Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

sisstin
6. máj 2011

@felixa no tak takhle to máme přesně my, syn 75% své slovní zásoby spíš "vyzpívává". Zelená je např. "eeá" 😅 😅 😅 Raná péče je fajn, ale bohužel, jak je to neziskovka, tak některé RP jsou ve finanční krizi a ke klientům jezdí třeba jenom jednou za 3 měsíce, nejsou peníze na pomůcky atd. Děs běs 😒

knobloska
6. máj 2011

@ejka3 nech jí do 3 let, já neříkám, že naše je nějaká geniální mluvka, v porovnání s vrstevníky je spíš mezi horšíma, ale je v normě. Jde to pak rychle, třeba běhěm 2 měsíců strašné zlepšení a pak zase mi připadá, že se nezplepšuje, třeba jako teď 😀

sisstin
6. máj 2011

@knobloska na 3,5 roku( nevím přesně, kolik je malé) je spodní hranice širší normy asi 250slov, dítě tvoří krátké tříslovné větičky 😉 ale podle toho, co píšeš jde fakt jen o opožděný vývoj řeči, když je u vás ta akcelerace velká 😉

@ejka3 no ta slovní zásoba není ještě tak hrozná, a tříslovná věta je super...u vás bych to opravdu taky asi ještě nehrotila..ale pokud by se ti zdálo, že se to nevyvíjí nikam dál, tak už určitě není od věci klinický logoped, který navrhne další postup 😉 ve 2 letech je norma jak 20, tak 300slov...takže se určitě vejdete ještě 😉

syn měl na 3 letech 10 cistoslovcí, pak se ta slovní zásoba začala vyvíjet celkem dobře, ale typicky dysfaticky - nečasuje, nesklonuje, v aktivní řeči nepoužívá spousty hlásek, ač při nácviku je říct umí, netvoří věty...pouze dvouslovná spojení atd. 😉

magimary
6. máj 2011

babulky, už dlho vás čítam, pretože vaša téma sa nás tak trochu týka (aj keď u nás sme skôr bližšie k autizmu), ale čo to mám naštudované a tak vám sem šupnem počet slov v jednotlivých obdobiach vývinu dieťaťa (na konci je aj počet v jednotl. mesiacoch), keďže to aktuálne rozoberáte:

----
ROZVOJ SLOVNEJ ZÁSOBY

Vývoj detskej reči možno sledovať a posudzovať z niekoľkých hľadísk. Mnohí sledovali po stránke obsahovej najmä zásobu pojmov, t.j. počet slov, ktoré dieťa pri svojom vyjadrovaní v určitom veku používa. Už vopred treba povedať, že počet, zistený autormi u detí v určitom veku, sa trochu líši.

Je to prirodzený dôsledok nerovnakého vývoja reči detí s nerovnakými schopnosťami a v rôznom prostredí.
Stern vo svojej štúdii o vývoji detskej reči uvádza priemerné čísla slovnej zásoby detí v určitom veku, ako ich získal porovnávaním údajov rôznych autorov.

Podľa toho má dieťa : vo veku 1 a pol roka zásobu 100 slov
vo 2 rokoch 200 - 400 slov
v 3 rokoch 1000 – 1100 slov
v 4 rokoch zásobu 1600 slov
v 5 rokoch zásobu 2200 slov
v 6 rokoch zásobu 2500 – 3000 slov

Týmto údajom sa približujú aj rôzni iní autori. Janáček uvádza, že jeho dcéra mala v 14 mesiacoch zásobu 14 slov, v 18 mesiacoch 125 slov.
Ohnesorg udáva podľa prieskumu u svojich dvoch detí zásobu 400 slov okolo 2.roku.
V údajoch iných autorov sa však objavujú značné rozdiely.Rubinštejn porovnáva údaje zásoby slov dvojročných detí, ako ich uvádzajú : Major 143 slov Deville 668 slov
Bengeman 441 slov Grant 828 slov

Že sú skutočne možné aj také veľké rozdiely, potvrdzujú pozorovania Búhlerovej, ktorá skúmala zásobu slov detí od 1 roka do 4 rokov a uvádza najmenší a najväčší počet slov zistených v určitých vekových obdobiach :
vek detí najmenšia zásoba slov najväčšia zásoba slov

12 – 14 mesiacov 3 slová 58 slov
15 - 17 mesiacov 4 slová 232 slov
18 – 20 mesiacov 14 slov 383 slov
21 – 23 mesiacov 27 slov 707 slov
24 – 26 mesiacov 45 slov 1227 slov
27 – 30 mesiacov 171 slov 1509 slov
36 – 48 mesiacov 598 slov 2346 slov

Z uvedených čísel vidno, že slovná zásoba výrazne vzrastá okolo druhého roku, keď sa dieťa už samostatne pohybuje, a potom medzi 3. a 4. rokom, t.j. v období rozvoja logického myslenia a reči.

Staré prvky reči, tempo, rytmus, dynamika a melódia sú vždy dôležitou zložkou rečového prejavu. Bez nich, tak ako aj bez mimiky a gestikulácie, by bola aj najsprávnejšie artikulovaná reč nevýrazná, jednotvárna a ťažko zrozumiteľná. Malé dieťa porozumie reč dospelých podľa týchto prvkov rečového prejavu skôr a lepšie než podľa vlastného obsahu, podľa významu jednotlivých slov.

knobloska
6. máj 2011

@sisstin jsou jí 3 roky a měsíc. Věty o 3 slovech dává v pohodě, snaží se i vyprávět příběh, že byla v ZOO, kdo tam s ní byl, co tam bylo, ale gramatika teda občas hrozná 😕 . Ale pak se jí někdo na něco zeptá a to teda bojkotuje slušně. Prostě se nebaví, takže okolí si myslí, že ani necekne.

magimary
6. máj 2011

btw., náš takmer 30 mesačný syn (2,5r.) má slovnú zásobu cca 7 "slov" (jaja=všetko, čo hrá;,lolo=lietadlo; mama, toč=všetko, čo sa točí, alebo sa tým dá točiť...).
😔 😔 😔

sisstin
6. máj 2011

@knobloska tak to je fakt v pohodě 😉 to bude jenom nějakej slabší opožděnej vývoj řeči..kdyby třeba ještě ve 4 letech nějak hůř vyslovovala, tak už to je na logopeda..ale je to naprosto v normě 😉a že nemluví s cizíma, to je taky normoš 😉

@magimary ony ty tabulky jsou dost široké....fakt jako hodně...mně právě říkala ted Krejčířová, že ta slovní zásoba 250 slov je ve 3,5letech na spodní hranici širší normy...tam jde právě spíš o to, jestli dítě dokáže tvořit věty, odpovídat a ptát se, vyprávět atd. Třeba syn by tu aktivní slovní zásobu měl ještě na té hranici, ale vzhledem k tomu, jaké má potíže s gramatikou a výslovností, tak u něj už to dysfázie je 😉 jinak k chlapečkovi, ta slovní zásoba by ještě nebyla tak podstatná..podstatné je, jestli rozumí a komunikuje neverbálně...proč máte podezření na autismus? 😕

magimary
6. máj 2011

@sisstin , hej rozptyl je tam veľký, ale aspoň orientačne sa dá odhadnúť, či je dieťatko v norme, či nie...

náš Tady rozumie minimálne, neverbálna komunikácia tiež minimálna, akurát občas poťahovanie mňa za účelom niečo dosiahnuť... ale používa hatlaninu v zmysle napodobňovania ľudskej intonácie rečí (akoby taká primitívna echolália), ale to len občas najmä, keď je sám (hovorí tak k sebe)...
ale dnes napr. chcel manželovi niečo "vysvetliť", tak tiež použil aktívnu hatlaninu (parádne intonoval, ale bez jediného zrozumiteľného slova)... ale to je skôr ojedinelé...

prečo na autizmus-pretože má okrem nehovorenia mnoho typických príznakov (stereotypné pohyby, bizarné záujmy, nepochopiteľné fóbie atd)...
ale na diagnostiku ideme až o dva mesiace

sisstin
6. máj 2011

@magimary no, tak to na autismus takhle opravdu vypadá 😒 ono v tomhle věku se to může zaměnit za smíšenou poruchu řeči...ty děti, co mají horší porozumění můžou mít auti rysy..ale co píšeš ty, to je fakt už dost auti rysů...tak držím palce 😉

jinak pokud neznáš, tak mrkni sem http://auticekjenicek.blogspot.com/ nebo sem http://ojarovi.blogspot.com/

magimary
6. máj 2011

@sisstin hej, môže, preto si čítavam aj vás 😉 a môže to byť aj mentálna ret.... 😔
ale tie pridružené príznaky i tak vedú až k autizmu...
ale uvidíme...
lebo i napriek tomu všetkému, že má veľa rysov a nerozpráva, je to zlatý, kontaktný chlapec (aspoň u nás doma)...
ďakujem za linky, nepoznám 😉 , ale idem sa "zoznámiť" 🙂

sisstin
6. máj 2011

@magimary ten první blog je spíš o životě s autíkem, u Moniky najde právě hodně strukturovaných úkolů, komunikačních kartiček atd. k vytisknutí...jinak ona je taky profesionální pěstounka 😉

magimary
6. máj 2011

@sisstin ešte raz vďaka 😉

magimary
6. máj 2011

@sisstin tak som si to prebehla 😉
ozaj dík...
ale chcem sa spýtať, či by som tie linky mohla hodiť aj do témy o autizme (resp. ty, ak budeš mať čas 😕 )?
🙂

sisstin
6. máj 2011

@magimary jasně, hod to tam...od toho ty blogy jsou 😉 jako Monika to má úplně úžasně udělaný, já tam vždycky něco najdu, co se hodí i nám 😀 ted zovna to dyscentrum, tam jsou bomba pomůcky...no ještě by to chtělo vyhrát ve Sportce 😒 🙄 😅 😅 😅 😅

jolinka
6. máj 2011

@magimary zdravim, my sme sa raz bavili v autistoch 🙂

magimary
6. máj 2011

@sisstin dík, idem skopčiť 🙂
@jolinka hej, hej, bavili 😉 , evidujem ťa 🙂

felixa
6. máj 2011

@magimary
moja dcerka mala tiez svoju rec, a nie je autistka. Ale nemala tie dalsie prejavy, co si tu pisala. Ale aj tak to u vas nemusi byt cisty aut., mozno len rysy s dysfaziou, ako spominala sisstin.

magimary
7. máj 2011

@felixa hej, písala som, že viem... 😉
preto si čítavam aj vás 😉
po diagnostike budeme vedieť viac...
zatiaľ máme všetko otvorené...

linda40
9. máj 2011

@felixa ahoj, papier na synove problémy máme. Len sme to už asi aj prekombinovali. Chodíme do dvoch poradní, do jednej od 1. triedy, tam však neboli ochotní sa mu venovať viac ako 1-2 po cca hodine ročne. Tak chodíme aj do druhej poradne, v inom meste a tam sa mu venujú 1 hod. týždenne. Precvičujú s ním matematiku a slov. jazyk. Majú menej detí a pracujú 2x týždenne až do 16:30 hod., čo je super. Len z tej prvej poradne ho nechcú pustiť z evidencie, tak je to trochu zložité. Dnes sme tam boli na kontrole a veľmi ho chválili ako sa zlepšil v čítaní aj v prejave, že má prehľad o všeličom a vie o tom dobre rozprávať. Škoda, že v škole to tak nevidia. Inak od budúceho školského roka bude integrovaný, uvidím, čo sa tým zmení. Poradkyňa dnes volala pred nami riaditeľke školy a tá sa tvárila, že o nijakých synových problémoch a úľavách ani nevie. Sila, hlavne, že o tom s ňou už manžel neraz diskutoval. Ju zaujíma, len to, že počas hodiny vyrušuje. Ale ako povedala dnes poradkyňa, u neho stačí málo, aby pracoval lepšie, stačí občas prejsť okolo neho, pohľadkať ho, či potľapkať po pleci.... To, že kritizovaním, krikom, či poznámkami u neho nich nevyriešia my vieme už dávno. To má opačný efekt. Neviem, čo by sa tým učiteľkám stalo, keby sa správali trochu ľudskejšie.

linda40
9. máj 2011

@felixa aj môj syn mal do 3 rokov vlasnú reč. V škôlke boli z neho zúfalí, kým sa naučili tú jeho reč. Neurologička nám povedla, že keď bude mať 3 roky a ešte nebude rozprávať zrozumiteľne máme za ňou prísť. Ako keby to vedel, na oslave svojich 3. narodením vyslovil prvé normálne slová, alebo sme si to možno len vtedy všimli. A potom to už šlo len k lepšiemu. Ale k logopedičke sme s ním potom chodili dlho. Inak tiež sme ho nejaký čas podozrievali z autizmu, neviem síce o tom veľa, len som počula, že autisti neradi niečo menia. A to náš syn stále všetko premiestňuje. Keď som urobila radikálnu zmenu v špajzi, chodil sa tam asi týždeň pozerať, kde čo je, aby si to zapamätal, ale nevadilo mu to. Len musí mať o všetkom prehľad.

linda40
9. máj 2011

@jolinka my sme nechodili ku klinickej logopedičke, ale k jednej pani, čo učila logopédiu po poobediach. Staršia pani, dokázala si nášho hyperaktívneho syna aj dať do laty, aby obsedel, čo nedokážem ani ja. Jeho spolužiak chodí ešte stále ku klinickej logopedičke, my sme skončili asi pred 2 rokmi. No je fakt, že tých detí je tuším stále viac a logopédov málo. Inak pozerám, že si moja rovesníčka a tiež čakáš bábo. 😉

linda40
9. máj 2011

@felixa vďaka 😉 neplánované, ale už sa na ňu teším. 🙂

jolinka
9. máj 2011

@linda40 no nase je tiez neplanovane....
no ja som chcem ist ku klinickej, lebo klasicky logoped sa zaobera hlavne napravou vyslovnosti prip. slovnou zasobou kym u dcery je problem skor v porozumenie reci. Sustredenie ma ale dobre, ona nie je hyperaktivna akurat ma velmi tvrdohlavu povahu, za kazdu cenu chce robit vsetko sama a vytoci ju ak to nedokaze alebo ak jej chce niekto pomahat... okrem toho casto vyzaduje urcite postupy a veci... i ked vekom sa to zlepsuje.

linda40
9. máj 2011

@jolinka aha, tak to je iný prípad. U nás je zase tvrdohlavá dcéra, ale tá si našťastie väčšinou aj poradí sama. 😀 Je o 14 mesiacov mladšia od syna a vždy sa snažila ukázať, že ona vie všetko lepšie. Aj vie.

hanistepa
16. máj 2011

Ahoj všem, jsem tu staronová, tak se radši představím ještě jednou, jsem Hanka, mám holku Hančí a kluka Štěpána, Hančí je ta "nemluvící", syn je ok....až moc🙂
Z této diskuze znám Sisstin a Felixu, tímto obě zdravím!! Felixo, dočítala jsem tě, koukám, že dcerka se ve škole zdárně zadaptovala a jde jí to, moc ti to přeju, jsi hrdá matka, viď?🙂
Siss, prosím tě, hoď mi sem odkazy na dys obchod, nemůžu to najít, a nějaké knihy jsi tu vzpomínala..znáš mě, jsem netechnik...☹ 🙂

Haničce teď bylo 6 let, navštěvuje logopedickou školku, od září jde do logo školy. Snaží se, hodně se zlepšila, ovšem stejně to furt hapruje...

Prosím všechny (komu se chce) zúčastněné, jestli by se mi mohly v krátkosti představit, kujůůů!!!🙂

jolinka
17. máj 2011

hanistepa... ja si na teba dobre pamatam, casto som si hovorila, ze kde ste a jak ste na tom...
v com to u hanicky este hapruje?

ja mam Katiku 4 roky a 7 mesiacov a uz sme sa s recou krasne rozbehli, hlavne posledny rok. neviem ci si na nas pamatas, moja mala aj auti crty ale uz je to ok zostala "len" tvrdohlavost. Kati mala problem hlavne s porozumenim reci, jej robilo problem chapat a odpovedat na otazky, menej s gramatikou a vyslovnostou... to porozumenie sa posledny polrok ale velmi zlepsilo, teraz je velmi komunikativna a kamaratska, chodi do beznej skolky do triedy kde su vsetky vekove kateg.

lilin
17. máj 2011

ahoj maminky... já jsem jen koukla na titulek... dnes jsem se dozvěděla že řeč hodně spojená s jemnou motorikou... např. malování...známá od maminy v práci má klučinu 6 let a řekne jen pár sluvek a tohle jé prý poradily ... třeba to už tady všichni víte, ale nedalo mi to sem nenapsat... pokud nepíšu žádnou novinku tak se omlouvám, že jsem sem tak vpadla... přeji všem mnoho uspěchů

valika_val
17. máj 2011

ahojte 🙂
chcela by som sa opytat vas vsetkych a hlavne @sisstin, ci ste pri googlovani a na roznych weboch auti a dys deticiek nenatrafili na pripad dietatka, ktore v roku este stale nedzavotalo (neviem, ako sa to povie cesky). a neukazovalo.
zatial som na nikoho s rovnakym problemom nenatrafila, som z toho tricha smutna, velmi by mi to pomohlo...
tak ak by ste o niekom vedeli, dajte mi vediet. dakujem!

sisstin
18. máj 2011

@valika_val takových dětí znám spousty 😉 syn byl jeden z nich, ukazoval začal až někdy okolo druhého roku a žvatlat (dzavotat) až někdy okolo 2,5, a nikdy to moc nedělal..rovnou pak začal mluvit 😉 jak jsem ti psala, u ročního dítěte nelze kvůli tomuhle vyvozovat nějaké závěry.

Některé děti jsou jen opožděné a přirozeně to doženou a nemají diagnozu žádnou, některé děti mají dysfázii, některé jsou bohužel autistické. V tomhle věku prostě těžko říct, musí se počkat, jak ten vývoj půjde dál a samozřejmě zahájit včasnou intervenci 😉