Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

sisstin
28. apr 2011

@valika_val on ti stejně nikdo nic lepšího neporadí...neurologie, sluch a prostě čekat a rozvíjet...neexistuje nějaká zázračná terapie, která ti zajistí, že bude 100% v pořádku 😉 můžu ti pak napsat, jak rozvíjet ukazování, pozornost, slovní zásobu pasivní....mám spousty typů a rad...

ale u takhle malého miminka se opravdu nic jiného dělat nedá, od 18m dobrý klinický logoped se zkušenostmi by mohl být ochotný vzít dítě do péče, ale většinou se s tebou dřív jak ve 24m dítěte bavit nebude 😉 víc prostě udělat nemůžeš zatím 😉

sisstin
28. apr 2011

@valika_val syn začal ukazovat prstem a sdílet pozornost v 25měsících... 😉 byl celkově opožděný ve vývoji, to už jsem tu psala...do dvou let byl totální mimon - rozuměl asi jako 15m dítě, nic ho nezajímalo, jen si seděl u krabice s hračkama a vyndával je a zandával 😉

začli jsme s terapií, a cvak...opravdu do roka to všechno dohnal - byla ta několikahodinová denodenní práce, ale vyplatilo se 😉 ano, není úplně v pořádku, má expresivní poruchu řeči, ale oproti tomu, jak to vypadalo v jeho dvou letech, to už je úplná nádhera...je to standartní dítě, které prostě špatně a málo mluví, zatím 😉

takže ty, pokud začneš s chlapečkem "makat" už ted, tak tam je ta šance fakt obrovská, že se to dá do pohybu a bud úplně kompenzuje, nebo aspon dost vylepší. Samozřejmě 100% jistotu mít nemůžeš, že to v pořádku bude...ale to ti neřekne fakt nikdo 😉 takhle to prostě u toho dětského vývoje je...do tří let může být nerovnoměrný a opožděný... 😉

sisstin
28. apr 2011

@valika_val aby začal ukazovat, tak nejdřív musí chápat tvoje ukazování 😉 pokud to nechápe, tak prostě ukazovat zatím nebude...

první stupen je ten, že dítě chápe ukazování od matky, tzn., že se dívá tím směrem a ne na ten prst (syn dost dlouho nechápal ani mé ukazování, prostě mi čučel na ten prst a nechápal, že se má koukat na to, co ukazuju)...pokud tohle pochopí, tak začnou ukazovat na věci, které chtějí... to se dá učit - když třeba budeš vědět, že chce autíčko...tak před něj postav to auto a jiný předmět, vem jeho prst a prostě normálně fyzicky mu tím prstem ukaž na to auto a řekni" chci"...

až když se dítě naučí ukazovat své potřeby, tak teprve potom začíná sdílet pozornost....sdílení pozornosti se už naučit nedá, to prostě bud dítě má, nebo nemá.... u dětí, které mají poruchu porozumění mluvené řeči se to sdílení pozornosti začíná objevovat klidně až po třetím roku....u autistů se to většinou nevyvine vůbec.

no nic, nebudu to tu zahlcovat, kdyžtak jsem v Matka, otec, rodina - nestandartní děti... 😉

felixa
28. apr 2011

@valika_val
Ak si precitas pozorne moj prispevok zistis, ze nezlahcujem to, ze tvoj syn nerozprava. Naozaj to moze byt vselico. Ale nepomozes mu, ak ho nechas len tak, nebudes sa snazit ho rozvijat, lebo budes mat pocit, ze to aj tak nevedie k nicomu. Ja som so svojou dcerkou prisla ku klinickej logopedicke, zaoberajucou sa rannym vyvojom deti, ked mala dcerka 2 roky aj 5 mesiacov. Ty mas vyhodu, ze maly ma iba rok.
A zacinala som dcerku ucit hovorit uuuplne od nuly. Akoby bola hlucha. Logopedicka mi hovorila, ze nech to nevzdavam, ze dcerka najprv nebude vobec reagovat, ani odpovedat, ze budem mat pocit, ze jej to aj tak nezabera, ale ze raz zareaguje. Naozaj. Po mesiaci intenzivneho denneho niekolko-hodinoveho venovania sa dcerke, dcera konecne "vytlacila" zo seba nove slovo. A velakrat jej hlas znel az "hrozne", normalne sme sa s manzelom bali, ze bude mat vazny postih.

A tiez sme si vselicim presli. Hlavne jednym "milym" psychologom (myslim ironicky), ktory po par minutach skonstatoval, ze dcera je "retardovana". A opak sa ukazal pravdou. Preto tiez ti pisem, ze nemusi to s nim byt nakoniec az take hrozne. Ale samozrejme, to sa neda teraz urcit. Dolezite je, aby si sa mu zacala intenzivne venovat v recovom a mentalnom rozvoji. Aj keby mal nakoniec nejaku vaznu diagnozu, tieto deti ucenim naberaju, a je to s nimi potom lahsie, ako ked sa nic nenaucia. A najviac naberaju do prvych 3 rokov veku, potom este do 7 r., ci uz su postihnute alebo nie. Drzim palce.

valika_val
28. apr 2011

@felixa
v dobrom zavidim, ze to najhorsie ste si uz presli... ze mate za sebou vysledky, posun, vydychli ste si (aspon ciastocne). dava mi to silu a aj nadej, ze vsetko bude len lepsie. samozrejme sa neveim ubranit svojmu druhemu ja, alebo ako to nazvat, ktore riesi hlavne "co bude, ked..." v negativnom zmysle. stale si hovorim, ze nie ja som ta prvorada, ale moj syn. zial ak ja nebudem ok a vyrovnana, len velmi tazko mu budem vediet pomahat. preto sa chcem co najrychlejsie dat dokopy, aby som mohla urobit maximum, co sa da. a aj tak mam pocit, ze aj keby som robila neviemco, aj tak to maximum nebude 😔

uplne nespravne (uvedomujem si to) som rada, ze ste tu vy, mamicky s detmi, ktore maju problem. urcite mate vela svojich starosti, ale napriek tomu ste tu, na fore, podporujete a radite. to je uplne skvele a dakujem a dufam, ze aj ja budem moct pomoct dalsim - ked pride cas.

prave sme s muzom mali debatu, dost filozoficku, o zivote, o pocitoch, o takych veciach, ktore sme predtym nahlas nerozoberali. na jednom ceskom fore som si precitala strucny pribeh mamicky, ktora sa citila potrestana za svoju pychu (tykajucu sa jej dietata, lebo bolo v niecom skvele). tak isto sa citim ja. aj ked som sa branila porovnavaniu, aj tak som svje dieta videla ako uzasne a najlepsie zo vsetkych. teraz mi padol hrebienok a musim sa zmierit s tym, ze pravda je inde. najhorsia v tomto stave je neistota, ktora prameni z toho, ze este neviem, akou cestou sa budeme musiet vydat... aj dens som uplne plytko premyslala nad tym, ako ine deticky v kociku blabotaju, ukazuju a tesia sa zo zivota. a moj syncek len sedel a pozeral, obcas ma stisol za prst a spytavo (zeby?) sa na mna pozrel. prislo mi to tak luto...

najdolezitejsie je urobit ho stastnym. to je moj ciel. ale na druhej strane on asi stastny je, vsak? sama by som sa mala prefackat a kopnut do riti a prestat s marnenim casu takymito myslienkami. aj ked sa mi zda, ze toto, co sa teraz vo mne deje, je nevyhnutnou sucastou cesty, po ktorej sa vydame.

a dost bolo filozofovania.
v postielke mi spi poklad, ktoreho cenu som asi doteraz neocenila. toto je poriadna priucka a ja prisaham, ze som sa poucila navzdy a maximalne. odteraz vsetko bude inak, slubujem 😵

a fakt este raz dakujem tebe, aj ostatnym, za to, ze sa venujete nasmu pripadu. nikdy som si nemyslela, ze sa po diskusiach o neplodnosti alebo o manzelskych problemoch dostanem prave do tejto. ale dufam, ze vsetko "zle" je na nieco dobre.

valika_val
28. apr 2011

@felixa
este sa chcem opytat, kedze mas skusenosti, teda aj @sisstin - co myslite - mam sa venovat pomenovavaniu jednotlivych veci a cinnosti? alebo mam spievat pesnicky s opakovanim slabik?
parkrat za den sa mu totiz stane, ze povie do hracky (ktoru si drzi pred perami) mmmmm (takmer mamama). ja som nadsena, opakujem a mam hracku pred ustami tiez. mam pokracovat? niekedy to proste po mne zopakuje (alebo nie po mne, len skratka povie nieco ako MeMeMe). neviem, ci mam slabikovat, tapkat rukami a hovorit tap tap, alebo bum, bac, tanči, ňeňeňe, nanana... alebo sa na to uz vykaslat a pomenuvat konkretne veci - ham (jedlo, jedenie), pit, lego, kaka (kacka), hav (mame psa), brm (auto), toto (ukazovanie smerom).
dik.

sisstin
28. apr 2011

@valika_val na takhle malý děti je lepší mluvit tou "miminkovskou" řečí 😉 líp se jim to vyslovuje, ale fakt pak dodržuj to, že ten jeden předmět (věc, zvíře, činnost) budeš pojmenovávat pořád stejně, aby v tom neměl guláš 😉

sisstin
28. apr 2011

@valika_val jinak moc doporučuju tuhle knížku, je fakt bezkonkurenční 😉 http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=44472203&tab=1

valika_val
28. apr 2011

uz som im napisala, ci ju posielaju aj na slovensko, dik!
na martinus.sk ju dostat za 8,17 + postovne 😠

marecek4
28. apr 2011

@valika_val neber to prosím nijak zle a ani si nemysli že bych chtěla zlehčovat Tvoje starosti-ono je nechce zlehčovat určitě nikdo-ale myslím,že Tvůj prcek má ještě čas,naše nejstarší sice začala někdy v osmi měsících vykládat mama,tata-ale pak šla do nemocnice na operaci a nemohla jsem tam bý s ní,stačilo čtrnáct dní a byli jsme na úplném začátku,byly jí dva roky a pořád nic,jen ukazovala a mrčela,jediné co řekla bylo Hoziku-oslovení brášky,myslela jsem si že jí nějak poškodili třeba sluchovod,protože jí škrabali kost za uchem a vlastně jí celý ouško přitáhli jako by ho měla odstátý-na audio nám řekli,že nějaké porušení-ale minimální tam je,ale rozhodně ne takové aby nemluvila,tak nám byla doporučená školka,tak nastoupila v těch dvou letech a stejně mluvit nezačala,až někdy kolem čtvrtého roku se rozvykádala,takže pokud Ti dr řekne,že je vše v pořádku tak bych nic nějak nehrotila,možná bude malý introvert-ti jsou myslím takoví netýkaví a od malička prostě sví a po svém si všechno dělají,rozhodně ale ber svoje dítko takové jaké je-Ty budeš v pohodě a ono taky,možná že právě děláš všechno nějak pro něj křečovitě,ani Ty nemáš chuť se pořád smát

keenfan
29. apr 2011

Ahoj dievcata,poprosila by som od Vas radu, mam takmer trojrocneho syna kt.ma od neurologicky diagnostikovany oneskoreny vyvin reci, dostali sme aj odporucenie k logopedicke, mali sme ist k nej po Velkej noci ale sme to nestihli lebo sme cestovali nazad a tak pojdeme tak asi za mesiac najskor...
Vec je v tom ze teraz-tak asi mesiac dozadu sa uz troska viac rozrozpraval ale neviem ci je to dost alebo stale malo...Oproti tomu co vravel predtym je to pokrok, ale stale je to malo v porovnani s inymi detmi v jeho veku, ktore uz vedia cele vety, aj maju cistu vyslovnost ze im rozumie aj cudzi clovek...Maly ma take hatlaniny(dost babatkovsky hovori) ktorym rozumieme my a teraz ako sme boli na sviatkoch doma tak mu rozumeli st.rodicia ale aj to sa velakrat pytali nas ze co to hovori...Neviem teda ci este pockat, alebo to viac riesit....
A tiez sme mali ist aj na logo v CZE nakolko tu byvame ale zrusila som to pretoze neviem ci to ma vyznam ked nanho hovorime slovensky...Ci? 😒 Vdaka za rady 🙂

felixa
30. apr 2011

@keenfan
urcite zacni syna rozvijat po logopedickej stranke spolu s logopedickou, ak hovorite po slovensky, asi najlespie na Slovensku. Ale pokial ide o samotne rozhovorenie, tak pomoct by mohla aj ceska logopedicka, ktora by teba ucila (naucila) ako sa malemu venovat. Ale to by bolo najlepsie prebrat s nou, ona ti sama urci, ci to ma vyznam ked ide o iny jazyk, ako s nim rozpravate vy.

Dobre je sa syncekovi venovat po logo stranke, kedze uz ma tri roky a stale rec nie je o.k., aby do skoly stihol mat spravnu vyslovnost, gramatiku. Deti, ktore nemaju spravnu vyslovnost alebo maju este aj nejake dalsie problemy, ovela tazsie zvladaju skolu. A este. Deti, ktore neskor zacinaju rozpravat, mozu mat specificke poruchy ucenia, ako dyslexia, dysgrafia, atd.. (samozrejme nie vsetky, ale to sa vopred nevie). A preto je lepsie, cim skor ich podchytit, aby dobre a spokojne prosperovali v skole.

felixa
30. apr 2011

@valika_val
Pre maleho su naozaj lepsie skor jednoduche vyrazy, a drzat sa len jedneho vyrazu (ako pisala sisstin). Inak, u takychto malych deti sa za slovo poklada aj zvuk a gesto. Napr. ako robi kravicka - mu (alebo kravicku vzdy pomenuje mu). Spytas sa, aky narastie veliky - on zdvihne rucky do hora, cize spravi gesto, ze bude velky, to je tiez vlastne slovo. Alebo, ked ta vola, nepovie nic, ale kyva rucickou alebo prstekom k sebe, to je tiez vlastne slovo.

Inak, ty si tusim pisala, ze si maleho nejak neucila. Ono, s detmi to funguje tak, ze vedia len to, co ich druhi naucia. Niektore deti su vnimavejsie a staci im vsetko sledovat, druhym sa treba venovat intenzivnejsie. A napr. pri vyvinovej dysfazii expresivneho typu dieta nema dobre vyvinuty fonematicky sluch, aj ked samotny sluch je v poriadku. Preto tazko rozlisuje jednotlive hlasky v slove, vsetko mu znie len ako intonacia, a musi sa velmi sustredit. Preto je dobre, ked sa na neho rozprava pomaly, zrorzumitelne a jednoduche slova.

valika_val
30. apr 2011

@felixa
dik, tak mudro pises... vyznas sa? (vlastne tam by mala byt bodka namiesto otaznika) 😉

najviac casu venujem nezodpovedanej otazke, ze aku diagnozu moze mat moj syn 😔 krutim sa stale dookola a dnes som citala take zdroje, z ktorych mi vyslo, ze maly je tazky autista a nikdy sa nic nenauci. tak ja neviem.
strasne ma stve, ze to pudove blabotanie nikdy nemal. hrozne zavery z toho pramenia...
inak ten ocny kontakt sledujem par dni a nezda sa mi to take strasne - ak sa ovsem nesustredi na nieco, co ho prave zaujalo. ak nie je nejak specialne zaujaty niecim, co zbadal, je ochotny sa na mna aj otocit.
najhorsie je to asi v aute v autosedacke - tam stale sedi ako pat penazi a pozera von oknom, absolutne ho nezaujima, co sa v aute deje. ale nieco podobne mam aj ja - nesoferujem, lebo auto na mna posobi ako zacarovana komnata. sadnem a nie som schopna ani rozpravat, len sedim a kukam von a chce sa mi spat 😀

akurat mi dost vadi (ano, zase nieco ine), ze neziada pomoc. ak nieco chce, ide po to, ale ak to nevie dostat, otoci sa a vezme si nieco ine. nepopisala by som to, ze sa toho rychlo vzdal, ale skor tak, ze to nie je prenho az take zaujimave, ako si povodne myslel. provokovali sme ho s muzom, ale ani lopticky, ktore miluje, ani po tych nepistal.
a ked napriklad vybera hracky z nejakej nadoby, pridem k nemu, chcem aj ja vybrat, alebo naopak, dam dnu a on sa znechotene zatvari a ide prec - ze preco ho otravujem ☹
nanho skor plati, ze sa pride po mne vesat ak ho ignorujem. cim viac sa snazim priblizit sa, tym viac uteka 😔

zuzin78
2. máj 2011

@sisstin ahoj, mohla by si mi poslat link na tu knizku, co si davala tu link? nic mi tam neukazuje, ked na to kliknem.

dakujem

sisstin
2. máj 2011

@zuzin78 no paní už ji asi dala pryč 😕 je to Cvičení pro rozvoj řeči od Charlotte Lunch a Julia Kidd . Fakt je úplně super, je to zaměřené už na úplně malá miminka, je tam vše - jak rozvíjet oční kontakt, nápodobu, pozornost...přes první slova atd. 🙂

kukutska
2. máj 2011

Ahojte. Mam dve deticky a prednedavnom mojmu Kubkovi, takmer patrocnemu, diagnostikovali specificky naruseny vyvin reci. Ako dvojmesacny prekonal meningitidu, predpokladam, ze to z toho prameni... Donedavna som si nemyslela, ze by bol velmi "iny", ale ako mam dceru, vidim, ze uz od babatka bol jeho vyvoj uplne odlisny. Nikdy sa so mnou nechcel hrat, ked som otvorila knizku, nechcel si citat, nezaujimali ho obrazky, kreslit zacal az v skolke, nehral sa s hrackami, skor ho zaujimali kable a elektronika... Rozpravat rozprava, ale oproti rovesnikom ma naozaj chabu slovnu zasobu. Na logo sme boli prvy krat, teda bol s nim manzel. Tento tyzden nas caka druha navsteva, musime s nim viac citat knizky a ako boli u logopedicky, sam pochopil, ze si citat musime a dokonca aj co-to vydrzi a pocuva. Na dalsi den si pamata z rozpravky len cosi, takze s nim teraz citame jednu dookola. Farby detto, ucime ho po jednej, kazdy tyzden jedna farba... Zacinam sa desit toho, ze co nevidiet pojde do skoly a tam to bude naozaj narocne. Na 80% si myslim, ze nastup odlozime o rok, pre jeho dobro... Mam z toho dost tazku hlavu, ale verim, ze sa to pohne vpred... Chcem sa opytat, ci je nutna navstevu u detskeho psychologa. Netusim, ako je na tom mentalne. Sama si hovorim, ze keby som bola v zahranici a hovorila svoje pocity napr. v anglictine, ktoru ovladam naozaj mierne, asi by si mohli mysliet, ze som narusena a pritom patrim medzi normalne inteligentnych ludi 🙂 Naozaj, rec je velmi dolezita, na zaklade nej si ludia vytvoria o vas aky-taky obraz....

zuzanada
2. máj 2011

@kukutska, ako je na tom mentálne tvoj syn by ti mohli povedať aj pani učiteľky v škôlke, kde chodí. Oni predsa musia vidieť, čo všetko zvládne, resp. nezvládne oproti rovesníkom. A kde chodí drobec do škôlky a na logopédiu? My sme tiež zo Žiliny a tiež máme aj poruchu reči. 🙂

Návštevu detského psychológa budeš musieť absolvovať, pokiaľ chceš dať drobca o rok neskôr do školy. Ja som tak bola so staršou dcérou. Tá už má teraz 16 a študuje na gympli, takže sa toho vyšetrenia neboj. To je len pre školu, aby bolo zdokladované, že dieťa ešte nie je zrelé na školskú docházku. 😉

sisstin
2. máj 2011

@kukutska při vývojových vadách řeči je VŽDY nutné spolupracovat s klinickým psychologem, to by měl být základ - zhodnotí dítě po všech stránkách vývoje 😉 děti s vývojovou vadou řeči mívají většinou normální intelekt, ale ta dysfázie zasahuje v různých poměrech (záleží, jak je postižení těžké) všechny složky vývoje, proto dítě může i zaostávat nejen v řeči 😉

jak je na tom chlapeček s porozuměním řeči? 😉

jolinka
2. máj 2011

@zuzanada nic proti ucitelkam v skolke ale oni vacsinou nejake detaily vyvoja neriesia... pre nich je kazde dieta "sikovne" hlavne ak nema problemove spravanie a vie sa obsluzit...

zuzanada
2. máj 2011

@jolinka, to máš pravdu. Ja som teraz "zhýčkaná" špeciálnou škôlkou, kde teraz malý chodí a už pomaly úspešne zabúdam na hrôzu normálnej škôlky. 🙂

jolinka
2. máj 2011

@zuzanada my ako mame zlate ucitelky a s jednou mozem dokonca rozoberat aj Katikine recove a vyvojove problemy, ale keby ja s tym nezacnem tak ona to neriesi... im staci ak sa dieta dohovori na zakladnych veciach, nejaku vyslovnost a slabsiu slovnu zasobu... su deti co trebars premlcia celu skolku a nik ani nehlesne o tom...

jolinka
2. máj 2011

kolkokrat aj bezny logoped nevie pracovat s dietatom co ma naruseny vyvoj reci, co chces od ucitelky

kukutska
2. máj 2011

@zuzanada ...Kubko chodi na Kmetovu a ma naozaj velmi dobre ucitelky. Vdaka nim vela veci zacal robit co doma odmietal - naucil sa drzat ceruzku, kreslit, sustredit na veci... Ich som sa nepytala, asi som nemala ani odvahu a aj keby mi povedali, ze s nim nie je nieco v poriadku, uz by mi nepovedali, co s tym robit... On je dost zivy, pritom ako babo bol skor kludny, ale teraz nevie co so sebou... Asi bude najlepsie ist s nim na nejake vysetrenie k psychologovi, lebo si robi co chce a neposlucha nas ani za nic 😝 ...a mozno poradi aj mne, ako udrzat nervy na uzde 😀

sisstin
2. máj 2011

@kukutska jo, a při dysfázii KLINICKÝ logoped min. 1x týdně 😉 my jsme od dvou let chodili 1x týdně, ted už chodíme 2x týdně. Při odkladovém roku před školou plánuju až 3x týdně 😉

kukutska
2. máj 2011

@sisstin ...myslim si, ze mnohym veciam nerozumie, napr. ked sa uci pesnicky, tak spieva vyslovene foneticky, nerozmysla nad obsahom. Velakrat su to prapodivne skomoleniny, akoby som ja spievala anglicky text a nevedela, o com je... Mozno to suvisi aj s tym, ze mal zhorseny sluch kvoli zvacsenym nosovym mandliam. Mandle ma vybrate, ale vcera mi spieval nejaku pesnicku, co sa ucili v skolke a niektore slova nemali ziaden vyznam.... Bud si ich nepamata, alebo nerozumie 😒

kukutska
2. máj 2011

@sisstin ...my budeme chodit raz za dva tyzdne...

sisstin
2. máj 2011

@kukutska no, že to neumí říct...to právě takhle mají děti s expresivní dysfázií, neumějí to slovo reprodukovat...ale to neznamená, že mu nerozumí 😉 Na běžně mluvenou řeč reaguje normálně? Umí názvy barev (pasivně, tj. na ukaž zelenou ukáže zelenou atd., nemusí to umět říct), měl by znát pojmy největší - nejmenší, krátký - dlouhý, široký - úzky atd. Měl by vědět, jaké zvířátko např. loví myši (ukáže na obrázek kočky), co nám dává kravička atd. 😉

kukutska
2. máj 2011

@sisstin ...farby si stale myli, vie povedat druhy farieb, ale priradzuje ako chce. Teraz uz asi vie zatriedit cervenu a zelenu, na tieto sa zatial upriamujeme a ako logopedka povedala, musi vediet priradit farby napr. cervene - srdce, zelena - trava atd. Siroky, uzky, to skor povie velky a maly, tieto protiklady mu musime nejako naznacit, aby spravne povedal. To ostatne uz vie, ale nemame uplne vsetko odskusane, ci to pozna...

sisstin
2. máj 2011

@kukutska já přesně nevím, na jaké úrovni by mělo mít porozumění 4leté dítě, syn je mladší 😉 Ale ted ve 3,5 po něm psycholožka chtěla právě tyhle pojmy největší - nejmenš, nejdelší - nejkratší, barvičky atd. Pokládala mu otázky typu: Z čeho se pije (ukázal na hrnek), čím se jezdí, za co si v obchodě koupíme jídlo, čím se stříhá. Ukazoval obrázky, ptala se ho právě, které zvířátko loví myši..prostě takové už to "hlubší" porozumění řeči 😉

Syn má expresivní dysfázii, porozumění řeči má k věku, pasivní slovní zásoba dost velká...ale aktivně má asi 300slov, spojí max. dvě slova, zopakuje krátkou tříslovnou větu, ale spontánně věty netvoří. Šíleně patlá, řeč je agramatická - nečasuje, nesklonuje atd. 😉