Upchané slzné kanáliky. Poraďte, čo na to

tomik5
4. sep 2007

Ahojte! Ked mal synček 2 týždne začalo mu slziť očko a vytekať niečo žlté, akoby hnis. Doktorka mi dala kvapky septonex, no tie nezabrali. Potom nám očná doktorka dala kvapky pamycon a framikoinovu masť, ani to nepomohlo. Tak mu prečisťovali slzné kanáliky. No mám taký pocit, že ani to neúčinkuje a už nechcem aby mu to prečisťovanie opakovali. Neviete mi niekto poradiť? Skúšala som mu aj kvapkať do očka materské mliečko na rady niektorých mamičiek a nič.

neu.sona
14. dec 2009

veronikapp: my jsme měli problémy hned, jak nás pustili z porodnice. Doktorka nás poslala opatro nahoru k očařovi, ten nám dal kapky a povídal, že pokud se to do týdne nezlepší, tak mu to propláchne. Říkal, že to ve většině případů pomůže a že to hodně doktorek, pediatrů nechává na pozděj, jenže pak už to nemusí pomoct vůbec, protože jim to prý zaroste a později se to akorát všechno poruší.

jahody11
14. dec 2009

ahojte, ja som bola na ocnom s malou tiez koli tomu, ze jej z ociek nieco vytekalo a tam mi vravela, ze sa uz nepreplachuju kanaliky lebo to vraj sposobovalo zrasty. Ako to vlastne vyzera ta nepriechodnost? mali vase deti nejake hrcky v kutiku oka? ja uz tiez saliem a dr. nas len odbila za 3 min. sme boli von... mozete mi napisat IP s nejakym popisom? DAKUEJM ☹

tymothy
14. dec 2009

jahody, vypadá to tak, že dítěti nejprve slzí očičko a později se může přidat zánět - očičko bývá slepené hnisem. Je to způsobené tím, že ty kanálky jsou ještě neúplně vyvinuté - to se většivou upraví do 4 měsíců - proto vám asi ten průplach neudělali. Měli byste ale kanálky masírovat a očka pravidelně čisti borovou vodou a kdyby vzniknul zánět, je potřeba nasadit antibiotické kapičky.

jahody11
14. dec 2009

Uz som volala s dr. tak vravela, ze mam prist zajtra rano a urobia jej zter z ocka. Moja malinka mali sme asi 2 tyzdne pokoj a znova sa jej to vratilo... uvidime, zajtra budeme mudrejsi.

annalena
14. dec 2009

jahody11 nam preplach a sondaz robili asi pred mesiacom na Kramaroch. odvtedy mame pokoj ...tuk tuk tuk (aby som to nezakrikla). 🙂 dovtedy malej tiez stale z ocka tieklo, zapalovalo sa to, obcas hnisalo, 2x sme brali antibiotika....mala som pokoj asi tak 3 tyzdne a znova sa to vratilo. pritom som denne masirovala aj niekolkokrat, cistila fyziol. roztokom a nic nepomahalo....takze som rada, ze to mame za sebou a mame pokoj.

jahody11
15. dec 2009

Malej dnes spravili ster z oboch ociek, tak uvidime, co to je... ta dr. sa mi zda taka cudna a druha mi vravela, ze ona deti nerobi ale si myslim, ze to vravela kli tomu ze mala v cakarni kvantum ludi, pricom ta u ktorej sme boli mala uplna prazdno, ak sa jej znova zapalia ocka, tak uz vy menim doktorku... 😒

vendenberg
18. jún 2012

Tiez mam obsiahlu skusenost, mozno niekomu pomoze:

1.dieta:
Stacilo cistit chladnou prevarenou vodou od kutika smerom von, a potom kvapkat materske mlieko.

2.dieta:
Cakalo sa 3 mes. ci sa nezlepsi, ale nedostriehla som masirovanie pri koreni nosa (pri vnutornom kutiku oka) - co by to pocas tyh 3 mes spolu s kvapkanim materskeho mlieka mohlo upravit.

Mala hnisavy vytok, zlepene mihalnice a tzv "slzne jazrieko" (slzicky sa zbieraly na oku - neodtekali dobre).
Dostala som odporucanie na prieplach.
Ocna predpisala Pamykon (antibiotika, kedze okrem upchateho kanilika sa rozsirila aj infekcia do oboch i, co som zistila az potom).
Hnisavy vytok na jednom ocku neprestal, cistila, kvapkala mlieko a nic. Dnes sme boli na prieplachu mala tam prekazku a prisli sme v hodine dvanastej, pretoze u ledva prepichla (keby sme isli neskor, musela by prieplach absolvovat viackrat)

Bala som sa prieplachu na Kramaroch (uz pri objednani sa mi nepacila sestra a plus mame zlu skusenost s neterou, no moja pediatricka tvrdila ze iba tam to robia najlepsie), predsalen je to nemocnica a nie to tak osobny pristup, ale:
nasla som, ze byvala primarka z Kramarov MUDr. Fisherova, ma sukromnu amblanciu na Gercenovej, spravila mi to na pockanie (15 eur), mala poplakala, ale uz som pocula aj horsi plac (ked som nestihala dat jest). Som rada ze som tam isla.

Este rada, prieplach je najlepsie robit tak hodinu pred kojenim. cerstvo najedene dieta moze zvracat, a hladne moze zbytocne plakat, takto aspon skonci prieplach, pomojkate a date dietatu jest, zaspi a je to uplne kludna akcia. Komu hrozi prieplach odporucam MUDr.Fisherovu.

vendenberg
18. jún 2012

Tiez mam obsiahlu skusenost, mozno niekomu pomoze:

1.dieta:
Stacilo cistit chladnou prevarenou vodou od kutika smerom von, a potom kvapkat materske mlieko.

2.dieta:
Cakalo sa 3 mes. ci sa nezlepsi, ale nedostriehla som masirovanie pri koreni nosa (pri vnutornom kutiku oka) - co by to pocas tych 3 mes spolu s kvapkanim materskeho mlieka mohlo upravit.

Mala hnisavy vytok, zlepene mihalnice a tzv "slzne jazrieko" (slzicky sa zbieraly na oku - neodtekali dobre).
Dostala som odporucanie na prieplach.
Ocna predpisala Pamykon (antibiotika, kedze okrem upchateho kanalika sa rozsirila aj infekcia do oboch i, co som zistila az potom).
Hnisavy vytok na jednom ocku po dobrati antibiotik (5 dni) neprestal, cistila, kvapkala mlieko a nic. Dnes sme boli na prieplachu, mala tam prekazku a prisli sme v hodine dvanastej, pretoze ju ledva prepichla (keby sme isli neskor, musela by prieplach absolvovat viackrat).

Bala som sa prieplachu na Kramaroch (uz pri objednani sa mi nepacila sestra a plus mame zlu skusenost s neterou, no moja pediatricka tvrdila ze iba tam to robia najlepsie), predsalen je to nemocnica a nie to tak osobny pristup, ale:
nasla som, ze byvala primarka z Kramarov MUDr. Fisherova, ma sukromnu amblanciu na Gercenovej, spravila mi to na pockanie (15 eur), mala poplakala, ale uz som pocula aj horsi plac (ked som nestihala dat jest). Som rada ze som tam isla.

Este rada, prieplach je najlepsie robit tak hodinu pred kojenim. cerstvo najedene dieta moze zvracat, a hladne moze zbytocne plakat, takto aspon skonci prieplach, pomojkate a date dietatu jest, zaspi a je to uplne kludna akcia. Komu hrozi prieplach odporucam takto nacasova a ist k MUDr.Fisherovej.

A este by som chcela doplnit, cim mensie dieta tym mensia sanca, ze sa prekazka nebude dat prerazit a ze z toho bude mat traumu. Ale aj po prieplachu musim masirovat aby sa nezrastlo znova.

Ale zatial, mala dnes cely den (rano robili preplach) je nadmieru spokojna, koncne pokojne spala, pozorovala vnemi. Ako by mi vymenili nervoznesiu dieta za uplne spokojne. Takze som si uvedomila, ze preplach desi rodica, ale malej sa evidentne ulavilo. Neviem ako to bolelo ju ked to mala upchate, jednoznacne bola dnes omnoho pokojnesia.

ruthke
18. jún 2012

Tiez sme to mali. Zijem v zahranici a tu je k tomu taky pristup, ze do roka sa to nechava na prirodu. Preslo to v jednom ocku myslim okolo 4 teho mesiaca a v druhom az asi v 6 tom. Masirovala som a vytierala materskym mliekom. Kedze moj pediater ma uistoval ze vo velkej vacsine pripadov to prejde samo a nie je dovod dcerku trapit, ani ma nenapadlo riesit nejake preplachy atd. Tym nechcem povedat, ze na Slovensku sa to robi zle, len je zaujimave ako je vsade iny pristup. Ja som rada, ze sme sa dcerke v ocku nemuseli vrtat a preslo to samo.

dari226
19. jún 2012

my sme to mali par tyzdnou potom som sla k lekarovy a povedal ze to mam masirovat na tej strane pri nose a za 2 dni to pomohlo nepouzivala som ziadne kvapky ani mast odislo to samo vraj do 6 mesiacou je to aj normalne lebo tiek analiky su zuzene a teraz ked vidim ze ma zaslzene oko tak to trocha pomasirujem a je prec

ricko
19. jún 2012

My sme s jedným očkom mali tiež dlho problémy, asi 4 mesiace, nakoniec nám pomohlo masírovanie pod kútikom očka a homeopatické kvapky do očka ( nepamätám si názov ) 😵

sasikas
30. aug 2012

caute kocky....
my sme dnes boli so synom (3 mesiace) na preplach slznych kanalikov, lebo mu ocko od narodenia stale slzilo a hnisalo......vraj mu islo z tadial aj dost vela hnisu, dostal atb kvapky.....ale aj tak mu stale z tadial vyteka hnis ci co to je, je to normalne po zakroku a prejde to same, alebo mam radsej volat dr?...

2hanah
30. aug 2012

@sasikas Mně hlavně řekla dětská doktorka, že pokud je miminko ještě takhle malé, nemusí být ty slzné kanálky ještě dozrálé a máme počkat, až mimčo povyroste a měla pravdu, syn to měl asi do půl roku nebo do roku pořád, a pak jako když utne a bez výplachů - je to prý zbytečné trápení miminek, že to stejně nepomůže nebo to může být ještě horší a nám se to tak potvrdilo, zpravilo se to prostě samo až byl větší.

mircalla
30. aug 2012

nam sa to upravilo same asi po 3 mesiacoch....skusili sme antibiotika aj rozne kvapky po navsteve ocnej....dost pomohlo to masirovanie, postupne to uplne prestalo. v BA nerobia tie preplachy skor ako 3-mesacnym, ja som bola rada, ze sme vydrzali

sasikas
30. aug 2012

@2hanah jj ja som tiez tak pocula, ze sa to zvykne vekom aj same upravit, my sme tejto ocnej dr volali ked mal maly cca 2 tyzdne a ze nech este pockame, len nech masirujeme a davame kvapky a uvidime, ale stale sa to nezlepsovalo, tak dnes mu to "'prefukli"' a veru hnisu tam mal riadne, takze tam asi aj nejaka infekcia uz asi aj bola....ono asi pokial to nie je infikovane, tak netreba preplachovat, ale uz ked je tam hnis tak je to zivna poda pre bakterie.... 😝 ja len dufam,ze mu to pomoze a nebudeme to musiet absolvovat znova....tiez nam ukazala ako masirovat , tak hadam to zabrie.... 😎

2hanah
31. aug 2012

@sasikas To je jasné, že jedna diagnóza není pro všechny a některým miminkům to může pomoct, jen jsem přidala názor, aby třeba Váš malý zbytečně netrpěl. Přeju zdravá očka i vše ostatní!

alenka777
31. aug 2012

nam nijaké masírovanie a pod nepomohlo, ked mala dcéra dva mesiace, boli sme na preplach kanálikov, našťastie stačilo raz a pomohlo nám to, ale potom asi do3-4 rokov s občas stalo že ked bola nachladená, očká trošku slzili a hnisali, na očnom dali kvapky a bolo dobre, teraz už dcéra nemá problémy, (bude mať 5 rokov.)

bachanovazuzana
31. aug 2012

@sasikas - mi sme boli pred 6 rokmi na preplach očných kanálikov, ked mal malý 1 rok a od vtedy musím povedať, žiadne prolémy sa nevyskytli....

poisonblu
14. jan 2013

Ahojte, my sme boli na preplach dnes, ale stale mu to hnisa...Ma to tak byt? Mam mu este kvapkat dalej uniflox kvapky pocads jedneho tyzdna...tak dufam, ze to pomoze

alisek
14. jan 2013

@poisonblu zajdi na ocni, pokud je zahnisane tak mu kanalky proplachnouaty pak budes nejaky ten tyden masirovat koutky xkrat denne a kapat kapky a pomuze to, nas to mel 2x a masirovani fakt pomaha ale musi to ukazat ocni

poisonblu
14. jan 2013

@alisek ved sme tam boli dnes, mam kvapkat kvapky a ked bude hnisat, tak zase spravia preplach...mna len zaujima, ci to ma po zakroku este hnisat, ci uz rovno mam pocitat s dalsim preplachom

alisek
14. jan 2013

@poisonblu synovi ockahnisali jen jednou, dr. proplachla a asi 6xdenne jsem masirovalakoutky oci akapala kapky, apak seto zlepsilo a nehnisalo, dulezite je to masirovani, jakoby tlaceni na ten koutek,mimcu se to moc nelibi ale funguje to!!! vas dr. to nezna,nedoporucil? Pokud budes jen kapat tak je velka sance ze bude stale zahnisane a pujdete znova na pruplach.

poisonblu
14. jan 2013

@alisek nie, masirvanie nam neukazovala ani nekazala...ako to treba presne robit? Z kutika oka smerom von, ci?

alisek
14. jan 2013

@poisonblu nejlepší kdyby ti to ukázal dr, uvidíš to v reálu, tlačila jsem směrem do vnitř oka, do koutku, pulsující masáž, tak 3x zatlaceni a opakovala jsem to jeste jednou-dvakrat, zkus neco najit otom na netu, urcite i tady na Mk neco najdes,nevim zda ti to vyslovuji spravne

jihajiha
15. jan 2013

Určitě k doktorovi,sama to nevyléčis.my na tom byli asi 12x,než se to zpruchodnilo

nity
19. máj 2016

Ahojte,mam rocneho syna,ktory ma nepriechodne kanaliky,spodne sa podarilo uvolnit a este pojdeme skusit horne. Ale doktorka povedala,ze ak sa to nepodari bude musiet ist len na Kramare,kde ho uspia. Chcela by som sa opytat,ci mi viete poradit ocneho lekara,ktory zastava nazor,ze zakrok nie je akutny a moze sa pockat,pripadne to robia bez uspatia. Lebo v tomto veku to uz nie kazdy chce urobit. Nasa obvodna vyckavala,tak neviem,ci mozme este cakat alebo co.. Zacala som o tom vela citat a zistila som,aj podla tejto diskusie,ze su doktori,ktori neposielaju hned na zakrok,len by som potrebovala konkretne mena. Inak maly obcas slzi,hnis skoro nemava,len ked je chory,aj to nie vzdy. Dakujem velmi pekne.

michelitta
2. sep 2017

@nity Ahoj ako ste dopadli?

nity
7. sep 2017

Nechali sme to tak. Dlhsie obdobie uz neslzil a ked je chory,tak len pomenej. Vtedy mu premasirujeme. Minule som bola u ocnej a ta povedala,ze v tomto veku uz to nebudeme riesit a ked slzia premasirovat. Tak uvidime.. Ale sranda,ze ako som spominala ocnej,ze uz je v pohode,tak mu hned zacali doma slzit. 🙂

selena2
7. sep 2017

Mojej to mesacnej preplachovali dvakrat.Nam kazala masirovat tu žľazu okolo ocka.Opytajte sa na to.To nam pomohlo.

vierockamatkova
7. sep 2017

Nám dala nato očná pamycon kvapky a kazala masírovať a našťastie zabralo takže preplach robiť nemuseli aspoň dúfam za sa tak volali tie kvapky