Tortikolis u synčeka

kikafilipko
6. jan 2008

Ahojte. Chcem sa spýtať, má niekto skúsenosti s tortikolisom? (ide o skrátený sval pri kľúčnej kosti) náš malý bol v brušku v zlej polohe a z toho mu to vzniklo. Odporúčali nám rehabilitáciu a zaujímalo by ma ako dlho trvá kým sa to úplne stratí. ďakujem

junovka
6. jan 2008

mmas na mysli vyklananie sa do jednej strany? 😕

osa
6. jan 2008

kikafilipko, mame ten isty problem, ale cvicenie nam prilis nejde. Strasne pri tom reveme 😠

junovka
6. jan 2008

ako sa to prejavuje? 😕

osa
6. jan 2008

no ja som si to nevsimla, vsimla si to doktorka na ortopedii aje to taky akokeby zhrubnuty sval na krku. A hlavicku drzi akokeby bol skrateny na tej postihnutej strane...

junovka
6. jan 2008

aha!Tak to presne mala moja znama.Ona jej viackrat do dna masirovala krk na tej postihnutej strane.Trvalo to asi 3 tyzdne a v pohode 😉

osa
6. jan 2008

no nam povedali pri prvom kontakte ze asi mesiac cvicit Vojtovku a pri druhom uz 2-3 mesiace 😒

junovka
6. jan 2008

tej mojej znamej sa aj predcasne mala narodila.Ona chodila sice na Vojtovu, ale chodila na to tam, aby jej ukazali ako ma doma s malou cvicit-masirovat.
Osa, ja neviem, asi je to aj od stupna postihnutia 😒 ...co ja viem 😒

osa
6. jan 2008

urcite junovka, ale skusim pozitivne mysliet a mozno to aj nam za 3 tyzdne prejde 😉

junovka
6. jan 2008

vies, moja znama je taka, ze ona dlhe roky uci postihnute deticky, a kedze sa jej narodila malicka v 32tt, vedela, ze to nebude lahke.Takze, ona fest na nej maka.Teraz jej malicka mala rok a uz chodi, co je zriedka u predcasne narodenych deticiek 😉

kikafilipko
autor
7. jan 2008

osa aj náš malý pri tom strašne vyvádza a stále drží hlavičku na pravej strane, zajtra ideme ortopédovy som zvedavá čo nám na to povie

katrin
7. jan 2008

ahojte, náš Miško to mal tiež. Pomohlo cvičenie - vojtovka, aj keď pri nej hrozne kričal, je to treba vydržať a nevzdávať. Ako som už písala niekde v téme Vojtova metóda, táto metóda je len o nepríjemnej polohe pre bábätko, nie je to o ubližovaní.

Čo sa týka toho, kedy "to prejde", tak je to podľa mňa individuálne, hlavne to záleží od toho, či sa pravidelne cvičí s bábätkom . Nám to trvalo možno 2-3 mesiace, kedy sa Miško začal krásne hýbať a rozcičili sme aj Tortikolis 😉

lenadka
15. jan 2008

Moja to ma doteraz, bude mat 3 roky 😢 ako malej sme to celkom pekne rozcvicili,ale stale to bolo...no a teraz ked za rok narastla 17 cm sa jej to zase zhorsilo, zajtra nas caka rehabilitacna a ortoped-znova ☹

lenadka
16. jan 2008

tak dnes rehabilitacna povedala ze to co sme doteraz cvicili bolo zle ☹ a ze to je na dlhsie cca 1-2 mesiace-pre mna velmi optimisticky zaver. Ortoped sa vyjadril, ze nepomoze nic len rezat 😲 a posila nas na konzultaciu na chirurgiu 🙄

paska
16. jan 2008

no leni 😒 len chodte čim skor tým lepšie

evusa
16. jan 2008

aj naša malá mala torticolis, ked mala 4 mesiace začali sme c cvicením vojtovej metódy, asi o 3 mesiace nám doktorka povedala že je to v poriadku, ale cvicit máme kým nezačne chodiť. teraz má 9 mesiacov a začína sa stavať na nožičky, tak ešte dáky mesiac dva cvicit budeme

lefika
16. jan 2008

moja dcerka mala tortikolis ako 2mesacna, ale vojtovku sme necvicili. neurolog sa vyjadril, ze to je blbost a 20 rokov zastarany nazor na taketo veci davat vojtovku. tak sme masirovali, polohovali hlavicku, nosili ju specialnym sposobom a pomohlo. naklon hlavicky zmizol fakticky uz po 2 tyzdnoch, ale pre istotu sme masirovali este pra tyzdnov 😉

joja
18. jan 2008

nám tiež zistili tortikolis, vie mi niekto opísať tie cviky_

kikafilipko
autor
18. jan 2008

Ahojte. Takže boli sme u neurológa a tam nám povedali, že tortikolis máme v poriadku (už sme ho rozmasírovali a pritom som ho až tak netrápila), ale kázali nám cvičiť vojtovu metódu kvôli tomu, že malý keď ho chytíme za rúčky ešte nevie pritiahnuť hlavičku. Cvičíme od utorka. Malý začal byť strašne nervózny a zo spánku sa ľaká a všetko ho vyrušuje. Dokonca mám pocit, že aj menej papá. Dnes som si pozerala na internete aké sú ohlasy na vojtovu metódu a kopec ľudí sa tam sťažuje, že deti sú veľmi nepokojné, hovoria síce, že to nebolí, ale keby ste počuli ako to malinké plače. Asi mu s tým dám pokoj a uvidíme v tom treťom mesiaci ako to pôjde.
Joja ten krk sme len masírovali pri kľúčnej kosti smerom k ušku a dobré je použiť aj nejaký krémik. Malý zo začiatku vyvádzal ale teraz už je to OK. Ako som spomínala len ne toho Vojtu nejako zle reaguje.

dadak
18. jan 2008

ahoj kikafilipko, aj my mame za sebou vojtovu metodu. u obidvoch chlapcoch...tiez tortikolis. starsi bude mat uz 4 roky a poviem ti, tiez sme sa natrapili. ale teraz je uplne v poriadku, a ma krasnu chrbticu...nie je to az take hrozne. aj ja som si najprv poplakala, ale pochopila som, ze to nie je bolest, preco placu ale zlost, ze ich drzis na strane, ktoru oni nechcu... s mladsim cvicim stale este a robi velke pokroky. a je naozaj silny. ak cvicis s nimi pravidelne, tak oni len trochu poplacu a a konahle prestanes, tak prestanu i oni...a uz sa smeju..ver mi, viem ze niektorí hovoria, ze je to drasticke, ale ty im vlastne pomahas vo vyvoji a maju krasnu rovnu chrbticu. a pevnost...je to len par minut denne a iba do roka. potom ja s nim budem cvicit uz len na fitlopte a deti zabudnu na to trapenie...

lenadka
21. jan 2008

nam na rehabilitacii v Bojniciach povedali, ze to co s nami cvicili v Handlovej je uplne na prd a este sme jej to tym zhorsovali-tak uznajte, cim sa mi to zdalo horsie tym viac som cvicila=tym viac jej skodila. Teraz nam ukazali cvicenie vojtovkou a super. Malu to neboli, uz sama ked ju dam lahnut da hlavicku a rucky do polohy v ktorej cvicime! Ziadem plac, ziadne mucenie, najskor bola s toho nervozna, nevedela vydrzat v klude lezat, ale teraz jej pri tom rozpravam rozpravky, tak sa jej to rata 🙂 ...
akurat mam pocit, ze to uz nepomoze lebo v 3 rokoch zacat cvicit to co uz davno mala od 2 mesiacov /skor sme nemohli kvoli zlomenej klucnej kosti/ sa mi zda velmi velmi neskoro. My sme malaj sval natahovali, polohovali a masirovali. Ked sa uz velmi branila isli sme na plavanie a super sa jej to rozcvicilo, ale stale to trosku mala, aj ked bolo obdobie, ze to bolo skoro nehmatelne! Baby zda sa mi az neuveritelne ze ste to dokazali tak rychlo rozcvicit, ked mala nasa 15 mesiacov boli sme u ortopeda a vyjadril sa velmi slubne ze to ma ok, len dalej plavat a teraz to ma na operaciu??? Som s toho na prasky... 😝 😢

lefika
24. jan 2008

lenadka, my sme tortikolis vyriesili pomerne rychlo len masirovanim a polohovanim, ziadna vojtovka nebola. ale mali sme 2 mesiace. a plati, ze cim neskor zacnes, tym to je horsie. mne tak povedala sestra rehabilitacna, ze po roku uz to casto konci operaciou ☹

lenadka
28. jan 2008

lefika, myslim ze zavisi aj od toho aky stupen tortikolisu je to. Nasa mala navyse tu zlomenu klucnu kost a tak som ju polohovat a tu stranu kde ju mala zlomenu vobec nemohla az po 2 mesiacoch-navyse ja som si to nevsimla, proste som si mysela ze tu stranu proste preferuje a len som ju napravala. Ze ma tortikolis mi doktorka povedala cca na druhej poradni! Ta info by mi bola si aj tak nanic ked cvicit este nemohla asi ma chcela usetrit stresu-davkovala postupne. Uz vtedy ked som jej to masirovala mala to take cudne poriadne stuhnute ako slachu ked masirujes. Mala zvlastnu formu nie ten typicky zakrvacany tortikolis z modrinou zvonka nebolo nic vydiet ani hematom nemala len na pohmat a to ze bola hlavicka natacana k jednemu pliecku...
V piatok sme boli v Martine tak ide mala na operaciu ☹

lenadka
28. jan 2008

dadak, keby si vedela co som ja s malou dorabala do roka a nic nepomohlo 😢 v 15-tich mesiacoch sa vyjadrili ze je to ok a ono to ok nie je, neviem ci pri tomto sa da niekedy hovorit ze je dieta za vodou úpokial neukonci rast/-poznam len nas pripad. A velmi sa cudujem ked niekto napise ze sa to da rozcvicit za 2 mesiace 😲 😕 keby sme podstivo necvicili a nechodili 2x do tyzdna na rehabilitacie a plavanie tak uverim. Inak lekari sa vyjadrili ze 80-90% deti to rozcvici, asi mame tu smolu ze sme v tych 10-20%-tach ☹

zuzi7
28. jan 2008

Ahojte,
aj naša Hanka ma tortikolis (vraj to ma zo zlej polohy v maternici), povedali mi to uz v porodnici a ukazali mi aj cviky s hlavickou. Ale ortopedka mi povedala ze cvicit s nou nemusim, vraj staci len polohovat a masirovat jej miesto octanovou mastou. Mne osobne sa vobec nezda ze by Hanka preferovala len jednu stranu, takze s hlavickou nasilu necvicime. Pediatricka mi tiez povedala ze sa jej to nezda az take hrozne, tak neviem ako na tom vlastne sme. Este pockam ako bude dvihat hlavicku a potom uvidime, zatial ma len 6 tyzdnov.

lenadka
29. jan 2008

zuzi7, radsej s nou cvic teraz, cim bude starsia tym to bude horsie ver mi, nas tiez stale len odbavovali ze sak to nema zle a doslo to az k operacii ☹ Pritom ako malinka stale len spinkala tak by sa viac dalo cvicit. Viem ze cvicili sme az po krste a krst mala 2 mesacna, ja som dovtedy netusila ze ho ma. Mne octanovu nedovolili davat, ale lioton100 000.

zuzi7
29. jan 2008

lenadka,
preco ti nedovolili octanovu mast? Mne sa to tiez zo zaciatku nepozdavalo ale doki mi povedala ze pokial jej to nebude robit nejake kozne problemy tak to mozem davat. Ale rada si vypocujem aj iny nazor.
Inak co sa tyka cvicenia nam kazali len otacat hlavickou na jednu a druhu stranu. Okrem toho cvicime aj s pravou nozickou lebo aj tu ma trochu "vykrivenu" od polohy v maternici. S nozickou cvicim poctivo 3x denne ale s tou hlavkou menej, skor sa ju snazim motivovat hrackou alebo hlasom aby ju otacala na jednu a druhu stranu a zda sa mi ze to robi pekne. Tak fakt neviem ... cakam kedy pojdeme na dalsiu kontrolu s klbikmi k ortopedke aby som sa jej na to spytala.

lenadka
30. jan 2008

zuzi7, tak jednak tam nemala opuch ani nic a neviem preco proste mi to nedovolili ani heparoid-ze to tak male deti nemozu 😕 pritom aj na ondrejovej masti je tiez zakaz do 3r. a natierala som ju ako novorodenca-dali mi ju v porodnici. Kazdy lekar inak povie.
Moja hlavickou kruti na vsetky strany v pohybe jej tortikolis nejak zavazne nebranil. Ide skor o to ze s vekom si stale rozvijala ten zlozvyk naklanat hlavku na tu stranu kde ho ma a decko co beha polohovat nedokazes-robi s hlavkou co chce. Preto je dolezite stihnut to v dobe lezkania-moj nazor.Aj teraz pri hrani ak ma naklonit hlavku radsej hracku koldokola obide aby mohla naklonit hlavicku na "svoju" stranu. Je to tazke nema tolko rozumu aby pochopila ze to robim pre nu ked ju stale napominam nech ju da opacne, ona sice aj posluchne ale sama od seba a vedome to nerobi. Na cvicenie si zvykla ale zda sa mi ze je to boj z veternymi mlynmi. Cvicime 2-4x denne, ked som v praci rano nemam ako tak len poobede a vecer, cez vikend aj 4x. Vydrzi lezat, ale ma to strasne nerada, tak je j pri tom citam alebo rozpravam rozpravky a tym aj cas natiahnem na cca 15 min. Kazali mam cvicit 5 min. 2-3x denne na kazdu stranu vojtovku.

bibi1711
11. aug 2009

Ahojte, mate niektora skusenosti s rehabilitaciou pri tejto diagnoze? Cvici sa v Bratislave iba vojtovka, ci su aj ine pristupy? Velmi by ste mi pomohli. Dakujem.

llucilla
11. aug 2009

Ahoj Bibi,
zatial skusenost nemam - idem ju nacerpat do detskeho rehabilitacneho centra v BA na Donnerovej ulici tento piatok. Mala ma 3 tyzdne a uvidime co povedia. Na internete som na toto centrum nenasla takmer nic - odporucila mi ho pediatricka.
Ked mi mala da priestor na pisanie, dam vediet ako sme dopadli 🙂

bibi1711
11. aug 2009

Ahoj llucilla, asi napisem ja tebe...my sme tam objednane na zajtra. Moja mala ma uz 3 mesiace...tam ale tusim cvicia vojtovku, co ja velmi nie som za...uvidime. Drzim palce🙂