Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

sisstin
5. júl 2011

@tinuskaha tak hlavně, aby jste měli potřebné diagnozy a papíry 😉 protože ti posudkoví lékaři, to je peklo ☹ takže by jste měli stihnout i to psychologické vyšetření, kde by mělo být přesně napsáno, do jakého pásma psychomotorické retardace spadá, jaké má další problémy atd. 😉 takže to chce najít lékaře, který opravdu ví, jak to napsat 😉 +ještě ten příspěvek na péči ( u vás je to myslím Opatrovatelský 😉 ), to by jste mohli už ted, vzhledem k tomu, že chlapeček nesedí atd., určitě první stupen by to byl 😉

tinuskaha
5. júl 2011

@sisstin u nas ten prispevok nie je aspon som nic take nenasla ale pred chvilou som listovala v nasich regionalnich novinach a nasla som tam ze v maji priamo tu v meste otvorili stacionar pre postihnute det(DMO,a ine postihnutia)uz som tam aj napisala ze co a ako.

sisstin
5. júl 2011

@tinuskaha kamarádka ze Slovenska má autistu a pobírá ten příspěvek 😉 tak zkus se ještě někde zeptat, nebo napiš na www.postizenedeti.cz chodí tam hodně i holky ze Slovenska, tak třeba poradí 😉 péče o takový dětátko je náročná, ty nemůžeš chodit do práce, takže by jsi určitě měla mít nárok 😉

magimary
5. júl 2011

@tinuskaha na niektorých z posledných strán v téme Mám autisticke dieta :
https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/mam-autisticke-dieta-cesta-a-vyzva-zaroven/
sme si presne rozoberali "príspevkovanie",
mrkni tam, môžem ti bližšie pozrieť aj strany...
babulky to bežne poberajú 😉

tinuskaha
5. júl 2011

@magimary ja uz poberam prispevok na dopravu(30€)mesacne to sa bude dat este opatrovatelsky??Nechcem brat peniaze ked...neviem to vysvetlit nie ze by mi nepomohli(mame hypoteku tak sa je co obracat) 😒

magimary
5. júl 2011

@tinuskaha spýtaj sa babuliek v téme v linku, ktorý som ti dala, 😉
ja osobne nepoberám (ešte) nič, ale oni hej
ale myslím, že v pohode aj príspevok aj to cestovanie...
treba od štátu "pobrať! všetko, čo sa dá... a nie je to z vypočítavosti, ale pre napĺňanie potrieb našich "špeciálnych" detí, ktoré sú aj tak o mnoho veci ukrátené, či dikstiminované

tinuskaha
5. júl 2011

@magimary precitane ale ak som dobre pochopila opatrovatelsky je az od 6rokov aspon tak to ta anka pise ci??a mame aj ZŤP preukaz

sisstin
5. júl 2011

@tinuskaha asi to tak je, ted mi došlo, že tomu autíkovi už je víc jak 6roků 😉 tam se přechází z rodičáku na ten opatrovatelský.. u nás jde rodičák a příspěvek na péči dohromady, ale v tom prvním stupni se to krátí 😉

magimary
5. júl 2011

áno, vlastne hej-až od 6 rokov, dovtedy sa "využíva" predĺžená RD 😉
inak aj ďalej to rozoberáme, ešte na niekoľkých stranách...
ale zase to pre teba/pre vás teraz ešte nie je aktuálne, teraz akurát tá predĺžená RD 😒

helga1
7. júl 2011

Ahojte! Prosím vás, môžte mi niektorá poradiť, aké výhody plynú zo ZŤP preukazu?? Moc ďakujem.

sisaha
7. júl 2011

@helga1 parkovanie na vyhradenych miestach, zdarma vstup na niektore podujatia, doprevadzajuca osoba ma vacsinou polovicny listok, v niektorych pripadoch narok na auto a pod.

helga1
7. júl 2011

@sisaha Ďakujem. Ano vybavujem aj príspevok na auto, nakoľko dcérke diagnostikovali autizmus a bude chodiť do špeciálnej školy pre austistov 😢 Počula som, že vraj netreba ani dialničnú nálepku, pokiaľ ide osoba ZŤP v aute, neviem či je to pravda.

sisaha
7. júl 2011

@helga1 to neviem, to by ti mohli poradit na miestnom urade.., alebo narodna dialnicna spolocnost? neviem..

sarzan
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
helga1
7. júl 2011

@sisaha No musím pozisťovať a ďakujem

atrami
10. júl 2011

Ahojte,
ešte pred 5. mesiacmi som mala dieťa, ktoré nebolo schopné povedať ani mama ☹ . Teraz je to ukecané dieťa, ktoré rozpráva, keď má spať a ešte aj zo sna.
Za tú dobu urobil neuveriteľný pokrok- pozná čísla do 10, všetky písmenká, vie povedať ako sa volá a kde býva. Začína tvoriť vety. Je to občas ešte podobné mongolščine 😉 , ale tešíme sa, že mu to ide. Vidieť, že napreduje. Pred 5. dňami sme sa zbavili plienok-preskočil nočník a rovno na WC.
Držím palčeky všetkým maminkám 🙂

stardust
22. júl 2011

to som sa zase dozvedela novinky, ze svoje dieta zanedbavam, lebo este nehovori.. 😒 🙄

sisstin
22. júl 2011

@stardust na takový lidi hodit bobek 😉

stardust
22. júl 2011

@sisstin horsie je, ze su to moji vlastni rodicia. Pride mi to, akoby chceli od chromeho, aby vstal a chodil.

sisstin
22. júl 2011

@stardust no u nás tyhle tendence byly okolo dvou let taky 😉 u nás teda zas jako spíš opačným způsobem, když jsme šli poprvé na neurologii na EEG, tak mi můj vlastní otec řekl, jestli mě jako baví ho takhle trápit..a různé další perličky 😝

valika_val
22. júl 2011

caute, som k vam nahodou nakukla 🙂
@stardust, aj moja mama povedala pred par mesiacmi, ze "on je taky preto, lebo ty sa k nemu tak spravas!" 😠 velmi sa ma to vtedy dotklo... a bolo to na margo toho, ze mladeho nezaujimali spievanky, mojkanie, hojdanie, sedenie, ale chcel sa salit, strasit, vyhadzovat do vzduchu a tak... 🙄
tvoji rodicia sa s tym (neviem cim) asi vyrovnavaju posvojom... 😔
@atrami, ja neviem o co ide - to nejaky zazrak, ci? prezrad 😅

atrami
23. júl 2011

@valika_val
@stardust , zvláštna reakcia od rodičov ☹ U nás to bol pravý opak. Upokojovali ma všetci. Že všetko má svoj čas, a keď to má prísť, tak to príde.
Vela sme čítali, kreslili, rozprávali. Niekedy som mala pocit, že to nemá ani zmysel. Všetky deti už rozprávali celé vety a on ani mama. Prvé slová boli KIA a auto- pri reklame.To mal 28. mesiacov. Postupne sa to nejako rozbehlo, ani neviem ako.
Mne povedali, že ak povie prvé slovo do 28. mesiaca, tak to je ešte v norme, potom sa nejako uzatvára rečové centrum a dlhšie to trvá.
Najstarší syn má kamaráta,ktorý v 3. rokoch nepovedal ani slovo. Mal do školy odklad, ale dobehol to. Je to šikovný chlapec a vobec nieje vidieť, že by kedysi mal nejaký problém.
Ja ak by ma nepodporovala rodina, tak neviem.

smardik
23. júl 2011

@stardust na takové řeči kašli, taky to slychávám často že nemluví protože já jsem na něj jako na mimčo nemluvila a ted na něj taky nemluvím. další teorie co jsem slyšela je že málo chodíme na bazén a do Zoo, prý je pro vývoj dítěte dobrá voda a zvířátka a moje dítě je vývojovově pozadu takže s ním málo chodím na bazén a do Zoo. prostě s lidmi neuděláš nic

valika_val
23. júl 2011

baby, a vsetky vase deti dzavotali/zvatlali?
(sisstin, dufam, ze sa nehnevas, ze sa pytam aj tuto)

sisaha
23. júl 2011

@valika_val ano 🙂, stale pouziva svoju thajčinu, ktorej rozumie iba ona. Ale ma zopar slov, ktore sa naucila posledne dva tyzdne. Najviac pouzivane je nie a dost... 😀

stardust
23. júl 2011

@valika_val ten moj zvatla skoro stale, ale normalne este nehovori,

valika_val
23. júl 2011

☹ ach jaj... tak velmi by som potrebovala nakopnut nejakou novou davkou nadeje... ze to, ze maly nezvatla (a neukazuje), nie je jednoznacne autizmus. jo, sisstin ma nakopla uz neraz, ale ja potrebujem nejake dalsie "pripady"... 😔

stardust
23. júl 2011

@valika_val svokra ma zvykne utesovat, ze sa mam radovat, ze moj syn aspon zvatla. Jej syn vraj do troch rokov ani nezvatlal, len chodil ako mumia naokolo, dnes je z neho ucitel a hovorit vie dobre.

sisstin
24. júl 2011

@valika_val jinak Tygr žvatlal normálně asi do toho 9.měsíce (kdy to je jenom pudový ale) to on začal jako brzo, jako klasická mimina...ale pak najednou se to totálně vypařilo a právě v té době, když už ze žvatlání mají být slova, tak on byl ticho jak pěna...a byl totálně ticho do 2,5 😉 od dvou let teda ukazoval a dělal "eee" 😝 no a pak těsně před třetím rokem začal trošku mluvit....u nás to žvatlání fakt jako intenzivně nebylo nikdy, prostě bud mluví, nebo je zticha..ale že by někdy měl takovou tu dětskou "čínštinu", tak to fakt nikdy 😉

jinak podle toho žvatlání se to podle mě až tak nedá posuzovat, většina dětí s expresivní i smíšenou dysfázkou žvatlaly a měly svou řeč právě jako extrémně dlouho, od kamarádky naprosto zdravý kluk prý nežvatlal nikdy a pak začal rovnou v 18m mluvit 😉 jako čím to je, to fakt nevím...vlastně až od tebe jsou poprvé slyšela, že absence žvatlání má ukazovat na autismus 😉 ono asi těžko říct, zase když čtu blog Ninušky - ta má těžkou MR, tak ta taky nežvatlala téměř nikdy..a už jí je 5,5 a nežvatlá doted 😉 to je asi jakoby jenom jeden z příznaků k dalším věcem, ale že by jako jediný a hlavní znak, tak asi ne 😉