Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

zuzkafuny
24. mar 2010

My už sme do škôlky začali chodiť 😀 ale to rozprávanie... hm... trošku sa rozhovoril, ale nejako mu nejde skloňovanie... Vždy sa snažím aby správne po mne zopakoval, ale no no no... pobiedem niekedy skoro vôbec... tri budeme nať za mesiac... S doktorkou sme sa dohodli, že až to do tých troch rokov bude také kostrbaté ako teraz, tak tiež navštívime logopedičku... 😅
Ale pamätá si aj to, čo by nemusel 😀 😀 😀 dokonca si spomína na psa, ktorého sme v lete mali... vie ako sa volá, čo robil 😀 nepovie, ale pekne poukazuje 😀

jajik25
24. mar 2010

sisstin:Před Vánoci byl syn asi na týden u sestry a ta má dvě děti zhruba ve stejným věku který už mluví.Od tý doby se docela rozmluvil,nebo se aspoň snaží,předtím neřekl pomalu vůbec nic.Snad ta školka pomůže jestli ho vezmou.

simalex
24. mar 2010

zuzanada:
Gratuluju k té logopedičce. Dobré odborníky aby člověk pohledal. Já jsem momentálně ve fázi rozhodnutí nechat hlavní díl práce s Alexkem na učitelkách ve speciální školce. Musím sebekriticky přiznat, že mi to učení s Alexkem prostě moc nejde. Že ta nestálost v činnostech mě bohužel odrazuje. A jak jsem psala, když přijdu domů kolem 18hod, tak to už toho stejně moc neuděláme.
A víkendy trávíme na návštěvách, v divadélku, na akcích nebo chalupě, ve zbytku času pak vařím a uklízím. Mám v tom prostě rezervy. ☹
Ještě k té speciální školce: Jedna známá, která tam měla děti, mi doporučila, ať si přesně zjistím skladbu třídy, do které by Lexík chodil. Pokud by tam bylo více těžších případů, bylo by to na zváženou. Kromě toho, že by táhly Alexka dolů, mohly by taky vyžadovat více péče od učitelek, čímž by mohly být ochuzené jiné děti. 😢

lyta
13. apr 2010

Ahojky, ráda bych požádala o radu. Můj syn má 2 r a 4m. Jediné v podstatě řekne je: pápá, bába, baf, napodobí zvuky zvířat (ne všech), bebe, kouvá (jako couvá - byť to zní všelijak (nikdo u nás sprostě nemluví), kuba, kouba, ma a jinak je vše "Ka". Spoustu těch slabik začal až po druhém roce. Malému se věnujeme, ale těžko ho nutit k činnosti, která ho nebaví. Nebaví ho si prohlížet knížky, stavět stavebnice, číst pohádky (i když bylo období, kdy jsme pravidelně četli). Zajímají ho písmenka - rád "čte". Ukazuje písmenka a chce, abychom mu je řekli, většinu dokáže i sám říct (byť se pochopitelně občas splete). Ale celé slovo ani omylem. ☹( Mluvenému slovu rozumí.
Občas se chová docela divně - začne vydávat různé skřeky. Nicméně když jej napomenu, tak se začne smát. Jinak si žvatlá nějakou svou nesrozumitelnou hatmatilku při hraní.
Všude mi říkají, že na logopeda je ještě brzo. A prý nejspíš nemá potřebu mluvit. Co potřebuje si ukáže a dokáže neverbálně vysvětlit (občas i verbálně - někdy řekne bum-bá, bebe - jako že spadl a udělal si bebe). Při porobu byl přidušen a šel vexem, takže měl šišatou hlavičku. Ještě v porodnici jsme byli na ultrazvuku. Nicméně doktor říkal, že se to v té době nedá poznat, zda budou nějaké následky. Takže se obávám, aby nebyly tyto obtíže oním následkem. Doktorce, ke které jsme chodili se jen zeptala, zda slyší a to bylo vše. Podle ní je jinak vše v pořádku.
Máme ještě čas nebo raději zajít již teď na nějaké vyšetření? Co myslíte?

simalex
13. apr 2010

lyta:
já má už starší dítě. Ale nakopíruj si příspěvek do diskuze "Maminky nestandardních dětí" na Matka, otec, rodina. Tam jsou holky s podobně starými dětmi a problémy. 😉 Můžete to probrat.

jara76
13. apr 2010

Trosku sa tu votriem ale zaujimam sa o tuto temu z odborneho hladiska a mam teraz aj jednu prakticku radu. Mozno to tu uz aj bolo spomenute ale nechce sa mi ist v diskusii moc dozadu 🙂 Chodime s dcerkou na zankovu rec a s nami tam chodia aj deticky s oneskorenym vyvojom reci. Je to vazne skvele. Napreduju a k znaku si vzdy priradia aj slovo a maminy sa chvalili ze ho aj pouzili. Skuste si to pozriet. Je o tom asi aj vela knih. Netreba hned kurz ale vazne zaznamenali pokrok. Mozno by to pomohlo. 🙂

eva4444
13. apr 2010

ahojte baby. niekedy som vas pasivne citala, moj syn do svojich 2r a 8 mesiacov vedel - mama, nie, brm, ba. to bolo uplne vsetko. viac ani zvuku. a potom behom 2-3 tyzdnov sa spontanne rozhovoril teraz povie vsetko. chcem len dodat optimizmu ostatnym mamickam, lebo viam ake to je cakat a striehnut na kazdy zvuk. papa 🙂

simalex
14. apr 2010

eva4444:

tak to je super. Věřím, že některé děti to tak opravdu mají - táta mého dítěte nemluvil vůbec do 2 let a pak najednou začal ve větách. Moc se ti muselo ulevit.

U nás to ale vidím na tu dysfázii - neschopnost vyjádřit se, používání max 2-3 slovných vět, špatná gramatika (bez předložek, špatné nebo žádné skloňování, časování, zvratná slovesa, ...) slabá výbavná paměť, problém s podobnými slovy. Děláme pomalé krůčky, v něčem se ale zase vracíme zpět. Určitě se to ale nedá provnávat se stavem pře pl rokem. To se o řeči nedalo mluvit vůbec.

jara76:
znakování je určitě hodně dobrý způsob komunikace. Trochu jsem ale prošvihla dobu, kdy jsem to měla zkusit. Teď bych ho už tím mátla.
To jste měli nějaký speciální kurz při dětském klubu? To muselo být fajn. Dnes je těch možností konečně víc. Ovšem záleží na místě bydliště.

ivush
20. apr 2010

Aj náš synátor rozpráva málo, posledné dni sa síce viac snaží opakovať slová, no zvyčajne to zostane pri slabikovaní...(povie napr. len prvú slabiku daného slova). Niektoré slovká povie takmer celé, ale je to menšina...
Keď som problém spomenula pediatričke, odporučila nám návštevu neurológa. Chcem sa vás opýtať, absolvovali ste niekto s dieťatkom neuro vyšetrenie kvôli neskoršiemu vývinu reči ? Ak áno, napíšte prosím ako prebiehalo...veľká vďaka.

sisstin
20. apr 2010

ivush: my zatím byli dvakrát, nejdřív ho jen tak zkoukla od stolu, proklepla..popsala jsem potíže..a podruhé jsme šli na EEG, které má syn v pořádku. Ted už jen každý půlrok na kontroly, zbytek řeší psycholog 😉

zanna
20. apr 2010

ahojky, chcem sa pridat k menej hovoriacim detickam,ani moj syn nerozprava,najviac 10 slov ,a ked nieco chce zopakovat ,tak to je hatlanina a on sa este tomu tesi ako to pekne povedal 😉 ,zatial to neriesim a cakam,vsak uvidime

zuzkafuny
20. apr 2010

Zanna 😀 môj nepovedal v tom veku ani toľko... posunkoval ako hluchonemý 😖
Ale chcem sa pochváliť... včera správne povedal vetu a dnes mu už to skloňovanie išlo lepšie ako včera a keď mu teraz poviem ako to správne zopakovať, tak sa snaží 😀 síce kostrbato, ale klop klop klop... už som myslela, že sa ani nepustí 😀 rozprávať 😀 😀 😀

zuzanada
21. apr 2010

Zuzkafuny,
to ti závidím............... ale musím sa aj ja pochváliť, nám sa tiež trošku viac rozväzuje jazýček. Je to síce zatiaľ len o slovách aj to nie celých (vyslovuje väčšinou len poslenú slabiku), ale aj to je pokrok. 🙂 😀

ivush:
Pridala by som sa ešte k sisstin o tej návšteve neurológa. My sme tiež boli kôli zameškanej reči u neurológa a podobne ako sisstin, len sa na malého pozrel a predpísal nám encephabol na podporu CNS. Užívame ho už asi 1/2 roka a asi teraz začal aj pomáhať. Inak na EEG som sa musela sama objednať k inému neurológovi, lebo tento náš mu to nechcel urobiť. Vraj je moc živý a nezvládol byto a ešte vraj to nie je ani potrebné. Ja mám na to iný názor............... 😒

ivush
21. apr 2010

No veď mne tiež každý vraví, že do troch rokov počkať, atď...no mne sa už zdá dosť pokročilá doba na to, že vôbec ešte netvorí vety ani slovné spojenia... 😒 Hoci verím, že bude i po neurol. stránke OK...

Zuzanada - a Tvoj Maťko ako znáša ten encephabol, v pohode ? to sa má brať tak dlhodobejšie ?

zuzanada
21. apr 2010

S tým encephabolom to nie je bohviečo. Ja som ho dokonca aj na mesiac vysadila, ale potom som bola upozornená, aby som to nerobila, lebo ak mu to má pomôcť, tak mu to pomôže len teraz. Neskôr by to užívanie bolo zbytočné. Máme problémy so spánkom. Pôvodne to mal užívať 2x do dňa a najneskôr do 17-tej hodiny, ale minimálne rozpätie medzi tými dávkami malo byť 8 hodín. Aj keď som mu to dala o 16-tej (keď sme sa vrátili zo škôlky) mal problémy zaspať a skákal mi po posteli aj do 1-nej hodiny nad ránom. Tak mu teraz dávam len raz do dňa, ráno a podvečer mu zase dávam olej s omega 3 mastnými kyselinami a Magne B6.
Aj teraz je taký viac podráždenejší, ale musíme to nejako vydržať. Len aby sa rozrozprával a začal chápať viac hovorenú reč, lebo aj s tým máme problém. A tento liek sa užíva dlhodobejšie. Mám susedu s podobnými problémami, len syna má o 1/2 roka strašieho a oni to už užívajú vyše roka. Jej malý ale nemá na tento liek takú reakciu. 😒

ivush
21. apr 2010

Aha...tak to my sme trošku iný prípad...u nás chápe hovorenú reč úplne, dokonca som zistila, že už pozná aj homonymá čo si myslím, že je dosť slušné na jeho vek...On si aj spája súvislosti, v zmysle napr. keď mu poviem, že "nelíž tú tú hračku, to nie je predsa lízatko", tak on sa mi okamžite rozbehol do vedľajšej miestnosti po svoje lízatko...
No uvidíme čo povie Dr. nám, dúfam, že žiaden horor nám nezistia...

sisstin
21. apr 2010

zuzi: pokud teda máte ten atypický autismus, tak ony ty nootropika na to nezabíraj 😉 tam je prostě problém jinde, než u dětí s opožděným vývojem řeči a dysfázií 😉 zkusila bych to zkonzultovat ještě, když už máte diagnozu na papíře, jestli je vhodné ten sirup dávat 😉

ivush: pokud ti syn rozumí, jakože rozumí...tak bych se ještě tak hrozně nebála, někteří kluci fakt mluví až po 3.roce a nemají ani dysfázii...ale určitě návštěvou neurologa nic nezanedbáš 😉 jak je na tom syn jinak třeba s hrou? Hraje si na "něco" nebo jen mechanicky? Kreslí? Prohlíží si knížky a ukazuje obrázky? 😉

zanna
21. apr 2010

citam,ze ste boli skoro vsetky u neurologa,neviem ci by som teda nemala navstivit aspon maleho Dr,co je to EEG?
Ale zas sa mi zda skoro dopovat maleho dajakymi liekami,pokial to nie je veeelmi nevihnutne

sisstin
21. apr 2010

zanna: EEG je scan mozku, je potřeba vyloučit skrytou epilepsii, či nějaké změny...u dysfatiků se občas ukáže specifická křivka 😉 není to nic hrozného, dítě to nebolí...ale musí vydržet min. 20minut v klidu, což je u některých menších dětí problém 😉 Ty nootropika nejsou léky jako takové, jsou na přírodní bázi, je to rybí tuk( pyrydoxin) a celkově jsou to prostě "vitamíny pro mozek"...zlepšují funkci mozkových buněk, soutředění atd. My je bereme už skoro tři měsíce a vidím pokrok veliký 😉

jinak to samé, jako u ivush..pokud ti syn rozumí, hraje si s hračkami, má rád knížky, ukazuje části těla, zvířátka atd., tak bych ještě neplašila..přece jenom je malej 😉

simalex
21. apr 2010

zuzanada:
už jsi tady dlouho nebyla. Tak vy už máte diagnózu? My jsme pořád spíš ve fázi "asi to bude..." . Já to teda vidím jasně na dysfázi, asi lehčí. Musím ale říct, že se Alexek hodně zlepšil. Snaží se. Opět se nám ale začala objevovat jeho "soukromá" slov - význam nemůžu rozluštit.

Ale super, že se tvůj malý už trochu rozmluvil. A ty úzkosti? Co ve školce? My máme neštovice, 2 týdny doma. No, to bude, až se tam zase vrátí...

Brali jsme Nootropil, 5 ml, 1x denně, sirup. Nevím, jestli to může mít takhle pozdní účinek, ale jakoby to začalo účinkovat až teď. Cítila jsem v průběhu, že Alexek byl čím dál víc divočejší -hlavně večer. Skákal po mě, po válendě, pořád něco vykřikoval. Teď máme přestávku - naše pedopsychiatrička je pro 6týdenní pauzu. Prý jsou 2 pohledy, jak to brát.

Jo, a už jsem se rozhodla pro tu speciální školku. Dost na to sázím. Znovu jsem se na tam podívat a tentzokrát mě to nadchlo 😉 .

zanna
21. apr 2010

sisstin, dik za vysvetlenie, ja to neriesim,zatial ,nechcem ho stresovat, on zbada biely plast a uteka z ordinacie s placom,preto tam chodim iba v nevyhnutnom pripade 🙂

zanna
21. apr 2010

sisstin,ale pyridoxin nie je rybi tuk

ivush
21. apr 2010

sisstin, áno, význam slov ovláda, má dosť širokú slov, zásobu čo sa týka porozumenia...
Ako myslíš, či sa hrá na niečo ? hmm no napríklad skladáme tunel z lega...čiže si predstavi niečo a následne to tvoríme...ale nehrávame sa trebárs na doktora a pod. Knižky zbožňuje, obrázky suverénne ukazuje už dávno, ba okonca pri veršovankách vie dopĺňať i slová, ktoré vie povedať, čiže je evidentné, že si tie texty pamätá.

Ktosi sa ma pýtal, či robí malý také úkony, trebárs, že vezme do ruky dve misky a akože prelieva vodu bez toho, že by tam tú vodu v skutočnosti mal. Nevieš sisstin čo sa týmto sleduje ? mali by to deti robiť ??? lebo on keď v miske vodu nemá, tak sa s nimi proste nehraje. 🙂

zuzanada
22. apr 2010

Simalex,

no veru dg už nejakú máme. Ja ale stále dúfam, že z toho vyrastie. Proste ťažko sa takéto niečo pripúšťa.

Ja už som tiež malého prihlásila do špeciálnej materskej škôlky. V tejto obyčajnej to proste nejde........... aj keď zase nemôžem povedať, žeby nerobil žiadne pokroky. Počas tohto roka sme sa naučili "kakať" do nočníka a včera dokonca sa začal pokúšať navliesť na seba tričko!!! To je podľa dosť veľký pokrok, lebo doteraz o to záujem nemal žiadny. Moc mu to síce nešlo, ale s mojou pomocou sme to dokázali a aj som ho poriadne pochválila. :o) Aj to rozprávanie sa trošííííííčku viac rozbehlo, len aby to aj pokračovalo. Úzkosti sa snažím nejako pomaly odstraňovať, ale zatiaľ som sa zamerala na strach zo psov. Tie zmeny sú stále hrôza!!!!

ivush:
to hranie s prázdnymi miskami je na sledovanie imaginárnej hry. Či má dieťa fantáziu. Môj Mates má s tým problémy a aj s výmenou rolí. Napríklad má rád naháňanie, ale len utekanie pred niekým. Nedokáže pochopiť, že keď ho už niekto chytí, musí zase naháňať on. To proste nevie, nechápe to. Tá imaginárna hra, ale nemusí byť práve s prázdnymi miskami, to môže byť s čímkoľvek, len aby chápal hru "na niečo" a výmenu rolí pri hre.

sisstin
22. apr 2010

Zuzi: tak to je Matýsek šikula, super 😵 😵 😵 😵

zanna: nj, už na to koukám, je to vitamín B...ten je taky důležitý 😉

ivush: ta imaginární hra je hrozně důležitá pro to, aby dítě začlo mluvit. Ale děti si tak začínají hrát okolo 2.roku, takže by to ted u vás mělo přijít. První krok je ten, že si, jak píšeš.."jako" přelívá vodu, i když tam není...např., druhý krok je, že už si hraje na něco( dává panáčkovi napít, koupe panenku, hraje si na doktora atd.) Syn si zhruba do těch 2let a 4měsíců hrál jenom mechanicky- něco někam přesýpal, přendával, vyndával atd. 😉 , ted už si hraje na jako, jako vaří, jako krmí medvídka, jako se maluje 😅 😅 😅 a ted postupil, že si hraje třeba na bouračky s autama, nebo si lítá s Duplo letadlem, dává do něj pasažéry, nakládá jim kufry atd. 😉 ale podle toho, co píšeš..tak u vás zatím není žádný důvod k znepokojování, vyvíjí se normálně....akorát zatím nemluví 😉

maria1610
22. apr 2010

Ahojte - pridam Vam svoju skusenost. Mam dvoch chlapcov, dvojicky, narodene predcasne. Matusko nemal ziadne adaptacne problemy, rychlo dobehol svojich rovesnikov a ako 1 1/2 rocny rozpraval vo vetach, uplne cisto. Filipko mal po porode krvacanie do mozgu a rozvinul sa u neho aj hydrocefalus, ktory nastastie stabilizovali bez nutnosti pouzitia shantu.CT mozgu vsak nepreukazalo ziadne poskodenie mozgu (krvacanie zasiahlo komorovy system) - neskoro zacal sediet, chodit, nerozpraval, pripisovala som to vsetko tymto prekonanym problemom s tym, ze to urcite chce cas - poctivo som s nim cvicila, podavali sme tiez encephabol, neskor cerebrolisyn. Ked ani pred dovrsenim 3 roku nevedel povedat ani mama, obratila som sa na logopedku a ta ma postupne naucila, ze prvorade je poznat, potom porozumiet a az nasledne sa rozvija rec - tak sme zacali trenovat poznavanim obrazkov, neskor vytvaranim skupin, priradovanim, co k comu patri a pod. Dnes ma Filipko 4 roky, rec naskakuje sice pomalsie, ale dokaze povedat uz trojslovne vety a celkom pekne mu dokazem porozumiet. Tiez sme sa obratili aj na diagnosticke centrum Andreas s podozrenim, ci jeho komunikacne problemy, nemaju aj taketo pozadie a na zaklade ich vysetrenia sa potvrdila aj porucha autistickeho spektra suvisiaca s organickym poskodenim mozgu. Filipko navstevuje skolku pre deticky s narusenou komunikacnou schopnostou a rozvija sa - pomaly ale predsa 🙂

ivush
22. apr 2010

sisstin, môžem teda považovať za imaginárnu hru, kedy sa hraje na niečo, keď sa hraje so žeriavom, poukladá panáčikov dole a potom ich dá do výťahu a vyvezie ich hore a tam ich poukladá ? Asi hej, ja predpokladám, že sa s nimi hral, že akože na tom žeriave pracujú....či nie, chápem to zle ?

sisstin
22. apr 2010

ivush: jj, to už začíná být ono 😉 syn tohohle fakt nebyl hrozně dlouho schopný, on si třeba vzal kartičky s obrázkama a dával je do krabičky a zase ven, vzal si kostky...dával je do kyblíku a zas ven....něco jenom někam překládal, jako vydrží u toho doted...ale už si začíná hrát právě na něco, a máme konečně 3slova s účelem 😉 my měli problém i s porozuměním, teda ještě pořád máme...ale už je to jen malý problém, ale do 2 let nerozuměl skoro nic, neukazoval prstem, neukazoval obrázky, části těla atd. To už ted všechno dělá, a jak nám řekla Dr., s tím porozuměním přichází imaginární hra, začal žvatlal a konečně i první slova 😉 my máme podezření na smíšenou dysfázii( problém jak s porozuměním, tak s mluvením)...ale zatím to jde docela dobře kupředu, takže se tomu možná i vyhneme. Zatím máme "jen" lehce opožděný psychomotorický vývoj, autismus vyloučený 😉

sisstin
22. apr 2010

ivush: ted koukám, že vy jste starší ještě o měsíc, než my..já si tě spletla s tou druhou holčinou, co mají teprve dva roky a kousek 😉 hele, být vámi, tak už asi fakt na tu neuro zajdu, pro klid duše 😉 možná by od věci nebyl ani psycholog 😉 oni vám to zhodnotí, podle toho, co píšeš, tak je S. šikovný....on nemluví vůbec, nebo jenom trošku? 😉

ivush
22. apr 2010

sisstin, no ale tak s tým, žeriavom sa on takto hrával už keď mal 2roky presne, pretože ho dostal k narodeninám..čiže včas....myslím, že u nás psychológa zatiaľ naozaj netreba, keďže vo všetkom je úplne zarovno s rovesníkmi, jedine ten verbálny prejav, čiže ak možno hovoriť o dysfázii tak je to tá expresívna...a to možno pomôže najskôr logopéd...on rozpráva, má slová, kt. povie pekne, z iných hovorí len prvé slabiky a má také, ktoré povie svojsky ...ale zatiaľ nespája slová do viet - to ma znepokojuje, že prečo...