Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

katarina_k11
29. sep 2014

@andrejka1974 Andrejka, ak sa môžem opýtať ako ste zvládli vyšetrenie na Kramároch a ako vám to dopadlo?

andrejka1974
29. sep 2014

@katarina_k11 nám to dopadlo ok, zvládli sme to súper, my keďže sme z bratislavy tak sme mohli v deň narkozy večer ísť domov, len týmto vyšetrením, sa dospelo že poruchu slychu nemáme a tak nám zostala ta horšia diagnóza a to máme už aj potvrdený autizmus detský, neviem čo je horšie či porucha sluchu čo sa dá vždy liečiť alebo autizmus čo liecitelne veľmi nie je, ale dá sa tomu pomoct držím vam pasticky aby ste dopadli lepšie ako my ☹

katarina_k11
30. sep 2014

@andrejka1974 Nám Dr. Jánošiková u tohto synčeka autizmus vylúčila, krásne s ňou spolupracoval. My máme predbežne diagnózu narušený vývin reči, žiaľ aj v oblasti porozumenia - takže tá spolupráca s ním je ťažká, máme skvelú logopédku v IDR v Blave a začali sme tam chodiť aj k psychologičke, ktorá s ním pracuje, len je to náročné na dochádzanie a aj finančne... 😒 Pomaličky sa posúvame, ale je to náročné aj pre neho aj pre nás, lebo vie byť mimoriadne frustrovaný a tie jeho záchvaty zlosti... škoda hovoriť...☹ Dúfam, že aj nám vyšetrenie dopadne dobre, držím vám palčeky, aby ste našli s vašim problémom chápavých odborníkov, ktorí vám dokážu pomôcť.

slniecko174
1. okt 2014

Chcem sa opytat, mojim dcerkam dnes neurologicka predpisala Encefabol sirup. Dcerky maju 3 roky a 9 mesiacov, su predcasniatka ( v 8 mesiaci tehotenstva narodene) a od logopedicky maju tiez potvrdeny specificky naruseny vyvin reci, chcem sa opytat ako vase deti reagovali na ten Encefabol a k comu to vlastne je. Dakujem.

aktiz
7. okt 2014

Ahojte, mám 4,5 r. syna, ktorý ma dysláliu a veľa písmen zamieňa za písmeno "T". A je mu zle rozumieť. Chcem sa spýtať, ak máte niektorá s tým skúsenosť, podarilo sa vaším deťom naučiť rozprávať pekne zrozumiteľne ? Za asi aký čas..stihneme to, kým pôjde do školy (chodí do škôlky), teda za nejaké dva roky ? Logopedička sa k tomu veľmi nevyjadrila, tak ma zaujíma vaša skúsenosť. Ďakujem

pedroma
7. okt 2014

@aktiz my sme nastupovali do 1.ročníka s dyslaliou. Nechcela som odklad. Veľa sme stihli s rečou ešte počas škôlky, rozprávali sme časom zrozumiteľne, len nie ešte úplne čisto. 'R' mu naskocilo počas prvej triedy, sykavky trochu nahaname doteraz. Ale každý mu rozumie, teraz má deväť rokov.

vajanika27
14. okt 2014

@popelka5000 mozem sa opytat kde ten dialog je v Ziline? mam podobne problemy so synom tak chcela by som to riesit?

popelka5000
14. okt 2014

@vajanika27 Halkova 3 kuk google mapy je to nieco take ako poliklinika

vajanika27
14. okt 2014

@popelka5000 prosim ta mozem mi napisat ako prebiehalo sedenie?

popelka5000
14. okt 2014

@vajanika27 hrala sa s nim ,ukazovala mu drevenne hracky mal spajat puzzle....do nicoho ho nenutila....a zapisovala si 🙂

evita0483
17. feb 2015

Ahojte maminky. Mojej dcére tiež diagnostikovali špecifický narušený vývin reči. Pol roka sme behali ku psychologičke, logopedičke a neurologičke, ktoré nám tvrdili, že je mentálne postihnutá a dosť pravdepodobný autizmus. Preplakala som skoro každý večer. Až teraz v decembri nám pani dr Janošíková povedala túto diagnózu a pomaly sa posúvame vpred. Sú to slimačie kroky. Naučila sa aj dosť slovíčok odvtedy, len u dcérky je aj problém so sústredením. Chodíme zatiaľ do Dialógu v ZA, ale je to len 2x do mesiaca. Preto sa chcem opýtať ako to riešite doma, keď chcete niečo cvičiť napr farby, rozdieľ medzi malý a veľký a chytí vaše dieťa záchvat zlosti, lebo nechce? Je veľmi šikovná, ale len v tom dialogu. Doma ani za svet. Niekedy som z nej dosť zúfalá a pripadám si ako zlá mama, že neviem ako na ňu :/ ďakujem za všetky rady

luciad7
22. feb 2015

ahojte mamky, potrebujem sa vyžalovať. Môj Adamko bude mať o mesiac štyri roky. Podľa logopedičky má oneskorený vývin reči, teraz sme asi na úrovni 18 až 24 mesačného dieťaťa. Chcel by tak veľmi rozprávať, ale nejde mu to. Tak to povie svojou rečou a nejako poukazuje. Máme za sebou vyšetrenia u ušnej, psychologičky, neuro, všetko v poriadku. Do škôlky chodí od 2,5 roka. Myslela som, že mu škôlka pomože, ale nie je to taký veľký posun ako som očakávala. Vie povedať okolo 50 slov a pár dvojslovných viet, ako chcem piť, poď sem, otvor dvere. Málokto mu rozumie. A ja sa snažím, stále s ním rozprávam, pomaly, jednoduché vety, ukazujeme si obrázky, stále niečo spolu robíme. Pripadám si ako neschopná matka a ak sa ma ešte niekto raz opýta, či už rozpráva, že to má ešte čas a že je len lenivý, tak sa asi zrútim. Do škôlky nechce veľmi chodiť, lebo deti mu nerozumejú a nechcú sa s ním hrať. Ja už ani neviem, či sa tie učiteľky aspoň trochu snažia, aby ho zapojili. Ked mali vianočnú besiedku, všetky deti mali básničky samostatne, alebo v dvojiciach, len môj syn tam stal a v polovici prišiel ku mne s plačom, že preč. Tak sme spolu odišli s plačom, lebo som tam nedokázala ostať dokonca a aby sa potom po vystupeni pýtali že prečo nerozpráva. Kedy aj moje dieťa bude v škôlke vystupovať? Milujem ho najviac na svete, ale už nevládzem. Dufam, že to pride skoro a bude ako ostatné deti v jeho veku.

eldzina
24. feb 2015

@luciad7 Poznam tie pocity, ako mas aj ty... Skus s malym nejake hry, cvicenia na posilnenie jemnej motoriky (prekladanie fazuliek do flase a take). Dalej, tvar sa ze mu nerozumies, nech citi, ze sa musi viac snazit. Stale za kazde slovicko chvalit. A nam, neviem, ci to bola nahoda, alebo co, pomohol pes u babky. Sli sme tam na prazdniny a skamaratil sa so psikom, velmi sa mu pacil, rad ho hladkal a tak pochopil, ze psik pocuva na pokyny a po par dnoch sa mu zacal prihovarat.

ludkaz
24. mar 2015

Ahojte. Ak by niektorá z Vás zháňala Fosfoser Memory 90 caps., tak mám dve balenia na predaj. Ostali nám...

hatsepset
26. mar 2015

@evita0483 ahoj ja mam 3r a 2 mes syna a prave absolvujeme vsetky tieto veci - vysetrenia - neuro sa zdalo ze vyvin do auti, logop nam povedala aj pedi ze skor na poruchu sustredenia to vidia - na psych a dg reci este len ideme - ja sama niekedy neviem ze co, lebo rzumie velmi vela veciam ak sa ho pytam , alebo chcem aby nieco urobil tak ide mi ukazat, priniest, urobi co chcem, hra sa pekne sam aj s detmi , ak nieco chce tak si to ide od neikoho pytat . ocny kontakt nedrzi dlho ale drzi a ak on chce tak aj dlho a s hocikym, ale malinko rozprava - skor napodobnuje zvuky zvieratiek, auta, ale tak asi 20 slov vie povedat - najcastejsie potreby pit, jest cikat, daj, ahoj, mami, tata babi dom, auto, tam, to tu, pocitat sa snazi ale tak no je, da, ti, ši, še, de :D len prve slabiky, vyrazom tvare rozumie, mojka sa velmi rad - len to rozpravanie nas trapi - do skolky by mal ist po prvykrat za dva tyzdne a obavam sa ako to tam zvladne, lebo bezomna byt vie to by problem nemal byt, len ci pojde za ucitelkami ked mu bude treba cikat, alebo vonku ci sa pride popytat (doma aj von sa pride, ale vacsinou za mnou) a rezim akoze spanie alebo ze musi ist za ruku s detmi niekam - toho sa bojim a papania a celkovo cinnosti kde sa musi sustredit - lebo aspon ja osobne ak sa nejak hrame alebo nieco chcem od neho tak normalne fyzicky viem ukazat "ano prave tuto sekundu sa zacal sustredit" a vsetko ide lahsie :D - no to sustredenie pri takych hrach triedenie veci, fazuliek cestovin, farieb, a ine delenia tak akoze ak sa sustredi ziaden problem- si ho natacam aby nam verili - proste krasne zvlada a ak nechce alebo zacne a v polke sa mu nechce dokoncit tak proste vsetky zosype, rozhadze, alebo sa odide s dacim druhym hrat, za doprovodu samozrejme kriku placu, alebo urazania sa :/ - a dost casto meni cinnosti..... ale ako pisem my cakame ci to bude PAS, ADHD, OVR, NVR NKSCH alebo co vlastne :( som jak na ihlach uz 4 mesiace

hatsepset
26. mar 2015

@eldzina aj u nas to fungovalo celkom - zatial posiela psa ze "tam" aby odisiel do izby, hladka ho ze "moj moj" a zacal pytat labku, ale iba posunkom a pes tomu odmieta rozumiet ;) - takze cakame ci sa nauci ze "labku" :D

metres
12. apr 2015

@luciad7 presne ťa chápem .... ja to mám doma 4,5 ročné dievčatko ..... a ako píšeš skoro ako by si písala o nás .... občas je to naozaj ťažké a ťažko je to ustáť pred ostatnými ...
Nás najnovšie chcú presunúť o rok nižšie lebo im nepasujeme do triedy - vraj ťaháme celú triedu dole a nezvládneme predškolský ročník, deti na ňu kričia, odstrkujú ju .... po proste zaberák ne nervy ....
A to máme logopédiu každý týždeň a ja sa jej venujem denne - pokroky sú pomalé a nestačí dobehnúť svojich spolužiakov ...

Prajem veľa, veľa síl ..... mne v najhorších chvíľach pomáha, že to robím pre svoju dcéru a bojujem za ňu ...

kabulko1
17. apr 2015

baby máte tu niektorá školáka ktorý chodí do školy v bratislave príp. do pezinka(zaujímajú ma prváci)? chcem sa spýtať či je dieťa v nejakej špeciálnej triede (škole) a ako tam funguje.

metres
18. apr 2015

mamičky, mňa by zaujímalo či máte a aké skúsenosti so združenou školou internátnou na hrdličkovej 17 v Bratislave - majú aj triedy pre detičky s narušenou komunikačnou schopnosťou .... ale zase skúsenosti mamičiek sú nenahraditeľné tak by som uvítala vaše skúsenosti, prípadne ktorú škôlku by ste odporúčali (bratislavský a nitriansky kraj) .... máme doma 4,5 ročné dievčatko .... vopred ďakujem

stasim
23. apr 2015

mamicky hladam temy kde deticky nerozpravaju a skoro vsade su stare prispevky, tu je nieco novsie, mam 3.5 dcerku a skoro vobec nerozprava len hi ,mamamama- to ani nie je na mna, da ako daj, este zvykla nonono,tatata ale odkedy chodime k logopedicke tak prestala aj to malo,nedavno hovorila ked sa videla ja ale uz to nepovie, boli sme u psychologicky, o par dni ideme na neurologiu, vacsinu veci mi rozumie ale napr.nechce davat papa,po kazdom sa usmieva, deti ma rada, som z toho smutna ☹ najde sa tu niekto s kym sa da popisat

zuzanamv
24. apr 2015

@stasim
Ahoj, moj syn ma 3r 4m a rec sa rozbieha velmi pomalinky.
Do 2,5 roka nepovedal ziadny zvuk, ktory by nieco konkretne znamenal, potom nam logopedicka poradila vsetko komentovat iba jednoslovne, dovtedy som nanho rozpravala normalne, (Kubko, pod sa napit), odvtedy som zacala uplne maximalne jednoducho (Pit!). To urcite pomohlo, lebo pomalicky zacal hovorit jednoslovne, aj ked velmi skomolene, v podstate pouziva hlavne samohlasky (Pit = I, cikat = i-a). Postupne sa mu asi za pol roka slovna zasoba takymto sposobom rozsirovala. Dostali sme od logopedicky dobre rady, take komunikacne "navnady", ako vyprovokovat komunikaciu. Ani nemusela byt verbalna najprv, ale bolo to stylom - obujem mu jednu ponozku, a cakam, ci si vypyta aj druhu, najprv to robil gestom, potom pridal slovo "druhu = huhu", a podobne.
Jednoducho povedane, neurobit nieco, co dieta ocakava a urobit to az potom, ako si to nejako vypyta, moze to byt aj len pohladom na teba, aby sa naucilo chapat ten system komunikacie.
Teraz uz si komentuje skoro vsetko, co robi, obcas spoji dve slova, ale vacsinou jednoslovne, takze mame my ten jeho komentar rozvijat (on povie o-oi - otvorit, a ja k tomu pridam to, co vtedy otvara "otvorit dvere").
Zatial nemame stanovenu ziadnu diagnozu, ale boli sme aj na vysetreni na autizmus, cakame na vysledok... a dufame, ze sa to nepotvrdi a bude to len naruseny vyvoj reci.
Pouzivate nejake podobne techniky, alebo co s nou robi logopedicka?

stasim
24. apr 2015

@zuzanamv ahoj tesi ma ze si sa ozvala tak mi sme na logopedii zacali najprv produkovat slovo daj pretoze ho pouziva ako slovom tak aj gestom formou hry strazca brany ze jej jednoducho nedam napr.lego a musi si ho vypytat presne ako pises staci pohladom , teraz produkujeme ham to mi slovne nepovie ale uz zacala ukazovat na usta ,chodime tam len raz za 3-4 tyzdne, mne povedala ze ked bude vediet gestom ukazat 50 slov, ze by sa jej mohol rozviazat jazycek, nateraz je to oneskoreny vyvoj reci casom dava naruseny , u psychologicky sme boli raz pred pol rokom, ani jedna mi nepovedala ze by mala autisticke crty, ale cloveka napada vselico,vas preco testovali?Simca ma naozaj rada ludi deti usmievava hrava, ma ocny kontakt, ale samozrejme su veci ktore ma na nej znepokojuju, ako som uz pisala odkedy chodime k tej logopedke prestala hovorit aj tych par slovicok co vravela, ja na nu hovorim jednoslovne zaco ma hned na zaciatku aj pochvalila skor je problem ze sa rychlo vzdam poviem jej nech si napr.ulozi hracky ona tak neurobi tak ja to urobim za nu...niekedy mam pocit ze strasne stagnujeme ze neviem ci mi rozumie nejake ucenie napr.farby neviem na com stavat , ked mala dva roky naucila sa ukazat na prstoch ze ma dva neviem ju naucit aby ten jeden prst pridala ze ma tri....

eronika
2. máj 2015

Ahojte, chodi niekomu z Vas alebo ide chodit dieta do ZS pre deti s narusenou komunikacnou schopnostou v Jamniku (okr. L.Mikulas)? My tam nastupujeme od septembra do prvej triedy.

majulienk
2. máj 2015

@luciad7 ja som prezivala to iste. Ani sa spocitat neda kolko krat som si poplakala, ked do 3 rokov ani mi len mama nepovedal... U logopeda nula bodov. Bol zataty, nechcel spolupracovat. Od 3 do 3,5roka zacal este len pouzivat hatlaniny. Ale ani jedno slovko normalne. U nas nastal zlom az ked nastupil ako 3,5rocny do skolky. Isiel tam s tym, ze pouzival iba hatlaniny ktore sa ani len nepodobali na to slovo ktore mal na mysli. A do pol roka sa rozrozpraval a teraz ma 4roky a uz aj basnicku vieme. 😵 neboj, dockas sa aj ty. Prajem ti vela sil a trpezlivosti! A neboj, aj ty budes mat coskoro slzicky stastia v ociach ked ti povie Lubim ta mama! 🙂

hatsepset
2. máj 2015

@stasim :D pozeram ze aj tu pisete - moja ked mal dva roky tiez povedal "da" a ukazal taeraz hovoril chvilu "ti" akoze tri a to uz sa mu tazsie ukazovalo, teraz sa opytam tak povie šééééé- a ukaze celu dlan :D, pripadne sa naucil povedat "šta" alebo "šte" co je "štart" a "štyri" cize ak sa ho teraz opatym kolko ma orkov povie šté a ukazuje prsty od prveho po piaty 🙂 ( ma 3 roky aj 3 mesiace) , ale "ti" už nechce hovorit a niektore dni mam pocit že je fakt auti ked vobec nic sa nenaucit :/ a tiez ze stagnacia nenormalna v reci. navyse je maly a chudy - ma 94 cm a vazi necelych 14 kil plus to ze nerozprava a je dost pohyblivy tak vela ludi si mysli ze je mladsi :/

trescinka
3. máj 2015

ahoj te, moja dcera je predčasne narodena o 2 mesiace, ma 2 roky a nerozprava a a nechodi ešte, a nerozumie mi čo od nej chcem..a všetko ešte okusuje...berie celebrolisyn ale zatial nejaky zazrak v reči neni, sem tam si niečo zablaboce...mam strach či to nebude autizmus...mali ste niektora niečo také podobné že dieta začne chapat neskor?a aj rozpravat?

zuzanamv
3. máj 2015

@stasim
nam navrhol vysetrenie na autizmus neurolog, lebo okrem toho vyvoja reci ma taky velmi silny zaujem o svetla a vypinace, vzdy, ked niekam prideme, tak musi preskumat vsetky vypinace, co sa kde da zasvietit... A velakrat to vyzera, ze nereaguje na meno, aj ked mam pocit, ze je to len ked je velmi silno zaujaty niecim, tak nas ignoruje... este dva tyzdne a budeme snad vediet na com sme
@trescinka
vyvoj reci je v rozpravani aj porozumeni, je to velmi uzko prepojene, takze ked zaostava expresivna zlozka (rozpravanie), je velmi pravdepodobne, ze aj porozumenie zaostava, ide to ruka v ruke...

stasim
8. máj 2015

@zuzanamv my tiež pre istotu pojdeme na diagnostiku, kdes ste boli, na neurologii máme pre teraz NVR

egiginka
8. máj 2015

@trescinka , skus si kuknut bunkove soli, nam pomohli na rozne veci a viem, ze su tam aj typ na vyvoj, www.bynkovesoli.sk... precitaj si popripade v lekarnach kde ich maju ( na stranke napisane), tak ti poradia,

zuzanamv
9. máj 2015

@stasim
My sme boli na diagnostike tu: http://acva-oz.webnode.sk/
este cakame na vysledok, snad buduci tyzden.
To bol najskorsi termin, aky nam kde dali, okrem toho cakame na termin aj v Andrease, tam povedali, ze sa ozvu tak o 4-5 mesiacov, a k dr. Janosikovej do TT, kde mi povedali, ze v oktobri len zacnu pridelovat dalsie terminy...
Pojdeme pre istotu vsade, a bude to s casovym odstupom, co je dobre, lebo sa to moze vyvinut a byt jasnejsie.