Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

stasim
9. máj 2015

@zuzanamv my čakáme na termín v Dialógu, aj u Jánošikovej ju objednám a v tej acve ste koľko čakali na termín?

zuzanamv
9. máj 2015

@stasim
koncom februara som im pisala a v polke aprila sme mali termin, takze cca mesiac a pol.
Treba skusit vsetko.

stasim
9. máj 2015

@zuzanamv presne tak 🙂

hatsepset
12. máj 2015

Nam bola v PO u Mikovej vylucena PVP (autizmus o.i.) takze teraz s poruchami pozornosti a reci pripadne nejakym zaostavanim celkoveho vyvoja sa "operuje" 22 maj mame psychologiu tak uvidime 🙂

leeaa8
19. máj 2015

@hatsepset presne i my sme na tom ako ti pises, akokeby som ja pisala... len my mame termin u psychologicky pedopsychiatra... 2.06.2015 lenka

hatsepset
20. máj 2015

@leeaa8 heh a tiez chlapceka mate? a ku komu idete na psych?

leeaa8
21. máj 2015

@hatsepset MUDr. Rossenbergerova

stasim
22. máj 2015

@hatsepset
@zuzanamv tak my sme dnes boli u spec.pedagogicky a vyzera to na vyvojovu dysfaziu este tam pojdeme k psychologicke , su tu nejake mamicky ktorych deticky maju tuto dg.alebo je na to nejaka ina skupina?

zuzanamv
22. máj 2015

@stasim
my este nemame diagnozu stanovenu, cakame na vysledok z ACVA, trva to dlho, lebo dr., co to robila je PN ☹

neviem, ci oni vedia dat pripadne aj takuto diagnozu, alebo len povedia, ze autizmus ano/nie
Kto vlastne dava diagnozu dysfazia? Specialny pedagog nie je zdravotnik, tak nemoze stanovit asi diagnozu, ci ano? Mam v tom chaos

stasim
22. máj 2015

@zuzanamv my sme boli vlastne v Nr v centre pedagog.psycholog.poradenstva oni robia diagnostiku len terminy mame rozne vyjadri sa k tomu pedagog psycholog a logoped zvacsa ze sa zhodnu malokedy maju ze rozdielne nazory psychologicku mame az 12.juna teraz ja mam v tom tiez este chaos

leeaa8
22. máj 2015

Ahoj.cize viac diagnoz stanovenych..z
😉

hatsepset
25. máj 2015

ahojte na psych to vidia na OVR a ADD ale este ideme raz lebo bol neotestovatelny na inteligenciu :D ( sustredil sa na vsetko asi tak minutu a potom siel daco ine robit a taka slecna ho vobec nevedela prinutit robit co chcela ona :/) cize ta porucha pozornosti asi predsa bude

zuzanamv
25. máj 2015

Ahojte,
mate tu niekto skusenost v ramci vyvoja reci aj s problemovou uzdickou pod jazykom?
Chodime na terapie a terapeutka nam odporucila to skontrolovat, pretoze maly sa sice v reci rozbieha, zacina opakovat skoro vsetko, aj sam spajat slova, komunikuje pekne, ale stale pouziva prakticky iba samohlasky + h, ch, j, obcas g, teda take hrdelne spoluhlasky, kde netreba jazyk. Povedala, ze on ked hovori, tak jazykom vobec nehybe. Nevie ho vyplazit, alebo nechce, nevieme to zistit, lebo este nie je natolko zrely, aby sme si ho posadili oproti a on opakoval, ked ja vyplazim jazyk.
Boli sme na krcnom, a dr. skonstatoval, ze to nevie zodpovedne posudit, ked on nespolupracuje a neda ten jazyk hore k podnebiu... Ze moze odporucit iba celkovu narkozu a v tej sa uvidi, ci s tym treba nieco robit alebo nie.
Lenze narkozy sa bojim, pretoze bol v nej dvakrat v prvom roku zivota, a je mozne, ze prave vdaka tomu mame vyvojovy problem...
Riesili ste tu niekto jazyk? Vdaka!

miriamc
25. máj 2015

@zuzanamv Ahoj riešila som to keď mal môj syn skoro 4 roky tiež sme chodili k logopédke a tá usúdila, že treba urobiť narezanie uzdičky pod jazykom - veľmi Ti ale nepomôžem lebo môj syn len otvoril ústa doktor mu strekol spray na znecitlivenie oblasti pod jazykom, v ruke mal schované také zvláštne akoby nožnice a len povedal otvor ústa idem skontrolovať hrdlo (keďže na ORL sme pečený varený syn nerobil drahoty) a on len strihol a bolo to - veľmi som to nevnímala bola som akurát v 9.mesiaci s dcérkou a asistovala svokra. Ale pomohlo to - pár dní si kloktal prípravok čo nám predpísal doktor na ORL ani stravu nemal nejak špeciálne upravovanú - snáď len v deň zákroku resp. po zákroku mal jesť len kašovitú stravu a tak už na druhý deň normálnu. Zo začiatku to vyzeralo ako kráter keď zdvihol jazyk ale na druhý či tretí deň som už ani nevedela kde to má. Pomohlo určite jazyk bol obratnejší a ľahšie s ním narábal pred zrkadlom u logopédky.

zuzanamv
25. máj 2015

@miriamc
Vdaka, no u nas je prave ta spolupraca problem, takze dr. jednoznacne povedal, ze bez celkovej narkozy sa nepohneme nikam ☹
Neostava nam zatial nic ine, len trenovat spolupracu, idem nakupit lizatka a zmrzliny a budeme sa ucit vyplazovat jazyk...

miriamc
25. máj 2015

@zuzanamv Držím silno palce - tiež by som do narkózy nešla skúsiť pomaly postupne - ale moja druhorodená dcérka tiež dlho dlho "drevený" jazyk mala logopédka nič nenaznačovala ohľadom narezanie uf pri synovi som sa bála nieto ešte pri dcére a trvalo nám rok kým sa naučila hovoriť správne písmeno l - takže nevzdávať sa - my sme začali nácvik r najskôr (všade kde bolo r sme dali písmeno d napr. trnava -td -nava, trpký - td - pký, a je to aj nácvik na písmeno l lebo písmena t,d - pri nich ide hore špička jazyka ku horným zubom odspodu - dúfam, že je to zrozumiteľné a dcérke dávala logopédka aj špachtličku pod jazyk keď rozprávala - to sa moc ale neosvedčilo - skôr doma pred zrkadlom tie cvičenia zo zamieňaním písmena r 😀

zuzanamv
25. máj 2015

@miriamc
jaj, no o L a R sa mi este ani nesniva, ja budem rada, ked povie d, t, n..., alebo aspon mama,
vola ma haua, v podstate hovori len v samohlaskach, rozumieme mu iba doma a v skolke len trosku...
ale logopedicka zatial hovori, ze hlavne, ze chce komunikovat, vyslovnost budeme riesit neskor... tak sa tesime z malych pokrokov

hatsepset
26. máj 2015

@zuzanamv ahojky moj syn nerozprava vela a nema problem (teda nikto nevravel zeby mal) s uzdickou ale jeho krstny to mal a tiez logopedia psycho vsetko a nakoniec mu to cvakli tiez v lokalnej a ze do dvoch mesiacov sa uplne rozrozpraval - moj syn vstky pismenka hovori len ne a ne ich do slov spajat (teda nejak zeby to robil vo vacsej miere) a prave g a k nechce vobec ale logo tiez povedala ze nemame sa zameriavat na spoluhlasky a samohlasky ale na to aby zacal aj nezrozumitelne , ale tvorit slova 🙂, lebo no rozumie komplet vsetko, robi co od neho chce, jednoduche zvuky a slova (skor zvuky) zopakuje, rec sa mu vyvija spravne (napr ze najprv pomenuvaval hatlaninkou veci a teraz ked sa snazim aby pomenuvaval sme sa posunuli na zamena - to tu tam ty a takto komunikuje, ale zevraj je to pokrok) A este moj svagor ma tu uzdicku tirz zrastenu äci ako sa to vola) a tiez trosku neskor zacal rozpravat ale nenastrihavali mu to, doteraz ma taku a vpohode (dokonca je ucitel a vkuse rozpravat musi a vsetky hlasty spravne vyslovuje 🙂

stasim
26. máj 2015

ahojte mame za sebou opat psychologicke a teda k tejto psychologicke uz nepojdeme a este ze sme objednany k dalsej to ze dcerka v troch rokoch nerozpravala bolo normalne ze po polroku povie horko tazko mama daj a ne je tiez v poriadku ved od septembra sa v skolke rozkeca ako by ju testovala ked nic nepovie horko tazko ju donutim nieco ukazat v knizke nevadi kresli len carbaniny co by som chcela viac ze zrejme ide o vyvin.dysfaziu co ona s tym to je vec logopeda takze moja mala nema ziadny problem a nakoniec spravu podpisala ze klinicky logoped hlavnr ze je psycholog co to mame za odbornikov?

mm2008
19. aug 2015

@stasim ahoj, trošku oživím túto diskusiu, Ako ste na tom s Dialogom? Už ste tam boli, či ešte nie? Môj mladší syn (4r.3m.) tam chodí a teraz v auguste prvýkrát ho zavolali aj na ten mesačný pobyt. Inak na terapie chodí už takmer rok - do Dialogu.

stasim
19. aug 2015

@mm2008 ahoj z Dialogu sa vobec neozvali, ale zmenili sme logopediu a teraz mame velmi dobru starostl.bkonecne sa nam veci pohli a spolupracuju psycholog.Vidovou takze pocase nas tam poslu, ano tu to uplne stoji v teme , vy mate aku dg?

mm2008
19. aug 2015

@stasim môj má - narušená komunikač.schopnosť, vývojová dysfázia . Ja som zvedavá, čo spraví ten mesačný pobyt v Dialogu teraz.

stasim
19. aug 2015

@mm2008 to mame s najvacsou pravdepodobnostou i my ako ste na tom s recou teraz a celkovo by ma zaujimal vas pribeh , je to tu fakt mrtve akoby dysfazkou na Svk nik netrpel 🙂 nasla som v Cr jednu fakt super skupinku kde si mamicky radia a podporuju sa a tu akosi len sem tam niekto spomenie ze ma problem s recou aj vsetko o Dialogu by ma zaujimalo ako sa dostat na mesacny pobyt ci je nutna diagnostika tam atd 🙂

zuzanamv
19. aug 2015

Ahojte, bolo by super, keby sa tato diskusia trosku ozivila.
My stale nevieme na com sme, ci smerom dysfazia, alebo PAS...
Mame za sebou diagnostiku s vysledkom, ze ma autisticke rysy, ale moze to byt sposobene narusenym vyvojom reci.
Pred 2 tyzdnami mu operovali uzdicku pod jazykom, ktora bola velmi kratka, ale zatial stale neprisiel na to, ako ten jazyk pouzivat pri rozpravani a pri cviceni nespolupracuje...
Komunikuje stale a vela, tvori vety, su tam naznaky sklonovania, ale vsetko hovori svojim samohlaskovym stylom.
Na konci augusta ideme do institutu detskej reci, tak som zvedava, co nam povedia.

Odporucili mi orofacialnu masaz, ale neviem najst nejake konkretne navody, vsade len info o kurzoch a len tak zbezny popis, nemate nahodou niekto s tym skusenosti?

tina.h
19. aug 2015

Neviem kde si hladala, toto som nasla na prvy krat, dost podribne http://www.nspnz.sk/neonatal/stand/06.pdf
Nam vravela terapeutka, ze dolezite je tlacit striedavo body, t.j. ak zacinam na cele, tlacim jeden bod na cele a druhym prstom idem pod bradu, tam zatlacim a idem druhym prstom dole.
Nie je to tazke, chce to len trpezlivost.

mm2008
20. aug 2015

@tina.h dobrý návod, ďakujem, orofaciálku som robila mladšiemu synovi, aby lepšie sal, vždy pred papaním. A ako tak zisťujem, že asi som mala pokračovať, zrejme by mu to i teraz pomohlo. Tak popýtam sa na to na logo, ako s tým ďalej pokračovať.

@zuzanamv hm, no neviem, ale prečo máš pocit, že až PAS? Možno NKS, príp. OVR áno, ale veď tvoj synček rozpráva,verbalizuje, tvorí dokonca i vety, hoci skomolene, ale tvorí, ale môj ani slová ešte nevysloví a to je riadny rozdiel. PAS u môjho opakovanie vylúčený, je "intaktný", zlepšil sa i očný kontakt, v tom spravil výrazný skok dopredu, hoci má občas svoje "rigidné" správanie, zmena trasy mu niekedy vadí, pohnevá sa, ale prejde to (to súvisí všetko s NKS, je to tenkí hranica medzi NKS a PAS), mnohé neverbálne deti majú príznaky PAS. Ale ke´d nabehne reč, alebo iná forma komunikácie s okolím, ktoré mu dáva primeranú spätnú väzbu. tak tie znaky postupne odznievajú .

@stasim ahoj, k Dialogu - áno je tam nutná u nich diagnostika, ja som čakal na diagnostiku možno 1-2 mesiace? nepamätám si to už presne, to bolo pred rokom, a teraz po roku už je v sanatóriu. Ale chodím s ním i na tie individuálne terapie u nich. U môjho syna sa na sanatórium čakalo zrejme kvôli veku (4 roky) i kvôli hygiene, ale tá sa rýchlo naštartovala nástupom do škôlky.

mm2008
20. aug 2015

@zuzanamv a 2 týždne je ešte skoro, mladšiemu "podstrihli" jazýček 😀 ešte ako bábätku, ako som spomínala - kvôli jeho slabému saniu. A vtedy mi vraveli, že on má celú pusu akúsi "tuhú", ale inak papá, žuje dobre, aj logopedička ho skúšala, ako hryzie a tak.. To mu ide dobre. Veď uvidíš, možno sa naštartuje a bude spolupracovať.

@stasim tú českú skupinu poznám, bola aj na SK koni, ale akosi sa tu zrušila. Tak chodím tiež tam, vôbec tam nepíšem .

zuzanamv
20. aug 2015

@mm2008
PAS kvoli tomu, ze mal take stereotypne zaujmy, vypinace, dvere, kvoli tomu nas poslali na diagnostiku, boli sme v ACVA aj v Dubravke a vyjadrili sa zatial tak, ze PAS nie je vylucene.
Ja osobne uz teraz nemam pocit, ze to bude PAS, je spolocensky, tesi sa z komunikacie, ale ma take svoje skratove reakcie, ktore ma niekedy zneistia.
Ked sme sli na tie diagnostiky, verila som, ze PAS vylucia, ale zatial tak nespravili, na jednej sme boli, ked mal 3 roky 4 mesiace a na druhej teraz, 3 roky 8 mesiacov.
Medzitym sme dostali aj termin do Andreasa, na sept., tak som zvedava, co povedia tam.
Tiez mam pocit, ze tie jeho auti prejavy vyplyvaju z toho, ze sa nevie poriadne vyjadrit, aspon dufam, ze je to tak...
Mame problem napr. s otazkami. Ked sa opytam napr. ze "ideme spinkat?" povie "ie" (nie), ale ked sa opytam napr. "Kde je gol?" Zopakuje po mne, "e je gol", neodpovie mi. Ak je odpoved "ano", nepovie ano, ani neprikyvne hlavou, ale potvrdi mi otazku tym, ze to zopakuje...

@tina.h Vdaka za link, tento navod som videla, len som ho nepozerala podrobne, hladala som nejake obrazky, kde by boli tie body nakreslene 🙂 Asi si spravim taku mapu sama.

mm2008
20. aug 2015

@zuzanamv aha, tak dobre, že si doplnila info, lebo ten PAS mi tam stále ako "nehrá", ale tak uvidíš, ako to pôjde ďalej. A to, že ti malý odpovie tvojou otázkou za volá "echolália", teda hovorí presne to, čo počuje, a nerozumie významu hovoreného slova (alebo iba veľmi slabo). To chce dobrého psychológa i klinického logopéda. Ja som tiež uvažovala o Andreas-e, ale keďže u môjho je PAS viac-menej vylúčený, tak som ho tam už nehlásila. Môj má za sebou tiež toho dosť - začala som u Dr. Matúškovej (Kramáre), potom Dr. J. v TT a aj IDR, Asobi a teraz naposledy Dialog - všade bol PAS vylúčený, resp. nepotvrdili ho. Lenže ja už pracujem a trošku mám problém s vozením dieťaťa hore/dole, tak som to všetko zrušila a nechala už iba Dialog a chodí aj do špeci logo školky u nás.

zuzanamv
20. aug 2015

@mm2008
k Janosikovej som volala ako k prvej, kedze je vraj najvacsi odbornik, v marci mi povedali, ze terminy budu davat az v sept-okt, tak cakame.
S tou echolaliou je to u nas zvlastne, lebo casto sa stane, ze nieco zopakuje akokeby nerozumel, ale inokedy to pouzije spravne. Slovnu zasobu ma teraz uz velmi velku, ale vsetko povie tak skomolene (jogurtik - ho-hu-hi), vsetko co zopakuje si uklada a potom ma prekvapi.
Ale je velmi tazke mu vysvetlit, ze nieco nesmie, neda sa mu dohovorit.
Teraz pomaly zacina chapat, ze nieco bude "potom", alebo si spomina, ze nieco bolo predtym, donedavna som mala pocit, ze stale zije len tu a teraz.