Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

kili
29. sep 2007

janka, to je ale zvláštne že nerozprávajú obe 😕 . Prečo vlastne nehovoria? len nechcú? alebo čo to presne znamená?
Mňa napadá, že či nie sú na seba moc naviazané. Možno medzi sebou vedia komunikovať bez slov a to im stačí a pomohlo by ich na čas rozdeliť.

dorotka
29. sep 2007

jjjanka moja kamoska mala brata ktoremu sme nikto nerozumeli len ona ani mama mu asi tak nerozumela ako ona a v pohode absolvoval klasicku skolku a v siestich rokoch sa rozrozpraval skolu zacal o rok neskor a velmi mu nesla ale myslim ze s tymto to nesuviselo
neviem ci je ta diognaza tvojich deti je podobna snad som pomohla

jjjanka
autor
29. sep 2007

Ďakujem Dorotke, aj Kili za odkazy. Moje deti majú medzi sebou svoju reč, ktorej ja rozumiem asi tak na 75%, manžel minimálne a ostatní členovia rodiny vôbec.Rozumejú všetko, ja sa s nimi rozprávam ako s inými deťmi v ich veku. Lekári nevedia, ani sa to nedá s istotou určiť, kde je príčina. Čakáme ešte na výsledky genetiky, ale genetik mi povedal, že nemám od toho veľa očakávať, keďže u nás nerobia také detailné skúšky ako napr. v zahraničí. EEG bolo v poriadku, ale bola som upozornená na to, že k nejakému poškodeniu rečového centra mohlo dôjsť pri pôrode, keďže Jurko(5) mal pupočnú šnúru omotanú okolo krku a Janka(4) sa narodila kliešťovým pôrodom. Pre mňa ale toto vysvetlenie nie je dostatočné, keďže prvý pôrod som mala vákuový a syn je O.K. Dorotka, ty si ma potešila, ale neviem a aj sa toho bojím, že sa to nestratí samé od seba. ☹ Aj tak Vám ďakujem za podporu i radu. 🙂

kili
30. sep 2007

janka, určite ich daj do škôlky každého zvlášť a uvidíš, že sa rozrosprávajú 😉 To, aby mali obidvaja rovnakú poruchu spôsobenú pri pôrode mi príde ako oooobrovská náhoda a aj to, čo si tu popísala, že rozumejú, že majú vlastnú reč podľa mňa poukazuje na to, že len nemajú potrebu komunikovať s inými. Keď sa dostanú do prostredia jeden bez druhého, medzi iné deti, tak už tú potrebu mať budú a začnú hovoriť, uvidíš. Len to samozrejme nebude zo dňa na deň, predpokladám, že budú riadne nerváčiť a nejaký čas bojkotovať tým, že komunikovať nebudú, ale za pár mesiacov by to mohlo preisť, tú prvú etapu bude treba prekúsať.
Prajem veľa šťastia 🙂

kili
30. sep 2007

a ešte dodávam...u dvojičiek to tiež tak býva, že začnú hovoriť neskôr lebo majú vlastnú reč, ale keďže majú rovnaký vek a začínajú rozprávať teda v rovnakom čase, tak sa to stratí. U tvojich sa možno stalo to, že starší nezačal rozprávať, lebo mladší ešte nebol na to pripravený a ten zas pre to, že starší nerozprával.

bubca
30. sep 2007

jjjanka:ahoj,my sme mali rovnaký problém s Davidkom,ten do štyroch rokov nerozprával vôbec...rozumel všetkému,ale namiesto verbálnej komunikácie používal gestá...neurologické,psychologické vyšetrenia boli v poriadku,k logopedičke chodíme cca.od 2-2,5roka a chodíme dodnes...dali sme ho do normálnej škôlky...dnes je ukecaný ako hrom,aj keď s výslovnosťou je to stále také všelijaké 😝 ,takže sa neboj,aj Jurko s Jankou sa určite rozrozprávajú 😉 🙂 držím vám palce 😵

bubca
30. sep 2007

ešte som zabudla napísať,že aj Davidko mal po pôrode omotanú pupočnú šnúru okolo krku a dve hodiny po narodení ho museli odviezť na jednotku intenzívnej starostlivosti a dať ho na kyslík,pretože jeho telíčko odmietalo poslušnosť.

jjjanka
autor
30. sep 2007

Pokúsim sa o ich umiestnenie v škôlke, i keď mám obavu, či sa im ostatné "zdravé" deti nebudú posmievať. Chápem to, že potrebujú spoločnosť svojich rovesníkov, a preto rátam aj s týmto rizikom. Bude záležať na pedagógoch, či to zvládnu. 😕 Už je jasné, že Jurko bude mať odloženú školskú dochádzku, takže za 2 roky sa toho s pomocou odborníkov môže veľa zmeniť. Ja len dúfam, že k lepšiemu. Ďakujem za ohlasy, mám lepší pocit, že to snáď nie je až také bezvýchodiskové. Jednoducho sú moje deti iné, ale nie horšie ani lepšie ako ostatné. A to, že majú medzi sebou svoju reč, využívajú na to, aby sa spolu dohodli, či porozprávali bez toho, aby im niekto druhý rozumel. Neviem, či do MŠ nedodám aj výkladový slovník... 😀 Chudery pani učiteľky ☹

kili
30. sep 2007

janka, ale daj ich asi do iných tried, aby mali motiváciu komunikovať. Keď budú stále spolu, tak tú potrebu mať nebudú.

jjjanka
autor
30. sep 2007

Ak bude tá možnosť, som určite "za" 🙂 Na šťastie, naša logopedička aj psychologička mi povedala, že mi napíše správu aj s odporúčaniami, takže mne ostane len dúfať, že moje deti v MŠ zoberú ako výzvu. Viem, že v iných mestách majú aj špeciálne MŠ, kde sa venujú presne takýmto deťom, kt. majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči", len žiaľbohu, nie v našom okolí.

maruschka
30. sep 2007

jjjanka,ak sa o ne budeš báť,bude to aj pre ne ťažké ísť do škôlky.A podľa mňa sú celkom zdravé a to že nerozprávajú je normálka.Môj ujo vôbec nerozprával skoro do 5 rokov a moja malá dcéra do 2 rokov ani necekla.To je indi-vindy.Im to stačí,keď sa rozprávajú medzi sebou,je to ich svet.Ale rozhodne by som ich do špeciálnej škôlky nedávala,aspoň na čas do normálnej,aby si videla,ako to s nimi je.Lebo keby boli dvojičky,tak to chápem,že majú svoju reč,ale keď sú vekovo rozdielne,tak možno je to iba ich spôsob komunikácie,keďže doteraz neboli prinútené sa rozprávať v koletíve..

ukana
1. okt 2007

janka, nas maly vtroch rokoch rozpraval tiez velmi biedne, malokto mu rozumel, ale v skolke sa dorozumel, deti su vnimave.
Hlavne aby si natrafila na dobrych pedagogov, ktori im pomozu preklenut prve dni a potom to uz podla mna pojde. 🙂

jjjanka
autor
1. okt 2007

Maruschke: Ja som myslela špeciálnu škôlku pre nehovoriace deti, pretože aj psychologička si myslí, že je možné, keďže deti sú veľmi citlivé, že im pobyt s "normálnymi" deťmi môže aj ublížiť. Veľa bude závisieť od pedagógov. Ale určite to treba skúsiť, určite moje deti potrebujú byť v kontakte s inými deťmi, keďže my v rodine túto možnosť nemáme.
Ukane: Ja som si vedomá, že moje deti nie sú jediné s takýmito problémami, logopédka mi povedala, že sa s takýmito deťmi ešte nestretla, a nie je v svojom odbore žiadny nováčik. Tiež som si niekedy kládla otázku ( aj teraz si ju občas kladiem), či som urobila dobre, že som to začala riešiť, či som tým deťom viac neublížila, či nedostanú nálepku "zaostalé deti". Mohla som ich len umiestniť v škôlke a čakať, či sa to nezlepší, po prípade či sa to nestratí samé od seba. Je to všetko dosť komplikované pre mňa, hlavne keď som už vychovala 2 synov bez problémov ( 1. syn začal rozprávať od 10 mesiacov, 2. od 11-tich, teraz sú na VŠ a ich IQ je vzhľadom na ich vek nadpriemerné).
Dúfam, že toto obdobie je prechodné a že to v pohode zvládneme. Ale pravdu povediac, dosť ma to deprimuje.
I tak všetkým zúčastneným ďakujem za slová, ktoré potešia a dodajú silu ďalej sa popasovať s problémom. Viem, že moje deti mohli byť na tom aj horšie.

kili
1. okt 2007

janka, pochybujem, že by sa rozrozprávali medzi deťmi, kde ani ostatné nerozprávajú 😀 . Nedá sa, že pri nich zo začiatku v tej škôlke budeš ty s nimi?

jjjanka
autor
1. okt 2007

Ahoj, Kili, určite to bude aj nutné, aby som tam bola aj ja, už teraz deťom hovorím, že pôjdu do škôlky k ostatným deťom, akože to je nejaká odmena. Ešte nemajú predstavu, na to musím počkať, do práce mám nastúpiť 1.11. Takže ešte chvíľu času máme.

maruschka
1. okt 2007

tak čo už zostáva,vyskúšať to a táákto držať palce,aby to vyšlo.Inak ako čítam,tak staršie deti máš veľmi inteligentné-vysokoškolákov,tak možno aj tieto mladšie sú nadpriemerne inteligenté a nepotrebujú sa s nami dospelákmi nejako rozprávať,aj to sa stáva.Možno to považujú za zbytočné.Uvidí sa v škôlke,možno sa tam tak rozprečnia,že ťa z toho ešte bude aj hlava bolieť,tak to s deťmi býva.. 😉

jjjanka
autor
1. okt 2007

Vieš, všetci sa divia, že rovnaký problém majú obidve deti, takže ešte čakáme na výsledky z genetiky, možno sme s manželom zle spojili gény. Ale jedno viem iste, že sme mohli riešiť horší problém, ako je to, že deti nerozprávajú. A za to som vďačná. 🙂

roasha
1. okt 2007

jjjanka,u nas v skolke tiez maju chlapceka,ktory vobec do 4r,kym nenastupil do skolky nerozpraval,ked som ho mpocula po 2mes dochadzky skolky,skoro som spadla z noh,on rozpraval uplne cistucko,vratane "r",to bola krasa pocuvat.chytil sa pri ostatnych detoch. 🙂 🙂 🙂

jjjanka
autor
1. okt 2007

Roasha, tiež v mojich predstavách dúfam, že to bude podobne, ako si opísala. Len sa bojím, či nie som priveľký optimista. ☹

roasha
1. okt 2007

neboj sa,ved nemas co stratit,a ozaj je uplna nadhera pocuvat to chlapciatko.on je tak srandovny,teraz rozprava ako dospelak.ktovie,mozno sa pri ostatnych detoch"pozabudol",a ked sa chcel hrat,musel s nimi komunikovat.urcite vela robi aj pristup uciteliek,ale hlavu hore,pokial maju tvoji babuliaci v poriadku sluch,ja myslim,ze sa urcite chytia.drzim vam palce,daj potom vediet.

jaja25
18. okt 2007

Jjjanka problem s hovorením máme aj my s našim starším synom. Prakticky nič nepovie. Do školky nastupil od septembra a velmi tam rád chodí. No jeho mladší brat má vačšiu slovnú zásobu ako on. Niekedy ma srdiečko bolí ked sa aj snazi zopakovat, ale z pusinky mu idu len nezrozumitelné slová 😕

melory
24. okt 2007

einstein nerozpraval do 5 rokov.... 🙂

renca3
24. okt 2007

Myslite, ze po 4 rokoch bez "r" treba navstevu logopeda?

lenka34
24. okt 2007

Pracovala som v MŠ a občas sa mi do triedy dostalo nehovoriace dieťa - väčšinou chlapec,ak nebol u detí mentálny postih tak sa vždy v kolektíve "rozhovorili" robila som s nimi aj jednoduché logop.cvičenia (mám vyštudovanú špec.ped.,ale nepracovala som v špeciálnej MŠ)je dobré dávať vitamín B12 - napríklad Pangamin - bol doporučený logopédom aj neurológom na dozretie NS - a podávali sme ho na žiadosť rodičov aj V MŠ - nakoľko išlo o vitamín a nie liek.Chalani sú už školáci a nemajú žiadny komunikačný problém - niekedy to chce čas, trpezlivosť rodičov a spoluprácu s logopédom a dobrú MŠ - netreba špeciálna

majtika
25. okt 2007

Ja mam 20 mesacneho chlapca a stve ma, ked moja mama a ine mudre osoby mi vravia, ze este nebasnickuje, nerozprava a ine veci. Dodavaju mi tak pocit, ze mam neschopne decko a ja som neschopna matka. Moja kamaratka ma o rok a nieco starsieho syna a ten nekecne ani mama, tata a podobne zakladne frazy. Je trocha iny, ale tiez si myslim o tom to, ze chlapci su proste taky, troska komotnejsi, ako dievcata. maju proste na vsetko casu kopec. Matus mi zacal tvorit slova az teraz, aj ked take skorej jemu vyhovujuce, ako "nie, nechcem, toto, papa, mama, tata, baba, tam, havo, auto" a to je asi tak vsetko. Ale co citam vývin dietata na jeho vek, mal by uz prakticky tvorit vety, len akosi sa mu este nechce. Takto sa rozkecal az ked som ho dala do jasliciek, kedze musim pracovat. Tam su deti, ktore su v jeho veku uz ukecanejsie a samozrejme, ze pani vychovavatelky maju k nim omnoho lepsi pristup, taky kolektyvny. A kedze platipravidlo, ze dieta co vidi a pocuje u inych, tak sa chce prinajmensom podobat tomu druhemu a vsetko pekne opakuje a snazi sa robit tak, aby sa priblizil k tym ostatnym co najviac. Takze aj take neukecane deti sa vedia po case zapojit do sveta reci, len musia byt motivovane. Ten moj nechce doma riadne jest, sediet na nocniku a ani spat, ale vraj v jasliach je prikladny a poslusny. Mozno je niekedy chyba aj vo mne, lebo mam k veciam taky mamickovksy pristup, ze sa k jeho protestom staviam tak rodicovsky, ale vraj taketo spravanie je normalne, lebo ku mne si dovoluje a skusa ma a v jasliach sa prisposobuje ostatnym.
Takze Janka a ine maminky, prajem vela uspechov a snad nas tie detvaky nesklamu a tak sa rozrecnia, ze nas budu az hlavy z toho boliet.

jjjanka
autor
27. okt 2007

Ahojte, trochu som sa odmlčala, problém s PC a internetom. Ako tak po čase pozerám, vidím, že tento problém nie je ojedinelý. Dosť urobí prístup detskej lekárky, na mňa sa najskôr pozerala, že som syna zle vychovala ( rozmaznala!)a tým sme stratili dosť veľa času. Prešli sme rôznymi vyšetreniami, či sa nejedná o problém nesprávnej funkcie nejakých žliaz alebo podobne, zisťovalo sa, či deti nie sú mentálne postihnuté ( našťastie,nie sú). Trochu ma ukľudnilo, že existuje špeciálna škola pre "nehovoriace" deti, je možnosť aj internátneho ubytovania. Je to síce ešte predčasné, ale len vedomie toho, že niečo existuje, ma upokojuje. Ja mám teraz jeden problém, ako presvedčiť riaditeľku MŠ, aby mi deti vzala do zariadenia, v našom okolí nie je špeciálna MŠ, kde by sa venovali takýmto deťom a psychológ a logopéd neodporúča integrovanú MŠ, pretože Jurko a Janka musia byť v kolektíve s deťmi, ktoré normálne rozprávajú. Stále sa utešujem, že sa deti rozrozprávajú aj bez špeciálneho zariadenia, ale bojím sa to nechať na samovývin, že každé dieťa je iné a každé potrebuje toho času viac alebo menej.
Ďakujem aj Lenke34, vyskúšame.
Renča3, logopédovia odporúčajú prvú návštevu od 2 rokov, ak niečo nie je v poriadku, treba so synčekom ísť a byť pod dohľadom, pre istotu.
Melory, si skvelá, žeby som mala také šťastie a v rodine mala hneď dvoch Einsteinov?
Som rada, že to nevidíte ako nejakú tragédiu, tiež si niekedy poviem, iní rodičia majú omnoho väčšie trápenie, ktoré sa s našim problémom nedá porovnať. Aj tak vám všetkým ďakujem za podporu.

andy.a
27. okt 2007

jjjanka,nedávaš deťom lieky-sirupy na báze ginkga biloba-Gingio,Tanakan alebo Tebokan?
inak,aj môj syn začal neskoro rozprávať,dovtedy len neverbálnu komunikáciu používal,hlavne gestá..až cca pred 3.rokom sa "rozkecal"..teraz rozpráva o 106.. 😀 vie počítať do 20,pozná dinosaurov atď.. 😉
od 3.rokov chodíme na logopédiu,prvý raz sme boli ,ked mal vyše 2 rokov,ale keďže vôbec nespolupracoval,odložili sme to na neskôr..okrem toho je aj hyperaktívny..

maryam
27. okt 2007

janka,
my sme s muzom a susedou o tom hovorili akurat dva dni dozadu, suseda ma syna - 4-rocneho a tiez "nerozprava", teda hovori "eblele, ablabla" a podobne vymysly ked sa s tebou rozprava, ale ziadne normalne slova, ma starsiu sestru a mladsieho brata - 2-rocneho, ktory super rozprava.
Poslali maleho k logopedovi a on ako naschval, tam sa este viac zatne a nechce hovorit vobec vobec nic.
Jeho mama z toho tiez nie je nadsena, ale zistila, ze akonahle mu ona viac krat neda, co od nej pyta a povie mu, ze nerozumie, tak sa viac posnazi a to slovo zo seba dostane. Dosla na to, ze je to prenho jednoducho "pohodlnejsie" a je lenivy normalne rozpravat. Chce to len trpezlivost 😉 mozno to bude pripad aj tvojich chlapcov, ked oni dokonca medzi sebou tak hovoria a rozumeju si, tak je mozne, ze su este viac "zatati", aby sa posnazili hovorit normalne.
Moj muz mal takisto kamarata, ktory nehovoril do 5-6 rokov a ked zacal chodit do skoly, tak bol z neho najlepsi ziak - same jednotky - ze skoro genius 😉 , tak neboj, ja myslim, ze ich to skor ci neskor prejde a zacnu normalne rozpravat, drzim palceky. Hlavne bud trpezliva.

jjjanka
autor
27. okt 2007

Andy.a: Deti majú od neurológa lieky na prekrvenie mozgu, liečba bude dlhodobá, sú pod jeho dohľadom. Lieky, ktoré si spomínala, aspoň pokiaľ som sa informovala, nie sú určené deťom do 12 rokov. Takže skôr používame na radu logopéda rôzne výživové doplnky, poväčšinou sú to liaky na regeneráciu, ale neviem posúdiť, či zaberajú. Rozhodne však neuškodia.
Maryam: Snažím sa byť trpezlivá, jedna logopedička v BA ma dokonca upozornila na to, že komunikácia medzi Jankou a Jurkom môže byť podobná ako u dvojčiat. Je medzi nimi rozdiel len 14 mesiacov a tým, že doteraz neboli v kolektíve, používajú svoju reč medzi sebou nezrozumiteľnú ostatným. Ja im rozumiem, manžel minimálne a ostatným robím tlmočníka. Skúsim použiť systém, že "nerozumiem", ale deti sú dosť múdre a nie som si istá, či môj podvod hneď neodhalia. 😀

andy.a
27. okt 2007

jjjanka,gingiové preparáty sa dávajú aj skorej..na letáku je to síce tak písané-že do 12 r.nepodávať-..ale veľa lekárov to indikuje aj skôr.. 😉

tiež neuškodia.. 😉