Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

sisaha
12. okt 2011

@marek465 je ine ked niekto s takymi detmi pracuje a nevysetroval ho. Co ak je v pritomnosti inych ludi iba hanblivy??? Taketo reci nemam rada, hodnotit druhe dieta a znepokojovat matku...ale pre tvoj klud zajdi k psychologicke, nech ti ho vysetri aby si mala dusu na mieste.

kralicica
12. okt 2011

@trinity525 nic si z toho nerob, niektore deticky zacnu ovela neskor. my mame 1,5 roka a znamej syn ked k nam chodi je v rovnakom veku, cely cas nic nepovie a nas maly uz hundre ani neviem co 🙂 ja si myslim ze do 3 rokov je to uplne individualne, hlavne aby neskor zacal cosi rozpravat, okolo toho roka.

ygreen
12. okt 2011

@marek465 jj dává se před dítě hrnek, klíče, auto, lžička a třeba ponožka a zeptáš se - číms e jezdí, čím se odemyká, čím se pije, co se obléká...co svítí ve dne na obloze, apod.
Já mám syna s receptivní vývojovou dysfázií, a ve 3,4 roku má porozumění cca na 18měsíců. Ale v sociálnu je vlastně okey. Je pravda, že když nerozumí, tak celkově působí "zaostale, nesocializovaně", měl taky dost autist. rysů.
Ale je pravda, že to točení, kola, pořádek, opakování rozsvěcování, apod, to je autíkovské hodně. Baví to i normální dítě,a le tak nějak rozumě, poznáš, že to nepřesahuje určitou mez. Že si dítě zatočí s kuličkou v důlku, ale nebude to dělat půl hodiny. Možná spíš pojď do diskuze maminky nestandartních dětí tady na MK.

sisaha
12. okt 2011

@sisaha http://www.euporadna.sk/uploads/fck/file/pdf/vý... ked si to precitas tak zistis ze otazky preco sa u deti objavuje cca okolo 3,5 roka a najdolezitejsi je posledny odstavec

valika_val
13. okt 2011

@sisaha mne ten link nefunguje...

berenika39
13. okt 2011

@valika_val zkopíruj celý link do řádku vyhledávání, je to formát pdf, nefunguje jako běžně 😉

valika_val
13. okt 2011

ahaaa, tak po rucnom skopirovani uz funguje.

redangel32
19. okt 2011

@sisstin Ahoj. Tak p o dlhsej dobe sa opat ozyvam. Boli sme na vysetrenie, ale bol to pediater. Daval nam rodicom otazky a podla toho si kruzkoval odpovede. Cize nejaky tes. Na zaklade ktoreho potom vyhodnotil vysledok. Tiez malemu daval skusit poskladat drevene vyrezane obrazky (nieco ako puzzle), jednou ruckou po jednej gulicke hodit do poharika (maly hadzal kolko sa mu do dlane vmestilo). Ukazat na babike kde ma vlasky,rucku. (to moj nevie, ani na sebe :(...iba ukaze na usi) Vysledok bol vyvoj reci na urovni 12mes. dietata. Pochopenie,komunikacia s okolim na urovni 18mes. (tusim v tom bola aj motorika). A inak primerane k jeho veku. Autizmus vylucil. Potom nas poslal za jednou pani co s nami bude riesit problemy. Ta trosku sledovala jeho chodzu a pytala sa od kedy zacal chodit. (ma trosku tarbavu chodzu, moj nazor...mal by chodit uz istejsie). O mesiac si ma vyziadat spravu zo skolky ako sa tam sprava a aj na zaklade toho sa bude vypracovavat program. No a cakame na usne a logopeda. Komunikacia na rovnakej urovni ako bola cize nic. Chodi do skolky, tak je trosku kludnejsi. Ale ked nejde tak ma stavy z ktorych som zufala :(. Dokaze aj 15min. v kuse revat,mrncat a nicim ho nedokazem zaujat. Zacne sa hadzat na zem,tlaci sa gauc... Napriklad dnes sa pocikal (nemal plienku) a cely cas len plakal. Az ked som "konecne" prisla na to v com je vlastne problem tak sa ukludnil. Vobec netusim ako mam s nim komunikovat? Snazim sa s nim rozpravat,ale jeho pozornost je na chvilku. Ked si budem kecat nejake basnicky a pesnicky pomoze to? Alebo musi vidiet na usta ako rozpravam? Fakt neviem ako dalej a pokial sa dockam logopeda tak asi prejde dalsi mesiac. V skolke rozpravaju cudzim jazykom,takze nejaky zazrak necakam :(.

katkamarosova
21. okt 2011

chodíme aj k logopedovi,zatial stále po starom,má 3 roky,nerozpravá,len čo potrebujeme...bud to ukáže,al.si zoberie sám
konečne nám ho zobrali do školky,je tam určite rád,neplače tam.... len sa bojím,že to nie je ono,všetko detičky rozprávajú,len to naše trdlo nie,aby mu to ešte viac neuškodilo.
Logopedka nás poslala na týždnovú hospitalizáciu,kvoli reči,ale namala som z toho dobrý pocit,skor sme boli viac zavrety v izbe ako sa nám venovali.
Má s tym niekto skúsenosti,som už toho unavená.

ani3012
23. okt 2011

@katkamarosova vidím,že sa téma nechytila... 😅

sisstin
24. okt 2011

@katkamarosova ahoj, nevím, jak by to probíhala u vás...ale tady při těch týdnových pobytech zavření nejste. Vyšetření jsou většinou dopolednek, odpoledne si můžete dělat, co chcete (jít na oběd, jít mimo areál atd.). Komfort se pak liší od zařízení, soukromá jsou většinou velký luxus (u nás např. Logo s.r.o.), ale samozřejmě je to hrazené, oproti zařízením, které jedou na pojištovnu.

Záleží, jestli už nějaká vyšetření máte za sebou (foniatr, neurolog, psycholog atd.), pokud ne, tak ty pobyty nejsou špatná věc 😉

katkamarosova
24. okt 2011

@sisstin ahoj,máš pravdu,ráno sme malo logopediu,potom mohli íst do školky,al.von, Strava bola zabezpečena. Foniatra- všetko O.K,Psycholog-O.K,neurologické nemá spravené.

hankahc
24. okt 2011

@redangel32 ahoj, som si myslela ze co pises pises o nas 🙂 , len ten rozdiel ze moj maly nastupuje do skolky od januara. dneska sme sme boli u logopeda, a on cely cas na koberci vystrety ziadna spolupraca, momentalne to mam riesit tak ze nieco za nieco, odmieta sa rano obliekat tak mu ukazem jednu kinder cokoladu, ze ak sa oblecie potom mu ju dam, ale nastastie mu to trva vecnost a potom aj sam zabudne preco sa vlastne obliekol 😀 a tak isto aby mi venoval pozornost na cvicenie z logopedie tak to musi byt, proste nezaujem 😖 , doktorka mi na to povedala, ze len velka davka trpezlivosti, ze jemu to nestaci povedat 2x ale 765x!!! 😠 velmi vela namahy ma to stoji ale obcas sa dostavi aj vysledok 😉

sisstin
24. okt 2011

@katkamarosova aha, promin...já si to blbě přečetla...já myslela, že se ptáš, jak to tam chodí...a teď čtu, že jste tam už byli 😉 😅

katkamarosova
24. okt 2011

@sisstin a Váš malý sa rozkecal? 🙂

sisstin
24. okt 2011

@katkamarosova no Tygr začal mluvit těsně před třetím rokem 😉 ted o rok pozdějc má 500slov, mluví v 5-6slovných větách. Ale je to typicky dysfatická mluva (má expresivní dysfázii), tj. patlavá, mluví v samohláskách, tvoří si svoje vlastní slova+ gramatika příšerná, mluví jako google překladač 😉

kalo
24. okt 2011

@katkamarosova Dcera má smíšenou dysfázii (+ já tam vidím i autistické rysy). Ve 4 letech používá cca.90 slov (mimochodem super úspěch 🙂 ) Ale chodí do normální školky- doporučila nám DR., a je fakt, že jí to velice prospívá. Hodně se osamostatnila, je najednou moc šikovná. Je ve třídě s většinou přeškoláků a je vidět, že příklady táhnou....taky doufám, že se rozmluví víc! 😅

sisstin
24. okt 2011

@kalo u té smíšené dysfázky (pokud to teda skutečně je ta správná diagnoza) jsou auti rysy celkem běžné, s nástupem porozumění by měly mizet 😉

kalo
24. okt 2011

@sisstin Chjooo, holky, mě z toho ale asi brzo jebne 🙂 Já tak závidím ženským, které si se svými dětmi povídají a oni jim odpovídají!!! 😅
Přeji všem hodně úspěchů!

sisstin
24. okt 2011

@kalo jako s Tygrem se už docela dá, on má tu aktivní slovní zásobu velkou, mluví ve větách (jednoduchých), odpovídá na otázky...snaží se sdělovat dojmy...no ale rozumíme mu tak max. my 😝

sisstin
24. okt 2011

@kalo "títí nýnunom" (svítí sluníčko).....zvoní paní ne, Péta otevřít (paní nemusela zvonit, protože jsem otevřel), bílý- černá baf baf bobky (černobílej pes kadí) atd. 😉 no a takhle asi nějak 😉

kalo
24. okt 2011

Bílý černá baf baf bobky" jsou dobrý 😀 😀 Já teď pro logopedku sepisuji dceřin aktivní slovník, takže píšu většinu slov s překladem (v závorkách s dvojtečkou, jako když máš aglické slovíčko ve slovníku 🙂 ) Logo chce zjistit, co ovládá za výslovnost, hlásky a celkově, jak na tom je. My se s mužem chcechtáme, že ovládáme další jazyk...

redangel32
24. okt 2011

@hankahc my sme este zatial u logopedky neboli. A uz dopredu mam velku obavu z toho ako bude maly spolupracovat 😒 . Ako pises treba maleho motivovat 😉 , nuz u nas to vyzera asi tak,ze ked mu poviem urob to a potom bude sladkost tak zacne plac,valanie sa po zemi. "Bud to dostanem hned alebo nebude nic".(v jeho prevedeni) Mas pravdu s tou velkou davkou trpezlivosti. Nakolko nie vzdy sa to da.....hlavne ak chcem rychlo nieco a este musim riesit ten jeho vzdor,truc. Je super ked ti uz radi logoped. Ja na to este len cakam-e.
Buduci tyzden sme objednany k usnemu (ci je ok sluch). Po mesiaci. Som zvedava kedy pride pozvanka k logopedovi 😨

sisstin
25. okt 2011

@kalo no Tygr se snaží jako i popisovat, co se mu stalo...např. šel s tátou ven, Mp si zapomněl klíče, tak musel zvonit a můj táta mu hodil z okna klíče 😉 a Tygr přiběhl celej vyřízenej a pravil toto: klíč není, táta zvoní, děda dolů bum 😉 😅 😅 😅 😅 no takže takhle to nějak u nás vypadá...on jako mluví fakt pořád, huba se mu nezastaví, každý den přibyde spousta nových slov....jenže, čím víc mluví, tím hůř je mu rozumět a pokud já nevím, o čem mluví (co třeba dělali ve školce), no tak jako taky dost často nevím, co mi říká a Tygr pak zuří 😝

@redangel32 jedna rada, pokud má porozumění jako 15-18m dítě, tak se tak ale k němu musíš i chovat...on většinou ten vývoj je opožděný celkově 😉 takže logicky 15-18m dítě udrží pozornost jen krátkou chvilku, není nijak extra spolupracující atd. To chce logopeda, který tomu opravdu rozumí a nebude čekat, že dítě bude sedět 15minut u stolečku a pracovat 😉

kalo
25. okt 2011

@sisstin ono bohužel ten problém s vyjadřováním má za následek celkové chování...Např.že dítě chytá nerva, když se nemůže vyjádřit ☹ Je to logické. Naše takto plácala děti ve školce, což byl její způsob navázání komunikace...Naštěstí učitelky bez problému pochopily a pracují na tom, aby navazovala kontakt jinak, např.chycení za rameno, za ruku...Je to složité..Je fakt, že se kolikrát rozzlobí i doma, když nechápu, co chce, nabízím možnosti, až se trefím.
Ale tvůj malý je šikula, my jsme určitě o level pozadu.....

sisstin
25. okt 2011

@kalo no pokud má tvoje malá smíšenou a vypadá to, že ta exprese je narušená hůř jak recepce 😉 tak počítej, že se ted hodně rozmluví mezi 4-5 (co se týče rozvoje aktivní slovní zásoby), pak mezi 5-6 by se měla upravovat gramatika a mezi 6-7 se upravuje spontánně ta výslovnost 😉

ale pak je to už hodně individuální, strašně záleží, jak je ta dysfázie těžká a jaká je to forma....Tygr má lehčí formu expresivní, takže podle Krejčířové (když to půjde dále, jako to šlo doted), tak s odkladem by měl nastoupit do školy už s řečí na úrovni vrstevníků....tam pak velice reálně hrozí právě specifický poruchy učení 😉 u té smíšené pak záleží, jak moc je narušená exprese...to porozumění se většinou do školy doběhne (pokud není narušeno nějak vážně)....kamarádka má synovce se smíšenou, ted je mu 9...jako výslovnost dobrá, je mu rozumět.....ale prostě ta gramatika furt dobrá není, třeba řekne : "Jsem byl ve škole předtím" a znamená to" Byl jsem ve škole" 😉 ale jinak v pohodě, chodí na klasickou základku do dys třídy 😉

hankahc
25. okt 2011

@redangel32 ja som bola tiez s malym u psychologicky nech mi potrvdi alebo vyvrati autizmus, lebo v lete bolo obdobie priam hrozne 😔 ..povedala ze autista urcite nebude, a to ze mi hulaka a vrieska kade chodi, to moze byt prejav aj toho ze nevie este riadne povedat co chce tak to vyjadruje svojskym sposobom ☹ odporucila mi logopeda a to teraz trenujeme, zakazdym nam da ulohu na domov, lebo ako som uz spominala 5 minut ju maly vydrzal pocuvat, ale zvysnych 25 minut sa prevalal na koberci ako pako 😀 ale uz som si zvykla na to chovanie, lebo boli aj facky, bitky, zakazy a to absolutne nepomahalo, prave naopak, vsetko vysvetlovat, opakovat 489x!!!drzim palce 😉

sisstin
25. okt 2011

@hankahc no bacha na to, páč ne každý psycholog umí poznat a zdiagnostikovat PAS....je to velice široká diagnoza s mnoha různými příznaky, a určitě to není tak lehké 😉 u vás bude hlavně problém to porozumění, což bud značí autismus nebo nějakou formu receptivní (smíšené) dysfázie 😉

hledala bych jiného psychologa, který ti chlapečka objektivně zhodnotí ve všech oblastech vývoje 😉

sisstin
25. okt 2011

@hankahc začněte trénovat porozumění pomocí kartiček a obrázků 😉 vytvořte si komunikační tabulky, začni znakovat....možností je spousta 😉

sisstin
25. okt 2011

@hankahc důležitá otázka...ukazuje chlapeček prstem a sdílí pozornost? Tj. ukáže prstem na pro něj zajímavou věc, udělá nějaký zvuk, podívá se na tebe a čeká na reakci (pojmenování té věci). Tohle je nesmírně důležité, takhle komunikují miminka už zhruba od těch 9měsíců. "Limit" na ukazování je 18měsíců, pak je to absolutní indikace k psychologickém vyšetření.

Pokud dítě toto nedělá, tak buď je:
- opožděné ve vývoji, tj. mentální věk neodpovídá reálném věku
- má nějakou formu PAS
- má narušené porozumění (receptivní či smíšená dysfázie). U té receptivní dítě ukazovat a sdílet začne, ale až mnohem později, může začít třeba až od těch 2,5-4roku. Čím těžší dysfázie, tím ukazují a sdílí déle 😉