alebo rokov) s nim pracuje na reci odbornik - logoped alebo niekto iny a napis ake slova su na tom zozname a aky pocet ich je.

kvakynka
29. okt 2009

ahojte,
nasa Vandicka tiez malo rozprava, ma svoj jazyk, kt. rodina rozumie, v poslednej dobe sa sice rozbehla a pridava nove slovicka o kt. sa rozpravame a kt. jej ukazujem, ale su to vacsinou podstatne mena. Nespaja vety. Nasa detska doktorka hovorila, ze to je este stale v poriadku a mala je sikovna a ze ona sa rozrecni ... U neurologicky sme boli a vsetko OK. Tak sme nasli jedno specialne centrum v BA, kam chodime - resp. sme absolvovali vstupne vysetrenia - 2x u psychologicky a raz u logopedicky a bola som uplne milo prekvapena ... kedze moja dcerenka nevydrzi pri nicom dlho, hned musi zmenit cinnost a ked sa jej nieco nepaci, chyti "brutal nervy" a uz nespolupracuje vobec, asi viete o com hovorim ... Tu vsak 45 min spolupracovala, hrala sa, mozno s 2-3 vybuchmi, kt. sa aj s mojou pomocou zvladli a naucila sa 3 slovesa - daj, otvor, ide - no super a od buduceho tyzdna budeme chodit pravidelne 2x do mesiaca k logopedicke na sedenia, ked aj maminam hovoria co robit lepsie, aby sa dieta rozhovorilo, robia aj specialne seminare ... tak som zvedava, ci sa nasmu drobcovi rozviaze jazyk. Neviem, ci mozem napisat ich webstranku - tak ked chcete vediet viac, napiste mi IP. Ja som sa o nich dozvedala od svokry a ona zase od inej mamicky na ihrisku, kt. mala len pozitivne vyjadrenia na nich. Toto zariadenie sice spada pod Min. zdravotnictva, ale ako vsetko specialne a nadstandardne sa doplaca, ale da sa to zvladnut ...

felixa
30. okt 2009

Kvakynka, nie je to Institut detskej reci na Lazaretskej alebo Dialog na Jelacicovej? Ak to je nieco dalsie, tak adresu prosim ta uved aj sem, mozno si to niekto radsej vyberie, lebo to bude mat blizsie. 😉

kvakynka
30. okt 2009

Felixa, je to ono 😉 , www.dialogzdravotnictvo.sk

kvakynka
30. okt 2009

a este som chcela, ze ani my to nemame najblizsie, byvame 30 km od Blavy, ale rodinu mame v BA, takze sa to da zvladnut, Miska dam babke a chodim tam s Vandickou ... hovorili, ze sa tam da dat malu aj na kazdy den, ale to si neviem predstavit, chodit kazdy den aj s Miskom do BA, hore - dole, by sme mali zabity cely den a pockat na vyzdvihnutie tiez nie je riesenie, lebo Misko by nemal svoje domace pohodlie ... tak len dufam, ze pomozu aj tie obcasne sedenia a "domace ulohy"

felixa
30. okt 2009

Ja by som este pripomenula, ze v obidvoch tychto zariadeniach robia kurzy pre rodicov "Na rozvoj a stimulaciu reci u deti". Kto si v Dialogu plati nadsdandardny rocny poplatok a chodi tam s dietatom na logopediu ma tieto kurzy zadarmo. V Institute sa platia, ten je sukromny. 😉

lencika111
30. okt 2009

felixa:
Špecialna školka je v Košiciach na Opatskej ceste. Logopedička mi dala zoznam slovičok čo snim mam trenovať pred zrkadlom alebo ked sa na mna pozerá su to slovíčka na rozne samohlasky a spoluhlásky,
pa-pá, mňau, mňam, rozne zvuky čo vydavaju zvieratka a kratke slova typu pod, daj atd.. Lenže ako nahle si sadnem smalym a začnem mu niečo opakovať povie nie alebo sa na mna nepozrie alebo pozera anič nepovie. Skušali sme rozne knižky s obrazkami so zakladnymi slovičkami ale ako nahle otvorim knižku zavrie ju a nie, proste nechce. Logopedička povedala že do polroka sa určite rozhovorí, že nebolo u nich take dieta ktoré by nezačalo rozprávať. Celej tejto zaležitosti sa venuje od 2 rokov. Logopedička -externá v logocentre v prešove ktoru sme navštivili takisto snim nevedela pracovať. proste nechce a nebude spolupracovať...a ja sa obavam či začne vobec niekedy. ..viem že su aj autistické deti ktoré nerozprávaju..tých slov je celá dvojstránka.

felixa
31. okt 2009

Lencika111, poslala som ti IP. 🙂

babusa1
2. nov 2009

Ahojte, ja mam podobny problem s majim syncekom, rozumie vsetko, v knizkach ukazuje na obrazky, ale sam nepovie nic, ma svojich max 10 slov, ktore mu stacia v komunikacii, absolvovali sme zatial len vysetrenie sluchu, to je v poriadku, caka nas logopedicka. Ako vlastne prebieha to vysetrenie u logopeda? Neviem si predstavit ako to prebieha, je dost tvrdohlavy, ked sa zatne, tak asi z vysetrenia nebude, i ked u usnej bol taky kludny, ze som nechapala...

felixa
2. nov 2009

U logopeda (popr. klinickeho logopeda), ktory sa zaobera nerozpravajucimi detmi to nie je vysetrenie, ale hra. Ma tam hracky, a vie ako motivovat dieta, aby sa prejavilo a dieta zabudne aj na svoju "trucovitost". Logopedi, ktory sa cely zivot specializovali len na opravovanie vyslovnosti to nevedia.

macca5
10. nov 2009

ahojte,dnes sme boli na ko u logo,Samka pochválila za pekné vety.Logopedička nám dala tento kontakt
www.cpeter.sk
nájdete tu knihy,CD,prac. listy,...