Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

strociatka
13. aug 2010

stava sa zo mna filozof 😀 😀 😀

lubika75
15. aug 2010

Prosím poraďte mi. Môj syn 3.r skoro vôbec nerozpráva, iba mama, tati,auto je habuji, cukrík - pupu, cikať - titi, bager-baboj a keď niečo nevie povie hm. Pritom môj starší syn 6.r už ako dvojročný hovoril všetko.Mám ísť s ním niekam na vyšetrenie, alebo mám ešte počkať.

capricieux
16. aug 2010

@lubika75 ahoj, ja som si citala tuto diskusiu a isla som, nic nepokazis ked ti na syna pozrie logoped a pripadne neurolog, my ideme este aj k psychologicke a uz sa mi to vsetko zda jasnejsie odkedy mam viac informacii 🙂 pomoze ti to, ja sa az tak nevyznam ale su tu dievcata co ti poradia viac 😉

rozala111
18. aug 2010

@lubika75 - ahoj, nas maly ma 2,5 roka, od 2 sme u logopedicky, presne kvoli tomuto. Isli sme co najskor, aby sme stihli vsetko do skoly dobehnut. Hovorim do skoly, pretoze mojej sesternicin syn zacal chodit ku log. s takymto niecom ako 3 rocny a teraz ma za sebou 1.triedu - ma velke problemy s pisanim, hovori sice uz celkom fajn, ale napriklad hovori miesto čo = co, mačka = macka a podobne. takze aj ked pise diktat a sam si to predhovara, tak so aj pise zle a tomuto sa chcem vyhnut, aspon dufam, ze sa to podari
syn konecne naskocil na vlak hovorenia, po pol roku, hovori vety z 2 - č slov, komunikuje dobre, ale problem je, ze nechce vobec artikulovat, on je strasne nadseny, ze zacal hovori, a tak si vystaci aj s hovorenim bez pohybu pier, cize, clovek mu rozumie, ale musi byt s nim dlhxie,aby prisiel na sposob.
nieco hovori pekne, ale nieco fakt uplne bez pohybu pier. Neviem, ako ho to mam naucit, ak viete poradit, ako ho motivovat, prosim pomozte 😖 od septembra ide do skolky, tak dufam, ze mu tam pomozu, ak to bude ucitelka chciet.

sisstin
19. aug 2010

@felixa Felixo, jdi někde na obzoru? 😕 😀 U nás dneska byla již ta zminovaná logopedka, a už to bylo naposledy 😉 teda ona tam v Rané péči končí( proč, to nevím), ale u nás by zkončila i tak 😝 dneska to bylo absolutně příšerný, zas po Tygrovi chtěla, aby dělat to její oblíbené "prosím prosím"..takže on ukazoval, naznačoval..a zas ho nutila to dělat. Takže záchvat jako prase...

a pak to gradovalo tím, že do něj furt hučela : řekni dej, dej dej..a asi mu to nechtěla dát, dokud to neřekne. Tak to už jsem se teda ohradila, že asi těžko řekne dej, když neumí udělat ani ssss, nebo bůůů 🙄 on chytil takovej amok, že do mě začal dokonce MLÁTIT!!!!! což se ještě nikdy nestalo, on nikdy nikoho neuhodil do téhle doby...

takže jsem si řekla teda jasně dost, a snad budeme chodit k jiné, na které mám dobré reference od maminek dětí s dysfázií i s jinými horšími problémy 😉

zuzanada
20. aug 2010

@sisstin, to je nejaká hrozná logopedička?! Chúďatenko tiger, musel byť nazúrený do nepríčetnosti. Tá logopedička nevie absolútne vycítiť pokiaľ môže u ktorého dieťaťa zájsť.?! Bohužiaľ je ich veľa takých, ktoré si vykonávajú svoju "prácu" tak, že si ju proste odrobia podľa predpisu a iné ich vôbec nezaujíma!!! Ale veď predsa pracujú s deťmi, ktoré majú nejaký problém a nie so strojmi, ktoré na povel zopakujú, čo práve chce ona. A ešte sú to deti v období vzdoru, tak tam s tým donucovaním moc ďaleko nezájde!

Je to hrôza, ale bohužiaľ aj realita. ☹ 😒

rozala111
20. aug 2010

To je strasne, moj syn by sa tam v tomto vzdorovitom obdobi asi zblaznil od zurivosti z toho co od neho nasilu chce. Je pravda, ze aj nasa log. na 1. sedeni od neho chcela, aby pri vhodeni kocky povedal šup - a potom mu pusti zato hudbu - ktorú mal rád, ale keď to nechcel robiť, tak prestala. A hlavne Tinko si tú hudbu pustil sám. Takže ju nepotreboval - a tak zistila, že musí ísť na neho úplne inak.
Náš syn je strašne tvrdohlavý, ale napriek tomu, že nehovorí toho veľa, je nadpriemerne inteligentný, čo mu ale sťažuje to, že myslenie, ide strašne rýchlo oproti hovoreniu, a niekedy je až zúfalý, ked mu nerozumieme. To ma strašne mrzí, lebo neviem, ako to bude v škôlke, ako bude komunikovať, lebo stále rozpráva, a chce sa zapájať, ale deti a cudzí mu nerozumejú, až mi je do plaču, keď si ho predstavím, takého strateného, keď s ním nikto nebude hovoriť. ☹

sisstin
20. aug 2010

@zuzanada no já ji spíš podezřívám z toho, že nikdy nepracovala se skutečně nemluvícím dítětem 😉 že spíš zná jen děti, které patlají atd. Protože jinak si fakt neumím vysvětlit, jak může chtít po dítěti, které nemluví VŮBEC..neudělá ani zvuk zvířátka, prostě nic ( teda abych mu nekřivdila, tak říká účelově NE a MAMA 😝 ), aby řeklo Dej 😕

@rozala111 mně se jakákoliv terapie nelíbí formou odměn 🤐 dítě by mělo spolupracovat, protože ho to baví a zajímá, a ne kvůli nějakýmu bonbonu a podobně.. Tygrovi jsou nějaký odměny úplně ukradený, ten na ně z vysoka dlabe 😅 😅 😅 jinak tvůj chlapeček je ještě docela malej, to se může změnit všechno 😉 vy máte nějakou dg. nebo ještě zatím ne? Tygra ten fakt hrozně, ale hrozně zajímají písmena a různý nápisy...takže půl dne u toho strávíme - teda mezi pozorováním psů a lidí z okna a chozením po venku 😅 😅 😅

sisstin
22. aug 2010

tak my jdeme zítra k té nové logo, na kterou jsem dostala kontakt..tak jsem zvědavá 😉 prý to zatím bude po 15minutách otukávačky, což mi teda vyhovuje, protože Tygr stejně dýl nevydrží. Cena je 60kč za konzultaci, je to pedagogický logoped, takže se musí snažit, když si to člověk platí. Tak doufám, že to bude lepší než doted...uvidíme 🙂

zuzanada
23. aug 2010

@sisstin držím palčeky u tej novej logo. Dúfam, že to bude už lepšie. My sme zase nastúpili do špeci škôlky. Reval tam ako "tur", ale to len preto lebo sa musel prezliecť a to on v poslednej dobe neznáša. Ešte, že je leto lebo strašne rád chodí holatý a obliecť ho jednoducho hrôza!. 🙂 On je asi rodený naturista. 😉 😅

sisstin
23. aug 2010

@zuzanada já jsem slyšela, že právě tyhle děti jako je Matýsek mívají zesílené nějaké smysly, třeba čuch, hmat atd. A můžou mít hrozně citlivou kůži a to oblečení je jim nepříjemné 😉

my k té logo jdeme už dneska, tak se docela těšim..Tygr je zatím od rána dobře naladěnej, už se těší, že pojedeme autobusem...tak tam snad nebude hysterčit 😝 😅

felixa
24. aug 2010

@sisstin - drzim palce, nech nova logopedka je super. 🙂 Dobre si urobila, ze od tej neschopnej si odisla. Najlepsie je, ked taketo situacie, ktore su vlastne velmi vazne, sa riesia hned. Ty by si tu nemoznu logopedicku nezmenila, ale zla logopedicka by pokazila tvoje dieta. Maly by aj inde potom mohol reagovat placlivo, vzdorovito, zlostne alebo inak zle. A v samotnej reci (o co vlastne ide) by ani nenapredoval. Dieta musi byt v pohode pri "praci" s logopedickou, inak to sedenie nie je efektivne.

sisstin
24. aug 2010

@felixa tak zatím dojmy super. Paní je doma na mateřský, takže tam měla ještě čtyřletou a dvouletou holčičku. Bylo to tam hrozně domácí a skvělý. Tygrovi se holky moc líbily, mohl si tam hrát u nich v pokojíčku s nima. Já se zatím bavila s logo, jak se vyvíjel atd. Zatím nám dala jednoduchý cviky na mluvidla, dýchání do ruky m a n, a pak nafukování tváří přes ruku na b a p 😉

Říkala, že pro nás by byly asi nejlepší ty komunikační tabulky, že on se na obrázky a fotky chytá dobře, tak aby se taky sám mohl vyjádřit. Máme si taky udělat denní rozvrh dne, k tomu nám vytiskne kartičky, dáme si to na magnetický pásek a postupně, jak se budou ty činnosti dělat( jídlo, čištění zubů, hraní, spaní atd.), tak on si bude ty kartičky sundávat 😉

no prostě zatím skvělej dojem, Tygr tam byl úplně v pohodě, paní se mu líbila...takže v pondělí jdeme znova 😉

holesov
24. aug 2010

dcerka má 22 měs.ještě vubec nemluví neříká ani máma ani táta,nic,jen řekne au nebo bo,ahoj řekne aj,,,tot všechno myslíte že by nám mohla už tedka pomoct logopetka???

sisstin
24. aug 2010

@holesov v tomhle věku bude těžký někoho sehnat, teda pokud nemá tvoje dcerka jiné problémy 😉 rozumí mluvené řeči? Sdílí pozornost, ukazuje? Jestli "jen" nemluví a jinak je naprosto standartní dítě, tak se ti žádnej logoped věnovat nebude...pak má problémy i s recepcí, popř. celkově s komunikací, tak nějaký klinický už by se vás ujmout mohl 😉

felixa
1. sep 2010

@sisstin
To je super, ze logopedicka je taka uzasna. Citala som si aj v inych temach, ako si o nej pisala. Takychto logopediciek, ktore to vedia s batolatami, asi nie je vela (aspon na Slovensku urcite nie). Inak, ako pracuje s tvojim malym, mi pripomina Katarinu Hornakovu (spoluautorka tej publikacie "Kniha o detskej reci"), ku ktorej som chodila ja s dcerkou (dcerka mala vtedy 2,5 roka). Tiez zacinala s dcerkou uplne od zaciatku, bez ohladu nato, co dcera uz vedela.

U mna je zase nove to, ze 2.9. dcerka nastupuje po prvykrat do skoly. Uplne mi zviera zaludok, ze ako bude. Dost mam z toho nervy, ale pred malou nedavam nic najavo, ju povzbudzujem a "tesim" sa s nou a pod. Mala este pred polrokom vobec nechcela ist do skoly, aj ja som bola rozhodnuta, ze bude mat odklad. Ale dozrela, dobehla, co potrebovala, je kompenzovana, tak uz koncom aprila, v maji som videla, ze do skoly pojde.

Inak, ani dcerka nechcela ist do skoly, ale od toho maja sa to prelomilo aj u nej a zacala sa do skoly tesit. Hoci niekedy ma aj ona obavy, ze ako bude, ze ci nebude mat "patky" (5-ky) ☹ , chuda. Tak ju vzdy povzbudim, ze prvacikom sa 5-ky nedavaju, a ze ked jej nieco nepojde, tak to postupne preberieme, ze jej pomozem a ze sa porozpravam s pani ucitelkou. 😵 Tak uvidim, ako bude. 😵

zuzanada
1. sep 2010

@felixa, držím Vám palce aby ste školu zvládli. Ja sa pamätám na začiatky mojej dcéry a na prvé rodičko, ktoré ma doslova "paralyzovalo", keď pani učiteľka zahlásila, že deti ktoré nastupujú do prvého ročníka a nevedia písať a čítať, tak to budú mať ťažké. Bohužiaľ mala pravdu a ona išla tempom tých najlepších. Mňa to predtým ani vo sne nenapadlo, nakoľko dcéra aj keď mala ročný odklad vôbec nejavila nejaký veľký záujem o čítanie alebo písanie, ale predpokladala som, že však v škole sa to postupne naučí. Boli to 4 oddreté roky, kedy sme nad knihami sedeli pravidelne a dennodenne aj 4-5 hodín. Teraz, je to ale O.K. Nie je síce jednotkárka a na tom vysvečku máme aj zopár trojek, ale zmierila som sa že je jednoducho lepší priemer a teraz je dokonca prijatá na gympel, lebo celkom fajn urobila monitor a aj skúšky. 🙂
Niekedy je fakt lepšie nemať na dieťa príliš veľké nároky, aby sme v ňom nepotlačili aj to čo vedia, ale potom sa boja povedať alebo napísať. Nemôžu byť všetci géniovia!!!! 😉

strociatka
1. sep 2010

@zuzanada no ja mam vela skusenosti a mozem ozaj povedat (z vlastnej skusenosti), ze priemerne deti maju najlepsie moznosti uchytit sa v zivote. Napr. ked som chodila na strednu skolu to bolo vidiet najviac: ked sme ju skoncili tak ziadna z dievcat co boli vyslovene jednotkarky a tzv. skvele studentky sa vobec nedostali na vysoke skoly a baby co sme boli uplny sedy priemer sme sa na vysky dostali vsetky, ktore sme chceli. Takze hlavu hore, mozno je ako ja, leniva a treba ju nechat nech sa sama rozhodne co chce.

macca5
1. sep 2010

@zuzanada,akoby som čítala o našej skúsenosti so st.synom,ostala som prekvapená ,ked mi učitelka vo 3 triede povedala,že ona má v triede 25 a asi 5 detí ,ktoré majú nejaké postihnutie a ona sa im nemože venovať,lebo sa musí venovať tým ostatným.Vtedy sme ešte nevedeli,že syn je vlastne dyslektik a dysgrafik,on bol pre nu len dieťa s fenylketonúriou,čo vlastne vobec nesúvisí s učením.Velmi sa ma to dotklo,ved je lahké sa venovať šikovným deťom a tie čo nestihajú sú pre nu problém.Syn je teraz už na strednej a dá sa povedať sa sa mu darí.Pár učitelov a profákov ma presvedčilo o tom ,že sa v živote nestratí a vidím ,že majú pravdu .Jednotky na vysvedčení nie sú doležité. 😝
Už som sem dávno nepísala,ale diskusiu sledujem stále.Samko sa v reči velmi zlepšil,už povie všetko okrem R,ale párkrát sa nám už podarilo.Logopédka nás pochválila,a sama vidím,že jeho reč je čistejšia a krajšia ako u jeho rovestníkov,ktorí síce rozprávali včas,ale doteraz nerozprávájú čisto.Všetkým Vám držím palčeky aby sa aj vaše detičky rozrozpávali.Ste skvelé maminy,prajem Vám vela trpezlivosti a vela vela úspechov. 🙂

macca5
1. sep 2010

@felixa,určite to zvládnete,zvládli ste už aj ťažšie veci,držím palce,doležité je aby si dcéra našla dobrú kamarátku a mala chápavú učitelu a v Tebe velkú oporu.Držím palce 😉

prusakova.maria
1. sep 2010

Ahoje! Už dlho som tu nepísala, ale diskusiu sledujem stále. Aj môj syn zajtra nastupuje do 1 ročníka a ja mám obrovský strach. Síce už je na školu zvyknutý, lebo v nultom ročníku to mali dosť podobné ako v prvom, len sa tam neučili čítať. Na vysvedčení mal 3 z matematiky a 2 zo slovenčiny. Dá sa povedať, že mu to celkom išlo, len ho akosi nemôžem dotiahnuť k učeniu. Urobí si len domacu ulohu a ostatné veci už so mnou opakuje len s plačom. Syn mal teraz 7 rokov a jeho spolužiaci už budu mať 8 tak je trocha v nevýhode. S rečou je to omnoho lepšie. Hovorí všetko len čistotu reči doladujeme.

felixa
1. sep 2010

Baby, dakujem za podporu, dufam, ze to v skole nebude az taky sok.

Inak, dcerka sice nemala odklad, ale na jesen uz bude mat sedem rokov, takze bude v triede patrit skor k tym najstarsim detom. 🙂 Keby sa narodila v lete, tak uz by jeden odklad mala. Okrem toho, ze sa jej venujem, tak presla aj roznymi kurzami - predskolskej pripravy, fonamatickeho uvedomovania, grafomotoriky a mesiac chodila do Dialogu, 🙂 takze na skolu bola pripravovana.
Scita, odcita do desat (s pocitadlom alebo realnymi vecami aj cez desat a viac), chape nasobilku, menej, viac..., pozna abecedu (velke, male tlacene pismena), teraz cez prazddniny dokonca zacala citat - nadpisy v casopisoch, knihach, kratke vety, napisy v meste (sice pomaly, ale precita si to sama)... Je pripravena do skoly presne podla ministerstva skolstva, co som si nasla, ze by deti mali vediet (teda okrem toho citania, to deti este oficialne nemusia vediet), takze to je "plus".

U starsej dcery sa tiez islo podla najlepsich ziakov, ale k tym patrila aj ona, tak ma to netrapilo. (Resp. nevedela som, ze ci niektore deti nestihali alebo mali problemy, ucitelka na rodicku s kazdym rodicom hovorila individualne). Teraz naozaj vidim, ze v tej triede ma ucitelka robit kompromisy, kazde dieta je ine.

Znamky nie su to hlavne, ale aby boli deti spokojne. Ja sa obavam, aby ju ucitelka nedeptala, ak nebude nieco vediet. Otrasne je podla mna, ak ucitel zacne tvrdit, ze dieta je lenive a pod. Potom to budem musiet riesit cez pedagog.psychol.poradnu. A este je stredne hyperaktivna, 😨 Nastastie je dobra, pocuva a poslucha 🙂 , len telo musi mat v pohybe. Vecne niekam kladie ruky, preklada nohy, vrti sa na stolicke a pod. - tak sa u nej prejavuje hyperaktivita. Tak uvidim, ze co na to ucitelka. Lebo ak by dcerku nutila ticho sediet, tak mala sa bude sustredit na svoje telo a nie na vyuku ☹ .

@prusakova.maria Citam, ze napredujete. To je super. Len ma prekvapilo, ze spoluziaci tvojho syna budu mat 8 rokov. Snad nie vsetci?

wikus206
1. sep 2010

Môj synček má 2 roky a 3 mesiace a ideme tiež zajtra do škôlky..ja som s ním bola od narodenia a ťažko sa odo mňa odpúta aj keď niekde idem.... rozumiem mu najlepšie iba ja...ale čo bude v škôlke neviem... až tak veľa nerozpráva ale čo chce to vie povedať...ešte slová nespája do viet...ale pevne dúfam že nástupom do škôlky sa veľa zmení a rozrozpráva sa... 😎

wikus206
1. sep 2010

Napríklad na korytnačku povie hnačka... 😀 keď to začne v škôlke hovoriť tak to bude riadny trapas.... 😅

prusakova.maria
1. sep 2010

felixa, v nultom ich bolo 9 a len môj syn a ešte jeden chlapec mali 6 rokov ostatní mali 7. Ano máš pravdu celkom nám to ide. K tej hyperaktivite akoby si písala o mojej mladšej dcérke. Niekedy som zufala, hlavne ked sa potrebujem učiť so synom

zuzanada
3. sep 2010

@wikus206, myslím si že väčšina detí, ktoré idú prvý krát do škôlky sa boria s problémom odlúčenia od matky. pani učiteľky už vedia ako na to a prvé dni aj tak tam nebude na celý deň. Môžeš sa sama rozhodnúť na ako dlho ho tam necháš, koľko tvoj drobec zvládne.
S tým rozprávaním si vôbec nerob starosti, lebo dieťa v tomto veku máloktoré hovorí čisto a všetko a aj na tie vety má trošíčku čas. Kolektív v škôlke by mu mal v tom pomôcť.
Držím palce, aby sa mu v škôlke zapáčilo a chodil tam rád. 🙂

A ako ste prežili ten prvý deň? 😉

wikus206
4. sep 2010

@zuzanada ahoj..no prvý deň bol celkom super...aj sa naučil nové slová čo som sa veľmi prekvapila a ešte aj chlebík v škôlke spapal čo je u nás veľký rekord lebo doma do neho natlačiť pečivo ani za svet...druhý deň to bolo horšie plakal nechcel isť tam ale som hned zduchla...a učitelka vravela ze bol oveľa lepsi ako ten prvý den...on isiel hned na celý den pretože musim chodit do prace..som rozvedena a nadalej na materskej by som to financne nezvladla aj ked rodicia mi velmi pomahali...dufam ze to utiahnem ked budem chodit do prace urcite to bude lepsie ako ten biedny peniaztek co dostavame...
uz pomaly zacina opakovat vsetky slova po mne ked sa s nim rozpravam tak tomu sa velmi velmi tesim... 😅

zuzanada
6. sep 2010

@wikus206, som rada že takto pekne napredujete. Začiatky v škôlke sú vždy ťažké, ale má veľmi dobrý predpoklad, že to do takého mesiaca celkom zvládne. Občas sa tiež v budúcnosti určite stane, že sa mu nebude chcieť ísť, ale to je normálne. To sa koľkokrát ani nám nechce ísť do práce. 😒
Úplne ťa chápem, že si tam drobca nechala na celý deň, lebo bohužiaľ zamestnávateľov nezaujíma nejaké adaptačné obdobie dieťaťa v škôlke. No čo už, žiť človek z niečoho musí. ☹

radulka77
18. sep 2010

ahojte, vyhľadala som túto tému kôli tomu, že moja dcérka Sisi na svoj vek vraj málo rozpráva.. má 2,5 r. a nechce sa jej veľmi rozprávať.. melie si často svojou rečou taká kórejčina by som povedala 😀 a slová čo jej rozumieme sú: mama, tata, havo, mňam, sisi, kaka, poď, ano, nie, katiťa = kačica, káče=skáče no a to je asi tak všetko, aspoň to čo mi teraz napadlo.. no hlavne okolie mi hovorí že málo hovorí, ja viem že niektoré deti sa rozkecajú až okolo 3r. alebo v škôlke, no neviem, či by som nemala ju nejako inak motivovať k rozprávaniu, lebo nechce opakovať ani jednoduché slová, snažím sa ju naučiť nové veci napr. cucu akože cukrík, nech si ho vypýta, ale ani sa nesnaží to zopakovať po mne.. ☹ poraďte mi prosím či mám zmeniť prístup, alebo ísť rovno k logopedičke.. ? ďakujem krásne za rady.. 😵

sisaka
18. sep 2010

@radulka77 moj syn zacina opakovat slova az teraz 2r 5 mesiacov, z coho sa vsetci tesime, uz som si myslela,ze ostaneme pri nejakych 20 slovickach, doteraz hovoril podobne ako tvoja dcerka, ja som to riesila pohovorom s lekarkou, ktora mi na zaklade toho, co som jej povedala, povedala, ze syn je sice pozadu oproti priemeru, ale nevidela v tom ziadnu patologiu (boli sme tam pred 2 mesiacmi) Odsleduj si (najlepsie nejaky tyzden, dva), ci do jej slovnika pribudne nejake slovko- dve, dolezite je, aby nestagnovala, ak ide pomalicky dopredu, tak by to malo byt v poriadku. Mimochodom syn zacina teraz opakovat, ale len to, co chce, ked mu poviem, aby zopakoval, tak zo zasady nezopakuje 😉