Vírus ruka, noha, ústa

katka.sp
27. feb 2016

Aby jte..Ma niekto skusenosti s touto chorobou.Nikto nam to oficialne nepotvrdil,ale doniesla to mala pravdepodobne zo skolky.v nedelu v noci nastali horucky38,5 hned rano sme isli k dr. Kedze este nebola nikdy chora,lekar ma len upozornil ze ak by teplota vsstupla zacat zrazat,ale nedame atb.ze ma dobru imunitu...v pripade zhorsenia prist.v nedelu este mala horucky,nie vysoke a trosku sa stazovala na hrdielko.v utorok sa vysypala okolo pusy a tri pluzgieriky na ruke a jeden pod zadockom noc viac...uz je bez horucky ,pupenceky miznu,alle nastupila som ja a za. Mnou manzel...ja 40 -tky dva dni a hrdlo ani najest uz treti den.Vcera sme sa vyhodili a je to katastrofa...Zazil to niekto?? Ako dlho to bude trvat?? Kedy moze ist mala do skolky?? Pisana ink.doba je 3-6 dni .dakujem za kazdu radu,nazor,vsetko mozne nakolko nik nam to nepotvrdil ..:( vobec neviemee co mamme cakaat...dakujem krasne

tixi
27. feb 2016

Aj moj syn to mal, dostal to na dovolenke v lete...Nie je to pre dieta prijemne, ale na druhej strane, nie je to vazne ochorenie. Po asi dvoch tyzdnoch od ukoncenia choroby sa synovi zacala velmi supat koza na dlaniach a okolo nechtov, dokonca mu jeden nechtik zliezol. Treba sa informovat v lekarni, alebo u pediatra, ake vitaminy by malo dieta prijimat vo zvysenej miere pri tomto ochoreni.

zuz02
27. feb 2016

Presne ako pise tixi. Aj moje dve deti to prekonali asi pred rokom. Par dni vysoke teploty a potom vysyp. Je to virusove, tak na to ani antibiotika nesli. A tiez sa detom zhruba po 3 tyzdnoch osupala koza na chodidlach. Ak ta to netlaci, tak si nechaj dceru doma, lebo imunita je po chorobe oslabena a ked ju rychlo supnes do skolky, moze zase nieco doni

zuz02
27. feb 2016

....pokrac.: doniest domov. Doktorka mi kazala davat nejaky cas vitaminy. Hlavne cecko.

sasa1983
27. feb 2016

A vit.skupiny B..

sharmana
27. feb 2016

@katka.sp je to hnusná choroba. Malá to chytila, hrozne ju svrbeli chodidlá, zrazu výsyp, teplota, potom okolo úst, na rukách, dlaniach prstoch a na chodidlách, medzi prstami hrozné pluzgiere. A ako ju to svrbelo, 2 noci som sa nevyspala a to mala 4,5 roka, čo s nou bola už úplná pohoda, a ja som bola v 7.mesiaci tehotenstva. Týžden čislo choroba trvala, ale zrúk a nôh jej to dlho mizlo, flaky, pluzgiere, chytilo to aj nechty, potom jej do mesiaca aj dva nechty zišli a narástli nové. No a jasné, že to chytil muž, ten vysoké horúčky, nevedel dva dni ani z postele vstat, tak ja okolo oboch a do týždna som to dostala ja. No chodit po pluzgieroch je riadna pecka, bolelo jak šlak a jak to svrbelo. Poviem ti, jedna z najhnusnejších infekčných chorôb, čo prišli s novou dobou, lebo ako mi povedala pediatrička, toto je choroba na SK max nejakých 6 rokov a prinieslo sa to zo zahraničia. 😝 Prajem skoré uzdravenie. Inak antibiotiká sa na to nedávajú, je to vírus. Potieralo sa to takou farebnou vodou.

katka.sp
autor
27. feb 2016

A B jej uz davame🙂

katkalabka
27. feb 2016

pediatrici to volajú "Šiesta detská choroba"

sharmana
27. feb 2016

@katkalabka nie, šiesta choroba je niečo iné, infekcia ruky nohy ústa sa podobá kvôli výsypu

sense
27. feb 2016

nasa to mala 2x prvykrat mala aj vysoke teploty, mala toho plne usta a okolo ust...zaberali fenistilove kvapky a usta sme vytierali vodickou na afty, aby sa aspon najedla trvalo to asi tyzden mozno desat dni, druhykrat to malo ten isty priebeh len to mala aj na dlaniach ... atb sa na to nedavaju je to virusove ochorenie.... teploty jej ustupili do troch dni...ale oba razy len prvy den bol najhorsi lebo sa teplota nedala moc zrazit aj po podati paracetamolu klesla len na 38

marcelatt
27. feb 2016

ahoj, moj maly to mal na jesen, mal vtedy 4 roky, u nas to trvalo asi mesiac co sa z toho nevedel dostat...najprv vysoke teploty, ked trvali 4.den, isli sme na pohotovost a kedze to bolo v novembri, sychravo a furt tma, tak ja som si poriadne nevsimla ze sa my vysypal, som myslela ze to ma z tej vysokej horucky potnicky na tele ako sa potil, ale az na pohotovosti mi dr povedala ze to je jasne, to je ruka-noha-usta...jedine co poradila je znizovat teplotu a nasadit vitamin C a vitam B (B-komplex) a aby to maleho nesvrbelo, kupala som ho v hypermangane, volne to predavaju v lekarni, trosku do vane dat, to je taka fialova voda z toho, v tom sme ho s muzom macali asi 5-6 dni po sebe, uz neviem presne...asi po 10 dnoch sa malemu zacala supat koza na prstoch, ale ako keby si banan supala a toto mu trvalo asi dva tyzdne, fakt sme sa stym mordovali mesiac..potom som mu tu kozicku odstrihavala, mal to strasne a nechtove lozko mal strasne a to mu az teraz uplne vyrastlko ako keby cele a to je po troch mesiacoch doba..takze u nas takto, ale hlavu hore, je to virus, nedavaj ziadne atb, hlavne vela tekutin a vitaminy a skus ten hypermangan

eliska1986
27. feb 2016

Ahojte maminky vraj je to 6detska choroba.U nas to mal synovec,bol vyhadzany okolo ust,dlane a prsteky.Potom to dostala moja mala,mala kludny priebeh len prsteky sa jej supali.Najhorsie som dopadla ja.Vyhadzala som sa na uch,dlaniach,nohy som mala opuchnute,vysoke horucky.Skoncila som v nemoci na infekcnom.Dlho sme sa doliecovali,rozne kremy na hydrataciu koze.

katka.sp
autor
27. feb 2016

@marcelatt ahoj dik...mala je uz nastastie v pohode ..trvalo to 5-6 dni,ale my s muzom sme na tom horsie a hlavne nase hrdlo:(

katka.sp
autor
27. feb 2016

@katkalabka nie nie siesta choroba ma iny priebeh

marcelatt
27. feb 2016

@katka.sp nas maly to v puse nastastie nemal, len po celom tele a my sme to s muzom tiez neschytali, inak schytavame asi vsetko od maleho co donesie zo skolky, som rada ze dcerka mala taky rychly priebeho a vy to nejako dobojujte, drzim palceky

marcelatt
27. feb 2016

@eliska1986 piata a siesta choroba je uplne nieco ineho, ja to moj maly uz mal, jednu z tychto dvoch..priebeh bol podobny, ale ine pupaciky a nesupal sa vobec, lekar rozozna tieto virusove choroby od seba raz-dva..teda dobry lekar..lebo niektory lekar ani tieto choroby nepozna, bohuzial aj to sa stava :o(

marcelatt
27. feb 2016

piata a siesta choroba je uplne nieco ineho ako ruka-noha-usta, aj toto moj maly uz mal, jednu z tychto dvoch, uz neviem ci to bola piata ci siesta..priebeh bol podobny, ale ine pupaciky a nesupal sa vobec, lekar rozozna tieto virusove choroby od seba raz-dva..teda dobry lekar..lebo niektory lekar ani tieto choroby nepozna, bohuzial aj to sa stava :o(

katka.sp
autor
27. feb 2016

@marcelatt dakujjem aj my sme stastni,ze je ok...naozzaj uzzen min.pupence.ale ziadnna horucka vlastne iba den ..hrdielko ok...len maam obavy kedy je ddat do skolky...bojim sa ze to dostane zas...bo u nas niektore mamicky katastrofa...

marcelatt
27. feb 2016

@katka.sp ak mate moznost mat malu doma, resp si to mozete dovolit byt s nou doma, tak ju do skolky este nedavajte, je oslabena a teraz je vela virusov, aby ju to nezmohlo...moj maly je kazdy mesiac chory, ja a muz sa stiedame na ocr-kach, babky nemame zeby povarovali, tak hladame opatrovatelku pre taketo pripady, uz sme zufali z tych chorob..u nas v skolke sa ranny filter nerobi, su tam chore deti non-stop :o(

katka.sp
autor
27. feb 2016

@marcelatt tento tyzden ju nechame issto doma manzel tiez nepojde do roboty..sme hrozni..povyhazdovanymi..v hrdle ihlice...svrbiaa nas ruky,nohy priam az bolia,usi vyhodene vo vlasoch katastrofa...nech uz to skonci..keby clovek aspon vedel,ze zajtra bude lepsie

unique26
27. feb 2016

my sme ju mali, a poriešili sme ju do rána vďaka tea tree krému od JUST, do rána bol čistý

googwife
27. feb 2016

Aj môj syn ju dostal posledný deň v škôlke pred letnými prázdninami. Mal horúčku asi 2-3dni a samozrejme pľuzgiere našťastie nič iné a chvála bohu ja som to nedostala. Prajem skoré uzdravenie.

marcelatt
27. feb 2016

@katka.sp skuste kupel v tom hypermangane, drzim palce

kvetinka64
27. feb 2016

@katka.sp moje deti to mali tiez v lete. Doniesli to zo skolky (zijeme v USA). Obaja malo toho plne usta dva dni mi nejedli, teploty mali len prvy den. Vyhadzany bol starsi 4rocnu usta, ruky, chodidla, okolo nosteka a usne lalocky mal tiez vyhadzane. U oboch to do 5dni preslo. Najprv sme mali podozrenie na kiahne, boli to male vodnate pupaciky, ale len chodidlach a rukach v oblasti dlani a prstov. Okrem liekov na teplotu nam na to nic nedali. Deti po tyzdni boli v skolke spat

katka.sp
autor
27. feb 2016

@kvetinka64 dakujem...aj nasa je v pohode nastastie len teda my:( iz mi to ide na nervy aani najest keby aspon to hrdlo trosku povolilo...

katka.sp
autor
27. feb 2016

A este raz velka vdaka vsetkym...dufam,ze nam uz bude lepsie...pekny veceer!

ajka81
27. feb 2016

Ahoj,dcera to mala pred 3 tyzdnami, sposobuje to koxaky virus, mali sme to na dlaniach najprv o 2 dni to preslo u nas do silnej anginy a nasledne bolest usi. Velmi to svrbi,takze vhodne j uzivat fenistil alebo dithiaden,na rucky som jej davala betadine a vit. C a B. Teraz sme v stadiu ze sa jej zacali supat rucky.

dahra
27. feb 2016

@katka.sp - máme veru skúsenosti - boli sme na výlete v lete. Chytila to 2r. dcéra - v nedelu horúčka nad 39 trvala asi 12 hodin, potom jeden den okolo 38 a na tretí už ani zvýšená. Jediné, čo sa jeden deň sťažovala, boli ústa. No mysleli sme si, že afty. Na rukách a nohách nič. V utorok horúčka stúpla u ďalšieho dieťaťa - 5r. chlapca, čo bolo s nami nad 39, v stredu mu slo takmer do 40 a další deň už len zvýšená. Keď teploty ustupili, mal drobné červené vyrazky na rukách, dlaniach, okolo nechtov. V utorok sa syn začal sťažovať, že ho bolia chodidlá a nemoze dostupovať, okolo prstov, pod nimi a na patach mal cervene vyrazky, miestami zhluky a myslela som si, že ho osuchali topanky a popichala trava, čo behal bosy. No na dalsi den mal do 37,7 a potom nic, len tie vyrazky na nohach pribudli, ledva chodil, objavili sa aj na rukach a okolo pier. To mi uz doslo, čo sa deje. Volali sme lekarke, ta nam len potvrdila diagnozu. Syn uz nemal teploty, ale vyrazky na nohach sa mu z chodidiel rozsirili az na stehna, tam boli take vodnate pluzgierovite, ako kiahnove. Na rozdiel od kiahni, ktore sa objavuju na trupe a chrbte najviac, tieto tam nejdu. Pár vodnatych mal este dole na zadku - pri nohach. Trvalo to tyzden, kym zacali miznut. No a vo stvrtok to chytil sestrin 2r.syn, boli sme obe s detmi u rodicov akurat ten mesiac. Ten mal pol dna teplotu do 37,8 a potom nic a kopec cervenych vyrazok na nohach a rukach a okolo ust. Vodnate sa mu nespravili. Mal ich asi 5 dni. nakoniec som to schytala aj ja. Bola som cca v 25tt, zdesena volam obvodnej, ta mala dovolenku, sestra o tej chorobe ešte nepočula. Vraj "preboha to je čo za nazov a to ozaj je taka choroba? " Volám gynoške, sestra u nej reagovala podobne, dokonca aj sama lekarka, že to nepoculi. Takze poradili mi prd. Teda, že ak je to virus, tak v 2.trimestri by sa nemalo nic stať. U mna to prepuklo vo stvrtok, zvyšena teplota do 37,8 pol dňa a k večeru ma boleli prsty na rukach, okolo nechtov. Okolo vsetkych, bolest ako ked hnisa prst. Na dalsi den som tie bolave miesta mala cele cervene, ziadne vyrazky, nic na tvari ci ustach, ale nohyyyy. Pod prstami kopec, na bokoch chodidiel zliate plochy, paty..Fakt som nevedela poriadne dostupit. Na treti den sa mi este urobili aj vodnate pluzgiere na vnutornej strane stehien. Boleli dost. Asi tyzden som ich citila. našťastie nič sa babatku nestalo. Asi po mesiaci nam vsetkym, teda mne, synovi a sestrinmu synovi koza na postinutych miestach stvrdla a po vrstvach sa supala dole niekolko dni. Pod nou bola uz vytvorena nova.
Takže zhrnutie, tí, čo sme mali teploty do 38, sme mali dost vyrazok. Ti, čo mali nad 39, horucka zlikvidovala virus a mali len jednodnove takmer nebadane prejavy. Natierali sme si to fenistilom proti svrbeniu - ale nas to viac bolelo ako svrbelo. Aj hypermangan sa vraj moze.

kvetinka64
27. feb 2016

@katka.sp ja som to tiez dostala od deti. Najprv silny zapal hrdla potom mi to preslo do ucha a mala som silny zapal ucha az mi krv tiekla. Pre deti to je viroza na 5-7 dn, ale ked to dostane dospely je to omnoho horsie a ma to horsie nasledky. Mesiac mi trvalo pokial som sa z toho uplne dostala

katka.sp
autor
28. feb 2016

Dievcata este posledna otaazka ..tie co ste to chytili od deti..kedy ste zistili,ze sa vaas stav lepsi...bo ruky mam trosku menej vyhodene ako vvera len ma bolia...takisto ucho sama chrasta ,nohy ako na ziletkach...:(a hrdlo asi nezmenena stale tupa bolest nonstop

dahra
28. feb 2016

@katka.sp - no hrdlo mna ani nebolelo, mozno trochu, ale max. jednodnova zalezitost, ruky ma boleli dost len pri nechtoch a chodidla najviac, aukala som riadne, tam som toho mala teda hojne. Viem presne, kedy to preslo, lebo vsetko si pisem 🙂. Ked prestane bolest, je koniec choroby. Potom par tyzdnov a postihnute miesta sa supu - schadza dole koza. U mna to zacalo vo stvrtok zvyšenou teplotou a koniec bolesti bol v stredu (teda 6 dni). V utorok som uz bola takmer fit, ale uplne bezbolestne az v stredu.