Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

sisstin
2. nov 2010

@kacici takhle na rychlo, z toho co píšeš...to vidim bud tak, že má T. i horší porozumění řeči( tj. smíšená dysfázie, to porozumění není narušeno nijak těžce, takže si toho rodič ani nemusí všimnout, jelikož dítěti nepokládá "správné" otázky), a proto jak píšeš zvláštně reaguje..nebo možnost druhá, že má T. opravdu poruchu autistického spektra...možná bud hraniční nebo atypický autismus 😉 ty holčičky na tom bývají lépe, jsou přirozeně více sociálně přizpůsobivé a nemívají ten autismus tak těžký a většinou bývá i atypický 😉

jako opravdu Kr. napiš, napiš jí ted hned 😉 je tam neuvěřitelný nával, každá hodina je k dobru 😉 stručně ji tam napiš, co máte za problém 😉 možná ti bude nabízet kolegyni Křížovou, ale tu nebrat 😉 😝

kacici
2. nov 2010

@sisstin Dekuju 😵 😵 😵 ,mas to u me 😀 ,jdu ji napsat radsi hned 😅

sisstin
2. nov 2010

@kacici jo, a mrkni sem, to je "naše" logopedka..je naprosto úžasná 😉 umí to s nemluvícími dětmi, skvěle motivuje...prostě fakt skvělý 😉 http://www.trizirafky.cz nemáte to zas tak daleko 😉

sisstin
2. nov 2010

@kacici a ještě bych se zeptala, jak je na tom T. se sdílením pozornosti? To znamená, že ti na něco ukáže, podívá se na tebe, udělá nějaké gesto a podívá se zpátky...ona teda asi už mluví, takže něco ve stylu :"hele mami, koukni, co je tam za zajímavou věc" 😉 to je nesmírně důležitý v komunikaci, a pokud to dítě nedělá, tak je někde velkej problém a nejčastěji je to právě PAS 😉

takhle komunikují miminka už od 9m zhruba 😉 syn tohle začal dělat až někdy před druhým rokem, ale u nás to pro změnu zas byla ta psychomotorická retardace 🙄 v tu dobu byl ve vývoji asi na 13-15m 😉 a "běžné" dítě začíná ukazovat a sdílet pozornost mezi 9-18m 😉

kacici
2. nov 2010

@sisstin To jsi me dostala,ona to nejak nerika primo me,ale rekne letadlo a kouka nahoru.Nebo kdyz neco vidi tak me to ani nerekne,jen se kouka.Pak rekne pipi a ja koukam kde jsou,ona to nerika primo mami koukej se,ona rekne jen to co vidi.Rekne jen to jedno slovo,co zrovna vidi a chce pojmenovat.Pritom me neprijde ze bych ji nejak sidila 😅,ale je pravda ze jak jsou deti dve jsou obe trosicku sizene na pozornosti
Neumi poznat rozdil,male,vetsi,tluste,tenke,nerika ani barvy veci 😅
Jinak je videt velikansky rozdil mezi holkama,Naty treba taky jeste nemluvi,ale komunikuje vazne jinak,rekla bych ze s ni se nekdy clovek domluvi i beze slov,ale s Terezkou ne ☹ Mozna proto ma tak caste zachvaty vzteku,ze po ni chceme neco co ona nam nemuze rict nebo udelat 😒

kacici
2. nov 2010

@sisstin jinak mailik je poslany,takze ti vazne moc dekuju za radu 😵 ,zkusim nejdriv logopedii tady u nas v HK,kamaradka me pani desne moc doporucovala,ze ji ma maly Martinek rad,tak snad to bude fajn 😉

sisstin
2. nov 2010

@kacici takže pozornost nesdílí nijak zvlášt 😉 u nás to vypadá tak, že syn asi tak 100x do hodiny ukáže na něco, dívá se na mě..dělá "eee" a vyžaduje po mně odpověď 😉 a takhle by to asi mělo vypadat i u "normálních" dětí, teda s tím rozdílem, že místo "eee" je nějaká slovní pobídka 😉 a tímhle vlastně dítě získává jednak pasivní slovní zásobu, jednak pak i aktivní...a začíná chápat svět...o vše se zajímá, a vyžaduje od nás odpověď a vysvětlení....a tohle právě děti s PAS nedělají... 50% autistů sice ukazuje, ale pouze tak, že ukážou na předmět, který chtějí - uspokojují své potřeby, ale nekomunikují 😉

sisstin
2. nov 2010

@kacici jinak je "zajímavý", že takovouhle informaci pediatři vůbec nedávají - jako, že má dítě ukazovat a sdílet pozornost...přitom je to fakt jedna z nejdůležitějších věcí ve vývoji dítěte 😕 já jsem to taky netušila...bylo mi divný, že teda syn ještě v roce na nic neukazuje, ale nepřikládala jsem tomu bohužel moc pozornost 😔

sisstin
2. nov 2010

@kacici jinak syn ve 2 letech nerozuměl řeči skoro vůbec, odhaduju tak na 13m...ve 2,5letech už rozuměl asi na 21-24m a ted konečně ve 3letech je porozumění na 3 roky 😵 ale stálo to teda děsný usílí, nekonečně všechno opakovat, procvičovat atd. Jinak názvy barev umí, umí už i odstíny( světle, tmavě), velký- malý, nahoře -dole, vlevo- vpravo atd. To porozumění je už fakt na hodně dobrý úrovni, za což jsem neskutečně vděčná...to, že zatím nemluví, to vem čert 😝

helenka2305
5. dec 2010

Dobry Den prajem vsetkym maminkam aj ja mam taky problem moja dcerka ma 4roky a nerozprava
vsetky mena sice s rodiny vyslovi ale plinulo nerozprava vsetko co jej poviem pochopi urobi vsetko vsetkemu rozumie
iba nerozprava .Rozprava slovami ktorym sa neda rozumiet chcem iba poradit ci som neako zle postupovala
v jej komunikacii alebo je to bezne ze este nerozprava tiez sa mi narodila o 2mesiace skor mozte mi poradit aku pomoc by som mala vyhladat Dakujem

sisstin
5. dec 2010

@helenka2305 co popisuješ vypadá na tzv. expresivní dysfázii 😉 dítě všemu rozumí, ale má obrovský problém se samo vyjádřit...určitě vyhledej kvalitního psychologa, foniatra a logopeda. Normální to rozhodně ve 4 letech není a je nejvyšší čas to začít řešit, kompenzace dysfázie je běh na dlouhou trať 😉

helenka2305
5. dec 2010

Dakujem ale vies ona mala problemi aj s ockami skulila a ked sme boli na operacii tak sa prebrala na operacnom stole od vtedy sa boji bieleho plasta strasne sa boji cudzich ludi a place proste vystraja

helenka2305
5. dec 2010

@sisstin Dakujem ale vies ona mala problemi aj s ockami skulila a ked sme boli na operacii tak sa prebrala na operacnom stole od vtedy sa boji bieleho plasta strasne sa boji cudzich ludi a place proste vystraja
Dnes v 15:01 • Odpověz

sisstin
5. dec 2010

@helenka2305 no to se bohužel nedá nic dělat...psychologické vyšetření probíhá formou hry, určitě to není pro dítě stresující 😉 vyhledej klinického psychologa a klinického logopeda. Klasický logoped( nebo ten, který nemá s poruchami řeči zkušenosti), který jenom opravuje výslovost atd., ten dcerce nepomůže.

Při té dysfázii se musí jít krok po kroku po všech řečových rovinách, je to mravenčí práce, pokud se ale začne dostatečně brzo( 4 roky je už fakt nejvyšší čas), tak je velká šance to do nástupu do školy hodně upravit a eliminovat nebo zmírnit speciální poruchy učení, které se k dysfázii vážou..

dysfázie není žádná sranda, a divím se, že vás vaše pediatrička už dávno nikam neposlala 😒

můžeš mrknout na můj blog http://www.tichysvet.blogspot.com jsou tam spousty rad a názorných ukázek, můj čerstvě tříletý syn má na expresivní dysfázii podezření 😉 nebo v sekci matka, otec, rodina máme diskuzi Maminky nestandartních dětí, v 90% případů jsou tam maminky dětí s dysfázií.. 😉

sisstin
5. dec 2010

specifické poruchy, ne speciální 😅 😅 😅

helenka2305
5. dec 2010

@sisstin a nevesela y si mi poradit ako by som sa jej ja mohla venovat napriklad ked si ju vezmem na ruky a spievam jej a potom rozpravam slovicka tak ona pomne neche zopakovat kyve ze nie a utecie mi prec chcela by som to skusit najprv sama ci to zvladnem nevies mi poradit nieaky postup dakujem

sisstin
5. dec 2010

@helenka2305 ona ta samotná řeč je až někde na sedmém místě...dysfázie zasahuje i ostatní složky( vizuélní vnímání, prostorová představivost, jemnou a hrubou motoriku atd. atd.)

sama to doma rozhodně nezlepšíš!!!!! Samozřejmě, že budete doma pracovat každý den, ale bez odborné pomoci to u dysfázie prostě nejde!!!! Takže rozhodně se co nejdřív někam objednejte, tady není na co čekat!!! 😉

sisstin
5. dec 2010

@helenka2305 rady najde v tom našem tématu a na blogu, popř. se mi podívej tady na koníkovi do alba, mám tam hodně pomůcek, jak koupených, tak vyrobených od logopedky 😉

helenka2305
5. dec 2010

@sisstin Dakujem pekne po svaitkach urcite vyhladam nieaku odbornu pomoc aj ked to nebude lahke budem tam pravidelne chodit ona akoze rozprava slova ako su ahoj papat pisat pod sem atd len ako jednu vetu nespoji a nevyslovi ju

sisstin
5. dec 2010

@helenka2305 ta dysfázie má různé formy...může být lehčí až těžká... rozhodně 4leté dítě má už normálně verbálně komunikovat, skloňovat, časovat atd. 😉

syn má teď 37m, má +- okolo 20 slov, začíná spojovat dvě slova...ale jde to hrooooozně pomalu, a každé slovíčko je těžce vydřené... na logopedii chodíme každý týden - 30 minut, do Rané péče 2x měsíčně na logopedii - zhruba po 60 minutách + samozřejmě každodenní práce doma... to jak kdy..někdy pracujeme i 3hodiny denně, někdy má volněji...ale prostě je to potřeba 😉

helenka2305
5. dec 2010

@sisstin no vies my sme romskeho povodu ja celkom a moja dcera ma polovicu no dufam ze aj tu na SR sa onas tak postaraju ako tam u vas

helenka2305
5. dec 2010

@sisstin si tu este

sisstin
5. dec 2010

@helenka2305 no tak to by snad nemělo hrát roli 😉 hlavně se nenechej odbýt, co si člověk nevydupe sám, to nemá 😉 držím palce 😉

misalka
5. dec 2010

Ahojte, reaguji na kacici, moje Natálka, tza měsíc 3roky, mi trošku připomněla TVou Terezku, tak je od mama tak trochu svá... Mluvit začala později, do teď to není zrovna ideální... DOst se teda rozmluvila ve školce. Chci reagovat na to opakování otáze. Natálka na některé otázky odpovídá normálně a některé, na kt. se ji ptám často, odpovídá tek, že zopakuje moji otázku. Už jsem si taky říkala, že to snad není možné, ale pak jsme zjistila, že tak reaguje jen namě. Nevím proč. Když se jí zeptají ve školce,jak se jmenuje, odpoví Natálka, mně zopakuje otázku. Nevím proč to tak je,ale je to tak. Ještě je zajímavé,že otákou odpovídá jen naoprabdu často kladené otázky? Jak swe jmenuješ, kde bydlíš... A že více méně to dělá jen mně. Nechápu... Manželovi odpoví normálně. Sdílení pozornosti si myslím, že je u nás v pořádku. Knížky miluje od malinka, když si čteme nebo prohlížíme, odpovídá normálně, na otázky typu, co je na obr., jaká barva atd.

jahoda1975
14. dec 2010

Ahoj holky, zaobloudila jsem na Vaši diskuzi, protože i my máme problém s řečí. Našemu synovi budou v březnu 3 roky, ale téměř nemluví - má tedy takovou slovní zásobu jako táta, máma, babí,pá-pá, hají, mňam, mňam,ale není schopen nebo zkrátka nechce opakovat slovíčka a i když se třeba pokusí, nezaujatý člověk by nepoznal co říká ☹ . O větách se hovořit nedá vůbec, pokud tedy nepočítám "táta pá,pá".Některá slovíčka jsou vlastně jen poslední slabiky - jako třeba víno - je "no" apod. My mu rozumíme, ale nikdo jiný. On se třeba i snaží mluvit, ale vlastně jen vydává zvuky. Mě to trápí, je to třetí dítě a ani jeden ze starších kluků problémy neměl. Každý říká, ať počkám do tří let, ale já už si nemyslím, že to přijde samo. Je tedy fakt, že Lukášek je vůbec hodně opožděný, chodit začal až v 19-ti měsících, ale zase - byl to obr skok, najednou se pustil a běhal, taky mě trápilo, že nechodí a všichni kolem nás už běhají a najednou to ze dne na den přišlo, ale třeba pleny máme dodnes - na nočník si prostě ani nesedne ☹ , okamžitě vstává a říká NE,NE,NE. No a stou řečí - on tedy všemu rozumí, když mu řeknu ať na obrázku ukáže nějaké zvířátko, tak ho najde, přinese něco co po něm chci nebo odnese tátovi, když chci aby mu něco dal nebo když řeknu - dej pozor ať nespadneš - třeba - tak se posune a dává si pozor, takže rozumí všemu co říkáme, ale ne a ne promluvit tak, abych viděla nějaký pokrok. Četla jsem už o opožděném vývoji řeči a tak nějak mi to na něj sedí a chtěla jsem se zeptat asi hlavně "sisstin" - nečetla jsem tedy všechny tvé příspěvky, ale odvolávala ses tady na nějkou dr. Krejčířovou. Byla bys tak hodná a řekla mi o ní něco víc???? To je nějaká logopodka / psycholožka nebo pediatrička, která diagnostikuje podobné děti? Bydlíme na Hájích, tak mě napadlo, že Krč je kousek, ale kdybys mi mohla napsat víc, byla bych ti moc vděčná. Moc, moc děkuju za jakoukoliv radu.

andika10
14. dec 2010

ako vas čítam nie som sama, môj syn bude mať 2apol r. a jeho slovna zásoba je mama papa tata aj to iba vtedy povie keď opakuje po mne, už začínam byť trocha nervozná, stále mi tvrdia že je to preto lebo súdvojičky, alebo že sa snimi rozprávame dvojjazyčne ale už sa važne začínam znervozňovať, o 2 mesiace máme isť ku krčnej, uvidíme čo povie ☹

sisstin
15. dec 2010

@jahoda1975 Dr. Krejčířová je nejlepší klinický psycholog a diagnostik v republice. Diagnostikuje už i kojence od 9měsíců 😉 bohužel nejmín do prázdnin už má plno, možná má už i stop stav. Zkus jí napsat dana.krejcirova@ftn.cz ale obávám se, že by jste nejdřív šli fakt někdy v září, popř. ti napíše, že má plno a máš se ozvat až v listopadu 😒

ale zkus to, Dr. odepisuje nejdéle do 24hodin 😉

sisstin
15. dec 2010

@andika10 u bilingválních rodin skutečně může mít dítě opožděný vývoj řeči 😉 zvlášt u dvojčat, která jsou vždycky hodně specifická 😉 ony děti musí ty dva (či více) jazyků vstřebat, a až pak teprve začínají mluvit. Ale rozumět by měly normálně, jedné i druhé řeči. Vždy umí nejlépe a nejdříve jazyk matky( nebo osoby, která je s nimi nejčastěji) 😉

andika10
15. dec 2010

@sisstin dik za podporu, rozumeju obadva jazyky a dcera vela vecí povie aj jedným aj druhým jazykom ale skôr ten môj, čiže slovenský jazyk používa, dúfam že aj syn čoskoro začne rozprávať 😒