Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

magimary
30. jún 2011

@valika_val, kati, odpoviem ti (teda skúsim to) na toto u autistov, OKI? 😉

sisstin
30. jún 2011

@valika_val já jsem zažila to samé, syn byl do dvou let namlich to samý 😉 prostě ho nic nezajímalo (co se týče mého snažení), mohla jsem mu říkat, co jsem chtěla...mohla jsem mu ukazovat, co jsem chtěla...a prostě nic nic nic 😉

takže být tebou, tak vytrvám 😉 i když třeba ta reakce od něj bude minimální nebo nulová 😉 ona se mu to v tom mozečku ukládá 😉 ono s takhle malýma dětma jsou ty pokroky jakoby na oko minimální a pak třeba najednou ze dne na den začne dělat něco nového 😉

a s čerstvým batoletem nejde pracovat ve smyslu fakt si s ním sednout a ted něco dělat... naprosto všechno mu komentuj (to asi děláš), krátce, jasně výstižně... dávej mu na výběr ze dvou věcí - nemusí ještě ukazovat, stačí, když k tomu třeba natáhne ruku 😉 dál se snaž ho zatáhnout do hry - i když to bude třeba pár vteřin, lepší, jak nic 😉 takhle malé děti si ještě s rodiči (dětmi) moc nehrají, sami si něco zkoumají, v něčem se hrabou, lezou (chodí)po bytě atd. 😉

já se tak trošku obávám, že nějaký zaručený návod, jak s ním pracovat, ti zatím nikdo nedá 😉 oční kontakt jsi psala, že se zlepšil...ten se dá trénovat tak, že si budeš k hlavě dávat nějaký výrazné chrastící nebo blyštivé věci (aby ho to lákalo se tam podívat), nebo popř. mu prostě chytit hlavu (na pár sekund) a k tomu očnímu kontaktu ho trošku "donutit" 😉

trénujte neverbální gesta - paci paci, prosím prosím (předpokládám, že to neumí a nevadí to zatím)...normálně to dělej jeho rukama, i když vydrží třeba jen pár sekund, opět lepší, než nic 😉

to ukazování - nejdřív on musí pochopit, že mu něco ukazuješ...takže pokud ti zatím kouká jenom na ten prst (a ne tím směrem), tak mu lehce pootoč zase hlavu tím směrem, kam jsi ukazovala 😉 až tohle pochopí, tak by měl pomalinku začít ukazovat on sám - nejdřív asi jen na věci, které bude chtít - proto mu dávej na výběr, aby si mohl ukázat (jídlo, hračky atd.)...poslední stupen je ten, že sdílí pozornost (horní hranice na tohle je 18m, aby to bylo ještě v normě)

pokud už trošku žvatlá, tak ty zvuky po něm opakuj - ukaž na sebe a jasně a zřetelně řekni "ma-ma", ukaž na něj a řekni jeho jméno....zkuste citoslovce zvířátek - nevadí, že on to nebude opakovat....hlavně, když to bude slyšet...

víc toho asi fakt zatím dělat nejde 😉

sisstin
30. jún 2011

@valika_val a snaž se neporovnávat s jinými dětmi, to je prostě k ničemu 😉 já kdybych měla porovnávat syna okolo jeho dvou let s vrstevníky, tak si můžu jít skočit ze skály....jiné děti toho uměly 10000x víc, on byl pořád jako mimino 😔

mít dítě s diagnozou, nebo s opožděný vývojem nebo s "jen" specifickou povahou je prostě hodně o trpělivosti, člověk se musí obrnit 😉 o to víc si pak ceníš toho, když se dítě něco nového naučí....a přitom třeba jiné matky si toho ani nevšimnou, nebo to berou za naprostou samozřejmost 😉

ono speciální dítko i něco dá, já mám teď úplně jinej pohled na život, naučilo mě to spoustu věcí....potkala jsem se s lidma, které bych jinak nikdy nepotkala atd. Dřív byl můj největší problém, jak se namaluju a co si oblíknu na sebe 😝

ined77
30. jún 2011

@valika_val 🙂 ..já nevím jestli tě to uklidní, ale náš matýnek se choval v tomto věku naprosto stejně 😉 .a dnes?...nostalgicky vzpomínám na doby kdy si hrál sám 😀, dnes už vyžaduje pozornost o 200% větší (já myslela, že tomu bude naopak 😀) ...asi takto...přijde mi, že svého kloučka máš třeba i nechtěnou tendenci srovnávat s ostatníma...tomu podléháme čas od času asi všechny 😉, ale opravdu po něm nechtěj ''zázraky''...on se ti ještě naposkakuje u piškotů až až, neboj 🙂 .i tím, že to auto např.vezme a smýkne s ním někam se něco učí...i když se to třeba nezdá 😉 .

valika_val
30. jún 2011

ano ano, snazim sa neporovnavat, ale nejde mi to 😀 😀 sakra! ono nejde ani tak o porovnavanie, ako o fakt, ze tie "dovednosti" u inych deticiek (aj mladsich) su velmi okate, neda sa to nevsimnut.
paradoxne, ked @ined77 napisala, ze jej syncek bol v tom veku taky isty, tak ma to trocha ukludnuje...
a @sisstin, s tym zvatlanim znova prestal ☹ takze som sa tesila zbytocne. bol to prudky zlom, ked jedno rano zacal a vymizlo to tak, ze som si to ani nevsimla... teraz uz par dni je zas ako ryba 😢

tak sa ozvem, ked nastane nejaka zmena 😒 no. dakujem baby, musim byt trpezliva

sisstin
30. jún 2011

@valika_val nj, to znám taky...taky je mi hrozně, když vidím 18m dítě, který mnohdy mluví líp jak můj téměř čtyřletý syn 😝 a bude hůř 😝 nejhorší je, že ta mluva je prostě nejvíc "vidět", to, že třeba syn je v určitých věcech napřed než vrstevníci...to už vidět není.... jen to, že mluví jak mimino..ta si automaticky lidi řeknou, že je asi nějakej mentálně retardovanej 😝

jako já už jsem s tím v podstatě smířená, ale na těch 100% to asi ještě bude trvat...já takhle nejsem moc v kontaktu s realitou, my jsme pořád spolu a pracujeme nejvíc...mezi děti moc nechodíme (syn se jich bojí)...ale pak ve střetu s realitou toho, jak mluví jiné stejně staré děti, to je fakt hustý peklo 😔

ale okolo jeho dvou let jsem fakt byla v podobné situaci jako ty, totálně zoufalá s představou, že skončí někde v ústavu nebo co...no naštěstí jsme z toho nakonec vyvázli ještě dobře v rámci možností 🙂

tak držim palce, začala jsi to řešit brzo a máte ještě spoustu času na zlepšení 🙂

jahoda1975
2. júl 2011

@sisstin ahoj Sisstin i ostatní. Před časem jsem už tady na foru byla, tak se jdu s vámi podělit o naše "pokroky" .Synkovi bude 3,5 roku, stále toho moc nenamluvíme, pokud nějaké pokroky byly tak opravdu minimální. Stále jsme na plenkách, i když poslední den je změna - na nočník se nevyčůrá, na záchod také ne, ale do vany na čtyřech ano 😖 , moc tomu nerozumím, ale hlavně, že někam a k tomu směřuje i moje otázka na Sisstin, která mi hodně pomohla a poradila před pár měsíci, i když bohužel velký pokrok jsme neudělali. Ale prosím Sisstin, jestli si dobře vzpomínám, tvůj malý taky nějak chodil čůrat do vany, je to tak? Prosím tě pokud ano, jak dlouho to trvalo a jak jsi ho to odnaučila? Jsem ráda, že někam chodí, ale bojím se, aby si to nespojil pouze s tou vanou a odnačil se to, ale v tuhle chvíli je to pro nás MEGA pokrok. Jina za sebou máme vyšetření na neurologii, kde tedy nic krom opoždění nezjistili, ale máme přijít v říjnu znovu. Ale na co čekám a hodně si slibuji, je vyšetření u paní doktorky Krejčířové už ted 20.7. a doufám, že nám něco diagnostikuje a hlavně poradí co a jak. V září máme nastoupit do školky, neurolog nám ji doporučil, že by mu to mělo ve vývoji pomoci, ale já mám dost obavy. Sám se nenají, nedomluví i když tedy všemu rozumí a hlavně ty pleny, to je boj. Děti má rád, ale bojím se, aby to jeho nezradilo a on se mi nestáhl, aby na něj nebyli nějaký protivný, když mu nebudou rozumnět ☹ .No určitě písnu po vyšetření u Krejčířové a Sisstin, moc prosím o odpověď a když písneš i vaše pokroky a radu k tomu, budu moc ráda. Všem s podobnými problémy držím palečky a holky, hlavně NESROVNÁVAT, má dvouletého synovce, plynule mluví, chodí na záchod a je strašně šikovný, vedle něj náš Lukáš vypadá jak postižený, ale nesmím si to připouštět, i když je jasný, že jsou chvíle, kdy chytám depky taky.

sisstin
3. júl 2011

@jahoda1975 ahojky 😉 jj, syn taky chodil čůrat do vany, ale u nás to trvalo tuším 2-3dny, pak jsem se ho zeptala, jestli to nechce zkusit na záchod (máme redukci) a on šel, a od tý doby pohoda (tuším to je už 7 měsíců). Ony ty děti, co mají plenky déle(syn je měl do 3 let a 2 měsíců), tak se pak (většinou) jich zbaví hodně rychle a je to pak bez nehod. Ale pořád má tvůj syn čas, ale do 4 let by to zvládnout měl. Byli jste na nefrologii? 😉 Jinak neurolog by vám měl předepsat pleny na pojištovnu, každé dítě starší 3 let se považuje za inkontinentní 😉 a má na pleny od pojištovny nárok 😉

Jinak my máme teda od 3,5 let od Krejčířové lehčí formu expresivní vývojové dysfázie, syn se opět od 3 let hodně pohnul dopředu. V porozumění řeči byl naposledy na 4 roky, zrakové rozlišování a sluchovou percepci, tam se dostal někde na hranici 5 let. Logické a matematické myšlení má k věku. Jemnou motoriku má téměř k věku (je mírně neohrabaný), hrubá motorika a prostorová představivost na 3 roky, grafomotorický projev na 2,5roku. Exprese řeči (samotné vyjadřování)2 roky. Takže u těhlech dětí je ten psychomotorický vývoj hodně nerovnoměrný 😉 Co se týče toho mluvení, tak aktivní slovní zásoba je poměrně velká (slova už nemám spočítané), ale prostě výslovnost příšerná a gramatika nic. Syn se naučí slovo v jednom tvaru, rodu, čísle, pádu atd., a pak ho používá, neumí si to slovo prostě dát do správného gramatického tvaru. Tvoří si i svoje vlastní slova, která jsou úplně jiná od našich (např. ponožky jsou "oniny", pyžamo je "onanaj" atd.). Dává k sobě dvě, max. tři slova a ta plynulost řeči je hodně pomalá 😉

Sebeobsluha už se lepší, sám si vše svlékne a v poslední době se už docela slušně obleče (má 3roky a 8 měsíců), bez plen je teda už víc jak půl roku. S jídlem nic moc, ale u něj je primárně problém, že jíst nechce..ne, že by to nezvládnul motoricky.

Syn jde do logopedické třídy od září (je tam 14dětí od 3-7let), jsou na ně dvě učitelky, logopedii tam mají každý den. Počkala bych, co vám řekne Krejčířová, je možné, že vám doporučí asistenta nebo logo (speci)školku, na normální třídu o 25 dětech bych to u vás moc neviděla. Jednak ta jedna učitelka není schopná se starat o dítě, které potřebuje nějaku větší pomoc...a hlavně, bohužel, děti by se mu mohly smát a syna by to mohlo ještě víc demotivovat. A předpokládám, že do klasické školky by ho s plenami (pokud by je teda ještě náhodou měl) nezvali, pleny jsou problém i v té logopedické třídě, muselo by to mít dítě od doktora potvrzené, že má nějaký zdravotní problém, jinak by ho tam taky nevzali.

Jinak ještě k tomu porozumění řeči, on rodič někdy není až tak schopný posoudit, jestli to dítě má porozumění k věku, protože se ho neptá "správnými" otázkami. Takže pak při psychologickém vyšetření vyjde najevo, že dítě má smíšenou formu poruchy řeči, tudíž že ani to porozumění není k věku. Zkusila bych se syna ptát např. "Z čeho se pije, co si oblékneš, když prší, čím se češeme atd. Samozřejmě, když nemluví, tak to bude bud ukazovat na reálných věcech - dáš před něj hrnek, deštník, hřeben atd., a nebo to bude ukazovat na obrázcích. Dál by měl znát názvy barev, tvarů, rozlišovat pojmy jako největší - nejmenší, úzký - široký, světle-tmavě atd. 😉

jahoda1975
3. júl 2011

@sisstin ahojky 🙂 moc díky za odpověd. Na nefrologii jsme zatím nebyli, ani na foniatrii. Jsme domluveni s dětskou, že počkáme na podzim, jak to bude se školkou, jestli bude nějaký vývoj kupředu a pak to budeme řešit. Hodně spoléhám na Krejčířovou, že mi doporučí co a jak. Té školky se samozřejmě taky obávám, ale neurolog se tvářil, že se vlastně nic extra neděje, i když já si to tedy nemyslím a řekl at to zkusíme. Když to nepůjde, tak se nedá nic dělat a budeme hledat školku speciální, ale rádi bychom to zkusili, i když i na tohle téma chci promluvit s paní doktorkou, co si myslí ona. Je mi jasné, že v normální školce se mu nikdo nebude extra věnovat, ale naštěstí je naše školka integrovaná, takže přístup učitelek je trošku jiný než v klasické školce. Chodili tam oba synové a moc se mi líbilo, jak k nim učitelky přistupovali a hlavně i oni se učili pomáhat dětem, které vše nezvládali, protože měli větší či menší problém. Proto jsem trošku klidnější, že by to nemusel být úplný průšvih, ale taky může být. Prostě to zkusíme a uvidíme. Lámat přes koleno to ale rozhodně nehodlám, to je jasné. Jde především o to, aby tam chodil rád a když to nepůjde tady, půjde to ve speciální.

Je dobré vědět i směřování otázek jak říkáš, zkusíme to. Co se týče puzzle nebo dřevěných skládaček tam tedy nic moc, není schopný složit puzzle o 4 dílkách, ale na druhou stranu si nemyslím, že je to tím, že je tak natvrdlý, ale spíš tím, že u toho nevydrží, nebaví ho to. Ale třeba velcí kluci hrají na počítači různé hry a tam velmi rychle pochopil, jak se pohybovat v terénu, sbírat předměty a bojovat 🙂 , taže si myslím, že je to spíš o jeho zájmu než o problému v hlavičce.

Od včera tedy chodíme na vanu, ale dnes už jsme ńečůrali v kleče, ale ve stoje, což je úspěch číslo dvě a během dneška chci zkusit záchod. Zkusím nalepit do mísy nějakou samolepku, že jí počůrá, třeba to zabere. Ale jako velké vítězství pokládám to, že včera i dnes si byl schopný říct, že chce čůrat a zvládli jsme to bez plen. Díky za radu ohledně pojišťovny, určitě toho využiju, pokud se nepohneme z místa, ale mám dobrý pocit, že máme správný náběh a že bychom se plínek aspoň přes den mohli zbavit velmi rychle, pokud tedy bude pokračovat tak hezky jak ted.

S jídlem to musíme trenovat, on je schopny lžicí se trošku najíst, ale moc tomu nedá, stejně ho musím dokrmit, ale to si říkám, že by ve školce mohl odkoukat.

Je super, že tvůj malý dělá tak skvělý pokroky, moc gratuluju a ještě, prosím tě, kde kupuješ ty pomůcky na rozvíjení, jsou úžasný. Je vidět, že se mu max věnuješ. Já bohužel toho času tolik nemám, chodím do práce a raubíře mám tři, ale snažíme se s manželem co nejvíc to jde, tak snad to přinese své ovoce 🙂

A jestli jsem dobře pochopila, vdáváš se? Jestli ano, moc gratuluju, jak jsem četla v minulosti tvoje příspěvky, mělas taky dost těžké období,tak je super, že vysvitlo sluníčko a tobě život taky trošku vychází 🙂

Pa,pa ještě jednou moc a moc díky a určo písnu, jak jsme dopadli u Krejčířové. No jsem zvědavá, jestli bude Lukáš spolupracovat, aby tam nebyl v koutě jak bluma, ale snad z něj něco dostane 😉

sisstin
3. júl 2011

@jahoda1975 no tu foniatrii bych moc neodkládala, to je základ 😉 on může být problém bud ve sluchu nebo i v té "mechanice" pusinky, rozhodně bych nečekala 😉 s tou nefrologií bych taky klidně počkala, ale tu foniatrii by jste si měli vyřešit co nejdřív 😉 Bohužel neurologové, pediatři atd. tyhle problémy dost bagatelizují, ale fakt to problém je a ne malý 😉

Co se týče puzzle, tak Kr. po něm v těch 3,5 chtěla dávat k sobě jen 2-3 dílky, takže rozhodně to není problém. Syn ted skládá asi ze 40kousků, ale oblíbená činnost to není. Ale fakt tohle důležité není, bohatě stačí 2-4dílky v tomhle věku.

Pomůcky jsme měli téměř všechny z Rané péče půjčené, to byla velká pomoc. Ted už tam bohužel končíme, syn už je velký a má tu poruchu natolik kompenzovanou, že už jejich služby nepotřebujeme. Takže ted už budu muset všechno kupovat 😝 ale tak hodně věcí s ním budou dělat ve školce, takže předpokládám, že už tolik pomůcek nebude potřeba a by se budeme hlavně zaměřovat dál na logopedii a ty kurzy 😉

Jinak vdaná fakt nejsem, to jsem byla kamarádce 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 A u Krejčířové spolupracuje naprosto každé dítě, i děti, co jinde nespolupracují, takže to se vůbec neboj. Akorát jí před tím vyšetřením pošli podrobný mail, at už je na vás připravená 😉

weronyca
3. júl 2011

Ahojte tak sa radime medzi nehovoriace deti.. my mame 18 mesiacov a najviac co povieme je baba a mama.. len vrci a pisti.. tiez som z toho nestastna,venujem mu vsetok cas, citame si knizky ukazujeme ale nic ho nebavi..ale jazycek sa mu nie a nie rozviazat.. pritom je v inych veciach velmi sikovny hned vsetko co vidi opakuje na prvy sup,len keby chcel takto ,,kopirovat" aj to rozpravanie..

sisstin
3. júl 2011

@weronyca tak v 18měsících to je ještě pořád norma 😉 důležité je, jestli ti rozumí, jestli ukazuje prstem, a napodobuje...což píšeš, že dělá 😉 pokud by ještě vůbec nemluvil ani ve 2 letech, tak už bych trošku zbystřila..zatím bych neměla strachy, pokud jinak normálně komunikuje 😉

weronyca
3. júl 2011

@sisstin no ukazuje ako ukazuje,napr.ked mu poviem,kde je auto,strom vacik a pod. tak to nie.. a doma ked nieco chce tak ma vedie za ruku a dovedie ma k tomu..ale ako pises snad to nieje az taky problem zatial.. dakujem

sisstin
3. júl 2011

@weronyca spíš je důležité, jestli sám ukazuje ve smyslu sdílení pozornosti - tj. ukažu na to, co mě zaujme, udělám zvuk, otočím se na maminku a čekám na její reakci (v tomhle věku je to pojmenování té věci). Měl by dělat gesta typu paci paci, jak jsi veliký, prosím prosím. 18m dítě rozumí dvojsložkovým pokynům, které se běžně používají v domácnosti typu: dones si botičky, dej kostku na stůl, přines mi to a to atd. 😉

jahoda1975
3. júl 2011

@sisstin ok zkusím tedy finiatrii stihnout jeste pred Krejčířovou.Myslíš, ža je nutné doporučení od pediatra? Nebo se můžu jen objednat na blint 🙂

A v té Rané péči půjčují zdarma? Je někde v Praze a přip. co musí dítě splňovat, aby ti pomůcku zapůjčili? Moc se mi líbí to picolo primo,ale je dost drahý na koupení,tak bych byla za zapůjčení moc ráda.

sisstin
3. júl 2011

@jahoda1975 doporučení potřebuješ bohužel naprosto všude, aby to hradila pojištovna. Zkus být na pediatru "tvrdá", oni mají na všechno dost času, já si vydupala všechna vyšetření už okolo 2 let 😉

Na Ranou péči bohužel už nemáte nárok, to je primárně pro děti od 0-3let, do 7let tam zůstávají děti s těžším postižením 😉 takže to už jste prošvihli 😒 To Logico Primo my máme jako jedna z mála koupené, pak přejdeme na to Picollo...to jsou věci, které se fakt neztratí..bud to podědí další dítě nebo to pořád slušně prodáš 😉 ale chodíte na logopedii? Tam to taky mívají a půjčují 😉

jahoda1975
3. júl 2011

No zajdu za dr. a domluvím se s ní hned zítra. Koukala jsem, že je v Praze v Žitný Foniatrická klinika, tak budu trvat na nějakém doporučení a vyšetření.

Na logopedii zatím nechodíme, neurolog nám řekl, že je to zatím "zbytečný", ale to se mi nezdá, že by prý nespolupracoval. Chci se odpíchnout od názoru Krejčířové.Skoro střihám metr do její návštěvy 🙂

A to logo primo určo zakoupím,přijde mi to fakt super.Můžeš prosím ješzě poradit jakými kartičkami začít?

sisstin
3. júl 2011

@jahoda1975 no tak to, že je zbytečný chodit na logopedii, to je zas další blud..ach jo 😒 my chodíme normálně od dvou let 😉 chce to jenom najít dobrého KLINICKÉHO logopeda, který si sedne s dítětem...u těch nemluvících dětí to není vůbec o nějakém procvičování hlásek, ale právě o rozvíjení porozumění, jemné a hrubé motoriky, logického myšlení...prostě všeho, co k vývoji řeči a celkovému vývoj patří... spíš bych řekla, že u vás na logopeda už pozdě, že už jsme tam měli být dávno 😉 já fakt nevím, k čemu ty neurologové jako jsou 😠 😠 😠 😠

v Žitné jsou fajn, tam vám udělají foniatrické vyšetření pečlivě a dobře, jsou schopni i posoudit diagnozu, kterou by vám pak Kr. popřípadě potvrdila nebo vyvrátila 😉

K tomu Logicu, kup prostě nějaké od tří let...ono každému dítěti jde něco lépe a něco hůře, v každém tom tématu jsou obsažené všechny složky, které jsou potřeba k rozvoji dítěte 😉

sisstin
3. júl 2011

@jahoda1975 oni si ti neurologové asi představují, že chodit na logopedii znamená sedět nehnutě za stolkem a opakovat po logopedce 😉 tak to ale vůbec není, takhle pracují třeba 5leté děti..ale ne ty malé...

naše logo si ho nejdřív vždycky pochovala, pak koukali z okna a ukazovali si tam, co vidí...pak si sednou na zem, syn si vybere, co chce dělat z pomůcek - třeba navlíkat korálky 😉 takže za každé zopakované slovo dostane jeden korálek atd.

Když ještě nemluvil vůbec (do 3 let téměř nemluvil, na narozeniny měl 10 citoslovcí)..tak hlavně dělali ty úkoly - malovali, stavěli, puzzlíky, obrázky. Masírovala mu pusinku, foukali na peříčko, vyplazoval jazyk atd. Rozhodně to není o tom, že syn někde sedí a jenom otvírá pusu 😉

jahoda1975
3. júl 2011

no tak to je super, takže klinického logopeda ještě zkusím najít. Zítra si od pediatričky vyžádám všechna doporučení, jak na foniatrii a tedy do té žitné, tak i na logopedii a zkusím najít dobrého logopeda, no dobrého, najdu prvního co tady bude v okolí a prostě to zkusíme. Prověřím ještě internet. No vidíš, já si taky myslela, že logoped u takto malých dětí není jen o opakování slov, ale právě, že mu pomůže v rozvoji přiměřenému jeho věku. Je děs, jak si člověk všechno musí vypátrat sám a pediatr ti vlastně vůbec nepomůže. Nevím, co bych dělala bez internetu 🙂

jahoda1975
3. júl 2011

@sisstin taky jsme včera přivalili trampolínu, prý to také pomáhá dětem k rozvoji mozečku, tak uvidíme, každopádně skáče jak o život 🙂 a baví ho to.

Prosím tě a nevíš ještě o prodejně v Praze, kde se dá to Primo koupit a mrknout se na něj osobně?

sisstin
3. júl 2011

@jahoda1975 zkus zadat do googlu "klinický logoped" měla by ti vyjet i nějaká asociace klinických logopedů a dá se tam vybrat podle regionu 😉 Klinický logoped narozdíl od toho "normálního" je vysokoškolsky vzdělaný člověk, měl by mít zkušenost právě s různými poruchami komunikace a vývojovými vadami řeči 😉 měl by být schopný (při spolupráci s psychologem a neurologem) i diagnostikovat 😉

Je možný, že třeba ten první nevyjde...tahle "naše" je až třetí pokus 😉 dobrý klinický logoped ti nikdy neřekne, že je brzo přijít s dítětem...opravdu klidně už od těch 2 let, pokud dítě vůbec nemluví a má třeba i jiné problémy 😉

Co se týče pediatrů, tak nemám slov, mám tady o tom i článek..prostě ono se pořád řeší, jestli se dítě plazí, leze, chodí atd., ale co se týče mentálního vývoje a vývoje řeči, na to je pořád dost času (maminko, je to kluk...on je línej, počkejte, ještě vás bude bolet hlava, jak bude mluvit atd. 🙄 🙄 🙄 🙄 )

smardik
3. júl 2011

@jahoda1975 ahoj my už taky chodíme na logopedii a malý ještě nemá ani 3roky a logopedka říkala že je dobře že jsme přišli, pediatr teda říkal počkejte do 3let ale mě se to nezdálo a oběhala jsem si dr. a máme to za sebou, ještě v září ke Krejčířové. Na logopedii jsme byli poprvé ve čtvrtek, zítra máme jít zase a super a to Tomík má dvě slova-ahoj, Ne

sisstin
3. júl 2011

@jahoda1975 ty jo, tak to vůbec nevím 😒 já to beru z www.mutabene.cz nebo ho ještě mají na www.amosek.cz a občas jsem ho viděla i na mimibazaru 😉 kdyžtak v albu mám vyfocených asi 8 témat, tak si to můžeš prohlídnout, co tam je za karty 😉

https://www.modrykonik.cz/fotoblog/sisstin/albu...

jahoda1975
3. júl 2011

Ahoj holky, moc díky, tak jsem si proklepla dvě klinický logopedky tady v blízkosti a na jednu jsou dobrý reference, tak ji zkusíme a uvidíme. Každopádně jdu zítra pro ta doporučení k dr. a zavolám té logopedce, pokud tedy nemá dovču, jestli můžeme přijít a snad ano.

@smardik tak to jsi mě taky hodně povzbudila, takže určitě půjdeme na konzultaci. Koukám, že vás také čeká Krejčířová, já si od ní hodně slibuji 😉

@sisstin díky za odkaz, už jsem vybrala 4 témata a určitě objednáme a babičky budou mít bezva tip na vánoce a narozky na další témata, i kdyz ze začátku asi Luk nebude chápat co po něm chci, ale časem určo pochopí

sisstin
3. júl 2011

@jahoda1975 to určitě pak pochopí, syn to taky ze začátku nedal z fleku (začínali jsme asi ve 3letech a 2měsících). Zvládal ze začátku jen ty nejlehčí úkoly typu přiřadit k sobě stejný obrázek atd, pak časem se to vypilovalo 😉 uvidíš, jak to bude Lukáška bavit....u nás je to hit number one 😅 😅 😅 vydrží u toho i celé dopoledne 😅 😅 😅 😅

smardik
3. júl 2011

@jahoda1975 jo já si od Krejčířové taky hodně slibuju, jdeme v půlce září 🙂. ale na logopedii chodíme už ted a jsem ráda, aspon na mluvení už pracujeme. ale není lehké sehnat logopeda, první neměla s naši pojištovnou smlouvu, druhá že je brzo chodit ale ta u které jsme byli super-že určitě brzo není, už v telefonu se ptala co má rád, co zvládá, jestli se bojí pláště apod. a super byli jsme u ní - bála jsem se toho že Tom nebude chtít spolupracovat, že mi řekne že jsme přišli brzo a nejde s ním nic dělat ale nic takového se nekonalo, věděla jak na něj takže si spolu nevlékali kroužky na tyč, jezdili vláčkem-z toho měl sundat kolečka a zas navléct a říct třeba jen ššš-to zvládl, pak kreslil, kutáleli si balonem, koukli se do knížky jestli v ní zvládne ukázat zvířatka, prostě pohoda

jahoda1975
3. júl 2011

@smardik no to zní jako pohádka, něco takového by přesně náš Luk potřeboval, taky se právě obávám, že nebude moc spolupracovat, ale to co popisuješ, jako jezdit mašinkou a přitom něco plácnout, to by asi šlo. No vůbec jsem netušila, že logopedie může fungovat i takhle. Každopádně té co jsem vybrala nejdřív zavolám, nastíním jí co a jak a uvidíme co ona na to. Je fajn, že i od tebe vím, jaká může být reakce od jiných, takže zkoušet, vytrvat a nedat se. Já určitě písnu, jak to dopadlo u Krejčířový, už to máme za pár 😉

@sisstin myslím že by to Lukáška mohlo bavit až přijde na systém, určitě objednávám a je mi jasný, že ze začátku to nebude nic extra, ale budeme na tom pracovat a snad to bude lepší. Jinak - musela jsem se smát jak jsi psala, že pediatři říkají - on je kluk, je línější a pomalejší - jejda, kolikrát já to slyšela 😠 😠 , fakt si člověk musí všechno vyzjistit sám a že je problém to přece každá mamina vycítí, jen je to těžký, když nevíš kam se obrátit. Jen díky tobě vím o Krejčířový, moje pediatrička má na vše času dost ☹

Jo a naše čůrání - dnes se 2x počůral, ale i si 3x řekl, stále do vany, ale už 2 dny nebyl na velký tak se bojím, aby se nějak nebloknul s kakáním, to ho do vany učit nechci, ale na nočník nesedne a na záchod taky ne, tak uvidíme a budeme bojovat dál.

Pa holky a mooooc díky

smardik
3. júl 2011

@jahoda1975 kdy jdete ke Krejčířové? my až 16 září, pak určitě napiš jak jste dopadli, co po malém chtěla. No asi jsme měli na logopedku štěstí ale jak píšu jedna mi řekla že je brzo ale tahle vůbec že jak nemluví je určitě na místě chodit, v telefonu byla moc milá a ve skutečnosti fakt taky, Tom se dr. bojí ale u ní vůbec nebyl žádný pláč, do ničeho ho nenutila. nechtěl seděl sám na židli tak mi seděl na klíně a fakt dávali ty kroužky na tyč-na konci měla kočku tak mu říkala co to je, pak měla takový vláček a na něm taky kroužky tak je sundala a odjela s vláčkem, u toho dělala ššš a at ji Tom napodobí-to fakt zvládnul, no trošku se pozlobil že mu s vláčkem odjela-schovala ho at ho nevidí a řekla mu at postaví věž tak ji postavil, pak měl říct jak dělá vláček a jak to řekl tak zas vláčkem přijela-ale nenutila ho, ptala se mě zda to zvládá a že to vyzkouší a uvidí.

zbytek dopíšu tak za půl hodiny jdu dát spát kluky

smardik
3. júl 2011

tak pokračování pak už se mu nechtělo moc sedět tak šli na zem a vzala balon tak si kutáleli, tomík chtěl házet -sice to nechytne ještě ale házela mu to a on pak pro něj chodil a nosil ji ho, pak mu dala plastové kostky a měl postavit věž a pak zas chtěl jít na židli ale bylo vidět že už se mu moc nechce tak mu dalo papír at si sám čmárá a vyplnila se mnou nějaký papír ale přitom ho sledovala a pak zkoušela kreslit s ním,nakreslila mráček a jako že prší at ji napodobí, pak kolečka at to vyzkouší ale ještě to nezvládne ale v pohodě že to vyzkouší a at to děláme doma, pak s ním ještě dělala vařila myšička kašičku to se smál a ještě něco podobného kdy ji měl chytnout prst a dát tam zas svoji ruku ale to nechtěl, pak ještě v knížce ukazoval-on doma nezvládne ty co máme-máme jak je na stránce víc věcí ale jak bylo fakt leporela pro malé a jen jedna stránka jedna věc tak tam zvládl ukázat auto, balon, jo ještě mu ukázala rybu a nastavila zrcadlo a ukazovala jak dělá rybu, to se jen smál a nedělal to ale včera jsme to zkoušeli a už se snažim mě opakovat 🙂, no pak měl papírek tak schválně mu řekla at najde koš a vyhodí to a to je vše. I se mě ptala jak je na tom se samostatným jídlem,s plínkama, jestli zvládne pít sám.

Jinak mi dala ještě nějaké rady jak se k němu chovat - měla třeba pravdu ona chtěla něco dělat a já se ho fakt ptala Tomášku uděláš, to říkala ne prostě to oznámit a fakt mi přijde že je to lepší, pak ke všemu komentáře-klidně citoslovce ale ke všemu a říkala klidně to přehánějte,až moc ale at ho zaujměte, za vše chválit.

byli jsme tam přes hodinu ale vůbec mi to tak nepřišlo a Tomík byl taky v pohodě, bylo to moc příjemné. zítra jdeme zas