Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

zuzanada
15. mar 2010

Ahoj sisstin,

chcela by som reagovať na tvoju poznámku, že deti s rovnakými príznakmi sú diagnostikované jednou a tou istou lekárkou rôzne. Mám s tým tiež svoje skúsenosti a moc sa mi to nepáči. Fakt by som rada pani doktorku konfrontovala s oboma deťmi a chcela by som vysvetlenie, prečo tá diferencovaná diagnostika?!

No nič, nám asi neprináleží sa rozčuľovať asi to tak má byť a dúfam, len že vedia čo robia. Ide tu o osudy detí a zlá včasná diagnostika je niekedy poriadne na škodu.............. samozrejme len pre tie deti. 😒 ☹

Na vyšetrenie sa už pripravujem, ale hradiť si ho budem musieť v plnej výške sama. No čo, ja verím že to všetko za to stojí! 🙂

sisstin
15. mar 2010

zuzi: ona to definovala správně...Tygr reagoval na všechny neverbální podněty, reagoval na nás atd. 😉 holčička na neverbální podněty nereagovala, hrozně špatné porozumění...jinak byla ve všem na svůj věk...Tygr zaostává ve všem 😉 tím jsem chtěla napsat, že takhle to může vypadat stejně..když si s někým píšeš...ale ve skutečnosti je to úplně jiné...jsou tam důležité věci, které ty jako laik nepoznáš 😉

sisstin
15. mar 2010

zuzi: Tygr nám všechno ukazuje, neustále sdílí pozornost, snaží se zavděčit...prostě ty auti rysy nemá 😉 ta holčička na tohle moc nereaguje....ale když jsme si psali, tak nám prostě přišli stejní...jelikož oba měli špatné porozumění, oba neukazovali atd. 😉 jenže po druhém roce Tygr začal hodně rozumět, spontánně ukazuje na předměty..prostě jde vidět, že jde fakt o opožděný vývoj 😉 holčička je moc šikovná manuálně..prostě je v tom na svůj věk, ale porozumění je pořád hrozně slabé, nechápe gesta a tak 😉 proto paní doktorce 100% věřím, ona dokáže rozpoznat právě takovéhle "maličkosti"...které jsou nesmírně důležité pro správnou diagnostiku 😉

sisstin
15. mar 2010

zuzi: když měl asi 20m, tak opravdu mohl působit mírně autisticky...nerozuměl skoro nic, neukazoval, nenapodoboval, hrál si tak, že něco přendával a dával zpět 😉 jenže u něj je to právě o tom, že v 20m odpovídal zhruba na 10-12m...a na to bylo to jeho chování adekvátní 😉 ted má měsíců 28, rozumí asi třetině až polovině podstatných jmen, rozumí činnosti, napodobuje, ukazuje, dělá dětské hříčky atd...ve vývoji je ted asi na 18-20m 😉 tudíž opět adekvátní vývoj 😉 a je na doktorovi, aby poznal...jestli to je autismus, nebo jde o dysfázii..nebo o opožděný vývoj 😉

zuzanada
15. mar 2010

Máš pravdu sisstin, snáď aj u Mateska ide len o ten opozdený vývoj, len už sa blíži k tým 4 rokom (za 3 mesiace) a s tým porozumením ma udivuje. Nikedy vyzerá, akoby rozumel úplne všetkému, ale niekedy reaguje strašne divne na niektoré slovné príkazy, akoby nevedel, čo mu rozprávam, lebo som nepoužila obvyklé gesto, alebo som to povedala v sitácií, ktorú nepozná. Tých príkladov by bolo doma aj v škôlke veľa, ale len pre ilustráciu doma: dosť ma nahneval a v zlosti som mu povedala, aby prestal lebo dostane po zadku.... jeho reakcia bola neskutočná, on mi povedal že "ANO" s úplne nevinným a spýtavím pohľadom, ako keby som sa ho pýtala, či chce cukrík!!! A zase v škôlke, keď som pre neho prišla, kázala som mu odpratať vláčik s ktorým sa hral a on namiesto upratovania si k nemu ľahol a znovu sa hral, vôbec nechápal, čo som mu povedala. Musela som mu ukázať : čo (vláčik) má kde dať (do košíka) názorne a potom v pohode všetko uložil. Som z toho zmätená......... 😒

sisstin
15. mar 2010

jinak u nás je ten pokrok fakt neskutečný...to porozumění šlo za 4měsíce asi o 70% dopředu, napodobuje naprosto všechno, začíná si hrát imaginárně( jako pije, jako mi dává najíst, dává panáčkovi najíst..prostě ta fantazie tam už začíná fungovat), hrozně moc se zlepšil v gestech- konečně jsem schopná pořádně poznat, co chce 😉 začal kreslit, už i napodobuje tahy( dělám čárky, že prší...napodobí atd.), hrozně ho např. baví Telletubies..napodobuje, co tam dělají...naučil se z toho dělat pápá, směje se tomu 😉

sám začal pít, ted se začíná krmit sám lžičkou, snaží se oblékat, na povel: dá pusu, udělá berany berany, jak je veliký, ukáže části těla, plácneme si, začíná ukazovat v knížkách více věcí. Začíná pomalu interakci s jinými dětmi, je toho fakt strašně moc a moc 😉 rozdíl je v tom, že zdravé dítě umí vše hned nebo hodně rychle...nám třeba trvalo, než se naučil pápá- aktivně jsem ho to začla učit asi v 9m, začal to dělat ve 2letech a 4m 😉 všechno dá hroznou práci, než to vstřebá a naučí se to 😒

sisstin
15. mar 2010

Zuzi: já nechci malovat čerta na zed, ale u Matýska mi to opravdu přijde jako autismus 😉 já kdybych na Tygra zakřičela, nebo mu prostě vynadala- tak se rozbrečí, jde se udobřovat 😉 prostě tyhle situace chápe dobře( to tedy chápal vždy)....u něj vidíš, jak s tebou komunikuje...očima, gestama, úsměvem...a pokud nějakému slovu rozumí, tak už mu rozumí napořád 😉 možná by to chtělo Matýska natočit na kameru, jestli máte...na tom Dr.taky hodně pozná 😉

sisstin
15. mar 2010

Zuzi: jak je Matýsek na tom v té neverbální komunikaci? Ukazuje, kouká se do očí, chápe výrazy obličeje, napodobuje např.? Jako vypláznout jazyk, nebo nějakou činnosti atd? 😉 Hraje si aspon trošku imaginárně? Hraje si na něco? Kouká na pohádky typu Telletubies, Barney? Umí vám projevit náklonost- dát pusu, obejmout..sám od sebe? Snaží se tě třeba krmit, nebo tě něčím potěšit? Hraje si aspon s nějakým dítětem, třeba klidným? To by měla být ta neverbální komunikace 😉

zuzanada
15. mar 2010

sisstin,

Matesko sa občas pozerá do očí, tie ho inak dosť fascinujú, všade hľadá len oči a stále mi ich vypichuje 🙂, vyplazyť jazyk vie tiež, keď ho aj ja vyplaznem, ale zatiaľ sa hrá len na haváriu. To už od maličkého mala, len havária (hava) inak sa nedá do ničoho iného zatiahnúť. Rozprávky pozerá len vláčikové (Chuggington, alebo Vlak Tomáš), rád sa so mnou mazná, ale s inými deťmi sa nehrá, ani s kľudnejšími. V tomto je absolútny samotár. Kŕmiť ma nekŕmi ničím, ani sa o to nepokúša pri hračkách a všetko rád ovoniava a to čo ovoniava on, musím aj ja. Jednoducho ma zdrapne a strčí mi nos napríklad do masla, ktoré rád ovoniava. 🙂
Tá neverbálna komunikácia je hlavne o vláčení ma po dome. A ešte strašne má rád, keď plačem to musím hrať minimálne 5-krát do dňa. 😒

sisstin
15. mar 2010

zuzi:oni autici vnímají jinak,proto často buď všechno olizují,nebo k něčemu cuchaji...taky to vlaceni po bytě dělají,druhé vnímají jako věci,nebo je používají k dosažení svých potřeb.Prostě asi buď trošku připravena,že by to ten autismus být mohl...protože je Matysek opravdu opožděný v té komunikaci min.o dva roky,spíše víc...ve čtyřech letech by měl být opravdu uz uplne někde jinde v tomhle.Moc držím palce,ať to u Dr.dopadne co nejlépe...nejhorší je asi se s tím smířit,ale pořád to je tvoje dítě,i když třeba trošku jiné...

sisstin
15. mar 2010

zuzi: jinak to napodobování a tak, neber to úplně doslova..nemusí zrovna krmit panáčka 😉 může to být něco jiného. Např. před chvílí jsem si čistila plet, tak Tygr vzal obal od použité pletové vody, co jsem mu dala a má kolečka na hraní...a jako si to na to kolečko kapal a šudlal si to po obličeji 😅 😅 😅 prostě jestli umí napodobit, a představit si takovéhle činnosti 😉

v těch gestech se např. zlepšil tak, že před chvílí mi ukazoval na sušák na prádlo, pak šel oknu a naznačil, že ho otvírá...a z toho jsem pochopila, že chce, abych šla sebrat prádlo na balkon, hodila mu ho tím oknem a on to šel pověsit 😉 rád takhle doma pomáhá...prostě že umí už naznačit, co chce...dřív jen stál, vyčítavě na mě koukal a řval... 😉

erikasadek
15. mar 2010

zuzanad, trocha som si ta precitala, a ako ta citam, tak vidim mojho syna!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nenechaj s aodbyt je to vazne, .. a nevr tomu ze Ct mozku nezvladne podobne..
moja vyhoda je ze nie osm na slovensku, ale mame za sebou uz EEG, idem aj na CT, mozgu v aprily..
a geneticke testy za sebou..
pato uz ma stanovenu diagnozu a ni je lahka, je to rodina autosticka ale nie je to cisty autozmus je to veklmi kopmlikovane, ak t aodbyvaju ze to nic nie, je ; tak mam vazny problem a podozrenie ze naco dostali cerveny diplom..
nenechaj to tak a neodbyvaj , ziadaj si vsetky vysetrenia cim skor a ak mas otazky , pod do temy mam autisticke dieta, vo volnej diskusii, ale , za seba ti mozem povedat, ze mame skoro spolocne deti.. 😉

simalex
15. mar 2010

Ahojte,
mám tip na dobrou knihu - Mé dítě má autismus, autorka Perchta Kazi Pátá. Píše to maminka dítěte autisty (4 roky), je to jen pár stránek s velkým množstvím fotografií. Za chvíli to budete mít přečtené.

mravcekovo
15. mar 2010

Čítam tu Vaše správy a diskusie s inými ženami. Píšem Vám, lebo ako študentka som vyskúšala na praxi mnohé školy, škôlky, centrá, ktoré sú špecializované i na Váš problém alebo Dg. Špecificky narušený vývin reči. Veľmi sa mi páči, ako ste trpezlivá, pozitívne naladená pomôcť, čo najviac svojim detičkám, no cítim z Vás už aj malú bezradnosť. Táto diagnóza (Dg.) bola jeden z mojich obľúbených predmetov na škole, ale zároveň je aj jeden z tých komplikovanejších. Keďže chodíte s deťmi k logopedičke i psychológovi, určite musíte poznať v ktorých rečových, sluchových, či motorických oblastiach majú Vaše deti slabosti/odchýlky a do akej miery, viete, čo je z tých rečových funkcií najviac narušené. V prvom rade netreba zúfať. Ja síce neviem do akej miery a aké oslabenia majú Vaše deti, ale základom pri tejto Dg.je, aby rodič ktorý je denne s deťmi, čiže zrejme vy boli tak podrobne oboznámený s problematikou, aby si sám vedel na príkladoch od logopéda robiť doma terapiu s deťmi. Tou terapiu myslím už len to,že ak idete s deťmi do obchodu, vaša komunikácia by mala byť zameraná napr.na rozvíjanie slovnej zásoby a podporovanie pamäti.To ale záleží od toho, čomu sa práve s logopédom venujete. Je možné, že deti majú medzi sebou svoju reč, oni si rozumejú určite avy im rozumiete preto, lebo poznáte všetky ich gestá, mimiku, zvuky a slová a viete čo, kedy znamená. To je úžasné, ale ide o to, aby sa deti naučili používať tie gestá a frázy, ktoré sú zrozumiteľné bežne v celej našej spoločnosti. Viem že v okolí Žiliny a Bytče nemáte žiadne zariadené, ktoré by sa špecializovalo na túto Dg. Odpurúčam Vám, jednak nenechávať to na tzv.samovývin ako ste to nazvali, pretože už v názve tej Dg.je, že ten vývin je narušený a už vy sama ste vyhľadali logopéda a psychológa, čiže ten vývin je podporovaný odborníkmi a vami. Poznám centrum, kam by ste mali ísť s Vašimi deťmi,prax v tomto centre bola náročná, ale stálo to za to. Je to v Bratislave a je to zároveň i sanatórium, kde môžu byť vaše deti po dobu myslím mesiaca ubytované a od rána do večera sa im venuje tím odborníkov-psychológ, špeciálny pedagóg, logpédi (zameraní na narušený vývin) a tak isto i rodič je prítomný na mnohých sedeniach, aby sa mu vysvetlilo ako má s deťmi pracovať, logopéd vás učí reagovať na vaše dieťa..nemôžem si to vynachváliť... ešte aj pani kuchárky pri podávaní pohára vedeli ako majú s takýmito deťmi komunikovať... doteraz si nik nesťažoval. To centrum nájdete aj na nete, volá sa Dialóg...podobné iné centrá sú napr. Inštitút detskej reči. A ešte vám možem odporučiť knihu Vývinová dysfázia- Špecificky narušený vývin reči od Marína Mikulajová, Iris Rafajdusová. Je to písané dosť odborne,ale môžte si tam nájsť aj vy niečo dôležité. Držím Vám palce a skúste tú Bratislavu, ten mesiac až tri stoja určite za to.

lenkavano
15. mar 2010

mravcekovo a to centrum je vedeno jako klinika nebo spíše jako školka s celodenní výukou?

felixa
15. mar 2010

mravcekovo,

jjjanka zalozila tuto temu tusim pred tromi rokmi a trochu neskor aj prestala prispievat. Naposledy pisala, ze sa kvoli detom s rodinou prestahovali a deti chodia myslim do Liptovskeho Jamnika do skoly pre deti s vadami reci a pisala, ze napreduju. Dialog sa tu uz velakrat spominal, jjjanka vyuzila na diagnostikovanie vtedy sluzby Institutu detskej reci tiez v Ba.

simalex
16. mar 2010

zuzanada, siss, felixa, andrej a ostatní:

tak já jsem se asi na 90% rozhodla, že dám Alexka do specškolky. Dnes jsem o tom mluvila i s naší paní učitelkou a potěšil mě její vstřícný přístup. Dokonce bychom se snad i mohli vrátit do naší školky. Za rok, nebo jak to budeme potřebovat. Docela se mi ulevilo. Nechtěla bych, aby Alexek případně musel měnit další školku, protože minimálně rok před školou bych ho chtěla mít v normální školce. Ono se to i doporučuje.

Trochu mě jen pořád vyvádí z míry to, jak se malý každý den zlepšuje. Bereme ten Nootropil a minimálně nemáme žádné vedlejší účinky. Slovní zásoba se rozšiřuje, reakce jsou taky lepší. Jen se není schopný vyjádřit. Teda ne že JEN, ale to je hlavní problém. A ty jeho vzteky... 😢

Co umí moc dobře, jsou bludiště a různé šmodrchanice (pracovní sešity). Jakoby docela rychle vidí, kudy se má jít. Taky začal trochu počítat a ukazovat čísla na prstech. Když mu nerozumím, bývá smutný a říká "neumím říct" a pláče. To je pak smutné. 😲 Vykládali jsme si o chlapečkovi z knihy "Mé dítě má autismus" a já jsem říkala: "Matyášek neumí mluvit, víš?" a Alexek odpověděl "já taky neřeknu". Asi tím myslel, že taky mluví špatně. Ale to nevím, jestli by si byl schopný uvědomit. Chtěla jsem říct, ze ty děti nás dnes a denně překvapují a že vlastně ani netušíme, co všechno ví a umí.

Půjdu se ještě znovu podívat do speciální školky na den otevřených dveří a uvidím. Když jsem tam byla vloni, děti spaly, takže jsem toho vlastně moc neviděla.

nikkii
16. mar 2010

aho sisstin,vies to stym ocnim kontakom bolo kratkodobe ked sme dostali sirup od neurologa na zvysenie pozornosti tak teda ta prva flaska nam velmi pomohla co sa tyka ocneho kontaktu a tej pozornosti je tam vidiet zlepsenie na 100% teraz nas trapi hlavne to ze chodi na spickach a este niekedy robi to co sa len jemu paci a niekedy nas vobec ani na meno nepocuva tiez iba ked chce no a hlavna je ta rec. este som sa chcela opytat ze dieta ktore nerozprava vobec moze chodit k logopedovi? lebo ja som pocula ze k logopedovi chodi deti tie ktore rozpravaju len napriklad kokaju alebo nevedia povedat niake pismenka. Frank si ceôy den nieco mrmle pre seba ked odomna nieco pyta tiez nieco mrmle gestikuluje rukami a vydava zvuky .

sisstin
16. mar 2010

Simčo, myslím, že jsi udělala moc dobře s tou školkou 😉

Nikki: asi takhle, autíci nemusí mít VŠECHNY příznaky..podle toho, kolik jich mají, tak je ten autismus těžký 😉 existují na to škály..ted nevím přesně, jak to je..ale do 18bodů jde o zdravé dětí, od 18-20bodu jde o hraniční autismus, od 20-25 je to autismus lehký, 25-30 středně těžký, nad 30 bodů těžký autismus 😉

to chození po špičkách je další příznak 😉 pokud Frank ve 4letech nereaguje na svoje jméno, nerozumí, brble atd...tak jde pravděpodobně o autismus, či těžkou receptivní dysfázii 😒 bohužel tě asi moc nepotěším, ale dle mého je to dost vážné 😉 syn má 28m- rozumí zhruba třetině až polovině podstatných jmen, rozumí činnostem a krátkým větám. Ukazuje části těla, pár zvířátek, neustále sdílí pozornost, ukazuje, je hodně reaktivní v sociálním kontaktu a stejně máme lehkou psychomotorickou retardaci, pravděpodobně jde o dysfázii smíšenou 😉

simalex
16. mar 2010

nikkii:

My chodíme na logopedii od 3 let a nemá to valný význam. Záleží ale taky na logopedovi. V této fázi je logoped spíše pro Tebe, ukáže, jak máš s dítětem pracovat, poradí. Někteří šikovní logopedi umí navázat kontakt s dětmi a dostat z nich i to, co by tě třeba překvapilo. Ale je to asi opravdu případ od případu.

Neznám historii tvých zpráv, tak nevím, co máte za sebou. Ale ve vašem případě by určitě bylo vhodné nějaké speciální zařízení - speciální školka apod. Tobě by se taky ulevilo - je dobré vědět, že dítě je v rukou odborníků.

andreabe
17. mar 2010

sim:tiez si myslim, ze si urobila so spec.skolkou dobre 😉 A gratulujem k Alexkovym uspechom! 😉

nikkii:moj maly chodil k logopedovi od 2r.1mes. a stale chodi, hoci vobec nerozprava. Zopakuje iba par citoslovc,vie ako robi par zvieratiek..Takze taky logoped, najlepsie klinicky z rannej starostlivosti by urcite nebol malemu na skodu 😉

hanistepa
17. mar 2010

Simalex, to spolu jsme se tady bavily o logo školkách?
O jaké speci školce je řeč?????
Ano, máš pravdu, je velmi dobré, aby aspoň rok před školou byly děti v běžné MŠ.
Já furt zvažuju tu logo školku jestli jo nebo ne, neumím se rozhodnout....

epana31
17. mar 2010

😀 😀 😀 😀 Ahojte chcela by som sa s vami podeliť o moju skúsenosť s centrom 😀 Dialóg 😀 na Jelačičovej ulici v Bratislave,moj 4-ročný syn veľmi ťažko,nezrozumiteľne rozprával vedel hovoriť jednoslovne najviac dvoj slovne vety jeho jemná motorika bola veľmi slabá od februára začal navštevovať 😵 Dialóg 😀 musím íisať samé suprerlatíva som nadmieru spokojná s prístupom so všetkým malý mi začal viditeľne napredovať žial malý mi ochorel a dnes sme museli terapiu prerušiť ☹ bolo mi až do plaču 😢 je mi ľúto ,že teraz tam nebude chodiť, že mu budú chýbať jeho oblúbene tety 😅 ZUZKA,JANKA a hlavne Teta KATKA 😅 .Všetky tieto tety ktoré sa starajú o naše deti sú veľmi milé,dobré proste detičky ich majú radi mojmu nikolaskovi som závidela že tam chodí takú atmosferu si ja z mojho detstva nepametám som veľmi vďačná za všetko čo pre mojho syna robili za pristup k nemu a dúfam že bude znovu zaradeny do programu ďakujem aj pani primarke proste celému 😵 dialogu 😵 a všetkym maminkam ktorých detičky majú problémy s rečou dialóg jednoznačne odporúčam

simalex
20. mar 2010

epana31
gratuluju k obrovskému pokroku. Já si taky myslím, že Alexek udělá obrovský pokrok ve speciální školce.

hanistepa:
pošlu ti na IP webovky školky. Jde o školku pro děti s logopedickými problémy + autisty + podobné diagnózy, tělesně postižené, je tam i oční školka. Při školce jsou ještě rehabilitační dílny pro tělesně postižené atd. Rodiče si školku prý hrozně chválí - nechávají tam prý děti i přes jasné doporučení integrace (předškolní apod.).
Za rok už budeme předškoláci a to nás asi budou muset vzít případně zpět do naší MŠ. Tak to je pro nás fajn. To mi asi ulehčuje rozhodnutí. To je šílené, jak ten čas letí...

jajik25
23. mar 2010

Ahojky mám syna kterému budou v květnu tři roky a zatím nemluví jen žvatlá.Letos by měl nastoupit do školky.Zajímalo by mě jestli mi ho vezmou ikdyž moc nemluví a taky by mě zajímal váš názor.Mám strach že trpí vadou řeči nebo tak něco.Díky

zuzanada
24. mar 2010

Ahojte dievčatá,

dnes som bola s malým u pani logopedičky. Konečne sa mi podarilo nájsť doktorku, ktorá je ochotná sa mu venovať. Dala mi veľa podnetného materiálu a doporučila mi veľa s ním cvičiť, ani nie tak reč, ako rozvíjať u neho logické myslenie. Reč vraj príde určite postupne sama, ale v prvom rade je potrebné ho pozdvihnúť z tej rozumovej stránky, aby sa neutiekal k tým jeho stereotypom a rozvíjal sa. Povedala mi rovno bez priklášenia, že bude to ťažký a zdĺhavý boj s otáznym koncom, ale ešte stále je malý a treba s ním pracovať, aby sme si ten dobrý koniec vybojovali, alebo aspoň sa o to pokúsili. 🙂

Možno toto by bolo pre niekoho zdrvujúca informácia, ale ja som rada že je niekto kto má odvahu so mnou bojovať a usmerňovať ma, že konečne niekto pochopil, že malý skutočne potrebuje pomoc. 🙂

Tak teda ideme bojovať, pracovať a odstraňovať strachy z obyčajností atď..................

zuzanada
24. mar 2010

Pre jajik,

tvojho malého do škôlky aj keď nerozpráva zrozumiteľne (žvatlá) určite prijmu. Dôležité je, aby mal hygienické návyky. To rozprávanie sa može v škôlke rozvinúť a myslím, že u Vás by mal byť na to dobrý predpoklad, nakoľko tvoj malý sa aspoň pokúša hovoriť. My sme nastúpili do škôlky a malý vedel povedať len zo 10 slov a hygienické návyky boli mizerné. Už teraz viem, že som urobila chybu, ale vtedy som to ešte nevedela..... 😒

sisstin
24. mar 2010

Zuzanada: super 😉 moc gratuluji, a držím palce, aby se Matýsek co nejvíce zlepšoval 🙂

my dneska měli další psychologické vyšetření, doktorka přišla k nám domů, takže to bylo o moc lepší....zhodnotila to velmi dobře, dle ní je Tygr hodně vnímavej, komunikativní a hlavně ta mentální stránka je úplně v pořádku 🙂 v něčem je na svůj věk, zaostává v sebeobsluze - nenají se lžičkou, zatím se sám neoblékne- jen něco a nosí celodenně plínky 😉

vyšetření probíhala v klidu, jakoby mimoděk...Tygr ji ukázal, že sdílí pozornost, ukazoval na všechno..chtěl, abych mu řekla, jak se to jmenuje, pak kreslil- dělal i nápodobu tahu, v kresbě je na svůj věk ( do 2let absolutně nekreslil, ani čárku), ukázal jí, jak si pouští DVD, CD...jak skládá stavebnici...ukázal části těla, vkládal tvary...pak uklízel svoje věci, kam patří....ukázal, jak nám pomáhá v domácnosti - vyndává nádobí z myčky, pomáhá věšet prádlo ..atd. atd.

dle ní je v neverbální komunikaci určitě na svůj věk, mentálně taky, i to porozumění je jakž takž....

ale všimla si výrazných panických stavů, které teda máme...takže MS určitě od 4let., takže nám to napíše do posudku 🙂

jajik: a jak je na tom syn ve všem ostatní? JInak je v pohodě? Rozumí řeči? Nemá jiné zvláštnosti? Zatím to může být fakt jen opožděný vývoj řeči, ale kdyby ani ve školce nezačal mluvit..tak už bych to řešila, mohlo by jít o tvz: expresivní dysfázii, kdy dítě všemu rozumí, ale nedokáže se vyjádřit 😉

jajik25
24. mar 2010

Syn jinak rozumí,ví co po něm chci.Co se týče hygienických návyků tak je to taky celkem v pohodě.Jíst sám umí ale vydrží u toho jen chvilku takže ho musím dokrmit aby se aspoň trochu najedl,na záchod taky chodí,celý den je bez pleny nosí jí jen na spaní,oblékat si umí akorát kalhoty,trika apod. nám zatím moc nejdou a boty si taky sám obuje.Taky si myslím že když bude chodit mezi děti že se naučí pořádně mluvit.

sisstin
24. mar 2010

jajik: do školky určitě může 😉 ale kdyby fakt v té řeši stagnoval, tak už zajděte k psycholožce, aby to nebyla ta expr.dysfázie 😉 ale některý děti se fakt rozmluví až po třetím roce 😉 zatím bych z toho nebyla nijak špatná, jestli je jinak úplně OK 😉