Treba ísť na odber krvi kvôly obrazu železa nalačno?

beaas
3. máj 2008

Ahojte, potrebujem radu. Lekarka nas poslala s nasou malou (9. mes.) na odber krvi - vysetrenie krvneho obrazu, zeleza... Je nutne ist nalacno? Este stale kojim. Moze sa rano najest, ci nie? A kedy jej mozem dat naposledy mliecko?
Prosim, poradte. Vdaka.

bianca
3. máj 2008

beaas no najlepsie na lacno,aj ked krvny obrau by to nemalo moc ovlivnit.Skus si ale pre istotu zavolat dr

luciferek
3. máj 2008

je divné, že ti to teda mudr neřekla 😠 , taky si myslím, že bude lepší nalačno, ale myslím si, že to opravdu krevní obraz nijak neovlivní... a hlavně, pokud by jsi měla jít na lačno, tak by ti to opravdu určitě připomněla 😉

cazadora
4. máj 2008

my jsme teda mladší ale na krvi už jsme byli 4x a vždy byla po jídle a když jsme šli poprvé cca ve 3měs tak mi řekla nakrmit a pak jet ale já nevim, zkus si tam zavolat nebo mudře

nensy
4. máj 2008

to já teda nevím ale jděte radši na lačno 😀

zuzana76
4. máj 2008

my sme boli na odbere krvi s malym, ked mal 4 mesiace, kazala mi aspon 2 hodiny predtym nedat mu jest, inak jemu brali krv z hlavicky, mna poslali za dvere, neviem ako beru starsiemu dietatu -9 mesacnemu, ci znova z hlavy, lebo ja by som mu tiez dala znova skontrolovat KO, ale bojim sa, ze ho budu zase trapit ☹

sylvie
4. máj 2008

beaas, vzdy sme isli na 7:30 a lekarka mi kazala, ze naposledy mu mozem dat papat o 5:00, tiez som kojila..

andy.a
4. máj 2008

Zuzka76,už budú asi z ručičky brať,podľa toho kde nájdu žilu 😉 z hlavičky už nie 😉

jaduska
4. máj 2008

ja som bola nedávno s oboma deťmi (5 r. a 10 m.), bola som s malou v poradni a poslala ma dať jej urobiť krvný obraz, vôbec nevravela, že mám ísť až ráno, alebo nalačno, alebo niečo podobné. Prišli sme, vzali krv, za pár minút už boli aj výsledky. Maličká neplakala vôbec, iba sa tak dívala, čo jej to robia, zato staršia revala na ratu, ale to asi preto, že už si uvedomuje, čo sa deje 😉

susika
4. máj 2008

ahojte. malej stále berávajú z hlavičky. ale aj z ručičky. zálezí od lekára. a mne dokina kázala naposledy, aby malá papala o piatej. ale raz sme tam boli dosť neskoro a bol tam starší chlapec, chcela mu ešte zobrať krv koli nejakým problémom a to bolo už 8:30.a on vraj jedol kolo 6:30, tak povedala, že to by mohlo byť OK. tak ja si myslím, že tie dve hodky kludne. to by aj kojené bábätko mohlo vydržať

petraluk
4. máj 2008

Na krevní obraz kvůli železu nemusí být nalačno 😉 My byli už 2x a pokaždé odpoledne, přeci ho nebudu trápit hlady 🙂 A bere se to z prstíku.

alami
4. máj 2008

mne nikdy nepovedali, že by nemali deti jesť - a to mám dve a na krvi sme boli viackrát a inak beaas - dr by ti isto povedala, keby ste mali prísť nalačno. Nám nebrali nalačno ani keď sme ležali v nemocke.

zuzana76
4. máj 2008

Andy, vdaka, maly mal malo zeleza, tak uvidime, v juni ideme do poradne, tak sa na to spytam doktorky, juj len cez hlavicku nie, uz mu tak brali 2x a po prvom raze tam mal taku chrasticku hadam este aj 2 mesiace, to mu brali ked mal 2 tyzdne

gabca1
5. máj 2008

Nám brali krev kvůli železu v 5ti měsících a měla jsem malé dát normálně najíst jak jsme zvyklí. Z hlavičky.

kalo
5. máj 2008

My byly na krevním obraze před měsícem...před tím jsem tam volala, jestli na lačno a nemuseli jsme. Prý u miminek se to nemusí. Byly jsme tam odpoledne. Malou jsem na cestu hodně oblékla a dala rukavičky, aby měla hodně teplé ručičky a dobře to teklo. Byla naprosto v pohodě...měla jsem s sebou hračku, tak když jí píchli a mačkali krev z prstíku, tak jsem ji se sestrou zabavovala 🙂

andy.a
5. máj 2008

kalo,na KO krv z prsta a nie zo žily ?? 😕

berynka
5. máj 2008

Andy: na krevní obraz se bere krev z prstíku 😉 . Já z toho mám třeba větší trauma než kdyby mi sosali pět ampulí ze žíly 😅 .

kalo
5. máj 2008

andy: jo, jo..z prstíka...ale byla to rychlovka... 😉

andy.a
5. máj 2008

osobne preferujem tiež venózny odber ako kapilárny z prsta,radšej si dám pichať do žily ako do prsta 😉

andy.a
5. máj 2008

viem,že sa robí KO aj z kapilárnej krvi,ale u oboch detí od bábätka sme mali odbery zo žily/na chrbte ručičky resp.v lakťovej jamke/ 😉

ladek
6. máj 2008

Na odberu jsme byli dneska 😔 Od 7 mesice mame malo zeleza,maly mel i transfuzi ☹ Je mu 1 rok a stale je odber z hlavicky ☹ Doufam,ze to dopadne dobre 😉 Hrozne,ale opravdu hrozne plakal ☹ A urcite nalacno,pokud nekojite 😉

kalo
6. máj 2008

To jestli na lačno nebo ne, tak to určitě záleží také, proč se KO bere. Opravdu je nejlepší tam předem zavolat. My byly na krev.Obraze, protože malá měsíc a půl skoro nic nepřibrala, tak jestli máme v pohodě krvinky..A mám....Ťuk,ťuk,ťuk... 😉

andy.a
6. máj 2008

aj nám,teda malej,brali krv hlavne kvôli KO a železu,lebo máličko papá ☹ a keďže krv dobre šla,dr.urobila aj všelijaké iné vyšetrenia,o.i.aj na alergiu na bielkoviny KM-a vyšla jej pozitívna 😖 ☹ 😢 inak všetko OK 😕 aj KO,aj Fe 😉

a z hlavičky by sa nám nedalo,keďže máme dlhé husté vlasy 😵 😀

tamka84
26. jún 2010

ahojte, mám 19mesačnú dcérku a máme ísť na odbery, naviac sa bojím odberu krvi, som z toho taká vystresovaná, že vôbec neviem či to zvládnem. Z jednej strany by som chcela byť pri nej, aby sa cítila bezpečnejšie, ale na druhej, aj ja sama mám problémy so sebou pri odbre krvi. Strašne ju ľutujem, a už som jej pozerala rúčky, a žiadne žilky tam nemá, jedine na zápästí, ale odtial to bolí najviac. Máme doma problém jej ostrihať nechtíky, tak vôbec neviem ako to dopadne, ale ak ju majú trápiť, rozmýšlam, že normálne ten odber krvi odmietnem ...
Aké máte skúsenosti pri takýchto "väčších" detí, čo majú už viac sily a ťažko ich zafixovať.

kalo
26. jún 2010

@tamka84 naší malé brali krevu už tak 6x...vždy jsme tam šli oba s manželem, do ordinace pouze on s malou...Držel ji na klíně (má větší sílu, že se mu nevysmekne)...Já bych ji neudržela. On ji pěkně držel ruku silou a sestra vzala krev. Vždy rychlovka. Dětem to berou velkou jehlou, tak to teče fakt rychlo. Já pak byla utěšovatel 🙂
Neboj! Oni jsou na to zvyklí, určitě ji neublíží...budou ji držet pevně. Doporučuju před odběrem hodně obléct, až má hodně teplé ruce a krev dobře teče. A u nás fungovalo vždy hned venku rozbalit čokoládu a bylo po pláči 🙂

gapa
26. jún 2010

tamka,
myslím, že hlavne ty by si sa mala ukludniť. Jej asi ťažko budeš vysvetlovať, čo jej budú robiť, aj ked kto vie? S našim 20mesačným je to tiež boj pri strihaní nechtou, až na nejaké výnimky, ked je v dobrej nálade.
Ale myslím, že skôr to vzládne ked budeš kludná ty, ako ked uvidí na tebe vystrašené oči. To deti poznajú.
Viem, že chceme detom to najlepšie, ale myslím, že ked treba zisťovať výsledky z krvi, tak to je pre ne podstatnejšie, než chvíločka strachu. A treba trošku porozmýšlať, čo na nu platí, aby sa tak nebála.

Uvidíme, ked to bude čakať nás. Mám ale skúsenosti s mladšou dcerou, tá sa revala, len čo videla nemocnicku zvonku a chytila sa dverí, ked sme mali vojsť do ambulancie. Prešlo ju toaž po po treťom roku.

Ked jej brali v nemocnici krv ako 3mesačnej, tak som chcela byť pri tom, aj ked ma posielali von. A dobre že som tam bola, lebo jej lekár tak držal ručičku, že mala modrinu na ruke. Na druhý den sa na mna oborili damozrejme druhá lekárka, že čo to má za modrinu. Tak som aspon vedela povedať, odkial to má. Inak by ma považovali za krkavčiu matku.
U teba je to však s rozhodovaním, či byť pri nej komplikovanejšie, že si tehotná. Všetko berieš citlivejšie a tiež nepotrebuješ, aby ťa napr. dieťa kopalo, či tak nejako. Ale napr. u nás je velmi dobrá a milá sestrička a aj lekárka, tak by som jej dôverovala, ak by jej brali krv aj bezo mna.

tamka84
26. jún 2010

baby, aj my tam ideme s manželom, ale keď sme u lekára tak chce len kumne ísť. Boli sme vo štvrtok na pohotovosti, a dali jej dve injekcie a už to veľmi zle znášala, a to bola fakt len chvíľa, pričom odber krvi určite dlhšie trvá ☹ , ak by jej brali len z prsta to by bolo rýchlo a to už jej aj robili, ale mám strach že to bude do ampuliek, keďže má na celom telíčku červené fľaky a okolo drobné vyrážky, asi to bude žihľavka alebo niečo také, ale nevedia čo to je, tak preto tie odbery...
Asi to fakt preto tak prežívam lebo som tehotná a citlivejšia ale od včera odkedy som sa to dozvedela, vždy keď si na to spomeniem tak sa rozplačem, asi si to ešte viac komplikujem, ale nemôžem za to 😢 , a keď tam budem s ňou tak isto budem plakať, a to malej len pohorší, lebo sa bude viacej báť....fakt som z toho zúfalá a nešťastná 😔

morgan
26. jún 2010

@tamka84 vím, že je to těžký, ale musíš se před malou fakt udržet, to jí ještě víc pohoršíš, když budeš plakat. Můj malej byl na odběru krve ze žíly když mu byl rok, taky mi přišlo, že žádné žíly nemá vidět...no plakal samozřejmně hrozně, ale sestry byly velmi milé a šikovné, proběhlo to rychle a hned po tom se uklidnil. Oni se spíš asi bojí toho neznámého a toho, že jim něco dělá cizí člověk než že by je to bolelo. Když budeš plakat tak ona bude mít strach.
Připrav si sebou třeba něco co by jí po "zákroku" mohlo uklidnit (dobrota, hračka) Určitě to zvládnete dobře!

tamka84
28. jún 2010

baby, tak sa hlásim...odber krvi zo žily sa nekonal 😵 🙂 ...keďže malej sa stav natoľko zlepšil cez week, že ju nakoniec zbytočne netrápili, Vzali len z pršteka, a to sa dalo vydržať. Dúfajme že sa jej to nevráti, lebo potom sa už odberu nevyhneme ☹

bubinko83
8. feb 2011

chcem sa spytat ako sa odobera krvička detom ako mam ja čiže 2,5 roka? Mame ist nalačno kedže ideme k imulogovi?Dakujem

marton
12. feb 2011

@bubinko83 na imunologii není potřeba chodit na lačno.Odebírat by měli malého jako dospělé tj.z ručičky.Malinké děti se nabírají z patičky,hlavičky nebo prstíku.Ale to hlavně krevní obraz a jak říkám,malinké děti.Vy už jste velký 😉 .Tak ať to bobíska nebolí.