Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

sisstin
25. júl 2010

@dalea ještě mě napadlo, jestli tvoje holčička nemůže být jedna z mála, co mají receptivní dysfázii 😉 tudíž má horší porozumění, ale není vůbec narušena exprese( samotné mluvení) a pak by mi přišlo logické, že by na nějaké věci neuměla odpovídat, jelikož nerozumí...a třeba by řekla i "dakujem", když ji něco podávate...protože to říkáte ji, když ona vám něco podá 😉

petusko
25. júl 2010

@dalea ahoj, mam syna, ktory mal v januari 3 roky. Dovtedy nerozpraval takmer vobec. Teraz rozprava podla mna dobre, vo vsetkom sa dohodneme, ma skvelu pamat na basnicky, pesnicky a vlastne na vsetko, ale v tvojich prispevkoch som nasla niekolko spolocnych crt s tvojou dcerkou. Som prekvapena a vylakana, netusila som, ze to moze byt dovod na navstevu psychologa ☹
Petko sa tiez uci sklonovat, nerobi chyby az tak casto, skor je to pri zlozitejsich vetach. casovanie mu problem nerobi, normalne povie "hojdam sa, budem sa hojdat, mozem sa hojdat? " a pod.
teraz ma obdobie (teda ja som myslela, ze je to len prechodne obdobie ) ked hovori dala som, bola som, urobila som... a mna sa pyta bol si? mal si? robil si? davam to za vinu, ze vacsinu casu travi so mnou a pocuje tak hovorit mna. ja ho zakazdym opravim a verim, ze sa to nauci.
a este ma zarazilo, ani on sa velmi nepyta "preco..." naozaj len malokedy, vlastne som si to zacala vsimat az odkedy som si to tu precitala. Bola som presvedcena, ze ten cas vecneho pytania sa este len pride, netusila som, ze je to akosi tabulkovo - vekovo ohranicene 😒
ja uz ani neviem, mozno nejako podvedome hladam na nom nejaky postih, lebo som sa vela vyplakala a bala sa, ci vobec rozpravat bude. A teraz, ked som myslela, ze sme uz za vodou, tak mam opat strach, ci je to naozaj tak ☹
na neurologiu chodime od narodenia, narodil sa o mesiac skor, naposledy sme boli v januari a dr. nepovedala nic zle, nikam nas neposlala, iba na logopediu, kde zacneme chodit od septembra.

sisstin
25. júl 2010

@petusko když tvůj chlapeček začal mluvit až po třetím roce, tak ono i to období "proč" bude zpožděné... 😉 prostě třeba místo v 2rokách , to bude používat ve 4 😉 ta řeč se vyvíjí postupně, a u dětí, které mají tu řeč bud "jen" opožděnou, nebo už mají vývojovou vadu řeči, je ten postup pomalejší 😉

yukki
25. júl 2010

Petusko, mňa sa malá začala pýtať Prečo, tesne pred štvrtým rokom....ale zároveň logopedička povedala, že už s nami nemá čo riešiť, takže až taká tragédia to snáď nebude, že sa to v troch rokoch pýta len občas, netráp sa. 😉

petusko
25. júl 2010

@sisstin dakujem, presne nieco take som potrebovala pocut. tuto temu citavam, tak viem, ze o vyvine reci uz mas toho vela nastudovaneho, takze si ma len uistila, ze mozno robim paniku skor, ako treba. aj ked stale porovnavm, co vedia ine deti v jeho veku, ako rozpravaju, tak ten cervik pochybnosti je tam stale 😒
ale ako tu niekto uz pisal, treba sa tesit, z toho co deti vedia a nie smutit z toho, co nevedia 🙂

petusko
25. júl 2010

@yukki vdaka, ja sa vam potom ozvem, ked to pride a zacne mi to liezt na nervy 😀

maggie2
25. júl 2010

@dalea myslím si že tak malému dieťaťu nie je možné urobiť objektívny IQ test. Je práve možné, že Tvoja dcéra má v skutočnosti vyššie IQ než je priemer, to že dieťa nekomunikuje alebo sa neprejavuje tak ako sa od neho očakáva, neznamená že nutne má znížený intelekt. Každé dieťa je jedinečné a má svoju osobnosť, myslím si, že je veľkou chybou prehnane deti pozorovať a podozrievať že ide hneď o chorobu, keď nezapadujú do bežného priemeru. Je možné že dcérka naopak, je mimoriadne inteligentná, individualistická a tomuto svetu "bežných smrteľníkov" sa musí len naučiť rozumieť.

dalea
25. júl 2010

maggie,dakujem za povzbudenie,mne sa ten test vobec nepozdaval,robila ho velmi narychlo 😲 Tak napr.dala malej poskladat kruh z 2 polovic,pricom Lea slovo kruh pocula prvy krat,neverim,ze keby jej povedala poskladat loptu,alebo gulu,ze by to nezvladla 😉 Takisto pri navliekani koraliek,musim priznat,ze to mala v rukach prvy krat.Psychologicka jej ukazala ako navliekat,mala to vzala do ruk,ale nevedela hned,ako na to.Tak psych. vzala do ruk koralku a v tom momente jej do nej mala navliekla snurku.No a psychol.jej vravy,Lejka,ale to musis drzat sama,mala vzala do ruk goralku,chystala sa ju navliect a v tom jej to psych.vzala z ruk a povedala,no dobre,tak toto nechces robit,ideme na nieco ine 😲 A takto to pokracovalo,ja jej fakt dam podobne ulohy doma a som zvedava,ako ich zvladne 😉

sisstin
25. júl 2010

@dalea to je fakt na prd vyšetření, navíc takovýhle věci o IQ neříkaj naprosto nic 😉 třeba syn u psycholožky měl udělat nápodobu tahu- ona kreslila dvě čáry, měl to udělat taky atd., a už jen náznak toho směru mu počítala 😉 pořád a neustále ho chválila, aby ho motivovala.. 😉 a navíc je ještě pořád dost malá...

my, když jsme byli na prvním vyšetření( ve 27m), tak byl opožděný o 9m= lehká psychomotorická retardace= lehké mentální retardace 😉 a ted jsme byli ve 30m a už je v mezích širší normy, ve všem odpovídal na 30m 😉 takže u takhle malých dětí může dojít ve velmi krátké době k hodně velkému posunu 😉

dalea
25. júl 2010

Sisstin,aj ona jej dala nakreslit najprv ciaru,mala potiahla trochu rovno,ale hned potom uz zatocila do kruhu,kedze ona kresli postavicky,najprv hlavu a potom ostatne 😉 Ked jej dala zopakovat nakreslit kruh,mala hned vedla nakreslila druhy,akoze oko,v momente tam bol nos,usta,usi obocie a potom jej to uz psych,vzala z ruk 😝 Pocas hry jej dala dve otazky,ale ja mam pocit,ze s takto malym dietatom by mala hovorit na jej urovni.Ona sa malej pytala,Lejka,ako ti hovori mamicka,ako ti hovori ocko(slovo ocko mala nepouziva,pouziva tatik),mala sa na nu ani nepozrela 😝 Potom sa jej spytala,ze co urobis,ked si smadna a mala takisto nereagovala.Ale keby tam mala psych.napr.babiku a povedala by Lei,ze babika je smadna,hned by sa mala obzerala po flasi,doma sa snou takto hram 😉

sisstin
25. júl 2010

@dalea tyhle otázky: Co uděláš, když máš žízen? Co uděláš, když venku prší? atd. jsou běžné pro psychologické vyšetření ve 3 letech a mělo by zkoumat míru porozumění 😉 třeba syn taky rozumí: chceš napít? Ale na otázku: Co uděláš, když máš zízen? Tak to si nejsem jistá, jestli by na obrázek pití nebo hrníčku ukázal 😉 syn jakoby taky už rozumí všemu( běžně na všechno reaguje)...ale to porozumění na jeho věk furt není, a na to jsou právě tyhle otázky 😉

sisstin
25. júl 2010

@dalea a je to přesně, jak píšeš..ona rozumí tomu, jak vy to doma říkáte..a stačí, aby se někdo zeptal jinak..a už neví 😉 já mám doma to samé.... trošku se mi tam fakt pořád nabízí to, jestli vám malá rozumí k věku..a jestli to fakt není případ čisté receptivní dysfázie, která se vyskytuje fakt málo 😉

dalea
25. júl 2010

sisstin,urcite nerozumie vsetko to,co jej rovesnici 😖 Napr.ma problem,ked sa jej opytam,ako sa vola tvoj bracek,nechape,co je bracek 😕 Staci jej napovedat prve pismeno a hned odpovie.Ale ako sa vola mamka,ocko,dedovia,babky,vie,ale urcite sa to naucila neskor ako by mala 😝 Tak isto ked sa jej spytam,co jedla u babky,tak odpovie hned prve,co ju napadne,napr. povie polievocku,hoci jedla maso.Ale ked ju opravim,ze nie,nepapala si polievocku a napoviem jej prve pismenko,tak potom uz odpovie spravne,co jedla 😲Casta otazka susedov,ze ci lubi mamku,jej nadava ziadny zmysel,vobec ziadna otazka,na ktoru sa odpoveda iba ano,alebo nie,jej nedava zmysel,lebo slovo ano nepouziva ☹ Tak isto,ked sa jej pytam,aka je polievka,nevie povedat,ze dobra,alebo zla.Je toho dost,ale inak sa s nou da dohovorit 😅 Ona je urcite pozadu oproti detom v jej veku,skoro vsetko robila neskor,ako by mala,ale pride mi to iba ako normalny oneskoreny vyvoj,kazde dieta je individualita,niekto dozrie skor,niekto neskor 😉 Ale inak sa mi zda byt inteligentna dost,niekedy az prekvapi 😀

sisstin
25. júl 2010

@dalea ta receptivní ( či jiná dysfázie) většinou nemá s inteligencí nic společného...IQ mají děti v normě, někdy mají i nadprůměrné IQ, takže to neporozumění dohání inteligencí a pak to většinou rodiče ani delší dobu nepoznají, protože dítě se skvěle orientuje neverbálně 😉 jinak neporozumění řeči zapřičinuje opoždění celkového vývoje..od porozumění se odvíjí skoro vše 😉 třeba my tu dg. furt nemáme ofiko, protože synovi nejsou ještě tři roky...a furt jde to porozumění dopředu..ale ve zprávě máme opoždění i receptivní složky řeči 😉

na to je tady pak ten psycholog, aby posoudil, co je "jen" opožděný vývoj řeči a co už je dysfázie 😉 popř. rozpoznat jinou poruchu komunikace 😉 a to chce fakt hodně velkýho odborníka 😉

sisstin
25. júl 2010

@dalea popřípadě ještě udělat EEG - dysfatici můžou mít specifickou křivku 😉 a ještě by se měla vyloučit případná skrytá epilepsie, která výboji poškozuje to centrum řeči 😉 když se prokáže, tak dítě dostane léky a většinou se ta řeč a porozumění znormalizuje 😉 my máme EEG naprosto čisté, odpovídající věku...takže já mám aspon jistotu, že to ta epi není 😉

dalea
25. júl 2010

Ako som pisala,na neuro.chodime od roka a pol a zatial nam EEG navrhnute nebolo 😠 Neurologicka stale skonstatuje,ze mala vo vyvoji napreduje,ked nas sleduje pri hre,tak vravi,ze mala so mnou komunikuje verbalne v norme 😅 Do poslednej spravy napisala -Lahsie nerovnomerny psychomotoricky vyvoj s blizssie nespecifikovanou poruchou komunikacie.Stale vravi,ze sa vsetko ukaze v kolektive v skolke,ako to bude pokracovat.Inak sa stretava iba s detmi mojej sesternice,7 rocnou a 5 rocnym. 😎 Pediatricka tak isto vravi,ze je tak trosku ina,ale stale vramci normy,ze kazde dieta je ine a netreba porovnavat.Ked som jej spomenula,ze sa bojim autizmu,tak vravela,ze jej sa vidi uplne normalna 😕 V ambulancii sa mala spravala tak,ze hned sa vrhla na hracky,potom sa dozadovala od doktorky,aby ju popocuvala,a pozrela jej do hrdla,kedze to stale pani doktorka robi a vtedy od malej nic nechcela 😀 Cize podla pediatricky uplne normalne decko 😅

jolinka
25. júl 2010

dalea

tak moja mala nerozumie ani tolko co tvoja a to je starsia. Nejaka napoveda s prvym pismenkom by u nej nefungovala. Na druhej strane ano, nie pouziva bezne, dokonca dnes sa asi 3 krat opytala Preco, a to celkom v dlhej otazke. Preco teta spadla z lietadla? Preco uz motylik nelieta?

To zrkadlove rozpravanie uz u nej mizne, i ked ho obcas pouziva hlavne pri vyrazoch ktore pouziva kratko a nema ich zazite alebo aj v situacii kde caka ze bude odmietnuta. Napr. pride pred obedom a pyta sladkosti otazkou. Nechces cukrik? Len kratko pouziva zamena Ta, Ma, Jeho, mu, to sa je pletie. Okrem toho ma slabsiu vyslovnost ako mladsie deti, vsada dava S, jej bezna veta vyzera asi tak }Tato sa sobee o sosky. Tato ta zoberie do skolky.

Celkovo posobi vyrazne mladsie na svoj vek, asi tak rok pozadu spravanim, aj recou. Na take otazky typu Co urobis ked... ? to sa urcite nechyta.

Ma aj slabsiu jemnu motoriku. Kresli rada a myslim aj s fantaziou a na svoju uroven vyvoja detailne, ale pastelku aj ceruzu drzi ako kol, hrube nerovne linie. V hrubej motorike je zas popredu, vacsinu rovesnikov strci do vrecka ako sa vie kolobezkovat a korculovat 😎 jazdi jak maly dabel.

Myslim ze mame slabsiu formu tej receptivnej , prip. zmiesanej dysfazie. Lebo u nej je od mala problem s porozumenim reci, mala aj vela auti crt ale tie sa napodiv takmer uplne stratili po 3,5 roku, kazde slovo aj vetu sa uci tazsie ako ine deti, obsahovo hovori asi ako 3 rocne priemerne dieta, ale sposob reci, gramatika, konverzovanie typu otazka , odpoved je slabsie ako na 3 roky.

Mna hlavne tesi ze u nej vymizli tie autisticke crty, to bolo hrozne, s tym som si robila ovela vacsie starosti ako s jej nerozpravanim.

Jol

maggie2
25. júl 2010

@dalea presne toto čo si opísala u tej psychologičky som mala na mysli. Tvoja dcéra má svoju logiku, ktorej Ty sama už dosť rozumieš. Neznamená že tá logika je vadná. Ako inteligentné dieťa a rozmýšľajúce dieťa predstav si čo si mohlo o tej psychologičke myslieť. Veď ono to dieťa nevie, že robí test. Priemernému dieťaťu ten test problém nerobí, lebo ešte nerozmýšľa o zmysle tej činnosti, a ani sa nezamýšľa nad otázkami, odpovedá čo je naučené -a v činnostiach kľudne opakuje čo robí teta.
Psychologička jej vôbec nedala šancu podľa toho ako píšeš, a vôbec nedokázala sa do Tvojej dcérky vžiť.
Keď dieťaťu nie je jasná otázka, alebo úloha čo sa od neho chce, nemôže to ani splniť. A teraz o čo ide? O porozumenie otázke, alebo o úspešné splnenie úlohy?
Toto je problém mnohých výnimočne inteligentných detí, a podotýkam i neskôr v škole. Nedokážu porozumieť banálnej otázke, lebo v nej hľadajú niečo zložitejšie. V tom momente nevidia zmysel, resp. nedokážu ju pochopiť a tým pádom nevedia čo sa od chce a tápajú.
Mám pocit z toho ako si to opísala, že Tvoja dcéra očakávala tiež niečo zložitejšie od tej psychologičky, Tvoja dcéra nechápala, že tá chce od nej banálne veci. Stále čakala a nerozumela, resp. sa čudovala čo a prečo tá pani od nej chce a za akým účelom. Sú deti, ktoré i už ako veľmi malé potrebujú vidieť v nejakej činnosti zmysel.
A pokiaľ si predstavíme, že tu bol zmyslom test, čo nutne tak maĺé dieťa vedieť nemohlo, Tvojej dcére to správanie tej psychologičky muselo pripadať veľmi absurdne.

sisstin
26. júl 2010

@dalea víš, co..s těma doktorama je to těžký... běžný člověk ( a to většinou ani pediatr, ani často neurolog), nejsou schopni poznat úroveň porozumění dítěte a hlavně jaká by ta úroveň měla v určitém věku být 😉 na to je tu opravdu ten psycholog 😉 třeba naší pediatričce se syn zdál ok i v těch 22m, kdy neukazoval prstem!!!( to je strašně důležitá věc, v podstatě základ komunikace), rozuměl asi jako 13m dítě a nevydával žádné zvuky. Dle ní byl malej a pohoda 😒 Všechna vyšetření jsem si musela doslova vydupat, jinak by se nedělo nic 😉 U první místní psycholožky jsme byli přesně ve 24m a bylo to totálně o ničem, též mi řekla, že je malej a tím to zhaslo 😒

Až když jsme se konečně dostali ve 27m ke kapacitě Dr. Krejčířové, tak ona mi řekla, že nejenom je pozadu v porozumění, ale je pozadu v podstatě ve všem o 9m( motorika, psycho-sociální chování, porozumění atd.). Byl to pro mě docela šok, protože vždy a všude jsme měli v průkazce PMV v normě 😉 Začli jsme chodit do Rané péče, změnila jsem k němu přístup a za 5měsíců se tak neuvěřitelně zlepšil, že už na tu neřeč a trošku horší porozumění je naprosto "standartní" dítě 😉 Opravdu základ všeho je dobrý psycholog, který má s nemluvícími a nerozumějícími dětmi zkušenosti 😉 chce to trošku zamakat a výsledky se dostaví. Pak je třeba hodně studovat a hledat na netu, je úplně skvělý, že už existujou takové diskuze, jako je např. tahle, kde si můžeme vyměnovat zkušenosti a rady 😉

Já ještě před 1,5rokem vůbec netušila, že nějaké VV řeči existují, že existuje nějaká dysfázie a autistu jsem si představovala jako stvoření, které se nedívá do očí, nemluví, nesnáší dotyk a někde se v koutku kymácí dopředu a dozadu 😉 přitom těch poruch auti spektra je tolik ..některé jsou jen hraniční, některé lehké, některé středně těžké... je to nesmírně těžké diagnostikovat..a ta diagnostika probíhá několik měsíců, někdy i let 😉

dalea
26. júl 2010

Dakujem za odpovede,mne ale stale nejde do hlavy,preco nas ta psychologicka poslala k detskemu psychiatrovi,ked ako tu citam,tieto veci diagnostikuju psychologovia 😕 Preco ma napr. neodporucila k inej psychologicke,ktora ma viac skusenosti s takymi detmi 😉 Posielali aj vas k psychiatrovi? V com je rozdielne vysetrenie u psychologa a psychiatra pri takychto detoch? ☹

sisstin
27. júl 2010

@dalea tohle nevím jistě, ale myslím, že psychiatr se zabývá psychiatrickými onemocněními - bipolární poruchou( dříve maniodeprese), schizofrenií atd., + předepisuje medikamentozní léčbu 😉 psycholog by měl právě spíš zkoumat to, jak je na tom dítě v určitých oblastech( motorika, psycho-sociální chování, adaptivní chování atd.), jakou má míru slovní zásoby a jaké má porozumění, může mu zhodnotit IQ atd. Opravdu nechápu, proč vás ta vaše psychologička poslala za psychiatrem!!! 😕 asi před váma nechtěla klesnout a uznat, že si s vaší dcerou neví rady 😉 😒

dalea
27. júl 2010

Ona povedala,ze sa jej to trochu javi ako asperger,ale do spravy to nenapise 😕 A poslala nas k det.psychiatrovi,ze co na to on 😲 Tak tiez mi to pripada ako keby nevedela co s nou 🙄

sisstin
27. júl 2010

@dalea ono toho může být fakt spousta, bud to může být jen nějaká vývojová věc, může to být i Asperger, sémanticko-pragmatická porucha, nějaký lehký atypický autismus, nebo ta čistá receptivní dysfázie..možností je spousta 😉 fakt bych doporučovala se objednat k té Dr. Jánošíkové do Bratislavy 😉 na řadu byste šli stejně tak nejdřív za půl roku...a ta cesta se přežít dá 😉 my máme všechny doktory v Praze, protože tady žádnej dobrej odborník není. Nemáme to teda daleko jako vy, je to asi hodina a půl vlakem, a pak půl hodiny po Praze..jak kam...ale zas tam jezdíme docela často 😉

helga1
28. júl 2010

Ahojte kočky. Vie mi niektorá z vás povedať koľko je približná doba čakania u tej dr. Jánošíkovej a koľko sa tam platí... Vopred díky.

ivush
28. júl 2010

@sisstin Rada by som počula tvoj názor nakoľko vidím, že o týchto problémoch máš fakt slušný prehľad, dosť naštudovaného, atď....
Náš synátor sa s rečou postupne rozbieha, ale stále nie som celkom pokojná pretože....on vsíce pridáva nové slovíčka (čo je po niekoľkomesačnej stagnácii úplne úžasné sledovať), aj výslovnosť sa krásne čistí, ale čo ma znepokojuje - nemá veľkú tendenciu slovíčka spájať do viet. Napríklad - povie "piť" a ja keď sa ho opýtam "čo si prosíš piť" povie či vodu, čaj, džús, mlieko...ale proste nepovie "mama chcem piť džús". A pritom všetky tie slová vie pekne vysloviť, ale hovorí po jednom slovku aj odpovedá jednoslovne. Taktiež povie, že ho niečo bolí - "bobo" ale nepovie "mám bobo". Ale keď sa ho opýtam kto má bobo tak povie, že Samuel. Aj ukáže kde....aj povie, že "toto" mu urobilo bobo. No vždy je to jednoslovná veta.
Nevieš za aký čas by malo prísť to vyššie štádium kedy dieťa prejde na viacslovné spojenia ? ďakujem 😉

sisstin
28. júl 2010

@ivush čauvec, ono by to mělo být tak, že nejdřív musí nabrat určitou slovní zásobu ( to je asi hodně individuální u každého dítěte), aby pak začalo teprve tvořit věty...taková věta, jakou popisuješ (mami, chtěl bych džus)..to je ještě dost složité a dlouhé na něj...když se teprve ted rozmlouvá 😉 on nemá ani tři roky, tak si myslím, že jste na hodně dobré cestě k tomu, že to byl jen trošku opožděný vývoj řeči a nic jiného 😉

mon25
28. júl 2010

Helga1,
5-6 mes., 20 EUR

ivush
28. júl 2010

@sisstin nuž ja nevidím nič iné než cca 6-9mes OVR....neviem kto a ako by to mohol posúdiť...absolvovali sme EEG to bolo úplne v poriadku...a celkovo je on veľmi rozumný, veľmi dobre chápe veci, má prakticky 100% porozumenie...len chýba ten súvislý rečový prejav aby sme videli do jeho duše, že nad čím premýšľa..........nechcem ho zbytočne ťahať po lekároch kade-tade pretože je to pre neho veľký stres...
Čo sa týka hrubej motoriky - nevie síce pedálovať na bicykli, čo už niektori jeho rovesníci zvládajú, ale ja mám pocit, že on to nevie preto, že bicykel ho zatiaľ proste nezaujal..Chvíľku na ňom posedí, ale zatiaľ ho nenadchol a radšej po vonku bežká než by sa viezol...
Teraz riešim dilemu o škôlke, či ho dať alebo nie...no zrejme ho od 3r. nedám, tak mi to vraví intuícia, že radšej ešte pár mesiacov počkať........

sisstin
28. júl 2010

@ivush já bych ještě počkala, když se ted rozmlouvá..aspon čtvrt roku 😉 posoudí to psycholog- ale jak píšu, opravdu dobrej...ne nějaký běžný, kterých je 12do tuctu 😉 jinak, že neumí na kole, to nic není....šlapat by měli umět až někdy po 3.roce a některé děti to navíc ani nebaví 😉 syn ještě šlapání nechápe, dá si tam ty nohy a sedí..a čeká 😅 😅 nebo se na tom odráží jak na odrážedle 😅 😅 😅

bobsove
29. júl 2010

Zdravím! Je to už staré téma, ale třeba někdo zas nakoukne, stejně jako já. 🙂 Tak my máme doma čestvého tříleťáka, který má svoji hatlamilku, žbleptá že mu nikdo nerozumí. Kdysi jsem dělala v mateřském centru, tam se vedla na to téma debata. Neurologové tvrdí, že je hlavně důležité, aby dítě rozumělo, chápalo... Aby vědělo, co znamená "udělej tamto a přines hento" - pak je to v pořádku. Doktor to odkýval, kor chlapci jsou velmi líní a s mluvením se nepřetrhnou. Pomůže až kolektiv dětí, kde se rozkecají. My teda chodíme zatím jen do mateřskýho centra, stejně doteď si nehrály děti spolu, ale vedle sebe, takže komunikace až tak nebyla. Teď začne chodit sám a pravidelně, tak jsem zvědavá. 🙂 Nelámat to přes koleno, pokud je dítě dle dr v pořádku, je to jen ta lenost a ta přejde, až mu ve školce pujde o hračky a kamarády, donutí ho to. 😀