Vie pediater zistiť z krvi intoleranciu laktózy a alergiu na bielkovinu kravského mlieka?

dara27
25. okt 2016

ahojte.robili niekomu vysetrenie u pediatra odobratim krvi u babetka na intoleranciu laktozy a alergiu BKM?da sa to aj z krvi alebo je potrebne ist ku gastroenterologovi alebo alergologovi?chcela by som dat test urobit mojmu mesacnemu synovi tak zato sa pytam ze ci je to mozne aj u pediatra odobratim krvi.

janickacrazy
25. okt 2016

@dara27 Ano, je to možné, nám tak robili, len potom bol problém, lebo aj tak sme museli ísť na gastro, aby nám predpísali mlieko. Tam si znova robili odbery, lebo oni tamtie neuznávajú a my sme už boli na špeci mlieku a tak mu vyšli potom negatívne kvoli tomu. Takže radšej ísť hned na gastro.

katkuz
25. okt 2016

ano, je to mozne, ale z krvi vychadzaju falosne pozitivne ale i falosne negativne vysledky. Dcere brala krv alergologicka, vysli pozitivne a cca za rok sme sa dostali aj na gastro kvoli inym problemom a tam sa jej intolerancia na laktozu potvrdila aj zatazovym testom. Netusim vsak ako vysetruju taketo male babätka (to sa nas uz netyka 🙂 ). Ja som tiez za, aby vas pediatricka odoslala na gastro.

dara27
autor
25. okt 2016

@janickacrazy
@katkuz dakujem baby.no len ha som to spomenula pediatricke ze by som chcela dat urobit tento test lebo maly je od narodenia velmi nekludny aj v nici aj cez den,stale sa mrvi a puci a teraz ked my zistili ten reflux tak mi povedala ze to si mysi zvyknut na to nive mlieko nutrilon AR.ale ja by som bola kludnejsia keby mu to urobili.aspon by som vedela ze to nie je z mlieka...on mi pekne pribera,ale akoby bol stale hladny.vsak niekedy yz pyta po 2 hodinach...to nech mi nikto nepovie ze to nie je nievo z mlieka

janickacrazy
25. okt 2016

@dara27 No tak može to byť aj tým mliekom aj nemusí, ťažko povedať. Deti s refluxom tiež bývajú nekludné. Moj tiež priberal pekne, ale stále ho bolievalo bruško a veľmi zle spával, bol taký umrnčaný celé dni. Len sa objednaj na to gastro čím skor, lebo my sme čakali skoro 3 mesiace na termín.

dara27
autor
25. okt 2016

@janickacrazy no zajtra zavolam na gastro.lebo teraz uz nikto nedviha.a dlho trva to vysetrenie?to mu daju nieco vypit?

janickacrazy
25. okt 2016

@dara27 Nie, to je len obyčajný odber krvi.

dara27
autor
25. okt 2016

@janickacrazy aha tak dobre.lebo som citala ze zvyknu dat vypit nejaku vodu s laktozou a potom na zaklade dychu robia odbery

janickacrazy
25. okt 2016

@dara27 No to sa robí pri vačších deťoch, nie pri bábatkách.

hettinka
25. okt 2016

ja by som šla na alergo ... mne lekárka z výsledkov v krvi povedala, že syn ma alergiu na mlieko a soju a nemá ho piť . Tak sme nedávali, ale po nejakom čase som šla na alergo a tam mi lekárika povedala, že to alergia vôbec nie je, len neznášanlivosť na nejakú zložku mlieka a odporučila kyslomliečne výrobky. Soja sa vylúčila úplne.

janickacrazy
25. okt 2016

@hettinka Možem sa opýtať v akom veku ste išli na to alergo?

hettinka
25. okt 2016

v 6 rokoch, u nás v meste taká uplne detská alergologička nie je
synovi sa začali prejavovať problémy po zaradení bežného kravského mlieka d stravy cca. v 1 roku, potom sme išli, brali mu krv a okolo 1,5 roka vraj alergia
v tom čase už nutne mieko piť nemusel, davala som mu až do 6 rokov umelé mlieko, hypoalergenne ... to, že može jogurty a syry, som odsledovala aj sama, takže to sme mu dávali tiež

janickacrazy
26. okt 2016

@hettinka Tak to potom alergia nebola, ked pil hypoalergenne mlieko a mohol aj jogurty aj syry. Moj neznesie ani HA mlieko, o jogurtoch možeme len snívať.

nevesta
26. okt 2016

Ahoj z krvi sa da zistit iba BKM. Na intoleranciu laktozy je dychovy test, ale to sa da az ked bude dieta vacsie. Pozri tu:

H2 dychový test /LactoFAN2/: výdychový laktózo-tolerančný test so stanovením vodíka vo vydychovanom vzduchu. Patrí k najvýhodnejším neinvazívnym metodikám ,ktoré nezaťažujú pacienta. Princíp testu spočíva v podaní roztoku laktózy 1g/kg hmotnosti (maximálne 25g). Pred podaním laktózy a po ňom sa v 30 minutových intervaloch stanovuje koncentrácia vodíka vo vydychovanom vzduchu. Ak je v čreve nízka hladina enzýmu laktázy, nerozštiepená laktóza v hrubom čreve podlieha katabolizmu baktérii, pri čom sa uvoľňuje vodík, ktorý difunduje cez črevnú stenu do krvi, odtiaľ do pľúc a jeho zvýšené koncentrácie sa môžu zaznamenať vo vydychovanom vzduchu.

Príprava: najmenej 8hodín pred vyšetrením nejesť, nepiť (vrátane vôd), nežuť žuvačky, cukríky, neumývať si zuby. Ak pacient berie nejaké lieky,je potrebné zapiť ich len minimálnym množstvom vody. Neužívať antibiotiká po dobu 2-4 týždňov pred vyšetrením.

Je potrebné informovať lekára ak beriete nejaké lieky , trpíte ochoreniami pľúc, srdca, cukrovkou, máte nejaké iné ochorenia alebo ste alergický na nejaké lieky, ste tehotná.

Priebeh vyšetrenia: Pacient príde ráno, pri dodržaní hore uvedených podmienok. Asi 3 sekundy pacient dýcha do prístroja, ktorý odmeria množstvo vodíka vo vydychovanom vzduchu. Po prvom dýchnutí vypije roztok laktózy (množstvo zavisí od hmotnosti pacienta). Nasledujúce 3 hodiny meriame H2 vo vydychovanom vzduchu v časovom intervale každých 30 minút. Po skončení testu výsledok vyhodnotí lekár.

Vyšetrenie nie je hradené zo zdravotného poistenia. Poplatok za vyšetrenie je 12 EUR. Objednajte sa na našich imunoalergologických ambulanciach v AdLA s.r.o.

janickacrazy
26. okt 2016

@nevesta Nám robili z krvi aj laktozu, mám to v karte malého.

nevesta
26. okt 2016

Este sa robi aj takym sposobom, ze podaju laktozu v nemocnici, tusim 2 dni tam musis byt. Podaju laktozu a kazdu hodinku pichaju do prsta a sleduju, ci sa laktoza stiepi, ci nie. Tiez si to neviem pri tak malinkom dietatku predstavit. Moja mala mala strasne hnacky po prejdeni na UM, tak sme dodrziavali bezlaktozovu dietu. Pediatricka nam dala papier do skolky, ze je podozrenie. To stacilo na to, aby jej mlieko nedavali v skolke ani do jedal. Musela mat solo chladnicku na bezlaktozove vyrobky. Pred rokom som ju dala otestovat tym dychovym tstom a vyslo negativne. Odvtedy pije normalne mlieko a vsetko je ok 🙂

nevesta
26. okt 2016

Ale to sa robi v nemocnici, nie u pediatra...

babulina
26. okt 2016

dcere zistovali vydychovym testom intoleranciu, dcera mala vtedy 2,5roka, prilis nespolupracovala ale kdeze pri kriku ktory predvadzala dychala do pristroja to stacilo, takze vlastne sme to zvladli
my sme za test na kramaroch neplatili ale to bolo este v roku 2010

esther03
26. okt 2016

suhlasim s @nevesta pediater takto malemu dietatu test na laaktozu nespravi, iba na BKM. Tam vidim jedinu moznost na naozaj spolahlive tesovanie- v nemocke. Nam tak robili ked mal maly 7-8 mesiacov.

kaja73
26. okt 2016

@dara27 na BKM je jednorazovy test bez pitia -staci odber krvi...
Na laktozu dieta vypije laktozu a testuje sa viackrta prstova krv..mojmu to robili ako 2m v nemocke...striekackou ho natlacili laktozou a v urcitych casovych intervaloch pichali do prsteka..cca 4 krat..ale uz presne neviem...
test na BKM nemui byt 100%, ale na laktozu sa to ukaze pomerne presne. Maly presiei tymito testami ako par mesacny.

katkuz
26. okt 2016

@dara27 tak je to potom ako pise @kaja73 aj u babätiek, na laktozu takto robili aj nasej (vtedy mala cerstvych 6 rokov (samozrejme s rozdielom, ze netlacili striekackou, ale vypila 😀 ), ale myslim, zeby to dokazali spravit aj ambulantne u gastro - zalezi od doktora. test (u nas) trval 1,5 hod.

dara27
autor
26. okt 2016

zajtra ideme na odber krvi ku detskej dokine lebo u gastro mi povedala sestra ze ona take male dieta nebude pichar.takze mi dala ampulku a ziadanku na odber a ze nech mu zoberie detska dokina a ze krv mam potom odniest do labaka a ze za tyzden budu vysledky.ja som jej vrava ze chcem test na obidve choroby tak dufam ze to tak aj vypisala na ziadanku do laboratoria.som zvedava co bude

hettinka
26. okt 2016

@janickacrazy veď práve, že sme dostali úplne nesprávne a nekompletné informácie .., že mam davať HA mlieko (do roka pil normálne UM mlieko) a ma to alergiu, z ktorej do 6 rokov asi vyrastie ... no paráda...
preto by som s takýmto problémom už nešla k pediatrovi, ale rovno za odborníkom

Syn z toho naozaj vyrástol, aj ked mlieka ani teraz veľa nevypije, skor tie jogurty konzumuje.