Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

daka3
4. okt 2012

Ahojte, ma niekto skusenost s logopedickou starostlivostou , konkretne tu, co ponuka Dialog v Ziline?

mataaa30
15. apr 2013

Pekný večer Prosím súrne o radu a pomoc,,hľadáme spec.ped. v ba a skusenosti s nimi...dakujem

kvakynka
16. apr 2013

@mataaa30 odporucam pani doktorku Janku Adamkovu - my k nej chodime cez Sukr. diagnosticke centrum na Stalicovej ul v Bratislave (Ruzinov) - neplati sa i ked je to sukr. centrum ....

mataaa30
16. apr 2013

@kvakynka dakujem a neviete ci sa venuje detom aj so sluchovym postihnutim.?dakujem

kvakynka
16. apr 2013

@mataaa30 neviem, ale zriadovatelka p. Zubova urcite ano 🙂 robila roky na Hrdlickovej prave so sluchovo postihnutymi detickami, tak vam pripadne poradi 🙂, drzim palce 🙂

mataaa30
16. apr 2013

@kvakynka dakujem skúsime

eronika
3. máj 2013

Ahojte, mojej starsej dcerke logopedka napisala do papierov pre neurologa, ze sa jedna o specificky naruseny vyvin reci. Mne o tom nikdy nepovedala a povazovala som jej problemy s recou, len za klasicku detsku dyslaliu, resp. oneskoreny vyvin reci. Stale som si nie ista,ci je jej diagnoza spravna, kedze s dcerkou k nej chodime uz rok, ale za ten rok sme mali len 4 stretnutia. Nikto iny dcerku nevysetroval, iba dana logopedka. Dcerka zacala rozpravat dost skoro, ale potom ako keby sa stopla a ostala visiet na jednej urovni - dost dlho pouzivala okrem slov len skratky alebo len prve slabiky (napr. oo = oco, ba = babka....). V troch rokoch uz rozpravala normalne, plynule, tvorila vety, ale so zlou gramatikou, zlym sklonovanim slov a niektore pismenka zamienala. V sucasnosti ma 4 roky a 4 mesiace a stale ma problemy s tym sklonovanim (napr. nepovie ideme k pani doktorke, ale k pana doktorke) a este stale nema rec cistu, este zamieňa niektore pismenka. Nikdy nemala dcerka vlastnu rec, len necistu, mozno pre niekoho nezrozumitelnu. Kedze Vy sa trapite s podobnymi recovymi problemami, tak myslite, ze je diagnoza nasej logopedky spravna alebo sa mam obratit radsej este na niekoho ineho. Dcerka nema ani podla neurologa ine problemy, co sa tyka napriklad porozumenia, pamate.... Chyba jej len trpezlivost a povedala by som, ze neudrzi dlho pozornost pri nejakej cinnosti. Vdaka za kazdy komentar.

marcalina
5. máj 2013

@eronika skuste este ist k k detskej psychologicke

pidikoval
27. máj 2013

Tak mne dnes volala doktorka že vyšetrenie moču synčeka ukazalo že je vysoko pozitivny a že ma vela opiatov v tele a vraj to je pričina asik že nerozprava a že je tam 60 percentna preddiagnoza na autizmus .Mame sa objednať na krv a na gastro a nasadiť prisnu dietu . Tak snad sa to zlepši a autizmus sa neprejavi aj ked neaky črty tam už su .

sisstin
29. máj 2013

@eronika pojd k nám vedle na poruchy komunikace 😉

silvinka
29. júl 2013

ahojte , chcela by som Vas pozvat do nasej skupiny https://www.modrykonik.sk/skupina/3419/ pre logopedicke deticky 😉

varticek
17. aug 2013

Ahojte. Chcela by som sa opýtať, ako prebieha neurologické vyšetrenie, keď dieťa nerozpráva. Môj malý má tri roky, nehovorí, boli sme už 2x na neurológii a doktorka nerobila nijaké konkrétne vyšetrenia, len ho jednoducho pozorovala, ako sa správa. Dajako sa mi to nepozdáva, tak si chcem len overiť, že takýto postup je štandardný.

rosemari
12. sep 2013

Ahojky baby môj syn ma 7 rokov skoro 8, cca od 3,5 roka máme určenú dysfaziu do školy sme začali chodiť až teraz.Sme integrovaný, grafomorriku máme slabú , ale snažíme sa.Boli sme aj na neurologii tam nam povedali, ze máme velmi ale velmi slabú detskú obrnu chodí nam po špičkách, ale nie stále väčšinou keď je doma a bez papuč,napriek veku spájat vety nedokaze, poviem mu 3 vety kratsie nevie ich po mne zopakovat ,ale musim povedat ze od 3,5 roka az doteraz nam pomohla logopedicka a pomaha aj nadalej treba len trpezlivost aj ked mne občas ubudne až sa musim v duchu nakopat do zadku a uvedomit si ze to dieta je ine ako ostatne aspon co sa tyka reci a grafomotoriky.Mne napada len jedna vec prečo máme dysfatika porôd som mala veľmi rýchly a pre tento problem na pár sekúndsom mala predýchanie moc zlé až mi trpli prsty na rukach vtedy mi prilozili take počúvadlo na brucho a povedala setrička, že musím tak a tak dýchat kedže srdiečko bolo slabšie pocut myslim, ze takto alebo podobne mi povedala tak podla mna je asi tu ten pes zakopany za tu dysfaziu. ☹

rosemari
12. sep 2013

@varticek unas to bolo podobne vždy som si povedala že logopedicka mi viac pomoze ako ona vsak ho vidi alebo videla 1x do roka aj to na par minut ako môze ona posudit nieco lepsie ako ta logopedicka ktora je snim 2-3x do mesiaca a niekedy aj viac

semina
10. okt 2013

@varticek ahojky 🙂 no my s tymto behanim po lekaroch mame bohate skusenosti ,,,,ale neurologicku mu urobi eeg a ked ta posle na ine vystrenia ... my sme boli na foniatrii, psychologicky a pedopsychiatria a poviem pravdu ze mam tych lekarov akurat tak dost ... dnes sme boli u velmi perfektnej neurologicky a ta sa k tomu postavila velmi dobre , hlavne ma ukludnila a natocila eeg a to sme kvoli tomu lezali 3 dni v nemocnici a len mi tam vystrasovali dieta, nic nenatocili a este sme prisli a s vysokymi teplotami ...

marion
2. jan 2014

@rosemari a kde ti chodi syn do skolky v bb 😉

rosemari
2. jan 2014

My sme už prvaci a mame veľni dobrú učiteľku musim ho pochvali velký stres bol pre mňa začiatok skolškého roka ale som prekvapena na jeho pomery a strašenia čítame pomaly ale pekne 🙂 🙂 🙂 a s matematikou to tiež nie je zlé 🙂 🙂 🙂 a doškolky sme chodili na Strážovsku v Sásovej

marion
3. jan 2014

@rosemari a do ktorej teda zs lebo si nenapisala 😉 sikovny ked to tak pekne zvlada...Moj syn ma tiez dysfaziu inak vyvojo uplne v poriaku matematiku uz teraz pocita rozumovo na urovni veku len rec horsia. Cos´koro je tu zapis a ja nevim aku skolu. 😒 ☹ ☹ ☹ ☹

sisstin
3. jan 2014

@marion nás čeká taky zápis (syn 6,2 zbytková expresivní VD). Jdeme do školy, kde se píše Comenia Script, čte Sfumatem, matika od Frause, mín dětí atd. Ale i tak jako ho chtějí vidět před zápisem, jakej já. Já teda plánuju odklad kvůli xy věcem, i když jinak v látce (zejména v matice) je dost napřed 😉

marion
3. jan 2014

@sisstin Moj uz mal odklad minuly rok teraz uz musi nastupit. Ja uz zvazujem ze sa odstahujem do BA tak je specialna ZS. Neviem som zufala...on az tak zle nehovori ked rozprava pomaly pekne spaja aj do viet ale L a R je stale slabe. L uz niekedy pouzije ale R ho vzdy upozornim a vtedy povie...doma cvicime ale logoped nie som a neviem to tak ako ona...a hlavne dostaneme sa tam max 2x do mesiaca co je velmi malo ☹ ☹ ☹ ☹to je super ze mate taku moznost skoly..

sisstin
3. jan 2014

@marion no myslim, že pokud nemá L, R a Ř, tak to není žádná závada, to nemaj ani mnozí "normálové", spíš jde o to, zda nemá těžší dys poruchy, zda se dokáže soustředit, jestli není ve stresu nebo naopak ADHD. Já teda nemyslim, že pro dítě s Vd je vhodná speciální škola - nevím, co nazýváš speciální. U nás jsou školy praktické pro děti s lehkou mentální retardací, a pak školy speciální, kde jsou děti s kombinovaným postižením autismem, těžkou MR apod. Dysfatik patří do běžné školy, popř. s asistentem a IVP, popř. děti s těžší VD do školy logopedické (tou možná myslíš tu speciální) 😉

marion
3. jan 2014

@sisstin ano v BA je specialna logopedicka skola bez mentalneho postihu...Syn ma naznak ADHD aj poruchu pozornosti ale ked sme boli v poradni tak tak nam povedali ze by skolu zvladol ale kvoli reci odporucaju odklad. Dokaze sa sustredit cca 30 minut ako u logopedick,y nove veci ho vedia zaujat ale ked ho nustia do niecoho co mu nejde tak je nervozny. Podla mna teraz ma vela deti ADHD ale kedze nie je iny pridruzeny problem ani sa na to nepride...

sisstin
3. jan 2014

@marion ve vašem případě bych spíš viděla kdyžtak asistenta a hlavně individuální výukový plán, který stanoví speciální pedagogické centrum 😉 ale nevím, jak funguje tohle na Slovensku. Syn je naštěstí podzimní, takže on má zápis až ted, a ten odklad mít může, takže do první půjde až skoro v osmi letech. Řeč je u nás dejme tomu v pohodě, jak píšeš, nemá všude krásné L, R jen v některých slovech, Ř vůbec (to vy nemáte 😅 , to mě nějak nenapadlo 😅 ), problém jsou sykavky v některých slovech a měkčení. Jako normálně mu lidi rozumí, ale prostě šišlá. Ale divila by ses, kolik dětí bez dg. takhle mluví. U nás není problém ani soustředění, ani kognitivní dovednosti, ty má dokonce velmi dobrý, je to takovej malej "intoš", ale právě jednak malá a hubená postava (111cm a 16kg), ale co je zásadní problém je to, že má fakt dost nízký sebevědomí, z jakýkoliv náročnější situace je ve stresu, bojí se, aby něco neudělal nebo neřekl špatně, stále horší motorika (např. obléct si zimní bundu a šálu je furt pro něj nemožný), a sociálně je tak dva roky pozadu. Ke hře si vybírá děti čtyřletý a v pohodě tam mezi ně zapadne.

Odklad jsem ted furt zvažovala, zda jo nebo ne....ale nakonec jsem pro, musíme mít dva posudky (budeme mít od psycholožky a SPC a snad nebude problém) 🙂

Držím palce, mít dítě s VD je fakt náročný, kor ve škole 😉

rosemari
7. jan 2014

@marion bola som mimo SK takze na Ďumbiersku u nas v Sasovej viem ze je specialna skola pre dysfatikov v L.Jamniku alebo niekde v okoli LM ,ale ja som ho chcela dat do normalnej skoly, aby sa potiahol s "normalnymi" detmi všetko zavisi aj od učitelov ono to vela spravi a deti sa velmi rychlo prispôsobuju okoliu a my máme aj pre každý prípad ak by nezvládol normálne učivo aj alternativne ucivo teda iny spôsob alebo iny ciel uciva boze teraz mi tu krici Nico myslienky stracam ako to oni pomenuvaju nenapada ma to, ale zatial sme nan nemuseli prestupit všetko zvladame v tempe uciva.Mame aj dostat k slovencine aj ucitelku taku pridavnu keby Nico nestihal ale nie su peniaze a nasa triedna to zatial s nim zvlada.

rosemari
7. jan 2014

@rosemari takze asistenta by mal mat konecne je u nas ticho

rosemari
14. jan 2014

baby toto som dneska čitala http://www.rodina.cz/nazor16803816.htm a spomenula som si, že môj syn proste do 8-9 mesiacoch bľabotal ako besný mama mi vždy vravela ani sa nenazdáš a už sa sám spustí lenže z ničoho nič dostal vysoké horúčky a potom hnačky boli zelené doktorka nas poslala na infekčné oddelenie kde nás nechali cca 2 tyždne boli by aj dlhšie len primár tam tan deň nebol a malému horúčka klesla dole a ja som ho ešte kojila a tym že som ho musela nútiť piť mrkvové a iné blbosti sa proste hnačka nezlepšovala výsledky boli ok akurát e coli našli tak ma jeden doktor pustil domov nariadil mi mu dáva´t smectu verte alebo nie do 2 dni bol fit ale záver všetkého je , že od návratu domov mi dieťa prestalo bľabotať bol ticho s hrazdičkou sa hral potišku a raz oveľa neskôr mi povedala doktorka , že on asi mal vtedy nábeh na rotavirus vtedy sa to ešte neočkovalo.Možno aj toto je u nás čo mohlo vyvolat tuto dysfaziu.Moja mienka 🙂

popelka5000
23. feb 2014

Ahojte mamicky,hadammi niekto odpovie, zacali sme so synom chodit na logopediu. Po dvoch sedeniach a jednom teste ,ktory som vyplnila ,uznala resp.vyhodnotila ,ze syn ma naruseny vyvin reci(nie oneskoreny).
Poslala nas do Ziliny do Dialogu ,neurologovi a do Trnavy dr.Janosikovej,na vylucenie hluchoty,mozgovej retardacie, autizmu. Chcem sa Vas spytat,ktora s tym mate skusenost,je toto normalny postup,alebo mam sa bat? 😒 Som dost vystrasena.... 😒
A este jedna otazka,co robia s detickami v tichto zariadeniach? dakujem.

kacena4
23. feb 2014

@popelka5000 diagnostikuju ak si myslis ze tvoj syn je normalny len ma oneskoreny vyvin reci a inak je ok, tak sa nemas coho bat ja mam autika a nebojim sa ani tak proste treba to prijat ci to uz bude tak ci tak nic s tym nespravis. mala som aj slabozrakeho chlapceka co videl len svetlo a tmu a neriesili sme to nejakou panikou ci co. proste zili sme s tym tak ako to bolo a hotovo. prisposobili sme sa aj mi aj prostredie a fungujeme ako sa da. a postup je to normalny. cim skor sa dieta diagnostikuje tym lepsie. aspon sa nebude/te trapit. najma maly. janosikova je super. je myslim najlepsia na sk na autizmus a podobne diagnozy na sk ak ma aj ine prejavi okrem reci skus pozriet stranku www.autizmus.sk www.asperger.sk (tu mas pekne rozclenene a popisane o jednotlivych druhoch) je to taky prvy pohlad do autizmu ci sa na nieco podobate a uvidis s tym ostatnym ti neviem poradit. drzim palceky a urcite sa neboj. je lepsie ked vies na com si ako tapat a trapit sa niekoko rokov tak ako sme sa trapili my. pritom moj maly ma vysoke IQ

popelka5000
23. feb 2014

@kacena4 Dakujem za odpoved,mas pravdu,proste lepsie vediet co a ako ,ako tapat ,mam starsieho a ten sa naucil rozpravat ani neviem ako,preto som vedela ,ze s mladsim nie je vsetko ok .... od 2 rokov maval zachvaty placu ,vzdoru ,ale take ze sommysella ze ja vyskocim z okna 😒 urcite poznas ten pocit z evies ze nie je nieco v poriadku a pediatricka mi pov.,ze ja si mam dat tabletku 😠

kacena4
23. feb 2014

@popelka5000 ak je tam vzor, az 1/2 hod zachvaty az do nepricetnosti, sem tam bez zjavnej pricity, popr. za prkotinu, casta agresivita aj voci sebe, alebo napr. spickovanie, tocenie vsetkeho, lietanie rukami, radenie, preferovanie urcitych cinnosti ci veci jedla... su to jedny zo znakov autikov ale ozaj len jedny neda sa to len takto z par slov diagnostikovat. ja som bola rada ze nam ju diagnostikovali lebo som uz bola v koncom ze je iny a nic nam v podstane nebolo ale bol iny a tie zachvaty co mal boli hrozne od vykopania dvery, cez ublizovanie sebe cez inym az do krvi. deti som musela oddelit do inych izieb.... takto aspon viem co mu je a fungujeme a viem co na neho zabera 😉