Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

havedka
7. jan 2010

Maminy ja mam dvojcatka chlapov 7rocne,narodili sa o 3mesiace skor,jeden je tazko postihnuty,leziacia druhy je docela v poriadku len stale vobec nic nerozprava,tiez som z toho nestastna,lebo inak je velmi sikovny,chcem ho teraz dat do normalnej skolky,mozno sa rozosprava

lussy23
8. jan 2010

Chcela by som sa opýtať. Pri jednom z týchto ochorení ADHD a autismus dieťa nerozpráva. Ale pri ktorom?

prusakova.maria
8. jan 2010

Havedka aj ja mám 6 a pol ročného, ktorý síce rozpráva, ale nezrozumiteľne. Chodí do nultého ročníka špec. školy pre deti s rečovými problémami. Predtým chodil do normálnej škôlky, ale tam sa to nikde neposunulo. Užívate vitamínové doplnky? Tvoj malý tiež hovorí nezrozumiteľne, alebo vôbec nič? lussy23 pri autizme sa dieťa nerozpráva!

jolinka
8. jan 2010

hanistepa, andreabe/

No ja som citala ze ide hlavne o 3omega nenasytene mastne kyseliny, najviac ich obsahuje rybi olej ale trebars aj lanovy alebo konopny olej ak to viete zohnat. Ja mam doma konopny olej ale detom velmi nechuti.
3 omega odporucaju aj tehotnym zenam lebo vtedy dochadza k rozvoju mozgu u plodu. Tieto 3 omega kyseliny sa prednostne vylucuju do mat. mlieka aby sa mohol vyvijat mozog. Ja som malu ale kojila vyse 2 roky takze v tomto asi nestradala.

V minulosti ludia mali prirodzene viac tych 3 omega kyselin , dnes prevladaju 6 a 9 omega, to je hlavne v zivocisnych tukoch a v stuzenych rastlinnych tukoch. Dnes jeme ovela viac masa a margarinov ako ludia v minulosti a tak mame nevyvazeny ten pomer. Niekto tu spominal aj tie stavy uzkosti a depresie tak aj na to je dobre.

Andrea... ked moja mala 2 roky a 3 mesiace presne pred rokom, prvy krat povedala MAMA...
teraz po roku a 3 roky a 3 mesiace mi prvy krat povedala Mamu ubim [lubim[

J

hanistepa
8. jan 2010

JOLINKO, díky za info, o těch 3omega kyselinách jse m taky četla, o lnovém nebo konopném oleji jsem nečetla, ale podle mě se dá sehnat třeba ve Zdravé stravě nebo někde na netu? A co s tím olejem? Přidává se jako do něčeho nebo jen tak na lžičku? 😉 Asi se teď ptám hloupě.
S tou "mama lubim" tos mě teda dojala, ale fakt, úplně si umím představit tvoji radost, a strašně ti to přeju!!! Kráááásné, viď?

PRUSAKOVA. MARIA - mojí dcerce Hančí je 4,5 roku, za sebou mám psychologické vyšetření s velmi dobrou prognozou, ale jinak subjektivně - myslím, že ta Hančina řeč nic moc, občas si "zakoktá" - fakt, to je taková nárazová věc - chytne ji to třeba 1 x za dva měsíce na pár dní, ale to jsem potom zoufalá. Řeč u Hančí kje vcelku srozumitelná (pro mě - ha ha), oproti vrstevníkům ale nesrovnatelná a fakticky nevím, jak to bude u nás se školou - by%t teda máme (počátám s odkladem kvůli řeči) ještě 2,5 roku čas.

Bkomplex a Fosfokolin - jdu se na to hned mrknout!

prusakova.maria
8. jan 2010

Hanistepa. Mne napr. rodičia a známy, ktorý už dlhšiu dobu neboli s malým hovoria, že sa jeho reč zlepšila odkedy chodí do nultého ročníka, aj ja som to postrehla, ale iba v tom, že začal používať vety a suvetia a reč je stále málo zrozumiteľná. Tvoja malá má ešte dosť času to dobehnuť, neboj sa. Idem tiež pozrieť tie vitamíny

hanistepa
8. jan 2010

Bkomplex - Dlouhodobý příjem B6 může vést k brnění a znecitlivění částí těla.

hanistepa
8. jan 2010

Ten fosfokolin - se mi docela zamlouvá.

m.zubarka
8. jan 2010

Jasne, ze vsetko s mierou. Aj B komplex. Odporucala nam vvybrat 2 - 3 balenia. a prestavku. Zatial som velmi spokojna s jej nazormi a pristupom k malemu. Fosfokolin som si musela pyta u nasej pediatricky.

jolinka
9. jan 2010

hanistepa/

rybi tuk sa ma davat s jedlom, my mame taky detsky ESKIMO KIDS s ovocnou prichutou a jednu kavovu lyzicku davam malej 1x denne do kakaa. Tak si myslim ze aj ine oleje by sa mali davat s jedlom, konopny olej samotny deti nezjedia to ma velmi zvlastnu chut a je velmi mastny, ja ho davam malemu do zemiakovej kase alebo do cestovin, zatial sa nestazoval. Ale tie starsie dcerky ho nechcu tak im davam rybi.

jolinka
9. jan 2010

hanistepa,

tvoja hanicka je augustova? To je zaujimave ze ju chytaju len obcasne zachvaty hovorenia potom opat nic. Ma inak normalne spravanie? Lebo u nas je onerskorenie reci len jedna z mnohych veci ktore u Katalin riesime. Ja sa ju snazim posuvat dopredu akosi v celku. Snazim sa aby sa co najviac pohybovala, rozvijala motoriku, dalej je to jej socializacia , snazim sa ju porozumiet prijat jej svet a naucit ju aby ona prijala ten nas. Rec je dalsia kapitola, naucila som sa nachadzat situacie v ktorych je ochotna prijat hovorene slovo.

HaVEDKA

ked tvoj maly nerozpraval do 7 rockov nerob si prehnane nadeje ze sa len tak rozzrozprava v normalnej skolke. Skor potrebuje nejake specialne zariadenie s intezivnou logopedickou starostlivostou, ber to ako moj nazor.

J

J

prusakova.maria
9. jan 2010

Ahojte! Ten rybí tuk ja dávam hviezdičkovia od Walmarku. Su to také tobolky s pomarančovou príchuťou. To fosfokolini máš od lekárky na predpis? lebo ja som našla iba od Fin clubu. Pridávam sa k tvojmu názoru jolinka čo sa týka havedky, že v normálnej škôlke to asi nepôjde, viem to z vlastnej skusenosti.

sisstin
9. jan 2010

jolinka: předpokládám, že Hanka tím myslela, že Hanička jednou za dvě měsíce koktá..ne, že mluví jednou za dva měsíce 😉 😅

jolinka
9. jan 2010

sisstin/

fakt, zle som to pochopila, prepac Hani

karkulka1
9. jan 2010

Lussy,
neda sa to vobec takto vseobecne tvrdit, ze pri autizme deti nerozpravaju (su autisti, ktori vydavaju zial len zvuky ☹ ). Autisti (aj ked aj tu su vynimky- zavisi od stupna a formy autizmu) predovsetkym NEKOMUNIKUJU. T.z. oni maju echolalie, rozpravaju slova, cele vety alebo pasaze z toho, co niekedy zaculi ale nekladu otazky a casto ani na otazky neodpovedaju. Chyba tam ta interakcia, oni si v podstate rozpravaju sami pre seba. Akoby v sebe mali nejake Cd a to si sami prehravaju.

ADHD je porucha koncentracie, deti sa casto oznacuju ako hyperaktivne.
Inac existuju aj hyperaktivni autisti 🙄

hanistepa
9. jan 2010

Ahoj, proč by měla být Hani srpnová (augustová)? 😉 Psala jse, že má ještě 2,5 roku "čas" (ale to včetně odkladu) - narodila se v květnu, teď jí bude 5, příští rok 6 a pak tedy ještě rok v MŠ kvůli odkladu a do školy půjde jako velký kápo v 7,5 letech 🙂 A já si ji teď fakt ve škole nedovedu představit - myslím,že intelektově by to zvládla, ale ta řeč...Představovala bych si pro ni nějakou malou rodinnou školu, ale ne třeba Montesorku nebo Waldorf, chtěla bych klasiku, ale prostě nějakou pohodovou menší školu, ne ty "příšery" s třemi pavilony a tak 🙂
Abyla bych moc ráda, kdyby to nemusela být nějaká speciálka - ale teď fakt nevím, jak to všechno bude...
Jak to máte s výběrem (i předběžným) vy, holky? Samožřejmě neptám se mamin, které maj dvouleťáky, tříleťáky 🙂
Jo jo, Jasně, Siss 😉 , Hanička koktá jednou za dva měsíce....
Joli, v poho... 😉

andreabe
11. jan 2010

jolinka: tiez ma to dojalo s tym ´mam ubim´ 🙂 Tiez by som sa toho raz chcela dockat, som strasne netrpezliva co sa maleho reci tyka😅
Ja som dostala take tobolky, ktore obahuju cisty ryby tuk a mineraly mrtveho mora, bala som sa ich malemu davat,ale uz tyzden mu to davam. Tobolku mu prepichnem a vytlacim na lyzicku a davam pred jedlom. Maly nie je nadseny,ale on je strasne poslusny a zje mi aj ked s odporom takmer vsetko 😀
Desim sa toho, ze mi maly nebude rozpravat vobec,ked tu citam,ze niektore deticky nerozpravaju ani ako 6-7rocne ☹ Zaujimalo by ma, ci maju tieto deti taktiez problem s porozumenim alebo rozumeju vsetko, len nerozpravaju.

zdenka112
11. jan 2010

ahojte tak moja dcera ma zasobu slov asi 70.rozumie vsetko.zacali sme chodit logopedicke .a ze asi je to tym ze je moc tvrdohlava.ale ona sa snazi ale este jej to nejde.

prusakova.maria
11. jan 2010

Ahojte tak môj malý má 6 a pol roka a rozumie všetkému čo mu povieme, alebo čo od neho chceme. Niekedy má až prekvapí tým ako rozpráva o určitých udalostiach, alebo miestach kde sme boli napr. v tatrách, alebo na dovolenke pri vode. Len škoda, že to nie až tak zrozumiteľné ako by som chcela. Hanistepa, skus sa poinformovať či v okolí kde bývaš niesu logopedické škôlky pre deti, kde my mohla tvoja malá chodiť zo začiatku možno len na 4 hodiny denne. V takýchto škôlkach je zvyčajne 8 až 9 detí v triede a učiteľky sa im môžu viac venovať. Ja som nevedela, že v synovej škole maju aj taku škôlku, určite by som ho tam dala, ale tým ,že mal v lete 6 tak nastupil do nultého ročníka.

hanistepa
11. jan 2010

Andreabe, neboj, dočkáš se! Prosím tě, co to zaq tobolky, A proč ji propichuješ? Malý by ji nespolk? Neno se to má propíchnout?
Prusakova. Marusko - už jsem se informovala, logo školka u nás je, mám dát vědět v dubnu (april),jaj jsem se rozhodla, ale zdá se mi, že Hančí v té své funguje velmi dobře a slyší "správnou češtinu", ne jen mluvu dětiček, které mluvit neuměj´. Takže už jsem víceméně rozhodnutá, že ji nechám v této školce a uvidí se (možná jako předškolačka - v odkladu - by tam mohla jít) - a jak říkám, vše se uvidí.

andreabe
11. jan 2010

hani: to su take trosku vecsie tobolky, vnutri je vlastne ta stava-ten ryby tuk. Maly ma 2r.3mes, takze on este vobec nevie prehltat tabletky 🙂 Takze ja tobolku prepichnem, ryby tuk vytlacim na lyzicku, zvysok tobolky zjem ja 😀 a stavu na lyzicke dam pred jedlom malemu

havedka
11. jan 2010

Prusakova maria nie moj maly nerozprava vobec,ale uplne vsetkemu rozumie
Neviem ci mu pomoze normalne skolka,aspon to vyskusam,za to nic nedam

hanistepa
11. jan 2010

Andreabe, jak se to jmenuje?

andreabe
12. jan 2010

hani: pozriem sa doma a zajtra napisem. Ale je to od dr.Nona, urcite je o tom nieco na nete. To su vitaminove pripravky s mineralmi z cierneho mora. Aky maju efekt zatial neviem, kedze som mu ich len teraz zacala davat, akurat zacal viac doma vykrikovat,slabiky ako babababa,mamama..Ale to moze byt aj nahoda 😉

sisstin
12. jan 2010

havedka: a vy nejste v nějaké odborné péči, když ti syn v 6letech nemluví? 😕 😲

andreabe
12. jan 2010

doteraz som si inak myslela, ze ak nastupi porozumenie,nastupi aj rec,brala som to ako istu vec. A tu citam aj o detickach, ktore vsetko rozumeju a napriek tomu nerozpravaju a nevie sa preco ☹ Tak dufam, ze to nebude nas pripad

sisstin
12. jan 2010

andrea: to je expresivní dysfázie 😉 že děti rozumí všemu, ale nemluví...bud vůbec, nebo hodně málo, tvoří si svoje vlastní slova 😉 ale že v 6 ještě neřeknou nic, to je buď teda hodně těžká dysfázie a nebo je problém jinde 😉 u té poruchy, co má zřejmě Lukášek a Tygr(pokud nemají smíšenou dysfázii), tak opravdu to mluvení přichází s porozuměním 😉

andreabe
12. jan 2010

no prave to ma zarazilo, ten vysoky vek 😕

sisstin
12. jan 2010

havedka: já jsem nějak moc nedočítala, tak se možná ptám blbě 😉 ale takhle mi přijde, že s tím nic neděláte..nechodíte nikam k psychologovi, logopedovi a tak...a že ho chceš dát v 6 letech do normální školky? Doted nechodil nikam? 😕

zuhu
12. jan 2010

Ahojte maminky! Som tu nováčik, tak si to najskôr skúšam, prepáčte.