Tortikolis u synčeka

kikafilipko
6. jan 2008

Ahojte. Chcem sa spýtať, má niekto skúsenosti s tortikolisom? (ide o skrátený sval pri kľúčnej kosti) náš malý bol v brušku v zlej polohe a z toho mu to vzniklo. Odporúčali nám rehabilitáciu a zaujímalo by ma ako dlho trvá kým sa to úplne stratí. ďakujem

divoska
23. nov 2010

ahojte. aj my mame tortikolis. zaklana hlavu dozadu a este aj na jednu stranu je vykriveny kvoli asi skratenemu svalu alebo proste zo zvyku /prve tyzdne sme sa nonstop kojili takze som ho nedavala na brucho skoro vobec/. suhlasila som s doktorkou ze ist na vysetrenie a cvicit nejake cviky doma. ze cim skor tym lepsie nech sa mu to spravi, ale boli sme dnes prvy krat na rehabilitacii /akurat ze to mi nepovedali ze to bude vojtovka.../. a neviem ci je to v nasom pripade nevyhnutne? to druhe cvicenie na posilnenie brucha a nahrievanie lampou sa mi pacilo ale ta vojtova, to je strasne trapenie, vobec z toho nemam dobry pocit, akokeby kazdy kto tam dojde na vysetrenie odide s vojtovkou. jedna skusena kamoskanam tiez odporuca chodit radsej plavat ze vojtovu treba v opodstatnenych pripadoch a nie v nasom. ma dve odrastenejsie deti, dala mi chrobaka do hlavy lebo pocitovo s vojtovou nesuhlasim a nie som presvedcena ze nam ju treba. a vraj plavanie spravi tiez zazraky. inak ja som to vraj mala ako dieta tiez, nasi si pamataj vysetrenia a to ze sa to malo riesit, ale uz nie samotne cvicenie. ktovie ci im to tiez nebojkotovali 🙂
@lefika @zuzi7 @lenadka @bibi1711 ako ste vtedy prosim pochodili a ako rychlo ste to poriesili? dakujem moc

zuzi7
23. nov 2010

Tak my sme nakoniec cvicili Vojtovku asi od 2,5 mesiaca do 1 roka a tiez sme chodili od 6 mesiacov plavat. Tiez som nebola s Vojtovkou moc stotoznena ale teraz s odstupom casu vidim, ze to bolo urcite dobre riesenie. U nas v Trencine sa na rehabilitacnom ina metoda necvici, ale mozno by sa dalo rehabilitovat aj Bobathovou, ta je vraj setrnejsia, vraj v Bratislave su na to vyskolene rehabilitacne sestry, neviem. Inak Hanka bude mat uz 3 roky a chvalabohu je bez nasledkov. Neviem ci by sa to upravilo aj bez toho cvicenia ale uskodit jej to urcite neuskodilo. Takze na tvojom mieste by som urcite rehabilitovala ak ti to doporucili, viem ze je to narocne ale dolezite je cvicit prave v tom prvom roku a co najskor zacat aby si dieta nevytvorilo nejake zle pohybove navyky.

bibi1711
23. nov 2010

@divoska , u nas podobne. cvicili sme vysse roka. vojtovku do malej asi 10 mesiacov, potom cviky na fit lopte pod dohladom rehabilitacne. dieta place, je to tak.ale nedam na tu metodu dopustit. vysledky je vidiet hned po cviceni, hoc aj prvom...tie sa potom stratia, ale naozaj poctivym cvicenim sa to uplne odstrani...
su aj nazory, ze vojtovka je pre deti z DMO a nic ine...aj na to boly vyvinuta...aj mne neurologicka povedala, ze malej sa to napravi aj samo, ze cvicit nemam. ale bala som sa, ze ak nie, tak si to budem vycitat cely zivot.
dalsia vec je, ze ked sa raz dostanes na rehabku, aj ked sa torticolis vytrati, nechaju si vas tam cvicit, kym maly nebude chodit. vo vacsine rehabilitacnych centier to tak je...ale ma to pozitiva...cvicenie neuskodi-myslim to dalsie po vojtovke, a ak aj budu malicke problemy, tak sa hned riesia za pochodu...
drzim palce

lenadka
23. nov 2010

@divoskana tvojom mieste cvicim s nim TERAZ kym je maly, to sa este vojtovkou rocvici ako nic, je to urcite setrnejsia metoda ako rehabka na ktoru som chodila zo zaciatku z malou ja, tam jej to nasilu tahali, dieta revalo a branilo sa, tak ju vytrapili ze od unavy zaspala a potom sme s nou cvicili uz so spiacou-tak si to predstav, vojtovka je oproti tomu med a je ucinnejsia 😉 my sme museli na operaciu, ved precitaj tu jednu stranu dozadu a dnes stale cvicime a to uz bude mat 6 rokov 😔 ale nic nie je vidiet, len prevencia, kym rastie musime cvicit 🙄

divoska
25. nov 2010

@zuzi7 tvrdia ze sa to nenapravi same od seba ani natahovanim ani plavanim 😒 vraj by sa to mohlo len horsit @bibi1711 ved to ja som si tiez myslela ze to je pre deti s neurologickym nalezom resp nejakym hendikepom. to s tym cvicenim dlhodobym mam obavas sa pravdu, oni si vzdy nieco urcite vsimnu. ale fakt to mozno neni na skodu.
@lenadka jojo zacala som, len sa mi neda 4x vcera 3 dnes 2 krat, teraz cakame navstevu, ale budem sa snazit. hento znie hrozivo. jo ja som diskusiu citala narychlo.
dik za informacie zeny, kazdopadne fajn ze u vas uz je dobre. dufam ze aj my to rychlo fixneme a chystam sa na to plavanie asi

pipatko
26. nov 2010

@kikafilipko my sme mali ten isty problem...malý mal skrátený krčný sval, nechcel otáčať hlavu na jednu stranu. Zistili sme mu to v 3 mesiaci. Cvicili sme asi mesiac, potom som prestala, lebo od toho plaču mi tak zachripol, že nevedel ani plakať. Po troch týždňoch sme boli na kontrolu a povedali nam, že už je to OK: Odvtedy necvičíme, malý ma 10 mesiacov a je to zdrave babätko a riadny šinter....inak vojtovku odporucam, naozaj to pomaha - aj ked sa treba obrnit riadnym pancierom, aby sme zvladli ten detsky plac.

divoska
27. nov 2010

@pipatko tak aspon vam sa to podarilo rychlo, to je fajn 😉

aninka30
14. jan 2011

@divoska ahoj aj my sa trapime s torikollisom ale nam nasa neurologicka povedala ze vojtovka je v tomto pripade zbytocna, cvicime len par cvikov dufam ze to pomoze 🙂
vy ako pokracujete?

divoska
14. jan 2011

@aninka30 vojtovkou som ho tyrala mesiac, aky bol predtym kludnucky spokojnucky tak zrazu bol nervny uz cele dni a ked som ho vyzliekala na prebalenie zacal jacat, takze som po konzuiltacii s viacerymi dobrymi dusami od vojtovky upustila, budeme chodit na pohybove cvienia, plaveme vo vani obcas, trosku ho obcas pomnagam, vselijak ho otacam a nosim specialne a je to ovela lepsie. a uz je zase vo svojej kozi viacmenej, este mava nepokojne dni, ale uz sa to zas podoba po 3 tyzdnoch. fajn ze vam to neurologicka odobrila, nam zase pediatricka povedala ze tiez to nema az take tragicke jak mi tam tvrdili, a poslala ma do ineho rehabilitacneho. drzim vam palce

aninka30
14. jan 2011

@divoska no tak ja beriem spat lebo dnes sme boli na rehabke a tam nam povedali ze bude treba cvicit reflexne cvicenie-predpokladam ze hovorili o vojtovke, mne sa to nejak nezda budem kontaktovat nasu neurologicku ci je to fakt potrebne!!uz teraz mi je z toho mizerne :(

divoska
14. jan 2011

@aninka30 och no nezavidim, ved uvidis ako sa vam bude darit, ja som si momentalne dala za ulohu ze riesim to vselijak inak len nie hentak... takze som si naobjednavala este aj knihy o pohybovom vyvoji, stimulacii a rozvoji motoriky a idem sa do toho obut. to by som sa na to kukla aby existovalo len jedno riesenie

stanka02
9. mar 2011

@divoska ahoj, aj mi zaciname cvicit vojtovku, no nie tu brutalnu co sa cvici od 80-tych rokov. Boli sme na Donerovej v Karlovke, no nic moc. Nasli sme jednu pani co ma aj sukromne zariadenie v Stupave. Cena je super a robi to jemne a nas drobcek bol v pohode. Dobra kniha o detoch je Propedeutika detskeho lekarstva, su tam veci pekne popisane co kedy a ako ma dietatko robit podla veku. Ostatne knihy sa odlisuju podla toho, ktoi ich pisal. No zacali sme aj plavat a dufam, ze nieco zaberie.

syslica
10. mar 2011

@stanka02 Ahoj, ja chodím s oboma syslíkmi do Rehabilitačného centra Harmony v Dúbravke, mladšiemu sa tortikolis Vojtovkou podarilo úplne odstrániť cvičením od 3 mesiacov do 9 mesiacov intenzívne ale pokračujeme v rehab. kvôli vbočeným nožičkám (už nie Vojtovka, na fitloptách, masážnych pomôckach).
Starší je hypermobilný a má tiež vbočené nohy a nábeh na skoliózu, toho sme bohužiaľ nepodchytili včas, lebo všetci doktori moje obavy ignorovali, takže cvičí od svojich 3 rokov doteraz - a koniec v nedohľadne, hoci za ten čas už urobil viditeľný pokrok 😉 .
Teda moja rada všetkým: čím skôr začať, tým lepšie, aj Vojtovka sa dá prežiť, plávanie pomáha ale nezbavuje problému úplne...

stanka02
10. mar 2011

@syslica dakujem za povzbudenie, plavanie ho povzbudzuje k pohybu, lebo je trosku pohodlny. No cvicime aj Vojtovku, zatial mame 2 cviky. Jeden na posilovanie slabuckeho bruska a druhy na spravnu polohu rucicky v polohe na brusku. Pozorujem, ze sa zacina zlepsovat, uz to je lepsie aj s plakanim, niekedy sa tomu dokonca aj smeje. Na fitlopte robime take kotulanie na brusku, to sa mu paci najviac. Drzim palceky, aby sa to aj Vam cim skor lepsilo.

olioza
24. mar 2011

dievčata. a ked mali vase deti uklon k ramenu a amli tortikoli ako aj moja mali problemi aj s uchopen imracky, dvihani sa na brusku. moja mala ma 3,5 mes. za hrackou nejde moc ju to nezaujima.. ked jej ju dam k ruke tak ju chyti ale zachvilku pusti,. malo sa vie sustredit na hracku viac ju zaujima okolity svet. vela sa rozprava a smeje. inak kope.. ruky ma viac menej pri telicku a nenatahuje ich hore pred seba.. pasticky zuzle. aj vy ste to takto mali? je spomalena vo vyvoji povedali nam.. cvicime vojtovku asi 3 tyzdne.dakujem za odpoved

maminecek
25. júl 2011

@stanka02 ahoj...mám tiež problem s dievčatkom... a tu týto dr. to je otras... neviem si pomôcť, strašne mudrujú ale výsledky su neni žiadne... prosím Vás dali by ste mi meno alebo kontakt na tu pani v Stupave??
moooc by sme boli obe povdačné... dakujeme :DD

stanka02
26. júl 2011

@maminecek ahoj, ta pani sa vola Monika Širočkova, je zlata, kontakt na nu je 0905/891205. Urcite rada pomoze.

butasova
12. okt 2011

@bibi1711 Ahoj Bibi mam 3 deti so všetkými som cvičila vojtovku.Dvaja mali tortykolis.Chodili sme na rehabku do dunajskej lužnej sú tam vynikajúce rehabilitačné sestry.Najstarší syn má DMO. velmi mu cvičenie pomohlo pa.

alenajaj
16. okt 2011

Ahojte !!prosím Vás neviete mi poradiť?Kde a kto cvičí bobatha ??okrem Dunajskej lužnej ďakujem Ala!! 🙂

matat
21. nov 2011

Uz mame termin na reh. pobyt do Dunajskej Luznej od 4.12.....Ma niekto tento termin tiez?

kamajka
28. sep 2012

@kikafilipko my sme chodili cvičiť 3 mesiace...synček je v pohode odvtedy ako sme ukončili liečbu rehabilitáciou..

kikafilipko
autor
11. okt 2012

@kamajka som rada, že ste v poriadku, držte sa 🙂