Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

lencika111
25. jan 2011

@zuzanada Musim povedať že on od začiatku mal tu motoriku ok, dokonca si skladá lego od 5 rokov , momentálne ma lietadlo tak nevie ho sam poskladať ale ked mu niečo dpane tak nema problem a z dupla si stavia rozne mosty a domceky čo je super.ja mam skor problem uputať jeho pozornost aby sme sa niečomu venovali nakresli niečo na chvilku a dost potom niečo ine, len rozprávky dokáže sledovať od začiatku do konca.Včera vybral z chladničky vajička, vybral hrniec nalial do nho olej a zobral si varechu a položil to na varič, skoro som odpadla.cez vikend som ho donutila povedať daj-ked si odo mna pytal kartičky.snažila som sa snim skladať puzzle ale to ho nejako nebavi.rozmýšlam že mu kupim ten detský notebook alebo proste niečo čo rozpráva take ho zaujíma aby sa niečo priučil.

zuzanada
26. jan 2011

@lencika111, to varenie majú asi spoločné. Aj ten môj drobec rád mieša varechou v hrnci, keď varím. Vlasy mám pri tom vždy dupkom na hlave, lebo sa bojím, aby sa neobaril. 😒
Nad tým notebookom rozmýšľam aj ja, lebo rád do počítača ťuká písmenká a čísla. Ja mu to väčšinou komentujem, ale niekedy je to o nervy. To je stále dookola: bodka, t ako tomáš, j ako jeleň, ................ až do zblbnutia. Kúpila som mu detský písací stroj, lebo občas sa stane pri tom jeho písaní na počítači, že stlačí niečo, čo nemá, ale moc ho ten písací stroj nezaujal. 😒
Môj drobec má tiež rád rozprávky, ale ešte som nezažila, aby pri nejakej sedel ako päť peňazí. Väčšinou leží na zemi a pozoruje koliečka na autách a popritom nejako sleduje aj tú rozprávku, alebo počúva jeho obľúbené CD-čka. 🙂

zdenda86
27. jan 2011

ahojte.mozte mi poradit. mam synceka ktory ma 2 roky a 4 mesiace. stale nerozprava vela. jeho slovna zasoba obsahuje asi 20 slov. chceli sme zacat chodit aj do MC ale nejak nam to nevychadza, lebo vzdy ked prideme tak tam skoro ziadne deti niesu a aj ked su tak su odost starsie. rozmyslame nad logopedom, ale este chceme pockat. septembri vsak pojde do skolky tak teraz nevieme ako postupovat. poradte mi prosim vas

dulkagabulka
27. jan 2011

@zdenda86
mam tri deti a kazde začalo rozpravat inokedy...posledny syn začal rozpravat až v 2 a pol roku...dovtedy nič a potom začal sypat vety,že som zirala....

zdenda86
27. jan 2011

@dulkagabulka on je nase prve a preto som taka ustrachana. na to aky je sikovny v inych veciach a aku ma dobru pamet sa cudujem ako to ze nedokaze po mne nic zopakovat.keby aspon slabiky,ale ani to nie. on je celkovo taky tichsi, ani s det mi sa moc nechce hrat, len sa bojim aby som nieco nezanedbala.

dulkagabulka
27. jan 2011

pre svoj dobry pocit som bola s nim aj ja u lekarky, lebo ked som to porovnavala s dcerami,ktore rozpravali velmi skoro,tiez som sa bala...
boli sme na ušnom ,lebo som si myslela,ze mozno nepočuje..ale počul dobre..
rozumel všetko, bol bystry, akurat nič nehovoril..iba take svoje-par slov..
ak ma ako maminu niečo znepokojovalo, sla som pre istotu pre odbornu pomoc...nastastie, vzdy to bolo zbytočne,ale ja som mala srdce na mieste 🙂

berenika39
27. jan 2011

@zdenda86 ahoj, mám stejně starého (cca) prcka a ještě nedávno to bylo stejné, přišlo to najednou. mluví. ale podstatné je, jestli tvůj malý rozumí - jestli sdílí pozornost, to znamená, jestli chce po tobě, abys mu ukazovala, jestli reaguje na to, co mu řekneš, jestli řeči vůbec rozumí. existuje plno všelijakých odchylek, které jsou řešitelné, nic se neboj, ale pokud máš sebemenší pochybnosti, není nic snazšího, než to vysypat na pediatra, pošle vás sám na odborné vyšetření...nebo najdi sama logopedii.
Je to hodně i o nastavení maminky a dítěte, ty jsi ve stresu, máš obavy, prcek to všechno vnímá....když tě nějaký odborník ujistí, že je to ok, a chce to jen čas, najednou bude všechno jinak a prcek se rozmluví. Dneska to opravdu není žádná ostuda, když spolupracuješ s odborníkem, který pomáhá tobě i malému.

zdenda86
28. jan 2011

@dulkagabulka
@berenika39 dakujem za poradenie. skusim sa opytat pediatricky a aspon budem trosku kludnejsie. on je velmi bystry a vsetkemu rozumie. on by aj chcel nieco povedat, ale len otvori pusu dokoran. ako keby mu tie slabiky nesli von.

felixa
30. jan 2011

@zdenda86
Pozri si aj temy Deticky s poruchami reci a na ceskom koniku Opozdeny vyvoj reci (tiez v skolakoch a skolkaroch).
Inak aj v tejto teme je vela popisaneho, ako treba dieta nastartovat na rozpravanie, ak nerozprava alebo malo rozprava. Aj co si treba vsimat. Nie vzdy dieta, ktore uplne vsetkemu rozumie a je inteligentne (popr. aj nadpriemerne inteligentne) nema ziadne zdravotne problemy, ak zacina rozpravat neskoro.

rozala111
31. jan 2011

Ahojte, už veľmi dávno som tu nebola.
Takto pred rokom sme začali chodiť na logopédiu s malým synčekom mal 2 roky. Nechcelo sa mu hovoriť, začal veľa znakovať a nehovoril.
Dnes sme už úplne inde - maly sa nejde zastaviť, bolí nás už z neho hlava, stále rozpráva. Od septembra sme už vyradení z logopédie, ,á,e sa ísť len ukázať.
Chcem každej mamine povedať, že to chce len trpezlivosť, ale aj nedať na reči pediatrov, ktorí majú na všetko čas, s rečou to tak nie je. My keby sme nešli, tak sa môžeme trápiť oveľa dlhšie a možno by sme to ani do 6 rokov nestihli dať do poriadku, niekedy sa vyčkávanie neoplatí, nás logopedička rozbehla, ukázala ako to nemáme robiť a čo je správne.

katka_e
2. feb 2011

kedysi som sem aj ja písala,že moj syn starší syn v troch rokoch nerozpráva....tak som šla logopedićke.Vravel veľmi málo,tak 50 slov.Po dvoch mesiacoch v školke začal rozprávať-zistil,že inak sa s deťmi nedohovorí...ale tak,že mu nik nerozumel.Nechali sme to tak,mysliac,že hádam sa to vylepší samo.V jeho 4 rokoch a 2 mesiacoch sme znovu začali navštevovať logopedičku,nakoľko je starší,rozumie a chodíme tam dodnes.Nevedel povedať K,G,zle vyslovuje C,Z,S,Š.Bolo smiešne keď si pýtal kakao alebo chcel kaka´t...mamina ja chcem aao a chcem aať....po návštevách ,cvičeniach toto vie a teraz sa trápime s C,S a tak,má ten jazyk prirastený a neposlušný...nebojte sa,deti začnú hovoritˇ,aj keď niekedy treba ten jazyk potrápiť u odborníka....teraz mu doma vravíme,aby bol aspoň 5 min.ticho,lebo furt melie,má milión otázok..niekedy aj nezmyselných 🙂

kalo
2. feb 2011

Naše malá (3 a půl roku) také nemluví....cca.50 slov, sem tam 2-3 slova spojí, špatná výslovnost..K logoped.chodíme, tam nám řekli, že se to stejně uspíšit nedá, že musíme trénovat doma. A hlavně do normální ŚKOLKY! Že se tam bude muset dorozuvmět a rozmluví se (jak píše KATKA-E) tak uvidíme....

meo
2. feb 2011

@kalo Já bych se nebála. Osobní zkušenost zatím nemám, ale můj brácha začal prý mluvit až ve 4 letech a do tý doby nic. Tenkrát mojí mamce prý řekli, že s ním málo mluví, ale dneska už se ví, že i když s dítětem se hodně povídá, tak je každý jiný. A až to dítě uzná za vhodné, tak bude mluvit samo.
A potom nebude vědět, kdy přestat. 🙂

atrami
23. feb 2011

my sme mlčali do 2 rokov a 3 mesiacov. Pred 2 týždňami akoby uťalo. Začal napodobnovať zvieratká, oslovuje nás menami/ teda súrodencov/. Prvé slovo bolo auto a kia 😀

evina313
24. feb 2011

maly bude mat v maji 3 roky a rozpravat zacal az teraz. sice este stale nespaja slova, ale oproti par mesiacom dozadu obrovsky pokrok. teraz v aprili ide do skolky, tak ja dufam, ze tam sa ta jeho rec este zlepsi. V skolke by mali mat aj logopeda, ale aj keby nie, som rozhodnuta ho po 3 narodeninach navstivit. Myslim, ze tie 3 roky je optimalna doba

helga1
24. feb 2011

Ahojte dievčatá. Dlhšiu dobu som tu enbola. Prosím vás, viem, že u Dr. Jánošíkovej je dlhá čakacia doba. Ale objednávali sme sa ešte na začiatku augusta 2010 a stále sa nám neozvala. Myslíte, že by som jej mala opätovne zavolať? Dik.

zuzanada
24. feb 2011

@helga1 a keď si sa u nej minulý rok objednávala, nedala ti už vtedy nejaký termín? Pokiaľ nie a ešte stále sa ti neozvala, ja by som jej na tvojom mieste veru zavolala. A ako postúpila tvoja dcérka? Je to už o niečo lepšie? Nechodí už do školy? 🙂

helga1
24. feb 2011

@zuzanada No ked som jej volala v tom auguste tak povedala, že tak začiatkom roka nám zavola tak dva týždne pred termínom aby sme sa vedeli zariadiť. No a stále nič. Ma to znepokojuje. Dcérka chodí zatiaľ len do škôlky. Dali sme jej odklad o 1 rok, takže ešte rok pobudne v škôlke. Je integrovana medzi normálne detičky. Zlapšila sa v mnohých veciach, ale stále to nie je to, čo by malo byť, hlavne čo sa komunikácie týka. :( A diagnozu stale nemame žiadnu.

blanblan
24. feb 2011

@kalo ako to prebieha u logopeda?Mozes mi to trochu priblizit, ake cvicenia tam robite? A kam chodi teraz ked pises ze ma ist do normalnej skolky? Aj ja asi budem musiet coskoro navstivit logopeda, tak chcem vediet ako to tam vyzera. je fakt od kedy je mala v skolke zlepsuje sa kazdym dnom v slovnej zasobe pricom predtym nehovorila skoro nic, no vyslovnost je stale dost zla. Ale taktiez je velmi hanbliva, okrem najblizsich osob sa s nikym nebavi, vratane ucitelky v skolke, nasich zanmich, lekara(kam pravidelne chodi).....nikdo z nej nedostane ani slovko. Asi to ma nejaky suvis, nie? Ale zato doma jej niekedy musim povedat nech uz stichne 🙂

kalo
24. feb 2011

@blanblan Nevím, jak je na tom se slovní zásobou tvoje malá...Pravda, že musí spolupracovat s DR., jinak to nemá moc cenu. My začaly výslovností samohlásek (a,e,i,o,u) Až tyto zvládne samostatně vyslovit, spojují se se souhláskami a cvičí se slabiky. Pak cvičení mluvidel- jazyka, rtů. Ono za tu návštěvu u logopedky nic moc neuděláme, dostávám spíš návody, jak s malou doma pracovat. Každý den musíme cvičit nějaké vkládačky, skládanky, tvary, třídění (tyto dovednosti souvisí také s nácvikem řeči). Pak ty cviky na pusinku, obrázky, pojmenovánat děje, doplňovat děj u známé pohádky atd. Je toho spousta, to mě jen tak rychle napadá.....Ale zkuste určitě zajít. Když se malá nebude chtít, třeba to bude aspoň návod pro tebe, jak na ni.. 😉

blanblan
24. feb 2011

dakujem, my chodime vo volnom case po lekaroch ako na kruzky, takze ked skoncime na rehabilitacii tak pohladame nejakeho logopeda, urcite by sa s tym malo nieco robit lebo sa uz zacinam obavat ze si nikdy ani nenajde kamaratov ked to takto pojde dalej. Alebo zeby jej bolo skor treba psychologa???? 😕

zuzanada
25. feb 2011

@helga1, tak jej veru skús zavolať, lebo ona určite zabudla. Pravdepodobne aj takýmto spôsobom sa snaží oddaľovať vyšetrenie, lebo niekedy sa stáva že dieťa po čase dozreje a nič už nie je treba riešiť. U teba to samozrejme neplatí, tak sa jej pripomeň. Bohužiaľ, ak matka nebojuje za vyšetrenia nikto si ťa ani len nevšimne. Mám podobné problémy. 😒

helga1
3. mar 2011

@zuzanada Ahoj. No nakoniec som sa jej dovolala, tak že ešte nie sme v poradí. A termín nám dala až na máj. Ty si bola tiež u nej?

zuzanada
3. mar 2011

@helga1, tak gratulujem a to nie je až tak hrozne neskorý termín. My sme tiež u nej čakali 3 mesiace. 🙂

My sme u nej boli, ale musím sa ti priznať, že aj keď ma výsledky jej diagnostiky sprvu veľmi potešili, tak nám to moc nepomohlo a musela som hľadať pomoc niekde inde. Stále tak v kútiku duše čakám, či náhodou predsa len nemala pravdu a príde deň "D" a Maťo bude zrazu normálny. 😒 Zatiaľ sa to tak nejaví, aj keď teda tie pokroky nejaké sú. 🙂

lencika111
29. mar 2011

Ahojte dlhšie som tu nebola, Tobik yačal používať Fuj ble ma to asi z nejakej rozprávky a dokonca to používa dosť často aj na špianvé veci alebo špinu okolo a aj na jedlo to použil🙂))čo si myslím že je dobré. ďalšie slovičko ktoré často používa je stoj ale to j je take stratené. takisto z rozprávok🙂 . Tak hadam sa konečne rozbehne. V januari mal 5 rokov. Na buduci rok by som snim rada išla za pani Dr. Janošikovou, boli sme tam ked mal 3,5 roka a to bolo uplne niečo iné tak uvidime čo bude o rok...ved škola nas už pomaly čaká a to si neviem predstaviť kedže slovná zasoba skoro žiadna...

lencika111
29. mar 2011

ešte by som doplnila že nakreslil naposledy tvaričku okruhlu s očami nosom a puskou, dokonca aj nejaké pismenka už napisal...🙂)

jolinka
29. mar 2011

lencika111

myslis ze tentokrat Tobimu vylucia autizmus u Janosikovej? chodi do normalnej skolky?

andrejka39
6. apr 2011

Vie mi niekto poradit, co mam robit?....mam 2,5rocneho chlapceka a velmi rozpravat nechce....narodil sa v Anglicku a tam mal 4jazyky a teraz sme sa vratili na SK, a pomalicky sa uz zacina ucit svoju rodnu rec, mozno preto nevie rozpravat, ze pocul ich tolko, no neviem....ale kazdy mi hovori, ze uz by mal plynule hovorit...neviem co mam robit...nema niekto s tym skusenosti..inak je sikovny a strasne neposedny...dakujem za pomoc aj rady... 🙂 😉

lila794
6. apr 2011

@andrejka39 moj synator zacal hovorit neskoro, plynulo az ked mal 2,7roka a to pocuje len jeden jazyk, teda okrem zahranicnych rozpravok 😀 Takze si myslim, ze zatial sa plasit nemusis. Ak rozumie, co mu hovoris, tak je to ok. Podla mna to bude tou zmenou. Ale ak chces byt kludnejsia, skoc na logopediu a uvidis, co povedia.

valika_val
20. apr 2011

ahojte baby, neviete mi poradit, kedy je cas (najneskor) na prve slabiky? bababa, mamama, tata, skratka cokolvek.
moj syn ma uz pomaly rok a stale nic 😒 pred dvoma mesiacmi zacal mememe a hned prestal. potom raz povedal mama (nahodou) a raz BA. to je vsetko. obcas este mrnka take mmmmmmm, ked ma nejaku hracku v puse.
je to ok, alebo sa mam opytat pediatricky?