Vtáči hrudník. Čo robiť? Ako cvičiť?

rohacka
20. okt 2008

Ahojte,mate niektora z Vas skusenosti s tzv. vtacim hrudnikom u dietatka? Nas Kubko ma 1.5 roka, je narodeny predcasne, cca 15 mesiacov cvicime Vojtovou metodou kvoli hypotonii - znizenemu svalovemu napatiu a asi pred 3 mesiacmi sme si s manzelom vsimli, ze mu hrudnik ako keby vytrcal v okoli srdiecka viac ako na druhej strane. Rehabilitacna lekarka skonstatovala zacinajuci vtaci hrudnik a odporucala dalej cvicit. Kubko zatial nechodi, mne sa zda, ze si to mozno deformuje tym, ze chodi po styroch a vtedy je hrudnik ako keby stlaceny. Ale lekarka mi tvrdi, ze je to preto, ze vacsinu casu stoji popri nabytku a slabucke svaly chrbta a bruska mu neudrzia rovno hrudnik,tak ho deformuju. Dali mi cviky na posilnenie chrbtoveho a brusneho svalstva a mame sa s nim hrat tak, ze ho mam mat na kolenach, drzat mu roztiahnute rucky a hrat sa na lietadlo, akoze plavame prsia a tak - aby mal hrudnik taky roztiahnuty. A vraj mame chodit casto plavat, alebo davat ho do plnej vane vody, aby dychal proti tlaku vody. Ak mate podobny problem, napiste mi prosim, co odporucali vam alebo co mate robit, aka je prognoza a pod. Srdecna vdaka.

bubba
20. okt 2008
rohacka
autor
20. okt 2008

Bubba - je tam sice toho kopec, ale nie je kopec ako kopec 🙂 .

bubba
20. okt 2008

jasne chapem ja som ti chcela pomoct aspon tymto lebo ocividne s tym nema skusenosti vela ludi.teda ja osobne som to este nepocula a ako vidim ako sa tema rozrasta tak asi je vas skutocne malo co take nieco potrebuju zistit...
inac nie vzdy si ber az tak moc k srdcu tie "rehabilitacne pokyny"lietanie na hrudniku a podobne somarinky,podla mna to netreba zasa prehanat dost co sa trapite vojtovou(my sme cvicili 10 mesiacov)a tiez mi kadekto porozpraval s prepacenim kopec volovin...ako si mam naslinit prst a malej masirovat krk(my sme mali zvyseny tonus)vraj to pomaha na uvolnenie svalstva....ako jej mam na hlavu zatazit vnoci knihy a podobne talafatky.hlavne sa nechaj viest intuiciou aby s anahodou nieco nezbabralo a neposkodilo viac ako by bolo nutne 😠 kazdy je mudry premudry po tychto a podobnych inych vyrokoch som citala uz len odbornu literaturu a nezaujimal ma nazor inych.fakt.no a samozrejme aj to co povedala rehabilitacna...vies aj ona je len sestra a nemoze vediet vsetko a aj ked sa za roky urcite stretla s kadecim.....aj oni su len ludia a nevedia vsetko.co sa tyka vojta,my sme cvicili uplne do "zodratia"zodopvedne a krvopotne.zozaciatku som sa velmi bala ze co ak jej ublizim a ked som si potom postupne pozistovala kopec infosiek o otm co a ako to funguje,tak som sa do toho tak obula,ze dcera zacala chodit v 11 mesiacoch a to ma plasili ze nebude moznoani sediet 😠 😠 vidis to su ti omylny ludia..
tak vam drzim place nech sa to nejako da doporiadku.fakt si precitaj vsetko co najdes a z toho si urob treizvy usudok,dokonca by som sti poradila aby si sa skontaktovala aj s inymi dr.mozno ti poradia inak,lepsie a monzno rovnako....

bubba
20. okt 2008

a plavanie batoiat vrele odporucam!!!!!!!je to liek na mnozstvo veci 😉

kohutova
27. jan 2015

@rohacka dobry den p.rohacka nam to zistili cca 1m,a moj ma maly skoro3roky,detska nam dala kalciovy sirup gastro tussirup a vigantol vraj toto ma pit dlho dobo-cca3roky a tiez bazen alebo kupalisko mame,ja to este len predychavam a hladam co vlastne je to a preco my-prvotne soky

rohacka
autor
27. jan 2015

@kohutova zda sa, ze u vas je problem rachitida. U nas to bolo trochu ine, my sme mali hodnoty vapnika a D v poriadku. Kazdopadne, dnes ma sy 7 rokov a hrudnicek ma nadherny. Neviem presne kolko, ale niekolko rokov sme nosili pelotu na hrudnik, ktora mu stlacala hrudnik do spravnej pozicie. Mali sme ho od ortopedickej proteticky, menili nam ho, ako Kubko rastol. Hrudnik uz vobec neriesime, je uplne v poriadku. Drzim prsty!

katkabg
27. jan 2015

Baby chcem sa spytat ja mam 30 rokov a teda uz daaavnejsie som si vsimla ze mam hrudnik v lavej strane ohodne vizsie ako pravu stranu.Ked som bola mala doktorka kazala mojej mame aby mi davala ryby olej a aby som fukala balonu,mam aj priehlbinku medzi prsiami tam v tej kosti.A takto zijem celi zivot.No len teraz zacinam pocitovat bolesti chrbta a niekedy aj hrudnej kosti na lavo hore.Ja aj strasne zhrbeno sedim.Neviem ake cviky mam robit,ci sa vobec nieco da aj zachranit kedze uz nie som najmladsia.Dakujem za rady