V detskej nemocnici na by mali pracovať ľudia s citom

malena
30. okt 2007

Mám takú skúsenosť, bola som s malou pár dní v nemocnici,na dojčenskom oddelení a som zhrozená. Nielen prístupom niektorých sestričiek pri ktorých som mala stále pocit, že ich otravujem. Hlavne však tým ako sa správali ku dvom bábenkám, ktoré tam boli bez matiek. Tie chudátká tam celé dne ležali v postielkach a plakali, takmer nikdy ich nezobrali na ruky a nepopestovali. Ja som ten srdervúci plač už nemohla počúvať a chodila som za sestrami, nech tie detičky občas z tých klietok vyberú,...Vačšinou ma odbili, že majú aj iné detičky,...cha-cha, s tými ďalšími troma detičkam sme tam boli my matky a samé sme sa o ne postarali. Sestry priniesli akurát liek. Ked tie maličké plakali, pribehla sestra a okríkla tie chúdatká, že nech už nerevú a spia konečne. Bolo mi ich neskutočne ľúto. Vždy som si myslela, že na detskom oddelení pracujú ľudia, ktorí majú cit a ľubia deti. V prípade tejto nemocnice som sa zmýlila.

koc
31. okt 2007

ahojky; já jsem byla s malým v nemocnici na ORL, když mu bylo 8 měsíců. Byla jsem s ním - každá maminka má na to právo být s dítětem do 6 let v nemocnici - ale pokud to podmínky v nemoc. dovolují (tj. lůžko pro doprovod u dítěte, nebo alespoň ubytovna) a charakter onemocnění ( na JIP např. být nemůžete); nutnost pobytu s dítětem starším by měl posoudit revizní lékař pojišťovny. Takto mi to bylo řečeno, když jsme se dověděli o nutnosti hospitalizace. Jinak - radím všem - nebojte se ozvat, když se Vám něco nelíbí (chování, nezájem atd.), někdy mi připadá, že nás jen zkoušejí, co vydržíme... Mám nemilou zkušenost při příjmu - na odd., kde jsme měli nastoupit, měli zrovna případy virového průjmu, takže - pouze tedy s námi sepíší papíry a přijdeme druhý den, až bude vše dezinfikováno... Souhlasili jsme, jen jsem podotkla, že vzhledem k trombofilii a nařízenému zavodňování před zákrokem nevím, jak to doma zvládneme - aby pak vše bylo o.k. Všichni se usmívali, že není problém a odeslali nás se setrou na "zavirované" odd. Po asi 20 min. čekání přišla nepříjemná vrchní sestra, která se na nás rozkřikla, že tedy když nechceme (!!!¨) jít domů, že nás tedy přijmou. Vzkypěla ve mě krev a řekla jsem jí důrazně, že my samozřejmě rádi domů půjdeme, když nám laskavě řekne, jak dítě zavodnit? Tak zkoprněla (asi, že jsem se ozvala...), a že jde pro doktorku, prý si špatně přečetla papíry!!!

koc
31. okt 2007

S doktorkou jsme se domluvili už v pohodě, druhý den kapačky a hospital., a pobyt relativně v pohodě, sestřičky vstřícné a milé... myslím, že je to spíš o lidech, jaký mají přístup a jestli vykonávají spíš poslání nebo povolání...
Omlouvám se za sloh, ale nedalo mi to... 🙂

bibinka
31. okt 2007

ani mne nedá nereagovať na túto tému.som zhrozená z takýchto "super sestier" áno, aj takéto kvázi sestry existujú. nebudem ich obraňovať. myslím si ,že trpia burn out syndrómom- proste sú vyhorené. a to všetko je následok neprimeranej záťaže v práci. sú prepracované a zaťažované neuveriteľným množstvom papierovačiek a verte, oni samé si to uvedomujú !!! Nechcem tým povedať, že majú akýsi "nárok" na surové správanie k pacientom, či už deťom, alebo starým ľuďom. To je v povahe každej z nich. ale je to veľmi smutné, že sa s tým možno stretnúť prakticky v každej nemocnici. ☹ ☹ ☹
Ja som mala aj dobré aj horšie skúsenosti so sestrami na detských odd, minulý rok na Silvestra sme museli s malým na hospitalizáciu kvôli neklesajúcim horúčkam+hnačka+dehydratácia. Sestra napichávala malému kanylu, pred mojimi očami. ja som mu pridŕžala ruku. malý ju držal kľudne. a sestra zavadila hadičkou o svoj prst(proste bola nemotorná 😠 ) a vyšklbla mu ju zo žilky. a rozkričala sa na neho, vraj má tú ruku poriadne držať a nech sa netrhá. samozrejme sa rozplakal a ja som sa na ňu vyrútila, že som sa dívala ako šachovala s tou hadičkou a vytrhla mu ju sama! A potom som jej pripomenula, že viem akým spôsobom sa napicháva kanyla, že som tiež zdravotná setra na jiske!!! tak stíchla a poslala k "nám" druhú sestričku zo smeny. tá bola úplen super a v pohode 😉

bibinka
31. okt 2007

myslím, že by pomohlo, keby sa všetky nespokojné mamičky(ak sa stretnú s takýmto prístupom či u svojho dieťatka alebo u iného ,ktoré je v nemocnici bez matky) obrátili na vrchné sestry a ak to nepomôže, tak napísať lidt resp. sťažnosť priamo k hlavnej sestre. tá je povinná urobiť kontrolu resp, hĺbkový audit. ono to pomáha, verte tomu. nesmieme ako matky mlčať, lebo budú trpieť ďalší a ďalší malí pacienti. ☹

leva
31. okt 2007

O Skalickej nemocnici som nepocula nic dobreho.Furt sa tam nieco deje.V zivote by so nenechala dieta same v nemocnici,ked citam aka zverina tam pracuje.Cest vynimkam.Malena s tebou uplne suhlasim,treba si otvorit usta.

natalien
31. okt 2007

Malena, já bych se nerozmýšlela a určo bych to zveřejnila a i zašla za ředitelem. Pokud se to bude řešit jen s vrchní sestrou, tak ta si určo svoje odd. podrží a zamete se to pod koberec.

malena
autor
31. okt 2007

Máš pravdu natalien, mám tiež veľmi naliehavý pocit niečo robiť...Ked som bola s malou v nemocnici, mala som chuť tam okamžite zostať pracovať a starať sa o tie chúdatká. Celú dobu som rozmýšlala akoby som im pomohla: napísať list riaditeľovi, do časopisu, už som aj rozmýšlala do Markízy, ked na konci správ uvádzajú e-mail, telefón, že: píšte, volajte, čo sa vo Vašom okolí deje, len neviem, či by to pre nich bolo dosť trhákové.
Jedno chcem však ešte povedať: Nesmieme byť ľahostajné, otočiť hlavu, zakriť si oči. V tej nemocnici boli aj iné ženy, všetky to videli, ale nepovedali ani slovo, asi som bola pre všetkých blázon 😲 , ale nech,lepšie ako nejaká ovca, no nie 😝
Dievčatá, ak budete v nemocnici, či hocikde inde a budete vidieť niečo podobné, nebojte sa o ozvite sa, častokrát to pomôže, mám už nejakú tú skúsenosť 😉

mikca
1. nov 2007

přesně tak chce so to prstě ozvat nikdo nemá právo se na vás nebo na vaše mimi utrhovat...takže che se to nedat a když dotyčené pipiny uvidí že se nenecháte od nich nic líbit tak jim sklapne..někdy jsou fakt některé důležité až hrůza..na a jak píše bbi...taky stačí zajít za jejíma nadřízenýma..
ale zase se přimlovám za to..např když vám setra řekne že vám nevim např. plenu nepřinese hned tak jí za to nekamenujte..nemá jen vás 🙂

natalien
1. nov 2007

Malena, co takhle nějaký místní noviny, nejsou u vás??? My tu třeba máme svoje a dost často tam lidi píšou i poděkování 🙂
Já jsem byla taky v nemocnici když jsem byla těhu, hrozil mi předčasný porod a tak jsem musela nastoupit na povinný odpočinek. Já sama za sebe můžu fakt říct, že jsem byla spokojená, když si sestry měnily směny, vždy se nám přišly ukázat s dotazem, zda něco nepotřebujeme. Jelikož jsem tam byla trochu déle, tak nám dokonce zalívaly i kávičku, kterou jsme si s kolegyněmi na pokoji vždy po obědě dávaly 😵 Jo byly fajn, když jsem odcházela, tak jsem byla fakt dojatá. O propustkách na víkend ani nemluvě, vždy vyšli vstříc a i doktoři byli fajn. Za to jim dávám 1! O patro víše je porodnice a i tam jsem byla příjemě překvapená, fakt naprostá spokojenost!!!
ALE! Dětské odd té samé nemocnice - KATASTROFA!!! Po propuštění z por. jsme s Nell museli jezdit ještě na Minoltu (měla trochu vyšší hodnoty při propouštění) Nejenže nás nechali čekat s novorozencem na chodbě přes půl hodiny, kde čekaly i děti na příjem s průjmem, kašlem a bůhví čím ještě. Hrůza. V pěti týdnech dostala Nell zánět v očičku, tak jsme jely na pohotovost a dětská dr. nás opět nechala čekat na chodbě přes půl hodiny, ale to tam zrovna nikdo nebyl. Prostě si musela viditelně upravit make-up, aby se miminku líbila. No a to že se na malou ani nepodívala, tak to mě fakt dostalo. Zarážející je to, že se toto děje ve stejné budově, pouze o dvě patra níže než je zmíněná porodnice. Tady byla prostě i dr. úplně mimo, takže vím na 100%, že kdybych měla nedejbože jít s malou do nemoc. tak tam budu stůj co stůj s ní a niky bych ji tam nenechala samotnou a pokud bych tam být nemohla, tak bych volila jinou a vstřícnější nemocnici v okolí.
Jestli budete brouzdat po Koníkovi, tak v tématu Náchodská porodnice je i příspěvek od Macanet, tak se pokochejte, jak zacházejí i s maminkama 😠 na dětském odd.!!!

adka29
1. nov 2007

Ahojte dievcata, to je hrozne co tu citam o pristupoch sestriciek k malym pacientom. ja skusenost u nas nemam, lebo zijeme vo Francuzsku, ale aj tak mi neda nenapisat.ja to nechapem ako niekto moze tvrdit ze na vine je zdravotnictvo 😠 😕 Kazdy clovek ma pravo rozhodnut sa co chce v zivote robit. a ak sa rozhodne pracovat s detmi tak si treba hned uvedomit ze je to krasne povolanie ale nie najlahsie. a to ze nemaju cas ale na kavu a citanie casopisov to maju, tak fakt neni o com 😕 im by sa zislo sa ist pozriet napr.tu do Francuzska ako sa tu spravaju sestricky a cely personal, dokonca aj upratovacka sa milo pozdravi a usmeje a opyta ako sa mate a zazela vam prijemny den. no mne kebyze sa nieco take stalo, ze sa tak spravaju ku mojmu babu, ja by som bola schopna podat staznost na nemocnicu.

krizulka003
1. nov 2007

Tak jsem ráda že jste toto téma založili,jinak bych to udělala já.s Adámkem jsme teď v nemocnici víc jak doma.zrovna včera jsme se vrátili z jedné v Brně.Přístup tam byl opravdu hrozný a to bych čekala že to tam bude mít větší úroveň než u nás.na jednom maličkém oddělení tam vedle sebe leželi kluci i holky od 0-15let.bez rodičů.ty tam byli jen s dětmi do tří let.setry je absolutně nezvládali.fakt jsem z toho byla rozčarovaná.
U nás v nemocnici jsem byla nespokojená ale teď už si jí vážím,máme pěkné oddělení a děti tam samotné nechávají jen romky.je pravda že jsem byla taky svědkem kdy uklizečka upozornila sestru že asi 8mi měsíční cikánečka tam leží poblinkaná a pokaděná a sestra ji odbyla že teď nemá čas..je to hrůza.myslím že to opravdu závisí na přístupu ale ne každá setra ho má kladný,bohužel... ☹ 😖

sue
1. nov 2007

...ja na zdravotníkov nemôžem povedať jediné krivé slovo, nakoľko som negatívnu skúsenosť zatiaľ nemala (klop klop klop) a viem, ako sestry a lekári padajú na hubu - najmä kvôli vyťaženiu - sami vieme, že ak niekoľko mesiacov, resp. rokov pracujeme pod silným tlakom - časovým, finančným a podobne, efektivita práce sa rapídne znižuje... uznávam, je príšerné, že na to doplácajú detičky - práve na detských oddeleniach je to najhoršie, pretože malí pacienti sa nevedia sami brániť ☹ a tiež uznávam, že je veľa takých (najmä sestier) ktoré absolútne vzťah k svojmu povolaniu nemajú...
...riešenie? samozrejme sa treba hneď ozvať, nie len písať na internet + ja osobne keby som mala negatívnu skúsenosť a písala do tejto diskusie, vytlačila by som si ju celú a zaniesla do príslušnej nemocnice - viacero kópií - odovzdala sestre, primárovi oddelenia i riaditeľovi nemocnice. Kočky, pokiaľ budeme písať len tu... nič sa nezmení...

mikca
1. nov 2007

sue máš pravdu chce to něco s tím dělat, ale absolutně nesouhlasím s tím, že by se takové chování mělo omlouvat tím že jsme vytížené, jak psychicky tak časověatd..prostě ikdyž budu na tu hubu padat nikdy si nemůžu dovolit takový přístup jak se tady popisuje k nikomu..když na to namám, tak to nedělám...

netvrdim že by jsi to snad tímto omlouvala..ale bohužel většina rádoby sester to tak dělá a mě to děsně vytáčí 😠

sue
1. nov 2007

Mikca, nie nechcela som ospravedlňovať, len som to písala, aby sme si uvedomili, že každý keď je unavený, nedocenený a nemotivovaný, robí chyby... a v zdravotníctve je to najhoršie, najviac viditeľné a najúbohejšie 😔
...len sa treba ozývať tam kde to má nejaký zmysel - a tu na koníkovi to žiadny význam pre tých ktorí trpia nemá 😉

aniska
1. nov 2007

adka mas uplnu pravdu

maca793
1. nov 2007

je to hrozné, že sa takto ku nim správali. ja som bola tiež svedkom správania sa sestričiek voči deťom. niektoré priam zjedli iné úplne zamedbávali a ignorovali. dúfam, že sa tak nespávali aj k mojej malej vo februári, keď tam musela preležať celý mesiac 😢

natalien
1. nov 2007

Holky, je pravda, že tady na Koníkovi nikomu nepomůžem, ale alespoň upozornit maminky co se ocitnou v takový situaci, aby se ozvaly, že na to mají právo. Dodat jim odvahu a nebát se říct svůj vlastní názor.
Mám spoustu kamarádek, co by se neodvážily oponovat. Budou-li v nemocnici, tak tam se děje jen to správný a pro miminko (či batole) to nejlepší, ne??? Kecy!!!
Malena, jdi do toho, otevři oči vedení nemocnice 😉

lendy1
1. nov 2007

Ahoj holky,
nejdříve jsem se nechtěla zapojovat, ale nedalo mi to.
Moje zkušenost v porodnici je ta nejhorší, jaká může být a doposud nevím, jak na tom můj Davídek po pobytu v porodnici bude. Davídek se narodil předčasně, byl na JIP, měl potíže s dýcháním a kterých nám po 2 dnech řekli, že je to O.K. Týden byl v inkubátoru, neustále jsme si s manželem stěžovali, že se nám zdá, že špatně dýchá a divně sebou škube. Vždy nám řekli, že to je u těchto nezralců normální. O kojení se se mnou nikdo nebavil, vůbec to sestřičky nechtěli zkoušet, nevolali mě, když mu dávali jíst, na nic jsem se jich nemohla zeptat, jelikož nesměli podávat informace a dr. tam byl jen občas. Po týdnu jsem měla D. na pokoji. druhý den byl apatický, nechtěl jíst, měl průjev a krev ve stolici (jedna sestra mi řekla, že je jen opruzený), na vizitě mu udělali odběry a pak nám dr. řekla, že má těžkou vrozenou metabolickou vadu, že musí ihned do Prahy, že to nemusí přežít...Strašně nás s manželem vyděsila, úplně jsem se z toho zhroutila. Za 3.hod. nám v Praze řekli, že žádnou vadu nemá, že se v porodnici spletli!!!!!!!Ale řekli nám, že má značné dýchací potíže, které se měli řešit ihned po porodu a delší dobu. Malý přestával dýchat, měl křeče (to bylo to divné škubání, co se nám nezdálo), bylo podezření na nedookysličování mozku, měl strašně moc dalších zdravotních potíží, na které se v porodnici vykašlali a malého nám dali dohromady až v Praze. Nyní docházíme na neurologii, malý má nějaký nález na mozku nejspíše vinou těch dýchacích problémů. Jak v Praze tak pak v Liberci, kde jsme skončili nám dr. řekli, že to v porodnici značně podcenili a že můžu být ráda, jak to dopadlo. Nyní čekám ještě na další neuro vyšetření a pokud by nebylo O.K., celou situaci bych začala řešit s porodnicí. Myslím, že by asi nějaká stížnost neměla cenu, nic by se nevyřešilo, max. by se vymlouvali nebo poslali omluvný dopis. To ale neřeší nic pro další maminky, nevím co s tím...

mikca
1. nov 2007

no tak to je síla lendy..já si nemyslím že by stížnost nevyřešila nic, ale nesmíš posílat stížnosti přímo na tu porodnici, ale na minestrstvo zdravotnictví a uvidíš že to pojede...už jsem jednoutak učinila a opravdu do týdne se zahájilo správní řízení...
doufám že dDavídek bude OK a budete mít klid...ale opravdu bych do toho být tebou šla...., možná jste už měli začít po převozu malého do Prahy..tak budu držet palce

jo a tisk dokáže taky mnoho 🙂

lendy1
1. nov 2007

mikco, díky. Vidíš, to mě vůbec nenapadlo, napsat někam jinam. Říkala jsem si, že v porodnici by s tím stejně nic nedělali, tohle je lepší řešení. No nezačali jsme dřív, jelikož jsme dlouho ze všeho byli dost v šoku a teď když postupně vidím co a jak z různých vyšetření, tak už toho začínám mít dost...
Jinak se jiných možnostá dost bojím bez nějakých důkazů, oni pak řeknou, že to tak nebylo, že to je jen můj pohled na celou záležitost a bla, bla...

mikca
1. nov 2007

lendy určo to zkus s tím ministerstvem..no a těch jiných možností se neboj, nemusíš přece přímo někoho obvinovat, jen napiš svůj příběch nic víc nic mín....jako jsi to napsala sem..aspon nějaký způsob varování pro ostatní maminky, které si dají potom větší pozor...hlavně aby byl malej v pohodě držím palce 🙂

koc
1. nov 2007

lendy, nečekala bych na poslední výsl. vyšetření a stěžovala bych si okamžitě! Jistě ti lékaři v Praze poskytnou lék. zprávu i nahlédnutí do chorobopisu, z toho jistě bude patrné, v jakém stavu se k nim malý dostal a po kolika dnech po porodu. = důkazy; Čím dřív si budeš stěžovat (ministerstvo, zřizovatel nemocnice - kraj, vedení nemocnice), tím doufám že lépe pro ostatní mimísky a jejich rodiče, kterým se to co Vám může též přihodit... přeji hodně síly a ať je vše brzy o.k. 😉

roasha
1. nov 2007

babule,necitala som vsetky prispevky,ale v lete moj ocino lezal na krcnom,a na izbe bolo 4r dievcatko,mali mu stikat nosnu mandlu.ked bolo po zakroku,a vracalo,sesta nan zjacala,ze sa "nachltalo"krvi,a ked mala plakala,pichli jej oblbovak.ja osobne si to neviem predstavit,ze by to mali robit s mojou malou.ked to otec videl,tak sa ju snazil zaujat,spieval si s nou,hral sa,nahraval si ju na telefon.sestra si ju cely cas nevsimala.je to des,urcite by som malu samu nenechala.

malena
autor
1. nov 2007

Som tu zase, takže napísala som včera dlhý mail jednému lekárovi z nemocnice,kde som bola s malou. Odpísal, že môj mail posunie kompetentným na oddelení. Tak dúfam, že s tým naozaj niečo urobia a bábenka už nebudú ďalej trpieť, a dúfam, že ani doma, ich matky vraj s nimi v nemocnici zostať nechceli a boli to prvorodičky. Je mi tak strašne lúto detičiek, ktoré zanedbávajú,až no...

markeeta
1. nov 2007

kdyz sem si tohle precetla, tam sem se normalne pekne rozbulela, jak mi tech deti bylo lito
ja bych na tom kojenecaku chodila od jednoho k druhemu a mazlila si je

malena
autor
1. nov 2007

Markeetka, ja som tiež v tej nemocnici plakala, normálne som bola z toho mimo. Chcela som tiež tie babetka popestovať, párkrát som ku nim zašla,... to dievčatko, také prťavé 3-mesačné sa mna najprv zvedavo pozrelo a potom sa smejkalo. Potom ma tam sestra zbadala a zakázala mi to, vedela som, že kvôli prenosu, ale ja som to už jednoducho nevládala znášať. Na chlapčeka vedľa na izbe som len cez sklo nakúkala, klopkala na neho. Každé ležalo zvlásť na izbe, úplne samučké, a dozvedela som sa, že sú tam hospitalizované veľmi často. Viete si to predstaviť, celé dni sú chúdatká tam tak zavreté, bojím sa, že budú mať z toho traumu na celý život.

adka29
1. nov 2007

Malena ☹ ☹ ☹

schnek
2. nov 2007

čím víc to čtu, tím víc doufám, že neteř se s tímhle přístupem nesetkala. Je v nemocnici každou chvíli, protože má tak ohromně pečující matku, že by člověk brečel. Když se jí narodilo druhý dítě, neteři nebyl ještě rok, a vrátila se z porodnice, tak jí na týden šoupla do nemocnice, že jí rostou zuby a že by se o ní doma nemohla postarat. Pořád mi to běží v hlavě, že snad jsou tam hodní.

natalien
2. nov 2007

Schnek: 😕 maminka dala dobrovolně svoje dítě do nemocnice? 😠

schnek
2. nov 2007

švagrová je taková vzorná matka, že starší dala do nemocnice, když přišla z porodnice s malým. Neteři rostly zuby a ona se tím doma nechtěla zabývat, tak jí tam šoupla. A ještě tam nakázala, že tam nesmí pustit za ní tchýni. Prostě poklad